Jak řezat sádrokartonové desky příčně nebo křížem

Jak řezat sádrokartonové desky? Jak řezat sádrokartonové desky? Správné a lepší řezání sádrokartonu

Sádrokartonové desky jsou dnes jedním z nejběžnějších stavebních materiálů. Jeho popularita je dána jeho všestranností a širokým využitím. S pomocí tohoto materiálu se snadno staví nejen primitivní příčky a stropní systémy, ale také vytvářejí složité scénické prvky a efektní designové formy. Sádrokartonové desky jsou navíc všeobecně známé i těm, kteří mají ke stavebním nebo opravárenským pracím naprosto daleko a znají je jen z doslechu. Tak populární jsou dnes sádrokartonové desky.

Mezi výhody tohoto typu povrchové úpravy patří:

vysoká nosnost;

Nepřítomnost toxických prvků a sloučenin;

Absence nepříjemného zápachu během opravy i po ní;

Optimální odvětrávání výrobku skrze sádrový podklad zajišťuje dobré mikroklima.

Další rozhodující výhodou moderních sádrokartonových desek je jejich velikostní rozmanitost. Jestliže dříve se sádrokartonové desky dlouho prodávaly pouze ve standardních variantách, dnes si díky množství výrobců a šíři nabídky na trhu můžete vybrat materiál, jehož šířka se pohybuje od šedesáti centimetrů do dvou a půl nebo dokonce tří metrů. V závislosti na vašich potřebách a přáních v době renovace.

Je však třeba poznamenat, že žádná oprava nebo renovace interiéru pomocí sádrokartonu se neobejde bez jeho řezání. Nezáleží na tom, zda potřebujete pouze snížit strop pro instalaci osvětlení, nebo chcete v interiéru vytvořit kreativní a originální oblouk.

Řezání sádrokartonu je možné několika způsoby. Používá různé přístroje a nástroje, od běžného stavebního nože až po skládačku. Abychom si mohli vybrat, čím sádrokarton řezat a jak to dělat správně, podívejme se blíže na sadu nástrojů, které používají profesionálové.

Zásady a pravidla pro řezání sádrokartonu

Pozor! Konstruktér kuchyně je spuštěn na našich webových stránkách. Můžete se s ním seznámit a zdarma si navrhnout kuchyň svých snů! Hodit by se vám mohl i návrhář šatníku šéfkuchařů.

Zásady a pravidla řezání jsou založeny na pochopení toho, s čím pracujete, proto byste si měli nejprve prostudovat strukturu materiálu. V tomto případě však název říká vše. dvě vnější vrstvy jsou vyrobeny z lepenky, která je základem relativní pevnosti, a mezi nimi je sádra s plnivy. Pro různé účely se používají různé typy sádrokartonových desek: standardní, voděodolné, protipožární. První se vztahuje na všechny případy s výjimkou obkladů stěn a stropů (zde vodotěsné sádrokartonové desky) a staveb v blízkosti krbu nebo jiného zdroje tepla (v tomto případě nehořlavý materiál).

Klíčové nástroje pro řezání sádrokartonových desek

Řezání sádrokartonových desek na určité rozměry vyžaduje dostupnost a použití určitých nástrojů, mezi které patří:

 • Elektrická skládačka. Používá se k pohodlnému provádění dlouhých řezů. Jeho použití umožňuje vystřihovat prvky se složitými křivkovými tvary.
 • Řezačka na krabice nebo sádrokartonové desky.
 • Elektrická vrtačka s velkými pérovými vrtáky a korunkami pro vyřezávání velkých kulatých otvorů pro zástrčky, vypínače a servisní vedení.
 • Úzká pilka na železo s mírným ozubením, která se používá k řezání dřeva, nebo ruční pilka na řezání sádrokartonu.
 • Hoblík na dřevo nebo sádrokarton, který je potřebný pro ořezávání hran při řezání materiálu.
 • Jehlový válec je nezbytný při vytváření oblouků nebo jiných zakřivených ploch, například při vytváření složité stropní konstrukce s mnoha úrovněmi.
 • K měření a označování plechů budete potřebovat tužku nebo fix, svinovací metr, úhelník, kovové pravítko nebo 1 m dlouhý rovný kovový profil, který se používá při konstrukci rámové vaznice. K dispozici musí být také pravidlo pro provádění dlouhých rovných řezů.

Jak řezat voděodolné sádrokartonové desky?

Vhodnou volbou je také elektrická přímočará pila nebo úhlová bruska s kotoučem pro řezání za sucha. Vezměte však na vědomí, že generují velké množství prachu a hluku.

řezat, sádrokartonové, desky, příčně, nebo, křížem

Práce se sádrokartonem připevněným ke stěně

Ačkoli je nejjednodušší řezat volné sádrokartonové desky, někdy je třeba odříznout a odříznout přebytečnou část, když je deska na rámu. Tato konstrukční varianta je odůvodněna tím, že při obkládání rohu stěny nebo okenní římsy sádrokartonem musí jeho okraj přesně překrývat okraj plochy, na které je upevněn (z estetických důvodů). Proto je třeba připevnit na stěnu sádrokartonové desky větších rozměrů a teprve poté odstranit centimetry navíc.

Zkontrolujte, zda kostra pevně drží plech na místě. V takové situaci není problém rozhodnout, kterou stranou sádrokarton řezat, protože odpověď je jasná. řezat stranou, která přiléhá k obkládanému povrchu. Několikrát nástrojem prořízněte vyznačenou čáru a dbejte na to, abyste nežádoucí části příliš „nevytlačili“. Poté proužky na rubové straně seřízněte.

Pozor! Chcete-li sádrokartonovou desku vytvarovat do tvaru písmene „L“, pilkou na železo vodorovně odřízněte linii ořezávače a poté nožem odřízněte svislou linii ořezávače.

Hrubé a nepravidelné řezy v sádrokartonu

Často je nutné řezat sádrokartonové desky nikoliv rovně, ale podle potřeby zásuvek, vestavěných svítidel nebo vlastní představivosti (například zakřivený strop). Práce na rovných kusech vyžaduje určitou zručnost.

 • K vytvoření kruhového otvoru v sádrokartonu je zapotřebí elektrická vrtačka se speciálním příslušenstvím. Existují různé typy a průměry přímočarých pil, známých také jako kotoučové pily. Upřednostňujte pily určené na překližku, dřevo a sádrokarton.
 • Pokud nemáte okružní pilu, nezoufejte. Je možné použít skládačku a nakreslit na sádrokartonovou desku kruh požadované velikosti a otvor udělat uvnitř. Poté vložte čepel nástroje a podle obrysu značky vytvořte kruhový otvor. Nezapomeňte však použít úzkou pilu s malými zuby a při řezání plechu nespěchejte. Výsledkem neuspěchané práce je rovná hrana obrobku. Ovládejte skládačku beze spěchu, ale pracujte maximální rychlostí.
 • Pokud nemáte žádný z výše uvedených nástrojů, můžete v nouzi udělat díru do sádrokartonové desky pomocí kladiva a speciálního nože na sádrokarton. Za tímto účelem:
 • vyznačte čáry na pracovní desce;
 • Vyznačené linie prořízněte a pevně přitlačte (v tomto případě je důležité řezat dostatečně hluboko do sádrokartonové desky);
 • položte sádrokartonovou desku na konkávní povrch tak, aby byla pod budoucím otvorem;
 • Do označeného otvoru udeřte kladivem tak, aby se jádro plechu rozlomilo, ale nepřehánějte to, jinak by mohlo dojít k prasknutí;
 • Poté odlomte nepotřebné kusy sádrokartonu odříznutím lepenky ze zadní strany listu.
 • Nejjednodušší způsob řezání sádrokartonu je pomocí skládačky. Pokud ji však nemáte, můžete si vystačit s praktickou náhradou. frézou na sádrokarton. Obejdete se i bez něj.
 • změřte a vyznačte budoucí rozměry na listu;
 • Vystřižený obrys je třeba rozdělit na rovné segmenty a ty pak proříznout nožem, čímž se prořízne lepenka a poškrábe omítka;
 • Odkryté plochy odlomte stejným způsobem jako v poslední variantě řezání sádrokartonu.

Tato technika je obzvláště účinná při řezání velkých tvarů. Pro přípravu prvků s malým poloměrem je lepší použít pilku na železo.

Jak připevnit sádrokartonové desky ke stěně?

Upevnění sádrokartonových desek na stěnu na dřevěný nosník. Tato varianta je možná, ale je lepší vyrobit rám pro sádrokartonové desky z dřevěných tyčí. Při upevňování trámu na sádrokarton vám pomůže malý návod, jak upevnit sádrokarton na dřevěný rám trámu.

Jak řezat sádrokarton. nástroje, techniky

Sádrokarton je jedinečný materiál, který na jedné straně umožňuje vytvářet pevné konstrukce, ale na druhé straně je křehký a vyžaduje péči a pozornost. Přestože řezání tohoto oblíbeného dokončovacího výrobku není nijak zvlášť obtížné, nejčastější chybou, která vede k nadměrné spotřebě materiálu, je nesprávné řezání. V tomto článku vám mistr instalatér poradí, jak správně řezat sádrokarton.

 • Zařízení pro značení na listu sádrokartonu. jednoduchá tužka, metr, dlouhé pravítko.
 • Vlastní řezací a řezací zařízení: Nůž. Sádrokarton je možné řezat psacím nožem a také speciálním stavebním nožem s oboustranně vyměnitelným ostřím (je vhodný pro hustší materiály).
 • Skládačka. Lepší je, pokud se jedná o nástroj na opracování kovu než dřeva; skládačka. Ideální pro řezání zaoblených prvků. Silné kovové pilníky s jemnými zuby mají nejmenší pravděpodobnost, že se odštípnou na koncích sádrokartonových desek; Elektrická vrtačka. Potřebné pro výrobu otvorů. Pro velké mezery jsou nutné kulaté vrtáky (které se používají pro zapichování dveřních zámků) a vrtáky s perem; frézovací vrtáky se používají pro vyřezávání složitých drážek, kulatých nebo oválných otvorů. Tvar otvoru může být u frézy v zásadě libovolný. Frézou můžete také zkosit sádrokartonové desky.
 • Nástroje pro ořezávání hran: hoblík; hoblík na hrany.

Abyste lépe pochopili, jak správně řezat sádrokartonové desky, musíte jasně pochopit strukturu materiálu.

Sádrokartonové desky jsou kombinací dvou materiálů ve vrstvách. sádry (vnitřní obsah) a z obou stran k ní přilepených desek ze silné lepenky.

Tento typ materiálu se dělí na různé typy v závislosti na jeho funkci:

Sádrokartonové desky odolné proti vlhkosti jsou nutné při použití v místnostech se zvýšeným množstvím vodních par ve vzduchu. Ohnivzdorné sádrokartonové desky se používají tam, kde jsou krby a v blízkosti míst s otevřeným ohněm.

V závislosti na typu sádrokartonu se liší také tloušťka desek, což ovlivňuje náročnost řezání desek.

Stropní sádrokartonová deska má tloušťku 9,5 milimetru, stěna. 12,5 milimetru, oblouk. 6,5 milimetru.

Při řezání sádrokartonových desek si uvědomte několik detailů:

 • Sádrokartonové desky musí být umístěny na rovném a stabilním povrchu, protože jsou velmi pružné.
 • Pokud je sádrokartonová deska velká, je třeba ji postupně rozřezat.
 • Před položením archu na pracovní plochu se ujistěte, že je povrch suchý. Mokrá deska je pro práci nevhodná.
 • Doporučuje se řezat pouze stranu, která je blízko stěny. To později pomůže zakrýt případné nedokonalosti.
 • Chraňte si oči a dýchací orgány osobními ochrannými prostředky.

Při řezání sádrokartonu nepoužívejte kotoučovou pilu, protože může vytvářet velké množství škodlivého prachu.

Jaký způsob řezání sádrokartonu bude jasné po prostudování stávajících možností pro tento účel.

Jaké nástroje jsou potřeba k řezání?

Pro řezání a práci se sádrokartonem budete potřebovat:

 • tužkou nebo fixem, přičemž druhý jmenovaný „fix“ je lépe viditelný z jakéhokoli místa;
 • dlouhé kovové pravítko (případně profil), svinovací metr;
 • Pila na sádrokarton (na dřevo, lépe na kov), pilník;
 • montážní nůž na sádrokarton (kancelářský nůž je neekvivalentní náhradou);
 • pravítko, úhelník, kružítko;
 • Hoblík na sádrokarton nebo dřevo;
 • Vrtejte jádrovým vrtákem a pérovými vrtáky;
 • smirkový papír;
 • skládačka.

Značkovač má i své odpůrce, kteří tvrdí, že je poměrně problematické stopy po něm skrýt. Pro řezání sádrokartonových desek je nejlepší pilka s tenkým ostřím a jemnými zuby. Do tohoto seznamu se často přidává i „těžké dělostřelectvo“. úhlová bruska, speciální fréza na sádrokarton, ale takové nástroje vyžadují zručnost. Pro začínající uživatele, kteří potřebují řezat sádrokarton, postačí jednoduchá sada, která je k dispozici téměř v každé domácnosti.

Všestranný nůž

Víceúčelová nebo krabicová řezačka je oprávněně oblíbená, protože kromě toho, že ji lze použít v jakékoli fázi renovace, má mnoho výhod při práci se sádrokartonem:

 • Pohodlná ergonomická rukojeť z lehkého kovu nebo robustního plastu potažená vícesložkovou pryží umožňuje pohodlnější řezání a snižuje namáhání rukou.

DŮLEŽITÉ INFORMACE: Sádrokartonové konstrukce: Obklady stěn, příčky a konstrukce

 • Lopatky vyrobené z vysoce uhlíkové oceli mají lichoběžníkový tvar a jsou bez průřezu, což zvyšuje jejich pevnost a tuhost. Náhradní čepele jsou obvykle součástí dodávky a lze je vyměnit podle potřeby. Kombinace řezačky a rukojeti umožňuje přesné řezání panelů do prvků libovolného tvaru a složitosti.
 • Design víceúčelového nože může obsahovat detaily, jako je spona na opasek nebo schránka s náhradními čepelemi v rukojeti. Díky těmto možnostem je používání nástroje ještě pohodlnější.

Důležité! Nůž musí být ostrý a jeho délka musí být přizpůsobena tloušťce listu sádrokartonové desky.