Jak zkontrolovat přívod vzduchu do řetězové pily

Proč se řetězová pila při volnoběhu zastavuje?

Motor řetězové pily nebo křovinořezu spotřebovává při provozu určité množství vzduchu, ale příliš mnoho vzduchu v důsledku uvolněných spojů, vadného karburátoru nebo vadných těsnění je nebezpečné. zde jsou důvody.Dobré odpoledne, vážení předplatitelé a hosté kanálu.

Motor motorové pily nebo křovinořezu je dvoutaktní motor, který pracuje na směs benzínu a oleje, která maže ložiska klikového hřídele, ojnice, stěny válce, píst a kompresní kroužky.

V klikové skříni řetězové pily dochází k pravidelnému přetlaku a nadměrnému vypouštění, což má za následek činnost benzinového čerpadla v karburátoru, které je s klikovou skříní spojeno speciálním kanálem nebo hadicí.

Ukazuje se tedy, že přívod vzduchu může mít vliv na činnost palivového čerpadla a množství vzduchu ve směsi paliva a vzduchu, resp. na kvalitu mazání.

Začněme tím nejhorším. Cizí vzduch zhoršuje směs paliva a vzduchu. Tím se zhoršuje kvalita mazání vnitřních částí motoru. To je také důvodem zvýšení volnoběžných a maximálních otáček motoru.

V důsledku špatného mazání a nadměrných otáček motoru dochází k jeho přehřívání, které může mít drastické následky, včetně zadření pístu nebo poškození ložisek klikového hřídele nebo ojnice.

Pokud je do karburátoru nebo systému benzinového čerpadla nasáván vzduch, nedojde k jeho úplnému naplnění, a tedy k dodávce dostatečného množství paliva pro zajištění normálního chodu motoru. Sníží se tím výkon a pila bude stále schopna pracovat naprázdno, ale nebude schopna správně řezat.

Opět záleží na tom, jak moc je sytič použit. V některých situacích se pila nespustí nebo se spustí, ale přidá plyn a okamžitě se vypne.

Motor se zastaví

Motor běží, ale řetězová pila se při volnoběhu nebo při zatížení zastaví. V tomto případě postupujte stejně, jak je popsáno výše.

Proč řetězová pila neřeže pod zatížením?

Způsob seřízení řetězové pily závisí na tom, kdy přesně problém vznikne:

Po nastartování se ihned vypne:

  • Palivová směs není správně připravena, je v ní příliš mnoho oleje, takže oktanové číslo benzinu je nižší, než by mělo být, takže motorová pila běží pouze na sání nebo okamžitě přidá plyn.
  • Znečištění zapalovací svíčky nebo nesprávná mezera mezi zapalovací svíčkou a vodičem.

Zastavuje se a nefunguje při volnoběžných otáčkách:

  • Ucpaný tlumič výfuku. Potřeba odstranit nánosy sazí.
  • Špatné nastavení karburátoru. Volnoběžné otáčky řetězové pily je třeba nastavit. Seřizovací šrouby označené L a H můžete nastavit. Informace o nastavení volnoběžných otáček naleznete v článku o seřízení karburátoru.

Zastaví se při maximálních otáčkách motoru a běží na sání

  • Ucpaný vzduchový nebo palivový filtr. Těsnění je třeba vyčistit a zkontrolovat.
  • Je ucpaná odvzdušňovací zátka, což brání přívodu paliva a čerpání benzinu do řetězové pily. Vezměte jehlu a pečlivě vyčistěte odvzdušňovací zátku.
  • Vadné benzinové čerpadlo. Vyjměte čerpadlo a zkontrolujte, zda z něj neuniká benzín. Pokud uniká, vyměňte těsnění nebo čerpadlo.

Vaše řetězová pila neřeže pod zatížením a zastavuje se

  • Ucpaný vzduchový filtr. Vyjměte filtr, důkladně jej opláchněte nebo propláchněte, vysušte a vraťte zpět.
  • Špatný poměr oleje a benzinu. Vypusťte palivo a smíchejte olej a benzín ve správném poměru.

„Prdění“ / „kýchání“ motoru

Pokud při práci slyšíte praskání, je problém s tlumičem výfuku nebo karburátorem. Jak zajistit tichý chod řetězové pily? Záleží na tom, která součást je na vině.

Motorová pila střílí do karburátoru :

  • Pozdní zážeh. směs vzduchu a paliva nemá dostatek času, aby se ve válci vznítila, a způsobuje hluk, který zní jako malý výbuch.
  • Vyčerpaná směs paliva a vzduchu. Příliš málo benzinu ve směsi. pro zvýšení výkonu je třeba upravit motorovou pilu, přesněji řečeno trysky. Proč se řetězová pila sama zapálí. stejný důvod.

Motorová pila vystřelí do tlumiče výfuku:

  • Obohacená směs paliva a vzduchu. Důvody požáru motorové pily? Ve směsi je příliš mnoho benzinu a málo vzduchu, takže směs se v kompresním prostoru zcela nespálí a částečně shoří v tlumiči výfuku. Znečištění výfukového potrubí je jasným příznakem tohoto stavu. Je třeba vyčistit vzduchový filtr nebo seřídit karburátor.

Pořadí zahajovacího postupu

Po přípravě řetězové pily podle výše uvedeného popisu nastartujte motor podle následujících pokynů:

  • Zablokování brzdy řetězu. To je nezbytné pro bezpečnost obsluhy.
  • Zavřete klapku sytiče. Řetězová pila má k tomuto účelu páčku se symbolem sytiče karburátoru. Přesuňte jej do polohy, která odpovídá zavřené sytiči. Sytičovým otvorem bude proudit malé množství vzduchu potřebného pro startování.
  • Naplňte palivovou směs. Pokud je vaše řetězová pila vybavena žárovkou, několikrát ji stiskněte, aby se dovnitř dostala palivová směs.
  • Zapněte zapalování. Obvykle se jedná o přepínač nebo tlačítko označené ON a OFF. Otočte přepínač do polohy ON.
  • Táhněte za startovací rukojeť, dokud neucítíte odpor. Nesnažte se najednou příliš silně zatáhnout za rukojeť startéru, jinak by se mohl startovací mechanismus zlomit.
  • Několikrát zatáhněte za startovací rukojeť. S mírnou intenzitou. Pokud se za něj tahá příliš silně, motor nenastartuje. Příliš silným a prudkým zatažením byste mohli poškodit startovací mechanismus. U pil bez základního nátěru je třeba zvýšit počet pokusů o spuštění.
  • Otevřete sytič karburátoru. Když motor „chytne“, „jeví známky života“, „chrčí“ apod., nastavte páčku sytiče do provozní polohy (sytič je otevřený a je k dispozici plný objem vzduchu).

Pokud je řetězová pila bez závad, měl by motor naskočit po 2 až 4 pokusech. Před nastartováním nechte studený motor minutu zahřát na volnoběh.

Proč se řetězová pila neroztočí a vypne se

Pokud řetězová pila po minutě startování nedokáže vyvinout žádný výkon nebo se vypne při stisknutí plynové páky, je pravděpodobné, že dochází k netěsnosti karburátoru nebo klikové skříně. Stejně jako v předchozím případě lze problém vyřešit kontrolou a seřízením netěsnosti karburátoru.

Pokud se řetězová pila po asi 5 minutách normálního chodu neroztočí a zastaví, může být příčinou vadné odvzdušnění palivové nádrže. Podtlak nahromaděný v palivové nádrži za chodu nářadí brání motoru v přísunu paliva, které potřebuje pro svou běžnou práci, a motor proto nemusí být schopen se roztočit nebo sytiče. Pokud stroj zastavíte, otevřete a zavřete víčko palivové nádrže a znovu jej nastartujete, bude asi pět minut pracovat normálně a pak se buď zastaví, nebo se zadusí.

Řetězová pila se nespustí kvůli nadměrnému množství sazí v tlumiči výfuku, které by bránily emisím výfukových plynů a snižovaly výkon a otáčky motoru.

Pokud chcete zkontrolovat těsnost klikové skříně, ale nemáte k dispozici speciální nástroj, můžete použít následující kontrolní metody.

Kontrola těsnosti klikové skříně Algoritmus

  • Sejměte z řetězové pily boční kryt a vodicí lištu.
  • Odšroubujte zapalovací svíčku a otvorem pro zapalovací svíčku vložte do válce provázek s vroubky, čímž zablokujete pohyb pístu a klikového hřídele.
  • Jako šňůrku s uzly použijte starou startovací šňůru, na kterou ve vzdálenostech 3-5 cm uvážete uzly.
  • Odšroubujte hnací kolo řetězové pily.
  • Odstraňte kryt olejového čerpadla a čerpadlo.
  • Vyjměte startovací motor z řetězové pily.
  • Odšroubujte a sejměte setrvačník.
  • Vyjměte karburátor.
  • Pomocí injekční stříkačky nalijte do klikové skříně benzin otvorem pod karburátorem ve válci a dávejte pozor na těsnění klikového hřídele. Pokud benzín uniká, jsou olejová těsnění opotřebovaná a je třeba je vyměnit.
  • Olejové těsnění by měl namontovat nejlépe odborník.

Nepřímým příznakem netěsnosti klikové skříně je únik oleje z těsnění.

Problémy „Za tepla

Pokud zjistíte, že se řetězová pila bez zahřátí nespustí a po zahřátí se zastaví. A pokud nenastartuje, dokud se neochladí, může se jednat o několik problémů.

Nejprve může být někde netěsnost v hadici, těsnění nebo ucpávce. Za druhé zkontrolujte, zda se na tlumiči výfuku netvoří usazeniny. Třetí příčina je ve skupině válec-píst, bez otřepů a nepravidelností.

Někdy je třeba seřídit karburátor. Další důležitou příčinou poruchy je zapalovací cívka. Pokud selže, jiskra se ztratí nebo je velmi slabá a nestačí k zapálení palivové směsi.

Důvody, proč se řetězová pila při zatížení vypíná

V tomto článku se budeme zabývat příčinami, které mohou způsobit, že se řetězová pila při zatížení nespustí nebo vypne.

Nejčastější ze všech je následující:

Proč řetězová pila ztratila výkon

Totéž platí pro vzduchový filtr, který je třeba vyčistit, jakmile se problém objeví. Pokud je zapalovací svíčka velmi znečištěná, je třeba ji vyčistit a případně seřídit. Právě špatná mezera mezi elektrodami na řetězové pile může způsobit její zadrhávání a obecně velmi nestabilní chod.

Co dělat, když přestane fungovat řetězová pila??

Stavitelé, montéři, záchranáři a chataři #8211 ti všichni se dříve či později při plnění svých úkolů chopí motorové pily. A konečný výsledek jejich činnosti do značné míry závisí na tom, jak spolehlivě bude tento nástroj fungovat.

Řetězová pila se používá k řezání dřeva.

Stojí za zmínku, že řetězová pila patří k relativně nekomplikovaným zařízením. Stejně jako jiné stroje však čas od času selže.Když se vaše řetězová pila zastaví a točí se na volnoběh (jedna z nejčastějších závad), je největším problémem zjistit příčinu.Pokud je zdroj „nemoci“ správně identifikován, není příliš obtížné stroj znovu zprovoznit.

Nejdříve je tedy třeba zjistit, jaké poruchy řetězová pila má a co způsobuje její nečinnost.

Jak zkontrolovat palivový filtr řetězové pily

Snížení kapacity přívodu paliva do hlavního palivového kanálu má za následek velmi nežádoucí důsledek, který se projeví snížením výkonu nebo úplným zastavením nástroje při zvýšení otáček motoru. Právě tyto problémy jsou jasným znamením, že palivový filtr je znečištěný. Čím výraznější je problém, tím více je kanál ucpaný.

Vizuální kontrolou nelze vždy zjistit nutnost výměny. Filtr může vypadat čistě, ale uvnitř je zanesen jemnými částicemi. Příčinu problému lze zjistit experimentálně vyjmutím filtru a spuštěním nástroje bez něj. Pokud je v pořádku, je třeba namontovat nový prvek.

V podnicích, které používají řetězovou pilu pravidelně 5 dní v týdnu, by se měl filtr měnit přibližně každé 3 měsíce. Pokud nářadí spálí přibližně 5 litrů paliva za 1 den, celkem 300 litrů za 60 dní. U domácích pil lze toto číslo vydělit dvěma, protože jsou vybaveny méně odolnými filtry. Souhrnně lze říci, že při domácím / hobby použití by se lopatky měly měnit každých 150 litrů nebo jednou ročně.