Nástroje pro vyřezávání dřeva vlastníma rukama

Řezbářské nástroje pro kutily. Řezbářské nástroje: dláta, sekáče a nože

Nejdůležitějším nástrojem pro každého řezbáře jsou nože na výložníky. Mělo by jich být několik s různými úhly ostří a různými velikostmi.

Při práci s noži na dřevo se používají všechny plochy (pata, špička a čepel).

  • Všechny nože musí dokonale padnout do ruky řezbáře.
  • čepele by měly být vyrobeny z velmi kvalitní uhlíkové oceli a dobře nabroušené.

Pokud si přejete, můžete si jakýkoli přípravek vyrobit sami. Doporučená četba: Ručně vyráběné nože ze dřeva. Mistrovská třída výroby nožů.

Vedle výložníkových nožů se při práci se dřevem používají i další užitkové nože, které mohou mít nejrůznější tvary a velikosti. Některé jsou potřebné pro hrubé řezy, jiné pro řezání malých dílů.

Při geometrickém řezbářství se mohou hodit různá dláta, která mohou mít rovný, trojúhelníkový i půlkruhový průřez a různý stupeň konvexity.

Pro větší pohodlí lze někdy vyrobit půlkruhové dláto se zkoseným ostřím (pod úhlem 45 stupňů).

Velmi často řezbáři používají pilky na dřevo, které jsou v podstatě stejné jako půlkulatá dláta, ale na řezném konci mají zahnuté ostří. S jejich pomocí je velmi vhodné zvolit pozadí při reliéfní řezbě nebo vytvořit řezbu různých tvarových ploch. K vyřezávání dřevěných lžic existuje speciální nástroj. řezačka na lžíce.

Řezbář však potřebuje víc než jen frézu. Kromě nich bude potřebovat také rašpli, která funguje jako hoblík a zanechává hladký povrch.

Pilky na dřevo a kov jsou také nezbytností, protože umožňují velmi přesný a precizní řez.

A samozřejmě nepostradatelná je také ruční vrtačka a hoblík.

Abyste mohli své nástroje vždy nabrousit, potřebujete: oboustranný diamant, oboustranné brusivo, dokončovací měkké a dokončovací tvrdé.

V neposlední řadě lze řemeslníkovi doporučit, aby si pořídil nástroje pro značení: kružítko, svinovací metr, úhloměr, měrku, trojúhelník a tesařský čtverec.

Frézy

Cerasiers jsou malé frézy, které se používají k řezání tenkých linií sečení, hlubokých drážek a dalších jemných prací. Používají se jako základní nástroj při obrysovém řezbářství. Používají se také v hřebenových a geometrických technikách. k vyřezávání pozadí na těžko přístupných místech, k detailním studiím malých částí a ornamentálních vzorů. V objemovém řezbářství se ceraser používá hlavně pro práci s texturou, např. vlnou na sochách zvířat. hřibovitá rukojeť pro lepší držení a kontrolu řezu.

Vlastnosti čepele Pracovní tělo nástroje se blíží profilu půlkruhového dláta. Čepel má malý poloměr a vysoké hrany. šířka břitu serafů se pohybuje od 1 do 5 mm, ale pro potřeby řezání je optimální užší břit do 3 mm.

Elektrické nářadí

Vyřezávání dřeva se provádí ručně, ale v počáteční fázi je povoleno používat elektrické řezbářské nástroje. Patří mezi ně:

Aby obrobek získal potřebné rozměry pro další zpracování ručními nástroji, je třeba provést přípravné kroky s dalším vybavením.

Řezbářská dílna by měla být vybavena standardní sadou elektrického nářadí.

Jak vyrobit jednoduché řezbářské nástroje vlastníma rukama

Řezbářství je náročné i zábavné. Umožňuje vytvářet jedinečné ruční práce, zdobit domov, vyrábět dárky pro přátele a známé.

Carving bude také stálým zdrojem pozitivních emocí a pro některé bude dokonce zdrojem příjmů. Pro děti je tento koníček skvělým způsobem, jak vyplnit volný čas a rozvíjet umělecké myšlení.

Řezbářské nástroje se často vyrábějí ručně. To má tři důvody:

  • Zaprvé. je vzácné najít dobré dláto v prodeji.
  • Za druhé, je to nad možnosti mnoha lidí, zejména dospívajících a dětí, kteří jsou zapálení do vyřezávání. Nejčastěji se nářadí prodává v sadách, má vysokou cenu a polovina z nich není téměř nikdy potřeba.
  • A konečně třetím důvodem je, že zkušení řezbáři si raději vyrobí nástroj „na míru“.

Jak vyrobit frézy na dřevo vlastníma rukama

Jedno z nejžhavějších témat pro všechny řezače.kde koupit dobré dřevoobráběcí nástroje? Dobře broušené kvalitní nože na dřevo mohou zachránit i nezkušeného řezbáře. Řezy jsou hladké, čisté a mnohem lépe se s nimi manipuluje! Poté, co jsem vyzkoušel různé výchozí materiály pro nástroje na zpracování dřeva, od skalpelů po břitvy, jsem se zastavil u fréz na kov.

Jsou poměrně křehké a zároveň pevné. Uhlíková ocel udržuje ostří nože ostré po dlouhou dobu, a to i na tvrdých druzích dřeva. Nejdříve tedy nařežeme frézu na kov podle předem nakresleného výkresu budoucí frézy.

V našem případě se jedná o malý nožík, který je hlavním nástrojem řezbáře.

Množství jisker při řezání napovídá, že ocel je kvalitní, uhlíková, takže je vhodná pro řezbářství.

Je žádoucí, aby část, která bude v rukojeti, byla větší než čepel. Je to kvůli trvanlivosti. Leštěme čepel nože a vždy ji ponořme do studené vody, aby se nepřehřála.

Nyní je třeba vyrobit rukojeť nože. K tomu se používají latě ze silného druhu dřeva. Nakreslete obrys nože do jedné části a druhou použijte jako překrytí.

Vyřízněte do dřeva zářez ve tvaru nože, aby se zařízl do roviny, a obě části potřete lepidlem Pva.

Čepel přilepte do svěráku. Slepení trvá asi 12 hodin.

Po slepení rukojeť zbrousíme a nůž na brusce nabrousíme, dokud není dostatečně ostrý. Takto si můžete vyrobit nůž vlastníma rukama. Mimochodem, vynikající dláta na dřevo jsou vyrobena ze železných bitů.

Z pilky na dřevo můžete vyrobit pilku na spárovky.

Tady jsou další frézy na dřevo, které jsem vyrobil vlastníma rukama z kovové frézy.

Výběr a nákup

Logickou otázkou pro začínajícího řezbáře je, kde sehnat nástroj na řezání závitů. V dnešní době to není problém. Průmysl nabízí všechny druhy a varianty dlát a nožů. Můžete si koupit několik nožů a jedno nebo dvě dláta, nebo si můžete pořídit sadu nástrojů podle vlastního vkusu a finančních možností.

Může se to zdát zvláštní, ale široká nabídka řezných nástrojů značně ztěžuje výběr. Je těžké se zorientovat a koupit opravdu dobrý výrobek. Není těžké vlastnit „jednorázový“ nástroj, který stačí na několik hodin práce.

nástroje, vyřezávání, dřeva, vlastníma

Před nákupem nástroje je třeba se informovat:

Nástroje jsou individuální věci. při výběru nože nebo dláta je správné ho držet v jedné ruce, zkontrolovat, zda se s ním dobře pracuje, a teprve poté provést nákup. Vyplatí se také chatovat na tematických fórech, kde se odborníci dělí o své zkušenosti, rádi poskytnou praktické rady.

Požadovaná sada nožů

Neexistuje žádný univerzální nástroj, s jehož pomocí by bylo možné vytvořit na dřevěném povrchu jedinečné reliéfní vzory. Její kompletní nomenklatura je poměrně rozsáhlá, ale při prvních krocích se řezbář může omezit na následující položky:

Toto minimum se časem rozšíří, ale pro začátek práce a získání dovedností stačí jeden nůž a dvě dláta. jedno s rovným ostřím a druhé s půlkruhovým ostřím. Kromě této specializované sady nástrojů budou zapotřebí i běžné, běžně používané nástroje:

Speciální přílohy

Kromě toho se pro řezbářství používají i některá speciální zařízení, mezi která je třeba především přidělit taková:

  • Kopačky. Je to známý truhlářský nástroj z tvrdého dřeva. V poslední době se používají paličky, které jsou vyrobeny z pryže. Používá se, když je třeba dláto rozdělit napříč vlákny obrobku. Palička může být nezbytná také v případech, kdy je množství řezbářských prací poměrně značné. S jeho pomocí lze usnadnit práci a výrazně snížit pracovní zátěž řemeslníka. Ve většině případů má palička kulatou nebo půlkruhovou schránku. To umožňuje úder dláta pod téměř libovolným úhlem. Velikost tohoto nástroje se může pohybovat od 75 do 150 milimetrů v průměru. Pro většinu typů prací volí řemeslníci středně velké palice.
  • Tesla. Jedná se o neobvykle vypadající tesařské sekery. To je způsobeno tím, že čepele těchto nástrojů jsou kolmé na sekeru. V tomto ohledu jsou tesly velmi podobné malým motykám. V některých případech mají vypouklé nebo dokonce půlkruhové čepele. Tesla se obecně používá k dlátaření různých tvarů do dřeva. Lze je také snadno použít k vytváření drážek v obrobcích. Pokud si pořídíte jednu z těchto seker pro efektní řezbářství, můžete svou práci výrazně urychlit.
  • Reliéfní tisk. Jedná se o různé kovové tyče, které se od sebe liší průměrem, délkou, ostřením a několika dalšími důležitými detaily. Na jedné straně těchto nástrojů jsou zářezy. Zpravidla se vyznačují jasně definovanými geometrickými tvary. Ve většině případů se dláta používají ke zdobení pozadí v případě poměrně drsného povrchu.

Výše uvedené speciální nástroje pro řezbářství se tedy používají i při tvorbě soch nebo jakýchkoli jiných předmětů.

Závitové nástavce

Obecné zásady

Dřevořezba je poměrně oblíbená technika zdobení různých předmětů.

Samotný proces se zpravidla řídí tímto vzorem:

Vezměte prosím na vědomí! Někdy se vyřezávají i neporušené části stromů. V tomto případě vyberte takový kus, jehož tvar má maximální dekorativní potenciál.

K vyřezávání se používá celá řada nástrojů

  • Poté se povrch opracuje speciálními frézami, kterými se odstraní část dřeva. Výsledkem je dekorativní reliéf.
  • Po dokončení řezbářských prací následují závěrečné úpravy, jako je broušení vyřezaných ploch, impregnace ochranným prostředkem, úplné nebo částečné lakování, lakování atd.д.

Nejdůležitějšími nástroji při tomto procesu jsou řezbářské frézy. O čistotě ornamentů nebo motivů na dřevě rozhoduje kromě zručnosti řezbáře také kvalita a správná volba řezbářského nástroje.

Z tohoto důvodu níže popisujeme hlavní druhy těchto nástrojů a popisujeme, kde a jak se používají.

Základní typy nástrojů

K vytváření trojrozměrných obrazů používají mistři různé řezbářské nástroje. V zásadě se při troše šikovnosti obejdete bez některých z následujících produktů, ale pro dosažení nejlepších výsledků je lepší sestavit ucelenou sadu a používat každý nástroj k určenému účelu.

Hlavní typy fréz jsou uvedeny v následující tabulce:

  • Jedná se o nože s krátkou trojúhelníkovou čepelí s různými úhly zkosení.
  • jsou univerzálními nástroji a lze je použít k vytváření nejrůznějších reliéfních prvků, od rovných linií až po mělké prohlubně.
  • přímočaré pily používají tři funkční oblasti: špičku, čepel a patu.

V závislosti na tvaru hrany jsou dláta

  • Plochý. používá se k vytváření hladkých linií a prohlubní. Plochá dláta se širokou čepelí se používají také k hrubování, aby se vyřízly nebo odstranily nedokonalosti povrchu.
  • Úhlové. používají se k řezání V-drážek a vybrání a k tvarování tvarových prvků. Čím menší je úhel sevření rovin takového dláta, tím hlubší reliéf lze vytvořit.
  • Půlkruhový. jeden z nejběžnějších tvarů v řezbářství. Zaoblený tvar koncového nože umožňuje efektivní vyjmutí dřeva z masivního špalku vytvořením prohlubně. Malá půlkruhová dláta se používají také k texturování a vrubování na rovné ploše.
  • Zkosené. podobná funkce jako u půlkruhových, ale vyklepáním dřeva se vytvoří drážka s výraznými vnitřními hranami.
  • Obrácení (zaoblení a závorky). používá se k vytváření půlkruhových a obdélníkových výčnělků a ke kreslení rovnoběžných čar.

Klucarz se obvykle používá pro jemné vyřezávání dílů s hlubokým otřepem, který umožňuje vytvoření zřetelného obrysu.

Tyto nástroje se obvykle třídí podle tvaru čepele:

  • Přímo.
  • Půlkruhový.
  • Šikmé (rozlišení mezi levými a pravými dláty).
  • „Holubice.
  • Zkosené.
  • Reverzní.
  • Rohové stránky.

Další příslušenství

Mistr řezbář však kromě dlát a čepelí různých tvarů a velikostí potřebuje i další nástroje.

Minimální potřebné další vybavení zahrnuje

  • Pily na dřevo (pilka na dřevo nebo šavlová pila na hrubování a oblouková pila na dokončovací práce).
  • Skládačky.
  • Vrtáky a kladiva.
  • Hoblíky pro vyrovnávání povrchů.
  • Sada pilníků na dřevo (rašple).
  • Paličky pro sekání tvrdého dřeva.
  • Pilníky na broušení dřeva.

Pokud mistr pracuje s dostatečně velkými konstrukcemi, může kromě jednoduchých dlát potřebovat i tvarové sekery. tzv. tesly. V zásadě podobné jako sběrače (samozřejmě s úpravami pro měřítko a čistotu).

Tipy pro výběr

Pokud máte v plánu zvládnout techniku řezbářství vlastníma rukama, měli byste začít s výběrem vhodných nástrojů. A tady čelíme dilematu: opravdu kvalitní frézy jsou docela drahé, ale pokud si koupíte sadu pro začátečníky „za levno“, pak pracujete s nepohodlným a neustále ztrácíte ostrost zařízení po dlouhou dobu, odradí vás od tohoto druhu umění.

Nejlepším řešením je koupit si několik dobrých fréz a pak si podle potřeby rozšířit sadu nástrojů. Pro začátek potřebujeme alespoň jednu středně velkou přímočarou pilu a čtyři nebo pět dlát: jedno ploché, několik úhlových a půlkruhových dlát s různě zahnutým ostřím.

Kvalitní výrobky od zahraničního výrobce

Pokud jde o konkrétní položky, měli byste věnovat pozornost následujícím vlastnostem:

Svítidla ze dřeva. Zajímavé nápady pro domácí

  • Čepel by měla být pevná a dobře kalená, bez koroze nebo jiných vad.
  • Řezná část nože by měla být pevně a bez vůle upevněna v rukojeti.

Vezměte prosím na vědomí! To se netýká nožů s vyměnitelnými čepelemi. ty budou mít tak jako tak minimální vůli, se kterou se budete muset smířit.

  • Materiál rukojeti. dřevo nebo robustní plast. Druhá varianta je však o něco horší, protože dřevěná rukojeť není ve zpocené ruce tak pohodlná.
  • Rukojeť musí být samozřejmě hladká a rovná, bez otřepů a prasklin.
  • Pokud jde o tvar rukojeti, nejčastěji se používají válcové verze (vhodné pro úderové vyřezávání paličkou), kuželovité a hřibovité modely.
  • Někteří výrobci vyrábějí dláta a sekáče s anatomicky tvarovanými rukojeťmi, opatřenými prohlubní pro prsty, ale mnoho začínajících řemeslníků si stěžuje na jejich pohodlí.
  • Důležitou roli hraje také výrobní firma: dnes najdete jak domácí, tak zahraniční formy, které vyrábějí poměrně kvalitní výrobky. A to, co byste měli odmítnout, je upřímně řečeno levné čínské a některé domácí frézy: ano, ušetříte na nákupu, ale tyto výrobky budou řezat, pokud a nebude trvat dlouho.