Jaký olej přidat do řetězové pily?

Jaké oleje se používají pro řetězové pily?

Výrobci vyrábějí dva druhy olejů pro řetězové pily. motorový a řetězový. Ten se nalévá do samostatné nádrže a používá se k mazání řetězu za provozu stroje. Nesmí se používat pro palivovou směs.

Nejoblíbenější motorové oleje pro řetězové pily jsou oleje, které jsou podle klasifikace Amerického ropného institutu (API) klasifikovány jako TB. O něco méně často používané oleje API TC. pokud jsou doporučeny výrobcem nářadí.

jaký, olej, přidat, řetězové

Pro kompletní palivovou směs je vhodné zvolit značkové oleje (STIHL, Husqvarna atd.).д.) nebo jejich značkové ekvivalenty (Sadko, Kraissmann, Oleo-mac Prosint atd.).). Odborníci důrazně nedoporučují plnit řetězové pily dvoutaktními materiály pro mopedy, lodě a další mechanizované stroje.

Je důležité, aby se mazivo zcela spálilo, proto je lepší používat výrobky na syntetické bázi, které uvolňují méně kouře a dalších produktů spalování. Obsahují také antioxidanty, detergenty, konzervační látky a další přísady, které jsou užitečné pro pohonnou jednotku.

Hlavní značky olejů pro řetězové pily

STIHL a Husqvarna jsou dva přední výrobci kvalitních maziv pro řetězové pily a křovinořezy. Nabízejí širokou škálu olejů, od běžných minerálních olejů pro dvoutaktní motory až po syntetické oleje pro náročné aplikace. Podívejme se blíže na sortiment výrobků.

STIHL HP

Minerální olej STIHL HP byl vyvinut inženýry STIHL speciálně pro použití v jejich strojích. Proto by ji měli používat majitelé řetězových pil a křovinořezů STIHL.

Má červenou barvu a v uzavřené nádobě ji lze skladovat až čtyři roky. K dispozici je několik typů balení, takže si můžete vybrat to nejvhodnější. V poslední době je k dispozici v praktických 20gramových nádobách, které lze ředit jedním litrem benzinu. Pro ty, kteří používají řetězovou pilu jen příležitostně, je to správná volba. Lze naředit a ihned použít.

Důležité: Nedoporučuje se skladovat palivovou směs připravenou k použití déle než jeden měsíc. к. postupně oxiduje a ztrácí své mazací vlastnosti.

STIHL HP splňuje vysoké evropské normy.

HP Ultra

Další olej STIHL. Má syntetický základ, čímž zlepšuje spalovací vlastnosti, čistotu a ochranu motoru.

doporučené výrobcem pro dlouhodobé používání v nepříznivých podmínkách. Ideální pro použití při nízkých teplotách. HP Ultra je šetrný k životnímu prostředí, tj. je 100% recyklovatelný. к. Ropa rozlitá na zemi se rozloží o 80 % za pouhých 21 dní.

K dispozici jsou dva typy balení, 100 ml a 1 litr. Míchací poměr hotového topného oleje je 1:50, takže 100 ml lahvička stačí na výrobu 5 litrů směsi. Barva zelená. Skladovatelnost 4 roky.

Motorové oleje STIHL jsou před uvedením do prodeje vždy testovány ve vlastní laboratoři.

Při vývoji oleje se věnuje velká pozornost spalitelnosti paliva, vlastnostem při studeném startu, biologické odbouratelnosti a změnám viskozity při různých teplotách (zdroj: webové stránky STIHL).

Husqvarna HP dvoutakt

Olej Husqvarna HP, stejně jako jeho obdoba STIHL, je také speciálně vyvinut pro dvoutaktní motory.

Podle výrobce má tento typ oleje přísady, které kompenzují špatnou kvalitu paliva, což je v naší zemi důležité. Uvedené oktanové číslo benzinu na čerpacích stanicích jen zřídka odpovídá skutečnému oktanovému číslu.

Husqvarna HP. polosyntetický, zelený. balené v jedno- nebo desetilitrových nádobách. Poměr směsi 1: 50, t. е. 20 gramů na litr. V záběrovém období nebo za chladného počasí je přípustné zvýšit poměr oleje na 1:40, aby se zvýšila ochrana a životnost motoru.

V současné době je na trhu široká nabídka maziv pro dvoutaktní motory od různých výrobců. z tohoto důvodu je velmi obtížné odpovědět na otázku, jaký olej do motorové pily je nejlepší. Podle našeho názoru byste se měli spolehnout na spolehlivé firmy, jako jsou STIHL, Husqvarna, Oregon, Champion. Tyto oleje jsou navrženy tak, aby poskytovaly maximální ochranu a dlouhou životnost motoru vašeho stroje.

Nepoctiví výrobci své výrobky často maskují za známé značky (Husqvarna, STIHL atd.). д.). Tyto oleje jsou horší kvality a mohou způsobit poškození motoru. Abyste se nenechali podvést, měli byste maziva nakupovat u autorizovaných prodejců, kteří mají pro své výrobky potřebné certifikáty. Jak rozeznat padělek od originálu se dozvíte v článku

Jak vybrat olej pro řetězové pily?

Chcete-li odpovědět na otázku, musíte vědět, jaký typ řetězové pily máte. U řetězových pil v zahradnictví a stavebnictví je přidávání oleje do benzínu základním způsobem, jak zvýšit účinnost a prodloužit životnost pily.

Podle jakých faktorů byste se měli rozhodnout??

 • Kde se pila vyrábí. Ano, ano, najednou je to první bod. Skutečnost, že domácí řetězové pily vyžadují k údržbě pouze jednoduché oleje. Současně mohou zahraniční špičková zařízení vyžadovat speciální olej, aby mohla pracovat s maximálním stanoveným výkonem.
 • Můžete do benzínu pro motorovou pilu zahraniční výroby přidávat domácí olej?? Ano, ale výkon nemusí být tak dobrý, jak by mohl být.
 • Zkontrolujte značku své motorové pily a to, co o ní lidé píší na fórech. Často se vyplatí mít na paměti specifika některých společností, např. u některých je to motorový olej, u jiných výhradně převodový olej.
 • Výrobce stroje musí uvést preferované složení maziva pro svůj stroj;
 • Pokud nemůžete najít olej pro svou značku řetězové pily v prodejně, můžete konečně použít internet. Tímto způsobem máte jistotu, že používáte správný olej, který vaší řetězové pile zajistí dlouhou životnost.

Dalším důležitým faktorem při výběru oleje pro řetězovou pilu je roční období, ve kterém se řetězová pila používá. Například při teplotách pod bodem mrazu nemusí ani nejkvalitnější oleje správně fungovat, protože krystalizují. Nástroj by proto měl být od počátku přizpůsoben pro použití v takových povětrnostních podmínkách. Například není rozumné nechat karburátor během provozu zahřát. Pokud je pila uložena v nevytápěné místnosti, měla by se před použitím vždy zahřát.

Mnoho lidí řeší dilema, zda používat minerální nebo syntetický olej? Syntetický olej je dražší, stejně jako u automobilů, ale nevytváří karbonové usazeniny uvnitř nástroje.

Doporučujeme zvolit syntetický olej od prvního spuštění, ale pokud jste dlouho používali minerální olej, neměli byste typ oleje měnit. Důvodem jsou nečistoty, které by mohly odpadnout a poškodit pilu.

Je důležité dodržovat poměry ropy a benzínu. Nedostatek maziva způsobuje opotřebení ložisek a nakonec vede k jejich zadření. Pokud použijete příliš mnoho oleje, motor začne silně kouřit, což způsobí jeho znečištění a snížení výkonu.

Správné poměry uvádí výrobce v návodu k použití. Liší se pila od pily. Například poměr řetězových pil STIHL, Husqvarna, FUBAG a Champion je obvykle 1:50, PARTNER a Makita 1:40. Společnost Huter doporučuje dodržovat poměry oleje, které jsou uvedeny na láhvi oleje, především to, že je vhodný pro vzduchem chlazené dvoutaktní motory.

Jak vybrat olej pro řetězové pily

Olej pro dvoutaktní motory řetězových pil musí být vybrán podle přísnějších požadavků. Odborníci doporučují používat minerální nebo polosyntetická maziva, která jsou určena pro dvoutaktní motory používané při vysokých otáčkách.

Výhodou používání minerálního oleje pro motorové pily je jeho nízká cena. Syntetické oleje jsou dražší, ale mají lepší výkon a splňují evropské normy.

Syntetické oleje lze používat při vysokých teplotních výkyvech, neprodukují saze a obsahují aditiva, která jsou pro motor užitečná.

Motorový olej vyrábí velké množství domácích i zahraničních výrobců. Nejkvalitnější oleje jsou oleje vyráběné společností Husqvarna. V některých ohledech jsou vlastnosti značkových produktů horší než u domácí ropy Lukoil.

Výhody značkových výrobků:

 • úsporná spotřeba;
 • zachování kvality při dlouhodobém skladování nebo provozu v nepříznivých podmínkách;
 • malé množství toxinů;
 • žádné hromadění karbonu.

Profesionální a domácí pily používají oleje připravené podle americké technologie API-TB. Používá se také JASO-FB, japonská obdoba tohoto výrobku. Pro směs určenou pro čtyřdobé motory se nesmí používat kapalina;. zachování kvality při delším skladování nebo.

Barva oleje, např. zelená, červená, označuje, že výrobek vyrábí určitá společnost. Při výběru hodnot a vlastností výrobku se nezohledňuje barva. při výběru oleje pro řetězové pily, jehož výrobce a složení nejsou známy, je třeba dbát zvýšené opatrnosti.

Tento olej je lepší prozatím nepoužívat, dokud nebudou známy další informace o jeho účinnosti a kvalitě. Můžete smíchat motorové oleje stejného účelu a složení, které jsou výrobky známých značek a jsou vysoce kvalitní. Nemíchejte minerální a syntetické oleje.

V obchodech je k dispozici velký výběr olejů pro motorové pily. Díky velkému množství výrobků je možné použít správný olej pro motorovou pilu pro danou třídu a konstrukci a pro podmínky, ve kterých má být používán. U levných modelů řetězových pil je nejlepší používat motorový olej kategorie Standard. Lubricant Ultra je určen pro profesionální úpravy.

Chcete-li sestavit kvalitní směs, musíte použít značkové oleje nebo ekvivalentní produkty, které jsou doporučeny v návodu k použití řetězové pily. Palivo a maziva Husqvarna a STIHL se mohou například vzájemně nahrazovat.

V převodovkách řetězových pil se nedoporučuje používat mazivo, které se vyrábí pro dvoutaktní motory mopedů a motorových člunů. Motory v těchto zařízeních se používají v mírnějších podmínkách prostředí, a proto mají nižší požadavky na kvalitu.

Spotřeba motorového oleje

V návodu k obsluze se přesně dozvíte, kolik oleje je třeba do řetězové pily v každé fázi jejího provozu nalít. Motory řetězových pil mohou pracovat se směsí vysokooktanového benzínu a motorového oleje v poměru 50:1 nebo 40:1.

To znamená, že na každý litr benzinu potřebujete pouze 20 cm3 oleje. Pokud si nejste jisti kvalitou maziva, zkušení pilníkáři doporučují zvýšit standardní poměr o 5 cm3. Oleje se dodávají v různých provedeních, takže je snadné zakoupit správné mazivo pro danou práci.

To se může lišit v závislosti na době záběhu nového nástroje, úrovni provozního zatížení a okolní teplotě.

Míchací poměr

Chcete-li zjistit správný poměr oleje a benzínu pro vaši řetězovou pilu, je vhodné si přečíst návod k obsluze stroje. Výrobci obvykle doporučují ředit originální značkový olej a benzin v poměru 1:50, tj.е. 50 dílů paliva na jeden díl maziva. Pokud máte například 1 litr paliva, je třeba nalít 20 ml oleje. U neznačkových značek se olej odebírá v poměru 1:40.

Nejprve se do nádoby nalije palivo a poté se do ní nalije správné množství motorového oleje. Poté směs protřepejte, aby se promíchala. Směs má trvanlivost maximálně 1 měsíc., proto se nevyplatí vytvářet zásoby na budoucí období.

Tajemství staré pily na kov! Užitečné tipy pro každou příležitost!

Chcete-li odeslat příspěvek, vytvořte si účet nebo se přihlaste

Všeobecně panuje přesvědčení, že kvalitní značkový olej pro řetězové pily by se měl používat pouze ve směsi benzínu a oleje. Přesto je výběr oleje pro mazání snadný. Stačí jakýkoli olej, pokud se dostane tam, kam je potřeba.

Mazání řetězu je však jen polovina úspěchu. Je nutné, aby přilnul ke kovu a zůstal na spodní hraně, která se používá k řezání dřeva. K tomuto účelu se používají látky s vyšší přilnavostí, tj. schopností přilnout k povrchu a zůstat na něm. Olej se špatnou přilnavostí bude z rychle se otáčejícího řetězu odlétávat a marně rozstřikovat vše kolem. Nějaké samozřejmě zůstanou, ale některé nemusí stačit k tomu, aby se řetěz při intenzivním mazání nepřehřál.

Důležité je! Při řezání řetězovou pilou ve všech ročních obdobích je třeba vzít v úvahu vztah mezi podmínkami dodávky oleje, ročním obdobím a teplotou vzduchu.

Minerální maziva pro mazání řetězů a pneumatik mohou při teplotách pod bodem mrazu krystalizovat a houstnout. To vede k nedostatečnému přívodu maziva a zvýšenému tlaku na olejové čerpadlo. Zkracuje se jeho životnost a může dojít k jeho předčasnému selhání. V zimě volte syntetické materiály se speciálními přísadami, které zajistí spolehlivé mazání v chladných podmínkách až do.40 ℃. Při nízkých mrazech a teplotách kolem nuly se používají polosyntetika.

Podle odhadů může nesprávný olej pro řetězové pily zvýšit zatížení motoru až o 10 %. Životnost řetězu a vodicí lišty se tak ještě více zkrátí.

Vzhledem k rostoucímu povědomí o životním prostředí v posledních letech se značková maziva stále častěji vyrábějí z rozložitelných látek. A když pracujete dlouho, můžete vyčerpat litry maziva na řetěz. Pro lidi, kterým záleží na životním prostředí, je to také dobrá záminka k výběru ekologicky bezpečného výrobku. Pokud vám nezáleží na tom, čím se potřísníte a jaké stopy zůstanou na dřevě po řezání.

Jaký druh benzinu do motorové pily používat?

Důrazně se doporučuje používat pouze vysoce kvalitní benzín s oktanovým číslem nejméně 92 a méně než 10 % metanolu. Nedoporučuje se používat neprůhledný benzín s nečistotami. rychle zanáší palivový systém a motor.

DŮLEŽITÉ: Benzínovou směs pro řetězové pily není nutné připravovat těsně před naplněním nádrže. lze ji připravit předem. Mnoho výrobců navíc vyrábí hotové nádoby s několika přihrádkami, například pro benzín a olej nebo benzín, olej a hotovou směs, a tyto nádoby vybavuje také speciální měřící stříkačkou. Používá se k nalití oleje do řetězové pily v požadovaném poměru. Pokud je však směs připravena předem, neměla by její maximální doba skladování přesáhnout 10 dní. s časem klesá oktanové číslo benzinu, a protože část benzinu ze směsi uniká, mění se poměr oleje a benzinu pro motorovou pilu.

Součásti, které jsou vystaveny velkému zatížení, vysokým rychlostem a teplotám, přičemž se vzájemně ovlivňují, a dřevo musí být mazány.

Hlavní pohyblivou součástí řetězové pily je pilový řetěz. Při provozu je poháněn řetězovým kolem a posouvá se po tyči. Vzniklé třecí síly způsobují opotřebení těchto částí. Mazací systém řetězové pily automaticky přivádí mazivo do třecí zóny.

Mazání motoru má neméně důležité funkce. Moderní řetězové pily jsou vybaveny dvoutaktními motory, olej proudí přímo do válce jako roztok s benzínem. Maže válce a písty, pak ho spálí spolu s palivem a zplodiny hoření jsou odváděny výfukovým systémem ven.

Protože provozní podmínky řetězu a motoru jsou velmi odlišné, vyžadují odlišná maziva.

oleje pro řetězové pily jsou proto nezbytné pro mazání dvou hlavních součástí:

Kolik oleje pro řetězové pily přidat do benzinu

Odpověď na otázku, kolik oleje do motorové pily přidat, závisí na typu a konstrukci nářadí. Poměry palivové směsi se liší v závislosti na modelu. Důvodem jsou jedinečné vlastnosti pohonných jednotek. Naše redakce připravila obsáhlý článek na toto téma.

Pozor na padělky!

Malé soukromé společnosti z Číny a dalších asijských zemí se specializují na výrobu motorových olejů, které se na trzích prodávají za nižší cenu pod značkou předních výrobců.

 • Kvalita padělku je podstatně nižší než kvalita originálního výrobku. Trvalé používání padělaného benzínu má negativní vliv na výkon a životnost řetězové pily.
 • Stav a kvalitu oleje dokáže určit pouze zkušený technik, proto se můžete vyhnout možným rizikům nákupem spotřebních dílů v síti značkových a licencovaných prodejen.
 • Použití nekvalitních maziv je pro servisní techniky zákonným důvodem k tomu, aby majiteli vadné pily odmítli záruční opravu.