Ruční frézy pro pásový traktor s husími nožičkami

Domácí husí nožky pro kultivátor a kypřiče.Výkresy frézy pro jednonápravový traktor.

Kultivátor pro kypřiče se používá k likvidaci plevelů, intenzivnímu kypření půdy, míchání vrstev půdy, zarovnávání povrchu pole a zavážení hnojiv. Motorové kypřiče se používají zejména v mokrých a těžkých půdách, k osévání zatravněných ploch, odstraňování kopců a zlepšování travních porostů.

Řada kypřičů pro kypřiče

Žací stroje pro jednonápravové traktory se mohou lišit tvarem a konstrukcí, stejně jako počtem a uspořádáním nožů. Ty jsou namontovány v zadní části vozidla a jsou závislé na vývodovém hřídeli. Motorové kypřiče pracují nejlépe při vyšších rychlostech.

Obecnou konstrukci kypřiče lze popsat jako sadu kypřicích nožů umístěných pod různými úhly na lopatkách, které jsou přivařeny nebo upevněny k rotační ose pomocí upevňovacích výrobků.

Nože se do půdy zařezávají plynule a střídavě, což je pro pohonné ústrojí kultivátoru příznivé.

ruční, frézy, traktor

Aktivní čepele šavlí

Mezi standardní motorové kypřiče patří šavlové kypřiče. Jsou účinné a oblíbené u zemědělců.

Kypřiče pro jednonápravové traktory jsou skládací, a proto se snadno instalují, udržují, opravují a přepravují.

Rotační náprava je namísto kol vybavena 4 řezacími jednotkami, které jsou k sobě připevněny pod úhlem 90° a upevněny pomocí šroubů, matic a podložek. Počet jednotek na každé straně jednotky se může lišit od 2, 3 nebo více. Počet a šířka lopatek je ovlivněna hmotností a výkonem stroje.

Lopatka aktivního pohonu je na koncích zakřivený pás. Ohyby jsou střídavě v opačných směrech.

Tovární lopatky jsou vyrobeny z vysokopevnostní legované oceli nebo oceli s vysokým obsahem uhlíku, tepelně zpracovány a vystaveny vysokofrekvenčním proudům. Pro vlastní výrobu nástavců řemeslníci doporučují používat tepelně zpracovanou a kalenou ocel 50CrNiHoVA.

Goosefoot

Husí krk je relativně nedávným vývojem. Vysoké účinnosti je dosaženo jejich specifickým tvarem. Konstrukce frézy je celosvařovaná a nerozebíratelná. Nože jsou na konci stojanu ve tvaru trojúhelníku.

Standardní frézy z výroby mají tyto rozměry:

  • šířka lopatek je 41 cm;
  • Délka střihu je 38 cm;
  • Výška nástroje je 38 cm;
  • hmotnost. 16 kg;
  • Jmenovitá pracovní rychlost kultivátoru s frézami je 2-5 km/h.

Pro výrobu rumpálu je zvolena nízkouhlíková ocel. Čepele jsou samoostřící a lze je používat opatrně bez broušení.

Jak sestavit kultivátor pro motorový kypřič

Rumpál je namontován z výroby podle montážního návodu. Pro pohodlnou obsluhu se používají speciální dřevěné kozlíky ve tvaru X o výšce 50 cm. Jednonápravový traktor je namontován na radlici. Úhel sklonu by neměl být menší než 45°. Nastavte kormidlo pod řídítka a sundejte kolo.

Při sestavování kypřiče pamatujte na to, že zařízení se skládá z pravé a levé části, které jsou k sobě připojeny tak, aby při pohybu strojů vpřed jejich břity pronikaly do země. Tato jednotka se proto montuje ve směru jízdy.

Před vlastnoruční montáží žacího ústrojí na jednonápravový traktor je nutné zkontrolovat, zda se průměry drážek a otvorů na nožích a nožích závěsu shodují. Nesprávná konstrukce způsobuje, že se kypřič během práce odchyluje od směru otáčení, což ztěžuje frézování homogenního povrchu.

Montáž aktivní frézy

Tento typ hoblíku je široce používán díky své jednoduché konstrukční technologii. Jeho lopatky a hroty jsou nedílnou součástí. Je vyroben z jediného kusu kovu z vysokopevnostní oceli. Použití těchto jednotek je považováno za bezpečnější než použití husích krků a při jejich použití hrozí menší riziko zranění osob. Postupné umístění řezných prvků zajišťuje, že se do země dostanou bez nebezpečí otřesu. Výrobní proces až po přírubovou trubku je zcela podobný procesu výroby housenkového hřebene.

Stojí za to podívat se blíže na to, jak se čepele vyrábějí. Nejprve se po zahřátí ohne pás kovu tak, aby délka výsledného ohýbaného dílu nepřesáhla 80 mm. Poté se fréza vyvrtá a obrobek se ochladí. Nakonec se prvek vytvrdí a poté se namontuje na přírubu.

Vlastnoručně vyrobený kultivátor pro použití na motorovém kultivátoru vyžaduje nářadí a znalosti pro práci s ním. Kromě toho musí být pro vyráběný výrobek vytvořeny výkresy, které je třeba striktně dodržovat. Jakékoli odchylky v detailech mohou způsobit nesprávnou funkci budoucích husích krků.

ruční, frézy, traktor

Účel a zvláštní vlastnosti

„Husí noha“ je jedním z nejoblíbenějších typů fréz, které jsou určeny k zajištění kvalitní orby půdy na pozemku. Tímto prvkem je malá osa, na kterou se připevňují nože. Tímto způsobem vytvářejí řezný účinek, protože rozorávají půdu. Je třeba zdůraznit, že při použití kypřiče na zahradním pozemku lze obdělávat nejen půdu, ale i rostliny. Mnoho zahrádkářů používá toto zařízení k hubení plevele.

Elektrické nářadí husí noha je charakteristické svou litou konstrukcí, nikoliv demontáží. Při výrobě se používá výhradně uhlíková ocel, která zajišťuje robustnost a odolnost stroje.

ruční, frézy, traktor

Jeho trojúhelníkový tvar je považován za další výhodu, protože zaručuje výborné promíchání půdy. Tato konfigurace má zvláštní význam s ohledem na houževnatost tvrdé půdy.

„Husí noha je nepostradatelná při obdělávání ploch, kde je půda hrubá.

Většina zahrádkářů používá k obdělávání plochy, na kterou chtějí zasadit brambory, tento kypřič. Někteří tvrdí, že toto ošetření dokonce pomáhá chránit budoucí úrodu před broukem bramborníkem coloradským.

Pokud plánujete nástavec používat nejen k orbě, ale také k odstraňování plevele, je třeba ostří nožů předem nabrousit, protože jsou zpočátku poměrně tupé.

Závěr

Rumpál je přídavné zařízení. Lze jej vyjmout a znovu sestavit. Ovlivňuje kvalitu jakéhokoli typu půdy na zahradě a v zeleninové zahradě. Kvalitní výkon motoru závisí také na kvalitě a stavu rumpálu.

Montáž kypřiče na jednonápravovém traktoru je docela dobře možná svépomocí.

Sestavený a správně nabroušený umožňuje velmi rychle nakypřit půdu a odstranit plevel. Správný způsob montáže rumpálu? Je třeba vyrobit dobré čepele. Je základem všech rumpálů. Právě nože jsou určeny k likvidaci plevele, kypření půdy a rozdělování hnojiva v půdě.

Existuje několik typů tohoto nástavce, ale nejběžnější jsou šavle a husí nožka. Používají se k většině prací na webu. Na koncích stroje jsou namontovány hroty pro kypřiče. Zajišťují tichý chod a zabraňují tomu, aby se kypřič zaryl hlouběji do země.

Před sestavením motorového rumpálu vlastníma rukama zkontrolujte konfiguraci. Připevněte výrobek k jednonápravovému traktoru nebo kultivátoru s vhodným průměrem nápravy. Nevýhodou jsou chybějící ostré hrany a skutečnost, že se nože motorového kypřiče namotávají na plevel. V případě potřeby použijte další součásti pro vlastní model. Stroj může být vyroben jako jednodílný nebo nerozebíratelný model s husím krkem.

Chcete-li vyrobit tvarové díly kypřiče pro motorový kypřič vlastníma rukama, budete potřebovat kovací zařízení. Zvláštní pozornost je třeba věnovat montáži stroje. V opačném případě bude náprava motorového kypřiče v nerovnováze. Při montáži se zohledňuje směr otáčení hrotů.

Hoblík s husím krkem je sestaven z dílů o průměru až 500 mm. Tato omezení velikosti umožňují, aby nástroj pracoval v hloubce 260 mm do půdy. Všechny vlastnoručně vyrobené čepele musí do země vstupovat rovnoměrně, bez trhnutí a nárazů. Aby bylo zajištěno dlouhodobé používání výrobku, doporučují odborníci dodržovat určitá pravidla. Při spouštění stroje je husí noha umístěna nad zemí. Poté se otáčky spustí pomalým spouštěním nožů do země.

Chcete-li vytvořit jednoduchou konstrukci, použijte

Pružiny automobilů lze použít jako orební prvky. Lopatky jsou nastaveny a ohnuty v požadovaném směru. Pomocí svářečky připevněte nože k trubce z různých směrů. Čepele se brousí ve směru jízdy. Stroj se poté upne do kypřiče. Pokud jsou zjištěny nesrovnalosti, je třeba jednotku vyjmout a seřídit.

Jak si vlastnoručně vyrobit husí nožky pro motorový kultivátor

Frézy na husí nožky pro motorový kypřič jsou obvykle součástí dodávky z výroby spolu se strojem. Nejsou však univerzální. Některé práce s nimi nelze provádět. Mnoho majitelů motorových kypřičů si vlastnoručně vyrábí husí nožky.

Sestavení husích krků vlastníma rukama

Pokud stávající kypřiče z jakéhokoli důvodu nevyhovují nebo jsou v havarijním stavu, alternativou k zakoupeným zařízením mohou být rotační kypřiče pro motorové kypřiče, vyrobené ručně. Tento úkol není nijak zvlášť obtížný a má výhody v podobě požadovaného stupně spolehlivosti konstrukce a vlastností, lepší účinnosti zpracování půdy a samozřejmě úspory peněz za nákup hotového zařízení.

Nejjednodušší je prostudovat konstrukci komerčně dostupných kypřičů a způsob sestavení kypřiče a poté vytvořit jeho analog a v případě potřeby provést požadované úpravy. Je vhodné nakreslit výkresy sestavy s ohledem na potřebné parametry a požadavky na zařízení.

Domácí sestavy husích nožiček obsahují následující díly:

  • pouzdro (lze vyrobit z trubky o průměru 50 mm);
  • Příruba (vyrobená ze silného ocelového plechu, může být kulatá nebo čtvercová, což usnadňuje montáž)
  • podpěry lopatek (lze snadno vyrobit z ocelových úhelníků, profilů, automobilových pružin);
  • čepele (optimální materiál: nástrojové slitiny; vhodné jsou automobilové pružiny).

Lopatky jsou přivařeny ke sloupkům, které jsou následně připevněny k přírubám a příruby k náboji. Někdy se ke spojení používají šrouby, ale praxe ukazuje, že svařovaný spoj je mnohem bezpečnější.

Натяжитель цепи привода фрезы мототрактора Скаут т25

Abyste zabránili předčasnému opotřebení nožů při práci ve zvláště těžkých půdách, doporučujeme odlehčit zátěž umístěním boční žací lišty na bocích jednotky. To poněkud ztěžuje kultivaci, protože se kultivuje pouze svrchní vrstva půdy, poté je třeba odstranit zátky a znovu je kultivovat.

Vytvoření husí nožky

Masové používání tohoto typu modelu se datuje do poloviny 80. let 20. století. Jejich vznik byl etapou ve vývoji malé mechanizace, po níž fréza prokázala svou životaschopnost i vysokou účinnost. Tato varianta je rozdělena do určitých prvků, které lze vytvářet jednotlivě. Před zahájením montáže je vhodné zkontrolovat prefabrikované díly. To umožňuje seznámit se se všemi podrobnostmi konkrétního typu nástroje. V důsledku toho bude možné vytvořit výkresy „husích nohou“ pro motorový rumpál vlastníma rukama.

Jakmile se rozhodnete pro typ konstrukce vašeho budoucího stroje, musíte si připravit materiál potřebný k montáži. Pokud se jedná o model se specifickými tvarovými díly, vyplatí se nechat je vyrobit u odborníka. Pokud jste zruční v kovářství, můžete si postavit vlastní.

Všechny ostatní komponenty lze jednoduše vyrobit ve vlastní režii. Při montáži husích krků je důležité dbát na správné nasazení jednotlivých součástí. Při montáži není povoleno žádné vychýlení, protože by mohlo dojít k přetržení osy motorového rumpálu a jeho přetočení na jednu stranu.

Pohonné pouzdro

Přední nástavec pro kypřič začíná hnacím pouzdrem. Protože tento prvek bude trvale vystaven velkému zatížení, vyrábí se na soustruhu. Například tloušťka stěny by měla být přibližně 7-9 mm a vnitřní otvor musí být pečlivě vyříznut, aby bylo zajištěno volné uložení na hnací hřídeli. Nesmí se vůbec hrát. Na zadní straně je vytvořen otvor, do kterého se vloží přítlačná trubice s hloubkou zasunutí přibližně 35 mm. Tato konstrukce prvku vytváří plně vyrovnaný kloub.

Kromě toho je třeba udělat otvor, do kterého bude zasunut zajišťovací kolík.

Trubka nápravy

Tuto část lze volitelně vytvořit jako skládací jednotku nebo ne. Pokud je třeba v průběhu času měnit počet sestav lopatek, měly by být upřednostňovány verze, které lze demontovat. Při zhotovování takové konstrukce je třeba vyfrézovat spojovací pouzdra. Následně se na nápravě rozpůlí a upevní svařováním nebo nýtováním. Část prvku, která bude vyčnívat, umožňuje připojení dalšího podobného prvku.

Způsob provádění těchto prací je dán pouze terénními zkouškami. Výsledek nemusí být vždy takový, jaký jste zamýšleli.

K vytvořené osové trubce je pak přivařena příruba, která slouží k upevnění podpěr lopatek. Prvek lze vyrobit na soustruhu nebo svařit z plechových pásů o tloušťce cca 5 mm. Je do něj vyvrtán otvor pro budoucí připojení ke sloupkům.

Vzhledem k vysokému zatížení musí být prvky sešroubovány nebo snýtovány. Poloha a šířka použitých lopatek určuje, jak dlouhá bude trubka. Počet lopatek také určuje, kolik jich je potřeba.

Řezné prvky

Pro výrobu nožů pro motorový kypřič je důležité použít ocel o tloušťce nejméně 5 mm. Trojúhelníkový tvar řezných prvků je optimální. Tím se dosáhne nejmenšího odporu při zarážení do země. Nezřídka se používají řezné prvky převzaté ze segmentové sekačky. V tomto případě je však nutné nože před svařováním vytvrdit. Modely vybavené těmito řezacími prvky se doporučují používat pouze na čisté půdě. Pro práci na černozemi nebo jiných obtížných půdách je třeba použít silnější nože.

Šířka nože by měla být 50-90 mm. Příliš velké verze kladou větší odpor a vedou k častému lámání nožů.

Držák řezné tyče

Pro konstrukci podpěr se doporučuje použít ocel podobnou té, která se používá na nože. Takový sloupek je vyroben z pásu, buď rovného, nebo mírně ohnutého.

Část nože, která je v kontaktu s půdou, je třeba přebrousit a následně vyvrtat otvory, kterými bude nasazena na vloženou přírubu. Nakonec jsou nože přivařeny a zakaleny.

Montáž čepele

Závěrečnou fází konstrukce nožové sestavy je přímé připojení výsledného žacího bloku k hnacímu pouzdru. Zde je důležité přesně dodržovat výkresy, aby nedošlo ke znehodnocení materiálu.