Jak vyříznout stropní lištu pro vnitřní roh?

Jak řezat stropní sokl: práce s elektrickým nářadím nebo bez něj

Při každé renovaci je třeba věnovat pozornost i těm nejmenším detailům. Vzhled a dojem z místnosti závisí na kvalitě povrchové úpravy. Do značné míry se to týká stropů, které ve většině případů nejsou dokonalé, takže aby se skryly všechny nedokonalosti (jejich a stěn), mnoho majitelů používá stropní lišty, které dodávají místnostem úplnost. Zatímco na rovných plochách nepůsobí bagety žádné zvláštní potíže, spoje prvků v rozích vyžadují maximální péči. Proto se mnoho majitelů, kteří plánují nebo již zahájili opravy, zajímá o to, jak snížit stropní sokl, jaké nástroje lze pro tuto fázi práce použít.

Odpověď na otázku, jak řezat stropní lištu, závisí na materiálu, ze kterého je vyrobena. Krájení je odlišné, protože bagety mají různou hustotu. Proto je třeba nejprve zvážit nejoblíbenější materiály a zároveň zvláštnosti jejich řezání.

Pěnový polystyren

Tyto výrobky mají nejnižší cenu, protože materiál je velmi odolný vůči mechanickému namáhání. Desky z pěnového polystyrenu se snadno poškrábou, při nehodě se mohou poškodit. Výhody. minimální hmotnost, snadné lepení, snadné zpracování, možnost lakovat v libovolné barvě.

Tento pěnový materiál se skládá z malých částic, které lze od sebe snadno oddělit. Jsou však hlavní nevýhodou těchto baget. Vyžadují velmi ostrý nástroj. V opačném případě by se lišta mohla rozpadnout a není vhodná k instalaci. To platí jak pro úhlový, tak pro rovný řez.

Pěnový polystyren

Tento uchazeč je dražší, ale od prvního kandidáta se příliš neliší, protože je „příbuzný“ polystyrenu: vyrábí se z expandovaného polystyrenu. Tento materiál se také skládá z malých granulí, které jsou však blíže u sebe. Pěnový polystyren však nesnese příliš ostré ostří. také se rozpadne. Proto musí být řemeslník vybaven neméně ostrými nástroji.

Extrudovaný pěnový polystyren

EPPS se vyrábí ze stejných surovin jako standardní pěnový polystyren, ale v tomto případě se používá jiná, sofistikovanější technologie. Běžné PVC se vyrábí působením páry přes mikrogranule.

Pro získání extrudované polystyrenové pěny se částice smíchají při vysoké teplotě a tlaku a poté se do suroviny přidá pěnidlo. Granule jsou v tomto materiálu mnohem menší (max. 0,2 mm), což vede k menší fragmentaci a větší pevnosti. K řezání není zapotřebí velmi ostrých nástrojů, ale tupost břitu také není vítána.

Polyvinylchlorid

Plastové lišty (PVC). další typ stropních výrobků. Obvykle se kupují pro dokončovací práce v koupelnách. Pokud vezmeme v úvahu téma „Jak řezat stropní sokl“, pak jsou výjimky, protože pro jejich spojování se používají speciální, hotové rohy.

Obecně platí, že tyto bagety lze řezat nožem na krabice, pilkou na kov nebo ostrým kuchyňským nástrojem. Vzhledem k tomu, že se PVC nemůže samo přetvářet kvůli své nedostatečné pružnosti, nedoporučuje se při řezání vyvíjet příliš velký tlak.

Polyuretan

Jedná se o dalšího zástupce polymerních výrobků. Vyznačuje se vysokou hustotou a absencí nevýhod předchozích konkurentů. Snadno se řeže, takže nástroj musí být ostrý, ale nejsou stanoveny žádné maximální požadavky na jeho ostření. Polyuretanové lišty se nedrolí, nekroutí a se ctí odolávají téměř jakémukoli tlaku.

vyříznout, stropní, lištu, vnitřní

Dřevo

Tento tradiční materiál se řeže běžnými tesařskými nástroji: např. skládačkou, ruční nebo elektrickou pilou. k očištění míst řezu by se měl použít brusný papír nebo pilník. Protože jsou tyto výrobky dražší než jiné lišty, je třeba při práci dbát na opatrnost. Závažnou chybu lze snadno udělat, ale není možné ji napravit. Důsledkem nedbalosti bude nákup nové bagety.

Ideálním nástrojem pro řezání masivního dřeva je elektrická pokosová pila. Jeho největší nevýhodou je vysoká cena, zejména u kvalitních modelů. Na druhou stranu mají kupující možnost najít levný nástroj, který odvede slušnou práci.

Řezání skládačkou: vnější roh

Při instalaci stropních soklů se domácí řemeslníci nejčastěji zajímají o to, jak správně navrhnout vnitřní rohy místnosti. Řezání vnějších rohů je méně časté, ale v určitých dispozicích stěn je také nutné. Zvažte, jak správně vytvořit vnitřní roh bagety pomocí speciálního nástroje (pokosníku).

Prvním krokem je pořízení elektrického nářadí. Tento nástroj je zásobník, ve kterém se obrobek upíná a řeže. Chcete-li změřit délku požadovaného výrobku, musíte jej připevnit ke stropu. Poté nasaďte lištu do spojovací lišty. Jeho poloha musí odpovídat poloze, kterou bude zaujímat na stropě.

Křeslo

vyříznout, stropní, lištu, vnitřní

Důležité! Při řezání držte filet levou rukou. Musí těsně přiléhat ke stěně nástroje. Část, kterou chcete připevnit ke stropu, musí být nahoře. Druhá část se pevně přitiskne ke dnu pracovního nástroje.

Jak správně vyříznout vnitřní roh stropní lišty je záludná otázka, na kterou vám pomohou odpovědět příslušné fotografie. Odborníci doporučují je prostudovat a teprve poté začít pracovat.

Jakmile se ujistíte, že je výrobek v nástroji správně umístěn, můžete začít řezat. Pilka na železo musí mít určitý úhel, tj: 45 stupňů. Při práci se nedoporučuje vyvíjet příliš velký tlak, protože by mohlo dojít k poškození povrchu skládačky. Přilehlý filet se ořízne a poté se zrcadlově převrátí.

Jaké nástroje jsou potřeba?

V závislosti na zvoleném způsobu práce mohou být při montáži stropních soklů užitečné následující nástroje:

 • Pila na dřevo. Užitečné pro dřevěné lišty.
 • Pásová pila na kov. Vhodné pro jiné typy lišt (např. polystyren, plast atd.). д.).
 • Dláto na dřevo. Nástrojem je drážka ve tvaru obráceného U, kde se úhly 45° a 90° používají k vyznačení čar pro řezání.
 • Elektrická pokosová pila. Lze jej použít místo truhlářské frézky a pomáhá dosáhnout přesného řezu.
 • Elektrická skládačka. Snadné ovládání, s nímž lze správně a bez otřepů vyříznout roh.
 • Použití kuchyňského nože nebo řezačky na krabice. Je vhodná na lišty z polystyrenu, je důležité, aby měla vynikající řezný nůž, takže musí být dobře nabroušená.

Jak řezat lištu bez truhláře

Předpokládejme, že potřebujete naléhavě přilepit lištu na strop.

Jak vytvořit roh bez truhláře? Je to možné, ale zabere to více času. Postupujte takto.

 • Nejprve obě části lišty seřízněte v pravém úhlu.
 • Díly se vyznačí na stěně a spojí se pomocí ořezávací čáry. Výsledkem budou dvě protínající se čáry. Jejich průsečík se promítá přímo na části lišty.
 • Lišta se připevní ke stropu a od jednoho okraje ke druhému se vyznačí ořezová čára.
 • Dokončovací práce se provádějí pomocí kuchyňského nože nebo řezačky na krabice.
 • Nakreslete na papír virtuální zářez s čarami v pravých úhlech. Položte lišty na brusku a řezte (s vertikálně drženým kotoučem brusky).

Jak snížit roh stropního podstavce s odbornými komentáři pomůže vyřešit tento problém.

Tip! Vzhledem k tomu, že vnitřní nebo vnější roh není vždy dokonale tvarován, má stropní sokl ve spojích znatelné mezery.

Aby nebyly tak nápadné, naneste na konce lišt před jejich přilepením plnič omítky. Po spojení prvků lze přebytečný tmel odstranit gumovým tmelem. Případné mezery budou vyplněny a spáry budou méně nápadné.

Správné lepení a spojování vzorovaných lišt není snadné. Co v takovém případě dělat? Odpověď se dozvíte ve videu.

Materiál a název

První materiál omítka se používal k výrobě soklových lišt na stropy. Musely být vytvarovány a následně připevněny ke stropu sádrovou maltou. Podobné ozdobné prvky se nazývaly latě a dnes se již téměř nepoužívají, ale lze je vidět ve starých domech, které se v tomto období téměř nedochovaly. Jedná se o drahé prvky výzdoby místností, takže se dnes nepoužívají a jejich název téměř nikdo nezná. V dnešní době existují levnější a praktičtější lišty pro výzdobu stropu.

Část sortimentu ve specializovaném obchodě

Stropní lišty se dnes vyrábějí z materiálů, jako je polystyren nebo polyuretan. Jedná se o levné dekorativní prvky s řadou dalších výhod, jako je snadná instalace, praktičnost, atraktivita a „odlehčení“ oproti sádrokartonovým stropním prvkům, které jsou velmi těžké. Takové sokly z polyuretanu nebo polystyrenu se vyrábějí v různých šířkách (od 5 do 250 mm) a mají také širokou škálu tvarů a kreseb, takže je možné vyzvednout tyto dekorativní prvky pro jakýkoli styl dekorace. Jedinou výjimkou jsou dřevostavby s odpovídajícím stylem, kde jsou dřevěné prvky použity jako základ, a s tím se nedá nic dělat, protože styl si vždy diktuje své podmínky.

Existují také plastové podlahové lišty, které nenavlhnou, takže se používají ve vlhkých prostorách. V zájmu spravedlnosti je třeba poznamenat, že dekorativní prvky z polystyrenu se nebojí ani vlhkosti.

Stropní lišty lze určitými způsoby ořezávat do rohů, ale tyto způsoby nejsou vhodné pro plastové lišty.

Výběr nástrojů pro řezání lišt

K přesnému a bezpečnému řezání lišt potřebujete správný nástroj. Vybírá se podle materiálu použitého na lišty:

  Soklová lišta. Vyznačují se nízkou pevností a stojí relativně málo, a proto jsou pěnové modely stále oblíbenější. Jejich trvanlivost nemá zvláštní vliv na výkon, protože stropní lišty nejsou obecně vystaveny mechanickému namáhání. K ořezávání je nejlepší standardní nůž Stanley.

Lze ji zakoupit ve stavebninách nebo si ji můžete vyrobit sami podle tohoto návodu:

  Tři desky 5015 cm přibité dlouhým žebrem ve tvaru trojúhelníkového obdélníkového boxu. Upozorňujeme, že mezi bočními lištami a příčnou lištou musí být dodržen úhel 90 stupňů.

Pro pohodlnou a bezpečnou práci s tímto podomácku vyrobeným zařízením je třeba desky před sešíváním dobře obrousit.

Technologie řezání stropních lišt

Abyste mohli práci provést rychle a efektivně, musíte zvolit správný nástroj pro materiál základní desky a správnou metodu řezání. Pokud máte nůžky na drát, nebudete mít žádné zvláštní potíže. Pokud ji nemáte k dispozici, máte dvě možnosti: řezat podle šablony a měření na stropě nebo si nástroj vyrobit sami.

Vlastnosti řezání stropních desek v truhlárně

Práce s tímto zařízením by měla být velmi opatrná, aby nedošlo k otupení nástroje a zanechání zářezů na nepotřebných místech. Postupujte přitom podle níže uvedených pokynů:

  Připevněte lištu do měřidla tak, jak ji plánujete umístit na stěnu. Strana, která má být na přípravku přitlačena ke stropu, se musí dotýkat boční stěny.

Při řezání a ořezávání pěnových a polyuretanových výrobků mějte na paměti, že tyto materiály se drolí a protlačují, takže nástroje musí být dostatečně ostré a silné mechanické působení na ně je nežádoucí.

Řezání stropních lišt pomocí šablony

Tuto metodu lze použít v případě, že máte. rovné rohy a potřebujete bagetu oříznout přesně pod úhlem 45 stupňů. Než začnete řezat stropní lišty v rozích, nakreslete si na silný papír přípravek. Nakreslete dvě rovnoběžné přímky a pomocí úhloměru vyznačte rohy v pravém úhlu.

Umístěte filet stejným způsobem jako u tradiční jednotky. Pozor, při ořezávání lišt udržujte nástroj ve svislé poloze.

Pravidla vrtání stropních lišt podle značení

Tato metoda se používá k řezání lišt, pokud nemáte truhlářskou dílnu nebo díly, ze kterých by se daly vyrobit.

Za tímto účelem vyznačte na stěně v tomto pořadí:

  Umístěte lištu do rohu v místě uchycení.

Při použití této metody je důležité přesně označit všechny čáry a body. Chybou o několik milimetrů vznikne mezera. Tato metoda je vhodná pro řezání a spojování vnitřních i vnějších rohů stropního soklu.

Jak řezat lištu bez truhláře

Pro úhledné spojení vnitřních rohů desek se lze obejít bez zářezu.

  Přiložte výlisek koncem k listu papíru a obkreslete obrys vypouklé strany. Vhodnější je použít malou část lišty (pokud je k dispozici).

Jak vyříznout roh stropního soklu pomocí nářadí na rozteč

Dláto je jednoduchý truhlářský nástroj, který umožňuje řezat obrobek pod požadovaným úhlem.

Obvykle tvoří plastový, dřevěný nebo kovový zásobník se svislými drážkami pro řezání pod úhlem 90° a 45°. Existují také složitější konstrukce pil. pro úhly 90, 60 a 45 stupňů. Pro profesionálnější práci použijte rotační rovinnou pilu, u které lze pilku na železo upevnit v libovolném úhlu k obrobku.

Jak řezat lištu pomocí truhláře. vnitřní roh:

 • Podržte lištu u stropu a změřte požadovanou délku.
 • Poté zasuňte lištu do roviny tak, aby její poloha byla shodná s polohou lišty na stropě.
 • Lišta musí být přitisknuta ke vzdálené stěně truhláře.
 • Držte lištu levou rukou.
 • Zvolíme polohu pily v úhlu 45°, s rukojetí pilky co nejblíže levé ruce.
 • Obrobek řežte bez nadměrného tlaku na pilu.
 • Dalším krokem je řezání lišt. Umístěte ji na vzdálenější stranu lišty.
 • Stiskněte a přidržte pravou rukou.
 • Umístěte pilku na železo tak, aby svíral úhel 45 stupňů a rukojeť pilky na železo byla blízko vaší pravé ruky.
 • Řezání lišty.

Poté naříznuté lišty spojte k sobě a zkontrolujte přesnost řezu. Pro lepší orientaci se také říká, že pro vytvoření vnitřního rohu je třeba začít řezat od přední části lišty. Dřevěné podlahové lišty může být nutné po nařezání připevnit pilníkem.

Jak řezat lištu pomocí lišty na dřevo. vnější roh:

 • Abyste zajistili správné rozměry, je nejlepší začít označením vnitřního rohu a poté odstřihnout vnější roh. V opačném případě je možné, že lišta nebude dostatečně dlouhá.
 • Připevněte lištu ke stropu a vyznačte rozměry.
 • Umístěte stropní lištu a přitiskněte ji k nejbližší stěně.
 • Držte ji levou rukou a zvolte úhel 45 stupňů pro pilku na železo, přičemž rukojeť musí být blízko levé ruky.
 • Řezání obrobku.
 • Umístěte protičepeli k nejbližší stěně, držte ji pravou rukou.
 • Nastavte pilku pod úhlem 45 stupňů s rukojetí blízko pravé ruky.
 • Řezání obrobku a spojování rohů.

Pokud je úhel mezi stěnami přesně 90°, můžete šablonu seříznout pomocí truhlářské frézky. Pokud je však přesnost příliš malá, můžeme lišty řezat jinými metodami.

Další způsoby

Pokud máte dobré oko a přesnou ruku, můžete použít podomácku vyrobenou šablonu, podobnou imitaci skládačky. Vezměte si tenkou desku nebo těžkou překližku a nakreslete plán ve tvaru vodorovného obdélníku. Pomocí úhloměru vyznačte na levé a pravé straně obdélníku úhel 45°. Nakreslete čáry spojující protilehlé hrany. Nyní můžete podle této šablony vyříznout lišty. Postup je jednoduchý a podobný první možnosti uvedené výše. Pouze stropní díly se nezasouvají, ale překrývají se na výkresu a zarovnávají se s označením dispozice pilkou na železo.

Speciální komponenty pro spojování

Při instalaci stropních soklů můžete obejít otázku, jak vyříznout roh. V situaci, kdy nechcete nic řezat, pokud jste žena a máte ráda krásu, ale ne truhlářské práce, můžete jít jinou cestou. Doporučujeme zvolit lištu pro povrchovou úpravu, ke které v obchodě najdete odpovídající díl, abyste zakryli spáry. Tato metoda šetří čas a úsilí.