Vzduchový filtr pro motorovou pilu vlastníma rukama

Jak propláchnout karburátor motorové pily bez demontáže

Čištění karburátoru řetězové pily v jakékoliv modifikaci, konfiguraci a výkonu se provádí podle jednoho tradičního a správného schématu a jeho nutnost se objevuje v důsledku ucpání. Abyste poznali, kdy je čas vyčistit karburátor, můžete pozorovat, jak se pila rozjíždí a okamžitě zastavuje, možná stále „funí“ a snaží se dosáhnout požadovaných otáček. Ať tak či onak. vyčistit karburátor vlastníma rukama je docela reálné, protože naši odborníci předložili pokyny a ukázali, jak to udělat rychle a správně. Při čištění nejde jen o použití určitých prostředků a kapalin, ale také o pročištění, sestavení karburátoru a jeho připravenost k dalšímu použití.

Někdy není třeba díly řetězové pily opravovat a čistit. je třeba je včas vyměnit. Proto pokud lze váš karburátor ještě vyčistit a vrátit do původního provozního stavu. využijte rad společnosti KosiKosa a nechte svůj stroj zdravý!

Maziva

Každý, kdo není nepřítelem své motorové pily, by měl jednou provždy pochopit, že olej je mastný jen v ruských příslovích a v motorových pilách jsou vhodné a nevhodné oleje. Každý chce ušetřit, ale když ušetříte pár stovek za motorový olej (koupí ne syntetického za 500 a nějakého čínského šmejdu za 200), můžete za pár hodin práce zabít píst za 80 % ceny motorové pily.

Totéž platí pro olej na řetězy a lišty. skutečné úspory při používání špatných olejů jsou nižší než ušlý zisk po poruše řetězu a lišty.

Kromě toho pro domácí použití ani nejdražší olej nepředstavuje významnou úsporu.

Předpokládejme, že člověk piluje jen několik hodin ročně. Za několik let používání bude stát 300 rublů nebo dokonce méně, a pokud použijete špatný olej, poškodíte celou pístní sestavu, což je mnohem dražší.

Výměna palivového filtru řetězové pily

Stejně jako všechny stroje poháněné palivem mají i řetězové pily palivový filtr v palivové nádrži.

Hlavním příznakem vadného palivového filtru je, že se řetězová pila při sešlápnutí plynu vypne.

Jak vyměnit palivový filtr u řetězové pily:

  • Při výměně filtračního elementu není nutné vypouštět palivovou směs.
  • Vezměte silný drát, ohněte jeho konec do tvaru háčku.
  • Odšroubujte víčko palivové nádrže.
  • Ponořte háček do nádrže a zahákněte trubku s filtrem na konci. Trubice je dostatečně krátká, abyste při vyjmutí filtru netahali příliš silně, a je dostatečně dlouhá pouze na výměnu.
  • Jednou rukou držte trubku, druhou rukou vytáhněte filtr a vyjměte jej z portu. vložte nový.
  • Zkontrolujte, zda je filtr pevně usazen v otvoru. Spusťte trubku s filtrem do nádrže. Po nastartování motoru se filtr sám spustí do správné polohy na spodní straně.

Elektrický systém, světla, osvětlení

Motorová pila není složitý přístroj, pokud chcete. Navíc je jeho charakteristickým rysem jednoduchost designu. Oprava řetězové pily však může být časově náročná. Obtížnost nespočívá v samotné opravě řetězové pily, ale v přesné diagnostice závady. Jeden příznak poruchy může být způsoben mnoha příčinami. Před demontáží motoru nebo karburátoru je proto důležité zvážit příznaky závady. Žádný pokyn pro opravu řetězové pily sám o sobě nemůže nahradit jednoduchou logiku.

Typ řetězové pily

Řetězová pila je nástroj, který řeže dřevo pomocí uzavřeného řetězu a je poháněn dvoutaktním benzinovým spalovacím motorem. Schopnost řetězové pily pracovat po určitou dobu bez přerušení je charakteristickou vlastností, kterou se vyplatí sledovat.

Řetězová pila se v podstatě skládá z lišty, řetězu a benzinového motoru, který řetěz a lištu pohání. Řetězové pily se dělí na profesionální, poloprofesionální a domácí amatérské řetězové pily podle jejich použití a funkčnosti.

Amatérské motorové pily se používají především pro domácí práce, zahradní práce na venkově nebo na venkovské zahradě. Tyto pily jsou ve srovnání se svými staršími bratry velmi lehké (3-4 kilogramy bez řetězu a vodicí lišty), jejich vibrace jsou velmi nízké, takže práce s tímto strojem je dostatečně pohodlná. Domácí řetězové pily jsou určeny především pro krátkodobé použití (přibližně 5 hodin týdně) a výkon motoru je malý, ale tyto nevýhody jsou kompenzovány jejich snadným použitím. Domácí motorové pily nejčastěji používají zahrádkáři k drobným pracím, jako je štípání, řezání palivového dřeva, řezání zahradních stromů a prořezávání větví.

S poloprofesionální motorovou pilou můžete snadno zvládnout širší spektrum prací. od oprav na vlastním dvoře až po řezání dřeva. Tato řetězová pila má denní provozní dobu 2-3 hodiny. Výkon benzínového motoru v poloprofesionálních zařízeních je vyšší. Je možné dosáhnout maximální produktivity, kácet stromy se středním a malým průměrem kmene. Poloprofesionální řetězové pily se často používají k prořezávání větví. Jediný rozdíl mezi těmito stroji a profesionálními stroji je ten, že je nelze používat nepřetržitě po celý den.

Profesionální řetězové pily se používají hlavně v lesnictví a průmyslu. Kapacita motoru profesionálních řetězových pil je navržena pro řezání stromů všech velikostí a průměrů. Tato řetězová pila je vyrobena z materiálu odolného proti opotřebení a má obzvláště silný řetěz, který jí umožňuje nepřetržitou práci po dobu 8 až 16 hodin.

Poruchy řetězové pily

Všechny závady řetězové pily lze zhruba rozdělit do dvou skupin: porucha motoru se všemi jeho systémy a součástmi (palivový systém, zapalování, výfukový systém, skupina válec-píst) a porucha ostatních částí (mazací systém, spojka, vodicí lišta, brzda řetězu).

Poruchy motorů řetězových pil nejsou neobvyklé, a proto jejich oprava a nalezení trvá uživatelům nejdéle. Příznaky jsou následující: motor nenastartuje, motor nastartuje, ale zastaví se nebo nefunguje správně, motor nevyvíjí výkon, tj. při volnoběžných otáčkách pracuje normálně, ale při zatížení se zastaví.

Při vlastních opravách řetězové pily STIHL je důležité nejprve postupně odstranit všechny možné příčiny poškození a začít těmi, jejichž diagnostika a oprava zabere nejkratší dobu.

Systém zapalování

Téměř všechny výše uvedené problémy s motorem mohou být způsobeny poruchou zapalování. Pokud k nim dojde, je vhodné začít řešit problémy se zapalovací svíčkou. To je odůvodněno tím, že jeho stav rovněž poskytne cenné informace o funkci palivového systému. Pokud se vyskytnou závady, vyšroubujte zapalovací svíčku a zkontrolujte ji.

pokud je zapalovací svíčka suchá, problém pravděpodobně není v zapalování, ale v palivové směsi ve válci. Můžete zašroubovat zapalovací svíčku a vyřešit palivový systém. Pokud je zapalovací svíčka potřísněna palivovou směsí, dochází k nadměrnému množství palivové směsi. Příčinou může být špatně seřízený karburátor nebo nesprávné startování. Otřete a vysušte zapalovací svíčku vysušením válce, pak vypněte palivo a pracujte na startéru, abyste odstranili přebytek paliva. Poté znovu nasaďte zapalovací svíčku a zopakujte startování.

Je možné, že ve vašem případě je poměr benzínu a oleje nesprávný, karburátor není seřízený nebo je použit nekvalitní olej. Umyjte zapalovací svíčku v benzínu, očistěte ji od sazí jehlou nebo šídlem, jemně zbruste elektrody a znovu je nasaďte. I když Goodluck řetězová pila oprava vlastníma rukama, která spočívá v kontrole zapalovací svíčky, existuje velký důvod se domnívat, že problém je v palivovém systému, je nutné zkontrolovat zapalovací svíčku.

Pokud není jiskra, stačí vyměnit zapalovací svíčku. Absence jiskry může být také důsledkem vadného zapalovacího modulu nebo vadné mezery mezi cívkou setrvačníku a magnetem. Vzdálenost musí být 0,2 milimetru. Mezera bude porušena zejména tehdy, pokud jste pilu předtím rozebrali a vymontovali zapalovací modul a setrvačník. Mezeru upravte pomocí těsnění o tloušťce 0,2 mm umístěného mezi zapalovací modul a šroub setrvačníku. Vadný modul zapalování musí být vyměněn.

Systém zásobování palivem

Pokud se kontrolou zapalovací svíčky zjistí, že palivo není dodáváno do válce, je třeba prověřit všechny příčiny. Zejména: z nádrže nevytéká palivo, protože otvor ve víku nádrže je ucpaný a v nádrži vzniká podtlak, který brání vytékání paliva; palivo neproudí z karburátoru do válce; palivový filtr v nádrži je ucpaný.

Nedostatečný přívod paliva nebo nesprávný poměr mezi vzduchem a palivem, které se mísí uvnitř karburátoru, může být způsoben následujícími příčinami: neseřízený karburátor, zanesený vzduchový filtr, zanesené filtrační síto nebo kanály karburátoru.

Problémy s mazáním motoru řetězové pily

Pokud palivo nenamícháte ve správném poměru, nepřidáte olej vůbec nebo použijete nekvalitní náhražku, může dojít k přehřátí motoru a jeho úplnému zničení. Pokud na pístu pily objevíte hluboké škrábance, měli byste okamžitě přijmout některá ochranná opatření:

  • Vypusťte nekvalitní palivo a nahraďte ho správně sestavenou směsí, která obsahuje benzín s vysokým oktanovým číslem;
  • Vyměňte všechny vadné nebo poškozené díly;
  • Vyměňte všechna těsnění a ucpávky a těsnění;
  • Vyčistěte chladicí systém a mřížku sání vzduchu od nečistot;
  • Vyčistěte sítko lapače jisker.

Jak opravit pneumatiku řetězové pily

Všechny závady řetězové pily lze rozdělit do dvou hlavních skupin: problémy s motorem a všemi jeho součástmi a systémy (zapalování, palivový systém, skupina píst-válec, výfukový systém) a problémy s ostatními součástmi (brzda řetězu, mazací systém, spojka, pneumatika atd.).).

Závady motoru

  • motor nenastartuje;
  • se spustí, ale zastaví;
  • Ne vždy probíhá hladce;
  • nevyvíjí žádnou sílu, tj.е. Při volnoběžných otáčkách běží normálně, ale při zatížení se zasekává.

Provádění opravy řetězové pily vlastníma rukama, je třeba jednat způsobem eliminace. postupně zkontrolujte všechny pravděpodobné příčiny závady, přičemž začněte těmi, jejichž kontrola a odstranění zabere nejkratší dobu (o konstrukci a fungování dvoutaktního motoru viz zde).

Téměř všechny výše uvedené problémy s motorem mohou být způsobeny závadami zapalování. Proto je v případě zjištění závady nejlepší začít u zapalovací svíčky. Je to o to oprávněnější, že jeho stav může poskytnout užitečné informace o fungování palivového systému. Pokud se problém vyskytne, odšroubujte zapalovací svíčku a zkontrolujte ji.

Kabel se odpojí a zapalovací svíčka se vyšroubuje speciálním klíčem.

Pokud je zapalovací svíčka suchá, problém pravděpodobně není v zapalování, ale v tom, že se palivová směs nedostává do válce. Zapalovací svíčka by mohla být převinuta a palivový systém by mohl být znovu sestaven. Pokud je zapalovací svíčka silně potřísněna palivovou směsí, je jí příliš mnoho. Příčinou může být nesprávná regulace karburátoru nebo chybné startování. Otřete a vysušte zapalovací svíčku, vysušte válec přerušením přívodu paliva a prací na startéru. odvětrat spalovací komoru a odstranit přebytečné palivo. Poté vyměňte zapalovací svíčku a znovu nastartujte.

Přítomnost velkého množství černých uhlíkových usazenin rovněž ukazuje na závadu v palivovém systému.

Poměr oleje a benzínu ve směsi může být chybný, karburátor není seřízen nebo je použit nekvalitní olej. Vyčistěte zapalovací svíčku v benzínu, odstraňte karbonové usazeniny jehlou nebo šídlem, očistěte elektrody jemným smirkovým plátnem a nainstalujte je na místo.

Ve všech těchto případech je dobré zkontrolovat mezeru mezi elektrodami zapalovací svíčky. V závislosti na značce by se měla pohybovat v rozmezí 0,5. 0,65 mm. Je třeba zkontrolovat také těsnění zapalovací svíčky. Pokud je opotřebovaný nebo poškozený, nemusí být spalovací komora utěsněná, což vede ke snížení komprese ve válci a problémům s výkonem motoru.

I když v případě kontroly zapalovací svíčky existuje důvodné podezření, že závada je v palivovém systému, měli byste zkontrolovat zapalovací svíčku, zda. jen proto, abychom se ujistili, že na něm není nic špatného. Za tímto účelem:

  • nasaďte zapalovací kabel na zapalovací svíčku;
  • Pomocí izolovaných kleští přiložte závit zapalovací svíčky nebo matici k válci;
  • vytáhněte rukojeť startéru a podívejte se na. zda je jiskra přítomna, nebo ne.

ČTĚTE TAKÉ Miliony řetězových pil kvůli tomu neřežou rovně. Nejčastější závady pneumatik a řetězů

Pokud nemáte jiskru, stačí vyměnit zapalovací svíčku. Pokud je zapalovací svíčka stále bez jiskry, zkontrolujte, zda není vysokonapěťový kabel otevřený a zda se nedotýká svíčky.

Absence jiskry může být také způsobena vadným zapalovacím modulem nebo mezerou mezi ním a magnetem setrvačníku. Musí být 0.2 mm. Mezera se může vyskytnout zejména tehdy, pokud byla pila předtím rozebrána a byl z ní vyjmut setrvačník a zapalovací modul. Mezeru upravte pomocí distanční podložky o tloušťce 0 mm.tloušťky 2 mm, umístěný mezi šroubem setrvačníku a modulem zapalování. Vadný zapalovací modul je třeba vyměnit.

Pokud byla tímto způsobem provedena kontrola zapalování a nebyla zjištěna žádná závada, lze pokračovat v kontrole systému přívodu paliva.

Pokud kontrola zapalovací svíčky ukáže, že do válce není přiváděno palivo, zvažte všechny možné příčiny. Může to být:

  • Z nádrže nevytéká palivo kvůli ucpanému otvoru ve víku nádrže (odvzdušňovací zátka), který vytváří v nádrži podtlak bránící vytékání paliva;
  • znečištění palivového filtru instalovaného v nádrži;
  • žádný nebo nedostatečný průtok palivové směsi z karburátoru do válce.

Pro diagnostiku prvních dvou příčin stačí odpojit palivovou hadici od karburátoru a zjistit, zda palivo uniká. Pokud proudí plným proudem, není třeba kontrolovat odvzdušňovací zátku a filtr; pokud netěsní vůbec nebo jen málo, můžete mít za to, že příčina poruchy byla nalezena. Odvzdušňovací zátka se čistí jehlou. Palivový filtr se vyjme plnicím otvorem v prázdné palivové nádrži pomocí drátěného háku spolu se sací hadicí, od které se filtr odpojí a vyčistí nebo vymění za nový. Výrobci řetězových pil doporučují měnit palivový filtr každé 3 měsíce.

Oprava vodicí lišty řetězové pily

Vodicí lišta řetězové pily se zasekla a zdá se, že nezbývá nic jiného než ji vyhodit.

Oprava vodicí lišty řetězové pily

Milý příteli! Ježíš tě chce zachránit.Pospíchejte k Němu v pokání a víře Čas milosti se chýlí ke konci

Nedostatečný průtok palivové směsi z karburátoru do válce nebo porucha správného poměru směsi paliva a vzduchu smíchaného v karburátoru může být způsobena několika příčinami: zaneseným vzduchovým filtrem, neseřízeným karburátorem, ucpanými kanály karburátoru nebo zaneseným filtračním sítem.

Seřízení karburátoru je opraveno. To se obvykle provádí třemi šrouby. maximální a minimální otáčky a šroub volnoběžných otáček. Seřízení by mělo být provedeno v přísném souladu s pokyny, jejichž nedodržení může vést k poškození motoru. Někteří výrobci pil ponechávají pouze jeden seřizovací šroub (volnoběžné otáčky). Aby se zabránilo nežádoucím zásahům do karburátoru ze strany nezkušených uživatelů. Příklad seřízení karburátoru řetězové pily naleznete v části Práce s řetězovou pilou.

Jak seřídit karburátor řetězové pily rukama

Karburátor řetězové pily je z výroby nastaven na optimální přívod paliva a vzduchu. V průběhu práce však mohou být vlivem vibrací vyřazeny z činnosti. i posunutí některého ze šroubů o ¼ otáčky může vést k závažnému přenastavení směsi vzduchu a paliva a karburátor motorové pily je třeba seřídit.

K seřízení karburátoru řetězové pily slouží tři šrouby označené H (High), L (Low) a S. Poslední šroub může mít v závislosti na značce a výrobci jiné názvy, např. T nebo LA.

  • H: odpovídá za hlavní válec a reguluje maximální rychlost.
  • L: nastavuje polohu trysky volnoběžných otáček a umožňuje nastavit otáčky.
  • S/T/LA: slouží k nastavení volnoběžných otáček motoru.

Chcete-li vědět, jak seřídit karburátor řetězové pily, budete potřebovat technický list, který obsahuje informace o úhlu natočení seřizovacích šroubů. Pak přejděte rovnou k úpravě. Mimochodem, budete potřebovat šroubovák na seřízení karburátoru motorové pily nebo obyčejný plochý šroubovák:

  • Pilu vždy položte na rovný povrch, nejlépe na stůl nebo něco podobného. DŮLEŽITÉ: Pilu vždy umístěte tak, aby lišta směřovala opačným směrem. Motor by měl být vypnutý.
  • Pomocí klíče nebo šroubováku odšroubujte kryt skříně a sejměte jej, abyste se dostali ke karburátoru.
  • Vyjměte vzduchový filtr, který zakrývá karburátor řetězové pily. Výrobce může na horní část karburátoru namontovat pěnový polštářek. ten musí být rovněž odstraněn.
  • Nyní začíná seřizování karburátoru řetězové pily. Šrouby L a H až na doraz. Šroubujte je pomalu a opatrně, abyste je neporušili.
  • Přibližně v 1.Vyšroubujte dva šrouby o 5 otáček.
  • Nastartujte motor a nechte ho běžet asi 7-10 minut, aby se dobře zahřál. u studeného motoru nebudete moci karburátor řetězové pily seřídit.
  • Po zahřátí motoru jej spusťte při středních otáčkách.
  • Pomalu začněte otáčet šroubem volnoběhu proti směru hodinových ručiček. Otáčejte jimi, dokud motor nepracuje plynule. Pokud se motor začne zadrhávat, pokračujte v seřizování karburátoru řetězové pily a mírně otočte šroubem ve směru hodinových ručiček.

Po seřízení karburátoru řetězové pily nebo jiné řetězové pily je nutné motor spustit při různých otáčkách.

Jak vyjmout karburátor u motorové pily?

Motor buď nenastartuje, nebo se okamžitě zastaví. pravděpodobně je ucpaný karburátor a je třeba ho vyčistit. Jak zkontrolovat karburátor řetězové pily? Musíte ho rozebrat. jiný způsob neexistuje.

Před čištěním karburátoru řetězové pily je vhodné zkontrolovat i ostatní jednotky: vzduchový a palivový filtr, zapalovací svíčku a tlumič výfuku. Je možné, že jsou ucpané. u motorové pily je jednodušší vyčistit filtr nebo vyměnit zapalovací svíčku než karburátor. Mimochodem, je to problém se svíčkami je důvodem, proč motorová pila střílí do karburátoru. příliš pozdní zapalování vede k přebytku směsi paliva a vzduchu, protože nemá čas zcela spálit.

Pokud problém přetrvává, může být nutné vyjmout karburátor. Je to opravdu snadné:

  • Odstraňte zadní plastový kryt. je upevněn pomocí držáku nebo závitu.
  • Vyjměte vzduchový filtr.
  • Pomocí plochého šroubováku vypáčte vzduchové tyče a vyjměte je. V závislosti na modelu mohou být dvě nebo tři táhla.
  • Karburátor je upevněn pomocí dvou držáků. jsou umístěny šikmo. Odšroubujte je.
  • Odpojte benzinovou hadici vedoucí palivo do karburátoru od benzinové nádrže.

Doporučení pro použití

Pro prodloužení životnosti nástroje je důležité dodržet několik předpokladů. Především pro řetěz a vodicí lištu. Doporučuje se měnit řetěz každé tři hodiny a otočit vodítka o 180 stupňů. Tím dojde k rovnoměrnému opotřebení těchto dílů, což prodlouží životnost celého nástroje.

Vždy zkontrolujte, zda je řetězová pila během používání čistá. Při řezání dřeva se stroj rychle zanáší pilinami, které je třeba včas odstranit. Znečištěné otvory mohou způsobit problémy s fungováním palivového systému. Důležitá je také včasná výměna oleje a dalšího spotřebního materiálu.