Která bruska je nejlepší na dřevo

Brusky na dřevo

Nábytek, podlahy nebo obklady stěn lze brousit bruskami na dřevo. Vhodné pro prvotní i konečné opracování dřeva.

 • Předúprava (hrubá úprava). Jedná se o odstranění starého nátěru nebo rzi z povrchu, odstranění 1 až 2 mm neomítnutého dřeva, dokončení linií řezu atd. Provádí se pomocí pásových pil. Modely s různými velikostmi řemenů jsou určeny pro různé aplikace. Například pás o šířce 13 mm a délce 457 mm může brousit těžko přístupná místa mezi dvěma stěnami. Model s pásem o šířce 110 mm a délce 620 mm je vhodný pro broušení obrobků od 2 do 3 metrů čtverečních. м. Používají je řemeslníci a výrobci nábytku, např. k pravidelnému broušení složitých součástí, jako jsou vzory na zdobených židlích, nebo k odstraňování otřepů a třísek na čerstvě nařezaných obrobcích. Kartáčové brusky jsou vhodné pro hrubé broušení, protože jejich brusná hlava je vybavena kartáčem s ocelovými štětinami. Profesionální nářadí je vybaveno dvěma rukojeťmi pro lepší úchop.
 • Dokončovací práce. Provádí se vibrační bruskou na dřevo. Díky otáčení brusné hlavy s malou amplitudou vibrací vytvářejí vysoce kvalitní broušení a leštění. Pro hrubé sečení se doporučuje rozsah sečení 4 až 5 mm a pro dokončovací sečení 1,5 až 3 mm. Mohou ho používat řemeslníci v domácnosti i v dřevozpracujícím průmyslu, například k leštění desek stolů, židlí apod. Pro tuto práci jsou vhodné také excentrické (orbitální) brusky na dřevo. Obrobky se opracovávají pomocí brusného kotouče s různou zrnitostí. Jejich hlavní vlastností je, že se hrot nástroje pohybuje současně ve dvou rovinách, tj.е. otáčí se a zároveň se pohybuje dopředu a dozadu.

Jak si vybrat?

Jaké materiály se musí brousit?

Většina brusek pracuje na nejběžnějších materiálech s použitím správného typu brusného papíru.

Jaké velikosti a tvary se nejčastěji brousí?

Potřebujete speciální úroveň kvality povrchu?

Některé elektrické brusky poskytují nejlepší kvalitu povrchu, zatímco jiné vytvářejí hrubý povrch.

Jaký rozpočet?

 • Power. Různé brusky mají různý výkon. Je třeba vzít v úvahu druh a dobu trvání práce.
 • Odolnost. Má bruska speciální funkce, které prodlužují její životnost?? To je velmi důležité, má-li být trvale používán.
 • Řízení vibrací. Nadměrné vibrace mohou být nejen nepříjemné, ale i velmi nebezpečné. Nízká úroveň vibrací znamená, že můžete pracovat déle a bezpečněji.
 • Odstraňování prachu. Pracuje se s nadměrným množstvím prachu, který je nejen nepořádný, ale také nebezpečný. Zkontrolujte, zda je nářadí vybaveno prachovým sáčkem a jak je velký.
 • Snadné použití. Pokud máte omezený rozpočet, možná budete muset obětovat nějakou funkci. Pokud však máte dostatek peněz na nákup správné brusky, stojí to za to: pohodlí, množství funkcí, nízká hmotnost, pohodlné umístění spínačů a ergonomický design.
 • Ruční pásová bruska vhodná pro velmi velké a nerovné povrchy, kde není vyžadována povrchová úprava.
 • Půllistová orbitální bruska je cenově výhodné řešení pro vytvoření středně velkého leštěného povrchu.
 • Elektrická orbitální bruska umožňuje rychlý úběr obrobku a velmi přesné obrábění.
 • Orbitální typ je vhodný, pokud je potřeba pouze malé, lehce zatížené práce a lehké nářadí, se kterým se snadno manipuluje.
 • Multifunkční bruska vhodná pouze pro lehké broušení. Přitom je třeba pravidelně využívat ostatní funkce multifunkčního nářadí.

Vibrační (povrchové) brusky

Konstrukční prvky. Pracovní jednotkou tohoto typu stroje je obdélníková podstavná deska. Brusný papír je buď připevněn pomocí upínacích mechanismů na okraji desky, nebo zajištěn pomocí suchého zipu; možná je i kombinace. Pracovní základna má otvory pro splachování vedlejších produktů do zásobníku na prach.

Instalace brusiva na vibrační brusky

Princip činnosti. Broušení a leštění se provádí jemnými orbitálními pohyby desky podrážky. Excentricita se pohybuje mezi 2 a 4 mm.

Oblast použití. Jemné broušení a leštění velkých rovných ploch.

Výhody. Hlavní výhodou tohoto typu stroje je možnost práce ve slepých rozích.

Nevýhody. Nižší produktivita ve srovnání s excentrickými protějšky. Nedostatečné odsávání prachu nebo vypadávání abrazivních nečistot pod patní desku zvyšuje riziko odřených uší. Vibrační modely jsou hlučnější.

Další funkce

Vybíráme brusky pro různé práce. na stěny a stropy, beton a kov. a hledáme možnosti, které nám usnadní práci a zároveň mají bezpodmínečný vliv na cenu.

 • Systém pozvolného rozběhu je navržen tak, aby postupně dodával energii do motoru a snížil tak riziko napěťových špiček.
 • Nastavení otáček umožňuje přizpůsobit otáčky typu práce a povrchu, čímž zaručuje nejlepší výsledky.
 • Regulace otáček je prováděna elektronickým systémem, který vypočítává, jaké zatížení a jaký výkon je potřeba k efektivní práci brusky.
 • Automatické vyvažování kotouče u rotačních a vibračních brusek umožňuje vyvážení nástroje, zejména pokud je kotouč již značně opotřebený.
 • Bezpečnostní mechanismy pro bezpečnou práci jsou zajištěny následujícími prvky: proti náhodnému spuštění. blokováním tlačítka spuštění, aby se nástroj při zapnutí napájení sám neroztočil; proti zaseknutí nástroje. spojkou nebo elektronickým systémem, který zablokuje nástroj při zaseknutí v materiálu, aby nedošlo ke zpětnému rázu a zranění uživatele; proti vibracím. vibrační rukojetí nebo měkkými podložkami.
 • Odlučovač prachu je představován odbočkou, kterou lze připojit k prachovému sáčku nebo vysavači a udržovat tak pracoviště čisté.

Top 10 hodnocených podle KP

Metabo WEV 10-125 Quick (od 7978)

Metabo WEV 10-125 Quick je typ úhlové brusky (úhlová bruska), která se běžně označuje jako bruska za mokra. Tento název byl pro tento typ strojů zaveden v Sovětském svazu podle místa výroby. Bulharska. Vybaveno řeznými kotouči o průměru 125 mm. Vhodné pro broušení a řezání kovů, kamene (betonu) a měkčích materiálů. Nový výkonný motor s příkonem 1000 W umožňuje vysoký točivý moment a je určen pro intenzivní práci v domácnosti i v profesionálním sektoru. Tato bruska má řadu jednociferných pozitivních prvků: automatickou bezpečnostní spojku, celovlnnou elektroniku s nastavovacím kolečkem, elektronickou ochranu proti přetížení, rychloupínací matici SDS, měkký start a ochranu proti náhodnému opětovnému spuštění. Uhlíkové kartáčky se automaticky deaktivují, aby se prodloužila životnost nástroje. Bruska je ergonomická. má dobře nastavené těžiště. Tělo má protiskluzový povlak. Maximální otáčky. 10500 ot/min.

Brusky vyrábějí téměř všechny firmy zabývající se výrobou elektrického ručního nářadí, a to jak u nás, tak v jiných technicky vyspělých zemích. Mezi uživateli jsou nejoblíbenější následující značky:

„Makita“

Světoznámá japonská společnost specializující se na výrobu ručního elektrického nářadí.

„Bosch

Německá značka „Bosch“ je známá svou spolehlivostí ve všech odvětvích, kde společnost působí.

„Interskol

Domácí výrobce, úspěšně konkuruje renomovaným zahraničním značkám.

„DeWALT“

Renomovaný výrobce profesionálního nářadí z USA.

Brusky vyrábějí téměř všechny firmy zabývající se výrobou ručního elektrického nářadí, a to jak u nás, tak v jiných technologicky vyspělých zemích světa. Mezi uživateli jsou nejoblíbenější následující značky:

„Makita“

Světoznámá japonská společnost specializující se na výrobu ručního elektrického nářadí.

„Bosch“

Německá značka „Bosch“ je známá svou spolehlivostí ve všech odvětvích, ve kterých působí.

„Interskol“

Domácí výrobce, úspěšně konkuruje renomovaným zahraničním značkám.

„DeWALT“

Renomovaný výrobce profesionálního nářadí z USA.

Rozumíme typům nátěrů

Pro všechny aplikace na dřevo: hrubování, příprava na lakování, broušení mezi nátěry, leštění atd.д., Tradičně se používají tyto typy brusiva.

Oxid hlinitý (elektrokorund). Vyznačuje se vysokou hustotou a odolností proti roztříštění. Nejběžnější brusivo pro broušení dřeva a kovu. Doporučeno pro broušení nedokončeného dřeva.

Karbid křemíku. Krystaly brusiva se během práce štěpí a vytvářejí nové řezné hrany. Tato charakteristika zrna zajišťuje, že se brusný papír sám brousí a zabraňuje jeho rychlému zanesení. Pro lehké broušení, např. broušení mezi jednotlivými vrstvami vrchních nátěrů, se doporučují brusky s povlakem z karbidu křemíku.

Garnet. Relativně měkké minerální abrazivo. Samoostřící schopnost, ale rychle se opotřebovává. Tradičně se používá k dokončovacímu broušení ošetřeného i neošetřeného dřeva.

Hliníková keramika. Jedná se o oxid hlinitý, který prošel dodatečnou vysokoteplotní úpravou. Její abrazivní vlastnosti jsou vyšší než u jejího protějšku z adobe. Vyznačuje se maximální odolností proti oděru, ideální pro všechny fáze obrábění dřeva.

Jak si vybrat

Zde je 10 nejlepších LFM na základě recenzí našich online zákazníků. Tento seznam obsahuje nejvýhodnější modely pro domácnost a zahradu i profesionální nářadí.

Patriot BS 810

Model je dostatečně výkonný LShM pro domácí použití. Můžete jej použít k odstranění poškozeného laku, k odstranění rzi nebo k ošetření dveřního panelu či jiného rovného povrchu. Ergonomický design těla snižuje únavu a poskytuje obsluze pohodlné prostředí. Variabilní rychlost úhlového pohonu válců umožňuje manipulaci se všemi materiály.