Směr čepele na různých pilách vysvětlil. Směr čepele řetězové pily

Směr čepele na různých pilách vysvětlil

Překvapivě nedostatečně diskutovaným tématem ve světě elektrického nářadí je směrovost různých čepelí pila. Neexistují žádná „univerzální“ pravidla; Směr instalace čepele se liší od jedné pily do další v závislosti na typu čepele a typu pily.

Jak je specifikován směr čepele?

Směr čepele je směr, ve kterém ostré řezací zuby ukazují. Toto je obvykle cesta, kterou čepel pohybuje nebo se točí v případě kruhových lopatků.

Výrobci mohou specifikovat směr čepele na samotné čepeli a/nebo na pilu s výkonem.

V mnoha případech budete mít velkou výhodu, pokud pila, kterou nahrazujete čepel, má již nainstalovanou, kterou můžete zkopírovat. To však neznamená, že instalátor předtím, než jste neudělali chyby!

Tento článek není komplexním průvodcem instalací čepele, proto si ujistěte, že zkontrolujte pokyny výrobce pily pro odstranění čepele a výměnu za konkrétní pila, abyste se ujistili.

Celkově existují některé jasné ukazatele správného směru čepele, v závislosti na typu pily níže. V zásadě je však trik zapamatovat si, jak se pila pohybuje ve spojení s tím, jak se čepel rozřezává, a to určí směrovost vaší čepele pro instalaci.

Směr čepele podle typu pily

Následuje některé z nejpopulárnějších power pil a jejich pokyny pro vaši referenci.

Kruhová pila

Kruhové pily řezané na vzestupném zdvihu. Za mnoho okolností najdete šipky průvodců na pile i na nové čepeli a vede uživatele k úspěšné instalaci. Pokud obě šípy směřují stejným způsobem, udělali jste to!

Jedná se o úžasný „cheat kód“, ale pokud ve vašem případě nejsou k dispozici vodicí šipky, mějte na paměti, že směr řezání. Budete chtít, aby se „kousání“ okraje zubů směřovalo nahoru tak, aby odpovídala tahu pily, a nudnou zaoblenou hranu směřující dolů nebo dozadu.

Stolní pila

Stolní pila se točí zpět dopředu, přičemž zadní část pily je strážná stráž/vodicí strana a ostrá kousavá strana čepele směřující k vám. Zadní část každého zubu je zaoblena a přední část je ostrá.

Pro většinu výrobců je standardní praxí tisknout jakékoli nápisy na boku čepele stolu, která bude po vaší levici, když stojí na přední straně pily. Takže pokud jste si koupili novou (nebo použitá) stolní pilu, která již nemá nainstalovanou čepel, pamatujte na „nápisy zbývající“ a „zuby směrem ke mně“ a budete dobré jít.

Pokosová pila

Podobně jako u stolní pily, pokosový viděl, jak se točí dolů, aby se rozřezala do dřeva nebo jiného materiálu na jeho palubě. Proto by se zuby během instalace měly přirozeně líčit dolů, s zaobleným okrajem zubů směřujících od rotace pily.

Scroll Saw

Snížení pily řezy na downstroke, takže hráz zubů na čepeli by měl také směřovat dolů během instalace. Mountáž čepele na pile obvykle zahrnuje směrový indikátor a kolíky se musí zapadnout do drážky nebo slotů na držáku čepele. Pokud čepel nesedí nebo sedí správně, může být nesprávně nainstalována.

směr, čepele, různých, pilách, vysvětlil

Pásová pila

Čepel pily pásmo by měla vždy směřovat směrem k rotaci čepele. Takže na svislých pásových pilách by měly zuby čepele směřovat dolů. Na vodorovné pásmové pivě by se zuby měly namířit na práci, protože se čepel pohybuje. Pokud je vám to užitečné pro orientaci, směr čepele na pásmové pile je podobný jako u svitku.

Betonová pila

Betonové pily se mírně liší od ostatních na tomto seznamu, protože jejich čepele jsou obvykle diamantové čepele. To jen znamená, že může být poněkud náročnější rozeznat, který je „kousavý“ směr, v závislosti na typu diamantové čepele, se kterou pracujete.

V každém případě se betonová pila obvykle otočí dolů do betonu a uživatel ji poté posune dopředu, aby řezal. To znamená, že hrana kousání by měla během instalace směřovat dolů. Některé diamantové čepele mají jasně definované zuby, takže instalace je snadná a intuitivní.

Stejně jako u kontinuální čepele okraje diamantové čepele, která může být méně jasná, směrovost, si však přečtěte pokyny výrobce pro instalaci, které jsou zahrnuty do balení, abyste zajistili, že jej nenainstalujete vzhůru nebo dozadu.

Vykružovačka

Skládačka vykonává většinu svých řezných prací na upstrokech, takže standardní čepel má zuby směřující nahoru. Během používání je také skládačka také tlačena dopředu a protože čepel se vrhá a stříhá se zuby pouze na jedné straně, je zcela jasné, zda byla čepel nainstalována dozadu. Některé úchyty navíc nebudou správně fungovat, pokud není čepel nainstalována ve správné poloze, což nutí uživatele, aby před provozem zkontroloval dvakrát zkontrolovat.

Existují také reverzní lopatky pro jigsaws se zuby směřujícími dolů (používané na předem holených materiálech ke snížení rizika niv nebo štípání), ale ty by byly stále instalovány se zuby směřujícími od operátora a směrem k pracovnímu povrchu a směrem k pracovnímu povrchu a směrem k pracovnímu povrchu.

Motorová pila

Poněkud skličující úkol pro některé, přepínání čepele na řetězové pile je přesto jednoduché, když vezmete v úvahu pohyb stroje. Pila je navržena tak, aby se odřízla v otáčení ve směru hodinových ručiček ven od operátora nebo dolů do materiálu před vámi, když je pila ovládána shora.

Jakmile se stroj rozebíráte, položte pilu na povrch před vámi doleva s lištou doprava. Pokud se „ostré části“ pohybují vpřed, ve směru hodinových ručiček doprava, pak je řetězec správně a pila je připravena k dohromady a dané do práce.

Důležitost směru čepele

Vědět, jakým způsobem Blade ukazuje bod, může to změnit, pokud jde o přesné, čisté řez. Diskutovali jsme o „jak“, ale zde je několik „proč“, které doplní naše výše uvedené vedení:

  • Pokud je čepel nainstalována nesprávně, může způsobit, že pila „skočí“. To by mohlo způsobit zranění nejen operátora, ale také jiné osobě v okolí, bez vlastní viny.
  • Že „skok“ může také poškodit čepel, zejména pokud se odrazí na nebo mimo nedaleký nezamýšlený povrch. Například dřevěná čepel není určena k řezání betonu nebo oceli, aby se Blade mohla snadno při silném (i když neúmyslném) kontaktu snadno poškodit.
  • Představte si, že utrácíte hodně těsta na velmi jemném povrchovém materiálu, jen pro nesprávně nainstalovat čepel pily, a tak ji poškodit. To může být přinejmenším frustrující, ale může také způsobit konstrukci a zpoždění projektu, pokud je třeba vyměnit speciálně uspořádaný výběr.
  • Pokud je čepel nainstalována nesprávně, pila také nemusí vůbec fungovat nebo bude fungovat tak špatně, že bude na motor nadměrně zatěžovat, zatímco bude bojovat, aby „vykonávala svou práci.„Stejně jako mixér, když ignorujete linku„ Max Film “a malý motor je super horký a výstřední, tyto stroje jsou navrženy tak, aby fungovaly skvěle, když jsou správně použity, ale vnitřní komponenty mohou být napjaté a poškozeny před nesprávným použitím a mohou“ vyhořet.“

I když jsou neuvěřitelně efektivní, pily mohou být také nebezpečnými nástroji. Ujistěte se, že „udělejte domácí úkoly“ a při jakékoli údržbě se připravte důkladně!

Směr řetězové pily 2022: Pokaždé si to perfektní

Takže hledáte správný směr řetězové pily?

Pokud ano, jste na správné stránce.

Pokud používáte řetězovou pilu pravidelně, musíte ji ujistit, že ji používáte správně. Ztrácíte čas, pokud nemáte svou motorovou pilu dobře vybavené, správně zarovnané a fungování, jak by měla.

A jak se to může zdát zvláštní, jednou z největších otázek týkajících se řetězové pily je samotný řetězec. Existují miliony lidí, kteří vlastní řetězovou pilu, ale nevědí, jakým způsobem má být řetěz samotný. Jde to doleva? Právo? Jak to funguje a jaký je správný způsob, jak to nastavit?

Projdu tě skrz to, co potřebujete vědět. Pojďme se ponořit.

Jak nastavit směr řetězu řetězové pily

Chcete-li to správně fungovat, zarovnejte to tímto způsobem: Pokud je lišta vaší řetězové pily na levé straně motoru zařízení, měl by se řetězec otáčet proti směru hodinových ručiček. Současně musí řezací hrany směřovat od motoru.

Při používání řetězové pily je důležité zajistit, abyste se ujistili vhodným směrem. Potřebujete řetězovou pilu, která funguje, řezá a zůstává ostrá; Pokud váš řetězec není nastaven správně, celé zařízení to neudělá.

Pokud nebudete dodržovat správné nastavení. Kromě toho je nesprávně provozování řetězové pily také docela nebezpečné pro každého, kdo ji používá. Mohlo by to vést k vážným zraněním. nejen k osobě používající řetězovou pilu, ale k lidem poblíž. Navíc by to mohlo vážně poškodit předměty, nábytek a váš domov.

Jak tedy víte, zda je směr řetězce řetězu správný? Může se to zdát skličující a komplikované někomu, kdo je nový provoz řetězové pily, ale nebojte se, není to tak těžké.

Ale musí to být provedeno správně! Na které je třeba si vždy pamatovat. Protože řezací zuby řezby řetězové pily jsou navrženy tak, aby řezaly dřevo pouze jedním způsobem, instalace nebo uvedení směru řetězu řetězové pily do opačného prostoru zničí pouze nástroj. Když vložíte řetězec špatným směrem, může to způsobit řadu problémů.

Plýtvání olejem

Kdykoli je na špatné straně šťáva řetězové pily, plýtvá spoustou barového oleje, který způsobuje větší zranění řetězové pily. Obvykle je barový olej zachován tak, aby byl využíván, dokud nebude provedena určitá aktivita nebo úkol. Když je však čepel řetězové pily umístěno nesprávně, promarňuje se značné množství barového oleje. Díky tomu bude řetězová pila zhoršit, než by měla, a z dlouhodobého hlediska vás také stájí spoustu peněz, nejen pro olej, kterým hoří, ale také pro opravy, které je třeba provést do řetězové pily.

Rozbitý řetězový odkaz

Řetězová spojení je kritickou součástí řetězové pily; Pokud je narušena, pila nemusí fungovat tak efektivně, jak by měla. Udržování odkazu na nejnižší poloze je rozhodující pro zaručení, že poskytuje čepel dostatečnou podporu a umožňuje jednoduchý a úspěšný pohon. Vždy zkontrolujte, zda bylo připojení jednotky opraveno, aby se zabránilo zbytečné poškození pro sebe nebo váš projekt.

Pokud řezáte dřevo, vodicí lišta je nejdůležitější částí řetězové pily. Proto jakékoli nesprávné vyrovnání z hlediska směru řetězové pila může způsobit spoustu problémů. Protože je řetěz vjížděn do dřeva, obvykle skončí s značným množstvím napětí na vodicí liště. A protože řez by nebyl nemožný, bude vodicí lišta poškozen.

Jak čistit řetězovou pilu bez řetězu

Pokud musíte rozebrat nebo rozbít řetězovou pilu, abyste mohli řetězec nastavit správným směrem, máte příležitost, aby vaše zařízení běželo lepší. Je to proto, že když jste se rozdělili řetězovou pilu, můžete tento čas použít k jejímu vyčištění, udržování a zajistit, aby to běželo na 100%, když ji znovu dáte dohromady. To by také byl skvělý čas na to, abyste v případě potřeby naostřili řetězovou pilu.

Ano, čištění řetězové pily, jakmile se sundáte řetězem, je jedním z nejlepších využití vašeho času a bude vaše řetězová pila trvat dlouho, bude fungovat lépe a být také bezpečnější. Než něco uděláte, ujistěte se, že pracujete na stabilním a pevném povrchu, jako je pracovní stanice nebo robustní stůl. Zrátí je také užitečné, zejména pokud honíte řetězovou pilu a čištění.

Chcete.li mít tendenci k baru vaší motorové pily, odstraňte ji z powerhead zrušením šroubů, které ji drží.

směr, čepele, různých, pilách, vysvětlil

Poté můžete nyní vyčistit tyč trosek a špíny, zejména řetězové drážky. Můžete to udělat s látkou, ale vzduchový kompresor vám také pomůže při dosahování požadovaných výsledků a potřebujete udržet vaši řetězovou pilu ve vynikajícím provozním stavu.

V té době, kdykoli nahrazujete lištu řetězové pily, vložte jej zpět do stejné sekvence, jako když jste to původně dostali. To zaručí, že bar nosí rovnoměrně, což pomůže při zvyšování života baru a zároveň zvýší produktivitu vaší řetězové pily.

Je také nutné leštění a údržbu řetězce, kterého lze dosáhnout pomocí stlačeného vzduchu.

Použitím asi půl galonu vody a půl šálku obyčejného amoniaku pro domácnost vytvořte řešení pro zbytek postupu. Můžete také použít efektivní čisticí produkt, jako je domácí louh. Ujistěte se, že zůstáváte velmi bezpečný bez ohledu na to, co používáte, a nenechte zvířata nebo děti poblíž řetězové pily nebo produkty a materiály, které používáte k jejímu čištění.

Pamatujte, že něco jako Lye nebo jiné čisticí výrobky mohou být hrozné vdechnout. Vždy byste měli nosit masku nebo nějakou ochranu. Kromě toho je zásadní provádění celého tohoto postupu na dobře větraném místě as rukavicemi na bezpečnost. Nakonec by bylo nejlepší umožnit, aby řetězový řetězoval nejméně 20 minut.

Po uplynutí doby namáčení dobře vyčistěte řetězec tvrdým štětcem. Poté ji důkladně opláchněte a osušte ho starým ručníkem nebo čistým hadrem.

Pokud si přejete tento proces rychle dokončit, vyhoďte vodu stlačeným vzduchem, abyste rychleji vysušili řetězec. To je obzvláště užitečné ve vlhkém nebo chladném podnebí, kde váš řetězec může trvat déle, než uschne.

Řetězec pak musí být namazán. Toho se dosáhnete tím, že ponoříte řetězec do oleje. Nechte přebytečný olej vytékat a zavěsit jej, aby umožnil také zbývající přebytečný olej.

Při dávání všeho dohromady zajistěte, aby směr řetězu řetězové pily směřoval správným způsobem!

Doufám, že jste našli můj článek o směru řetězu řetězové pily cenné a užitečné. Vždy je nejlepší dát vše správně zpět dohromady, takže z močování vytěžíte maximum a zůstanete v bezpečí.

Řetězová pila Larry

Podání řetězce

Řetězová pila a vodicí lišta by měla být opravena v poloze, která zajišťuje stabilitu, a způsobem, který vám umožní mít obě ruce zdarma pro podání. Nejjednodušším způsobem je použít zlozrak. Ujistěte se, že je řetězec správně napjat. nejlépe těžší než při řezání. aby se nepohyboval. Pro větší stabilitu můžete vždy aktivovat řetězový zlom.

Řezání zubů

Řezací zuby na řetězci musí být podány podle konkrétních úhlů podání, tyto úhly se liší v závislosti na typu řetězu, který máte. Pokud používáte měřidlo, nemusíte přemýšlet o různých úhlech, abyste zajistili dobrý výsledek. Postupujte podle pokynů a dostanete správné úhly na řezacích zubech.

Podávání řetězce pomocí rozchodu

Začněte s řezacími zuby, použijte kulatý soubor a rozchod s uložením určeného pro typ řetězce, který máte. Správná velikost je uvedena na balení řetězu i na šabloně.

Umístěte měřidlo na řetězec na řetězec. Šipky na měřičci by měly ukazovat ve směru otáčení řetězce (směrem k nosu). Ujistěte se, že rozchod má kontakt s řetězem.

Soubor s oběma rukama umístěte soubor do úhlu 90 stupňů ve vztahu k válcům na rozchodu zadání. Soubor by měl spočívat na obou válcích. Úhel podání je pak 25–35 stupňů v závislosti na typu řetězce. Položte odříznutí od vás od vás, s hladkými tahy.

Nyní pokračujte v podávání každého zubu na jedné straně, každý řezací zub by měl být podán, dokud nebude ostrý. Je důležité, aby byly všechny řezací zuby podávány na stejnou délku.

Jakmile dokončíte podání, až budete hotovi se všemi řezacími zuby na jedné straně.

Opačný směr a poté naostřte řezací zuby stejným způsobem od opačného směru.

Podávání volné ruky

Pokud jste na podání zvyklí, můžete také podat podaní bez ukazatele. Nezapomeňte udržovat původní úhly pro řezací zuby. Chcete.li udržovat správný úhel a hloubku řezacích zubů, doporučujeme, abyste pokračovali v používání měřiče file.

Vyvarujte se podání příliš vysoko, díky kterému bude řetězec tupý nebo hluboký, což vytvoří „háček“, což bude řetěz příliš agresivním. Díky tomu bude pila vystavena zbytečnému napětí a uživateli ke zvýšeným vibracím.

Vyměňte řetězec řetězové pily

Je čas vyměnit řetěz, když byla nejdelší část řezacího zubu opotřebována na méně než 4 mm, nebo pokud najdete trhliny.

Hloubkový rozchod

Výškový rozdíl mezi polohou hloubkového měřidla a špičkou zubu (hladina měřidla) určuje, jak moc se rozřezaný zub sníží. Funguje to podobně jako letadlo. Když je letadlo nastaveno s minimálními řezacími čepelemi, prořezává velmi malé množství dřeva. Totéž se stane s řetězem pily, pokud je vzdálenost mezi hladinou hladinou rty a špičkou zubu příliš malá. Také nikdy není dobré, pokud byl příliš podáván ret o hloubkovém rozchodu. Díky tomu bude řezací zub příliš hluboko do dřeva. Řez pak bude v důsledku toho agresivnější s vysokými vibracemi. Riziko zpětného zpětného dotazu se zvyšuje a řetězová pila je vystavena zbytečnému stresu.

Příznivou technikou, jak získat nejlepší výsledek, je podávat se v úhlu (jak je znázorněno na obrázku výše). Použití šablony to pomůže zajistit.

Podávání hloubkového měřidla

Doporučujeme, abyste podali měřiče hloubky poté, co jste podali rozřezané zuby 3–4krát během normálního opotřebení. Například, pokud jste náhodou zasáhli Stone nebo Gravel, s velkým množstvím podávání byste měli také ujistit, že podají hloubkové měřidla. Hloubkový měřič obsahuje slova „měkká“ a „tvrdá“. „Měkké“ znamená měkké dřevo (jehličnany) a „tvrdé“ znamená zmrazené a tvrdé dřevo (listnaté/listové stromy). Pokud jsou hloubkové měřidla podána pomocí „tvrdého“ nastavení, každý zub vezme o něco méně dřeva, než při podání „měkké“. Když je dřevo těžké, nemůžete nakrájet co nejvíce dřeva, jak jen můžete. Míra hloubkového měřidla se liší podle typu řetězce. Přesné informace naleznete v uživatelské příručce SAW.

Umístěte jednu z otvorů do rozchodu přes jeden z hloubkových měřidel na řetězu. Vyberte „měkké“ nebo „tvrdé“, v závislosti na dřevu, které chcete snížit. Nechte měřidlo sedět proti řeznému zubu za ním.

Držte měřidlo pevně v jedné ruce podržte plochý soubor na druhé straně a zadejte hloubkový měřidlo, dokud soubor nepřijde do kontaktu s měřidlem.

Pravé nebo levé závislosti, jak měřidlo sedí proti řetězci, závisí na tom, zda je řezací zub umístěn doleva nebo doprava.

Jak zjistit, kdy vyměnit řetězec řetězové pily

Řetězové pily mohou být jemné. Jeho práce zahrnuje točení ostnatého řetězu při vysoké rychlosti, aby se roztrhl a rozdrtil logy. Mezi plynem, olejem, napětím a obecným opotřebením a slzou, vaše řetězová pila potřebuje slušné množství TLC. Největší oblast zájmu. a taková, která přichází často. v důsledku řetězu. Mnoho uživatelů řetězové pily se ptá, jak zjistit, kdy vyměnit řetězec řetězové pily, spíše než jej pokračovat v jeho ořezávání.

Poznámka editora: Podívejte se na náš nejlepší článek bezdrátových řetězových pil pro naše nejlepší výběry.

Proč je důležitý řetězový řetězový řetězec

Každý zná obchodní konec vaší řetězové pily, řetězec, může se rychle nudit. Tupé řetězy řetězové pily jsou neefektivní a nebezpečná věc. Řetězy vyžadují časté ostření. Nemůžete však naostřit řetězec řetězové pily na neurčito. Doufáme, že vám pomůžeme vědět, kdy je čas vzdát se ostření a začít přemýšlet o výměně řetězu řetězové pily.

Začněme ujistěte se, že pochopíte, jak zjistit, zda je ta řetězová pila nudná.

Jak víte, že máte tupou řetězovou čepel nebo řetězec

Vtáhne se váš řetězec do dřeva, nebo ho potřebujete donutit? Nudný řetězec nejedí do toho, co musíte také snížit. To vás nutí vyvíjet větší tlak než obvykle. To může způsobit nepřiměřené napětí na motoru a tyči.

Při řezání chrastíte řetězec nebo odrazí? Nejenže to ovlivňuje přesnost, ale signalizuje, že by mohl být čas buď naostřit nebo vyměnit řetězec řetězové pily.

Pokud při řezání vidíte kouř, navzdory skutečnosti, že víte, že váš olej v řetězové pile pracuje a vaše napětí je správné, pravděpodobně máte nějaké problémy s ostrostí.

Při řezání, pokud se vaše řetězová pila stane jedním směrem, možná budete muset přemýšlet o výměně čepele řetězové pily. To je známkou toho, že se vaše řezací zuby otupily na jedné straně řetězce nebo že délky řezacích zubů jsou nerovnoměrné.

Zkontrolujte piliny. Při vytváření křížových řezů by měl řetěz vytvořit hrubé prameny, ne jemného prachu. Pokud vidíte ten druhý, pravděpodobně máte otupělý řetězec.

Právě jsem naostřila řetězec a stále se to zdá být nudné

Ah. Pokud jste nedávno naostřili řetěz, ale stále si všimnete některých nebo všech výše uvedených příznaků, dbejte na to. Možná jste dosáhli konec užitečnosti tohoto konkrétního řetězce. V tomto okamžiku se zdá, že nahrazení řetězu řetězové pily je jako nejmoudřejší postup.

Noste značky, řeknou vám, kdy už nemůžete řetěz zaostřit

Mnoho řetězců řetězové pily zahrnují značky opotřebení, které vám dají vědět o maximální hloubce, do které můžete zuby zaostřit. Není to však žádná raketová věda. Zuby můžete zaostřit, dokud se úhel, který zaostřujete, nezačne řezat do zadní části zubu. Tento řetězec Husqvarna rozhodně dosáhl svého limitu:

Stihl má také skvělý obrázek na svých webových stránkách, který ukazuje jak horní, tak spodní značky opotřebení:

Rozhodně chcete věnovat pozornost dno vašich řetězových zubů. Pokud spustíte řetězec příliš horký (například bez oleje nebo dostatečného oleje), může se opotřebovat až do bodu, kdy spodní část zubu umožňuje nýty kontaktovat tyč. Pokud k tomu dojde, víte, že je čas vyměnit řetězec řetězové pily.

Zkontrolujte, zda nezmizely zuby nebo poškození zubů

Dalším znamením, že výměna řetězce řetězové pily dává smysl, na rozdíl od spuštění souboru kolem něj, je, když si všimnete rozbitého, poškozeného, ​​mimo středu nebo chybějící zuby na řetězci. Můžete technicky použít řetězec, který si můžete udržet ostrý, pokud jsou zuby v různých bodech opotřebení. Řezání chybějících zubů nebo poškozeného řetězce však nikdy nezaručuje riziko.

Pokud váš řetězec vykazuje některou z těchto znaků, jděte do toho a jaro pro nový řetězec. Obecně nejsou šílení drahé a vaše řetězová pila se sníží mnohem efektivněji.

Když už mluvíme o relativně nízkých nákladech na řetězy řetězové pily, někteří lidé dokonce dokonce přeskočí na ostření a místo toho se rozhodnou pro výměnu řetězu řetězové pily, jak to bude nudné. Doporučujeme vyzvednout soubor a naučit se, jak naostřit řetěz. Pro jednu věc byste si mohli potenciálně ušetřit výlet do obchodu, když jste uprostřed dlouhé práce. Ale také, ukládání dokonale použitelných řetězců řetězových pil na skládku vypadá jako špatná správcovství naší planety.

Kdy vyměnit řetězové kolo řetězové pily řetězové pily

Někdy předčasně narozené řetězové opotřebení odhaluje hlubší problém. jako je skutečné řetězové řetězové kolo. Například, pokud hloubka opotřebení na řetězovém kolatonu zasáhne 0.5 mm značka (typický limit opotřebení), je třeba ji okamžitě vyměnit. Levný kontrolní měřič vám může říct, zda řetězové kolo dosáhlo tohoto limitu, ale měli byste ho vidět pouhým okem.

V zásadě by se odkazy tenkých pohonů měly zapadat mezi koryta řetězového kolatového kolatového kola, aby motor mohla rychlostí pohánět motorem. Nakonec může konstantní tlak pohonných spojů nosit úzké drážky do řetězového kola. To zavádí hru do řetězu, poškozuje řetězec a průvodce a snižuje účinnost a výkon řezání a výkon. Nakonec může celý nástroj selhat.

Kdy vyměnit vodicí lištu řetězové pily

Vědět, kdy vyměnit vodicí lištu, často vyžaduje trochu více znalostí. nebo nástroj. Průvodce se opotřebovává, když se kolejnice opotřebovává od dlouhodobého tření a tepla řetězce. To způsobuje snížení hloubky drážky, ve které řetězec cestuje.

Může také nosit způsobem, který umožňuje řetězu naklonit se na jednu nebo druhou stranu. To ovlivňuje jeho schopnost řezat, protože naostřené řetězové zuby již nekousají do dřeva v pravém úhlu.

Pokud se tyč opotřebovává příliš mnoho, řetězec se „zdola“ v drážce, což způsobí mnohem více tepla a dramaticky snížená účinnost řezání.

TIP PRO: Peridicky překlopte vodicí lištu (doporučujeme pokaždé, když naostříte řetězec). Vodicí lišta řetězu bude nosit agresivněji na dně kvůli tlaku, který na něm obvykle přináší při řezání.

Shrnutí, jak zjistit, kdy vyměnit řetězec řetězové pily

Velký obrázek s tím, jak zjistit, kdy nahradit řetězec řetězové pily. Pomáhá také mít pravidelný plán údržby. Pokud převrátíte bar a zkontrolujete pilu pokaždé, když naostříte řetězec, máte vestavěné příležitosti k údržbě. Udržujte řetězec naolejovaný a ostrý a můžete zajistit nejdelší možný život z vašich řetězců.

Chybělo nám něco? Pokud máte nějaké další tipy, jak rozpoznat a vědět, kdy je čas na výměnu řetězce řetězové pily, zanechte nám komentář níže.

Clint Deboer

Když si nehraje s nejnovějším energetickým nástrojem, Clint DeBoer si užívá života jako manžel, otec a vášnivý čtenář. zejména Bible. Miluje Ježíše, má titul v oblasti nahrávání inženýrství a od roku 1992 se podílí na multimediálním a/nebo online publikováním v té či oné podobě.

Clintova kariéra pokrývala téměř celou oblast zvukové a video produkce. Poté, co promoval na vrcholu své třídy s titulem Associates v oblasti nahrávání inženýrství, začal v roce 1994 pracovat pro proslulé Studios Soundlux, jedné z největších postprodukčních společností specializujících se na zvuk pro televizní filmy. Clint pracoval na nesčetných celovečerních filmech a vyznamenal své dovednosti jako editor dialogu, editor Foley a zvukový designér. O několik let později se přestěhoval do rozšiřující se oblasti editace videa, kde sloužil tři roky jako vedoucí editoru videa společnosti Avid Avid Editor. Práce pro takové klienty, jako jsou Universal Pictures, Hollywood Pictures, Paramount Home Entertainment, NASA, Universal Studios, Planet Hollywood, Sega, NASCAR a další, Clint DeBoer se rozsáhle zabýval správou klientů a editace filmu, barevné korekce a digitálním videem Komprese MPEG. On také nese několik certifikátů THX (technik I a II, thx video) a je certifikováno ISF Level II. Po založení CD Media, Inc. Vydavatelská společnost v roce 1996 pokračovala v pomoci zahájit nebo rozvíjet několik úspěšných online publikací, včetně audioholics (jako šéfredaktorka po dobu 12 let), Audiogurus a AV gadgety. V roce 2008 založila Clint recenze pro nástroje, po které následovaly recenze OPE zaměřených na krajinu a venkovní energetické zařízení v roce 2017. Také vede k cenám Pro Innovation Awards Pro Tool Innovation, roční program ocenění ctí inovativní nástroje a příslušenství napříč obchody. Clint Deboer doufá, že připisuje Boha a jeho vynikající zaměstnance za úspěch toho, co je nyní největší publikací pro přezkum nástrojů Power Tool Review. Recenze pro nástroje Pro Tool Kriticky kontrolují každý rok stovky ručních nástrojů, elektrických nástrojů a příslušenství, které pomáhají informovat uživatele o nejlepších a nejnovějších produktech v oboru. Oslovení každého od profesionála a živnostníka stavebního průmyslu až po vážné recenze pro nástroje, pomáhá spotřebitelům nástroje nakupovat lépe, chytřejší a uvědomit si, jaké nástroje a produkty jim mohou pomoci umístit je na vrchol své hry.

Související články

HUSQVARNA Spring Products Showcase

OPE navštěvuje HQ Husqvarna v Severní Karolíně na exkluzivní turné, nejsem si jistý, co to je o jaře 2023, ale zdá se, že výrobci nástrojů Outdoor Power jsou obzvláště býčí při vývoji produktové linky. Husqvarna patří mezi ty značky, které vedou smečku (nepřekvapuje vzhledem k tomu, že pro […] vyráběli různé formy vybavení […]

Solidní krádež. svazek dmychadla Hart

Hart’s Hart’s 20V 315 CFM, dvě baterie a nabíječka za skvělou cenu exkluzivní pro Walmart, Hart si udělal jméno na spotřebitelském trhu díky rozsáhlé řadě nástrojů a venkovního napájecího vybavení. A chlapče, mají pro vás dohodu se balíčkem dmychadla Hart! Dostat […]

Wisconsin Assembly Outlaws Gas Bans

Motory poháněné plynem zaznamenaly vítězství ve Wisconsinově republikánském shromáždění. Dvojice účtů, které konzervativní zákonodárci Wisconsinu prošli 25. dubna. Sponzoři Billa GOP se zaměřili na průchod zákonů, jako jsou Kalifornie, vyžadovali, aby nová auta, nákladní automobily […]

Záruční program Husqvarna Pro

Husqvarna zakrývá pro lesy a zahradní výrobky s dvouletou zárukou Profesionální a komerční krajináře obvykle těží z zdlouhavých záručních období, které se běžně vyskytují s nástroji a vybavením majitele majitele domu. Cílem záručního programu Husqvarna Pro je to změnit a zvednout záruční období pro pokrytí profesionálního vybavení na 2 roky. Podíváme se […]

Jak naostřit řetězovou pilu. ilustrovaný průvodce

Čepel řetězové pily lze naostřit rukou pomocí kulatého souboru vhodných velikostí. Každý zub musí být podán ostrý začleněním několika různých technik pro ostření.

Existuje mnoho způsobů, jak zaostřit zuby řetězové pily, ale ostření rukou je nejrychlejší a nejjednodušší metoda.

Naučit se, jak naostřit řetězovou pilu, se může poprvé zdát jako skličující úkol.

Ale jakmile se naučíte, jak naostřit řetězovou pilu, může být tento proces docela prospěšný.

S vědomím a praxí můžete považovat proces ostření řetězové pily za velmi uspokojivý. Obzvláště když vidíte krásné, efektivní a bez námahy řezy z vaší čepele.

Jedním z nejuspokojivějších pocitů je schopen sklízet a připravit mezery z dřeva, které by jinak mohly plýtvat.

Ostrá řetězová pila je nezbytná pro efektivní přípravu mísy.

Tato stránka je věnována procesu a umění otáčení dřevěných misek. Všechno sdílené v tomto článku se však vztahuje na ostření řetězových pilovačů pro jakýkoli účel řezání dřeva.

Existují určité konkrétní kroky a postupy, které je třeba řešit a provést, aby se dosáhlo řádně naostřené čepele řetězové pily.

Tento článek podrobně popisuje vše, co potřebujete k zaostření čepele řetězové pily jako profesionál, nebo možná ještě lepší než profesionál.

Pojďme se ponořit a dostat naše motorové pily tak ostré jako nové!

Kdy naostřit řetěz

Kdy je nejlepší čas na zaostření čepele řetězové pily?

To se může zdát jako zřejmá otázka, ale podívejme se trochu blíž.

První snadnou odpovědí na tuto otázku je naostřit, když je čepel nudná a neřezává se velmi dobře nebo dlouho trvá dokončení řezu.

Jsou jindy, kdy musíme zastavit a zaostřit také čepel.

Řetězová pila neřezává rovně

Pokud vidíte, jak se pila tahá nebo drift, je to znamení, že řetězová pila potřebuje ostření.

Když se řetězová pila neříká rovně, často byly řezané zuby tak či onak ohroženy.

Nejběžnějším způsobem, jak způsobit řezání s řetězovou pilou, je umožnit řetězu se dotknout země. Písek, nečistoty nebo skály okamžitě poškodí zuby čepele řetězové pily.

Když se pila dotkne země, poškození není nikdy vyvážené a řetězec, stejně jako pneumatiky na vašem autě.

Tento nedostatek rovnováhy způsobuje, že čepel bude provádět nepřesně a problém je třeba okamžitě vyřešit, aby se zlepšil výkon a zachránil řetěz před dalším poškozením.

Ostření pole nebo nakupování řetězové pily

Čepel řetězové pily lze naostřit na poli nebo na lavičce.

Ostření řetězové pily v poli může být trochu nepohodlné, ale existují způsoby, jak tento zážitek zlepšit.

Pokud máte po ruce protokol, otočte jej vzpřímeně a použijte pařezovou svěrák, abyste drželi lištu řetězové pily.

Stopak může být zatloučen do logu a zajistit bezpečný držák, když se naostříte.

Palec šroubování pařezu drží firmu řetězové pily a umožňuje stabilní platformě provádět ostření.

V obchodě ostření

Ve výhodě vašeho obchodu nebo garáže může být čepel řetězové pily naostřeno přímo na lavičce nebo zatímco je držena ve svěráku.

Čepel řetězové pily může být ponechána na pilu a řetězová pila může být sevřena ve svěráku, aby ji držela na místě.

Ujistěte se, že pouze utáhněte svěrák, aby držel tyč.

Další možností je sundat čepel z řetězové pily a držet ji v sevření svěráku.

Řetězec bude nutné, aby se při pohybu skrz zuby museli být zrušeni a regenerováni.

Poznejte svou čepel řetězové pily

Téměř každá čepel řetězové pily je jiná.

Mezi délkou řetězce, velikostí a úhlem řezacích zubů, hloubkou vodicích spojení a dalšími faktory zřídka najdete dvě čepele stejné.

Protože existuje tolik různých proměnných čepele řetězové pily, musíte přesně znát čepel řetězové pily.

Udělejte si čas na přečtení příručky řetězové pily a poznamenejte si velikost řetězce.

Obvykle můžete najít manuál řetězové pily online vyhledáváním značky a modelu pily a poté přidat slovo „manuál“ s vyhledáváním.

Vezměte svou pilu do profesionálního obchodu, pokud nemáte ponětí, jakou velikost čepele potřebujete. Obvykle vám budou moci pomoci určit přesnou čepel řetězové pily pro váš model.

Pokud jste si zakoupili další čepel, podívejte se na krabici a uvidíte podrobnosti pro vaši čepel.

Průměr zubů

První položkou, kterou potřebujete znát pro ostření, je průměr a úhel řezání zubů.

Průměr zubů je také velikost souboru, který budete potřebovat k zaostření zubů.

Mnoho čepelí používá průměr kolem 5/32 ”(4 mm) 3/16” (4.75 mm) nebo 7/32 ”(5.5 mm). Ale opět to může být to jiné s vaší čepelí.

Úhel zubů se může také lišit od přibližně 10 ° do přibližně 35 °.

Průměr zubů a úhel řezné pily jsou dva hlavní faktory, které budeme muset vědět, abychom zaostřili čepel.

Ostření řetězové pily

K řádnému zaostření čepele budete potřebovat nějaké vybavení, překvapivě minimální a přímé vybavení.

Pokud na poli oostřujete, doporučuji mít po ruce pařezový svěrák, který držíte tyč řetězové pily na místě, když naostříte.

Budete potřebovat soubor ve správném průměru, který odpovídá vašim řezným zubům. Viz výše, abyste určili průměr zubů.

Zde jsou odkazy na soubory pro tři typické průměry řetězové pily; 5/32 ″, 3/16 ″, 7/32 ″.

Pokud chcete, použijte pro soubor vodicí popisovač. Také matedská popisovač souboru na velikost souboru. Pomůže to udržet soubor správně umístěn při ostření.

Jakmile jsou zuby ostré, musí být průvodci Raker prozkoumáni a podány. Pro tento úkol je nezbytný měřidlo hloubky hrábě a plochý soubor.

To je o všem, co budete potřebovat k zaostření motorové pily.

Bezpečnost a vizuální pomoc

Stejně jako všechno, co děláme při zpracování dřeva, chceme být v bezpečí a vždy se chránit.

Protože se budeme pohybovat a zacházet s ostrým řetězcem, je nejlepší nosit těžké pracovní rukavice.

Ochrana očí je vždy nezbytná pro udržení kovových hoblin nebo jakýchkoli cizích předmětů z našich očí.

Kromě ochrany očí můžete také chtít nosit zvětšení očí.

Používám flip-down magnifikátor ke zvýšení mého vidění při ořezávání.

Zvýšené vidění umožňuje snadné hodnocení každého řezacího zubu, když zaostřujete čepel řetězové pily.

Označte a začněte

Pokud víte, že čepel řetězové pily byla poškozena dotykem země nebo jiného cizího předmětu, zkontrolujte nejprve zuby a nejprve najděte nejvíce poškozenou oblast.

Označte řetězec ve výchozí oblasti značkou nebo jinou metodou, abyste zabránili dvojitému ostření zubů.

Nastavit řetězec

Pokud je v řetězové čepeli nějaká uvolnění, utáhněte řetěz, než začnete zaostřit.

Chcete, aby byl řetězec útulný a pevný ve stopě řetězové pily s co nejmenšímu kroucenému pokoji.

Budete však muset mít řetězec dostatečně uvolněný, aby se pohyboval podél drážky baru, když postupujete procesem ostření.

Správný úhel řezačky řetězové pily

Každá čepel řetězové pily je jiná, ale mnoho čepelí používá úhel ostření 20 °, 25 °, 30 ° nebo 35 °. Znovu zkontrolujte manuál na pilu nebo balení čepele.

Je zásadní udržovat stejný úhel jako naostřte čepel.

Pokud používáte průvodce souborem, uvidíte úhly označené linií, která prochází průvodcem. Přizpůsobte správný úhel a vytvořte jej rovnoběžně s vaším pilovacím pruhem.

(Přímý průvodce souborem dolů)

Když naostříte rukou, bez průvodce souborem, můžete vytvořit úhel průvodce s kouskem kartonu a umístit jej pod čepel.

Můžete také přidat správné úhlové čáry na horní část svěráku, pokud se zaostřujete řetězem.

Při zaostření se můžete podívat dolů na soubor a zkontrolovat, zda je v souladu s úhlem níže.

Vestavěný úhel průvodce

Většina výrobců čepelí vytváří čáru přímo na horní části každého řezacího zubu. Tato čára je správný úhel zubů.

Můžete si nakrájet rukou jen tím, že se ujistíte, že váš soubor běží rovnoběžně s skórovanou linií v horní části každého zubu.

Udržujte úroveň souboru

Soubor musí být za všech okolností vodorovný a kolmý k liště řetězové pily.

Nedovolte, aby se přední část souboru při souboru ponořila nebo stoupala.

Udržujte soubor pěkný a plochý, když zaostřujete každý zub.

Směr tahu souboru

Dobře, čas přiznání. Dělal jsem tento krok úplně dozadu a myslel jsem si, že na tom nezáleží. Záleží na tom.

Řezací zuby řetězové pily jsou na vnějším povrchu potaženy nebo ztuhnuty.

To znamená, že musíme zaostřit zevnitř ven, ne zvenčí dovnitř.

Tah souboru musí jít zevnitř ven, daleko od řezací špičky zubů.

Také soubor pouze prořezává tlak vpřed, ne na tahu dozadu. Takže nenechte soubor dotknout se zubu na cestě zpět, jinak zničí ostrou hranu.

Hloubka souboru na řezačce

Hloubka, ve které soubor jezdí v řezné zubní drážce.

V ideálním případě soubor zůstává nad horní část řezacího zubu asi o 20% průměru souboru.

Jinými slovy, 4/5 souboru je dole uvnitř řezacího zubu, zatímco 1/5 souborů se nad zubem.

Tento podíl je nezbytný pro udržení současného tvaru řezacího zubu.

Pokud je soubor zcela dolů uvnitř zakřivené části řezacího zubu, bude mít zub závislý vzhled.

Na horním povrchu bude křehký naopaný zub řezací pily a je náchylný k snadnému poškození.

Pokud máte potíže s udržováním souboru 1/5 nad polohou zubu, zvažte použití průvodce souborem velikosti průměru zubů.

Průvodce souborem je speciálně navržen tak, aby udržoval 1/5 souboru nad zubem, když zaostříte řetězec.

Tah s motorovou pilou

Pokud máte stanovený soubor správné velikosti a úhel, je čas začít se zaznamenávat.

Soubor pracuje pouze na řezu push a ve většině případů budete muset jen pár průchodů, abyste zaostřili zub.

Držte soubor oběma rukama, jeden na každém konci. Umístěte soubor inline se správným úhlem pro zuby a proveďte jediný tah dopředu přes zub.

Při souboru přidejte tlak zpět do křivky pila, ne dolů.

Tendence je vyvíjet tlak na základnu zubu.

Místo toho musíme vyvinout tlak ve křivce zubu, abychom naostřili a odstranili všechny otřepy.

Při každém tahu není třeba se otáčet ani otočit soubor. Místo toho vytvořte hladké, úrovně prochází inline se správným úhlem pro vaše řezací zuby.

Když je každý řezací tah dokončen, vraťte soubor do výchozí polohy, aniž byste se dotkli zubu pily na cestě zpět.

Konzistentní podání

Nejprve oslovte nejhorší zuby na řetězci a poté zadejte všechny zbývající zuby do stejného množství.

Pokud první zub vezme pět úderů, aby naostřilo, naneste na všechny zbývající zuby pět úderů.

Důvodem této praxe je rovnováha. Udržování všech zubů k podobným tvarům a velikostem způsobí, že řetězec bude vyvážený a probíhá hladce.

Převrátit a opakovat

Vyostřte všechny střídavé zuby běžící v jednom směru na řetězu, dokud se nevrátíte na značku, kterou jste na začátku udělali.

Jakmile jsou všechny zuby běžící v jednom směru ostré, otočte řetězu nebo celou pilu, abyste získali přístup a naostřili sadu zubů opačného směru.

Použijte stejné techniky k zaostření zubů, které běží opačně.

směr, čepele, různých, pilách, vysvětlil

Výška řetězové pily

Mezi řezanými zuby jsou malé hrboly nebo vyčnívající kousky kovu. Tyto zvednuté sekce se nazývají Rakers nebo hloubkové průvodce.

Hloubkové průvodce jsou umístěny přímo před každým řezným zubem a ovládají, kolik dřevěného materiálu je povoleno do řezacího zubu.

Když jsou zuby čepele řetězové pily naostřeny, jsou také mírně sníženy.

Abychom udrželi stejné nebo správné množství prostoru mezi průvodci hloubkami a řezacími zuby, musíme také upravit výšku hloubkových průvodců.

K určení správné výšky každého průvodce hloubkem použijte rakerový rozchod umístěním rozchodu Rake na dvou řezacích zubech.

Výška sekce hloubkové průvodce by měla být spláchnutá s výškou rozchodu Raker.

Pokud se sekce hloubkového průvodce vydrží nad měřidlem, použijte plochý soubor a snížte výšku hloubkového průvodce.

Odstraňuji měřidlo Raker, když se uložím, protože indikátor je vyroben z tvrzeného kovu a otupí soubor. Jakmile odstraním nějaký materiál z Raker, vrátím se a znovu zkontroluji výšku.

Když je horní část průvodce hloubkou Rakeru spláchnutím s měřidlem, vyjměte měřidlo a soubor přes přední okraj Raker, abyste zajistili hladký pohyb tekutin.

Výkon odkazu na odkaz

Pod řetězcem jsou hnací listy, které jezdí v baru řetězové pily.

Pokud si všimnete, že se řetěz v liště řetězové pily nepohybuje hladce, může se objevit problém s odkazy.

Trosky nebo cizí předměty v drážce řetězové pily mohou seškrábat a poškodit odkazy pohonu nebo průvodce.

Vyjměte řetězec z pily a zkontrolujte odkazy na jednotku a hledejte jakékoli škrábance nebo otřepy. Soubor na odkazy hladce.

Použijte také tenký rovný povrch nástroje řetězové pily, který vypadá jako šroubovák, abyste úplně vyčistili drážku tyče.

Použijte čistič postřikových dílů k odstranění jemných zbytků z těsných míst.

Alternativní metody ostření

Existují i ​​jiné způsoby, jak naostřit čepel řetězové pily.

Pravděpodobně nejjednodušší, hands-free způsob, jak naostřit čepel, je odložit ji a nechat profesionála udělat to pro vás.

I když však profesionál naostří vaši čepel, nemáte jistotu, že berou stejné množství času a pozornosti, jakou byste mohli.

Mezi další možnosti patří ostření zařízení, která se spojí do lišty řetězové pily a fungují jako ořezávátko tužka, jako je ořezávátko řetězová pila Timberline.Sharpentrunská řetězová pila na dřevěná pila na dřevěná řetězová pila na ořezávátkovou řetězovou pilou 3/16 ″ Světová pila na dřevo 7/32 ″

Oregon vyrábí elektrickou lavičku řetězová pila na ořezávátko, kterou lze upravit tak. Tento model může být užitečný pro výrobu nebo pokud máte několik řetězců.

Budete muset odstranit řetězec z pily, abyste naostřili pomocí Oregonské ořezávače.

Zaknětí závěr řetězové pily

Všichni víme, že musíme mít ostré nástroje, abychom dosáhli dobrých výsledků. Řetězová pila není výjimkou.

Udělejte si čas na zaostření řetězové pily nemusí být nejpohodlnější věcí na vašem seznamu úkolů. Ale poté, když sledujete hladce poklesu vaší ostré čepele logem, výsledky stojí za námahu.

Dejte mi vědět, pokud naostříte vlastní čepele řetězové pily a pokud děláte něco jinak. Nechte mi komentář níže.

Šťastné otáčení (a řezání), Kent

Комментарии и мнения

Bohatý Gerhard na poli mám sklon otočit svou pilu plochou, abych zadal jednu stranu zubů a pak otočil pilu na druhé straně, s čepelí podporovanou blokem, aby zadala druhou stranu zubů. Je mi snadné udržovat směr a čepel je dobře podporována při podávání?

Brian Sempsrott to bylo vždy něco, z čeho jsem se vyhýbal, ale myslím si, že s vašimi velmi užitečnými informacemi budu řešit práci. Včera jsem také otočil svou první misku (12 ″ ze Sassafras) a zkontroloval jsem vaše otáčky videí. Moc děkuji za váš čas sdílet tolik znalostí. Měj krásný zbytek dne!

Kent W Brian, děkuji za psaní a sdílení! Ano, můžete to udělat! Dejte si čas na trénink a užijte si celý proces. Všechno nejlepší pro vás a šťastné otáčení! Kent

John Hartmus II. Opravdu si užívám většinu vašich článků a jsou velmi informativní. Tento článek však vynechává některé velmi důležité informace. Některé řetězy řetězové pily mají sekáče a nepoužívají kulaté soubory. Zde je odkaz na článek na webových stránkách Oregon, který je popisuje, a jak je zaostřit. https: // www.Oregonproducts.com/en/čtvercové podání

John Beattie Souhlasím s komentářem, že soubor by měl být 1/5 nad horní část řezacího zubu na řetězu řetězové pily, ale některé řetězce jsou větší než například soubor 7/32. Používám 3/8 –063 řetězců a barů, které jsou zakoupeny z Číny a kvality Excelpant, a můžu jít 2/3 dny bez ostření a štěpky jsou vyhozeny 2/3 mtr za mnou. 7/32 Nelze si zakoupit, ale dobrá alternativa je „diamantový“ broušený kámen, který je k dispozici 7/32, aby se vešel na 240V elektrickou/12voltovou ruční mlýnek.

Kent W ahoj Johne, děkuji za psaní a sdílení těchto informací. Ano, diamantový mlýnek může fungovat, ale musíte být něžní. Další možností je ostřenící systém, jako je tento z Oregon Tools. Šťastné otáčení (a ostření), Kent