Jak nařezat dřevěnou lištu bez truhláře

Jak řezat stropní sokl: způsoby řezání rohů pomocí hmoždíře, kreslení na stole a značení na stropě

 • Sádra. Nejstarší zástupci stropních soklů. Pro jejich tvarování se používaly speciální lišty. K jejich instalaci se používaly různé malty jako lepidlo. Sádrové bagety se také označují jako „filety“. V moderní výstavbě se používají jen velmi zřídka, a to kvůli vysokým nákladům a nepohodlnosti instalace. Kromě toho jsou k dispozici spolehlivější a levnější imitace sádrových pilin.
 • Polystyren (polyuretan). Nejběžnější typ stropního podstavce. Tento typ výrobků se vyznačuje nízkou cenou, vysokou estetickou hodnotou, snadnou instalací a širokou škálou provedení. Šířka polystyrenových baget se pohybuje od 5 do 250 mm. Lze je použít v jakémkoli typu místnosti a dotvářet různé styly interiéru.
 • Dřevěné stránky. Drahé a poměrně objemné bagety, které se používají především k výzdobě dřevěných domů s vhodným interiérem. K instalaci dřevěných prken se kromě lepidla často používají šrouby a hřebíky.
 • Plastové. Vynikající volba pro koupelny a jiné místnosti s vysokou vlhkostí. Použijte speciální lepidlo odolné proti vlhkosti nebo samořezné šrouby.

Při montáži výše uvedených výrobků je třeba vědět, jak lišty řezat. To neplatí pro plastové výrobky, které jsou vybaveny speciálními rohovými adaptéry.

Dláto na soklové lišty: základní pravidla pro použití

Každý se může dozvědět, jak správně řezat rohy stropních lišt. Abyste zajistili hladký průběh procesu, měli byste se nejprve naučit základní techniky pro vytvoření krásné a rovnoměrné formy.

lištu, truhláře

Hlavním pravidlem práce je dodržovat úhel rohů. Pokud je lišta připevněna na pravé straně, bude roh seříznut z levé strany a naopak.

Dláto. šikovný nástroj pro rychlé obrobky

Polyuretanový stropní sokl: co to je, výhody a nevýhody, z čeho se vyrábí, jaké existují druhy, jak si vybrat, montáž lišt krok za krokem, malování, způsoby renovace, průměrná cena. viz naše publikace.

Jak řezat soklovou lištu pomocí soklové frézy

Dláto je truhlářský nástroj ve tvaru zásobníku s drážkami. To umožňuje řezat lištu v pravém úhlu.

Pokud mluvíme o profesionálních nástrojích, mají speciální otočný mechanismus. To umožňuje nastavit požadovaný úhel. Nejvhodnější je použít pokosovou pilu, když je úhel mezi stěnami dokonale rovný.

O lištách a obtížnosti řezání rohů

Praktický dekorativní prvek. stropní sokl nebo filet. může být vyroben z:

 • PVC. cenově nejdostupnější;
 • polystyren. mají nízké náklady;
 • Polyuretan. stojí řádově více než ostatní;
 • polystyren. o něco dražší než polystyren a PVC.

Dřevěné fólie jsou velmi oblíbené, protože dodávají interiéru strohou eleganci. K provedení rohového řezu na dřevěné liště je třeba použít pilku na železo s jemnými zuby nebo pilku na železo s kovovými zuby.

Tip! Pokud chcete lištu, která je odolná proti vlhkosti a zároveň trvale instalovaná, je správnou volbou polyuretanová lisovaná lišta. Je důležité si uvědomit, že nesnáší prudké výkyvy teplot. rychle se deformuje, takže není vhodný pro použití v interiéru kuchyně.

Každý z materiálů lišt má své výhody a nevýhody. Například polystyren a pěnový polystyren se snadno rozbíjejí, polyvinylchlorid je více elektrostatický.

Bez ohledu na materiál, ze kterého je lišta vyrobena, je její řezání do rohů komplikované, protože stěny místnosti nemají vždy úhel přesně 90°. Někdy, zejména ve starších budovách, mohou stěny svírat úhel 88° nebo 92°, a pokud je lišta řezána pod úhlem 45°, při montáži se určitě objeví mezera. Abyste tomu předešli, použijte zde uvedený způsob řezání lišt.

Před připevněním lišt zkontrolujte, zda v rozích nejsou mezery

Jak řezat proužky v rozích bez židle

Jak poprvé řezat stropní desky v rozích bez příchytky

Jak řezat rohy stropních desek. Obrázek 1

S nedorozuměním při vyřezávání vnějších a vnitřních rohů stropního soklu se pravděpodobně setkal každý, kdo alespoň jednou prováděl opravy svépomocí.

Obložení stropu, které se také nazývá příchytka, se používá při opravě, aby se skryla nerovná hranice mezi stěnou a stropem a interiér byl úplný.

Jak vyříznout roh stropního soklu bez skládačky ? O tom a budeme diskutovat v našem článku.

Jak řezat stropní lišty v rozích bez pokosové frézy? Pokud nemáte doma truhláře, není to problém. Vyříznutí vnitřního a vnějšího rohu samozřejmě bez nářadí na rozhoz.

Nyní jsou v oblasti lišt k dispozici lišty různých velikostí, tvarů a barev, s reliéfními vzory i bez nich. Liší se také materiál, ze kterého jsou vyrobeny.

Většinou se jedná o polyuretan, pěnový polystyren a polyvinylchlorid. V posledních letech se však dřevěné lišty stávají při renovacích stále oblíbenějšími

Jejich úhledný vzhled umožňuje dodat designu místnosti eleganci a strohost.

Jaká je nejlepší podlahová lišta??

Před vyříznutím rohů stropní lišty je třeba správně vybrat rohové lišty.

Tip: Stropní lišta bude vypadat harmonicky, pokud bude správně zvolena její šířka. Čím vyšší jsou stěny, tím širší je lišta.

Polyuretanové lišty jsou nejpevnější, nejodolnější proti vodě a nejpružnější a není obtížné s nimi vyříznout roh.

Tyto pozitivní vlastnosti však „převažuje“ jedna zásadní nevýhoda. nevydrží prudké teplotní rozdíly, což neumožňuje jejich použití v mnoha místnostech.

Například v rodinné kuchyni s plynovým, jak se říká elektrickým sporákem, si polymerové přístrojové desky zachovají svůj původní vzhled asi týden. Poté se při ne neobvyklém vaření, kdy horký vzduch stoupá nahoru a dolů ke stropu, začnou deformovat, čímž se celý „obraz“ zkazí.

Lišty z jiných materiálů mají také své nevýhody.

Například výrobky z PVC mají vysokou elektrostatickou náchylnost, v případě, že se na jejich povrchu při práci objeví promáčknutí, je jejich odstranění nereálné. Sebemenší mechanické namáhání může způsobit prasknutí polystyrenu a polystyrenových lišt.

Jak oříznout lištu lišty bez truhláře, pokud vaše rohy nejsou 90°?

Nelze řezat bagetu v rohu, zkazíte spoustu stropního podstavce! Toto je pro vás nejjednodušší metoda.

Externí připojení

Ačkoli se to může zdát zvláštní, práce s vnitřními spárami je obecně stejná, vnější spáry způsobují více problémů. Spojování prvků se provádí naprosto stejným způsobem jako v případě vnitřních spojů. Jediný rozdíl bude v poloze pásu, který se při řezání odřízne. nezapomeňte, že řezané plochy by se měly překrývat, nikoli spojovat dovnitř. Zbytek je také dláto, pila a vyžínač.

Spojování v rovných oblastech

Za nejobtížnější místa jsou považovány rohy obvodového vlysu stropu. Po překonání prvního rohu se obvykle začnete okamžitě pohybovat v obou směrech a dokončíte lepení jednoho pásu za druhým. Pokud vlys dobře přiléhá k rovné linii, není to žádný problém: oba okraje seřízněte pod úhlem 90 stupňů řezačkou na dráty a poté je spojte montážním lepidlem. Hlavní je dosáhnout maximální neviditelnosti kloubu.

Drobný problém nastává, když se montážní práce blíží k dalšímu rohu a je nutné vlys zkrátit na délku. Proveďte to s určitou rezervou pro podříznutí rohu. Zkušení řemeslníci doporučují ponechat rezervu alespoň 10-15 cm, vzhledem k možným chybám v návrhu (někdy napoprvé nelze). Po rozříznutí a kontrole rohu vlysu se pásek nanese za sucha na zbývající plochu od rohu rovným řezem směrem k nejbližší bagetě. Po vyznačení potřebné délky tužkou odřízněte přebytečný díl pod úhlem 90 stupňů a slepte jej.

Ořezávání pomocí šikmého řezáku

K zarovnání soklové lišty se používá speciální nástroj. omítačka. Konstrukčně se jedná o zásobník vyrobený ze dřeva, kovu nebo plastu. Na některých částech pokosové frézy jsou svislé drážky, které umožňují řezat různé díly pod úhlem 45 nebo 90 stupňů.

Na trhu jsou k dispozici sofistikovanější přístroje, které kromě již popsaných úhlů mají možnost řezání pod úhlem 60 stupňů. Profesionální model má také otočný mechanismus. Nástroj na vrubování se od zjednodušené verze liší tím, že s ním lze řezný materiál upevnit pod libovolným úhlem. Musíte vědět, jak správně lepit stropní lišty v rozích, aby vše vypadalo hezky.

Typy stropních ozdobných lišt

Než začnete instalovat lišty na palivové dřevo, musíte si je koupit, a k tomu potřebujete znát nabídku dostupných výrobků.

Lišty jsou vyrobeny z různých materiálů:

Abyste měli představu o jednotlivých typech dekorativních stropních prvků a mohli si vybrat ten správný výrobek, musíte znát alespoň jejich stručnou charakteristiku:

 • Lišty z PVC mají dobrou cenu, ale tento materiál může akumulovat statickou elektřinu.
 • Polyuretanové lišty se vyznačují vysokou kvalitou, pevností, odolností proti vlhkosti a pružností. Jeho hlavní nevýhodou je, že není dostatečně odolný vůči prudkým poklesům teplot, a proto by polyuretanové výrobky neměly být instalovány v místnostech s vysokou vlhkostí.
 • Dřevěné filety jsou vystaveny vysokým teplotám, vlhkosti a mají velkou hmotnost.
 • Soklové lišty z polystyrenu jsou odolné proti vlhkosti, kvalitní a atraktivní, ale při mechanickém zatížení se lámou.

Kromě toho se filety liší i v dalších parametrech. Šířka, délka, topografie a tvar. Jejich použití v místnostech různých velikostí závisí na těchto vlastnostech.

Například široké výrobky vypadají harmonicky ve vysokých místnostech. Při řezání širokých lišt existují různé nuance. Skutečnost, že tyto profily jsou spojeny pod úhlem 90 stupňů. Pro přesný řez použijte řezačku na dráty. Pokud se však rohy místnosti odchylují od norem, práce se provádí ručně.