Jak vyrobit masku z papírové pily

Jak vyrobit masku z papírmaše

Papier mache je zajímavý a snadný způsob tvarování čehokoli. Nejlepší je, že k tomu stačí jen trocha mouky a vody. Vyrobte si robustní masku, která se dokonale přizpůsobí vašemu obličeji, pomocí tohoto kompletního fotografického návodu.

Pokud vám chybí nápady na kostým nebo nemůžete najít vhodnou masku, buďte kreativní a vyrobte si vlastní? Masky z papírmaše se vyrábějí z novin a lepidla, a pokud máte kamaráda, který vám pomůže, je jejich výroba překvapivě snadná. Nejprve si připravte lepidlo a novinové proužky a poté začněte modelovat masku na obličej svého kamaráda. Použijte další vrstvy novin a lepidla, abyste vytvořili pevný plášť. Po zaschnutí papírmaše zapojte fantazii a ozdobte ji, abyste vytvořili jedinečnou masku!

Smíchejte 1 hrnek (120 g) mouky s 1 hrnkem (237 ml) teplé vody.

Mouku a vodu nalijte do velké mísy. Metličkou smíchejte mouku a vodu. Pokračujte v míchání, dokud voda a mouka nezískají konzistenci lepidla a pasty.

 • Pokud chcete mít papírmašé velmi hladké, nejprve prosejte mouku.
 • Pokud je směs příliš hustá, přidejte více teplé vody.
 • Papírovou hmotu můžete také připravit z lepidla Elmer’s a vody.

Nastříhejte 10 listů novin formátu A3 na dlouhé proužky.

Použití nůžek. Listy novin opatrně nastříhejte na proužky o velikosti přibližně 1/2 palce (1).3 cm) dlouhý a 4-6 cm (10-15 cm) široký. Pokud chcete, můžete noviny nastříhat na proužky. Ujistěte se, že proužky mají přibližně tuto velikost, protože s takto velkými proužky se bude nejsnáze pracovat.

 • Pokud chcete, můžete místo novin použít starý komiks nebo časopis.
 • Pravděpodobně nebudete potřebovat celý novinový pás, ale je lepší jich mít více než dojít při výrobě masky.

Obličej v místě, kde se bude maska tvarovat, potřete vazelínou.

Naneste na obličej svého přítele velké množství vazelíny. Tím se zabrání přilepení papírmašé na obličej a maska se lépe sundá. Zvláštní pozornost věnujte vlasovému vlasci, obočí a hornímu rtu, protože zde se papírmašé nejčastěji přilepí.

 • Místo vazelíny použijte gel z aloe vera.
 • Před nanesením papírmašé se ujistěte, že má váš kamarád vlasy z obličeje odstraněné a případně svázané dozadu.

Pokládání novinových proužků

Na každý proužek novin by měla být nanesena rovnoměrná vrstva lepidla a teprve poté je můžete přiložit na obličej svého kamaráda. Ujistěte se, že je každý pásek přilepený po celém obvodu a na obou stranách. Pokud místo novin používáte lesklý časopis, věnujte každému proužku několik sekund navíc, aby se namočil do lepicí směsi.

Začněte přikládat proužky novin na obličej svého přítele a ujistěte se, že každý z nich leží rovně. Umístěte proužky na čelo svého přítele, podél linie brady, pod úhlem a na nosní hřbet. Pokud jsou proužky příliš dlouhé na část obličeje vašeho přítele, zkraťte je.

 • Zatím si nedělejte starosti s vytvářením vrstev novinových proužků. Zaměřte se na tyto oblasti obličeje svého přítele.
 • Dávejte pozor, abyste kamarádovi nezakryli nosní dírky novinami, když mu opravujete nos.

Zakryjte tváře a bradu svého kamaráda proužky papírmaše.

Pokuste se zakrýt obličej svého kamaráda zcela proužky novin, přičemž každý proužek mírně překrývá ten předchozí, aby maska držela pohromadě. Pomocí dalších proužků přitiskněte na obličej různé části papírmašé. Nechte otevřená místa kolem očí, nosních dírek a úst.

 • Pokud váš přítel může klidně dýchat nosem, můžete mu ústa zakrýt papírovou hmotou, pokud chcete. To znamená, že po zaschnutí masky budete moci vystřihnout tvar úst.

Chybějící místa vyplňte papírovou hmotou.

Nastříhejte o něco menší proužky novin tak, aby byly tenké a dostatečně krátké na zakrytí míst, jako jsou místa mezi obočím, podél horního rtu a podél nosní přepážky. Opatrně umístěte tyto proužky novin tak, aby spojovaly jednotlivé části masky.

 • Pokud váš přítel může pohodlně dýchat a otevřít oči, je lepší udělat otvory v masce o něco menší než příliš velké. Po zaschnutí masky je totiž snadné vyříznout otvory na správnou velikost.
 • Nebojte se, že se kousky papírmaše budou překrývat.

Přidejte na masku 2 vrstvy papírmaše, abyste vytvořili hladký povrch.

Pomocí novinových proužků si prohlédněte všechny své předchozí práce s maskou. Při nanášení masky každý proužek uhlaďte, abyste se ujistili, že maska není nerovnoměrná. Dbejte na to, aby každá část masky byla rovnoměrná a skládala se přibližně ze 3 vrstev.

Nechte masku na obličeji svého přítele zaschnout po dobu asi 2-3 hodin.

Počkejte, až bude maska pevná a mírně vlhká. Pokud maska schne příliš dlouho, použijte fén, abyste proces urychlili.

Jakmile maska ztuhne, sundejte ji z obličeje svého přítele.

Ať váš přítel pomalu mračí obličej. Držte ruce rovně před maskou, abyste ji zachytili, když se odlepí. V případě potřeby masku na okrajích jemně odtlačte od pokožky a dávejte pozor, abyste masku nepomačkali nebo nepoškodili.

Masku nechte přes noc zaschnout na dobře větraném místě.

Položte masku na rovný povrch, aby uschla. Před aranžováním nebo zdobením se ujistěte, že je maska zcela suchá.

Přiložte na masku další papírmašé a dodejte drobné detaily.

Pomocí dalších vrstev novin a lepidla vytvořte na masce místa, jako jsou lícní kosti, brada, obočí nebo rty. Vaše maska tak nebude tak plochá a bude působit komičtěji.

 • je to nejjednodušší způsob, jak masce přidat vrásky.
 • Po zaschnutí vrstev papírmaše by maska měla být tvrdá a ne křehká. Pokud se vám maska zdá příliš slabá, přidejte další vrstvy.
 • Pokud je maska určena pouze k vystavení a nemáte v úmyslu ji nosit, můžete oči a dýchací otvory z papírové hmoty zakrýt, pokud si to přejete.

Prefabrikovaná maska

Pro začátečníky je to dobrý způsob, jak. Mistrovská třída zahrnuje použití těchto materiálů:

 • plastová základní maska;
 • Papírové ubrousky nebo bílý toaletní papír;
 • voda;
 • PVA lepidlo;
 • Mastný krém nebo vazelína;
 • horké lepidlo
 • saténová stuha;
 • cop a peří na ozdobu;
 • akrylové barvy.

Jemné trhání papíru. Lepidlo zřeďte napůl s vodou, namočte papír do směsi a nechte ztuhnout.

Plastový podstavec namažte nebo namažte vazelínou a potáhněte směsí papíru a lepidla. Počkejte, až zcela zaschne.

Poté opatrně vyjměte polotovar ze základny. Obrys očí tužkou, požadovaný tvar masky v budoucnu. Vystřihněte podél čar. Budeme mít masku benátské kočičky.

Masku natřete bílou akrylovou barvou a ozdobte ji zlatým prýmkem.

Pomocí děrovačky udělejte otvory pro upevnění vazeb, přilepte peříčka a nakreslete detaily.

Maska je připravena! Barevná maska z papírmaše vyrobená podle tohoto návodu bude krásným dárkem nebo doplňkem karnevalu.

Zvířata a pohádkové postavy

Obličej použijte jako formu pouze v případě, že maska má obrys podobný lidskému. Pokud dítě dostane roli lišky nebo vlka, aby maska s vlastními rukama na navrhovaném schématu by bylo obtížnější.

Chcete-li vytvořit neobvykle tvarovanou masku, můžete použít plastelínu nebo sochařskou pastu. Uhněťte materiál a zakryjte jím zaoblený předmět. Jako základnu použijte dřevěný špalek nebo stěnu malého kbelíku.

Postupným nanášením vrstev plastelíny na blok vytvoříte požadovaný obrys obličeje. Prsty uhlaďte nerovnosti a vyhlaďte prohlubně. Když je forma hotová, vložte ji na několik hodin do chladničky. K vytvoření masky lze použít zmrazené obrobky.

Z papírmašé lze vlastníma rukama vyrobit jakýkoli tvar hrdiny. Plastelínovou formu stačí zakrýt novinami napuštěnými PVA. Algoritmus zůstává stejný. Výtvor však nesušte horkým vzduchem. Hlína pod vlivem tepla změkne a ztratí svůj tvar.

Pokud je třeba vyrobit větší masku, lze hlínu nahradit jiným materiálem. Obyčejný kus fólie bude stačit. Je mnohem snazší z něj vytvořit prázdný formulář a není vůbec potřeba jej zmrazovat. Aby se papírová vrstva snadno oddělila od podkladu, namažte fólii před použitím rostlinným olejem.

Další varianty masek

Oblíbenou volbou jsou také masky pro kočky nebo kocoury. Byla by to skvělá volba pro tematickou party. Uši jsou zde hlavním atributem. Lze vyrobit z jakéhokoli dostupného materiálu. Hlavní je dostat je do správného tvaru. Papírová hmota je vlastně univerzální materiál. Lze z něj vytvořit všechny tvary.

Efektivní dekorace pod srstí zvířete. Lze použít umělé analogy nebo peří v různých barvách. Hotové předměty lze doplnit látkou. V závislosti na specifikách akce je povoleno vyrábět ruční práce, které opakují rysy tváří strašidelných postav z filmů a pohádek. Lze barvit v různých barvách nebo vyrobit v hladkém provedení.

Dětské masky jsou také žádané. Chlapci získají vzhled superhrdiny, Batmana, Spidermana nebo Shreka. Hokejové masky z papírové hmoty si můžete vyrobit z obličeje. Přitom by mělo být použito vhodné barevné schéma.

Značkové masky jsou dnes v obchodech vzácností. Nejčastěji je lze zakoupit od soukromých osob. Ale pokud chcete na večírku opravdu zaujmout, můžete si takový výrobek vyrobit doma. Stačí jen trochu času. Užitečné jsou také některé řemeslné dovednosti.

Pokyny krok za krokem

Existuje mnoho způsobů, jak vytvořit masku vlastníma rukama, ale je to z papírmaše, aby se karnevalové příslušenství nejjednodušší.

Prvním krokem je rozhodnout se pro základ. Můžete použít starou masku vhodné velikosti nebo si můžete vyrobit vlastní základ. U prvních masek odborníci doporučují použít nafouknutý balónek. Jeho hladký, rovný povrch je ideální pro tvarování řemesla na. Kulička se nelepí a po dokončení práce ji lze snadno odstranit.

Obličejový odlitek

Často se stává, že hotová maska v zápalu večírku sklouzne, protože se na obličej dobře nevejde, a vy ji musíte neustále opravovat. To není žádná legrace. Pokud si tedy vyrobíte masku z odlitku obličeje, bude nejen originální, ale také velmi pohodlná.

Jako podklad je ideální měkká plastelína nebo hlína. Materiál se prohněte a poté se rozválí na placku o tloušťce 1-1,5 cm. Předtím, než vytvoříte otisk obličeje a dáte mu požadovaný tvar, je třeba na pokožku obličeje nanést silnou vrstvu mastného krému. Poté prsty vytvořte budoucí základnu. Aby maska dobře držela, je třeba věnovat zvláštní pozornost oblasti kolem očí, nosu a lícních kostí. Po dokončení modelování obličeje masku sundejte a položte ji na rovný povrch, dokud nezaschne.

Tvarování masky

Po 3-4 dnech můžete začít s výrobou masky. To by mělo být provedeno v několika fázích:

 • První vrstvu papíru položte na povrch předem namazaný vazelínou. Aby byla maska tvrdá a pevná, používají se pro první vrstvu kousky lepenky. Nemusí se lepit.
 • Na druhou vrstvu je vhodné vzít noviny, které předem roztrháme na malé kousky. Každý kus by měl být vyhlazen tak, aby pod ním nebyly žádné bubliny, jinak se maska rozpadne. Třetí kulička je silný papír. Je lepší použít pastu, aby se přilepila. Tuto část práce je třeba provádět velmi pečlivě a snažit se každý kus pevně přilepit k druhé vrstvě.
 • Pro čtvrtou vrstvu můžete opět použít noviny nebo psací papír.
 • Další vrstvu tvoří gáza nebo obvaz. Za tímto účelem je třeba látku nastříhat a namočit na 10-15 minut do lepidla. Jedná se o jednu z nejobtížnějších fází práce, proto je třeba ji provádět velmi pečlivě. Každý kus by měl být dobře vyhlazen, a pokud se nehodí do celkového obrazu, je nutné přebytečnou část odstřihnout nůžkami.
 • Po gáze je třeba nalepit několik dalších kuliček, střídavě z novin a papíru. Zvláštní pozornost věnujte výstupkům nosu a lícních kostí. Na tato místa by mělo být umístěno několik dalších novinových koulí.
 • Tento krok dokončete nalepením látky nebo papíru. Nejprve je namočte do lepidla a poté je přilepte, přičemž pečlivě vyhlaďte všechny vrásky. K vyhlazení lze použít vlhký hadřík.

na ještě nezpracovaném obrobku udělat otvory pro stuhu nebo krajku, kterými lze hotový výrobek připevnit k líci. Povinné jsou také otvory pro oči a nos.

Takto vyrobená maska by měla schnout 3-4 dny při pokojové teplotě. Aby nedošlo k deformaci, doporučuje se vyjmout obrobek z formy, až když je zcela vytvrzený.

Materiály na masku z papírmaše

Před zahájením práce, zejména pro začátečníky, je třeba se seznámit s řadou specifik. Vytvoření základních principů fungování materiálu vám pomůže vytvořit dokonalou masku. Jedním ze základních materiálů této techniky je papír. Je nutné použít novinový papír, i když v mnoha případech se pro první 2-3 vrstvy používají tenké papírové ubrousky. Tkaniny se za mokra smršťují, což po usušení vytváří na hotovém výrobku záhyby a vrásky. To je pro některé typy masek, jako je Baba Jaga, to pravé. Papír nelze řezat, musí se zásadně trhat ručně. Okraje trhacího papíru jsou tenké, takže můžete vytvořit rovnoměrný výrobek.

Zdobení hotové masky není zakázáno až po zaschnutí materiálu. Doba vytvrzování papírmašé je asi 2 dny. Doba schnutí závisí na velikosti a tloušťce masky. Pokud jde o základnu pro masku, existuje několik možností. Pokud máte masku podobnou sobě ve tvaru obličeje, je úkol jednodušší. Povrch masky před nanesením materiálu pouze namažte nebo obalte fólií. To se provádí proto, aby se materiál nelepil na tvar.

Můžete také použít balónek. Je velmi pohodlné jej následně odstranit. balónek se po zaschnutí materiálu sám roztrhne.

Opět existuje možnost. vytvořit základ pro masku z fólie. Za tímto účelem složíme fólii v několika vrstvách a položíme ji na obličej. Nyní prsty vytvarujte z fólie obličej, tzv. otisk.

Po vyjmutí z masky odstraňte její základnu, opravte případné nerovnosti a vytvořte otvory pro oči a nos.

Tvar můžete korigovat pomocí plastelíny. Tento druh podkladu také vyžaduje mazivo.

Štukování

Jedná se o lepení některých tvarů pomocí malých kousků papíru v několika vrstvách. Pokud budeme vyrábět karnevalovou masku z papírové hmoty vlastníma rukama pro určitý obličej (například pro sebe), může být tvar obličeje sám o sobě.

K vytvoření masky touto technikou budeme potřebovat:

 • noviny;
 • tkáně;
 • přilnavá fólie;
 • gázu nebo tenkou látku;
 • PVA lepidlo;
 • tmel;
 • nůžky;
 • Barva, štětec, opletení, gumička.

Pořadí prací

 • Namažte pokožku obličeje mastným krémem nebo vazelínou. Překryjte ji tenkou plastovou fólií. Zajistěte okraj obručí nebo čelenkou. Ujistěte se, že jste v oblasti nosních dírek vytvořili dýchací otvory.
 • První tři vrstvy položte na látku namočenou ve vodě. Pak vytvořte dalších 10 vrstev z malých kousků novin namočených v lepidle. Postupujte postupně: 2 vrstvy novin, poté vysušit fénem a opět 2 vrstvy. A ubrousky a noviny Nelze řezat, lze pouze roztrhnout vlastníma rukama.
 • Po zaschnutí papírmaše sejměte polotovar z líce, odstraňte fólii a ořízněte okraje. Abyste vytvořili štěrbiny pro oči tam, kde mají být, naneste ji znovu na obličej a tužkou vyznačte obrysy. Pečlivě vystřihněte podél nakreslených čar.
 • Obě strany masky zakryjte gázou. Nezapomeňte konce omotat látkou, abyste vyhladili případné drsné hrany. Nechte dílo uschnout. Těsnění a leštění.

Jak si vyrobit vlastní papírmašé:

Pracovní postup je až směšně jednoduchý. štětcem rozetřete lepidlo na podklad, položte na něj kousek papíru, na něj opět rozetřete lepidlo. Poté naneste lepidlo na plochu vedle prvního papíru a umístěte druhý papír tak, aby překrýval první. Znovu přilepte mačetu na vrchol. Pokračujte tímto způsobem. rozetřete lepidlo, překryjte kus papíru, rozetřete lepidlo nahoře.

Pokračujte v lepení papíru, dokud nepokryje celou základnu.

Pro druhou vrstvu jsem použila toaletní papír. Aby bylo snadné zjistit, kde je nová vrstva a kde ne. Nebo pokud používáte pouze novinový papír, můžete udělat jednu vrstvu černobílých kousků a druhou vrstvu barevných kousků.

Poté jsem se potýkal s problémem, že moje převodovka měla mnoho zřetelných zubatých hran a promáčklin, které bylo třeba vyhladit. Pro tuto druhou vrstvu je velmi dobrá papírmašé. jemně nakrájejte papír (čím jemnější, tím lepší), vložte jej do nádoby a nalijte lepidlo, pak jej promíchejte.

Měla by vám vzniknout pěkně hustá hmota

Vzal jsem ji prsty a potřel problematická místa modelu.

Doporučuje se neprovádět sušení ve velmi velkých vrstvách, jinak může proces sušení trvat hodiny.

Když byly největší nerovnosti vyhlazeny, začal jsem celý model pokrývat touto směsí.

Tato metoda je mnohem rychlejší než první, ale má nevýhodu. před nanesením další vrstvy je žádoucí počkat na úplné nebo téměř úplné zaschnutí. Při první metodě to nemusíte dělat. Jak vidíte, recept papier-mâché není složitý.

A pak jsem musel experimentovat.

vyrobit, masku, papírové, pily

Rozhodla jsem se zkusit použít akrylovou reliéfní pastu pro závěrečné vyrovnání. Je to vlastně takový tmel. Jak se ukázalo, udělal jsem to brzy. vyhladilo to, ale změkčilo model. Musel jsem ho oživit několika vrstvami obvazu.

Mimochodem, obvaz je také skvělý pro papier-mache. pracovat s ním rychle a velmi dobře posiluje. Je však lepší je střídat s papírem.

To je asi tak všechno, co jsem řekl o papírmašé.

Technika papier-mâché: vlastnosti a jemnosti

Přidám ještě pár slov o výrobě papírmašé.

Především, pokud se chystáte model na konci zakrýt, použijte tmel, je k tomu vhodnější. K obroušení hrubých hran tmelu použijte brusnou pásku, nikoliv smirkový hadřík. A před malováním nezapomeňte na základní nátěr (můžete ho koupit v železářství, je mnohem levnější než v řemeslných obchodech).

Za druhé, pokud nebudete používat tmel a budete se spoléhat na papír, pak celý model před malováním potřete lepidlem. To ji dále ochrání a posílí.

Za třetí, pokud budete potřebovat odstranit to, co jste nalepili (například pokud jste masku vytvořili z otisku obličeje), pak před první vrstvou papírmaše zakryjte základ potravinářskou fólií nebo fólií.

A tady je pár masek, které jsem vyrobila z papírmaše.

Doufám, že vám bylo vše jasné a že se vám návod na papírmašé líbil.

P.S. Přátelé! Pokud se vám tento článek a naše webové stránky líbily, podpořte nás prosím a sdílejte tento příspěvek s. Nebo klikněte na nápis vpravo nahoře a pomozte sbírce dále růst.