Ruční pila na dřevo, jak si vybrat

Řezání doma i v práci: žebříček nejlepších pil na dřevo roku 2021

Přehled toho nejlepšího podle redakce Zuzako.com. Výběrová kritéria. Tento materiál je subjektivní, není reklamou a neslouží jako návod k nákupu. Před nákupem je nutné odborné poradenství.

Doma i v práci se při řezání dřeva neobejdete bez pilky na železo. Tento truhlářský nástroj je typem ruční kotoučové pily. Šavlová pila má jednoduchou konstrukci, která se skládá z kovového nože a rukojeti. Než si tento užitečný nástroj vyberete, podívejte se blíže na náš žebříček nejlepších pil na dřevo roku 2021, který redakce Zuzako sestavila na základě recenzí zákazníků a názorů řemeslníků. Zahrnuje nejlepší modely pro domácí i profesionální použití.

Žebříček KP top 10

Makita HS7601 (od 7300)

Makita HS7601

Oblíbená značka elektrického nářadí má ve svém arzenálu řadu kotoučových pil. Jedná se o nejoblíbenější model, který je optimální svými vlastnostmi. výkonem, hmotností a nyní se vraťme k naší hrdince. Lze k němu připojit vysavač, aby byla jasně vidět linie střihu pro střih. Grafitové kartáče, které se používají pro bezpečnostní práce, jsou snadno přístupné. Zadní část motoru je plochá. To usnadňuje výměnu čepele.

Pokud je k dispozici adaptér, lze namontovat vodicí lištu. Úhel řezu je nastavitelný od 0 do 45 stupňů. Doporučuje se používat desky o tloušťce maximálně 5 cm. Stroj zvládne silnější desky, ale dříve se porouchá. Více než dostatečné pro většinu domácích použití.

Vlastnosti:

Pila dokáže řezat materiály až do hloubky 63 milimetrů. Má výkonný motor 1600 W. Disky mají standardní průměr 19 cm. Úhel řezu lze nastavit. Blokovací mechanismus proti náhodnému spuštění a aretace vřetena. hřídel nástroje. pro rychlou výměnu kotoučů. Základní platforma je vyrobena z hliníkové slitiny. Můžete na něj nasadit koncovku pro práci s vodicí lištou.

K dispozici je tryska pro připojení vysavače. Okružní pila má dvě rukojeti. Úhel sklonu je nastavitelný v rozmezí 0 až 45 stupňů. K tomu slouží pohodlné páčky. Ti, kteří si model zakoupili, píší, že výměna nativního disku pomůže zařízení zdokonalit. Není to špatné, ale ostatní se s ostřejšími protějšky otevřou úplně.

Vlastnosti:

Technologie německého výrobce je vždy o něco dražší než konkurence v daném segmentu. Ale kupujících je dost. platí za kvalitu. Má poměrně nízkou hmotnost a výkon a rychlost jsou srovnatelné s velkým nářadím. Hloubka řezu v našem žebříčku nejlepších kotoučových pil roku 2022 je rekordních 70 milimetrů. Upozorňujeme však, že se jedná o úhel 90 stupňů. Při úhlu 45 stupňů se hloubka řezu sníží na 5 cm.

V krytu je zabudován ventilátor, který odfoukává třísky, ale pokud to nestačí, lze připojit vysavač. Rukojeť je pogumovaná a příjemná na dotek. Paralelní doraz je součástí standardní výbavy. Vřeteno je uzamykatelné pro rychlou výměnu kotoučů vlastními silami. Pokud dáte kotoučovou pilu na kov, nezaznamená hliníkový plech stejně dobře jako desku. Kupující označují, že tento model na rozdíl od konkurence nevydává zbytečný hluk. motor a disk hučí, nic jiného.

Charakteristika:

Pokud si to můžete dovolit, nehledejte nic jiného než tohoto Američana. Je pravda, že se stále montuje vČíně. Výrobce vyrábí profesionální nářadí, ale především pro hobby uživatele. Motor je však dostatečně výkonný. Dvě rukojeti pro pohodlné uchopení oběma rukama. Vhodné pro přímé a pokosové řezy. Maximální úhel sklonu je 48 stupňů. Úhel se nastavuje pomocí speciálních svorek na stupnici se stupni. Nejsou potřeba žádné další nástroje.

Vlastní systém dmychadel pro odstraňování odpadu. Okružní pila má již pravítko s dorazem, takže kotouč jede rovně. V některých stavebnicích je kotouč pro opracování dřeva hřebíky. To se hodí, pokud například hodláte řezat staré parkety. Existují také varianty s pouzdrem, ale ty jsou dražší. Jediná věc je, že disky nejsou standardizované. Mají 184 milimetrů, nikoliv 19 centimetrů. Ale upřímně řečeno, pokud vezmete 16milimetrový otvor, vejde se tam všechno.

Vlastnosti:

Ruská výroba, ale vyrobeno v Číně. Za takovou sílu je to velmi dobrá cena. Přijímá dřevo od tloušťky 6,5 cm. Převodovka je uzavřena v ocelovém krytu pro ochranu a dobré chlazení. V balení je zásuvka pro vysavač, ale standardní ventilátor je stále na svém místě. Velká, snadno uchopitelná rukojeť na základně. Úhel řezu se nastavuje pomocí ovládacího kolečka. Je výhodné, že není rozdělen na žádné úseky, takže si můžete libovolně zvolit úhel v omezeném okruhu.

Má kovový kryt na disku, který chrání obsluhu. Stejně jako u všech nejlepších kotoučových pil je čepel vyrobena z oceli. Hřídel je uzamykatelná a kotouč je možné vyměnit svépomocí. Ale proč, když je všechno tak skvělé, jsme tento model neumístili v žebříčku nejlepších někde výš?? Faktem je, že se stále jedná o amatérský nástroj se všemi z toho plynoucími nevýhodami. Pila se při tom mírně vychýlí do strany a řez je zkosený. Není kritické. do jednoho milimetru. Navíc bezpečnostní systém není dobře promyšlený v tom smyslu, že někdy zasahuje do obsluhy.

Vlastnosti:

Další levný model z Číny, i když nominálně jde o německou společnost. Tento model nože dobře pracuje se dřevem a plastem. Hloubka řezu až 64 milimetrů v pravém úhlu. Zmenšíte-li poloměr na polovinu, klesne na 40 milimetrů, což je dostatečné i pro domácí použití. Výrobce poskytuje na nářadí dobrou pětiletou záruku, takže se nemusíte obávat, že by se jednalo o sériově vyráběné zboží. Sada obsahuje náhradní uhlíkové kartáčky a jednoduchého paralelního průvodce.

Při koupi nářadí mějte na paměti, že špatně práší a nemá výfukovou trubku pro vysavač. Proto je nutné nosit brýle a masku a je lepší pracovat na čerstvém vzduchu. Pogumované rukojeti, dobrá ergonomie: všechna tlačítka jsou na svém místě. Ale jako vždy má levné vybavení své nevýhody: při práci se úhel řezu o pár stupňů srazí, šrouby se tu a tam vyšroubují z vibrací na tělese. Pokud ji plánujete vzít někam do dílny, kde bude nářadí neúnavně řezat několik měsíců, existuje vysoká pravděpodobnost, že tělo pod zátěží praskne.

Jak vybrat pilku na železo

Seznamte se s nástrojem před jeho zakoupením. Neberte první, která se vám naskytne. Jak si vybrat pilku na železo vypráví „Komsomolskaja pravda“ údržbář Timur Fedoseyev. Upozorňuje na následující body:

Účel

Nejdůležitější a nejlogičtější bod. Na co nástroj potřebujete. kov, plast, dřevo, sádrokarton? Na trhu jsou modely pro všechno. Výrobce především uvádí, k čemu je nářadí určeno. Věnujte pozornost tomuto.

Blade

Jednou z nejdůležitějších technických vlastností pilky na železo je. Jedná se o hlavní pracovní část nástroje, a proto musí být kvalitní. Podívejte se na délku čepele. čím je delší, tím větší kus se zachytí. Příliš dlouhé čepele pilky na železo však mohou pružit, což je nepohodlné. I to je třeba mít na paměti. Pro sádrokartonové desky se obvykle používá miniaturní nůž. U překližky, některých malých desek nebo kovových materiálů postačí průměrně 25-35 cm. Platí pravidlo, že délka pily by měla být dvakrát větší než průměr řezaného kusu. Podívejte se také na ocel čepele. musí být kvalitní. Uhlíková ocel je považována za dobrý materiál. nejlépe z tvrzeného kovu.

Zuby

Další důležitá součást. Čepele s hrubými zuby zvyšují rychlost práce, ale řez nebude nejčistší. Menší naopak poskytují hladší řez, ale vyžadují větší péči. Nemůžete jet příliš rychle. Zkontrolujte, o jaký typ obnovy povrchu máte zájem. U podélných aplikací se podobají hákům. Pro příčný řez. rovnoramenné trojúhelníky. Pro smíšený řez. trojúhelníkové hrany jsou kombinovány s mírně protáhlými půlkruhovými vroubky. Zuby je třeba nabrousit a oddělit, aniž by se ohýbaly. Větší zuby jsou vhodnější na surové dřevo a jiné obrobky, menší na laminát, dřevotřísku apod. Stejné nože pilky na sádrokarton obvykle používají jemné ozubení. Věnujte pozornost rozteči zubů. Udává počet zubů na palec délky čepele. Pro čistý řez je nutná rozteč 7 až 11. Pokud chcete rychlost, 1 až 7. Pro váš domov je nejvhodnější 5 až 6. Lepší je, když má nástroj kalené zuby. vydrží déle.

Rukojeť

Nejdůležitější je, aby byl pohodlný. Než si pilku na železo koupíte, vyzkoušejte si ji v ruce. Materiál je většinou z pogumovaného plastu. Existují jen plastové. ty jsou méně spolehlivé. Ujistěte se také, že jsou čepel a rukojeť dobře zajištěny. Neměla by se ohýbat ani vypadávat.

Sada

Náhradní čepel, kryt, brousek nebo cokoli jiného, co byste mohli potřebovat. To vše by nebylo zbytečné. S pouzdrem nebo „pouzdrem“ na pilku na železo ji můžete pohodlněji přepravovat, vzít si ji s sebou na túru nebo někam jinam. Skvělá volba!Vyberte si kvalitní a robustní nářadí. V případě pochybností vyhledejte odbornou radu!

Typy ručních pil

V závislosti na pilovém listu na dřevo existují následující typy pil:

Klasickým nástrojem je příčná pila, která dokáže provádět příčné i podélné řezy. Známá také jako běžná nebo široká ruční pila. Není určen pro čisté vyřezávání. Zanechává spoustu třísek, řez nevypadá hezky. Zuby mají trojúhelníkový tvar a rozteč 1,5-6,5 mm.

Úzká pila nebo pila s kalichem. určená pro přesné řezání. Ve většině případů má pila zuby na obou stranách. S tímto typem pilky můžete vytvářet krásné vzory nebo z materiálu úhledně vyřezávat různé detaily.

Čepovací pila. nezbytná pro čistý a přesný řez. Zuby mají tvar rovnoramenného trojúhelníku s roztečí 1-1,5 mm. Pilové kotouče se používají pouze k příčnému řezání. S tímto strojem lze ze dřeva vyřezávat krásné detaily.

Technické vlastnosti

Technické parametry ruční pily na železo zahrnují:

 • typ pilky na železo;
 • Jaký materiál dokáže řezat;
 • hmotnost
 • Délka a materiál čepele;
 • materiál rukojeti;
 • velikost, tvar a rozteč zubů;
 • pro jaký druh řezání je určena (podélné, příčné, smíšené);
 • Zda je čepel sklopná, nebo ne.

Všechny tyto funkce umožňují zákazníkovi rozhodnout se, který nástroj je pro danou práci nejkvalitnější, a vybrat si ten, který nejlépe vyhovuje jeho potřebám.

Nejlepší je koupit pilku na železo osobně, tj.к. Při výběru berte v úvahu hmotnost nástroje a rukojeť, která by měla být pohodlná do ruky. Pokud je pila z jakéhokoli důvodu nepohodlná, nemá cenu ji kupovat, i když všechny funkce budou vynikající.

Pravidla provozu a péče

pouze při správném používání a včasné péči vydrží nářadí dlouho. speciální funkce zahrnují

 • Doporučuje se pracovat s nástrojem v souladu s materiálem, pro který je určen.
 • Nepracujte na materiálech s vysokou tvrdostí povrchové vrstvy.
 • Po každé práci je nutné povrch zamést.
 • Pilový kotouč skladujte pouze v prostředí s nízkou vlhkostí a normální teplotou.

Při řezání je třeba vyvinout střední sílu a dbát na to, aby se pracovní část nezasekla. V opačném případě hrozí nebezpečí poškození konstrukce.

Některé části pilky na železo časem ztratí svou funkci. Pokud se nástroj nepoužívá k určenému účelu, nevydrží dlouho.

Typy ručních pil

Pro dosažení maximálních výsledků je třeba 40-50 pohybů za minutu. Při pohybu vpřed je tlak, ale při pohybu vzad ne. Tlak je dán zpracovávaným materiálem. Například při řezání měkkých kovů musí být přítlak mnohem nižší než při řezání tvrdých kovů.

Při práci s ruční pilkou na železo se musíte vyvarovat prudkých pohybů s velkým tlakem, aby si čepel nástroje neporanila ruce prasknutím. Kromě ručních pil se používají také elektrické pily. Při používání takové šavlové pily je nutné pravidelně zvlhčovat čepel vodní emulzí, aby nedošlo k jejímu přehřátí.

Ruční pily se dělí na několik druhů podle použití:

 • křížové ostří;
 • lukostřelecké pily;
 • pilové listy (na řezání otvorů);
 • Pily jsou klasické (příčné nebo podélné);
 • Hroty pilky na železo (k řezání spojovacích hrotů).

Příčné pily jsou určeny pro tesařské a příčné práce. řezné čepele se šikmou ostrostí a tvarem rovnoramenného trojúhelníku. Úhel na vrcholu zubů je téměř vždy 42-45 stupňů. Čepele samotného řezacího nože mohou mít tloušťku 1,1 nebo 1,4 mm.

 • cibule z tvrdého dřeva,
 • 785-800 mm dlouhé čepele,
 • Tětiva, která je vyrobena ze lněné nebo krouceného konopného provazu, má tloušťku 3-4 mm.

Mohou být příčné nebo podélné. U trámových a příčných pil je šířka pilového listu 22-25 mm, úhel ostření je v rozmezí 70-79 stupňů, vzdálenost mezi zuby je 4,5-5 mm. U podélných pil je řezný kotouč široký 50-55 mm a silný 0,5-0,7 mm, vzdálenost mezi zuby je 5 mm a úhel ostření 45-50 stupňů.

Kotoučové pily se používají k řezání materiálu po zakřivené dráze. řezná část těchto pil je 500 mm dlouhá, 5-15 mm široká, vzdálenost mezi zuby je 5 mm a úhel ostření je 55-60. Jejich ostření je obvykle přímé.

Při výběru ruční pily hraje rozhodující roli nejen tvar, ale také objem zubů.

 • jemné zuby. 2,0-2,5 mm (pro řezání malých předmětů a vysoce přesné řezání);
 • střední zub. 3,0-3,5 mm (pro středně velké obrobky);
 • hrubé zuby. 4,0-6,0 mm (pro náročné řezání klád a dřeva).

existuje také mezinárodní klasifikace, která rovněž klasifikuje pily na železo, nikoli však podle výšky zubů, ale podle počtu zubů na 1 palec řezné plochy. Tento standard se ujal i u domácích výrobců, takže se nedivte, když na štítku nástroje uvidíte zahraniční označení PPI nebo TPI. Číslo uvedené za těmito písmeny udává počet zubů na 1″ délky. Čím větší číslo, tím jemnější zub (např. PPI 8 nebo TPI 14).

Hlavní technické údaje

Délka nože má vliv nejen na šířku řezaného kusu dřeva, ale také usnadňuje práci. Delší zdvih umožňuje vyvinout menší námahu, protože se jedním pohybem vyřeže více zubů. Na druhou stranu, čím delší je čepel, tím více se ohýbá. Při práci s tvrdým dřevem, jako je dub, javor nebo jasan, bude pila velmi nepříjemná a rychle se otupí.

Z praktického hlediska jsou krátké pily s délkou břitu do 30 cm vhodnější pro malé jednorázové práce. Jsou vhodné pro ty, kteří žijí v bytě, protože nezabírají mnoho místa. V soukromé domácnosti je proto lepší okamžitě zakoupit dlouhou pilu (45-50 cm). To umožňuje nejen práci s obrobky, ale také pilování stromů.

Šířka čepele je obvykle 10 až 20 cm. Užší verze nejsou z technických důvodů přípustné (při sebemenším ohybu se zlomí), širší jsou pro ruční práci příliš nepohodlné. Při výběru pily na dřevo mějte na paměti, že tenké dřevo se snáze řeže užším ostřím, zatímco silnější dřevo (kmen stromu, střešní trámy atd.) lze řezat snadněji.д.). široký.

Pro pily na železo se používají legované nástrojové oceli:

Všechny jsou certifikovány podle GOST a mají vysoký obsah uhlíku (0 %).7. 0.8 %) a křemíku (0.1. 0.4 %), díky čemuž je ocel pevná a odolná proti ohybu. Ostatní druhy oceli nesplňují technologické požadavky na výrobek.

Zuby pily jsou nejdůležitější částí nástroje, proto stojí za to se na ně podívat blíže.

Top 5 v poměru cena/spolehlivost

Nabídka „cibuláků“ je nepochybně široká, ale některé značky a typy jsou na předních místech. Zvažte ty nejlepší z nejlepších, vysoce hodnocené zákaznickými recenzemi.

BAHCO 10-30-51

Pila na cibuli s jednou rukojetí. Funkce jsou úžasné. Díky nízké hmotnosti 900 gramů jej lze použít pro různé aplikace. Jeho hlavním účelem je řezání suchého dřeva. Pilový kotouč dosahuje délky 76 cm a má třístranné zuby. pohodlná rukojeť neklouže a práce je rychle a hladce hotová.

Fiskars 1000615 (124810)

Finská společnost Fiskars vyrábí pily výjimečné kvality. Pila je vyrobena ve tvaru lichoběžníku, tj.к. je dostatečně dlouhá (70 cm). Tento nástroj je pro domácnost nezbytný, protože.к., za prvé má nízkou hmotnost (770 g) a za druhé má „kremelské“ hroty, které se střídají s běžnými, takže je možné řezat jak dopředu, tak dozadu. Má také velmi pohodlnou rukojeť, díky které se uživatel při práci neunaví. Nástroj se používá především k řezání silných větví a drobného dřeva.

Stanley Pro 760

760 mm. oblouková pila, s níž lze prořezávat větve keřů a malých stromů. Hmotnost nástroje je pouhých 250 gramů (je velmi lehký, a proto je radost ho používat). Zuby se střídají a hlavní je, že jsou vyrobeny z dvojitých zubů, což umožňuje rychlejší a kvalitnější práci. Tyto zuby není třeba brousit. Rukojeť se snadno drží, takže není problém s řezáním.

TOPEX 530 mm 10A905

Stroj má nízké náklady, takže není moc výkonný. Výhody: velikost čepele 530 mm (standardní délka), střídavé zuby (jsou zdvojené), hmotnost 500 g, možnost práce se suchým i mokrým dřevem. Hlavní a nejzávažnější nevýhodou je absence rukojeti, která ztěžuje a ztěžuje práci.

Brigadýr 83000

Přímočará pila s dobrými parametry, ale chybí jí pohodlná rukojeť. Mezi výhody patří následující: nástroj je skládací, takže v kampaních. nepostradatelná věc, délka. 70 cm, hmotnost. 770 gramů, je vhodný pro práci s větvemi, stejně jako se suchým dřevem. Za rozumnou cenu. Při správném používání proto bude zařízení sloužit dlouho a nebudou s ním žádné problémy.

V tomto článku jsme podali přehled lukostřeleckých pil, přičemž jsme se zaměřili na nejlepší modely mezi drahými i poměrně levnými přístroji. Pokud vám náš článek přišel užitečný, zanechte komentář a sdílejte ho na sociálních sítích. Budeme velmi potěšeni!