Jaké typy pil se na pile používají?

V. KRUHOVÉ PILY

Z hlediska rozšíření a rozsahu technologie jsou kotoučové pily v čele pilařského průmyslu. Používají se k řezání kulatiny, desek a plátů. kotoučové pily mají jednoduchou konstrukci a setrvačné síly jsou dokonale vyvážené. Vysoké řezné rychlosti těchto strojů zaručují kvalitní povrchovou úpravu i při vysokých rychlostech posuvu. Kotoučové pily se používají k podélným a příčným řezům při řezání a k řezání šikmo ke směru vláken při jiných dřevoobráběcích operacích.

Konstrukčně mají kotoučové pily jeden nebo více pilových hřídelů, na kterých jsou pily namontovány. Rozmístění pil ve vztahu ke zpracovávanému materiálu a počet pil v soupravě (sestavě) se řídí technologickými požadavky. Pily lze výškově a směrově řadit. V některých případech se sada skládá z několika desítek pil, vybraných podle průměru, tloušťky a tvaru kotouče, uspořádaných v požadovaném pořadí.

Podle funkce se kotoučové pily při řezání dělí na kotoučové pily pro podélné a příčné řezání. První typ strojů se používá k řezání kulatiny, hranolů, desek, silných a širokých prken. Druhý stroj podélně rozřezává vadné a nedokonalé desky a čelí horním koncům desek a plátů.

Základní schémata kotoučových pil. Existují čtyři možné způsoby kombinace vektoru řezné rychlosti a směru posuvu ( 5 ).1, а). Dvě varianty řezání s protiběžným a dvě varianty řezání s příčným posuvem. U protiběžného posuvu jsou vektory řezné rychlosti a posuvu v různých směrech, zatímco u příčného posuvu je vektor řezné rychlosti v jednom směru. Schémata se používají pro podélné pily a schémata f, g, h, i se používají pro pokosové pily. Směr posuvu kvalitativně mění proces řezání pilin a určuje podmínky základny objektu. Kombinace variant umožňuje mít stroje pro všechny pracovní podmínky. Všechny čtyři varianty se používají na pilách.

Rozšířené jsou stroje s řezacími soupravami pracujícími podle různých obvodů. V závislosti na směru podávání pracují obě pily s příčným nebo protiběžným podáváním. Volba kinematického uspořádání stroje je dána požadavky na výrobek a snahou o maximální snížení ztrát dřeva. V tomto případě se používá například jeden pilový kotouč o velkém průměru nebo dvě menší pily. Jednokotoučové pily jsou konstrukčně jednodušší, ale čím větší je průměr pily, tím silnější je pila. V důsledku toho se zvyšuje množství třísek. Ceny jsou nesrovnatelně nižší než u řeziva.

Příčné řezání zajišťuje výrobu pilin s čistými řeznými plochami, ale je obtížnější na nastavení, protože řezné síly mohou za nepříznivých kombinací podmínek posunout kmen (trám) ve směru posuvu. To může vést k narušení podmínek uložení pilového kotouče. V extrémních případech se může stát, že desky opustí stroj.

Existuje několik základních způsobů uspořádání kotoučových pil podle šířky a jejich kombinací. Pily v konfiguraci s křížovým řezáním a kloubovým řezáním ( 5.1, c) jedna sada pil je namontována na jedné hřídeli. Polohu pily vůči hřídeli lze zafixovat nebo měnit během pracovního procesu. Za tímto účelem jsou stroje vybaveny speciálními mechanismy. Pily mohou být namontovány na příruby nebo mohou být vedeny podél hřídele. Mohou být namontovány pomocí přírub na pouzdrech. Pouzdra jsou uložena na spodních vozících. Vozíky lze pohybovat příčně. Točivý moment se přenáší pomocí klínu nebo drážkování. Jsou známy stroje s plovoucími pilami, které jsou namontovány na drážkovaných hřídelích bez přírub. Pily lze nastavit na jednu nebo dvě osy (viz „osy“). 5.1, в). První možnost zjednodušuje konstrukci stroje, ale komplikuje výměnu pilových kotoučů a odstraňuje možnost seřídit pily v mírném úhlu ke směru posuvu, aby se vyrovnalo boční zatížení krajních pil.

Echelonování pil ve směru posuvu zvyšuje pohodlí výměny pilových listů, umožňuje co nejracionálnější instalaci pil, ale zvětšuje velikost stroje, zvyšuje tuhost konstrukce, přesnost seřízení, komplikuje konstrukci stroje. Nově vyvinuté stroje jsou často vybaveny kotoučovou pilou a sadou fréz, které jsou namontovány společně. Pily s velkým průměrem řežou desky a latě a mlýn je drtí na třísky. To výrazně zjednodušuje dopravní spojení na pile.

Skupiny echelonových pil mohou být uspořádány na jedné hřídeli nebo na několika hřídelích, které jsou za sebou v jedné linii. Pilové trny pro čelní frézy jsou obvykle mírně vyklopeny, aby se vytvořila konvergence, která zajišťuje symetrické zatížení pil při podélném frézování. Pily se sbíhají a umožňují rovnější řez. Pily mohou být o něco tenčí než pily namontované na stejném válci. Pily se posouvají nejen podél směru posuvu, ale také podél výšky řezné hrany. V tomto případě musí být každá sada pil ponořena do vlastní hloubky. Poslední pily konečně rozřezaly kmen na prkna.

Stroje se podle technologie dělí na průchozí a polohovací. U průchozích strojů jsou desky a pláty plynule vedeny vzhledem ke stacionárním pilovým hlavám. U polohovacích strojů jsou desky při obrábění v klidu a pily mají posuvný pohyb souběžně s pracovním rotačním pohybem. Pily lze umístit nahoru nebo dolů vzhledem k deskám. Řezání lze provádět s posuvem nahoru nebo dolů. Směr otáčení balících pil pro příčné řezání nemá vliv na kvalitu řezu a tvar pilin. Tento směr je zvolen tak, aby řezné a tlakové síly přitlačovaly desky k základním prvkům.

Kotoučové pily mohou být jednohřídelové nebo vícehřídelové. Schéma jednohřídelové kotoučové pily. Všechny pilové kotouče jsou zajištěny přírubovými prvky. Vzdálenost mezi pilami lze během provozu nastavit. Vždy konstantní rozestupy mezi pilami během provozu. Uspořádání stroje s více pilami namontovanými na volně stojících pilových hřídelích. Všechny hřídele jsou ve výchozí poloze vyrovnané. Každý hřídel pily má vlastní nezávislé kloubové zavěšení ramene. Část posuvů pily se posune do pracovní polohy, aby se deska rozřezala na sektory nebo aby se odřízla požadovaná délka. Vzdálenost mezi pilami se u těchto stohů nemění. Počet pil určuje maximální délku desek a dohodnuté třídění řeziva.

Hojně se používají příčné pily s více řezacími jednotkami na dvou stranách příčného dopravníku. První pila řeže desky pouze na maximální délku. Ty jsou umístěny nad sebou v systému kopírování. Třetí pila je umístěna na zadní straně desek. Nekvalitní desky se odřezávají. Za tímto účelem se konec desky umístí do požadované vzdálenosti od linie řezu. Desky lze posouvat podélně ručně nebo pomocí dopravníků a měřicího systému.

Základní typy podavačů používaných na kotoučových pilách. Hladká žlabová vedení se hojně používají na příčných pilách. Na dně žlabu je umístěn řetězový dopravník se zarážkami

Tenká, rovná polena lze vkládat do kotoučových pil se dvěma nebo více drážkovanými válci umístěnými vodorovně nebo svisle. Příznivých podmínek pro podávání zakřivených kmenů je dosaženo pomocí dvou koncových dorazů na dvou lamelových řetězech. Hnací řetěz posouvá kládu pomocí tlačného dorazu. Koncovému dorazu brání v pohybu hnaný řetěz pomocí brzdového zařízení. Díky tomu je dosaženo požadované upínací síly. Zarážky se pohybují po horní nebo dolní vodicí liště.

Velké a nekvalitní kmeny se manipulují pomocí reverzních vozíků. Na vozíku nebo vedle něj jsou umístěny mechanismy pro otáčení klád, které jsou k plošině připevněny systémem háků. Na pohonu vozíku jsou často umístěna zařízení pro otáčení kmenů. Místo podélného řetězu se zarážkou, která zabraňuje otáčení kmene kolem své osy, se používají lehké upínací vozíky ( 5.2, б). kleština nebo jiné upínací zařízení namontované na podvozcích plně zabraňuje neúmyslnému otočení kmene. Vozík je poháněn řetězem a pohybuje se po kolejnicích v reverzním režimu.

Pásový přívodní dopravník s botkami zajišťuje lepší přesnost konzolového dřeva. Čtvercové dřevo je přitlačováno k drážkovanému povrchu běhounů, obvykle systémem hladkých přítlačných válečků. Kruhové pily a frézky jsou vybaveny výhradně vodorovně uspořádanými drážkovanými válci s horním a spodním hnacím válcem pro podávání desek. Pily na desky pro řezání desek a desek na tloušťku jsou vybaveny svislým posuvem a přítlačnými válci nebo svislým dopravníkem a přítlačnými válci.

Stroje pro příčné řezání desek používají tyto mechanismy. Průběžný podavač zajišťuje příčné vedení desek a jejich podélné posunutí k příslušným zarážkám. Desky končí na víceřadém řetězovém dopravníku s dorazy (viz tabulka pil). 5.2, и). Před první pokosovou pilou se pohybují na doraz pomocí systému válečků. Poté se z desky odřízne řez o konstantní tloušťce rovnající se vzdálenosti od roviny řezu k povrchu zarážky. Současně druhá pokosová pila odřízne tupý konec desky. Vzdálenost mezi prvními pilami se rovná maximální délce desek. Délka druhého dílu je náhodná. Desky pak lze dodatečně posunout napříč řetězem a odříznout tak nekvalitní místa, která se obvykle nacházejí na koncích řetězu. Desky může pracovník posunovat ručně na odměřeném dorazovém systému nebo pomocí příčných hnacích válečků. Na koncích příčného řezu jsou desky přitlačeny k opěrným plochám řetězového bloku pomocí kluzných vedení nebo jsou zaklesnuty kotoučem (viz pila). 5.2, к). Podávací mechanismus složené pokosové pily má pouze jedno zařízení pro posunutí desek na doraz na horním konci desky. Rotační podavač je podstatně jednodušší a kompaktnější než řetězový podavač. Používá se ve vícekotoučových kotoučových pilách.

Polohovací podavače jsou stoly s válečkovým systémem pro podélnou dopravu desek, desek a tyčí. Některé válce jsou poháněné. U strojů s příčně posunutými pilami jsou desky vedeny podél hrany pomocí dorazové lišty. Stroje s vyvažovacími pilami pod stolem mají kromě dorazové lišty také horní upínací desku (viz obr. 5.2, н). Stejné upínací zařízení slouží také jako ohradník.

Z hlediska technologických požadavků existují tři hlavní skupiny kotoučových pil: pro podélné, příčné a složené řezání.

Kotoučové pily mohou být vybaveny jak horní (vzhledem k úrovni stolu), tak spodní částí. kotoučová pila, přímočará pila, motorová pila, elektrický hoblík, rázová pila.

Pilařské trny pro příčné řezání kmenů o tloušťce až 200 mm na desky mohou nahradit 2. řadu.

16.1. vybavení pily. Kotoučové pily pro řezání hran a podélné řezání.

Postupujte krok za krokem podle pokynů výrobce. 10. Netlačte na stroj, aby řezal rychleji. Kotoučová pila.

Univerzální kotoučová pila Ts6-2 (47) se používá k podélnému a příčnému řezání kmenů i k řezání pod libovolným úhlem.

V dřevozpracujícím průmyslu se pro hromadnou výrobu používají stacionární kotoučové pily (5).30).

Galanta (Československo) vyrábí RR300A. V porovnání s kotoučovými pilami má tato pásová pila velmi malý záběr.

Stroje tvoří odlišné pracovní centrum a měly by být analyzovány ve vzájemné souvislosti. Kotoučová pila potřebuje prostor, aby mohla řezat.

Kotoučové pily jsou k dispozici jako horní (vzhledem k úrovni stolu) nebo dolní, vertikální nebo horizontální jednotky, jako jednoduché nebo vícenásobné pily.

Stroje na zpracování dřeva. Stroje na zpracování dřeva. Kotoučové pily se používají k příčnému řezání desek ve velkých objemech.

CNC obráběcí centra na dřevo. Stroje na zpracování dřeva. Velkoobjemové křížové řezačky pro velkoobjemové řezání desek.

Kapitola 15 Dřevoobráběcí stroje pro všeobecné účely. 15.2. Kotoučové pily pro příčné řezání. Trimmery.

15.2. Pásová pila pro příčné řezání. Ořezávání a řezání kloubových spojů.

Na co slouží funkce předkmitu na přímočarých pilách #21

Dřevoobráběcí stroje. Stroje na zpracování dřeva. Univerzální kotoučová pila Ts6-2 (47).

Při navrhování pracovního stolu myslete na ukládání ručního nářadí. Pásové pily musí být nastaveny takto.

Čtvercové polotovary se řezají z desek na kotoučových pilách nebo se z kulatých polotovarů rozřezávají krátké kusy.

15.2. kotoučové pily pro podélné řezání. Kotoučové pily.

Kotoučové pily. Stroje na zpracování dřeva. Univerzální okružní pila Ts6-2 (47).

Galanta, Československo, vyrábí kotoučovou pilu PÐ300A. V porovnání s kotoučovými pilami se tenkořezná pásová pila vyznačuje velmi malým prořezem.

Řezání dřeva pásovými (rámovými) pilami se provádí na rámových pilách. čelních pilách pily.

Pásové pily se v závislosti na účelu pily dále dělí na pily na kmeny a pily s trnem.

Základní. technologické. pilařské vybavení: dvoupatrové rámové pily a kotoučové pily na řezání kmenů, automatizované systémy na odkorňování a řezání.

Vícenásobné kotoučové pily pro příčné řezání až 200 mm silných kmenů na desky mohou nahradit 2. řadu blokových fréz.

Základní. TECHNOLOGIE. Pilařské vybavení: Pilařské rámy a kotoučové pily na řezání kulatiny, automatické.

Řezání dřeva pásovými pilami (rámovými pilami) se provádí na rámových pilách. hlavních strojích na pile.

Hoblík hoblík

typy, pile, používají

Hoblík. je také typ hoblíku pro zpracování dřeva. Stejně jako hoblík má nožový hřídel. Hřídel hoblíku slouží k hoblování (odstraňování) přebytečného materiálu z obrobku. Na rozdíl od běžných hoblíků má však Reismus složitější účel. hoblování na předem stanovenou velikost. Používá se po hoblování desky na hoblovacím stroji.

Obrobek lze hoblovat z jedné strany nebo ze dvou stran současně. Na základě této funkce existují dvě skupiny tloušťkovačů:

Jednostranné tloušťkovací hoblíky jsou běžnější, zejména pro domácí použití a pro hoblování v nábytkářských dílnách. Jednostranné vysouvání je pohodlnější, protože můžete obrobek změřit a měření překontrolovat, než tloušťkovačkou projde druhá strana.

Vlastnosti různých modelů tloušťkovačů se projevují také v následujících funkcích:

  • Způsob podávání obrobku. Ruční nebo automatický. Automatické podávání. Je rychlý a pohodlný. To výrazně zvyšuje bezpečnost, protože stroj sám podává materiál pod nožovou hřídelí, takže obsluha může stroj ovládat pouze jednou rukou.
  • Rozšíření tabulky. Přídavné výklopné hoblíky zvětšují pracovní plochu a umožňují hoblovat dlouhé i široké obrobky.
  • Počet řezných nožů. Nožová hřídel nejjednoduššího hoblíku s pojezdem má dva ostré nože. Může jich být ale více. až čtyři. Tyto stroje hoblují rychleji a důkladněji, protože lopatky mají často různé rychlosti otáčení. Získá se hladký a čistý povrch.
  • Výkonný elektrický pohon (domácnost 1-2 kW, profesionální může mít výkon 6-7 kW).
  • Fáze. 220 V nebo 380 V. V závislosti na tom, zda máte jednofázový nebo třífázový systém. Měli byste vědět, že třífázový stroj s napětím 380 V je výkonnější a robustnější.
  • Šířka hoblování (až 40 cm).
  • Výška odstranění třísek na jeden průchod. Nejvýkonnější modely řežou 3-4 mm.
  • Více než dva nože.
  • Rychlost otáčení nožového hřídele a její nastavitelnost. Rozsah otáček hřídele od 5000 do 10000.

Zkoumání konstrukce podélného řezacího zařízení

Funkce a sestavy kotoučových pil. Kotoučové pily lze rozdělit do dvou skupin: dávkové a kontinuální a do tří skupin podle způsobu řezání kulatiny: s vratným pohybem kulatiny, s vratným pohybem pily a s kontinuálním pohybem materiálu.

Základními komponenty našich kotoučových pil pro podélné řezání jsou řezací a podávací jednotky. Kromě toho jsou stroje dávkového typu obvykle vybaveny upínacím mechanismem, mechanismem pro příčný posuv frézy nebo pily, otočným mechanismem a centrovacím mechanismem. Automatické, programově řízené stroje jsou navíc vybaveny zařízením pro měření průměru řezaného stromu a pro volbu řezného programu.

Kotoučové pily. Kotoučové pily mohou provádět podélné řezy horní a spodní polovinou kotouče. Jsou velmi spolehlivé v provozu a umožňují vysoké rychlosti posuvu. Průměr kotoučových pil nepřesahuje 1,5 m, proto je při řezání silných polotovarů (o průměru 0,6 m a více) nutné kromě hlavní pily instalovat ještě další pilu.

a, b. s válečkovým posuvem; c. s vozíkovým posuvem; d, e. s řetězovým posuvem

Kotoučové pily se používají k podélnému řezání a stejně jako příčné pily jsou upevněny na hřídeli pily pomocí podložek a pracují při řezné rychlosti m/s.

Krmítka. U dávkovacích strojů se odřezky přivádějí k pile nebo řezacímu ústrojí pomocí vozíku, který se pohybuje vratným pohybem (obr. 4, в). Vhodné pro řezání kmenů o průměru až 38 cm a délce 0,5 až 3 m. Podávací vozík je poháněn hřídelí pily přes reverzní mechanismus se dvěma řemenovými převody.

U strojů s průběžným podáváním se polena dopravují pomocí řetězu neustále se pohybujících a posuvných bloků (obr. 4, d, e) nebo pomocí rotujících válců (obr. 4 a, b). V druhém případě se síla válečků přenáší na řezivo díky jejich přilnavosti ke dřevu nebo kůře.

Pokud se směry posuvu a vodorovného průmětu řezné rychlosti shodují (při podávání polotovaru na pilu), nazývá se řezání kopírováním, pokud se neshodují, nazývá se protiběžné řezání.

U pokosových řezů může být posuvová síla záporná, což způsobuje vtažení pily do zářezu. Aby se tomu předešlo, musí být stroje používané pro příčné řezání vybaveny zařízením, které zabrání neúmyslnému zvýšení dávky paliva. Při řezání protijedoucích vozidel má dřevo při řezání tendenci stoupat vzhůru a je třeba tomu zabránit speciálním zařízením.

Upínací mechanismy se používá k upevnění dřeva k vozíku. Jsou k dispozici jako bočně nebo čelně působící. V prvním případě se ostrý háček zasune do boku materiálu ve směru tečny (obr. 1). 5, b, c, d), druhý. materiál je na koncích připevněn svorkami s klínovitými kleštinami (obr. 5). 5, e, f). Boční svorky upínají řezaný materiál vzhledem ke svislému svislému sloupku a vodorovnému vedení, které podpírá sloupek a řezací lištu. Proto se upínací háky musí pohybovat horizontálně a vertikálně v závislosti na průřezu řezaného dřeva.

Pro vertikální pohyb háků se používají řetězové, šroubové a ozubené pohony s elektrickými, hydraulickými nebo pneumatickými válci (obr. 5, b, c, d). Horizontální pohyb háků se provádí automaticky pomocí speciálních zařízení připojených k mechanismu vertikálního pohybu. Při zajišťování tyče na zadním konci se používají šroubové nebo ozubené mechanismy nebo hydraulické a pneumatické válce (viz „7.2.1“). obr. 5, e, f).

Mechanismy křížového posuvu Vodicí lišty jsou navrženy tak, aby umožňovaly boční posun lišty pro postupné paralelní řezy. Podvozek s upínacím mechanismem je veden po dvou nebo třech pevných vodorovných vedeních napříč podvozkem (obr. 1). 5, а).

Nejrozšířenější jsou hřebenové mechanismy křížového posuvu, kde jsou lamely připojeny k vodítkům svislých stojanů a jsou poháněny převody z elektrického pohonu přes převodový mechanismus. Změna směru pohybu lamel a s tím spojený boční pohyb svislých vzpěr se provádí reverzací elektromotoru. Tyto křížové podavače jsou použitelné pro boční i čelní upínání bloků. Rychlost příčného posuvu je zobrazena na číselníku měřicí jednotky na podávacím vozíku.

Mechanismy otáčení používá se, když se má materiál při řezání otáčet kolem své osy, aby se dosáhlo čtvercových řezů. Řetězová, ozubená a segmentová naklápěcí zařízení se používají k vychýlení polotovaru při jeho bočním stlačení. Obraceč řetězu (obr. 6, a) Otáčí lištou pomocí hnaného řetězu se zuby. Řetěz je poháněn na straně lišty hydraulickým válcem s tlumičem a jeho zuby pohybující se směrem nahoru otáčejí lištu o požadovaný úhel. Řezaný materiál se přivádí na vozík pomocí speciální páky, která jej přitlačí ke svislým sloupkům. Přípravek na závitování (obr. 6, b) má ozubený hřeben a matici a šroub poháněný elektromotorem. Otáčením šroubu se ozubený hřeben posouvá nahoru a otáčí řezaným materiálem. Poté se motor vrátí zpět a stojan se spustí do výchozí polohy. Segmentový obraceč (obr. 6) se skládá ze dvou řetězových kroužků (obr. 7) a tangenciálního obraceče (obr. 8). 6, c) se skládá ze dvou žebrových segmentů na společném hřídeli a pohonné jednotky. Segmenty jsou vratné. To umožňuje nejen podávat polena na vozík (poz. 1), ale také jej otáčet (poz. 2).

Při upínání polotovaru zepředu se jeden z upínačů volně otáčí kolem své osy a druhý se pomocí mechanismu otáčí spolu s upnutým polotovarem. Otočný mechanismus vybavený čtyřbodovým maltézským křížem je znázorněn na obrázku 6, d. Maltézský kříž má čtyři drážky ve tvaru kříže, do kterých se při otáčení hnacího kola střídavě zasouvá čep řidiče. Jedna otáčka hnacího kola otočí maltézský kříž a s ním i hřeben o 90°. K otočení o takový úhel je možné použít kolejnici v záběru s poháněným ozubeným kolem na otočném hřídeli upínacího mechanismu. Ke stejnému účelu lze použít ráčnové kolo a převodovku. V posledním případě je možné použít jako hnací mechanismus hydraulický válec.

Mechanismy centrování. Před upnutím dřeva do koncových svorek se dřevo vůči nim nastaví do určité polohy. K tomuto účelu se používají centrovací zařízení (obr. 6, e, f). Každá z těchto vidlic je vybavena zvedacími vidlicemi, které vertikálně vyrovnávají na ně přiložený nosník, pohonnou jednotkou a koncovým spínačem. Při zvedání vidlic se současně spouští koncový spínač upevněný na konci ocelového lana nebo na konci páky. V okamžiku, kdy se spínač dotkne čela kmene, je zvedání vidlic zastaveno a osa každého průměru kmene je uvedena do správné vodorovné polohy vzhledem k čelním svorkám. Po upnutí bloku se vidlice spustí a spínač se zvedne do výchozí polohy. Vidlice lze zvedat pomocí hydraulického pohonu, hřebenového mechanismu apod.

Kotoučové pily s periodickým chodem CFT6-2, CFT6-3, CFT6-4, CFT-7M, ShA-Ural, CFT5-2 atd. se používají pro podélné řezání dřeva.

Stroj DTT6-2 je určen především k podélnému řezání dlažebních kostek o délce od 1,5 do 6,5 m a průměru do 50 cm na příčných vazbách a tyčích různých rozměrů a určení. Příčné upínací a měřicí mechanismy jsou umístěny na vozíku stroje (viz obr. obr. 5, а). Podvozek je poháněn hřídelí pily přes reverzní mechanismus se dvěma řemenovými převody. Boční upínací mechanismus s řetězovým pohonem (viz „Upínací mechanismus s řetězovým pohonem“). obr. 5, b) a křížový posuv je ozubnicový. Průměr pilového kotouče 1250 mm, řezná rychlost 65 m/s, rychlost pojezdu vozíku během jízdy až 2 m/s. Výkon motoru pily 50 kW, upínací motor a motor příčného posuvu po 2,2 kW.

Stroj TsDT6-3 je nastaven takto. Na rozdíl od modelu ЦДТ6-2 je vybaven přídavnou výklopnou pilou pro řezání velkých polen a samostatným pohonem tahu vozíku elektromotorem o výkonu 11 kW a hřebenovým ostřičem (viz. obr. 6, б).

Konstrukce TsDT6-4 je podobná jako u TsDT6-3, ale má řetězový podavač se segmentovým žlabem a kabinu s ovládacím panelem. Celkový instalovaný výkon mechanismů stroje je 136,2 kW, maximální průměr řezaných kmenů je 90 cm.

Na rozdíl od stroje TsDT6-3 má stroj TsDT-7M hydraulicky poháněné upínací a příčné podávací mechanismy a je určen k řezání kmenů o průměru až 90 cm a délce až 3 m. Výkon motoru hlavní pily je 75 kW, výkon motoru přívěsné pily je 30 kW. Rychlost podvozku až 2 m/s při jízdě a až 3 m/s při zpáteční jízdě. Hmotnost stroje 13500 kg.

Buben DTT5-2 je určen k řezání obrobků o průměru až 38 cm a délce 0,5 až 2,1 m do desek a tyčí. Stroj má pilový mechanismus sestávající z jedné pily o průměru 1000 mm a pilového hřídele poháněného elektromotorem o výkonu 14 kW. Vozík je poháněn hřídelí pily přes reverzní mechanismus se dvěma řemenovými převody. Upínání čela, otáčení a příčný posuv řezu se provádí ručně. Rychlost pojezdu podvozku při jízdě až 0,5 m/s, při couvání až 0,7 m/s.

Svou konstrukcí se automatická kotoučová pila „SHA-Ural“ liší od ostatních kotoučových pil tím, že na pohyblivém vozíku je usazena kotoučová pila s motorem a na rámu s upínacím mechanismem, otáčením a příčným posuvem je usazeno řezivo. Dřevo se upíná z konců a automaticky se vystředí (viz kapitola 6 f). obr. 6, е). Vozík s pilou se pohybuje pomocí řemenic poháněných hydraulickým válcem a řezání probíhá za jízdy vozíku v obou směrech. Mechanismy otáčení a příčného posuvu tyče pracují automaticky podle řezného vzoru určeného průměrem tyče. Výkon motoru pily 75 kW, průměr pilového kotouče 1300 mm, řezná rychlost 70 m/s, rychlost tahu pily 1,2 m/s, hmotnost stroje 7500 kg.

Stroje s plynulým tahem se používají k podélnému řezání řeziva a někdy také k řezání tenkého kulatiny. Tyto stroje jsou navrženy tak, aby vyhovovaly podmínkám řezání, kde je nejdůležitější tvar a velikost řezaného dřeva, jeho poloha v procesu řezání a požadovaný počet zářezů ve dřevě. Jsou vybaveny řezacími a třecími mechanismy a upínacími a vodicími jednotkami.

Horizontální válcové mlýny. Používají se k řezání řeziva na šířku na několik kusů a k ořezávání hran neohoblovaných prken, v druhém případě se nazývají hranovače (obr. 1). 4, д). Tyto stroje mají jednu, dvě nebo více pil. Mezi jednopily patří ЦА, ЦА-2, ЦА-3; mezi dvoupily patří ЦД-2, ЦД-3, Ц2D-5А, Ц2D-5, Ц2D-7, Ц2Д-8; mezi vícepily patří Ц5Д, ЦЗД-7, Ц5Д-7, Ц5Д-8 atd.

CA, CA-2, CA-3 jsou určeny k řezání desek na délku a šířku. Mají pilový kotouč o průměru 450 mm. Posuvný mechanismus se skládá ze dvou spodních válců, ozubeného kotouče a drážkovaného kola, poháněných u pily CA hřídelí, u CA-2 a CA-3 samostatným třírychlostním motorem o výkonu 1,2 kW. Spodní drážkované válečky jsou umístěny po jednom na každé straně pilového kotouče, nad stolem před pilovým kotoučem je ozubený kotouč a za ním drážkované kolečko s žebrem. Ozubený kotouč a drážkované kolo s žebrováním jsou namontovány na oscilačním rámu pro jeho samočinné nastavení v závislosti na tloušťce řeziva. Tyto stroje mohou řezat řezivo až do šířky 300 mm a tloušťky 80 mm. Výkon motoru pily je 10 kW, rychlost stroje TsA je 0,5; 0,8; 1,2 m/s, TsA-2, TsA-3 je 0,7; 0,9; 1,3 m/s.

Ts2D-5A, Ts2D-5, Ts2D-7, Ts2D-8 jsou určeny pro oboustranné lemování neohoblovaných desek. Mají řezací mechanismus sestávající ze dvou pil poháněných elektromotorem o výkonu 40 kW. Podávací mechanismus se skládá z pěti spodních a dvou horních podávacích válečků. Tři spodní válce jsou umístěny před pilou a dva za ní. Horní válečky jsou umístěny po jednom na každé straně pily. Podávací mechanismus je poháněn odděleně od pil dvourychlostním motorem o výkonu 1,7 kW. Rychlost otáčení 1,33 a 2 m/s.

Horní podávací válce strojů Ts2D-7 a Ts2D-8 se automaticky zvedají a spouštějí v závislosti na tloušťce řeziva pomocí hydromechanického pohonu. C2D-8 řeže desky až do šířky 500 mm s nižším výkonem elektromotoru.

C5D, C5D-8, C5D-7 jsou vícekotoučové pily a nacházejí uplatnění při ořezávání desek a řezání na šířku. C5D má pět pil o průměru 300 mm namontovaných na jedné hřídeli. Tah je poháněn třírychlostním motorem s rychlostmi tahu 0,5; 0,7; 1,1 m/s. Maximální tloušťka a šířka řezaného materiálu je 40 a 500 mm. Výkon motoru pily 10 kW, tah 1,2 kW. Stroje Ts5D-8 a Ts5D-7 mají pět pil. dvě z nich jsou pevné a tři posuvné, pohybující se současně po hřídeli pily pomocí hydraulického válce. C5D-7 má pilový kotouč o průměru 630 mm a zvýšenou výšku válců. To umožňuje řezat prkna a desky o tloušťce až 180 mm.

Vertikální válečkové pily. Tyto stroje se používají k řezání desek a desek o tloušťce. Nejčastěji používaný žebrovací stroj ЦР-4 má jednu pilu o průměru 800 mm s klínovým pilovým kotoučem a přítlačným mechanismem sestávajícím ze dvou párů svislých válečků umístěných před pilou (obr. 4, а). Dva hlavní válce jsou nastaveny v určité vzdálenosti od roviny pily v závislosti na požadované tloušťce desky. Další dva válce přitlačují řezaný materiál k hlavním válcům. Válce jsou přitlačovány pomocí závaží zavěšeného na podpěře přítlačného válce. K přesměrování válců slouží hydraulický pohon o výkonu 0,5 kW. Maximální tloušťka řezaného materiálu je 250 mm, tloušťka desek od 8 do 125 mm. Řezná rychlost 75 m/s, výkon motoru 28 kW, rychlost posuvu 0,17. 0,95 m/s, výkon pohonu válců 1,7 kW.

Stroje s řetězovými dopravníky. Tyto stroje se používají k řezání dřeva na šířku i na tloušťku. shrnovací řetězový dopravník se používá jako axiální pohon. Při řezání na šířku se horní rameno hnacího řetězu zasouvá do žlabu ve stole pod řezaný materiál. U tloušťkovacích pil se hnací rameno dopravníku pohybuje příčně vzhledem k řezanému materiálu v žlabu ve svislé vodicí stěně. Používají se tyto řetězem poháněné pásové dopravníky: TBS-1M, 2TDS-1M, B2C.

Obráběcí stroj TBS-1M (obr. 4, d) používá se k řezání plechů na tyče. Tloušťka řezaných tyčí se nastavuje pomocí vodicí lišty. Průměr pilového kotouče 600 mm, řezná rychlost 30 m/sec. Podávací dopravník je poháněn hřídelí pily přes řemen a ozubené soukolí a dvourychlostní převodovku. Hnací řetěz dopravníku je kloubový, jeho konstrukce umožňuje změnu polohy dorazů v závislosti na délce řezaného materiálu. Rychlost pojezdu 0,22 a 0,32 m/s, maximální délka řezu 1,2 m, výkon elektromotoru 10 kW.

2TDS-1M (obr. 4, e) je určen k řezání tyčí o tloušťce do desek. Dvě pily o průměru 550 mm jsou umístěny za sebou a každá je poháněna vlastním elektromotorem. Dopravní pás je poháněn hřídelí první pily, na které je namontována dvourychlostní řemenice pohonu pásu. Odtud se pohon přenáší na hnací kolo dopravníku prostřednictvím dvourychlostní převodovky a řetězového pohonu. Výkon motoru pro tuto pilu a pohon tahu je 10 kW, výkon motoru pro druhou pilu je 7 kW. Články dopravníkového řetězu jsou vybaveny posuvnými dorazy, které nebrání řezanému materiálu dotknout se vodicí stěny bez ohledu na jeho délku. Řezaný materiál je držen ve svislé poloze bočním posuvem. Maximální tloušťka řezaného materiálu je 140 mm, délka 1200 mm. Rychlosti zatížení 0,2; 0,3; 0,35 a 0,5 m/s.

B2C se používá k výrobě dvoustranného dřeva z tenkých kmenů. Má dvě pily, které lze pomocí hydraulických válců posouvat podél hřídele pily ve stejné vzdálenosti vzhledem k podélné ose kmene. Rozteč mezi pilami se může pohybovat od 80 do 250 mm. Průměr pil 900 mm, každá pila je poháněna motorem přes klínový řemen. Tlačný mechanismus je shrnovací řetězový dopravník se zarážkami. Stabilní poloha kmene při řezání je zajištěna žlabem s naklápěcími stroji a přítlačným válcem. Pohon dopravníku zajišťuje hydraulický motor přes převodovku. Rychlost jízdy 0,1 až 1 m/s.

Typy kotoučových pil

Klasifikace kotoučových pil je založena na různých kategoriích.

Podle varianty se pily dělí na podélné, příčné a univerzální.

Podle povahy materiálu. pro primární a sekundární zpracování surovin.

V závislosti na způsobu podávání materiálu mohou být stroje vybaveny vozíkem, vozíkem. Podávání může být dopravníkové, válečkové, řetězové nebo třecí pásové.

Stroje lze použít na řezání desek, desek, řeziva na délku, řezání kulatiny, desek, desek, latí, prořezávání obrobků.

Stroje pro příčné řezání se liší způsobem posuvu pily do stolu. s kruhovým nebo přímým řezem. Kyvadlové stroje a stroje s kruhovým nosníkem mají podpěru nad nebo pod stolem. Balanční jednotky mají posuvnou pilu nahoru a dolů. U pákových a posuvných jednotek jsou řezné nože nad stolem a pohybují se v přímém směru.

Pro ořezávání okrajů

Vícebřité pily se používají k oboustrannému ořezávání hran a řezání širokých desek na úzké. Je vybaven dávkovačem materiálu po jednotlivých kusech, dopravníkem s měřicím zařízením, podavačem. Stroj je plně automatický, řízený počítačovými programy, které obsluha ovládá z ovládacího pultu. Počet pil může být 2, 3 nebo více. Vnější okraje se oříznou a střední se použijí k podélnému řezu. Štípačky přeměňují hraněné dřevo na třísky vhodné pro výrobu dřevotřískových a dřevotřískových desek.

Jednohřídelové a dvouhřídelové

Jednohřídelová a dvouhřídelová zařízení se liší výškou prořezu a jsou určena pro různé velikosti surovin. Jednohřídelové stroje mají výšku řezu 280-320 mm a průměr kotouče 900 mm. Stroje s výškou řezu 280-300 mm jsou vhodnější pro zpracování malých a středně velkých obrobků a pro řezání dřeva.

Výška řezu dvouhřídelové kotoučové pily je 400 až 520 mm. Vhodné pro řezání kmenů o průměru nad 32 cm. Dvouhřídelové kotoučové pily umožňují provádět silnější řezy pro vyšší výtěžnost.

Pro ořezávání surovin

Kotoučová pila s koncovým vozíkem je vhodná pro podélné a příčné řezání kulatiny a dřeva, plechů a desek. Materiál je řezán z líce díky čelnímu vozíku, který se pohybuje a vede řezivo pod správným úhlem k čelu pily. Vozík je veden ručně na válečkové základně a posouvá se rovnoběžně s řezacími jednotkami. Jeho polohu lze nastavit výškově i sklonově. Pravítko a doraz jsou umístěny na zadní hraně a umožňují řezání obrobků na míru.

Průchozí a polohovací kotoučové pily.

Podle technologie lze kotoučové pily rozdělit na průchozí a polohovací. U průchodových strojů se vozík, prkna a desky pohybují plynule proti stacionárním pilovým trnům nebo jednotlivým pilovým hlavám.

V polohovadlech je kmen, vozík nebo prkno připevněno k základně pily a hlava pily je pohyblivá. Hlava pily vytváří posuvný pohyb rovnoběžný s rotačním pohybem pily.

V obou případech mohou být pily vůči deskám umístěny nahoru nebo dolů a řezání se provádí s posuvem nebo příčným posuvem.

Kotoučové pily na dřevo jsou poměrně velké řezací jednotky. Tyto stroje se vyznačují značným výkonem a silou. Nejčastěji se používají ve středních a velkých dílnách a továrnách pro pomocné činnosti. V domácí dílně nebo malé hobby místnosti je to základní dřevoobráběcí stroj. Dostatečně vysoká rychlost otáčení hřídele pily těchto strojů je zajištěna výkonnou pohonnou jednotkou. Poskytují majiteli možnost řezat i tvrdý materiál a zabránit přetížení.

Stejně jako mnoho jiných dřevoobráběcích strojů pro domácí použití lze i stolní kotoučovou pilu umístit na pracovní stůl a v případě potřeby ji odejmout a umístit jinam. Většina strojů váží do 25 kg, což svědčí o jejich mobilitě. Existují také stacionární modely, které váží mnohem více. Nejsou určeny k demontáži a přepravě.

Obě jsou k dispozici jako domácí a profesionální stroje. Profesionální stroje se od domácích strojů liší

  • za vyšší cenu
  • Vyšší kvalita konečného produktu
  • vyšší pracovní životnost
  • Několik volitelných doplňků.

K dispozici jsou také vícekotoučové kotoučové pily. Nejčastěji se používají při podélném řezání 2hranných a 3hranných kantů kotoučovými pilami k výrobě hraněných desek a 4hranných kantů. Přednastavením polohy pil mohou vyrábět různé obrobky různých rozměrů. Největší výhodou kotoučové pily je velmi vysoká přesnost řezu. Důvodem je výrazně vyšší robustnost těchto strojů.

K řezání řeziva se používají kotoučové pily, které jsou v závislosti na funkci stroje různých typů:

  • Pro křížový řez. Mezi tyto stroje patří nožní vyžínače s přímým posuvem a automatickým posuvem a kotoučové pily s kyvadlovým pohonem. Nejoblíbenější jsou křížové řezačky s přímými suporty typu CP a CPA a kyvadlové řezačky typu CME-2 a CME-3
  • k provádění podélných řezů.

Univerzální okružní pila může plnit následující funkce:

  • Deska nařezaná na míru
  • vytváření konstrukčních desek, hranolů pomocí podélných pil
  • řezání na míru nebo pod úhlem v deskových materiálech
  • Podélné rozřezání archového materiálu na šířku předlohy
  • provádět příčné řezy
  • Řezání pod určitým úhlem k okraji materiálu vytvořeného ve formě plechu nebo desky.

V lesních obchodech je běžné řezání a pořez desek, některé mají i pilu. Všechny tyto operace zahrnují těžbu podélných výřezů. Hlavní surovinou pro pily těžebních společností je průmyslové dřevo, kulatina a některé druhy těžebních zbytků.

Řezivo se používá k podélnému řezání prken, fošen, trámů, nýtování, balení beden, pražců a překladových trámů, nábytkových polotovarů atd. д.

Dřevo a nekvalitní dřevo a některé druhy dřevních zbytků se používají jako surovina pro štípané váhy, součásti obalů krabic, krátké dřevěné polotovary, průmyslové štěpky, dřevo na topení, dřevěné uhlí a suchou destilaci.

Požadavky na kulatinu při výrobě různých druhů řeziva stanoví GOST 9463-88 pro jehličnaté dřevo a GOST 9462-88 pro listnaté dřevo.

Pily, pásové pily, kotoučové pily a drážkovací pily se používají k podélnému řezání kmenů a klestí.

Označení a indexování kotoučových pil

Kotoučové pily se dělí do skupin podle použití: pro podélné, příčné, smíšené řezání, řezání plechů a desek.

Z tohoto důvodu se kotoučové pily označují písmenným indexovacím systémem: kotoučové pily pro podélné řezání: kotoučové pily s podvozkem. Kotoučové pily pro všeobecné použití. CsD s dopravníkovým posuvem. Žebrovací stroje. Kotoučové pily pro příčné řezání:

Pily pro příčné řezání kmenů na špalky, desky, segmenty. modely DTT5. 3, ZDT6. 4; jednoduché pily pro podélné řezání desek na desky a žebra. 4- A; dvoukotoučové pily pro podélné řezání kulatiny na prkna, desky, segmenty a jiné druhy dřeva. TSDT 7. Kromě toho se v dřevařském průmyslu používají následující stroje: hranovačky pro podélné oboustranné olepování neohoblovaných desek (dvojitá hranovačka C2D). 7, C2D. 7A), pro oboustranné podélné ořezávání desek bez desek a pro řezání širokých desek na dvě části (třípila CZD. 7) a tři desky (čtyřpila Ts4d. 4), pětinásobné pily na řezání řeziva, jako je C5D. 8; jednopily pro příčné řezání řeziva CKB 40; třípily pro řezání (obklad) obou stran desek TsTZ.2 m; lehčí jednostranné pily, typ TS. 2, TS. 3; stroje pro příčné řezání řeziva v pravém úhlu a až do úhlu 45° k boční rovině desky nebo trámu s přímým pohybem vozíku CPA. 40; dvoukotoučové pily pro dokončování obrobků se současným obráběním dvou ploch Ts2K12. 1, TS2K20. 1.Trojité pily na ořezávání a řezání desek se používají také v dřevozpracujícím průmyslu. typy DTZF.1, ZTZF. 2; kráječe pro příčné řezání na šířku a tloušťku prken, hranolů a desek. modely CDK4. 3.

Kotoučové pily pro příčné řezání (přímočaré pily)

Kotoučové pily se používají k podélnému řezání desek na polotovary a k dokončovacímu ořezávání desek pro dosažení přesných rozměrů. Kotoučové pily pro předřezávání desek v závislosti na způsobu podávání pilového kotouče a jeho poloze vůči řezanému materiálu jsou nabízeny se spodní polohou pilového kotouče (ЦТ25, ЦТ40), s horní polohou pilového kotouče a přímým podáváním pilového kotouče (ЦПА40, ЦПА40М) nebo s kloubovým pákovým zavěšením pily (ЦМЭ-Za).Přímočará pila s horním uložením je určena k příčnému řezání prken, fošen a desek a k drážkování. Stroj je nastaven takto. V horní části sloupu 11 obráběcího stroje je na válečkových ložiscích instalována podpěra 9. Výška sloupu se posouvá ručním kolem 2 a je zajištěna rukojetí 3. Řezací podpěra se pohybuje od hydraulického válce 10 sešlápnutím pedálu 1. K podpěře je připevněn elektromotor 7, na jehož hřídeli je umístěna kotoučová pila 6. Obrobky jsou umístěny na stole 4 s válečky, vodicí lištou 8 a koncovými opěrkami.

Pohyb pilového kotouče se ovládá hydraulicky sešlápnutím pedálu. Kotoučové pily pro dokončovací ořezávání obrobků mohou být konstruovány jako stroje pro čelní ořezávání se současným ořezáváním obou čel obrobků (Ц2К12).1, C2k20.1) a s přídavnými frézovacími hlavami pro profilování hran panelových dílů (TS2K12F).1, C2K20.Ф.1). Konfigurace strojů. Na strojích se používají kotoučové pily s nastaveným ozubením pro předspárování desek. Pokud je vyžadována vysoká kvalita řezu, používají se pily s tvrdokovovými břity. Takové pily lze použít i pro smíšené řezy dřeva, stejně jako pro dřevotřískové desky, dřevovláknité desky, dýhované desky a vrstvené dřevo. Před nasazením pilového kotouče na vřeteno je nutné zkontrolovat kvalitu jeho přípravy. Zkontrolujte také stav upínací podložky a přítlačné podložky hřídele. Dosedací plochy podložek musí být očištěny od nečistot a nastaveny kolmo k ose otáčení vřetena. Při průměru 100 mm je povoleno vyjetí povrchu podložky do 0,02 mm. Pila je namontována na hřídeli motoru a zajištěna maticí. Výška posuvu pily je nastavena tak, aby zuby pilového kotouče byly v drážce stolu o 5-6 mm níže než pracovní plocha. Nastavovací pohyby se provádějí pomocí ručního kola zvedáním nebo spouštěním sloupku spolu s posuvem. Po nastavení výšky sloupek zajistěte zátkou. Nastavení pracovního zdvihu posuvné lišty výměnou koncových dorazů. Dorazy jsou nastaveny na šířku obtahované desky tak, aby se při posuvu zkrátila doba chodu pily na minimum. To umožňuje efektivnější využití stroje. Při seřizování dorazů použijte stupnici na seřizovací podpěře nebo na základně stroje. Další nastavení rozměrů. Rozlišuje se mezi předběžným označením a nastavením obrobku podle měřítka, vyrovnávací značky, vodicího pravítka nebo dorazu. Správné umístění obrobku podle značek nezajišťuje přesnou velikost a je vhodné pouze pro hrubé předřezání desek. Podepření obrobků podél koncových dorazů umožňuje čelní obrábění s vyšší přesností.

Pro zvýšení produktivity při obrábění dílů různých délek se používá několik ručně nebo automaticky ovládaných zarážek Zarážky 1, které jsou připevněny k tyči 2, lze nastavit na požadovanou délku odříznutí. Stupnice 3 na pravítku 4 slouží k přesnému umístění zarážek. Zkontrolujte polohu dorazů kontrolou délky obrobku po zkušebním řezání. V případě potřeby lze polohu zarážek upravit. U hydraulicky poháněných strojů se rychlost posuvu nastavuje změnou počtu zdvihů za minutu posuvu. Počet zdvihů nastavte podle druhu dřeva a průřezu řezaného obrobku. Při řezání tvrdého dřeva použijte méně tahů než při řezání měkkého dřeva. Po nastavení a odstavení stroje začněte řezat. Řezané díly musí splňovat následující požadavky: odchylka od kolmosti čela a vrstvy dílu nesmí být větší než 0,2 mm na délce 100 mm; drsnost řezné plochy nesmí být větší než 320-500 mikronů. Zkontrolujte kolmost pomocí čtverce.

Práce na strojích. První řezání spočívá v umístění desky na válečkový stůl. Přiložte ji k pile tak, abyste odřízli vadný konec desky a zarovnali její čelní plochu. Obsluha na pravé straně pily přitom oběma rukama přidržuje desku u vodicí lišty a dorazu a pedálem zapíná posuv pily. Ujistěte se, že je deska kolmo k pile a že se její okraj dotýká vodicí lišty, protože pokud je deska nakloněná, kolmosti okraje nebude dosaženo. Při přitlačování desky k pravítku držte ruce v bezpečné vzdálenosti od pily (ne blíže než 300-400 mm). Kyvadlové pily se používají k příčnému řezání desek a kantů. Existuje mnoho konstrukcí kyvadlových pil, proto bude tento typ zařízení posuzován na příkladu stroje typu CCM. kleště na dřevo jsou již mnoho let nezbytnou součástí každé truhlářské dílny. Stroj má pracovní hřídel s pilovým kotoučem a hnacími řemenicemi. Hřídel je namontována na kyvném rámu zavěšeném na konzolách na stěně nebo stropě budovy. Elektromotor je namontován na portálu a pilový kotouč je poháněn řemenem, který vede od řemenice motoru k řemenici pilového hřídele. Pásový převod je na straně obsluhy krytý ochranným krytem.

Účel kotoučových pil

Kotoučová pila je zařízení, které se používá k příčnému, podélnému a zkosenému řezání dřeva. Pomocí speciálních kotoučů lze zkosit i jiné materiály, jako jsou plasty, hliníkové profily atd.д.

Toto zařízení se nejlépe hodí k řezání desek na míru, k vzájemnému zkosení hran pod úhlem 90º, k zkosení pod různými úhly a k vytváření téměř všech typů spojů.