Nůž pro kotoučovou pilu vlastníma rukama

Jednoduchý postup nastavení kotoučové pily pro přesné řezání.

Zopakujte a upevněte si jednoduché pravdy o tom, jak přesně nastavit kotoučovou pilu.

Nebudu vám dlouze popisovat, jak důležitý je kvalitní řez při výrobě přesných obrobků, ale přejdu rovnou k návodu, jak pilu připravit:

1 Nastavení polohy vodicí drážky na stole a nože

Pomocí číselníkového měřidla (třmenu) vyrovnejte vodicí drážky na stole pily rovnoběžně s pilovým kotoučem. Za tímto účelem zkontrolujte stejný zub na přední a zadní straně čepele. Snažte se o odchylku menší než 0,05 mm

Pokud nemáte digitální ukazatel, můžete nastavení provést pomocí pravítka. Za tímto účelem vyberte jeden zub, zafixujte polohu pravítka a opakujte zkoušku na zadní straně stolu kotoučové pily.

2- Kontrola rovnoběžnosti dorazů pily

Dále zkontrolujte paralelní doraz s drážkou nebo drážkou. I v tomto případě by posun neměl být větší než 0,05 mm. Pokud doraz není dokonale rovnoběžný, dochází k nesouososti desky na výstupním konci a nepřesnému řezu.

Seřízení nůžového klínu

Přesně srovnejte nůž s ostřím. Dodržujte pravidlo, že pravítko se nesmí dotýkat zubů čepele (nechte ho mezi nimi) a seřizujte na obou stranách čepele.

Pokud nůž není ve stejné linii jako čepel, seřiďte jej pomocí jemných seřizovacích podložek. Pokud nemáte prefabrikovanou, můžete si ji snadno vyrobit sami vyříznutím kovových bloků ve tvaru písmene U požadované tloušťky. Polstrování na levé nebo pravé straně nože podle potřeby. Ještě jedna rada: při demontáži rýhovacího nože věnujte pozornost podložkám a jejich poloze, abyste nemuseli seřizování pokaždé opakovat.

Bezpečně upevněte nastavení

Po vyrovnání nože, vodicích lišt, nože a stolu pevně utáhněte upínací šrouby. Tento zdánlivě jednoduchý krok ušetří mnoho nervů, úsilí a materiálu. Při práci kotoučová pila vibruje a špatně zafixované nastavení se rozkmitá, což může snadno vést ke zničení obrobku.

Toto jsou jednoduché kroky k nastavení kotoučové pily. Ale pravidelným opakováním tohoto postupu zaručíte přesnost pily a vše je hotovo rychleji, než jsem napsal tyto příslovečné pravdy. Hodně štěstí!

Výroba vodicí lišty pro kotoučovou pilu.

S nápadem přišel Vasilij Art ze Schelkova.

Chtěl bych vám říct o průvodci kotoučovou pilou. Nedávno jsem na Festoolu pracoval (montoval jsem skříně, nástroj bývalého partnera), takže ho dobře znám. Ale peníze na koupi sám nemám, a v dohledné době se neočekává. Výsledky porovnání cen v internetových obchodech: Nejlevnější Elitech s průvodcem stojí přibližně 12 000 Kč. Samotné vodicí lišty stojí od 3 000. Což je také trochu drahé. Hledal jsem na internetu a nenašel nic jasného, tak jsem začal přemýšlet. A pak to udělejte

Obecně vám předkládám myšlenku k posouzení. Budeme tedy potřebovat

  • Alu pásek 1200300 necelých 1k.
  • Hliníkový roh 10101000 51p 2 ks.
  • Tyč 10102000 také asi 100 rub 1ks.
  • Překližka 10mm nevím 500500 cca))

Myslím, že na fotografii je vše jasné. Pokud máte nějaké otázky, pokusím se vám je vysvětlit.

Nejdříve je třeba vyrobit vodicí lištu. Do hliníkového rohu vlepíme zasklívací kuličku a poté jej zbrousíme do roviny. Ten je zase připevněn k hliníkové desce. Pro zvýšení pevnosti je žádoucí zpevnit spoj pomocí samovrtných šroubů.

Na levé straně vodicí lišty nechat více místa, jsem sklidil tuhost nestačí, nic nelze přišroubovat. Budu muset přijít na to, jak to udělat.

V ideálním případě nechte 30 mm od motoru, aby bylo možné instalovat svorky, ale to je v ideálním světě. Vodicí lišta je připravena.

Přistupte ke zdokonalení základny jednoduché kotoučové pily. Smyslem přepracování je vytvořit trojúhelníkovou drážku. Za tímto účelem vezmeme dva kusy překližky, rozřízneme je pod úhlem 45 stupňů a do tohoto úhlu také přilepíme/ přišroubujeme další kus hliníkového úhelníku. Je žádoucí, abyste to udělali na tyči a na začátku použili lepidlo. aby byla rovná a pila se neviklala.V nové podrážce pak vytvoříme zářez pro pilový kotouč. Nejdříve jednoduše zasuňte zapnutý nůž, dokud se nůž nezapne.

Pilový kotouč musí být přizpůsoben skládačce.V přední části kotouče je žádoucí prodloužit řez pro odsávání prachu, jinak k němu nedojde.Testy ukázaly, že nápad funguje.

Provizorní nástavce

Výroba kotoučové pily není tak obtížná, problémy mohou nastat při montáži spojů. Důležitým úkolem je výběr správných komponent, aby bezchybně fungovaly. Pokud stroj používáte každý den, musí mít hřídel samonastavovací ložiska. Samotná ložiska je nejvhodnější volit se dvěma řadami kuliček, které se nastavují pomocí upínací matice.

Pracovní plocha musí být označena „mřížkou“. Bez tohoto souřadnicového systému je přesné opracování dřeva poměrně obtížné. Nesmíte opomenout ochranný kryt nože, který chrání nářadí před mechanickým poškozením při práci. Při práci s různými materiály pracuje kotoučová pila v různých režimech, proto je žádoucí mít zařízení, které tento proces řídí. Na hřídeli by mělo být několik drážek, aby bylo možné měnit uspořádání řemenic a tím měnit otáčky.

Paralelní doraz je nezbytným přípravkem pro velké obrobky. Mohou být vyrobeny z překližky, desek nebo dřevotřísky. Velikost mezního dorazu by obvykle neměla být větší než 25 mm. Upevněte zarážku pomocí samořezných šroubů nebo vrutů.

Při řezání řeziva nebo při provádění několika řezů z různých směrů je nutný doraz ve tvaru písmene „U“. Základem je deska o tloušťce 30 mm. K základní desce přišroubujte boční díly o tloušťce 12 mm. Na dřevo se proto instaluje doraz, jehož velikost od místa řezu odpovídá velikosti pilového kotouče. Na obou stranách je přitisknuta k nosníku pomocí příchytek. Pokud je dřevo příliš těžké, přemístí se a provede se další řez.

Poptávaná je také okrajová zastávka. K jeho výrobě potřebujete spoustu času a řemeslné zručnosti. Před zahájením prací je nutné vypracovat plán. Tento doraz je vyroben z překližky (20 mm) a z tohoto materiálu je vyrobena i podkladová lišta. Fáze výroby:

  • jsou vyříznuty podélné drážky pro hmoždinky;
  • hmoždinky jsou namontovány na dorazové liště;
  • mezi vytvořenými drážkami se vyřízne další drážka pro upevnění dorazové tyče;
  • Do základny jsem udělal ještě jeden otvor, jehož velikost odpovídá kotoučové pile;

Jsou namontovány boční dorazy a musí být k dispozici svorky pro bezpečné uchycení obrobku. Pro umístění dorazu na obrobek se pásek zasune do drážek a upne se přes drážku svorkami. Nejlepší je připevnit k rámu pravítko nebo metr. usnadní to práci. Tlačítko je vhodné zejména pro obrobky s malými obrobky, protože umožňuje upnutí obrobků z obou stran, což zajišťuje přesnost. Je také důležité, aby:

Pokud je stroj vybaven třífázovým motorem (380 V), budou určitě zapotřebí kondenzátory, které vydrží minimální napětí 620 V. Ty mohou být papírové.

kotoučovou, pilu

Kondenzátory se počítají podle tohoto schématu: 100 uF pro kondenzátor pracovního typu o výkonu 1000 W. Rozběhový kondenzátor musí být objednán s dvojnásobnou kapacitou. Nezapomeňte, že startovací blok SB je upevňovací prvek, který se automaticky vrací do původní polohy. To je velmi výhodné, protože můžete začít pracovat ihned, jen několik sekund po spuštění.

Nastavení okružní pily. návod krok za krokem s fotografií

Pokud je kotoučová pila pomalá, může to být způsobeno tím, že zařízení nebylo dlouho servisováno. Věnujte trochu času profylaktickému čištění a proveďte některé úpravy sami. Rozdíl ve výkonu kotoučové pily poznáte okamžitě.

Před zahájením údržby odpojte napájecí kabel a kotoučovou pilu nepoužívejte, dokud nebudou všechny práce dokončeny.

Podélné řezání

V domácí dílně často pracujete se dřevem. Je to vynikající materiál pro stavební práce. Je šetrný k životnímu prostředí a dobře vypadá. Dřevo je však kvůli své heterogenní struktuře ošemetné. Jakmile si zvyknete na rozmarnou povahu dřeva, rychle se naučíte, jak se dřevem pracovat. Jeho struktura je charakteristická vlákny. Většina z nich je umístěna vertikálně. Řemeslník si předem rozmyslí, zda bude dřevo řezat podélně, nebo příčně, v závislosti na jeho vlastnostech:

Indikátorem špatně nastaveného stroje je výskyt spálenin. Broušením lze problém vyřešit, ale vyžaduje to čas a úsilí. Spálené dřevo z tvrdého dřeva, jako je dub, buk nebo bříza. Samotný stroj trpí. Motor je přetížený, kotouč se dříve opotřebuje a obrobek se poškodí.

DŮLEŽITÉ: Kvalita řezu, odpad, odpadní materiál a rychlost práce závisí na zvoleném pilovém kotouči.

Řezání dřeva je náročný úkol při zpracování dřeva. To určuje kvalitu a množství řeziva, které má být rozřezáno nebo sešrotováno. Správně zpracované dřevo při řezání snižuje počet přídavků, které je třeba vyznačit při hoblování. Zkracuje pracovní dobu.

Existují různé typy řezání. Liší se polohou pily vůči vláknům dřeva:

Křížový řez je považován za nejjednodušší. Nářadí nemá složitou převodovku pro otáčení pilového kotouče o 90 stupňů. Křížové čepele jsou tvrdší a samotný nástroj vydrží déle.

Mnoho prací nelze provést bez podélného řezání a úroveň dovedností při této metodě musí být vysoká. Podívejme se tedy na tuto metodu podrobněji.

Stolní pily dodávané v Evropě nemají destičky s nulovým bodem ani podporu pro kotoučové pily DADO (drážkové číselníky), protože podle některých norem neodpovídají bezpečnostním požadavkům. a neodpovídají mu, protože není možné použít standardní nůž.

Pro ty, kteří nevědí, k čemu je potřeba nůž. používá se k tomu, aby se řezaný materiál (dřevo) nezasekl v pilovém kotouči. Pokud chybí a pilový kotouč se zasekne, existují dvě možnosti:

1) Pila je slabá a materiál je velmi těžký: mohlo by dojít k zaseknutí pilového kotouče, poškození převodovky a poškození desky.

2) Horší: deska je vržena jako katapult do řemeslníka a určitě dojde ke zranění. Tento efekt se nazývá „Kick Back“. Na youtube je na toto téma spousta videí.

kotoučovou, pilu

Rýhovací nůž však není potřeba jen na dřevo, ale také na stabilní materiály, jako je překližka/vláknitá deska atd. K zpětnému posuvu může dojít i v případě, že se obrobek při neopatrném řezání nebo nesprávném posuvu otočí a dostane se do kontaktu se zadní stranou pilového kotouče.

A pokud je práce bez rivingového nože tak nebezpečná, proč ho odstraňovat?

V některých situacích to ale překáží. Například v případě drážkování: výrobci často vyrábějí kotouč výše než kotouč (bezpečnost a možnost instalace horního odlučovače prachu, opět spíše kvůli bezpečnosti). V případě instalace vložky s nulovou vůlí nelze použít ani běžný nůž, t.к. je to příliš dlouhé.

Nyní zpět k obložení. K čemu slouží?

Potřebujete ji k řezání dýh, t.е. Kryt není nadbytečným příslušenstvím, které bylo podivně zahrnuto do dodávky vašeho stroje.ч. samotná překližka). Funguje jako distanční prvek proti štěpení, který zabraňuje odštípnutí okrajů vláken pilou.

Možná budete překvapeni, ale kryt není zbytečným příslušenstvím, které se podivně ocitlo v rozsahu dodávky vašeho stroje. Nyní si vzpomeňte, kam jste ho vyhodili, najděte ho a nainstalujte do počítače! Používání této „zbytečné věci“ vám v budoucnu umožní hrát na kytaru a klavír, stejně jako vycpávat komentáře k tomuto příspěvku všemi prsty))

Doufáme, že si tyto neužitečné tipy vezmete na vědomí. Ale na druhou stranu jste to všechno už věděli, ale báli jste se to použít v praxi.

Po dokonalém vyrovnání pily na jednu z hran stolu jsem ji připevnil pomocí šroubů M4. Kvůli tomu jsem musel na čtyřech místech navrtat železnou základnu kotoučové pily.

Pro montáž na stůl je obecně vhodná jakákoli kotoučová pila, ale pokud se rozhodnete pro upevnění šrouby na základně. Pak je lepší zvolit model se železnou základnou. Litá deska by mohla prasknout.

Existuje ještě jeden oblíbený způsob, jak kotoučovou pilu připevnit ke stolu bez vrtání otvorů do podstavce. připevněte ji pomocí svorek, které drží základnu na povrchu. Pouze tato metoda se mi nezdála dostatečně správná z hlediska přesnosti a spolehlivosti instalace a nepoužil jsem ji.

Další důležitý parametr ruční kotoučové pily. je možné připojit vysavač. Při řezání bez vysavače. do vzduchu stoupá jemný dřevěný prach.

čepel je zaříznuta do horní strany pracovní desky. Výška. 40 mm (dřevěný kotouč Bosh 160 mm). Stolní deska snižuje hloubku řezu o 9 mm. Hloubka řezu se nastavuje na kotoučové pile. Je výhodné, že čepel může být zcela skryta v tabulce.

UPD: DŮLEŽITÉ! U řady levných kotoučových pil se může stát, že je pilový kotouč neznatelně nakloněný. Všechny řezy jsou zkosené. Nezapomeňte zkontrolovat rovnou hranou, aby pilový kotouč svíral s povrchem stolu úhel 90°. (před instalací pily je možné zkontrolovat úhel vůči původní desce). Pokud nůž není v pravém úhlu a není možné nastavit dokonalý úhel stolu. pro dosažení ideálního úhlu je možné pod stůl z jedné strany vložit pásy plechu (pod šrouby, kterými je pila připevněna ke stolu, je možné vložit podložky, ale toto řešení je horší)

Uvnitř stolu umístěte zásuvku pro pilu, která nyní zapne startovací tlačítko.

Takto lze k pile připojit vysavač. Stůl je v podstatě připraven a vy můžete řezat. (vyrobeno během jednoho večera a jednoho rána).

Samozřejmě je možné řezat bez vybavení, pomocí lišt a svorek, ale není to pohodlné.

Tato konstrukce se může pohybovat podél pilového kotouče tak, že se přitiskne k okraji stolu a vyrovná se s ním. Přitlačením lišty k ližině ji snadno seřízneme přesně na 90°. Do saní lze vložit tenké dřevo.

Kolejnici můžete dokonce nakrájet na plátky jako klobásu:) Například jsem nakrájel několik kusů různé tloušťky.

Sklíčko řeší pouze část problému. Pro podélné řezání potřebujete také boční doraz.

Lepené držáky z překližky, které se zavěsí na okraj stolu.

Kotoučová pila. nebezpečný nástroj. Abych si nemusel uřezávat prsty, vyrobil jsem si jednoduchý tlačný mechanismus z nábytkového odpadu.

S tímto stolem jsem již měl možnost pracovat, řezal jsem také latě, nábytkovou desku, překližku.Všechny tyto práce jsou mnohem snazší než s ruční kotoučovou pilou.

V budoucnu tuto tabulku dále vylepším:. Přepracoval bych boční doraz pro příčné řezání tak, aby se pohyboval a zůstal vždy rovnoběžný s pilovým kotoučem. dal bych odnímatelný nůž, který by držel kryt pilového kotouče. udělal bych odsávání prachu z horní části stolu. (Právě teď mi při řezání kotouč hází dřevěný prach přímo do obličeje). dokončím vylepšené tlačné zařízení. Již začal dělat zajímavější a pohodlnější verzi tlačné, o kterém budu psát v budoucnu.

V budoucnu to budu postupně implementovat, ale zatím budu pracovat takto.

V tomto článku vysvětlíme techniky obrábění dřeva v domácí dílně. Dozvíte se, jak správně kalibrovat kotoučovou pilu, abyste při řezání nepoškodili obrobek. V tomto článku najdete tipy a triky pro práci s podélným dřevem.

Problém s tvrdým dřevem (dub, buk, bříza), které se na kotoučové pile podél vláken připaluje, lze vyřešit pouze broušením. Jedná se o další operaci. a to poměrně časově náročnou. Stopy po spáleninách jsou neklamnou známkou nesprávného nastavení stroje, které poškozuje přetížený motor, způsobuje zvýšené opotřebení kotouče a poškozuje obrobek.

RUČNÍ KOTOUČOVÁ PILA. Část 1 (základní a důležité prvky designu)

Žádná oprava nebo stavba se neobejde bez nástrojů na řezání nebo řezání nejrůznějších tvrdých materiálů. Úhlová bruska, lidově nazývaná úhlová bruska, vám pomůže rychle něco odříznout. Používá se také k účinnému broušení a leštění různých povrchů. S motorovou pilou nemusíte ztrácet čas řezáním nebo odřezáváním prken, hranolů, dřevotřísky nebo sádrokartonu. V tomto případě však trpí kvalita střihu.

V takovém případě, pokud je požadováno přesné, rovné a precizní řezání, lze použít skládačkovou pilu. Nepomáhá však při práci s velkými objemy materiálu. To je výsadou kotoučové nebo ruční pily. Více o tom, co to je a jak si ho vybrat.

Není daleko den, kdy tento nástroj oslaví své sté výročí. Její příběh začal v dílně francouzského přistěhovalce Edmonda Michela v New Orleans. Tam v roce 1923 sestrojil prototyp ruční elektrické kotoučové pily, o které se psalo v tisku. Josepha W. Sullivana zaujal novinový článek. Sullivan) z Minnesoty, který se přesvědčil o slibnosti tohoto nástroje.

Dj. Sullivan se spojil s E. Michel a v roce 1924 se přestěhovali do Chicaga, kde založili společnost Michel Electric Handsaw Co. a uvedli na trh první přenosnou okružní pilu. V říjnu téhož roku získal Edmond patent na svůj vynález. O dva roky později společnost opustil a Sullivan jí dal nový název Skilsaw Inc., která se později stala společností Skil Corporation.

V roce 1937 představila společnost legendární pilu Skilsaw Model 77, která stanovila neformální výrobní standard a byla označována za pilu, kterou Amerika. Samotný model, který prošel několika úpravami, se vyrábí dodnes.

ZÁKLADNÍ KONSTRUKČNÍ PRVKY RUČNÍCH KOTOUČOVÝCH PIL

Základní součásti ruční kotoučové pily se po mnoho let její historie nezměnily. elektrický motor v robustním krytu, převodovka, základní deska, kryt kotouče a řezný nástroj. vyměnitelné pilové kotouče. jsou stále na svém místě, z čehož také vyplývá název nástroje: kotoučová pila.

Pouzdra většiny modelů jsou vyrobena z nárazuvzdorného a žáruvzdorného plastu. Nářadí s kovovým pouzdrem je méně časté. Přestože toto uspořádání vede k účinnějšímu odvodu tepla, je toto zlepšení znehodnoceno výrazně vyšší hmotností pily.

Elektromotory se liší jak výkonem, tak zdrojem energie. Až donedávna se jednalo o čistě motorovou pilu. V poslední době se však důstojným konkurentem stává akumulátorové nářadí.

Již nyní jsou schopny poskytnout nástroji poměrně velký výkon a neomezenou pohyblivost. Jedinou významnou nevýhodou jsou náklady.

Možné je také příčné (kolmé na rovinu disku) i podélné (v jedné rovině s diskem) uspořádání motoru.

Making a knife from old circular saw blade. „Chief“

První z nich je považován za klasické uspořádání a je dominantní v Evropě a zemích SNS. Točivý moment z hřídele motoru se přenáší na výstupní vřeteno přes převodovku.

Druhým způsobem je šnekový pohon, který je rozšířen v USA. Je poháněna šnekovým převodem a má těžší, ale lépe vyvážený pilový list stejných rozměrů. Hmotnost tedy není synonymem nepohodlí. je navržen pro ovládání jednou rukou.

Kovová základní deska (platforma nebo patka) zajišťuje stabilitu nástroje a drží pilový kotouč ve správné poloze. Zde se nachází ovládací mechanismus řezání a příslušenství (nůž a vodicí lišta). Funkčnost nástroje je do značné míry určena tímto prvkem.

Proto je tak důležité udržovat geometrii desky, aby stroj zachoval nastavené hodnoty. Jeho tvar nebo vůle mohou mít vliv na přesnost řezu.

U domácích modelů je plošina často lisovaná z oceli. Kotoučové pily pro velké zatížení mají litinový kotouč, který prodlužuje životnost v náročných podmínkách.

Robustní pevný kryt pilového kotouče, který kryje pilový kotouč shora, je povinnou součástí. Pilový kotouč je navíc zespodu krytý pružinovým ochranným krytem vratného kotouče. Tento bezpečnostní prvek se při nárazu na řezaný materiál otočí a po dokončení řezání se automaticky vrátí do původní polohy.

Ponorné kotoučové pily mají pilový kotouč zvednutý nad základní desku a lze jej spustit pouze při zapnutém stroji. Proto není k dispozici žádný ochranný kryt vratné čepele.

Pilový kotouč je prvek, který vlastně určuje možnosti kotoučové pily. Specializaci pilového kotouče určuje celá řada vlastností. vnější průměr, velikost otvoru, materiál a výrobní technika, tloušťka, tvar, úhel řezu a počet zubů. To je úkol, který s ním lze splnit. Výběr správného pilového kotouče je samostatným tématem a bude podrobněji vysvětlen v následující části.

Vnější průměr pilového kotouče určuje maximální hloubku řezu (prořez), kterou lze dosáhnout. lze jej dodatečně nastavit změnou vzdálenosti mezi výstupním vřetenem a základní deskou. Tím se vlastně mění úhel mezi tělesem a základní deskou v rovině disku.

DŮLEŽITÉ, ALE NE POVINNÉ VYBAVENÍ KOTOUČOVÝCH PIL

Při řezání nelze vyloučit, že se pilový kotouč zachytí o upínací části již řezaného materiálu. K tomu často dochází při podélném řezu v silném a suchém dřevě. Zaseknutí způsobuje velké zatížení motoru (může dojít k jeho spálení během několika sekund) a je velmi pravděpodobné, že dojde k zpětnému rázu (čím silnější nástroj, tím silnější ráz).

Aby se zabránilo takovému zablokování, má mnoho (ale ne všechny) modelů kotoučových pil speciální nůž za kotoučem. Je na něm označení tloušťky.

Aby nůž plnil svůj účel, musí být jeho tloušťka větší než tloušťka těla pilového kotouče (jinak by se kotouč zachytil před nožem) a menší než hroty, tj. šířka záběru (jinak by nebylo možné řezat). Na rozdíl od šířky řezu informace na obalu nebo na samotném pilovém kotouči tloušťku pilového kotouče vždy neuvádějí, takže je nutné ji změřit.

Podrážka je zpočátku kolmá k rovině disku. Změnou úhlu mezi nimi je možné provést šikmý řez. Z konstrukčních důvodů to může být buď pevná hodnota (22.5°, 30°, 45° nebo 50°) a kroková změna až 55° nebo dokonce 60°. Maximální hloubka řezu se pak sníží.

Mechanismy pro nastavení úhlu a hloubky řezu jsou vybaveny vhodnými stupnicemi a musí zajistit, aby bylo možné hodnoty přesně a snadno nastavit a aby byly během práce bezpečně zajištěny (používají se různé typy šroubů nebo rychloupínací páky).

Pilové kotouče musí být při kotoučovém řezání rovněž zbaveny pilin a kalů. K tomu se používá foukání vzduchu. Účinnost odsávání prachu je zvýšena otvorem v krytu nože.

Nástavec pro připojení hadice vysavače nebo připojení speciálního sáčku. modely s pevnou nádobou na prach mohou být správnou volbou, pokud je pracovní zatížení nízké.

Základní deska má na přední hraně vybrání pro řezání materiálu podle předem definovaných linií (nulový průhyb a úhlové řezání). Požaduje se, aby byla zachována linie v zadním zaměřovači zaměřovacího zařízení.

Dobrého a rovnoměrného řezu kotoučovou pilou však lze bez přídavných vodítek dosáhnout jen obtížně. Proto jsou téměř všechny modely vybaveny paralelním dorazem. Lze jej použít k rychlému a snadnému řezání dané šířky dřeva.

Takový doraz pilového kotouče je nastaven proti původnímu okraji materiálu a pohybuje se spolu s pilou, aby pilový kotouč zůstal rovnoběžný s okrajem materiálu. Velmi užitečné příslušenství při řezání desek na prkna nebo pásy. Tento doraz je dostatečně dlouhý pro výrobu obrobků o šířce až 150 mm.

Vodicí lišta pomáhá při řezání plechových materiálů dosáhnout dokonale rovnoměrného řezu. Mnoho pil má v základní desce speciální drážku pro upevnění podpěry. Vodicí lištu dodává každá společnost s výrobkem. Některé modely lze používat s pilami různých značek, které jsou uvedeny na obalu. Tyče lze také přizpůsobit konkrétnímu nástroji tak, že je zarovnáte do drážek v základní desce.

V různých modelech jsou také oceňované výhody, např. další mechanické a elektronické prvky, které zajišťují bezpečnost a pohodlí. Podrobnější informace o hlavních z nich, stejně jako rozumná kritéria výběru nástroje, jsou popsány v další části tohoto přehledu.

Použití ruční kotoučové pily

Šikovný nástroj, jako je ruční kotoučová pila, je navzdory své jednoduchosti velmi univerzální. desky, překližky, laminát, sádrokarton a měkké kovy, jako je hliník.

Správný pilový kotouč dokáže provádět poměrně přesné řezy v jakémkoli materiálu. V porovnání s elektrickou přímočarou pilou je kotoučová pila o něco méně přesná, ale zvládne mnohem více práce. Ve srovnání s motorovou pilou, která se často používá k řezání desek, je však přesnost vyšší, ale množství odvedené práce je také menší.

Pro řezání ruční kotoučovou pilou se používají speciální kotoučové pily. Pro každý typ materiálu je třeba použít vhodný typ pily. Pilové kotouče s většími zuby se používají na dřevo než na kov. Pro přesnější řezání by se měly používat pilové listy s malou roztečí zubů.