Odstraňovací kotouč pro úhlovou brusku

Přehled brusných a ostřících kotoučů pro úhlové brusky

Odstraňování barev ze stěn nebo kovových povrchů a odstraňování rzi vyžaduje velké úsilí a spoustu času. Proto se někdy bez elektrického nářadí neobejdete. Pro zjednodušení procesu lze použít úhlovou brusku (úhlovou brusku) se speciálním příslušenstvím pro škrábání.

Nejčastěji je třeba odstranit staré nátěry ze stěn nebo kovových povrchů. V každém případě se používají různé typy úhlových brusek.

Na kovových površích

Při odstraňování starých nátěrů nebo rzi používají řemeslníci drátěné kartáče pro hrubé práce na kovu. Vypadá jako štětec ze stočeného nebo neotočeného kovového drátu zasazeného do kovové misky nebo jako disk ze stejného drátu.

Kutilové, kteří používají kovové brusné kartáče, si stěžují, že jemné drátky odletují od hrotu a lepí se jim na oblečení.

Tloušťka a tvrdost kartáčů závisí na kvalitě škrabací práce, kterou chcete provádět. Upozorňujeme, že kovový drát použitý v kartáčích zanechává na pracovní ploše škrábance. Nejsou tedy ideální pro odstraňování laku, např. z karoserie automobilů. Jsou vhodné pouze pro odstraňování rzi a nátěrů na obtížně přístupných místech.

Pro šetrné odstraňování otřepů je lepší použít speciální kotouče s karbidem křemíku (XCS). obvykle mají černou barvu. K tomuto účelu se používají také odolnější kotouče Clean and Strip. Jsou v modrém provedení, mají podobnou strukturu, ale jsou složeny z nylonových vláken.

Tento odjehlovací kotouč je k dispozici ve 2 verzích: pro vrtačku a pro úhlovou brusku. Od ostatních typů nástavců na odstraňování barvy z kovu se liší tím, že se neucpává a nepoškozuje kov v podobě škrábanců. Úspěšně odstraňují také svářečské rozstřiky, rez, různé tmely a korozivzdorné nátěry.

kotouč, úhlovou, brusku

Kola Clean and Strip mají dobrou odolnost proti oděru a lze je používat až do úplného opotřebení.

K odstraňování barvy z kovu se často používají okvětní lístky úhlových brusek. Skládají se z kotouče, na jehož povrchu je nalepen smirkový papír ve tvaru okvětního lístku.

Trysky s hrubou zrnitostí se používají k hrubování povrchu. Pro dokončovací práce je třeba zvolit hrubovací kotouč s jemným brusným papírem. Přestože se tento brusný kotouč rychle opotřebovává a zanáší se zbytky stržené barvy, lze jej snadno obnovit. Jak se to dělá, můžete pochopit z tohoto videa.

Nejprve se řemeslníci snaží odstranit barvu ze stěny pomocí silných kroucených drátěných kartáčů (o kterých je řeč výše). Tato metoda je poměrně účinná, ale při hrubování vzniká velké množství prachu. Proto používejte ochranné pomůcky (brýle, respirátor). Doporučuje se také používat vysavač se speciální hubicí, která kartáč zcela skryje.

Úhlovou brusku lze kromě barvy na stěně použít také k odstranění staré omítky, základního nátěru nebo výplně

Odstraňovač nátěrů se používá také k odstraňování nátěrů z betonových stěn. Držte úhel úhlové brusky tak, abyste odstranili barvu, ale nástroj nezasahoval hluboko do zdi.

Kromě hrubování se tento nástavec používá také k vyrovnávání povrchů, odstraňování různých inkrustací na stěnách, odstraňování omítek, tmelů atd.д.

Rameno řetězové pily

Tento odnímatelný nástroj je užitečný v soukromém domě, na chatě nebo v malé dílně. Její instalace promění obyčejnou úhlovou brusku v elektrickou pilu schopnou řezat vyschlé dřevo nebo řezat silné dřevo. (Dřevo lze řezat příčně i podélně).

Řetězovou pilu lze snadno nasadit na „úhlovou brusku“ a sundat z ní. Řetězová pila je určena k připojení k bruskám, které jsou určeny pro práci s kotouči o průměru 115 mm a 125 mm.

Výkon řetězové pily závisí na výkonu úhlové brusky, ke které je připojena.

Diamantová miska k odstraňování barev, nátěrů a vyhlazování stěn a potěrů.

Nejúčinnější a nejproduktivnější technikou pro škrábání stěn je : broušení úhlovou bruskou s diamantovými kalíšky.

Promluvme si o diamantových šálcích.

Odstraňte starý nátěr spolu s podkladovou vrstvou omítky nebo betonu. Diamantové misky s hrubou diamantovou zrnitostí 1000/800 µm (zrnitost 20/30) a měkkými bronzovými spoji jsou nejúčinnější při odstraňování barvy. Typy kelímků s dlouhou životností, které jsou specializované na náročné úkony čištění stěn, jsou málo užitečné, protože jejich životnost je velmi krátká. к. jejich rychlost broušení je nízká. Zvažte následující: pokud získáte možnost brousit větší plochu, ztratíte delší dobu broušení.

Při odstraňování olejové barvy se nezřídka objeví zádrhel. Najednou se hrnek přestane brousit. Proč? Při broušení se kelímek zahřívá a částice barvy ulpívají na zahřátém povrchu segmentu, povrch segmentu se zasoluje; diamanty nevyčnívají nad povrch. Nástroj se pohybuje po povrchu a nefunguje. Problém se vyřeší během 3 minut broušením brusnou cihlou. Bitumenový tmel nelze vůbec leštit běžnými kalíšky

Kvalitní šálky s kovově spojenými segmenty pro čištění stěn vyrábějí firmy Bosch, Hilti a další. ošetřený povrch je rovný a vhodný pro následnou povrchovou úpravu.

Nové příležitosti se diamantovým bruskám otevřely s uvedením diamantových segmentů PDC na trh, které jsou slinuté z jemných diamantů spolu s pájecím substrátem.

Broušení běžnými kovovými diamantovými segmenty rozmělňuje beton na jemný prach. Zpracování betonových povrchů pomocí segmentů PDC probíhá v režimu řezání, kdy jsou z opracovávaného povrchu průběžně odstraňovány velké částice barvy nebo betonu. Broušení je proto nahrazeno energeticky méně náročným řezáním. Snižuje se zahřívání šálku a nedochází k přilepení broušeného produktu na diamanty ani k zasolení šálku.

Pokud diamant PDC vyčnívá 3-5 mm nad těleso kalichu, je možné odstranit vrstvu omítky spolu s barvou až 2-4 mm najednou. Rychlost zpracování a životnost těchto šálků jsou fantastické.

Diamantový pohár „BOBR“ od společnosti NIBORIT

Diamantový pohár BOBR je vyroben ze syntetických diamantů PCD (nejedná se o překlep). Tyto diamanty se vyrábějí spékáním bez podkladového materiálu a jsou levnější.

Náš návrh: vložte kuželovité diamantové segmenty PCD o průměru 5 mm. Každý zubatý kosočtverečný segment vyčnívá 2-3 mm nad povrch těla. Nejlepšího účinku se dosáhne u těchto vyčnívajících segmentů, když se odstraní vrstvy povlaku o tloušťce 1-3 mm. Průměr misky Diamond BOBR 110, 125, 150 a 180 mm. Nabízíme kelímky na odstranění jakéhokoli nátěru: vinylového, epoxidového, polyuretanového a jakékoliv tloušťky, dokonce i silných sportovních nátěrů.

S bobřím pohárem můžete pracovat na úhlové brusce s příkonem 800 W nebo vyšším. Klopové kartáče o průměru 110 a 125 mm nad 80 m.čtverec. stěny.

kotouč, úhlovou, brusku

BOBR o průměru 180 mm, nepostradatelný pro podlahy. Hmotnost poháru. pouze 350 kg. Nejlehčí a nejproduktivnější šálek. Určeno pro plochy do 300 m.sq.

BOBR o průměru 125 mm váží pouhých 175 g. Gyroskopická reakce vám při naklápění úhlové brusky nekroutí rukou a zabraňuje nechtěnému odštípnutí již natřených povrchů.

Níže jsou uvedeny některé z vlastností poháru BOBR, které jsou pro dodavatele broušení stěn, podlah a stropů atraktivní:

 • vysoká produktivita;
 • nízká hmotnost šálku;
 • všestrannost: Bobr se stejně snadno prořízne silnými vrstvami olejových nátěrů po mnoho let, benátskými tapetami s vinylovými lepidly, zbytky koberců s lepidlem, bitumenovými tmely z betonu, gumovými sportovními povrchy a dalšími: Je rychlejší a snazší odstranit hrbol ze 3 pytlů Rothbandu než navršit díru o stejném objemu;
 • cena. nejdostupnější diamantový pohár PCD.

Tyto výhody jsou dány novou patentovanou technologií LS.

Představte si, jak snadné je broušení stropu pomocí BOBRu.

S bobrem vyděláte za den dvakrát více než s dobrým diamantovým hrnkem.

✨3. Příslušenství k úhlové brusce pro přímé řezání bez prachu

Speciální nástavec na úhlové brusky zaručuje přesné paralelní řezání (vzhledem k rovině) a umožňuje rychlé odsávání prachu z pracovního prostoru brusky.

Přípravek je kompatibilní s úhlovými bruskami s průměrem kotouče až 125 mm, má bezpečné zajišťovací prvky a je vyroben z vysoce kvalitních materiálů, takže vydrží náročné trvalé používání.

Čištění pomocí chemikálií

Metoda vyžaduje použití různých chemikálií, které lze zakoupit u specializovaných prodejců. K odstranění tenké vrstvy barvy stačí obyčejný aceton. Na silnější skvrny je bezmocný a je třeba zakoupit silnější rozpouštědlo. Pokud si člověk není jistý obsahem výrobku, je vhodné požádat prodavače o radu.

Pokud je barva odstraňována v interiéru, otevřete před použitím chemické látky všechna okna.

 • Zakryjte všechny předměty, které mohou přijít do styku s rozpouštědlem.
 • Nalijte roztok do nádoby na barvu.
 • Navlhčete kartáček čisticím prostředkem a jemně ho zmáčkněte.
 • Naneste čisticí prostředek na povrch a počkejte přibližně 30 minut (přesnou dobu trvání naleznete v návodu k použití čisticího prostředku).
 • Vyčistěte předmět seškrábáním změklé barvy.

Postup opakujte, dokud nezůstanou žádné stopy barvy. Pokud není možné zajistit přívod čerstvého vzduchu do pracovního prostoru, je třeba zakoupit činidla s co nejméně agresivním složením. Tuto metodu nelze označit za nejúčinnější, protože rozpouštědla mohou odstranit barvu ze dřeva starého až půl roku.

Úhlové brusné bity. Typy a vlastnosti. Používání stránek

Při správném použití se úhlová bruska stává univerzálním nástrojem, který si poradí s jakýmkoli materiálem. Klíčovým faktorem je výběr správných brusných bitů.

S bruskou lze provádět mnoho různých operací s použitím různých kotoučů a držáků: loupání, broušení, leštění a další úkony, při kterých lze využít rotační pohyb nástroje.

Typy trysek

Brusné bity na dřevo

brusku lze použít k broušení dřevěných povrchů a ke kácení stromů. Pro určité aplikace se používají speciální typy nástavců. Než začnete na povrchu pracovat, musí být označen.

Kotouče zůstávají na povrchu i po broušení. To je patrné po natření povrchu lakem nebo barvou. To je zvláštní vlastnost mlýnku. Proto byste měli povrch dodatečně přejít smirkovým papírem. S bruskou na dřevo pracujte opatrně, nepoužívejte příliš velkou sílu, nepoužívejte tenké kotouče, řádně je připevněte.

Speciální použití fréz:

 • Během práce na fréze neodstraňujte ochranný kryt.
 • Frézu používejte pouze pro práci v souladu s doporučenou rychlostí řezání a dalšími pokyny.

Řezné kotouče

Jedná se o nejběžnější nástavce, které se vyrábějí v mnoha variantách. Můžete je použít pro práci s jakýmkoli materiálem. Mezi nejoblíbenější patří. Kovové, kamenné, dřevěné disky.

kotouč, úhlovou, brusku
 • Kotouče na řezání kovů mají různý průměr a tloušťku. Co se týče průměru, můžete najít disky o průměru sto patnáct. Dvě stě třicet mm. Tloušťka kotouče se pohybuje od 1 do 3,2 mm v závislosti na průměru. Tyto rozměry jsou rovněž závislé na otáčkách a zatížení, které na ně působí.
 • Komínové kotouče se od ostatních typů liší pouze brusným materiálem, ze kterého jsou vyrobeny. Všechny ostatní rozměry jsou shodné.
 • Kotouče na dřevo. Používání těchto disků je velmi nebezpečné; při neopatrné práci se můžete zranit. Tyto kotouče jsou v podstatě kotoučové pily. Kryt kotouče se nesmí z brusky sejmout. Nejlepší je používat jemné pilové kotouče na dřevo a nepoužívat vysoký posuv. Nejlepším způsobem použití takového nástavce je použití speciálních zařízení pro trvalé upevnění brusky na místě.
 • Diamantový kotouč je univerzální, protože dokáže řezat jakýkoli materiál. Tyto nástavce jsou velmi oblíbené pro řezání dlaždic, kamene, betonu a žuly. Pro každý materiál lze zvolit konkrétní typ kotouče. Některé modely mají drážkovaný břit, jiné mají. a jsou také vybaveny jemným nebo hrubým diamantovým povlakem, v závislosti na jejich účelu. Například pilové kotouče na řezání kamene jsou pevné, zatímco pilové kotouče na příčné řezání s jemným prachem jsou pevné.

ČTĚTE Okružní pily na dřevo

Podle vzhledu je obtížné určit, k čemu je disk vhodný, proto si při nákupu zkontrolujte specifikace na obalu.

Hrubovací kotouče jsou určeny k odstraňování dřevěné kůry a hrubování obrobků.

Pokud máte určitou zručnost při práci s masivním dřevem, můžete se rozhodnout pro tento druh čepele. Při stavbě srubu je hrubý brusič. Dobrá alternativa k běžným sekerám.

Je možné řezat desku hrubovacím kotoučem, ale šířka řezu bude velká a vznikne více pilin.

Škrábání stěn diamantovou miskou

Jedním z nejobtížnějších a nejdůležitějších úkolů při demontáži je čištění stěn a stropů. příprava na dokončovací práce. Budeme hovořit o čištění betonového podkladu od omítek, tmelů, barev a vzniklých „hrbolů“.

Nejprve byly stěny očištěny od tmelu, barev a nasákavých nátěrů a ručně odstraněny špachtlí. Kromě ztráty času, neefektivní ruční práce a puchýřů nepřinesla tato metoda nic jiného.

Na YouTube jsou videa, kde mistři ukazují svou práci při ručním čištění starých nátěrů. no, tato videa jsou o neefektivní práci.

Níže vidíte, jak probíhalo čištění stěn od zbytků omítky a tmelu pomocí brusky na beton Bosch GBR 15 CA a brusného kelímku Bosch Expert for Abrasive za 3500

Dlátová hlava úhlové brusky: doporučení pro výběr

Pro použití s tímto typem nástavce musí být k dispozici úhlová bruska s druhým pilovým kotoučem. Je také důležité, aby měl vývod pro vysavač. Při broušení vzniká poměrně velké množství nečistot. K ochraně řemeslníka při práci slouží kryt úhlové brusky.

Vezměte prosím na vědomí! Ne všechny mlýnky jsou vhodné pro mlecí hlavy. Zařízení musí být dostatečně výkonné, aby bylo možné dosáhnout požadovaných výsledků. Minimální příkon úhlové brusky musí být alespoň 1500 wattů.

Před nákupem kotoučů je vhodné věnovat pozornost délce hřídele. Tato součást musí být dostatečně dlouhá, aby se do ní vešel další brusný kotouč. Pro vytvoření opačné strany drážky je zapotřebí druhý pilový kotouč.

Pro použití nástavce na drážkování je nutné mít úhlovou brusku, která umožňuje instalaci druhého pilového kotouče

Důležitou roli hrají také rozměry samotného disku. Průměr kotouče totiž určuje hloubku řezu a účinnost. V závislosti na velikosti příslušenství úhlové brusky je důležitá také bezpečnost.

Tato konstrukce má vliv na vlastnosti zatížení: stává se nerovnoměrnějším. Proto musíte při výběru nástroje zkontrolovat typ ložisek, která máte. Běžné kulové díly selhávají mnohem rychleji. Odborníci doporučují k broušení úhlovou brusku s válečkovými ložisky. Pro tento druh práce jsou vhodné také jehlové výrobky.

Obecně platí, že směr otáčení brusného kotouče musí být stejný jako směr otáčení pily; klíčovou otázkou je také bezpečnost. V opačném případě bude nástroj odskakovat od pracovní plochy.

Před zahájením práce je třeba na úhlovou brusku nasadit vysavač. Je vybaven trubicí, která je potřebná k odstranění prachu a větších částic. Během práce držte nástroj pevně, abyste zabránili odskočení kotoučů.

Odborníci doporučují k broušení úhlovou brusku s válečkovými ložisky

Žebříček nejlepších brusných kotoučů pro úhlové brusky pro rok 2022

Nižší cenový segment

Standardní šálkový kotouč je určen k odstraňování různých povlaků z tvrdých povrchů. Průměr pro montáž odpovídá matici M14. Zrnitost plně odpovídá typu práce a je hrubá. Rozměry 60x110x55 milimetrů a hmotnost 800 gramů. Domovská stránka značky. Slovinsko. Doporučená maloobchodní cena