Vlastníma rukama, vrták na kukuřici na kultivátoru

Sázecí stroj vlastníma rukama. Vlastní výroba květináče. Jak vyrobit květináč vlastníma rukama? Jaké úkoly vrtačka plní a jak funguje?

Každý zahrádkář a pěstitel zeleniny ví, jak důležité je správně vysadit zeleninu. Tento proces je náročný na práci, čas a náklady. Koneckonců je nutné nejen rovnoměrně rozdělit osivo v brázdách, ale také později ručně prořezávat sazenice a tvarovat plodiny. Sázení výrazně usnadňuje speciální sázecí stroj, který se používá i v ručním režimu. V článku budou rozebrány nuance sázecích konstrukcí, princip ruční montáže jednoduchých mechanismů, zvláštnosti obsluhy a vytváření ručních strojů pro přesnější setí.

Plně funkční konstrukce je možná s použitím improvizovaných materiálů: různých recyklovatelných materiálů, plechovek, plastových lahví. Složitější konstrukce z plechů jsou vhodné pouze pro průmyslové pěstování zeleniny.

Dobrým příkladem jednoduché konstrukce pro sázení je secí stroj na mrkev.

Existují určité aspekty vlastnoručně vyrobeného stroje na sázení zeleniny:

  • Výsevní materiál by měl být do půdy zapraven v určitém množství (na 1 běžný metr) a v požadované hloubce.
  • Semena by měla být rozprostřena rovnoměrně, bez přeskoků a bez poškození.
  • Mechanismus zajišťuje rovnost řádků, šířku rozteče řádků a jejich rozteč.
  • Drážky je třeba po každém vložení vyplnit sypkou zeminou.

Výsev malých semen je lepší provádět pomocí minisévačů. Tato zařízení jsou vhodná pro pěstování mrkve, cibule, salátové zeleniny, tj. plodin s poměrně malou velikostí semen.

Co je sázeč kukuřice?

Princip secího stroje spočívá v tom, že se osivo vkládá do secího stroje, který je umístí do správné hloubky a vzdálenosti, a poté se výsev dokončí pomocí speciálně navrženého výsevního mechanismu. Při použití secího stroje na nepřipravené půdě nebo na mulči se přímo před radličku nasadí disky, které rozřežou zbytky z předchozí sklizně a vytvoří sázecí drážky, aby se odlehčilo pásovému secímu stroji.

Sázecí stroj na kukuřici může být různých typů a provedení, což je podmíněno zvláštnostmi jeho použití, především velikostí pozemku, hospodářstvím, kde se kukuřice seje. Zde jsou typy květináčů.

Secí stroj SUPN-8

Je určen pro univerzální použití, což znamená, že jej lze kromě kukuřice použít i pro výsev jiných plodin. Je vybaven tečkovaným pneumatickým závěsem, který umožňuje výsev semen do řádků vzdálených od sebe 50-60 cm. Spolu s aplikací osiva lze také hnojit plodiny. SUPN-8 je vybaven 8 sekcemi pro setí umístěnými na závěsech a 4 sekcemi pro aplikaci hnojiv.

Secí stroj pro motorový kypřič

Jednonápravový traktor je samojízdná jednotka s jednou nápravou, v podstatě jakýsi minitraktor, menší co do velikosti a výkonu. V případě motorového kypřiče je secí stroj přídavnou jednotkou v podobě nástavce, který je nutně vybaven kalibrátorem zrna, aby bylo možné jeho všestranné použití.

Tento secí stroj vysévá semena do hloubky 1 až 5 cm a udržuje rozteč řádků 15 až 30 cm, přičemž je možné vysévat 2 až 4 řádky najednou. Sázeč kukuřice pro motorový kypřič může být tovární nebo domácí výroby.

Sázecí stroj pro minitraktor

Jak již bylo zmíněno, minitraktor je zvětšenou kopií secího stroje pro motorový kypřič. Je vybaven také kalibrátorem osiva, který lze po příslušném nastavení podle návodu nastavit také pro výsev kukuřice. Na rozdíl od secího stroje pro motorové kypřiče je tento stroj účinný na větších plochách, protože umožňuje vysévat semena do o něco větší hloubky (až 8 cm) a má větší rozteč řádků až 70 cm.

Ruční secí stroj

Nejjednodušší jednotka pro pěstování kukuřice, určená pro malé zahradní pozemky. Secí stroj se skládá ze zásobníku pro příjem osiva, dávkovacího pouzdra, výsevní trubky a podvozku s koly a rámu pro upevnění dalších součástí systému.

Ruční výroba přesných pneumatických secích strojů vlastníma rukama. Ruční výroba přesného secího stroje na vzduch vlastníma rukama Jak postavit ruční secí stroj na obilí

Mechanizovaný secí stroj pro motorové kypřiče patří do kategorie zemědělských strojů používaných k rovnoměrnému zasetí osiva do půdy. Před vynálezem secího stroje se semena plodin rozmetávala ručně, což vedlo k nízké hustotě výsevu. Fyzická námaha při ručním setí je také náročná. Ruční výsev není ekonomicky opodstatněný: rozptýlené osivo není rovnoměrně zapraveno do půdy a mnohem více se ho vyplýtvá než při použití secího stroje. Kromě toho ruční sázení semen vede k nerovnoměrnému rozdělení osiva, které rychle vyčerpává půdu.

V dnešní době zaujímají secí stroje důstojné místo mezi zařízeními, která zemědělci používají. Secí stroje se používají pro řádkovou výsadbu plodin, jako je oves, žito, ječmen a pšenice. Secí stroje na obilí se používají také k setí luštěnin, jako je hrách, sója, fazole, lupina, čočka a cizrna. Kromě toho se výsevní technika používá k pěstování plodin, které jsou svou velikostí a výsevními vlastnostmi blízké obilovinám: čiroku, pohanky a prosa. Ruční sázecí stroj je vhodný pro malé pozemky. Pokud je plocha poměrně velká, používá se secí stroj pro motorové kypřiče (vlastní výroby). Každá z nich však pomůže urychlit proces výsevu semen a zlepšit rovnoměrnost rozmístění rostlin při jejich růstu.

Secí stroje se dělí do tří skupin podle výsevních plodin: kombinované secí stroje jsou vybaveny speciálním zařízením, které do půdy spolu s osivem vnáší minerální hnojiva.

Univerzální secí stroje se používají pro setí prakticky všech plodin. Pro výsev speciálních plodin jsou zapotřebí speciální secí stroje. Každý secí stroj lze zakoupit nebo vyrobit vlastníma rukama.

Zvažte několik variant výroby secího stroje pro motorový kypřič vlastníma rukama

Svislé stejné kotouče (3 ks) ve stejných vzdálenostech se nasunou na osu. Do ráfku každého kola je vyvrtáno 12 drážek pro osivo. Při pohybu stroje padá disk se semeny do horního zásobníku, který obsahuje semena. Zde se osivo shromažďuje a rozděluje do brázd, které jsou umístěny před disky. K rámu nástroje pro výsev semen je připevněn vodorovný pruhový drážkovač. Průměr kotoučů a kol a vzdálenost mezi nimi určuje výrobce.

Vlastnoručně vyrobený secí stroj jezdí na třech kolech. Přední kolo je z dětského kočárku a zadní kolo z dětského kola. Rám ve tvaru písmene U je vyroben z 11,5 cm širokého a 52,5 cm dlouhého páskového železa. Nahoře je umístěn zásobník na osivo, což je skříňka z vícevrstvé překližky.

Poté se zásobník přišroubuje. Uvnitř je secí stroj uložen na dvou kluzných ložiskách. Skládá se z březového lakovaného dříku, který svým tvarem připomíná naviják na nitě.

Mechanizovaný secí stroj pro motorové kypřiče je zemědělské nářadí, které se používá k rovnoměrnému výsevu semen do půdy. Před vynálezem secího stroje se semena plodin rozmetávala ručně, což vedlo k nízké hustotě výsevu.

Kromě toho ruční sázení semen vyžaduje velkou fyzickou námahu. Ruční výsev není ekonomicky opodstatněný: semena, která se sypou na zem, nejsou rovnoměrně rozprostřena a plýtvá se jimi mnohem více než při použití secího stroje. Ruční výsev má také za následek nerovnoměrné rozložení osiva, které rychle vyčerpává půdu.

Požadavek na nástroj

Poměrně funkční konstrukce je vyrobena z improvizovaných materiálů: různých recyklovaných materiálů, plechovek, plastových lahví. Složitější konstrukce z plechů jsou vhodné pouze pro průmyslové pěstování zeleniny. Dobrým příkladem jednoduché konstrukce pro sázení je secí stroj na mrkev.Určité aspekty se vztahují na samovýrobní mechanismy pro výsadbu zeleniny:

Nejlépe je vysévat malá semínka pomocí minisévače. Tato zařízení jsou vhodná pro pěstování mrkve, cibule, salátové zeleniny, tedy plodin s poměrně malou velikostí sadby.

Sázecí stroj pro váš motorový kypřič. jak funguje

Sázecí stroj na česnek pro motorový kypřič pracuje na velmi jednoduchém principu. Hlavními součástmi stroje jsou řetězová skříň a zadní kolo, které fungují jako jeden celek. Převodovka pohání kolo, které shazuje semena na zem. Veškerý sadební materiál je uložen ve speciálním zásobníku, který je předem vypočítán pro současný výsev do všech řádků. V moderních secích strojích můžete nastavit rychlost výsevu semen a velikost jejich bulviček. Díky tomu má zemědělec také možnost zvýšit nebo snížit počet výsadeb. Různé modely secích strojů umožňují nastavit hloubku výsevu, která se obvykle pohybuje od nuly do několika centimetrů.

V případech, kdy je třeba vysadit semena mrkve nebo jiný drobný sadební materiál, může zemědělec použít plnidla. Jako plnidla lze použít různé obiloviny nebo otruby. K tomuto účelu by se však neměl používat říční písek, protože může poškodit křehká semena.

Výroba vlastníma rukama

Použitím jemného výsevního ústrojí lze výsev urychlit až desetinásobně. Jako příklad jednoduchého ručně ovládaného zařízení uveďme sázeč mrkve.

K jeho výrobě jsou zapotřebí tyto materiály

Výroba jednoduchého ručního secího stroje probíhá v několika krocích:

Jednoduchá konstrukce výrazně sníží náklady na pracovní sílu. Takto si vlastnoručně vyrobíte ruční secí stroj. Hlavní nevýhodou tohoto mechanismu je omezený výsev (pouze 1 řádek) a výsev pouze jedné zeleninové plodiny kvůli rozdílné velikosti semen. Problém lze vyřešit použitím několika vyměnitelných plechovek s různými otvory.

Mnohem složitější výsevní zařízení vlastní výroby, se kterým můžete pracovat se semeny různých plodin. Hlavním pracovním mechanismem univerzální konstrukce je výsevní hřídel, což je hliníková trubka o průměru 30 mm. Otvory jsou vyvrtány ve třech řadách různých velikostí. Každý řádek vyžínače je určen pro jednu plodinu.

Šachovnicové výsevní zařízení

Rád bych vám řekl o dalším zařízení, které usnadní proces výsadby česneku. Toto zařízení pro výsadbu lze snadno vyrobit vlastníma rukama. Vezměte čtvercovou dřevěnou desku o rozměrech jeden krát jeden metr. Jsou na něm připevněny kolíky různých délek. Použijte speciální latě, na jednu z nich umístěte 6 cm dlouhé hmoždinky a na druhou 13 cm dlouhé hmoždinky.

Při použití tohoto zařízení není nutné dělat otvory ručně. Výsev se provádí do stejné hloubky. Stačí jedno kliknutí na konstrukci a celá řada otvorů pro výsadbu je připravena. Tím se dosáhne 100% klíčivosti.

Je na každém pěstiteli zeleniny, aby se rozhodl, zda bude česnek sázet ručně, nebo použije některý z přístrojů pro přípravu půdy a výsadbu česneku na záhony.

Mnoho zemědělců se ptá, jak vyrobit secí stroj pro svůj kypřič. V moderním zemědělství se stále častěji používají ráčnové kultivátory s různým nářadím a konstrukcí. Mezi takové nástroje patří secí stroje pro jednonápravový traktor.

Secí stroj pro kypřiče je určen k rovnoměrnému rozprostření osiva v půdě. Typ a konstrukce se podobají traktorovým strojům, jen jsou několikanásobně menší.

Speciální aplikace

Základním principem jednoduchého výsevního mechanismu je omezení uvolňování semen do vnějšího prostředí. Pro tento postup se používá otevřená krabice s dvojitým dobrým dnem. Do vzniklého prostoru se vloží pohyblivá deska. Do spodní části krabice (horní) s otvory o něco většími, než je velikost sadby, nasypeme zrna nebo semena, ve spodní vrstvě jsou otvory větší, shodují se s horní. Při zatlačení mezipláště spolu otvory ve dně nekomunikují, což znamená, že zrna nevypadávají. Pokud se posuvné hradítko posune, vrtačka opět funguje. Abyste se vyhnuli ucpání semen, nevkládejte do stroje příliš mnoho semen najednou, pouze je převalujte přes mechanismus.

Mnoho pěstitelů zeleniny vybavuje pohyblivou (prostřední) desku pružinou, která usnadňuje obsluhu.

Použití stroje pro výsadbu je velmi jednoduché. Na záhonu je vyznačena brázda. Umístěte na něj podomácku vyrobený květináč, zatlačte zařízení dopředu. Zásobník se otáčí. kukuřice nebo semena jsou rovnoměrně sypána. Poté se rostliny zasypou kyprou zeminou pomocí improvizované motyčky.

Semena jsou upevněna v sadbovači s průhlednou plastovou nádržkou. Celou konstrukci lze snadno přizpůsobit jakékoli zelenině, např. secí stroj pro ředkvičky musí být menší než pro kukuřici. Náhradní díly lze velmi snadno vyrobit z jednoduchých materiálů. Aby bylo dosaženo hospodárného a kvalitního pěstování různých druhů zeleniny, je nutné vyrobit přibližně 3-4 nádoby s různě velkými otvory pro sadbu.