Jednoduchý stůl pro kotoučovou pilu vlastníma rukama

jednoduchý, stůl, kotoučovou, pilu, vlastníma, rukama

Stůl pro ruční kotoučovou pilu. vlastníma rukama

Ruční elektrická okružní pila je výkonný stroj se značným výkonem. Jednou z hlavních výhod kotoučové pily je její vynikající manévrovatelnost. Existují však i nevýhody, zejména pokud potřebujete řezat velké rozměry dřeva. Pro usnadnění procesu si můžete stůl pro kotoučovou pilu jednoduše vyrobit sami.

Jak vyrobit jednoduchý stůl pro kotoučovou pilu vlastníma rukama Záložka 8

Mnozí řemeslníci sní o tom, že si budou řezat dřevo sami. Není to obtížný úkol, ale bez správného vybavení je prakticky nemožný. Proč tedy neupravit ruční kotoučovou pilu a nesestavit si vlastní stůl s možností podélného a příčného řezání??

K tomu lze použít ruční kotoučovou pilu. Výkon a průměr nože závisí na velikosti a kapacitě, se kterou plánujete pracovat. Nezapomeňte také, že upnutí ke stolu ukrajuje až 20 mm z maximální hloubky řezu, takže jednoruční pily s kotoučem 120 mm nejsou pro tuto aplikaci vhodné. Nastavení hloubky a úhlu kotoučové pily vám dává ještě větší možnosti pro práci s detaily a drážkování boxů.

Materiály pro stůl a podklad Pro desku stolu se doporučuje laminovaná překližka o tloušťce 9 nebo 11 mm. Materiál opravdu stojí za pozornost: je pevný, neprohýbá se, povrch je hladký a kluzký. Ideální je, pokud si na místě nákupu objednáte pilu nařezanou na požadované rozměry stolu, aby hrany a řezy byly přesně pravoúhlé. Pokud bude mít pracovní deska rozměry 800×800 mm. Pro korpus stolu je vhodný téměř jakýkoli druh desek, např. laminovaná dřevotříska o tloušťce 16 mm. Budete potřebovat čtyři proužky o rozměrech 400×784 mm bez lepení na koncích. Stěny obdélníkového boxu sestavíte tak, že pásy připevníte černými samořeznými šrouby a vnější část předvrtáte o 5 mm. Pro zajištění stability se do vnitřních rohů prefabrikované skříně upevní dřevo 40 x 40 mm, nejlépe stejným způsobem upevnění. Konce pásů se použijí k upevnění povrchu stolu.

Takovéto zařízení pro stacionární řezání lze umístit na libovolný pracovní stůl dostatečné velikosti. Pokud plánujete instalaci samostatně, připevněte do rohů krabice dlouhé dřevěné špalíky, které budou sloužit jako nožičky. Nezapomeňte, že je musíte upevnit pomocí příčníků ve spodní části, a ujistěte se, že jsou navíc podepřeny protilehlým lisem pro lepší stabilitu.

Připevnění ruční pily Na spodní straně překližky si vyznačte podélnou a příčnou osu. Změřte šířku a délku pilové patky a vyznačte je na desce stolu. Určete průměr a tloušťku spodního krytu a vzdálenost od okraje opěrné boty. Na překližce si vyznačte obdélník a skládačkou vyřízněte otvor. Ve čtyřech rozích boty udělejte otvory po 10 mm. Polohy vrtání jsou libovolné. Umístěte pilový kotouč do drážky na desce stolu a vyrovnejte patku podle značek. Vyznačte si středy otvorů, které jste udělali na překližce, a přeneste je na rubovou stranu pomocí jemného vrtáku.

Pokud není v opěrné botce dostatek místa pro vyvrtání tak velkých otvorů, použijte dva ocelové plechy s přivařenými čepy 6 mm, které můžete připevnit k základně pily pomocí křídlových matic s podložkami ozubených kol. Sejmutí ruční pily a její vrácení na místo bez dalšího nastavování je pak otázkou pěti minut. Desky mají po jednom velkém otvoru pro bezpečné uchycení a prvotní nastavení pily. K připevnění pily k desce stolu je třeba použít šrouby se zápustnou hlavou M8. Na přední straně vyvrtejte otvor o průměru 8 mm a zahlubte hlavu, která nesmí v uvolněném stavu vyčnívat nad desku stolu více než 1 mm. Na zadní straně procházejí šrouby otvory v opěrné botce (nebo ocelových deskách) a utahují se pomocí široké podložky a pružné podložky nebo matice s plastovou podložkou.

Pokud byla montáž úspěšná, musí být deska stolu připevněna ke krabici. Do čtyř rohů překližkového panelu vyvrtejte stejný otvor, jaký byl použit pro připevnění pily. Vzdálenost hran je polovina strany použitého kamene plus tloušťka stěny krabice. v našem případě 30 mm. Ve středu každé tyče se vyvrtá 10mm otvor a přišroubuje se ocelová objímka M8x18mm.

Když je deska stolu na místě, otočte stůl na bok, abyste měli přístup k pilovému kotouči a k držákům pily najednou. Na chvíli odsuňte ochranný kryt a pomocí vodicí lišty a úhelníku vyrovnejte pilový kotouč podélně na stole. Po seřízení kotouče pevně utáhněte upevňovací matice. Pomocí pravítka nebo vodováhy připevněné ke kotouči označte okraje stolu a vyznačte čáru napříč řeznou rovinou. Několikrát přejeďte šídlem po žací šňůře a zanechte na ní mělkou rýhu; ta se po delší době používání určitě neodře.

Tlačítko startéru a elektrická instalace Tlačítko startéru by mělo být obejito, nebo pokud to není možné, mělo by být sevřeno kolíčkem na prádlo nebo svazkem drátů. Místo tlačítka na rukojeti se používá malá elektrická síť uvnitř boxu. Namontujte dvojité tlačítko start/stop na přední stranu skříňky. Jeho normálně otevřený kontakt musí být připojen k napájecímu kabelu. Připojte konce vodiče k zásuvce přišroubované na vnitřní straně.

Po zapojení a odzkoušení pily v provozu je třeba přes mřížku sání vzduchu přetáhnout třikrát složenou kapronovou punčochu.

Je vhodné stříhat kusy pomocí dorazového nosníku, který se pohybuje po vodicích lištách podél linie sečení. Lze ji vyrobit z běžné 9mm překližky.

Je zapotřebí pouze několik prken:

Stejně jako dříve je lepší řezat překližku na přesném stroji. Tři dlouhé desky musí být sestaveny do 150 mm širokého kanálu s policemi o šířce 100 mm. Protože hlavy samořezných šroubů budou směřovat k desce stolu, je nutné překližku předvrtat a spojovací prvky zahloubit a poté stopy obrousit smirkovým papírem. Spolehlivější je použít šrouby místo samořezných šroubů. Desky 150 x 250 mm přišroubujte jako koncové krytky kanálů, volnými konci směrem dolů. Zbytek pásu rovnoměrně přišroubujte mezi police. Pokud je tato lišta umístěna na stole, boční desky se posunou po stranách krabice s mezerou přibližně 10 mm na každé straně. Použití plně výsuvných nábytkových kolejnic s kuličkovými ložisky. Nejprve je připevněte k nosníku, pak je vyzkoušejte a přišroubujte na karoserii. Otvory pro upevnění jsou podlouhlé, použijte je k nastavení nosníku: měl by se posouvat po desce stolu s velmi malou vůlí a v pravém úhlu k rovině řezu. Při zapnuté pile jednou veďte nosník, abyste provedli řez ve spodní části. Pro rychlé vyjmutí a nasazení nosníku je vhodné předem odklopit plastové příchytky na kolejnicích.

How To Make A Homemade Table Saw With Circular Saw

Nastavitelný doraz pro příčný řez Řezání dřeva je mnohem snazší s podélným dorazem. Může být vyrobena z obyčejné hliníkové lišty nebo jiného lehkého profilu s dokonale rovnou hranou a výztužnými žebry. Potřebujete kus o délce stolu, tj. 800 mm. Ve vzdálenosti 150 cm od okraje udělejte dva otvory o průměru 8 mm a do každého z nich vložte šroub M8 se závitem směrem dolů. Našroubujte matici bez podložky a pevně ji utáhněte. Ve stejné vzdálenosti od okraje stolu položte dva vlasce. Vyvrtejte 12mm otvor v ose desky stolu. Vyvrtejte další vrt ve stejném směru v intervalu 30 cm. Pomocí frézy nebo přímočaré pily vytvořte dva přesné zářezy, pokud možno co nejrovnoměrnější.

Do těchto drážek se přišroubuje dorazový profil a po seřízení jej lze upnout pomocí šroubů s palcem a širokou podložkou na vnitřní straně. Pokud potřebujete často měnit šířku frézy, vybavte tělo stolu závěsy dvířek pro snadné otevírání. Chcete-li urychlit nastavení dorazu, připevněte na konce stolu odřezky pásky z metru.

Pracovní kroky

Kotoučová pila je poměrně nebezpečný nástroj. Stůl pily musí být umístěn tak, aby pilový kotouč byl přesně uprostřed desky a nedocházelo k posunu těžiště. Na základě zhotovených plánů si tužkou vyznačíte desku a poté skládačkou vyřežete základní desku. Poté je třeba desku stolu obrousit do hladka.

Po všech těchto krocích se deska stolu otočí a na vnitřní straně se vyznačí vybrání pro patku kotoučové pily. Frézou vytvořte odsazení. Pila se nasadí na podomácku vyrobený stůl, pečlivě se upevní a zkontroluje se její pevnost.

Při výrobě stolu kotoučové pily vlastníma rukama nezapomeňte na žebra. To výrazně zpevňuje konstrukci, zejména v kombinaci se samořeznými šrouby.

Poslední, který se připevňuje k nohám ruční kotoučové pily. Jeho rozměry i výška závisí na řemeslníkovi. Hlavní je správné upevnění pomocí šroubů a samořezných vrutů. Musí být namontovány mírně svisle a jejich pevnost musí být zkontrolována pomocí výztužných žeber.

Elektrická okružní pila je nepostradatelným nástrojem pro všechny, kteří se zabývají nebo plánují zabývat zpracováním dřeva. V současné době je na trhu široká škála kotoučových pil s různými průměry kotoučů, otáčkami hřídele a výkonem motoru. Jednou z hlavních výhod elektrické okružní pily je mobilita. V případě potřeby jej lze přepravit na jakékoli pracoviště, což je při poskytování profesionálních opravárenských služeb velmi důležité. Pokud však musíte zpracovat velké množství materiálu, stává se mobilita ruční pily její největší nevýhodou. Není snadné provádět mnoho řezných prací s nepříliš lehkým nástrojem a přitom pracovat.

Při větších objemech řezu je rozumnější namontovat kotoučovou pilu na stůl. Díky tomu je nepohyblivá a usnadňuje pilaři práci oběma rukama. Pokud je stůl rovný, lze desku nebo překližku řezat přesněji a s menší námahou. Stůl kotoučové pily lze vyrobit ručně. Stačí minimum času a stůl pily je hotový. Výhodou stolní konstrukce je, že kotoučovou pilu lze v případě potřeby snadno vyjmout a použít jako ruční pilu. Jak si vlastnoručně vyrobit stůl pro kotoučové pily. přečtěte si následující článek.

Varianty uspořádání. speciální vlastnosti a příprava

Je třeba zvážit všechny podrobnosti výroby vlastního produktu. Výkresy zjednodušují pracovní proces. Nejprve určete rozměry desky stolu. Stůl kotoučové pily musí odpovídat stolu kotoučové pily. To závisí na průměru, takže nelze říci, co je potřeba.

Podstavec musí být stabilní. žádné volné části nebo části výrobku se nemohou uvolnit. Nohy pod konstrukcí jsou povinné. Pokud je jako podklad použita masivní překližka, je stabilita obtížná. je zapotřebí téměř dokonale rovný povrch podlahy.

Rozměry pracovní desky se volí podle vlastního přání a rozměrů obrobků, které se mají opracovat. Při úplném položení jsou řezy přesné a rovné. Příliš velký stůl však může být nepohodlný. v místnosti je kvůli němu příliš mnoho nepořádku. Mistři někdy vyrábějí skládací stoly, které zabírají málo místa, když se nepoužívají. Někteří potřebují vyrábět malé díly, takže je zapotřebí obráběcí stroj.

Pokud chcete mít všechny potřebné nástroje po ruce, je stolní deska tím nejlepším místem. Pro tento účel výrazně zvětšete velikost; stačí 1,2 x 1,2 m.

Požadované materiály

Stůl si můžete vyrobit sami ze dřeva

Na tento stůl lze použít dřevo, překližku nebo laminovanou dřevotřísku. Vhodné jsou také dřevovláknité a dřevotřískové desky. Někteří lidé dávají přednost oceli nebo hliníku.

Stůl kotoučové pily z ocelového plechu

Plast se nedoporučuje, protože je pro tento typ stolu zcela nevhodný. Pokud je zvoleno dřevo, měl by být výrobek po montáži ošetřen speciálním konzervačním prostředkem. Poskytuje dobrou ochranu proti vlhkosti a pomáhá předcházet hnilobě.

Chcete-li si vyrobit stůl pily sami, musíte si připravit materiály.

  • Zvolená surovina pro základ. Tloušťka musí být 21 mm.
  • Dřevo potřebné na rám. Vhodné je dřevo o délce 3 metry a rozměrech 50×150 mm. Budete potřebovat celkem 5 kusů.
  • Dřevěné kantovky o rozměrech 10 cm. Nejméně 12 kusů.
  • Lepidlo na tapety.
  • Kovové upevňovací prvky v počtu 4 kusů.
  • Kovové rohy. stačí 10 kusů.
  • Samořezné šrouby.

Tyto prvky musí být připraveny předem a umístěny v blízkosti pracoviště.

Stolní kotoučová pila vlastníma rukama: výkresy, video, postup výroby

Pokud chcete vědět, jak si sestavit vlastní stůl kotoučové pily, přečtěte si článek.

Zde se dozvíte o potřebných materiálech a základních krocích při výrobě jednoduchého, ale funkčního stolu.

Stůl s kotoučovou pilou vlastníma rukama

Kotoučová pila se používá k řezání dřeva, plastů a dalších materiálů. Jeho řeznou základnu tvoří plochý kovový kotouč s vroubkovaným vnějším okrajem. Při výběru takového nástroje se každý sám rozhodne, jaký druh potřebuje: stolní, ruční, stacionární. Mnoho lidí dává přednost kapesní verzi. Existují však situace, kdy je třeba pilu opravit. V tomto případě můžete vytvořit stůl pro kotoučovou pilu vlastníma rukama, čímž získáte možnost nástroj v případě potřeby opravit.

jednoduchý, stůl, kotoučovou, pilu, vlastníma, rukama

Stůl pro kotoučovou pilu s vlastními výkresy rukou

Při práci se dřevem je kotoučová pila jedním z nejdůležitějších nástrojů. Výkonné a uživatelsky přívětivé zařízení výrazně urychluje proces řezání tvarovaných pásů nebo plechů. Při provádění prací značného objemu má smysl uvažovat o výstavbě speciální stacionární konstrukce s pilou, která zvyšuje bezpečnost, rychlost a kvalitu práce.