Jak správně nabrousit nůž křovinořezu

správně, nabrousit, křovinořezu

Jak správně a pod jakým úhlem brousit pilový kotouč?

Kotoučové pily se používají zejména ve stavebnictví. Většina prací vyžaduje řezání a přetváření hotových materiálů. Okružní pila vám pomůže vyřešit tyto problémy rychle a s dobrým výsledkem. Nástroj však nemůže vydržet věčně, dříve nebo později se může otupit. Proto je důležité přesně vědět, jak v domácnosti nabrousit zuby kotoučové pily.

Kontrola opotřebení kotoučové pily je důležitou záležitostí, které byste měli věnovat zvláštní pozornost. Hluboké poškození znemožňuje ostření kotoučové pily. Existují tři hlavní příznaky, že je třeba kotoučovou pilu nabrousit nebo vyměnit:

  • Silné zahřívání krytu nože a tvorba kouře. Kotoučová pila má speciální kryt, který signalizuje otupení pily teplem. V extrémních případech z něj může vycházet kouř.
  • Někdy je pilový kotouč poháněn mechanicky (pokud je třeba přítlak nastavit ručně). V takové situaci může dojít k opotřebení, pokud je třeba zvýšit tlak.
  • Pokud je dřevo řezáno na obrobku a zanechává za sebou silný, nepříjemný zápach.

Všechny výše uvedené situace upozorňují uživatele, že je čas stroj nabrousit.

Broušení na obráběcím stroji

Pokud je k dispozici speciální stroj, lze proces provádět s maximální účinností. Takové zařízení je kompaktní a lze jej používat doma.

Výběru řezného kotouče je třeba věnovat zvláštní pozornost. V tomto případě si všimněte níže uvedených nuancí:

  • Karbidový kotouč se obtížně brousí.
  • Při výběru se zaměřte na brusné kotouče z elboru, diamantu nebo zeleného karbidu křemíku.

Proces broušení pomocí profesionálního zařízení je velmi jednoduchý. Čepel drží na místě pomocí speciálního zajišťovacího mechanismu. Je navržen s ohledem na konstrukční vlastnosti brusného kotouče. Rádi bychom upozornili, že broušení pilových kotoučů pomocí speciálních brusek je velmi snadné. Nepřesnost je v tomto případě minimální. Stroj je totiž vybaven speciálním úhloměrem. Aby nedošlo při broušení k omylu, které zuby již byly nabroušeny, měl by být výchozí bod označen značkou.

Pokud najdete chybu, zvýrazněte text a stiskněte CtrlEnter.

Při dlouhodobém používání mohou kotoučové pily s tvrdokovovými hroty ztratit svůj původní výkon. To však neznamená, že si musíte koupit novou brusku. Ve většině případů lze broušení provádět doma na vhodném stroji.

Jak určit úhel řezu kotoučové pily

Geometrie karbidových hrotů

Nejlepší je mít k dispozici výchozí šablonu, podle které lze korigovat geometrii břitu. často z tenkostěnné nerezové oceli, vzácněji ze silné lepenky.

Karbidové zuby jsou vyrobeny v souladu s GOST 9769-79. Jejich geometrii a geometrické rozměry však určuje výrobce podle účelu použití pily. Pokud nemáte k dispozici žádnou šablonu, určete požadované úhly ostření sami. K tomu se doporučuje použít kyvadlový úhloměr.

Vlastní výroba šablony.

  • Vezměte nový pilový kotouč s hrotem, který je stejný jako tupý.
  • Nakreslete přesný obrys na tvrdý kus kartonu.
  • Pomocí kyvadlového úhloměru určete počáteční geometrii karbidových hrotů.
  • Zadejte údaje do šablony.

Lze ji pak použít k samoostření na stroji nebo ji poskytnout jako vzorek firmám poskytujícím podobné služby.

Kromě toho se doporučuje porovnat údaje s referenčními údaji. Řezací pily mají obvykle úhel řezu 15°-25° vpředu. U křížových modelů se pohybuje od 5° do 10°. U univerzálních modelů je přední úhel 15°.

Je důležité si uvědomit, že úhel sklonu může být záporný. Podobné modely se používají pro řezání plastových desek a neželezných kovů.

Nástroje

Ruční broušení pil pouze pomocí speciálních přípravků a kování. K dispozici je brousicí stroj, který umožňuje používat automatické broušení místo ručního. Výsledek je pak přesnější.

Kromě toho se k broušení používají i další praktická zařízení:

Výše uvedená zařízení nelze ničím nahradit. Pokud není k dispozici alespoň jedna z nich, není ostření možné.

Blok: 4/5 | Počet znaků: 477

Jak správně nabrousit kotoučovou pilu!

Abychom mohli kotoučovou pilu nabrousit, musíme brousit náběžnou a odtokovou hranu! Na obrázku níže je zobrazen zub nového pilového kotouče (zcela vlevo). Při řezání dřeva se ostrá řezná hrana zubu otupí, a pokud se na ni podíváme pod několikanásobným zvětšením, vidíme, že přední hrana má zaoblený tvar. Abychom ji opět vyhladili, musíme zbrousit jeden z boků zubu: Zbruste tento kruh a hrana bude opět ostřejší.

K tomu můžeme brousit pouze na náběžné hraně zubu (což je špatně) a budeme muset hodně brousit, nebo můžeme broušení rozložit rovnoměrně. na náběžnou hranu zubu kotoučové pily a na odtokovou hranu zubu kotoučové pily. Jinými slovy je vhodné kotoučovou pilu brousit podél přední a zadní hrany zubu

Díky tomu můžeme výrazně prodloužit životnost naší okružní pily broušením podél náběžné a odtokové hrany zubu: můžeme ji brousit vícekrát a vydrží déle, takže se nám vrátí peníze, které jsme do ní investovali při nákupu. kotoučové pily s velkým průměrem pro vícekotoučové pily a pily na kmeny jsou často velmi drahé a samostatně se neprodávají.

Kotoučová pila musí být naostřena na specializované brusce, nejlépe s přesností CNC. Proces ostření se skládá z několika kroků:

  • Nejprve je bezpodmínečně nutné odstranit z pily dřevní pryskyřici, k čemuž se používají speciální demineralizační technické kapaliny (sodné louhy).
  • Poté se kotoučová pila naostří podél řezné hrany. Kotoučová pila se brousí v několika průchodech s velmi malým počtem broušení na jeden průchod. Pila se brousí po 2-3 kolech, což určuje zkušená obsluha.
  • Třetím krokem je naostření pily podél zadní hrany zubu. Také v několika průchodech.

Důrazně doporučujeme ostřit kotoučové pily ve specializovaných servisních dílnách na CNC strojích.

Obsluha pak může na ovládacím panelu nastavit všechny potřebné úhly ostření zubu kotoučové pily:

  • úhel náklonu,
  • úhel ostření zadní hrany, pokud má zadní hrana proměnný úkos. lze jej nastavit na ovládacím panelu.
  • Trapézové úhly zubů atd.п.

Kvalitní ostřič nástrojů je základem kotoučové pily. Pokud se vám podařilo zajistit kvalitní broušení, pila neztratí své původní vlastnosti a bude fungovat jako nová.

Základní pravidla

Broušení ruční pily vyžaduje soustředění, dobrý úsudek a zručnost při práci s pilníkem. Navzdory zdánlivé složitosti procesu lze při dodržení doporučení tuto manipulaci provést poměrně snadno, i když ne rychle. broušení pilky na železo doma trvá hodinu až dvě, ale s trochou tréninku rukou to lze zvládnout rychleji.

pilky na železo se brousí také úhlovou bruskou, ale tuto metodu mnoho řemeslníků neocení. Za prvé to není bezpečné a za druhé je pravděpodobnější, že se nože poškodí, než že se nabrousí.

Příprava

Čepel musí být pevně upnuta ve svěráku. Broušení na klíně nebo na stoličce je také možné, ale je nepohodlné držet pilku tímto způsobem. Místo pro broušení by mělo být dobře osvětlené, z bezpečnostních důvodů by se měly nosit rukavice. Od práce by vás nemělo rozptylovat nic rušivého, například televizor.

K obnovení výkonu truhlářského nářadí by se měl používat pouze kvalitní soubor. Často se používá třístranný pilník, ale pro malé hroty pilky na železo lze použít speciální čtyřstranný pilník.

Hrany fréz je nutné očistit pilníkem nebo pilníkem s jemným sametovým vroubkováním. Pokud musíte použít pilník z druhé ruky, očistěte jej nejprve ocelovým kartáčem.

Odstraňte malou vrstvu povlaku z nožů. Při broušení nesmí pilník klouzat, ale musí dobře držet. Pokud tomu tak není, pak pilník není vhodný pro pilování nebo jsou nože pilníku přehřáté. K ostření používejte jiný nástroj. Pokud je druhý pokus neúspěšný, doporučujeme vyměnit pilku na železo.

Ostření

Pro správné broušení pilníku na dřevo by měla být rukojeť pilníku sevřena pravou rukou a konec pilníku by měl být držen levou rukou. Nasměrujte nástroj pod úhlem k zubům čepele (při zkosení). Tlak vyvíjejte rovnoměrně, plynule a pouze v určitém směru (obvykle směrem od sebe).

Pokud je to možné, je vhodné zajistit, aby odstraněná vrstva kovu byla stejně silná. Za tímto účelem pohybujte nástrojem stejný početkrát a stejným tlakem. Tímto způsobem lze po obrábění zachovat výšku, rozteč a velikost rohů zubů.

správně, nabrousit, křovinořezu

Případné otřepy na zubech odstraňte mokrým frézou nebo pilníkem se sametovou zrnitostí. Pokud zůstanou nenabroušené, sníží se ostrost zubů a při řezání dřevěných materiálů se odštípnou, což zhorší kvalitu odvedené práce.

Po dokončení broušení zkontrolujte ostrost zubů nařezáním kusu dřeva. Pokud se pilový kotouč neleskne, byla provedena všechna opatření a pila je připravena k použití.

Odstraňování otřepů zubů

Nastavení zubů je nutné, aby se ruční pila při řezání nezasekávala, takže pracuje hladce a snadno. Po delší době používání pilky na železo může být nutné zuby před broušením obrousit. Podstatou procesu je rovnoměrné ohýbání zubů v různých směrech. Po tomto postupu by měly být na obou stranách čepele volné mezery. Řezný pohyb ostrého předmětu v řezu bude mnohem lepší.

Čím více se pilový kotouč vychýlí, tím menší je riziko zaseknutí pily. Nepřehánějte to však, jinak bude řezání značně ztíženo.

Pro snazší ohýbání je vhodné použít nastavovače. speciální zařízení. Pila na železo je dobře upnutá ve svěráku, jednotka je namontovaná na pracovní ploše. Hlavní je, že zuby nesmí úplně vyčnívat, jinak se zlomí.

Způsoby broušení kotoučových nožů

K vytvoření ostří je vhodný jakýkoli brousicí stroj, přičemž konstrukce zařízení není příliš důležitá. Úhly ostření pilových kotoučů s tvrdokovovými břity se samozřejmě dosahují přesněji na specializovaných zařízeních. Je však velmi drahý, a proto se používá běžná bruska, u níž lze nastavit sklon korundového kotouče.

Abyste si mohli sami nabrousit pilový kotouč, je třeba striktně dodržet několik základních předpokladů:

  • Deformaci obvykle podléhá horní okraj. Někdy je nutné zaoblení hran až o 0,3 mm. Broušení se proto zahajuje na horním okraji brusného kamene.
  • Broušení se provádí s ohledem na náběžnou a odtokovou hranu.
  • Operaci opakujte nejméně 25krát. Tloušťka odstraňovaného kovu by neměla být větší než 0,05-0,15 mm.
  • Kvalita ostření musí být naprosto rovnoměrná po celé ploše obrábění.
  • Po nabroušení je lze ručně dokončit jemným smirkovým papírem.

Způsoby prodloužení životnosti pilových kotoučů

Proces tvarování nového břitu je pracný a časově náročný. Pro prodloužení životnosti disku se proto doporučuje splnit několik podmínek.

Nejprve si přečtěte doporučení výrobce. Ty určují počet otáček (maximální a minimální) pro různé typy obráběného materiálu. Tento parametr by měl být u kovu nižší než u dřeva.

Tvrdé hroty mají delší životnost. Je však pravděpodobnější, že se odštípnou a ulomí. Alternativní měkké jsou vůči těmto vadám prakticky imunní. Má však kratší životnost než pevné disky.

Vyhněte se nerovnostem na řezné ploše. Ty pak mohou vést k odlupování a praskání.

Video ukazuje příklad ručního broušení kotoučů:

Potřebné nástroje

Pilové kotouče lze brousit vlastníma rukama pouze tehdy, pokud máte speciální nástroje. Existuje také stroj, který dokáže proces automatizovat a zefektivnit.

správně, nabrousit, křovinořezu

Pro broušení kotouče vlastníma rukama lze použít následující nástroje:

Je také možné použít brusku na kotoučové pily, která nepotřebuje výše uvedené nástroje.

Kdy přestavět kotoučové pily?

Poměrně důležitou otázkou je určit, kdy by se měly kotoučové pily brousit. Silné opotřebení může znemožnit provedení těchto prací. Existují tři jasné příznaky, že kotoučová pila potřebuje nabrousit:

  • Kouř je vidět, stráž je horká. Stroj má zpravidla speciální ochranný kryt, který se může zahřát, pokud se kotoučová pila otupí. Je třeba také poznamenat, že ve zvláštních případech vzniká v důsledku intenzivního zahřívání řezné zóny kouř.
  • Také u mechanického posuvu, kdy se přítlak nastavuje ručně, je třeba vyvinout velkou sílu, aby bylo dosaženo požadovaného výsledku.
  • Při obrábění dřeva nebo jiných materiálů vznikají v oblasti řezání zbytky sazí a odpovídající zápach.

Ve výše uvedených situacích se doporučuje ostření pilového kotouče.