Která sekačka na trávu by měla být elektrická nebo benzínová?

Kterou sekačku na trávu je nejlepší koupit: vyberte typ a model

S příchodem léta si majitelé usedlostí a chalup začínají klást otázku, jak posekat trávník. důležitou součást zahradní krajiny. A nejlepším řešením je zakoupit sekačku na trávu. Vzhledem k rozmanitosti modelů a značek však není snadné se správně rozhodnout. V tomto úvodu vám ukážeme, jak si vybrat sekačku, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám při sekání trávy, a představíme vám hodnocení sekaček ve třech různých kategoriích.

Jak vybrat správnou sekačku? Nejprve je třeba pochopit funkční rozdíly mezi sekačkami na trávu a podobnou zahradní technikou: vyžínači a křovinořezy. Mezi těmito stroji na venkově často není velký rozdíl, což může vést k chybám.

 • Sekačka na trávu. kolová zahradní a parková technika střední velikosti a výkonu pro sekání trávníků v rovinaté krajině.
 • strunová sekačka na trávu je malé elektrické nářadí určené k ručnímu přenášení, které se skládá z řezacího prvku, výložníku a motoru. Strunová sekačka se používá, když je třeba posekat trávu na nerovném povrchu, v těžko přístupných místech a v blízkosti plodin. Toto zařízení se obvykle používá pro relativně malé plochy trávníku. Nebo pro sekání trávníků, kde neprojela sekačka na trávu.
 • sekačka na trávu. výkonnější a konstrukčně spolehlivější verze sekačky na trávu. Navrženo pro sečení vysoké trávy a nerovných ploch. Lze použít jako základní nástroj pro péči o trávník, pokud není k dispozici sekačka, ale protože se neseká ručně a rovnoměrně, není vhodný pro použití na trávnících.

Došli jsme tedy k závěru, že sekačka je nejlepší volbou pro rovný trávník s jednoduchou geometrií. To je však jen začátek. Dále je třeba vybrat typ sekačky na trávu. Klasifikace strojů, principy fungování jednotlivých modelů, výhody a nevýhody jsou pro přehlednost uvedeny v tabulce 1.

Tabulka 1. Principy sekaček na trávu

Technický parametr Výhody Nevýhody
Typ motoru a zdroje energie:
Elektrický motor bez baterie Elektrické sekačky na trávu
šetrný k životnímu prostředí, nevyžaduje nákup pohonných hmot a maziv, nízká hladina hluku (80 dB). Vyžaduje připojení k elektrické síti, prodlužovací kabel, riziko poškození kabelu, nebezpečný provoz za deště a rosy, omezený výkon.
Elektrický motor s dobíjecí baterií Dobíjecí sekačky a robotické sekačky na trávu
Mají stejné výhody jako výše uvedené a jsou přenosnější. Robotické sekačky nevyžadují obsluhu. Mají stejné nevýhody jako výše uvedené, ale navíc se vyznačují velkou hmotností, omezenou výdrží baterie (15 až 30 minut) a nutností dlouhého dobíjení.
Benzínový motor Benzínové sekačky na trávu
Vysoký výkon, manévrovatelný, robustní, určený pro intenzivní použití. Jsou těžké, hlučné (přes 90 dB), vyžadují pravidelný servis a nákup paliva a maziv.
Žádný motor, ale zdroj energie prostřednictvím svalové síly Mechanické sekačky na trávu
Zcela šetrný k životnímu prostředí, tichý, nízkonákladový, energeticky nezávislý, použitelný za všech povětrnostních podmínek, ideální pro plochy s krátkou mladou trávou. Vyžaduje velkou fyzickou námahu pro rychlou jízdu, dlouhá doba sečení. Nevhodné pro hustou nebo vysokou trávu.
Typ pohonu:
Na předních kolech Sekačky s vlastním pohonem a pohonem předních kol
Manévrovatelnost na mysu, snadné řízení. Používejte pouze na rovných trávnících.
Pohon zadních kol Sekačky se zadním pohonem a samojízdné sekačky
Zadní kola s větším průměrem, která jsou schopná jízdy na svazích a ve zvlněném terénu. Nepohodlné otáčení, někdy je nutné zastavit a některé modely dokonce zvednout.
Pohon všech kol Samohyb, pohon všech kol
Výkonný a vysoce výkonný, všestranný pro všechny terénní a povětrnostní podmínky, snadné stoupání do kopce i z kopce. Vysoké náklady, vysoká hmotnost (cca 50 kg).
Bez pohonu Nemotorové modely
Mají nízkou hmotnost (cca 15 kg) a jsou úsporné. Nutnost tlačit vpředu, nízký výkon (modely s motorem bez pohonu kol).
Princip fungování:
Válcová řezací jednotka („bubnový princip“, se spirálovými řezacími noži kolem otáčejícího se bubnu) Sekačky na trávu s bubnovou žací jednotkou
Všechny modely sekaček s pohonem dvou kol s ručním pohonem a některé modely s elektrickým pohonem jsou součástí dodávky a tyto hlavní výhody stroje jsou následující. Poskytují nejlepší kvalitu sečení (sekání trávy). S nízkým výkonem a manévrovací schopností, nevhodné pro náročné oblasti.
Rotační sekačky („vrtulový princip“, na svislém rotujícím hřídeli je upevněn disk nebo 1-2 páry nožů. vřetenové nože) Sekačky na trávu s rotačním žacím ústrojím
Obzvláště všestranné, s výškově nastavitelnými lopatkami, které lze použít na nerovném terénu. To se týká všech čtyřkolových benzinových a elektrických modelů. Nevýhody jsou dány typem motoru, pohonu, lopatek, materiálem krytu.
Vzduchový polštář Válcové sekačky na trávu
Manévrovatelný, snadno ovladatelný, ideální pro nerovný terén a těžko přístupná místa. Zřídka dostupné, malý dosah, obtížné řízení v přímém směru.
Výkon:
Elektrické. do 1,5 kW stejnosměrné motory. do 2,5 litru. с. Sekačky s nízkým výkonem
Kompaktní, lehký, úsporný, ideální pro malé rovné trávníky se záhony. Malá šířka řezu (do 40 cm), velká námaha a časová náročnost, schopnost řezat pouze nový porost, špatná funkčnost.
Elektrický. 1,5-2 kW DC 2,5-6 litrů. с. Střední sekačky na trávu
Nejvhodnější pro většinu ploch s mírným sklonem a nerovnostmi povrchu, dokáže posekat hustě rostoucí plevel, výrazně urychluje sečení trávníku. Mají vyšší cenu, poměrně velkou hmotnost a rozměry.
Výkon motoru nad 6 litrů za sekundu Vysoce výkonné sekačky na trávu
Spolehlivé a výkonné, dostupné pouze v benzinových, poloprofesionálních a profesionálních modelech. Vysoké náklady a vysoké náklady na údržbu.

Jak vybrat sekačku na trávu?

Při nákupu sekačky na trávu pro péči o zahradu je třeba pečlivě prostudovat její možnosti, konstrukční prvky a technické specifikace.

Zahradník by měl dodržovat následující kritéria:

 • Konstrukce a kvalita komponentů rozhodují o životnosti stroje. Spolehlivá sekačka nesmí mít žádné vady. Všechny vnitřní díly by měly být namontovány co nejlépe. Motorový prostor stroje nesmí být viditelně poškozen, což by mohlo časem způsobit vážné škody;
 • Typ motoru. sekačky na trávu mohou být vybaveny elektromotory nebo 2 či 4 takty. První typ se vyznačuje průměrným výkonem a nízkou rezervou tažné síly. Dvoutaktní a čtyřtaktní sekačky jsou robustnější a mohou dobře fungovat v oblastech s velkým množstvím divoké vegetace. Rozdíl mezi dvoutaktními a čtyřtaktními motory spočívá v tom, že čtyřtaktní sekačka spotřebuje méně paliva a je tišší;
 • Typy sekaček. Podle systému sečení se může jednat o rotační nebo bubnové sekačky. Na trhu jsou také bezprstové sekačky. jsou určeny k sečení divoké vegetace na velkých plochách a používají se pouze na závěsu traktoru;
 • Pohon kol. konstrukční prvek, který je u elektrických sekaček velmi vzácný. U benzinových strojů je to naopak. Téměř každý výkonný benzínový model je samohybný. Díky tomu je benzínová sekačka vhodná pro nerovný terén. protože uživatel nemusí zařízení při spouštění tlačit nahoru ani ho držet dole. v některých případech jsou na trhu i mechanické sekačky. Je bez vlastního pohonu. protože sečení a pohyb v něm se provádí fyzickou silou obsluhy;
 • Kola. téměř každá sekačka na trávu je dodávána s koly. Kola umožňují pohodlnější cestování po pozemcích. Důležitou výhodou jsou kola na kuličkových ložiscích. Tlumí nerovnosti povrchu a udržují linii sečení strunové sekačky pěknou a čistou;
 • Nastavitelná výška sečení. většina sekaček je vybavena páčkami nebo spínači, které umožňují nastavit výšku nože podle konkrétních provozních podmínek. To je přesně to, co mechanicky poháněné sekačce chybí. může sekat pouze na jedné úrovni určené výrobcem;
 • Zásobník. modely se sběrným vakem na trávu jsou ideální pro úpravu trávníků. Stroje bez sběrného koše tuto funkci nemají;
 • velikost. malé sekačky jsou nejvhodnější pro práci v těžko přístupných místech. Větší stroje lze používat na otevřených polích bez mnoha pevných překážek;
 • příslušenství sekačky. některé modely se dodávají se sedadlem. Velké sekačky jsou vybaveny vyměnitelnými rukojeťmi, přídavnými bezpečnostními kryty. Všechno toto příslušenství usnadňuje používání sekačky na trávu.

Země původu hraje při výběru sekačky na trávu důležitou roli. Německá sekačka je mezi profesionálními sekačkami nejoblíbenější. český. a polská sekačka. Stroje vyrobené v těchto zemích se vyznačují vysokou kvalitou a odolností. Pro začínající zahrádkáře je čínská sekačka tou správnou volbou. Snadno se obsluhují a nevyžadují specializovanou údržbu.

Typy sekaček na trávu

Rotační sekačky

V nabídce rotačních sekaček jsou modely:

Sekačky na trávu s tlačítky

Řada mechanických sekaček zahrnuje modely, které mají:

Šířka sečení od 300 do 400 mm Funkce nastavení výšky sečení Zásobník na trávu až 40 litrů Hmotnost od 6,1 do 9,1 kg

Robotické sekačky

Jsou navrženy tak, aby za vás sekaly trávník. Uživatel se nemusí na procesu podílet, proto se tato technika nazývá také automatická sekačka. Jsou vynikající volbou pro trávníky jakékoli velikosti. Terén však musí být poměrně rovný. Například sekačka Bosch Indego dokáže posekat trávník o rozloze až 1 000 metrů čtverečních. м. První nastavení využívá dotykový panel k definování hranic trávníku a navigační mapy LogiCut pro co nejefektivnější sečení. Po nastavení se pohybuje v paralelních liniích v rámci nastavených hranic. Sekačka tak pokryje celý trávník a seče o 30 % rychleji než robotické sekačky s náhodným naváděním. Nebojte se, že narazíte do obrubníku nebo jiné překážky. Tomu zabraňují hmatové senzory, které zachytí stébla, pokud se jim do cesty připlete něco jiného než tráva.

Bosch Indego má šířku sečení 260 mm, 10 nastavení výšky sečení od 20 do 60 mm, 32V lithium-iontovou baterii, funkci „inteligentního nabíjení“.

Jezdci

V nabídce jezdců jsou modely, které mají:

Minitraktory

V nabídce jsou modely, které mají:

Na co se zaměřit při nákupu modelu?

Pokud již víte, zda chcete benzínovou nebo elektrickou sekačku, je třeba uvést několik údajů, které se týkají obou typů sekaček.

Existence a kvalita sáčku na trávu

Mnoho modelů má sběrný koš na trávu, do kterého mohou padat posekaná stébla trávy. Dobrou vlastností této konstrukce je, že odpadá nutnost lopatování po sečení; místo toho je třeba pravidelně zastavovat a vyprazdňovat plný vak.

Měkké lapače trávy usnadňují kontrolu naplnění

Sáček na trávu je k dispozici ve dvou verzích: měkký (z travní síťoviny) a tvrdý (z plastu). U měkkých sáčků je snazší kontrolovat úroveň naplnění: jakmile sáček přestane po přívodu vzduchu foukat, je již plný. Takto se plastová nádrž nekontroluje. Při sekání vlhké trávy je však výhodnější druhá varianta, protože mokrá tráva ulpívá na stěnách mřížky a ucpává ji tak, že je nutné sáček po práci umýt, a dokonce i vysát.

Funkce mulčování

Některé sekačky jsou vybaveny zařízením, které vše, co se dostane dovnitř, jemně naseká a vyhodí jako mulč pro hnojení trávníku. Zdá se, že je to užitečný doplněk, ale! Dobrý mulč se vytvoří pouze tehdy, když je posekaná zcela suchá a měkká tráva. Pokud sekáte vlhký trávník, mulčovací materiál má tendenci se shlukovat. Chomáče rozptýlené po trávníku ucpávají kořeny trávy a brání jejímu správnému růstu. V důsledku toho se na vašem trávníku mohou objevit „lysiny“. Nadměrné množství mulče navíc způsobuje hromadění tzv. plsti, která postupně stoupá stále výš a výš a brání trávě v řádném růstu. Abyste odstranili přebytečnou trávu, musíte ji celou pohrabat.

Funkce mulčování je užitečná pouze pro ty majitele domů, kterým nezáleží na kvalitě trávníku. Díky tomu nemusíte řízky někam odnášet.

Vyhazování trávy na stranu

Tato funkce je užitečná v místech, kde je třeba posekat trávu u silnice.

Modely s předním nebo zadním pohonem (pro benzínové sekačky)

U benzinových strojů existují dva typy pohonu. Přední sekačky se lépe ovládají. S těmito stroji můžete otáčet na místě, aniž byste museli zastavovat motor. Když je však sběrný koš plný nebo je tráva těžká (mokrá, vysoká), musíte sekačku neustále tlačit, aby se pohybovala. Modely s pohonem zadních kol jsou prakticky nepohyblivé, ale k jejich otočení je třeba odpojit páku pohonu kol.

Sekačky s předním pohonem jsou obratnější, ale při plném sáčku se mohou zaseknout

Nastavení výšky sečení

Žádné dva názory na to, jak vypadají nejlepší sekačky, nejsou stejné. Každý model může být skvělým pomocníkem, pokud je vybrán podle výše uvedených tipů, nejen podle výrobce a ceny.

Mechanické sekačky

Mezi nejlepší mechanické modely patří:

 • AL-KO Soft Touch 38 HM Comfort. mechanická dvoukolová vřetenová sekačka s hmotností do 7,9 kg. Vysoká manévrovatelnost, nízká hmotnost a odolnost. Lze pokrýt až 250 m2±20 % plochy trávníku. Vysoce kvalitní buben má 5 nožů pro dokonalý střih.
 • Husqvarna 54. dvoukolový výrobek pro použití na rovné ploše s krátkou trávou. Šířka sečení. 40 cm, hmotnost stroje. 8,6 kg. Snadno ovladatelný, odolný a s možností sběracího vaku na trávu.

Důležité. Hmotnost sekačky by měla být rozhodujícím faktorem při výběru sekačky, protože je třeba ji pravidelně a dlouhodobě provozovat. Stroje s benzínovým pohonem mají výkonnější a těžší motory. S lehčími elektrickými protějšky se lépe manévruje.

Jaké funkce jsou nejdůležitější?

Je zřejmé, že čím je specifikace strmější, tím je sekačka dražší. A cena se může lišit desetkrát i vícekrát. Jaký je správný způsob výběru, abyste nepřeplatili, nedoplatili a byli spokojeni??

V první řadě je třeba zvážit, jak velký pozemek je třeba posekat, jaký je zde terén, jaká je kvalita trávy a kolik je jí osázeno? Nastavení podmínek. odpověď je!

 • Šířka paluby: od 30 cm
 • Objem sběrného koše na trávu: od 30 litrů
 • Výkon motoru: od 1,5 litru.с. a lepší
 • Vlastní pohon: ne
 • Šířka paluby: od 40 cm
 • Objem sběrného koše na trávu: od 40 litrů
 • Výkon motoru: od 1,5 litru.с. a lepší
 • s vlastním pohonem: ne

Proč potřebujete sekačku na trávu??

Pouze toto zařízení dokáže sekat vegetaci v jednotné, uživatelem definované výšce po celém trávníku. Při tvarování je výška řezu. hlavní parametr.

Například dvoucentimetrová sekačka na trávu je příliš krátká; bude slabá a může uhynout. Na jeho místě rychle zakoření plevel. V létě jsou však lepší 3 cm. Při výšce nad 6-7 cm mění vzhled trávníku. Začínají převládat listnaté rostliny, plocha dostává jiný odstín a vypadá neudržovaně.

Tato pravidla platí pro trávníky v parteru, v ostatních případech (louka, vřesoviště) je doporučená výška sečení jiná. Navíc se první vzrostlý porost na novém trávníku seká jen centimetr od konců. Je zřejmé, že této přesnosti lze dosáhnout pouze se speciální sekačkou. sekačka na trávu nebo sekačka na trávu tuto práci nezvládne.

Druhou výhodou sekačky je, že seká trávník rychleji a snadněji. To, co zvládne za hodinu, zabere středně velkému vyžínači celý den. Pokud je sekačka na trávu s vlastním pohonem, nese uživatel celou váhu sekačky a stroj na kolečkách je třeba pouze tlačit.

Třetí výhoda: Pokud používáte sekačku se sběrným košem na trávu, nemusíte po sekání trávy pracovat s hráběmi. Pokud si vyberete model s funkcí mulčování, nemusíte posekanou trávu likvidovat. slouží jako dobré hnojivo.

Při všech výhodách nesmíme zapomínat na nevýhody. Čtyřkolové zařízení nebude schopno sekat okraje trávníku, cestičky, plochy v blízkosti keřů a stromů, s jamkami a nerovnostmi. K tomu slouží elektrická sekačka nebo sekačka na trávu. Často je kladena otázka. Kterou sekačku na trávu nebo strunovou sekačku vybrat?? Správná odpověď zní: Při péči o trávník potřebujete obojí.

Typy sekaček na trávu

Sekačky na trávu na trhu lze rozdělit do pěti základních typů:

Abyste věděli, kterou sekačku zvolit pro svůj dům na venkově nebo pro profesionální sekání trávy, přečtěte si nejprve o výhodách a nevýhodách jednotlivých typů sekaček:

Nejčastěji se používá na relativně malých pozemcích. Důvod je zřejmý. dosah elektrické sekačky je omezen délkou napájecího kabelu. Není zrovna příjemné honit dlouhý ocas a dávat pozor, aby ho nože sekačky nepoškodily. Elektrické sekačky jsou nicméně vhodné pro práci na dvoře, kde je vždy k dispozici připojení

Výhody elektrických sekaček na trávu:

 • Tichý. Elektrická sekačka není zcela tichá, ale rozhodně se nedá srovnávat s benzínovými sekačkami. Maximální udávaná hladina hluku elektrické sekačky je sotva 50 dB, zatímco benzínové sekačky vydávají až 90 dB.
 • Úspora nákladů. Žádné palivo, žádný motorový olej, žádné zapalovací svíčky. Elektřina je mnohem levnější než benzín.
 • Šetrnost k životnímu prostředí. Žádné výfukové emise.
 • Cena. Nejdražší elektrická sekačka vás vyjde přibližně na pětinásobek ceny benzínové sekačky nebo i více.
 • Nízká hmotnost. To usnadňuje přepravu sekaček.
 • Nízké nároky na údržbu. Elektrické sekačky vyžadují velmi malou údržbu. Žádné kontroly nebo opravy pístového systému. A pokud musíte převinout spálený motor, je to mnohem levnější než oprava spalovacího motoru.

Nevýhody elektrických sekaček:

 • Závislost na elektrické síti. Jak již bylo řečeno, nemůžete se od zásuvky vzdálit více, než dovoluje délka vodiče. Buď budete muset použít prodlužovací kabel, což vám práci nijak nezpříjemní. Pracovní plochu však neomezuje pouze délka napájecího kabelu.
 • Nízký výkon. Elektrické motory instalované v těchto sekačkách jsou mnohem slabší než spalovací motory. Přibližný rozsah provozního výkonu těchto motorů 900-2000 wattů. Mají tendenci se přehřívat, takže musíte pravidelně zastavovat, aby se motor ochladil. Dlouhodobé přehřátí může způsobit závažné poruchy. Většina moderních modelů je však vybavena speciálním teplotním čidlem, které neumožňuje přivést elektromotor na nebezpečný stupeň přehřátí.

Pravděpodobně nejoblíbenější typ sekačky na trávu. Do této skupiny patří téměř všechny profesionální stroje. Benzínové sekačky se obvykle používají na pozemcích větších než tři hektary, ale také na menších pozemcích, kde není k dispozici elektrická síť. Pokud vás zajímá, jak vybrat benzínovou sekačku, přečtěte si o nevýhodách a výhodách tohoto typu:

 • Autonomie. Nezávislost na externím napájení.
 • Power. Benzinové modely zvládnou mnohem náročnější terén než elektrické modely.
 • Délka pracovního sezení. Motor se nemusí vypínat kvůli chlazení. Doba trvání pracovní relace je omezena pouze objemem palivové nádrže.
 • Manévrovatelnost. Vzhledem k absenci přívodní šňůry se benzínové sekačky často používají na náročných terénních úpravách (skalky, stromy, keře).
 • Nízký dopad na životní prostředí. Nejzřetelnější a nejvýznamnější nevýhodou. Výfukové plyny, které jsou nedílnou součástí spalovacího motoru, mohou způsobovat nepříjemnosti.
 • Hlučné stránky. Provoz benzinového motoru je opět spojen s hladinou hluku přesahující 90 dB.
 • Náročná údržba. Spalovací motor vyžaduje pravidelnou údržbu, musíte utrácet peníze za maziva a měnit zapalovací svíčky.
 • Váží více, takže se s nimi hůře manipuluje.

Při výběru benzínové sekačky věnujte pozornost výkonu motoru.

Sekačky pro domácnost používají motory s 2.3-5 л. с. s přibližným objemem 110-190 cm³. Tyto modely se obvykle používají pro pozemky o rozloze do 8 hektarů. Typická specifikace pro tento typ motoru je přibližně 700 hodin. To znamená, že musí být servisován po sedmi stech hodinách.

Poloprofesionální sekačky jsou vybaveny motory o objemu 5-7 litrů. с. Objem 160-200 cm3. Takový stroj vám umožní obdělávat plochu o rozloze 5 až 20 akrů. Má životnost až 1 200 hodin.

A konečně profesionální sekačky mají motor o výkonu 7 a více koní. Objem motoru je zpravidla větší než 200 cm³ a jeho životnost přesahuje 2 500 hodin. Takové stroje používají nejen veřejné služby, ale i soukromé osoby, které si chtějí pořídit sekačku s dobrou rezervou spolehlivosti. Kromě výkonného motoru se tyto modely vyznačují také větší funkčností. Často mají na palubě další sekačky na trávu, mulčovací zařízení atd. п.

Sekačky na trávu s benzinovými traktory se vyznačují tím, že jsou tzv. jezdci na trávníku.

Jezdec je zkrátka sekačka na trávu, která je vybavena sedlem, volantem a pedály. Nemusíte ho tak tlačit, dokonce za ním ani nemusíte chodit. Joyrider jezdí sám a zároveň seká trávu.

Kromě sekání trávy může jezdec plnit řadu funkcí. Některé modely umožňují namísto žacího ústrojí připojit vpředu zařízení na odklízení sněhu. Kromě toho je vzadu nástavec, ke kterému lze připojit pomocná zařízení (secí stroj, pluh, malý přívěsný vozík atd.). п.).

je třeba hned poznamenat, že jezdci nejsou poháněni pouze benzinem. Existují i akumulátorové sekačky, ale jsou poměrně vzácné a v současné době nepříliš oblíbené.

Typ sekačky na trávu

Jak vybrat správnou sekačku? Je dobré znát rozdíly mezi sekačkami na trávu a dalšími produkty pro péči o zahradu, jako jsou vyžínače a křovinořezy. Majitelé venkovských domů často nevidí velký rozdíl mezi těmito stroji, což může vést k chybám při výběru správného vybavení.

 • Sekačka na trávu je zahradní stroj střední velikosti a výkonu, který se pohybuje na kolech a slouží k sekání trávníků na rovném terénu.
 • vyžínač trávy je malé elektrické nářadí určené k ručnímu přenášení, které se skládá ze žací jednotky, hřídele a motoru. strunová sekačka se používá, když chcete posekat trávu na nerovném terénu, v těžko přístupných místech a v blízkosti plodin. Tento přístroj se obvykle používá pro práci na relativně malých pozemcích. Nebo posekat zbývající plochy, kde sekačka neprojela.
 • Sekačka na trávu je výkonnější a konstrukčně spolehlivější verze vyžínače. Pro sekání vysoké trávy a nerovných ploch. Lze ji použít jako základní nástroj pro údržbu, když není k dispozici sekačka na trávu, ale protože se seká ručně a nerovnoměrně, není vhodná pro použití na trávnících.

Zjistili jsme tedy, že sekačka na trávu je nejlepší volbou pro rovný trávník s jednoduchou geometrií. To je však pouze začátek. Dále je třeba zvolit typ sekačky na trávu. Klasifikace strojů, principy fungování jednotlivých modelů, výhody a nevýhody jsou pro přehlednost uvedeny v tabulce 1.

Tabulka 1. Principy sekačky na trávu

Technický parametr Výhody Nevýhody
Typ motoru a zdroje energie:
Elektrický motor bez baterie Elektrické sekačky na trávu
Šetrný k životnímu prostředí, nevyžaduje nákup paliva a maziv, nízká hladina hluku (80 dB). Vyžaduje připojení k elektrické síti, prodlužovací kabel, nebezpečí poškození kabelu, nebezpečný provoz za deště nebo rosy, omezený výkon.
Elektrický motor s baterií Akumulátorové a robotické sekačky na trávu
Mají stejné nevýhody jako výše uvedené, ale také zvyšují mobilitu. Robotické sekačky nevyžadují obsluhu. Stejné nevýhody jako výše, ale také vyšší hmotnost, omezená výdrž baterie (15 až 30 minut), nutnost dlouhého dobíjení.
Spalovací motor benzín Benzínové sekačky na trávu
Vysoce produktivní, manévrovatelný, spolehlivý, určený pro intenzivní použití. Jsou těžká, hlučná (přes 90 dB), vyžadují pravidelný servis a nevyžadují nákup paliva a maziv.
Žádný motor, zdrojem energie je svalová síla Robotické sekačky
Naprosto šetrné k životnímu prostředí a bezhlučné, nízké náklady, nezávislé na napájení, lze používat za všech povětrnostních podmínek, ideální pro plochy s krátkou trávou a mladým porostem. Vyžadují velkou fyzickou námahu při rychlém pohybu a dlouhé době sečení. Nevhodné pro hustou nebo vysokou trávu.
Typ pohonu:
Pohon předních kol Sekačky s vlastním pohonem a pohonem předních kol
Manévrovatelnost na mysu, snadné řízení. Používejte pouze na rovných trávnících.
Pohon zadních kol Sekačky s vlastním pohonem a reverzibilní sekačky na trávu
S větším průměrem zadních kol, která jsou schopna pracovat na svazích a nerovném terénu. Nepohodlné otáčení, někdy je nutné zastavit nebo dokonce zvednout některé modely.
Pohon všech kol Sekačky na trávu s vlastním pohonem všech kol
Silný a vysoce výkonný, všestranný do každého terénu a za každého počasí, bez námahy stoupá do kopců a klesá z nich. Vysoké náklady, vysoká hmotnost (cca 50 kg).
Bez pohonu Modely bez motorového pohonu
Lehký (cca 15 kg), úsporný. Nutné tlačit, nízká potřeba výkonu (modely s motorem bez pohonu kol).
Princip fungování:
Válcový (bubnový) mechanismus („princip kombajnu“, s řezacími noži spirálovitě se otáčejícími kolem bubnu) Sekačky na trávu s bubnovou žací jednotkou
Do této kategorie patří všechny modely sekaček s ručním ovládáním, pohonem obou kol a s jedním elektrickým pohonem, což definuje výhody sekaček na trávu. Nejlepší kvalita sečení (sečení trávy). Nízký výkon a manévrovatelnost, nevhodný do obtížně přístupných oblastí.
rotační mechanismus („princip vrtule“, kotouč nebo 1-2 páry řezných nožů nebo vřetenových nožů jsou připevněny ke svisle rotujícímu hřídeli) Sekačky na trávu s rotačním žacím ústrojím
Všestranné, s výškově nastavitelnými lopatkami, které lze použít na nerovném terénu nebo ve výšce. To se týká všech čtyřkolových benzinových a elektrických sekaček. Nevýhody jsou dány typem motoru, pohonu, lopatek a materiálem krytu.
Airbag Bezválcové sekačky
Manévrovatelný, vysoce obratný a snadno ovladatelný, určený pro práci v těžkém terénu a na těžko přístupných místech. Zřídka dostupné, malý dosah, obtížné řízení v přímém směru.
Výkon:
Elektrický. do 1,5 kW Whp. do 2,5 hp Sekačky s nízkým výkonem
Kompaktní, lehký, úsporný, ideální pro malé rovné trávníky se záhony. Malá šířka sečení (do 40 cm), vysoká časová náročnost sečení, možnost sekat pouze krátkou mladou trávu, špatná funkčnost.
Elektrický. 1,5 až 2 kW IHP. 2,5 až 6 hp Střední sekačky na trávu
Nejvhodnější pro většinu míst s mírným sklonem a nerovnostmi, dokáže posekat hustě rostoucí plevel, výrazně urychluje proces sečení. jsou dražší, poměrně těžké a mají větší rozměry.
Více než 6 litrů výkonu motoru Vysokokapacitní sekačky
Spolehlivé a výkonné, dostupné pouze v benzinových, poloprofesionálních a profesionálních modelech. Vysoké náklady a vysoké náklady na údržbu.