Vrtání otvorů do kovu s velkým průměrem

Jak vyvrtat otvor do zdi. praktické tipy pro různé materiály

Vrtání velkých otvorů není problém, pokud zvolíte správné nástroje. Taková práce může být nutná například pro upevnění kanálu nebo kovového úhelníku. Nejjednodušší je vrtat elektrickou vrtačkou, ale dosáhnout otvoru o průměru např. 15 mm vyžaduje velké úsilí. K vrtání otvorů velkého průměru do kovu se používají speciální nástroje a technologie jádrového vrtání.

K vrtání kovů se používají tyto základní nástroje a zařízení.

vrtání, otvorů, kovu, velkým, průměrem
 • Domácí a průmyslové vrtačky.
 • Držáky nástrojů, které pevně drží nástroje a umožňují plynulý a přesný posuv nástrojů.
 • Přenosné vrtací stroje.
 • Stacionární stroje pro vrtání kovů (vertikální a horizontální typy, hluboké vrtání atd.).).
 • Různé vrtáky do kovu.

Na obrázku : Přenosná ECO vrtačka.50-T na magnetické základně

Jak vrtat velké otvory bez velké námahy?

Pro tuto metodu potřebujete vrták s malým průřezem (stačí 5 až 6 mm) a frézu nebo použitý škrabací kotouč (odpovídající nebo o něco menší průměr otvoru) pro úhlovou brusku. Tato možnost je časově náročnější, a proto vyžaduje podstatně více času.

Na kovový obrobek se tužkou nakreslí 2 kruhy:

 • 1. pro budoucí otvor.
 • 2. závisí na průřezu vrtáku, tj. pokud je použit nástroj o průměru 6 mm, bude průměr vrtaného kruhu o 6 mm menší než předchozí.

Na druhém kruhu zahlubte 2 protilehlá místa a vyvrtejte otvory vrtákem o průměru 6 mm. Přibližně 3 mm vzdálenost od otvoru podél vyznačené čáry a převrtání zapuštěných otvorů. Otvory se vrtají po celém obvodu. V případě potřeby lze zbývající materiál zušlechtit dlátem.

Díra bude vyvrtána, proto je nutné ji vyvrtat. To lze provést pomocí elektrické vrtačky a frézy, ale mnohem pohodlněji pomocí úhlové brusky s brusnými kotouči vhodného průměru. Pomocí brusky rychle a hladce vyvrtejte otvor na požadovaný průměr.

Proto nevyhazujte použité kotouče úhlové brusky s průměrem pod 45 mm. vždy se mohou hodit.

Vlastní vrták

Pro práci není nutné kupovat drahý vrták, v některých případech jej lze vyrobit podomácku. Nejlepším nástrojem je tyč ze slitiny kobaltu a wolframu. šlehač. Takovou tyč snadno rozpoznáte mezi ostatním železem: kovovým nožem ji nepřeříznete. Další krok je následující:

 • Nasaďte diamantový kotouč na brusný kotouč.
 • Jednu stranu vřetena zploštěte a vybrousíte do ní drážku jako na plochém šroubováku.
 • Poté se strany brousí tak, aby vytvořily ostrý kužel.

Vážení návštěvníci, podělte se v komentářích o své návrhy, jak jinak lze vyvrtat otvor do kalené oceli.

Zařízení a technologie jádrového vrtání

Vrtání otvorů do kovu o velkém průměru není příliš obtížné, pokud je správně zvolen nástroj. Předpokládejme, že podobný postup je nutný pro nastavení kanálu nebo kovového úhelníku. Samozřejmě lze použít elektrickou vrtačku, ale pokud má mít otvor například průměr 15 cm, bylo by to hodně pracné. Proto se větší otvory v kovu obvykle zhotovují pomocí technologie jádrového vrtání a vhodných zařízení.

Jádrové nebo stupňovité kuželové bity musí mít menší průměr než požadovaný otvor.

Jak vyvrtat otvor do kovu o velkém průměru

Vytváření velkých otvorů je pracné. Pro tento typ prací by se měly používat speciální jádrové vrtáky správného průměru nebo kuželové vrtáky. Vrtáky do kovu jsou podobné jako jejich protějšky do betonu nebo sádrokartonu.

Pro čistší, ostřejší a rychlejší řez je lze brousit diamantem. Pro tuto operaci se často používají speciální kuželové vrtáky (mohou být šestihranné nebo válcové). Řezná hrana dokáže odstranit otřepy a třísky, takže je možné okamžitě vytvořit rovný otvor.

Zvláštnosti hlubokého vrtání. Soustružení

Vlastnosti hlubokého vrtáníK

Hluboké otvory jsou otvory, jejichž délka přesahuje průměr pětkrát nebo vícekrát. Hluboké otvory jsou například axiální otvory ve vřetenu soustruhu, otvor koníka, axiální otvory ve vyhřívaných válcích frézky atd.

U hlubokých otvorů jsou často kladeny vysoké nároky na přímost osy, ale přesnost tvaru a velikosti je důležitá. Při vrtání hlubokých děr vrtákem konvenční konstrukce je „propadnutí“ vrtáku nevyhnutelné v důsledku rozdílu radiálních sil na břity, což může způsobit „rozštěpení“ díry (zvětšení průměru), ačkoli osa díry zůstává přímá.

Proto se pro vrtání hlubokých otvorů používají speciální „pistolové vrtáky“ s rovnou drážkou. Vrták je v otvoru dokonale veden díky velké styčné ploše hřbetu vrtáku s obrobeným povrchem otvoru. Chladicí kapalina z čerpadla se dostává k břitu kanálem ve vrtáku, ochlazuje břit vrtáku a silou odstraňuje třísky.

DRŽÁK PRO STRAIN INSTRUMENTY (MACHINE 16K20): 1. držák. 2. zajišťovací šroub objímky. 3. objímka s otvorem pro kužel nástroje. 4 stopky nástrojů. 5. nástrojový držák. 6. šroub držáku nástroje

Hluboké cvičení: a.jediný pohár (cvičení s pistolí). b. posuvná kolejnice. na čtyřech kazetách

BAJONETOVÝ TRN PRO HLUBOKÉ VRTÁNÍ:

vrtání, otvorů, kovu, velkým, průměrem

Používají se také šroubové vrtáky a čtyřpásové vrtáky, které pracují s minimální vůlí díky velké styčné ploše pásků se stěnou vrtaného otvoru.

Při vrtání hlubokých otvorů běžnými vrtáky pravidelně vyjměte vrták z otvoru, abyste očistili třísky a ochladili jej. Pro zkrácení doby zavádění a vyjímání vrtáku se používá trn s bajonetovým zámkem.

Reklama:

Přečtěte si více:

Vyvrtávání kovů

# Náklady na vrtné modely 1

2

3

Hluboké vrtání od ₽ 50
Vrtání otvorů velkého průměru od 70 ₽ 70
Vertikální vrtání od 35 ₽

Vhodné materiály pro obrábění v naší dílně: Ocel Hliník Měď Litina Nerezová ocel Titan Mosaz Bronz Ostatní slitiny

Otvory vrtáme také do následujících dílů z oceli, mědi, hliníku, titanu a různých dalších materiálů

 • Obrábění kovových pouzder
 • Výroba ložiskového pouzdra
 • Výroba pák
 • Otáčení: otáčení víka
 • Soustružení kolíku
 • Obrábění náprav
 • Výroba distančních vložek
 • Soustruh: kroužky
 • Výroba podložky
 • Výroba z jednoho kusu: kolíček
 • Soustružení: víka
 • Soustružení desek na soustruhu
 • Soustružení: kotouč elektrické spojky
 • Výroba hnací nápravy
 • Výroba jatečně upraveného těla

Výpočet požadované průrazné síly

Kvalita práce při propichování přímo souvisí se silami, které stroj vyvíjí. A pokud je třeba mechanické zařízení seřídit ručně, lze stejnou hodnotu zadat do programu pro stroj s CNC řízeným nástrojem. Síla vrtání se vypočítá vynásobením těchto čtyř hodnot:

Vypočítáno v tunách na čtvereční milimetr. Porovnáme-li kovy z hlediska měkkosti a tvrdosti, je nejpoddajnější měkký hliník (faktory 0,30-0,50). Nerezová ocel má nejvyšší materiálový faktor 1,50.