Jak vyměnit kotouč na úhlové brusce bez klíče

Jak odstranit zaseknutý kotouč z úhlové brusky

Použití nových matic vyřeší problém s demontáží disku, ale co dělat s ohnutým diskem?? I když je disk správně nasazen, není vždy možné jej vyjmout. Praxe navrhuje různé způsoby řešení problému. Je možné sevřít pojistný mechanismus a zasáhnout otvory pro matice ve směru povolování. To je možné pouze v případě, že je opěrka v pořádku. Takovému řešení však nemusí držák odolat a může se zlomit.

Druhá metoda dává větší smysl. Pod převlečnou maticí a spodní opěrnou podložkou se nachází hřídel převodovky se zkosenými hranami. Zde se hodí spodní podpěrná podložka. Standardní klíč se tam nevejde. je velmi úzký. Můžete však vzít obyčejný otevřený klíč o průměru 17 mm a zbrousit jej na obou stranách.

Broušený klíč vstoupí do mezery, zapadne do fazet na hřídeli a zajistí ji na místě. Nyní můžete pomocí libovolného klíče matici povolit a kotouč nebo jeho zbytky z úhlové brusky vyjmout.

Jak povolit upevňovací matici na úhlové brusce bez použití klíče?

Standardně se každá úhlová bruska dodává se speciálním klíčem, ale často se stává, že se klíč někde ztratí, a pak vyvstává otázka: jak odšroubovat upevňovací matici na úhlové brusce??

Т.е. obvykle se k tomu používá klíč, ale pokud není k dispozici, lze použít šroubovák, sekáč apod.п. a kladivo.

Jak odstranit bez klíče?

Podle mnoha odkazů lze kotouč úhlové brusky vyjmout pomocí velkého trubkového klíče, běžně známého jako „plynový klíč“. Předák ji musí nejprve vysunout tak daleko, aby mohla zcela obepnout přírubu. Při otáčení momentovým klíčem s upnutou přírubou musí být vřeteno přidržováno nějakým kovovým předmětem. Podle mnoha nadšenců je tato metoda považována za velmi účinnou. Pokud to nepomohlo, je třeba matici „naklepat“ kovovou tyčí nebo jemným dlátem. Vřeteno je rovněž zajištěno. Mírným poklepáním na přírubu u okraje se matice posune. Údery by se měly provádět ve směru otáčení disku. Podle zkušených řemeslníků není tato metoda bezpečná. Jde o to, že můžete poškodit přírubu, konkrétně otvory, do kterých jsou zasunuty kolíky otevřeného klíče.

Jak vyměnit kotouč na úhlové brusce? Pokyny krok za krokem

Chcete-li pracovat s úhlovou bruskou, musíte nejprve nainstalovat a poté případně vyměnit kotouč na úhlové brusce.

Není neobvyklé, že začátečníci i nezkušené osoby mají s tímto poměrně jednoduchým postupem nejrůznější potíže.

Zde jsou podrobné pokyny pro výměnu kotouče na úhlové brusce.

Chcete-li vyměnit kotouč na úhlové brusce, musíte odšroubovat pojistnou podložku.

Zajišťovací podložka je zpravidla opatřena speciálními drážkami a lze ji vyšroubovat pouze pomocí příslušného klíče, který je zpravidla součástí každé úhlové brusky.

POZNÁMKA:

Některé úhlové brusky jsou vybaveny běžnými maticemi, které lze vyšroubovat klíčem.

Chcete-li pojistnou podložku vyšroubovat, musíte do drážky podložky zasunout klíč úhlové brusky.

Na druhé straně úhlové brusky je třeba stisknout blokovací tlačítko, aby se rotor zablokoval v klidovém stavu.

Poté otočte klíčem proti směru hodinových ručiček.

vyměnit, kotouč, úhlové, brusce

Takto se odšroubují upevňovací prvky a starý disk se nahradí novým.

Po umístění nového kotouče nejprve našroubujte podložku a poté ji utáhněte klíčem.

Po provedení všech výše uvedených kroků je úhlová bruska „nabita“ novým kotoučem a můžete začít pracovat.

Pokud není k dispozici speciální klíč, můžete k vyjmutí kotouče a jeho výměně za nový použít improvizované prostředky, a to velký šroubovák nebo podobný nástroj, jako je tupé dláto apod.п.

Pointa je následující: konec šroubováku vložte do drážky ve směru odšroubování, zajistěte také držák tak, aby se disk neotáčel, a ostrými ne příliš silnými, ale dostatečně silnými údery na zadní stranu šroubováku vytvořte odšroubování disku. Další podrobnosti naleznete v článku Jak vyšroubovat upevňovací matici na úhlové brusce bez klíče?

Jak vyměnit kotouč na úhlové brusce bez použití klíče

Speciální nástroje nejsou vždy po ruce. V některých případech proto může být údržba úhlové brusky při výměně starého kotouče za nový poněkud komplikovaná.

Jak vyměnit kotouč na úhlové brusce?

Pomoci však mohou i další pomůcky, například momentový klíč. Již jsme o něm hovořili výše, podívejme se tedy na specifika jeho použití podrobněji. Chcete-li pracovat s trubkovým nebo plynovým klíčem, musíte jej co nejvíce roztáhnout, abyste mohli uchopit přírubu.

Při otáčení klíčem musí být vřeteno přidržováno kovovou destičkou. rovněž uvedeno výše. Plynový klíč pomáhá ve většině případů. Jsou však situace, kdy ani to nepomůže.

vyměnit, kotouč, úhlové, brusce

Kromě plynového klíče stojí za to vyzkoušet i metodu „vytahování“. K tomu potřebujete:

 • Vezměte si kovovou tyč nebo tenké dláto;
 • co nejpevněji a nejjistěji zajistěte vřeteno úhlové brusky;
 • Lehkým poklepáním na okraj příruby matici uvolněte.

Údery musí být prováděny ve správném směru. Tento způsob odpovídá směru otáčení kotouče v úhlové brusce. Zvýšené riziko poškození přírubového mechanismu v důsledku bezpečnostních faktorů. Tuto metodu proto používejte pouze v případě, že jiné metody nejsou úspěšné.

Jak vyměnit kotouč na úhlové brusce bez klíče?

Metoda 1. Použijte plynový klíč. Obtočte matici trubkovým klíčem a opatrně ji vyšroubujte bez použití nadměrné síly. Nevýhoda: Můžete rozdrtit matici, zlomit pojistku otáčení.

Metoda 2. Výroba vlastního klíče pro úhlovou brusku. K tomu je zapotřebí dlouhý hřebík (min. 100 mm). Odřízněte hlavičku, špičku a vytvarujte hřebík do tvaru písmene U. Ohněte ji tak, aby nožičky „nástroje“ zapadly do otvorů v přírubě. Pokud je matice pevně přišroubovaná, vložte mezi sloupky hřebíků jakoukoli kovovou tyč a uchopte ji oběma rukama a otáčejte konstrukcí ve směru kružnice. Stiskněte a podržte tlačítko aretace vřetena. Metoda je bezpečná, ale vyžaduje čas a další nástroje. pilku na železo, svěrák, kladivo.

Způsob 3. Klepání dlátem. Před výměnou kotouče je možné hřídel vřetena postříkat přípravkem WD-40 a nechat hřídel působit alespoň 15 minut. Poté přiložte hrot jemného dláta pod úhlem k otvoru pro přírubovou matici a opatrně poklepejte na celý povrch otvoru zajišťovacím kladivem. Dříve nebo později se matice lehkým poklepáním na hřebík uvolní a lze ji ručně vyšroubovat. Nevýhodou této metody je, že můžete poškodit otvory a zničit přírubu.

Krok 4. Zahřátí matice. Pokud je obtížné matici uvolnit rukama, můžete ji trochu zahřát plynovým hořákem nebo autogenní horkovzdušnou pistolí. Při vykládání příruby noste rukavice, abyste se nepopálili. Jedná se o nejrizikovější z metod. Ložiska a olej v převodovce úhlové brusky se mohou přehřát.

Na závěr bychom rádi zmínili několik důležitých bodů týkajících se výměny kotoučů na úhlové brusce.

Hlavně se při výměně kotoučů na úhlových bruskách neunáhlujte a veškerou manipulaci provádějte s odpojeným strojem od elektrické sítě.

Úhlová bruska je multifunkční, ale rozmarný nástroj, který nesnese ani spěch, ani neopatrnost. Rozbití a poruchy jsou důsledkem neopatrného zacházení nebo nebezpečných postupů. Nejčastějším problémem úhlových brusek je zaseknutí brusného nástroje mezi nosnou přírubou a upínací maticí. Jak vyšroubovat kotouč úhlové brusky, aniž byste poškodili díly nebo samotný stroj??

Obecné informace

Pokud dodržíte vše, co je popsáno v návodu k použití pro výměnu kotouče na úhlové brusce,

postupujte takto:

  Odpojte kabel elektrického nářadí od elektrické sítě (zásuvky).

 • Stisknutím tlačítka zablokujte otáčející se vřeteno.
 • Když podržíte tlačítko zastavení úhlové brusky, vyšroubujte přírubovou matici pomocí otevřeného klíče. Otočte klíčem úhlové brusky ve směru otáčení brusné hlavy. Pokud stisknete tlačítko jednou rukou a druhou máte potíže s ovládáním klíče, požádejte o pomoc.
 • Odstraňte z hřídele starý kotouč, který již není potřeba nebo který je třeba vyměnit.
 • Montáž nového disku.
 • Utáhněte ji ručně pomocí matice nebo imbusového klíče. Současně druhou rukou přidržujte zátku; matici příliš neutahujte.
 • Zapněte úhlovou brusku na ½ minuty při maximálním výkonu. Pokud se kotouč volně otáčí, nevybočuje ze své polohy a nedotýká se ochranného krytu, můžete začít pracovat.

Úhlová bruska musí být dodávána s klíčem.

Levné brusky se často dodávají s nekvalitním klíčem, který se může rychle zlomit (to se však často stává i u nejlepších nástrojů od výrobních společností). Koneckonců je možné ztratit i klíč. Jak v takovém případě nasadit a sejmout kotouč na úhlovou brusku, pokud nemáte po ruce vhodné nářadí??

V obchodě pro kutily najdete různé příslušenství. Vyberte si takový, který je vhodný pro daný úkol. Nastavení kola není snadné, ale s určitými znalostmi a dovednostmi bude fungovat rychle.

Způsob demontáže pomocí klíče

Bruska se vždy dodává s klíčem a návodem k použití. Jasně ukazuje postup, který je třeba dodržet při výměně kola:

 • Vyjměte kabel ze zásuvky.
 • Připevněte tlačítko pro zablokování otočného vřetena.
 • Podržte ji klíčem a vyšroubujte přírubovou matici.
 • Vyjměte starý disk a nainstalujte nový.
 • Zajistěte jej a utáhněte imbusovým klíčem.

Není snadné to zvládnout sám. Nejlepší je požádat o pomoc kamaráda.

Po instalaci nového kotouče zapněte vřeteno asi na půl minuty na plné otáčky. Kotouč nesmí být uvolněný a nesmí klepat o plášť. Správná funkce znamená správnou montáž.

Bez klíče

Často se stává, že se nástroj ztratí nebo rozbije. Výrobci si nedávají práci s poskytováním kvalitních komponentů. V tomto případě je nutné disk vyjmout bez použití klíče. A existuje několik způsobů, jak to udělat.

 • Použití nastavitelného klíče. Stačí jen trochu pootočit maticí, a to bez použití síly nebo jen s malou silou. Nevýhodou této metody je možnost poškození spřádacího prvku.
 • Dláto. WD 40 na hřídel a počkejte 15 minut. Pak začněte na kruh jemně bušit dlátem. Trvá to dlouho, ale začne povolovat a brzy ji lze snadno odšroubovat rukou.
 • Zahřátím matice. Není to příliš bezpečná metoda, ale stále platí. Přírubu zpracujte hořákem a opatrně ji odšroubujte rukou v rukavici. Hrozí nebezpečí přehřátí, které by způsobilo převaření oleje v převodovce.

Doporučuje se však používat speciální klíč, aby nedošlo ke zranění. Dodržujte také přísná bezpečnostní opatření.

V případě potřeby

Pokud je již nasazený disk poškozen nebo je nutné jiné vybavení, je nutné kolo vyměnit. Pokud jste například pracovali se dřevem a nyní potřebujete řezat ocelovou trubku, musíte vyměnit pilový kotouč.

Klíč na úhlovou brusku, abyste ji neztratili. Jak vyměnit kotouč s úhlovou bruskou nebo bez ní? Snadný způsob vyšroubování matice na úhlové brusce

Úhlová bruska je univerzální elektrické nářadí. Lze ji použít k řezání ocelových profilů a dřeva, k opracování betonu a kamene, k broušení a odstraňování otřepů a k ostření pil. A pro každou operaci je k dispozici specifický disk. Například jemným řezným kotoučem pro úhlové brusky nelze brousit povrchy. rychle se zlomí. Jak správně nasadit kotouč na úhlovou brusku při broušení a lámání kotouče nebo při přechodu na jiný typ práce?

Podle návodu k obsluze je třeba kotouč úhlové brusky vyměnit následujícím způsobem.

 • Odpojte elektrické nářadí ze zásuvky.
 • Stiskněte tlačítko pro uvolnění zámku vřetena.
 • Podržte stisknuté tlačítko stop na úhlové brusce a pomocí otevřeného klíče vyšroubujte matici příruby. Otočte klíčem úhlové brusky ve směru otáčení kotouče. Pokud je obtížné stisknout tlačítko jednou rukou a druhou pracovat s klíčem, požádejte někoho blízkého o pomoc.
 • Vyjměte starý kotouč z hřídele vřetena.
 • Nasaďte nový disk.
 • Zajistěte ji maticí buď ručně, nebo stejným imbusovým klíčem. V tomto okamžiku držte zátku druhou rukou. Matici příliš neutahujte.
 • Úhlovou brusku odpojte ze zásuvky a nechte ji 30 sekund pracovat při maximálních otáčkách. Pokud se kotouč volně otáčí, aniž by narazil do ochranného krytu, můžete začít.

Úhlová bruska musí být dodávána s otevřeným klíčem. Levné úhlové brusky se často dodávají s nekvalitním klíčem. Může se rychle rozbít (mimochodem, to se stává i u nářadí od předních výrobců). Koneckonců byste mohli ztratit klíč. Jak správně namontovat kotouč na úhlovou brusku v tomto případě bez správného nástroje po ruce?

Nejjednodušší je jednoduše koupit nový klíč. Použijte buď standardní úhlovou brusku se specifickou přírubou, nebo roztažitelnou brusku s nastavitelnými čelistmi. Ne všechny úhlové brusky jsou však k dispozici ve všech stavebninách a může být obtížné najít správný nástroj. Zde je několik triků, jak vyměnit kotouč na úhlové brusce bez použití univerzálního klíče a ušetřit si nervy i peníze.