Jak přestavět vyžínač trávy ze strunového na nožový

Zastřihovací kotouče: co koupit a co koupit?

Nebaví vás instalovat nové vedení do křovinořezu?? Pořiďte si kvalitní nůž pro vyžínač trávy. Ukážeme vám, jak vybrat ten správný.

Sečení s kruhovým nožem je mnohem snazší a pohodlnější. Který kotouč je pro křovinořez nejlepší?? Zde je popsáno, jak fungují a k čemu jsou dobré.

Jaké jsou nejčastější závady a jak je řešit?

Přestože jsou dodržovány správné postupy, někdy se sekačka porouchá. A vědět, jak ji znovu zprovoznit, není ztráta času.

Nejčastější závady benzínových vyžínačů jsou tyto

  • Motor nenastartuje;
  • motor funguje, ale nezvyšuje otáčky;
  • motor běží, ale řezací prvek se neotáčí;
  • Hřídel motoru se neotáčí;
  • vše funguje, ale špatně seká.

Nejčastějšími závadami benzinových vyžínačů trávy jsou nedostatek paliva a nesprávné startování

Podívejme se blíže na jednotlivé typy závad a způsoby jejich odstranění.

Motor nenastartuje

Příčin této poruchy může být několik:

  • palivo došlo;
  • benzín neproudí do karburátoru;
  • směs s vyčerpaným vzduchem;
  • systém zapalování nefunguje;
  • ruční startovací šňůra je přerušená;
  • přetržení lanka plynové páky.

Prázdná benzínová nádrž je nejčastějším důvodem, proč se sekačka na trávu nechce spustit. Proto je důležité dbát na to, aby byla nádrž naplněna do plného objemu. Znečištěný palivový a vzduchový filtr brání proudění paliva do motoru a směs vzduchu je chudá. Výměna nebo čištění filtrů problém vyřeší.

Palivový filtr trimmeru je v palivové nádrži

Znečištěná zapalovací svíčka jednoduše neposkytuje jiskru, která by zapálila spalovací směs. Příčinou je obvykle nadměrný přísun paliva a chybný poměr benzinu a oleje. Znečištěnou zapalovací svíčku opláchněte v benzínu a po vysušení ji vraťte na místo. Upravte průtok paliva při volnoběhu, abyste zabránili nadměrnému přívodu paliva a zachovali správný poměr míchání oleje a benzínu.

U přetržené navíjecí startovací šňůry lze problém vyřešit výměnou šňůry, pokud je narušena její celistvost, nebo zajištěním šňůry na startovací kladce. Pokud se lanko škrticí klapky odpojilo od ovládacího prvku karburátoru, je třeba opravit přerušený spoj.

Motor se otáčí, ale nezvyšuje otáčky

Je velmi pravděpodobné, že se jedná o problém s karburátorem. V následující tabulce jsou uvedeny základní opravné prostředky.

Tabulka: Hlavní poruchy karburátoru a způsoby opravy

Typ poškození Jak ji opravit
Ucpané trysky nebo kanály Čištění proplachovacím prostředkem, vyfukování
Opotřebované těsnění Výměna dílu
Porušená pečeť Výměna dílu

Motor běží, ale žací lišta se neotáčí

Při nárazu řezného prvku na překážku (kámen, kovový předmět, silný kořen) může dojít ke střihu hnacího hřídele v místě drážkování. Taková porucha vyžaduje výměnu hřídele.

Žádné otáčení hřídele motoru

Pokud již není možné otáčet hřídelí, může být motor zadřený a je třeba vyměnit skupinu píst/jádro.

Funguje, ale špatně seká

Takový problém je obvykle způsoben přerušením vedení nebo otupením břitů nožů. Výměna struny a nabroušení břitů obnoví účinnost vyžínače trávy.

Jako snadněji dostupnou a oblíbenou alternativu lze použít linku pro kruhový řez. Je upřednostňován pro svou větší robustnost a nižší spotřebu. Zakřivená čára (kříž, čtverec, tříramenná hvězda) poskytuje lepší řez díky ostrým hranám, ale je méně odolná a spotřebovává méně energie. Strunovou sekačku lze v případě potřeby přestavět z rybářského vlasce na nože.

Jak vyjmout cívku ze strunové sekačky a odstranit vlasec

Před vložením vlasce do cívky strunové sekačky je třeba jej z ní nejprve vyjmout. Cívka nebo vedení je zařízení, které je umístěno uvnitř žací hlavy, bubnu nebo cívky. V závislosti na výrobci existují různé druhy žacích hlav, ale princip výměny vlasce na cívce je u všech modelů stejný. Nejdříve je třeba vědět, jak vyjmout hlavu z nástroje a jak vyjmout kartáčový nůž a buben s vlákny.

To je zajímavé! Výměnu vlasce můžete provést přímo na stroji, ale pokud to děláte poprvé, sejměte hlavu a sledujte podrobný postup navíjení. Po zvládnutí této techniky můžete provádět výměnu na strunové sekačce nebo benzínové sekačce.

Pokyny k odvíjení ruční hlavy zastřihovače jsou následující

  • Otočte nástroj vzhůru nohama a v případě potřeby jej vyčistěte. Uchopte západky krytu (na žací hlavě) symetricky dvěma prsty jedné ruky. Po jejich mírném přitlačení sejměte kryt hlavy z bubnu
  • Poté vyjměte cívku s vláknem z hřídele navijáku. Není připevněn k hřídeli, takže jej lze vyjmout jednou rukou
  • Hlavní část bubnu je zajištěna šroubem, který je třeba vyšroubovat pomocí šroubováku a vhodného bitu
  • Chcete-li buben odšroubovat, přidržte jej jednou rukou za základnu a druhou rukou šroubovákem odšroubujte proti směru hodinových ručiček
  • Poté může začít proces demontáže. Při tom za něj netahejte násilím, ale pomalu jej vyjměte z kovové hřídele, na které je cívka uložena, a mírně jím otáčejte na jednu stranu
  • Při opětovné montáži umístěte hlavu do čtvercových drážek

Postup je jednoduchý, a jak vidíte, není nutné demontovat celou hlavu, pokud víte, jak ji vyměnit. Při demontáži zohledněte následující body:

  • Doporučuje se pravidelně odstraňovat hlavu, aby se zabránilo korozi šroubového spoje. Pokud jste šroub nikdy neodšroubovali, může být jeho odstranění v případě potřeby obtížné nebo dokonce nemožné
  • Pokud má šroub čtyřhrannou hlavu, měl by se k vyšroubování použít šroubovák nebo šroubovák vhodné velikosti, aby se zabránilo přilepení na hlavu pohonu
  • Při opětovné montáži systému je třeba závitové uložení natřít mazivem, např. tukem nebo strojním olejem
  • Pokud jsou hrany šroubu opotřebované, můžete jej vyšroubovat pomocí speciálních kleští
  • Existují bubny, které nevyžadují demontáž. Chcete-li ji vyjmout, uchopte ji a otáčejte v opačném směru než ve směru hodinových ručiček

Jakmile víte, jak cívku rozebrat, měli byste se dozvědět, jak vyměnit strunu vyžínače trávy. Níže uvedené video podrobně ukazuje, jak otevřít a rozebrat cívku sekačky na trávu.

Které nože pro elektrické sekačky a sekačky na trávu

Před nákupem a instalací nože na křovinořez zjistěte, co jsou to nože a kdy se používají. V současné době výrobci nabízejí spotřebitelům mnoho druhů tohoto spotřebního materiálu. Všechny sekací nástavce pro sekání trávy obecně lze zařadit:

Hlavním materiálem vyžínacích nožů může být plast nebo kov. Použití tohoto spotřebního materiálu závisí do značné míry na dvou parametrech:

Výrobci z bezpečnostních důvodů nedoporučují používat ocelové nože u elektrických sekaček na trávu. Téměř všechny elektrické a bateriové křovinořezy jsou vybaveny plastovými noži. V závislosti na výrobci mohou být v provedení s pevným diskem, s několika noži nebo ve formě speciální žací hlavy s odnímatelnými plastovými noži.

Rovný výložník u benzinových vyžínačů a zahnutý výložník u elektrických vyžínačů

Konstrukce elektrické strunové sekačky neumožňuje použití kovového nože.

  • Zakřivený výložník stroje snižuje vzdálenost mezi pracovní částí sekačky a nohami sekačky. Pokud lopatky narazí na kámen nebo jiný tvrdý předmět, je kobylka vržena zpět proti nohám.
  • Výše uvedený vysoký točivý moment se přenáší na ohebnou hřídel a motor vyžínače v případě kolize kovového nože s pevným předmětem. To způsobuje předčasné poškození nohou.
  • Na rukojeti elektrického křovinořezu nejčastěji chybí dorazová lišta. To nezabrání zranění nohou.

Přesně tyto vlastnosti umožňují používat plastové nože výhradně u elektrických vyžínačů s elektrickými motory. Při nárazu do překážky se nože zlomí, čímž chrání nohy sekačky před možným zraněním.

Plastové nože jsou vhodné pro přerostlou a suchou trávu. Stonky kopřiv a lopuchu lze kosit.

Používání kovových nožů pouze u benzínových vyžínačů je také dáno konstrukčními důvody.

  • Přímá konstrukce postřikovacího ramene rozšiřuje prostor pro nohy pro větší bezpečnost obsluhy.
  • Pohodlné rukojeti ve tvaru písmene U a J zajišťují pevný úchop. Rukojeti křovinořezu ve tvaru písmene D jsou opatřeny zarážkou, která se opírá o nohu křovinořezu, a zabraňuje tak kontaktu řezné hlavy s pevnou překážkou.
  • Spojka na benzinovém motoru umožňuje plynule zvyšovat otáčky motoru na optimální úroveň. Když čepel narazí na tvrdý povrch, může náraz částečně odklonit.
přestavět, vyžínač, trávy

Benzínové vyžínače trávy s kovovým nožem jsou proto ideální pro použití na větších plochách. Úspěšně poseká nejen hrubou trávu, plevel, lopuchy a kopřivy, ale také keře a mladé stromky.

Tvar nože dodávaného k vyžínači nemá žádný vliv na kvalitu prováděné práce. Na rychlost nemají vliv. Trojúhelníkové, lichoběžníkové a obdélníkové tvary jsou marketingovým tahem výrobce.

Pokud plánujete seno, je lepší použít křovinořez s větším počtem nožů. Všimněte si kotoučů s osmi zuby nebo kotoučů se čtyřmi velkými čepelemi a čtyřmi dalšími čepelemi. Dvou- a tříčepelové nože trávu velmi tvrdě rozdrtí.

Typy navijáků podle jejich příslušnosti ke křovinořezům

kromě způsobů nakládání a podávání se žací hlavy dělí také na různé modely žacích strojů podle jejich vzájemné kompatibility. Na trhu jsou k dispozici následující cívky:

  • Originální náhlavní soupravy jsou kompatibilní pouze s některými modely křovinořezů. Kvůli nesouladu šroubových spojů je nelze použít pro instalaci s jinými zastřihovači;
  • Univerzální. tyto modely lze namontovat na jakýkoli křovinořez. Univerzální hadicový buben je o něco dražší, ale může jej střídavě používat několik různých majitelů křovinořezů.

Častěji jsou k dispozici originální žací hlavy STIHL, Husqvarna, Oleo-Mac, Echo. Na druhé straně univerzální sekací hlavy vyrábějí společnosti Champion, Shindaiwa, Partner.

Příslušenství k vyžínači trávy s rukama

Sekačka na trávu je pro mnoho zahrádkářů již dlouho známým a téměř nepostradatelným nástrojem. Ne vždy je však možné najít model, který by pokryl všechny vaše potřeby. Stává se, že sekačka si snadno poradí s čerstvým mladým porostem, ale je potřeba vyčistit místo za plotem nebo podél příjezdové cesty a vysoká vzrostlá tráva na to „nestačí“.

Příslušenství k vyžínači trávy pro kutily

Nabízíme možnost samostatné výroby trysek pro vyžínače trávy z jednoduchých (téměř improvizovaných) prostředků.

V návodu k použití se dozvíte, jak správně navinout vlasec na cívku sekačky na trávu a vyžínače

Majitelé rodinných domů vědí, jak je tento typ nářadí, jako je například strunová sekačka na trávu, nezbytný. Stroj může být benzinový nebo elektrický. liší se konfigurací pohonu. Pro sekání trávy v oblastech, kde se nacházejí kameny, stromy a jiné překážky, se jako žací zařízení používá linka. Tento spotřební materiál se během používání opotřebovává, takže jak navinout cívku sekačky na trávu, podrobně prozkoumáme v materiálu.

Stavba navíjecího bubnu

Domácí řemeslníci dokázali z obyčejného jízdního kola udělat praktičtější dopravní prostředek úpravou motoru křovinořezu. Prakticky jsou k dispozici verze se zážehovým motorem i elektromotorem.

Potřebné nástroje, materiály a díly

Elektromotory na baterie pro elektrokola jsou napájeny z baterie, která může vydržet 30 minut až 2 hodiny v závislosti na výkonu modelu (0,35 až 1,2 kW).

K přestavbě motocyklu se používají dvoutaktní nebo čtyřtaktní benzínové motory. Druhá možnost spotřebuje méně paliva a je tišší. Doporučený výkon je 1,5 l nebo více.с., a optimální volbou jsou 2 litry.с. Menší motor může způsobit, že se motorka téměř nepohne nebo se nepohne vůbec.

Otáčivý pohyb od benzinového motoru ke kolu jízdního kola se uskutečňuje pomocí řemenového nebo řetězového pohonu. Z tohoto důvodu jsou navíc zapotřebí tyto díly

  • kovový rám s tvarovanými žebry pro upevnění motoru k rámu kola;
  • volnoběžka a řemenice nebo řetězové kolo, které se připevní k motoru, resp. ke kolu.

Řetězový pohon je z praktického hlediska vhodnější než řemenový, protože řemen se rychleji opotřebovává, zejména pokud se pravidelně namáčí.

Pro projekt budete potřebovat vhodnou převodovku. Po namontování řemenic vyberte řemen správné velikosti.

Rozměry rámu motoru závisí na velikosti motoru. Samotné odpružení je připevněno k rámu kola:

Poslední možnost je nejlepší, pokud je svářeč dobrý. Pokud to konstrukce rámu motocyklu umožňuje, je svazek nahrazen svorkou, která upevňuje motor. Jedná se o praktičtější možnost upevnění. Způsob upevnění motoru musí být pohodlný, spolehlivý a v případě potřeby umožňující rychlou demontáž.

Provedení všech prací svépomocí se starou funkční sekačkou na trávu, jízdním kolem a malou sadou nářadí vyžaduje čas a trpělivost.

Pořadí výstavby

K sestavení vlastního benzinového kola budete kromě výše uvedených materiálů a dílů potřebovat také

  • ovladač;
  • kabel pro nastavení motoru;
  • pojistka;
  • výfukové potrubí, přivařené;
  • náboj;
  • podložky;
  • šrouby;
  • napínák řetězu.

Kolo sestavte následujícím způsobem:

  • nasadit řetězové kolo na zadní kolo jízdního kola;
  • připevněte motor (s řetězovým kolem na hřídeli) pomocí stahovacích pásků k rámu za sedlem nebo k nosiči zavazadel, pokud je k tomu kolo určeno, jinak lze zvolit vhodnější umístění;
  • nasaďte řetěz na řetězová kola kola a motoru;
  • upevněte napínák;
  • nastavte napnutí řetězu;
  • upevněte rukojeť plynu;
  • vytáhněte kabel k motoru;
  • namontovat palivovou nádrž;
  • montáž karburátoru;. pojistka.

52G549 Vyžínač trávy_ CZ

Z důvodu osobní bezpečnosti modernizujte brzdový systém, vyměňte pneumatiky za protiskluzové výrobky, zkontrolujte konstrukční celistvost a jízdní stabilitu kola. Po sestavení celé sestavy se stroj nejprve vyzkouší, zda není poškozen.

Doporučují se kotoučové brzdy.

Elektrické strunové sekačky VS Benz strunové sekačky. které si vybrat??

Který vyžínač. elektrický nebo benzínový?? Již samotný název naznačuje hlavní rozdíl: napájení. Jak ovlivňuje výkon křovinořezu? Vezměme si jako příklad zahradní technologii FUBAG.

Abychom mohli porovnávat, potřebujeme dva modely s největším výkonem pro práci na zahradě. Benzínová sekačka na trávu FPT 43 a elektrická sekačka FET 1200, obě s jednou odnímatelnou hřídelí.

Síla této techniky je dostatečná na to, aby zvládla průměrný zahradní pozemek, aby si poradila nejen s trávou, ale i s křovinami.

Než se podíváme na rozdíly, uvedeme si některé obecné vlastnosti. Oba modely:

Plněné vláknem i trimrovacím kotoučem.

Vybaveno ochrannými kryty proti nárazu pro bezpečné používání.

mají rukojeti jako na kole, jejichž úhel lze snadno nastavit pomocí speciálního šroubu na rameni.