Kolik oleje do motorové pily?

Jak smíchat benzín a olej pro motorovou pilu

Motorová pila se používá k řezání stromů, opravám apod. Obliba tohoto nástroje každoročně roste. Každý majitel si ho koupí do svého domu. Abyste ji však mohli dlouhodobě používat, je třeba o ni řádně pečovat. Kvalitní péče je jediným způsobem, jak zajistit, aby řetězová pila dlouho vydržela a neohrožovala vaše zdraví.

kolik, oleje, motorové, pily

To platí zejména pro směs benzínu a oleje. Musí se ředit a plnit přesně podle níže uvedených pokynů.

Jak řetězová pila funguje?

Abychom správně pochopili, proč je nutné ředit benzín do řetězové pily olejem, je nutné porozumět samotnému stroji.

Především je řetězová pila poháněna dvoutaktním motorem. Zařízení je tedy v podstatě velmi jednoduché. spalovací motor a benzin. Ale jako nástroj je motorová pila opravdu nepostradatelná. Kromě motoru se pila skládá ze zapalovacího systému, palivového systému, spojky, karburátoru, systému filtrace vzduchu, startéru, řetězu, lišty, brzdy řetězu, napínacího mechanismu a systému mazání řetězu.

Pravidelné mazání je nezbytné pro optimální výkon. Tím se zvýší jeho výkon i životnost. Napouštění motorové pily olejem není dobrý nápad, protože se jedná o jeden z nejnebezpečnějších nástrojů na světě.

Pochopili jsme mechaniku a nutnost mazání dílů řetězové pily. Aby bylo mazání co nejúčinnější, je třeba použít vhodnou kapalinu. Pomůžeme vám rozhodnout, který z nich použít.

Jak míchat benzín a olej pro řetězové pily?

Zásadní je promíchání ingrediencí:

 • Použijte čistou, suchou nádobu, odměrku a odměrnou láhev.
 • Musí se míchat v samostatné nádobě, nikoli v nádrži řetězové pily.
 • Nejprve přidejte polovinu benzínu a poté olej, dobře protřepejte, přidejte druhou polovinu a znovu protřepejte.

Každý majitel nářadí by měl vědět, jak ředit benzín olejem pro motorové pily. Správně zvolené poměry však ještě nejsou zárukou dobré směsi. Je důležité zvolit správné produkty, aby benzín a olej byly homogenní a beze zbytků. Směs je lepší připravit před zahájením práce. Ačkoli podle předpisů lze hotové pohonné hmoty a mazací oleje skladovat po dobu jednoho měsíce, jejich vlastnosti se časem zhoršují.

Jak namíchat benzín pro motorovou pilu

Uživatelé řetězových pil lépe než kdokoli jiný chápou, že správný poměr oleje a benzinu při plnění stroje rozhoduje o tom, jak dlouho a jak dobře bude stroj pracovat. Než začnete používat elektrické nářadí. věnujte pozornost jeho značce a vlastnostem, protože každý výrobce doporučuje jiný poměr paliva a maziv.

Tento článek se zabývá tím, jak byste měli plnit benzinové zařízení, správným poměrem oleje a benzinu a přípravou různých směsí.

Vlastnosti a charakteristiky různých řetězových pil

Bez ohledu na značku má každá řetězová pila jádro, které zajišťuje její hladký chod. Bez dvoutaktního karburátorového motoru a dvou nádrží si nelze představit žádný stroj.

 • Každý díl je pro funkci elektrického nářadí nezbytný a doplňuje ostatní díly. Jedna z nádrží by měla obsahovat palivovou směs sestávající z benzínu a motorového oleje.
 • Poměry benzínu a oleje jsou obvykle určeny výrobcem a je důležité je dodržovat.
 • Obecně potřebujete stejné množství benzínu a oleje, ale spotřebujete více než jeden a půl až dvojnásobné množství benzínu.

Pravidelné doplňování oleje do palivové nádrže je téměř vždy nezbytné pro udržení dobré funkčnosti řetězové pily. Nikdo, kdo stroj používá, se nechce neustále zabývat opravami, ale pokud olej nedoplníte, motor pily se může porouchat a selhat.

Správný poměr oleje a maziva vám samozřejmě může napovědět pouze osobní zkušenost. Nikdy byste však neměli ignorovat doporučení výrobce, protože experimentování na vlastní pěst může vést k poruše drahého stroje. Stojí za zmínku, že domácí pily jsou vybaveny levnými směsmi, spíše než jejich zahraniční protějšky, proto se opatrní majitelé snaží ušetřit svůj rozpočet v tomto případě a koupit levnější spotřební materiál pro zařízení.

Jaký druh benzínu je vhodný pro motorovou pilu?

Starší modely ruských řetězových pil běžně fungují na benzín A-76, ale u řetězových pil vyrobených v zahraničí je lepší toto palivo nepoužívat, ale naplnit nádrž kvalitním benzínem, jako je A-76.92. Zde však může vyvstat otázka kvality samotného benzínu, který se nakupuje na čerpacích stanicích v zemi a který často neodpovídá deklarovanému složení. Aby zbytečně neriskovali, někteří majitelé dovážených řetězových pil kupují 95.

Nedoporučujeme také používat zbytečně dlouho skladované palivo. Důvodem je, že benzín může časem ztrácet své základní vlastnosti. Velký význam má například oktanové číslo benzinu. pokud je příliš nízké, výkon motoru se během provozu řetězové pily zhoršuje.

Řetězová pila může vypovědět službu kvůli nekvalitnímu palivu. Někdy je taková chyba pro majitele velmi drahá, protože oprava vadného mechanismu stojí mnohem více než čerstvý a drahý benzín.

Jak si vybrat malou motorovou pilu

 • Nejběžnějším olejem, který se používá v řetězových pilách a je dostupný pro většinu Rusů, je motorový olej API.TV.
 • Používá se také jiná značka API-TC, ale zde je k použití materiálu nutné povolení výrobce, stejně jako k jeho množství při přidání do benzinu.
 • Existuje ještě jedna možnost, pro málo zatížené pily lze použít olej API-TC.
 • Všechny tyto třídy jsou klasifikovány Americkým ropným institutem, ale existuje ještě jedna neméně populární řada olejů vyráběných japonskou společností. Vyráběná maziva se také klasifikují podle výkonových tříd. Pro řetězové pily doporučujeme maziva JASO-FB a JASO FD.

Vezměte prosím na vědomí! V řetězových pilách s dvoutaktními motory nepoužívejte oleje určené pro čtyřtaktní motory.

V druhém případě musí být mazivo zcela hořlavé. Toho lze dosáhnout pouze použitím syntetického oleje, který produkuje velmi málo kouře a zanechává velmi málo zbytků. Zesílení základny karburátoru a utažení rukojeti může ztížit zastavení motoru.

Čerpadlo na olej! Oil Pump! Насос вакуумной откачки масла! Ölpumpe!

Jak připravit směs oleje a benzínu pro motorovou pilu

Po kontrole všech informací od výrobce, které jsou v průvodní dokumentaci uvedeny jako povinné, můžete začít přímo plnit nádrž materiálem.

U řetězových pil s výkonem do jednoho a půl kilowattu je 50krát méně oleje než u benzínu. I zde však existují výjimky, například u čínských řetězových pil jsou tyto poměry sníženy na 1X25, ale u výrobce Partner se opět mění na spotřebu 1X40. Doporučený poměr pro modely Husqvarna a STIHL je 25 ml oleje na 1 litr benzínu.

Při nedodržení doporučených dávek hořlavin může dojít k mnoha problémům:

 • díly motoru, které při provozu pily vytvářejí tření, se dříve opotřebují, což znamená kratší životnost stroje,
 • ložiska dříve selžou,
 • životnost mechanismu se výrazně zkrátí,
 • Stroj se stává méně funkčním.

Směs je třeba promíchat bezprostředně před zahájením práce. Po ukončení práce s pilou je třeba vypustit nespálený olej a zbytky paliva. Je přísně zakázáno skladovat je v benzinové nádrži, a to i na několik dní. Je to proto, že aditiva v oleji se rozkládají přímo v nádrži, a proto opatrní uživatelé vypustí zbývající směs a poté řetězovou pilu znovu spustí při volnoběžných otáčkách.

Jak používat

Nejlepší možností pro míchání směsi je kanystr s různými otvory pro benzín a olej. Správné směsi se dosáhne promícháním spotřebního materiálu nakláněním kanystru. Pro přípravu lázeňské kapaliny lze použít plastové nebo skleněné nádoby, ale existuje riziko, že by se palivo a maziva mohly vznítit. Plastové nádoby jsou na druhou stranu také nepohodlné, protože se mohou snadno ohnout a vylít na ruce nebo stroj.

K míchání benzinu by se měly používat pouze suché a čisté nádoby, protože jakékoli zbytky kapaliny nebo částice způsobují poruchy v procesu míchání. Dbejte proto na to, abyste zkontrolovali kanystr, zda není znečištěný nebo zda na něm nezůstaly zbytky.

Při míchání hořlavých spotřebních materiálů dbejte na veškerou opatrnost. Používejte gumové rukavice a manipulujte s ním opatrně, dbejte na to, aby se ani kapka benzínu nerozlila na zem nebo podlahu. Pokud dojde k náhodnému rozlití kapaliny, je třeba ji setřít hadříkem a zlikvidovat.

Výrobci oleje

 • Nejzajímavější nabídku nejen v oblasti olejů, ale také řetězových pil nabízí společnost STIHL. Naši muži oceňují kvalitu jejich motorů a spotřebního materiálu, a proto jsou tak oblíbené. Pokud máte v domácnosti jeden z těchto strojů, nemusíte utrácet za levné materiály.
 • Další světovou značkou řetězových pil je Husqvarna, která je známá výrobou vysoce kvalitních materiálů pro dvoutaktní motory. Při jejich použití se však projevuje nadměrná kouřivost, a to u motorů s nedostatečným výkonem.
 • Ravenol je také známá značka, kterou můžete koupit bez obav. Největší obavy vzbuzuje padělání, které dnes zaplavuje trhy po celém světě.

Na barvě oleje nezáleží, na pultech obchodů jsou dnes k dostání různé varianty odstínů, ale v podstatě barva nehraje v kvalitě výrobku žádnou roli.

Poměr benzínu a oleje

Pro běžný provoz motoru je zapotřebí pouze malé množství oleje. Jeho množství je vždy určeno procentem, protože palivová nádrž řetězové pily může mít různý objem. Mnoho provozovatelů řetězových pil si také předem připraví malé množství oleje, zejména pokud se chystají na velmi náročnou práci. Moderní elektrické nářadí, ať už je jakkoli úsporné, má zřídkakdy více než nádrž na jeden kubický metr palivového dřeva.

Vzhledem k vysoké kvalitě moderních motorů se jedná o standard. Charakteristické pro většinu moderních pil vyráběných v Německu, Švýcarsku, USA, Japonsku a Itálii. Stručně řečeno, všechny pily vyrobené před ne více než 10 lety světoznámými značkami Husqvarna, STIHL, Oleo-Mac, Makita, ECHO a dalšími budou vyžadovat přesně tento poměr.To zjistíte z příručky.

Mnoho čistě čínských pil je však také ovlivněno zdokonalenými technologiemi obrábění a montáže. Mnoho domácích značek pil, montovaných v Nebeské říši, také jezdí na směs 1:50. Například u posledních modelů Zubr se štítek s označením podílu objevil jako kartonový praporek přímo na rukojeti startovací šňůry, zřejmě pro ty, kteří se neradi dívají do návodu.

Tento poměr se často označuje jako záběhový poměr. To znamená, že při koupi nové pily by se do palivové nádrže měla dávat palivová směs s vyšším obsahem oleje. To je případ, kdy se pohyblivé části skupiny válec-píst překrývají, což vyžaduje vyšší poměr než obvykle. Po spálení několika nebo tří nádrží mírným tempem můžete změnit poměr na doporučený výrobcem.

Poměr 1/40 je také běžný u některých výrobců, např. u řetězových pil Partner. Vzhledem k tomu, že je v motoru o něco více oleje než v předchozí verzi, malé překročení limitu nepoškodí žádný motor. Pokud používáte kvalitní palivo a maziva, cena drahého spotřebního materiálu je jiná.

Nyní je považován za zastaralý. Hojně se používá ve starších domácích řetězových pilách, jako je Družba nebo Ural. Ještě dnes se s ním lze setkat u některých čínských řetězových pil třídy „nooname“ nebo u řetězových pil se značkou. Nicméně, každý rok se počet těchto produktů se snižuje a tvoří většinu rozpočtu a nízké kvality výklenek benzínu nástroj. U těchto výrobků navíc nezáleží na tom, jak drahý a kvalitní olej je v nádrži. životnost motoru je za všech okolností stále nestydatě nízká.

Proč je třeba dodržovat poměr benzínu a oleje?

Mnoho kupujících je při koupi řetězové pily zmateno, proč je nutné přidávat přesné množství oleje a benzínu doporučené výrobcem. Vše je dáno složitostí dvoutaktního motoru, který se od svého čtyřtaktního protějšku liší v několika specifických konstrukčních prvcích.

Jeden z nich: Stavba jednoválcového motoru, který nemá vanu pro mazací olej. To je považováno za technologický triumf své doby.

Můžete si představit, že vstupující spalovací směs ztrácí molekuly oleje, které se usazují na komínech válců. Dále vytváří kluzný ochranný film v třecích částech motoru, čímž snižuje fyzický kontakt mezi pístními kroužky a stěnou válce, ojnicí a klikovým hřídelem.

Maximální výkon stroje a dlouhodobý provoz zajišťuje správný poměr čistého benzínu a doporučeného oleje. Porušení pravidla zajistí, že nástroj bude rychle vyřazen z provozu. Porucha spalovacího motoru si vyžádá značné náklady na opravu nebo výměnu za nový ekvivalent.

Mnoho uživatelů nářadí s elektrickým pohonem vnímá olejovou nádrž ve stroji jako zásobník maziva a pohonné jednotky. To je zásadně chybné. Mazivo je určeno pro řetěz během provozu. A pouze. Olejová nádrž není s motorem spojena potrubím.

Jaký benzín do motorové pily?

Motor novějších řetězových pil má jeden až dva válce, které jsou regulovány karburátorem. Vzhledem k tomu, že otáčky hřídele motoru jsou poměrně vysoké (u některých modelů až 14 000 ot./min.), není možné dosáhnout konstantní rychlosti otáčení. RPM), pak jsou požadavky na palivovou směs přísné. Výrobce v dokumentaci k určitému modelu řetězové pily podrobně specifikuje složení maziva, včetně tolerancí, kterým může podléhat. Uvažujme, jaký druh benzinu lze do motorové pily dávat, a také v jakém poměru je povoleno míchat jej s aditivy a olejem.

Doporučené značky benzínu pro řetězové pily

Přesná značka benzínu pro vaši řetězovou pilu je vždy uvedena v návodu výrobce. Důrazně doporučujeme se jím řídit.

Nesměšujte je a nepoužívejte je nevhodně. Zaručeně poškodí nástroj. Oprava může stát téměř tolik co nová pila.

Mezi nejoblíbenější maziva pro řetězové pily patří maziva těchto značek:

Poměry oleje a benzínu pro vaši řetězovou pilu (STIHL, Husqvarna, Partner, Ural) jsou vždy uvedeny na obalech značkových olejů a je nutné je při míchání dodržovat.

Kolik benzínu do motorové pily?

Jako palivo pro řetězovou pilu se používá benzín s nejvyšším oktanovým číslem: AI-92 nebo AI-95.

a smíchejte ho s benzínem pro motorovou pilu

přidejte 30 g speciálního motorového oleje do 1 litru benzínu. Směs se nalije do palivového článku.

Ředění benzínu pro motorovou pilu. předem požádejte o radu odborníka. Nejlepší je zeptat se lidí, kteří pracují v servisním středisku, na jejich opravu.

Prodavači, kteří je prodávají v supermarketech a lžou nám, nám však nic užitečného neřeknou.

Měl jsem to takhle, ale ne s pilou, ale s kosou. Fungoval špatně, špatně startoval, špatně detonoval a všechno dělal smícháním benzínu a oleje, jak říkali prodejci.

Při kontaktování servisního střediska. uvedl zcela jiný poměr palivových částí.

Musíte vzít benzín AI-95 nebo AI-92 a smíchat ho s olejem. 1 litr benzínu se 40 g oleje.

Jak ředit benzín pro motorovou pilu

Aby vám řetězová pila dlouho sloužila a abyste se vyhnuli problémům s opravami, musíte palivo správně míchat. Internetová fóra jsou plná dotazů na toto téma. Vyzpovídali jsme odborníky a sestavili krátkého průvodce.

Motorová pila STIHL. kolik oleje na litr benzínu?

Pro palivovou směs použijte benzín AI-92 nebo AI-95. Nižší oktanové číslo nebude fungovat. Vždy používejte bezolovnatý benzín (jinak dojde k poškození motoru) a ne starý (oktanové číslo se může časem změnit). Nepoužívejte olej pro lodě a čtyřtaktní motory.

Benzín a olej vždy míchejte ve správném poměru. Používejte syntetický olej pro vzduchem chlazené dvoutaktní motory, který splňuje specifikace API-TB nebo API-TC. Nešetřete na složkách. Ptejte se na značky, které v obchodech vynikají. Například STIHL, Husqvarna, NANOTECH, Champion, ALCO atd.

Hlavním problémem jsou proporce. Nadměrné množství oleje vede k usazování sazí na pístech a zapalovacích svíčkách. Nadměrné množství benzínu způsobuje otřepy na pístech a rychlé poškození motoru. Jeden litr benzinu se v průměru mísí s 20-50 ml oleje. Například značky STIHL a Husqvarna doporučují 100 ml oleje na 4 litry benzínu. Uvedený poměr je optimální pro řetězové pily do 1,5 kW. U řetězových pil s výkonem nad 1,5 kW použijte poměr 1/50 (100 ml oleje na 5 litrů benzínu). Doporučení společností Partner a Jonsered: poměr 1/33 (3,3 l benzínu 100 ml oleje). Přidejte supersyntetický olej v poměru 100/1. Tyto údaje jsou přibližné. Vždy se řiďte informacemi uvedenými v návodu k obsluze řetězové pily. Méně věřte údajům na etiketách olejů.

Příprava palivové směsi pro dvoutaktní motory

Video ukazuje, jak připravit palivovou směs pro dvoutaktní motory. Plnění křovinořezu, motorové pily a.

Co smíchat? Na trhu jsou k dostání kanystry s měrnými přepážkami a dvěma otvory. jedním na olej a druhým na benzín. Nasypte přísady, zašroubujte uzávěry a promíchejte nakláněním nádoby.

Mnoho lidí používá skleněné a plastové lahve, dětské rohy a injekční stříkačky. Dávejte pozor na sklo a plast a na statickou elektřinu. Dbejte na to, aby se do směsi nedostaly žádné pevné látky ani kapky vody. Ujistěte se, že jste směs důkladně promíchali.

Jakákoli motorová pila, jejíž široký výběr naleznete v naší široké nabídce v zakazik, by neměla být skladována déle než 25-30 dní.к. oxidační proces mění jeho složení. Porucha motoru způsobená přeplňováním bude považována za záruční závadu. Opravy mohou stát až 80 % ceny nové řetězové pily. Po skončení sezóny spotřebujte zbývající palivo, vypněte motor a vyčistěte palivovou směs.

Nezapomeňte, že vaším cílem je získat směs, která zajistí dobrý výkon motoru a úplné spalování bez znečištění, kouře nebo odírání.

Kolik benzínu do řetězové pily STIHL??

Spusťte libovolnou motorovou pilu, jejichž široký výběr najdete na zakazik.ua/products/benzopila.html. Řetězové pily STIHL jsou poháněny dvoutaktním motorem, který není vybaven olejovým čerpadlem. Proto se používá pouze směs benzínu a oleje. V žádném případě nepoužívejte čistý benzín.

Poměry benzinové směsi pro řetězové pily STIHL

Velikost směsi musí být uvedena výrobcem v návodu k použití. Často se uvádí, že benzin AI-95 je nutností. Oktanové číslo většiny doma vyráběných paliv je však zvýšeno přísadami, které výrazně snižují kvalitu paliva. Proto se do moderních řetězových pil STIHL tankuje benzín třídy STIHL 92.

Řetězové pily STIHL. kolik oleje do benzínu?

Vybírejte oleje speciálně pro dvoutaktní motory a odpovídající výkonnostní třídě řetězové pily STIHL. nejlepší volbou jsou značkové směsi STIHL. Jsou červené (minerální) a zelené (syntetické).

Benzín a olej se musí míchat přesně podle doporučení výrobce. Poměr pro řetězové pily STIHL je obvykle 1:50, tj. na 1 litr benzinu AI-92 je třeba přidat 20 gramů oleje.

Hladinu oleje můžete změřit pomocí injekční stříkačky nebo odměrky. Dávkovací lahve na olej STIHL se používají nejsnadněji.

Důležité rady

Chcete-li udržet řetězovou pilu STIHL Řetězové pily STIHL jsou navrženy tak, aby mohly pracovat produktivně po mnoho let:

 • Benzín musí být čerstvý, ne z kanystru staršího než měsíc.
 • Nepoužívejte olej pro čtyřtaktní motory. Nedojde k jeho úplnému spálení, což způsobí usazování sazí a rychlé poškození skupiny válec-píst (CPG).
 • Pro dvoutaktní motor je důležité, aby spaloval olej beze zbytků, proto je nejlepší používat syntetický olej. která se vyznačuje menší tvorbou zbytků po spalování a kouře.

Poměr oleje a benzínu v řetězových pilách renomovaných výrobců je obvykle 1:40 nebo 1:50, což znamená například 1 díl oleje na 40 dílů benzínu.

Potřebujete 92 gramů benzínu a speciální olej pro vzduchem chlazené dvoutaktní motory. Míchání oleje a benzínu v poměru 1:40. Jinými slovy, poměr mezi olejem a 1 litrem benzinu je 25 gramů.

Aspekty jednotky

Než se začneme zabývat výše uvedenými otázkami, je důležité pochopit konstrukci řetězové pily, abychom získali alespoň rámcovou představu o její konstrukci. Tento nástroj je v podstatě klasický mechanismus, který využívá spalovací motor.

Tento typ nářadí je považován za nejjednodušší ze všech podobných mechanismů, protože řetězová pila nemá převodovku a je poháněna jednoduchým dvoutaktním jednoválcovým motorem na benzin.

Hlavní výhodou řetězové pily je její jednoduchá konstrukce, která zajišťuje vysokou spolehlivost a bezproblémový provoz i v obtížných podmínkách. Řetězová pila se skládá z následujících součástí:

 • Motor;
 • palivový systém;
 • spojka;
 • Systém čištění vzduchu;
 • systém zapalování;
 • startovací motor;
 • brzdu řetězu;
 • karburátor;
 • řetězu;
 • napínací mechanismus řetězu;
 • vodicí lišta;
 • systém mazání řetězu.

Součásti řetězové pily jsou správně a včas mazány. Stejně jako všechny stroje vyžaduje řetězová pila a její jednotlivé součásti pravidelnou údržbu, včetně pravidelného mazání.

tím se prodlužuje životnost nástroje. Při provozu řetězové pily jsou její části v neustálém pohybu. Mělo by běžet hladce a volně, abyste nepoškodili díly v okolí.

Je všeobecně známo, že povrchy se pod vlivem tření rozpadají. Pokud řetězovou pilu rychle nenamažete, opotřebuje se a nakonec se rozbije. Abyste tomu předešli, měli byste zajistit včasný servis řetězové pily. V takovém případě vám bude sloužit dlouhou dobu.

Proč je nutné míchat olej a benzin do motorové pily??

Žádný stroj nemůže pracovat správně, pokud jsou jeho pohyblivé části špatně promazané. A „špatný“ v této situaci neznamená „slabý“.

Bez dostatečného množství maziva v palivu se všechny pohyblivé části motoru. klikový hřídel, ojnice, píst, ložiska; válce, které se nepohybují, ale podílejí se na procesu tření. otáčejí s větším zatížením, rychle se opotřebovávají nadměrným otěrem, poškrábou se, odřou nebo zadřou. Neúměrné míchání vede časem k poruchám, po nichž následuje nákladný odborný servis. náklady na opravu motoru mohou činit až 80 % pořizovací ceny.

Příliš mnoho tuku vede k problémům jiného druhu. Vzhledem k rozdílným hodnotám spalování se přebytečný olej nestihne spálit a vytváří zbytky na pístu, svíčce a válci. Velké množství zbytkového produktu brání proudění výfukových plynů, což vede ke ztrátě výkonu a následně k poruchám.

Palivová směs pro řetězovou pilu: Kolik oleje použít na litr benzinu

Každý benzínový motor může správně fungovat pouze při dodržení provozních pravidel a přípravě správné palivové směsi. Tato vlastnost platí i pro řetězové pily. Přečtěte si více o tom, kolik oleje se spotřebuje na litr benzinu a jak správně připravit palivo.