Výroba kotoučové pily z ruční kotoučové pily

Domácí stacionární stroj

Navrhovaný projekt stacionární okružní pily sestavené vlastníma rukama zahrnuje použití hotových dílů a sestav. Montáž zahrnuje pouze několik dílů, které je třeba otočit. Základem modelu je elektromotor ze staré pračky.

Stojan

Volba profilové trubky pro rám pily není náhodná. V konstrukci jsou použity profily 20×20 mm a 25×25 mm.

Díky tomu je rám pevný a stabilní. Boční stojany jsou vyrobeny shodně. Dole spojeno profilem 25×25 a nahoře příčkou z trubky 20×20 mm. Výsledný rám stolní brusky je zvednutý nad povrch na plastových nožkách, což zvyšuje stabilitu nástroje. Šrouby pro upevnění motoru jsou namontovány na spodních příčnících.

Montáž pracovního hřídele je tvořena maticí. Vnitřní závit matice je broušený, průměr odpovídá vnějšímu průměru ložisek hřídele. K zajištění ložisek se používá pojistný kroužek, pro který je vytvořena drážka.

Stolní kotoučová pila z elektrické ruční pily.

Pracovní deska

Jako deska stolu kotoučové pily se používá plech o tloušťce 2 mm. Je zcela dostačující, aby se obrobek mohl na pracovním stole volně pohybovat.

V kovu byly zhotoveny otvory pro šrouby se zápustnou hlavou. Kromě kovu lze jako stůl použít také dřevotřísku, která může být vyrobena z překližky. Doporučuje se vyrobit stůl kotoučové pily tak, aby na něj bylo možné namontovat doraz.

Motor

Na motoru je již řemenice. Jedná se o standardní řemenici, která se používá v pračce.

Rozšířené čepy v krytu motoru slouží jako upevňovací body. Běžné čepy byly nahrazeny delšími závity M8. Držáky z úhelníků 60×60 mm. V místě uchycení motoru jsou vyvrtány otvory a v místech uchycení rámu je vytvořena drážka pro regulaci napnutí řemene.

Přenos otáčení

U této stolní pily se používá řemenový pohon. Klínový řemen přenáší otáčky z řemenice motoru na hnací hřídel. Řemenice použité na stroji mají stejný průměr, takže otáčky pracovního hřídele budou stejné jako otáčky motoru. 1450 ot/min. Jedná se o standardní řemenice používané v pračkách.

Hřídel kotoučové pily je převzata z úhlové brusky. Toto řešení je zcela oprávněné. Není třeba provádět žádné náročné soustružení, již existují závity s podložkami požadovaného průměru. Průměr hřídele můžete upravit vlastníma rukama, stačí hřídel upnout do vrtačky a opilovat.

Hřídel stroje s řemenicí namontovanou na rámu bude vypadat takto.

Montáž

Montáž okružní pily začíná montáží motoru na rám.

Po instalaci motoru se řemen nasadí na.

Po napnutí řemene a nastavení polohy motoru se motor zajistí maticemi.

Pro ochranu motoru před hoblinami je kryt vybaven ochrannými štíty.

Kotoučová pila se nasadí a upne na hřídel stroje.

Pro snadné zapnutí je nainstalován vypínač. Posledním krokem je instalace stolu stroje.

Jako zkušební pilu řezte různé materiály, např. dřevotřísku, kus dřevotřísky, desku o tloušťce 30 mm.

Jak přestavět ruční kotoučovou pilu na stacionární stolní pilu

Vytvořte pevný a stabilní rám tak, že palety k sobě nahoře a dole připevníte pomocí trámů.

Proveďte vlasec středem překližkové desky a najděte její střed.

Od středu ke každé straně měříme 11,5 cm.

K vytvoření otvorů použijte šroubovák.

Drážka musí být široká 8 mm, aby se pilový kotouč nedotýkal okraje desky stolu.

Vložte ruční kotoučovou pilu do drážky. Je důležité pilu vyrovnat: pilový kotouč se nesmí dotýkat desky stolu.

Zajistěte pilu šroubovákem.

Spoušť na pile upevněte pomocí svorky.

Otočte pilu vzhůru nohama tak, aby byl pilový kotouč nahoře.

Vyčnívající šrouby odstraňte úhlovou bruskou tak, aby nepřekážely při práci.

kotoučové, pily, ruční

Připevněte desku stolu k rámu pomocí šroubů.

Proveďte zarážku pro řezání stejných obrobků stejné šířky. Pomocí pravítka odměřte 10 cm na jedné a dvou stranách od vnějšího okraje kotoučové pily.

Algoritmus krok za krokem pro začátečníky: od přípravy až po spuštění a zastavení pily

Následující tipy a triky jsou užitečné jak pro začátečníky, tak pro pokročilé uživatele kotoučových pil.

Předpokládejme, že potřebujete řezat překližku. Co je k tomu potřeba?

  • Připevněte překližku na pracovní stůl svorkou tak, aby část překližky byla nad stolem.
  • Zkontrolujte stabilitu stolu a obrobku.
  • Pod překližkou nesmí být žádné cizí předměty ani nečistoty.

Dále pracujte s kotoučovou pilou, která je rozdělena do dvou kroků:

seřízení kotoučové pily je nastavení potřebné mezery mezi vodicím kolíkem (tzv. rivingovým nožem) kotoučové pily a pilovým kotoučem. Vzdálenost mezi hranou pilového kotouče a zuby pilového kotouče musí být max. 0,25 mm. V opačném případě začne disk vibrovat.

Většina kotoučových pil se prodává s pevným kolíkem, ale po několika letech používání se kolík opotřebuje a objeví se vůle. Pokud je kotoučová pila nová, proveďte pouze kontrolu.

Kompletní kontrola kotoučové pily se provádí následujícím způsobem:

  • Uchopte zařízení tak, aby disk směřoval od vás. Před pilou samozřejmě nikdo nesmí být.
  • Stisknutí tlačítka otáčení disku. Mělo by být stisknuto, aby se „uvolnilo“ zrychlení disku, poté uvolněno a znovu stisknuto. Zvuk otáčení je rovnoměrný, bez hluku v pozadí, a kotoučová pila se snadno drží.

Typy prací, které mají být provedeny

S kotoučovou pilou lze provádět následující práce:

  • Pokud jsou dva obrobky uloženy ve stejné rovině, lze je řezat proti sobě. Totéž lze provést na široké desce umístěním speciální zarážky.
  • Při pokládce podlahových prken lze dřevěná prkna oříznout, pokud mají být přiložena k sobě, například při pokládce podlahy.
  • Na konci desky lze provést zkosení nebo zkosení.
  • Lze vytvářet podélné a příčné úhly.
  • Ze dřeva nebo desky lze vybrat čtverec nebo drážku.
  • Plechový materiál lze řezat v libovolném směru pomocí vodicí lišty.
  • Kotoučová pila dokáže řezat plast nebo jakýkoli tvrdý plast.
  • Ruční kotoučovou pilu lze namontovat na skluzavku nebo stůl pro stacionární použití.

Sestavení kotoučové pily z ruční kotoučové pily

Kotoučovou pilu lze snadno přestavět z ruční pily na kotoučovou. Není nutné provádět změny v původním nástroji. Smyslem je vyrobit stůl, na kterém bude kotoučová pila připevněna na zadní straně. Otvor pro kotouč bude vyříznut předem. Podívejme se na tento proces krok za krokem:

  • Stolní deska s hladkým a rovným povrchem je řezána z překližky. Je v něm již vyvrtán otvor pro kotouč a držáky pily.
  • Ruční nářadí je připevněno ke spodní straně stolu pomocí šroubů, jejichž hlavy musí být zapuštěny do překližky.
  • Aby nedošlo ke konstrukčním změnám původního nástroje, musí být jeho tlačítko zajištěno v provozní poloze a spínač musí být zapojen do zásuvky.

Jak vyrobit stacionární nebo ruční kotoučovou pilu vlastníma rukama

Okružní pila vyrobená vlastníma rukama je vynikajícím nástrojem pro mnoho domácích a jiných úkolů. Ve skutečnosti, self-made toto zařízení není obtížné i v situaci, pokud nemáte žádné speciální dovednosti, nejdůležitější je pochopit alespoň trochu princip zpracování kovových slitin.

Materiál potřebný k práci lze najít v domácí dílně nebo v garáži. Takže okružní pila z okružní pily s vlastníma rukama je vyrobena z následujících prvků:

Připravenou kotoučovou pilu lze umístit na pracovní stůl. Pokud ji nemáte, budete si muset stůl vyrobit sami. Motor může pocházet ze starého kultivátoru nebo pračky.

Kotoučová pila pro kutily

Kotoučová pila je specializovaný stroj používaný k řezání dřeva, laminátu, některých typů stěnových panelů, deskových materiálů, jako jsou překližky, OSB desky, dřevotřískové desky. Při provádění řady stavebních a opravárenských prací a tesařských prací může přítomnost stacionární pily výrazně zkrátit čas a zlepšit kvalitu výsledku. Pokud nemáte možnost zakoupit továrně vyráběný model, je možné si kotoučovou pilu postavit sami. Abyste si mohli sami vyrobit kotoučovou pilu, budete potřebovat nejběžnější zámečnické nářadí a schopnost s ním pracovat. Čím více materiálů a dílů máte k dispozici, tím levnější bude projekt.

Jak vyrobit kotoučovou pilu?

Stejně jako v případě vynálezu jízdního kola neexistuje jednoduchá odpověď, každý případ má svou vlastní neprošlapanou cestu výzkumu a objevů.

kotoučové, pily, ruční

Otázku, jak vyrobit kotoučovou pilu, se však řemeslníci většinou pokoušejí řešit různými způsoby:

  • Vylepšení stávajícího ručního nářadí jeho úpravou na hlavní části. elektromotor a kotoučovou pilu;
  • modernizace průmyslově vyráběných nástrojů tak, aby vyhovovaly konkrétnímu použití;
  • sestavení stroje z jednotlivých prvků. hřídel, motor, lože;
  • vlastní konstrukce všech dílů, kromě elektromotoru.
kotoučové, pily, ruční

konstrukce ruční kotoučové pily

Nejjednodušší a relativně levný způsob, jak postavit stacionární kotoučovou pilu na řezání dřeva, je přestavět ruční kotoučovou pilu na stacionární pilu. Podstatou úpravy je vytvoření průmyslového modelu stacionárního rámu a pracovního stolu.

Díky tomu je možné pilu připevnit k horní části lože, připevnit ji k pracovnímu stolu a používat ji jako malou okružní pilu. Vodítko pily pro řezání lamel je vyrobeno z ocelového úhelníku 25×25 mm a je připevněno k pracovnímu stolu.

Samotný rám je svařen z úhelníků 25×25 mm, vzhledem k tomu, že největší standardní rozměr kotoučové pily je 230 mm, je takový rám dostatečný k vytvoření lehké, přenosné, ale stacionární pily, jejíž hlavní aplikací jsou drobné práce, které nevyžadují dlouhé napětí motoru.

Tato možnost se uplatňuje u některých modelů domácích i zahraničních výrobců elektrického nářadí, kde se jako základna stroje používá jakýkoli pevný povrch a samotná montážní pila je k základně připevněna pomocí svorek.

Stolní malá okružní pila

Tato možnost zahrnuje výrobu těla stroje ze dřeva nebo železných úhelníků či profilových trubek s ohledem na to, že nástroj bude umístěn na stole. Protože je základna malá, otevírá nové možnosti. Tento dřevoobráběcí stroj umožňuje pracovat na libovolném místě.

Princip konstrukce takového stroje je podobný jako u ruční kotoučové pily. pro základnu je vyrobeno tělo, horní deska, montážní zařízení pro kotoučovou pilu nebo úhlovou brusku, v případě použití úhlové brusky jako motoru.

Pro snadnou obsluhu se doporučuje vyrobit vodicí lištu s kolejnicemi pro upevnění dorazu v základním pouzdře, čímž se zvýší spolehlivost upevnění. Pro upínání se zde doporučuje používat křídlové matice, které navíc vytvářejí pohodlné pracovní prostředí.

Kotoučová pila z ruční kotoučové pily vlastníma rukama

Přenosná kotoučová pila, lidově nazývaná „úhlová bruska“, je velmi užitečným a důležitým nástrojem v domácí dílně. Lze s ním snadno řezat prkna nebo kov, jakékoli jiné moderní řezivo s různými průřezy. S úhlovou bruskou lze také řezat pod libovolným úhlem, dostat se do těžko přístupných míst atd. Navzdory své mobilitě však může být kotoučová pila používána jako stacionární kotoučová pila. Pro výrobu takového stroje je však nutné vyrobit speciální konstrukci z předem připravených materiálů. Musíte si vytvořit stůl, na kterém budete veškerou práci pilovat. Rám můžete vyrobit z nejjednodušších dřevěných kozlíků spojených několika kusy (45-50 mm) prken.

Z čeho se skládá základna stroje: 1. portál; 2. základové desky

Na tuto základnu je třeba připevnit pracovní plochu. stůl. Povrch může být vyroben z různých materiálů. desek nebo ocelových plátů, kovových desek atd. Obecně platí, že tabulku sestavte z toho, co máte k dispozici. Rozměry každé desky by měly být přibližně 150-200 mm široké a 4 mm nebo silnější. Při upevňování pracovní plochy je třeba je spojit překližkou o tloušťce asi 25 mm. Dbejte také na to, aby šířka mezery mezi deskami byla asi 12 mm a aby byla podél celé mezery rovnoběžná.

Stůl kotoučové pily: 1. překližková deska; 2. ocelová (překližková) deska; 3. vložka; 4. pilový kotouč; 5. upevňovací šrouby; 6. šrouby; 7. opěrná deska

Jak nastavit kotoučovou pilu. Musí být upevněna pod stolem tak, aby pilový kotouč byl uprostřed mezery rovný a rovnoběžný se stranami stolu. Samozřejmě je nutné, aby se řezný kotouč správně otáčel. Pro upevnění pily v pevné poloze je třeba předem vyvrtat potřebný počet otvorů do pracovního stolu a základní desky. povrch stolu musí zůstat hladký, proto je čelní strana základní desky za tímto účelem zapuštěna, a to utažením celé sestavy pomocí šroubů se zapuštěnými hlavami. Nyní je pracovní stůl připraven a je možné jej přišroubovat k rámu pomocí šroubů a matic. Ujistěte se, že je stroj co nejvíce v rovině. V opačném případě, pokud nebude stůl pevně přišroubován, se bude stroj kývat a budete ho muset neustále něčím podkládat. Do mezery mezi deskami je nutné vložit vložku s drážkou pro pilový kotouč. Okružní pila je téměř hotová a může se pustit do práce. Při řezání materiálů nezapomeňte připevnit dorazovou lištu ke stolu svorkami.

Vodicí lišta je užitečným a praktickým doplňkem kotoučové pily. Díky tomu je mnohem snazší provádět „úhlové řezy“ pod úhlem 45°, tj. řezat obrobky v polodrážkovaném stavu. Hned na začátku si všimněte, že jeho konstrukce je velmi jednoduchá a je mnohem snazší ho vyrobit než pracovat bez něj.

Nyní připravte překližkový panel, vodicí tyče a krabici se šrouby a vruty. Vodicí lišty přilepte na povrch plechu a poté je přišroubujte. Rozteč mezi tyčemi musí odpovídat šířce stolu domácího stroje. Stejným způsobem zašroubujte dorazové šrouby shora. Vozík je namontován na stole a za chodu stroje se posouvá po vodicích lištách do pilového kotouče, čímž vzniká souvislý řez po celé délce obrobku. A protože příruby mají větší výstupek než pilový kotouč, zachovává si vodicí lišta dostatečnou tuhost.

Vozík trimmeru: 1. vodítka; 2. překližkový panel; 3. zástřih; 4. dorazové příruby; 5. odnímatelný trimmer

Obrobky se tak tváří přitlačením k hraně a podélným pohybem podél stolu. Abyste mohli vytvořit 45° spoj, musíte použít odnímatelnou ořezávací lištu. Musí být umístěn v předem určeném úhlu a poté upnut a provedena potřebná práce.

Ruční kotoučová pila z přenosné kotoučové pily (opičí pila)

Domácí truhlářská dílna potřebuje nejen kvalitní stůl, ale také kvalitní kotoučovou pilu, kterou si můžete koupit nebo vyrobit sami. Jak si doma vyrobit kotoučovou pilu? Stačí k tomu nejjednodušší materiály a trocha trpělivosti.

  • Ruční kotoučová pila požadovaného výkonu;
  • Překližka 11-13 mm;
  • nábytkové šrouby s hlavou m-8;
  • samořeznými šrouby a tyčí 40×40;
  • Drát, spínač (může být automatický) a nábytkové lišty.