Pila na kov, jak nastavit čepel

Konstrukce ruční pilky na železo s vodorovnou rukojetí

Ruční pilka na železo (obr. 6.3) se skládá ze dvou hlavních částí. pilového listu a speciálního rámu (držáku), v němž je pilový list umístěn a který se nazývá rám nebo stroj. Existují dva typy rámů. pevné a posuvné. Posuvné rámy jsou pohodlnější, protože umožňují nastavení pilových listů různých délek. Jeden konec rámu má stopku s rukojetí a pevnou hlavou, zatímco druhý konec má pohyblivou hlavu a napínací šroub s křídlovou maticí pro napínání pilového listu. Hlavy mají drážky a otvory pro upevnění pilového kotouče.

Vložte pilový list do rámu takto. Konce jsou zasunuty do drážek v hlavách tak, aby zuby čepele směřovaly od rukojeti a aby otvory na koncích čepele a otvory v hlavách byly v jedné rovině. Poté se do otvorů vloží kolíky a čepel se napne utažením křídlové matice. Pilový kotouč nesmí být příliš napnutý, ale ani příliš slabý. napnutý nůž se může při práci zlomit při sebemenším pootočení nebo pohybu do strany. Volně napnutá čepel se při používání ohýbá, což znamená, že se také může zlomit.

Pilové listy. řezná část pilky na železo. jsou tenké a úzké pásy se zuby na spodní hraně. Zuby mají ostroúhlý tvar, t. е. každý zub je klín (dláto), jehož hrotový úhel pro normální pilový kotouč je 60° s úhlem řezu y=0. Zadní úhel a=30°, obr. 6.4.

Úhly zubů pilových listů se liší pro řezání kovů různé tvrdosti a houževnatosti: přední úhel se pohybuje mezi 0-12° a zadní úhel mezi 30-35°. Rozteč zubů: pro měkké a tvárné kovy (měď, mosaz) t= 1 mm, pro tvrdší ocel (litinu) (=1,5 mm, pro měkkou ocel) t= 2 mm. Pro montážní práce se používají především pilové listy s roztečí 1,5 mm, což dává celkem přibližně 17 zubů na délce 25 mm.

Při řezání pilkou na železo je třeba zajistit, aby se kovu dotýkalo minimálně 2,5 zubu. Aby se pilový kotouč nezasekával do kovu, jsou zuby ohnuté, tj. е. každé dva sousední zuby se ohnou v opačném směru o 0,25-0,6 mm.

Kromě jednoduchého zakřivení existuje také tzv. vlnité zakřivení. Je vyroben takto. S malou roztečí zubů, 2 až 3 zuby vpravo a 2 až 3 zuby vlevo. Při střední rozteči je jeden zub posunut doleva, druhý doprava, třetí není posunut. Vlnění ve zvlněné formě je způsobeno tím, že spolu s ohnutými zuby je pod základnou zubu zachyceno malé množství kovu.

Čepele pro přenosné pily se vyrábějí v délkách 150 mm až 400 mm, šířkách 10 mm až 25 mm a tloušťkách 0,6 mm až 1,25 mm. Používá se materiál čepele:

  • cementovaná měkká ocel ve formě pásu válcovaného za studena;
  • Uhlíková nástrojová ocel U10A;
  • Legované oceli X6VF (zvýšená životnost ostří);
  • rychlořezná ocel. zuby mají nejvyšší řeznou kapacitu a odolnost, ale jejich hlavní nevýhodou je křehkost.

Pilové listy jsou tepelně zpracovány, tj. kaleny na vysoký stupeň tvrdosti.

Kromě běžných ocelových nožů jsou k dispozici také:

  • Bimetalové čepele s uhlíkovým podkladem a ocelovou čepelí HSS s tvarovanými zuby; tyto čepele jsou pevnější než čepele HSS a mají vyšší životnost;
  • Čepele s povlakem karbidu wolframu. používají se k řezání skla, keramiky, faory a dalších tvrdých materiálů, včetně kalených uhlíkových a legovaných ocelí.

Existují dva typy čepelí s povlakem karbidu wolframu:

  • Ploché. povlaky z karbidu wolframu nahrazují zuby kovovým substrátem (ve formě pásku);
  • Lanový typ. ocelový drát s očky pro upevnění je potažen stejným způsobem jako ploché nože, obr. 6.5.

Obr. 6.5. Lanový nůž s povlakem z karbidu wolframu

Jak správně a rychle řezat pilou na kov?

Abych byl upřímný, neznám žádná zvláštní tajemství, ale existují určité nuance, které je třeba dodržovat.

Asi před 30 lety, kdy ještě nikdo neznal soustruhy, používal můj otec na veškeré práce s kovem obyčejnou pilu na kov. A s ruční vrtačkou.

Nejprve bych doporučil zvolit pilku na železo, jako na druhé fotografii. Práce s ním je pohodlnější. Lépe se drží a rukojeť neklouže v ruce.

Při nastavování nože dbejte na správnou polohu zubů. Jak je znázorněno na fotografii, měly by utíkat pryč od řezačky. Při řezání vyvíjejte sílu tak, aby se pila pohybovala směrem od vás. Při vracení pily zpět je třeba trochu zvednout rukojeť a uvolnit tlak na pilu. Tím se hroty udržují déle v dobrém stavu.

Při vkládání pilového listu do pily je také třeba věnovat pozornost jeho napnutí. Pokud je napnutí pilového kotouče příliš slabé nebo příliš velké, dojde k jeho zlomení při sebemenších vibracích pily.

Aby se čepel příliš nezahřála, můžete do místa řezu kápnout pár kapek oleje.

Nezapomeňte, že řezaný kov se může odštípnout. To znamená, že někdy stačí odříznout například polovinu trubky nebo úhelníku a zbytek jednoduše zlomit ohnutím na jednu a druhou stranu.

Rád bych také upozornil na skutečnost, že je žádoucí (pokud je to možné) zajistit řezaný obrobek například ve svěráku.

Žádná tajemství neexistují. Je třeba mít na paměti několik důležitých bodů a kov se rozptýlí jako olej na noži.

vyberte si pilu s pohodlnou rukojetí a pevným kotoučem. Nevybírejte si levnou čepel, ale čepel se zuby pokrytými pevnou směsí. Umístěte pilový kotouč do pily tak, aby zuby kotouče směřovaly od vás.

při tažení pily od sebe aktivně používejte sílu a tah provádějte jednoduše bez zatížení. Snažte se řezat tak, aby zuby pilového kotouče měly co největší styčnou plochu s povrchem řezaného nebo řezaného předmětu. Pokud jde o rozdělení trubky, stačí ji rozříznout na polovinu nebo o něco více, protože se může zlomit pod vaším mírným úsilím. Hodně záleží na tloušťce potrubí a jeho stáří.

Jak již mnoho kolegů upozornilo, při práci s pilkou na železo je třeba při řezání (řezání) kovu zohlednit následující body

  • rám pily je robustní a má pohodlnou rukojeť;
  • kvalitní a vhodné stoupání pro daný kov (v závislosti na houževnatosti a tvrdosti kovu) pilové listy;
  • nastavte směr zubů směrem od sebe;
  • Pohyby rukou by měly být plynulé a široce amplitudové.

Co se týče nuancí, mohu říci, že čepele pilky na železo jsou velmi dobré.materiál je velmi tvrdý a křehký a je náchylný k přehřátí. Proto se ujistěte, že jste přestali pracovat a pila vám dlouho vydrží.

Tajemství vašeho seznámení nespočívá ani tak ve způsobu práce s nástrojem, ale v nástroji samotném. Manipulace s pilkou na kov se vyučuje ve škole (mnozí používají k výrobě kladiv, rohů atd.).д.), proto nejsou žádná tajemství: správně nasaďte čepel a udržujte ji při řezání rovně. Ale tady jsem se ve své praxi setkal se speciálními kovovými noži (už si přesně nepamatuji, odkud pocházejí: buď z mech. Ať už pilkou na železo nebo jiným strojem, ale o to nejde. ), s nímž se řezaly trubky v bytě a další kovové předměty, které se snadněji řezaly pilkou na železo, než aby se pro tuto záležitost odvíjely úhlovou bruskou.

Mohu vám nabídnout několik návrhů, jak urychlit řezání kovu pilkou na železo:

  • používat pilku na železo s pevným rámem z kompozitních materiálů.
  • pro práci je lepší koupit bimetalové nože s kalenými zuby.
  • Pro kovy různé tvrdosti zvolte nůž s odpovídajícím počtem zubů:

u měkkých kovů udržujte počet zubů na minimu 16-18 ks/palec.

pro tvrdé kovy maximální počet zubů (32 zubů/palec na 25 mm).

  • pro řezání měkčích a tvrdších kovů (hliník, mosaz, bronz, měď) je rozumnější používat nové čepele. ) a použité nože na tvrdé kovy (ocel, litina atd.). )
  • Pokud se nůž zlomí, je bezpodmínečně nutné očistit řeznou hranu od zbytků úlomků nože a teprve poté pokračovat v práci s novým nožem.

Mimochodem, pokud je zlomený pouze jeden nebo dva zuby, lze čepel zachránit před dalším poškozením obroušením místa se zaoblenou hranou.

  • vysoká rychlost posuvu nemusí vždy znamenat rychlé řezání kovu. Mezi počtem vratných pohybů a tvrdostí kovu existuje jednoznačná závislost.

čím tvrdší je kov, tím méně intenzivně musíte pracovat, jinak se ostří přehřeje a rychle se opotřebuje.

Poloha pily, rukou, těla a nohou je zřetelně znázorněna na tomto obrázku.

Chcete-li se naučit rychle řezat kov pilkou na železo, musíte znát následující informace!

Za prvé. pilka na železo řeže pouze směrem dopředu.

Za druhé, abyste mohli pilkou na železo řezat kov, musíte při tlačení pilky na železo dopředu vyvinout rovnoměrnou sílu a při tahání zpět ji zcela uvolnit.

Za třetí. pohyb ruky by měl být co nejjistější a nejstabilnější v rovné rovině (žádné kývání do stran, dopředu a dozadu, žádné kroucení a trhání).

pila, nastavit, čepel

Za čtvrté, před zahájením řezání je nutné pilový kotouč namazat strojním olejem z obou stran a v případě značných řezů mazat kotouč při jeho opotřebení.

Krabí rukojeti ♋ Almois Jobbing Official

Obecná teorie o řezání pilkou na kov je následující

Teorie řezání pilkou na železo. Úvod

Nebudeme se tedy zabývat teorií, ale přejdeme rovnou k praxi:

V tomto videu je vlastně celý příběh o tom, jak se piluje, ale nyní bude postskriptum, řada doplňků a oprav (plus stručné převyprávění obsahu videa).

Začněme tím, že na pilce na kov musíte řezat vodorovně oběma rukama. K tomu je dobré použít pilku na železo s dobře tvarovanou rukojetí pro uchopení druhou rukou.

Vodorovné řezání je nepohodlné, protože obrobek musíte držet v úrovni hrudníku a řezat ve stoje. Pracovní stoly jsou však většinou stoly, u kterých se musí sedět, a pokud člověk piluje, musí stát vzpřímeně a shora dolů. Proto se pilky na železo častěji vyrábějí jednoručně a pilují pod úhlem 45°.

Abyste mohli regulovat tlak na pilu (čím tvrdší kov, tím silněji musíte pilový list zatížit, tím větší tlak je třeba vyvinout, aby se zuby zaryly do masa; a naopak. pokud zuby řežou příliš hluboko např. do hliníku, tím menší tlak je třeba vyvinout), můžete a) změnit úhel řezu, b) položit ruku na horní část, abyste zvýšili hmotnost, c) otočit pilový list zuby dozadu.

Pila se často zasekává v řezné ploše, když dosáhne konce pilového kotouče. Je to proto, že zuby čepele jsou zvlněné (takže řezná hrana je širší než čepel, takže se v ní nezasekává), ale postupem času se amplituda této vlny ve středu čepele snižuje a na koncích se téměř nevyskytuje.

Zuby jsou broušeny více uprostřed čepele

Tato nesouosost je způsobena tím, že před řezáním není pilový list v celé své délce. To již nelze korigovat (zvětšit rozestup uprostřed nebo zmenšit na koncích), protože zuby jsou ztvrdlé. Takže ponaučení: Vždy od začátku pilujte celou délku nové čepele.

Další problém: pokud řežete tenký plech o tloušťce menší, než je rozteč zubů, pila se zasekne:

Příliš tenký obrobek uvízne mezi zuby

Pokud je kov tvrdý (železo). nemůžete s ním pohnout, ale pokud je měkký (hliník). obrovský kus kovu se vytrhne, okraje se roztrhnou, hrana se ohne.

Řezání tenkého kusu pod strmým úhlem

Pila pod úhlem, aby vytvořila prořez takové délky, aby na něm ležely současně alespoň dva zuby (délka prořezu ≥ rozteč dvou zubů).

Další téma: Řezání tenkostěnných hliníkových trubek:

Směr kroucení trubky

Nastavte nůž zuby dozadu a otáčejte trubkou ve směru zubů (jinak se nůž zasekne na blízkém okraji řezu a při použití síly se roztrhne).

A mimochodem čepel pilky na kov lze přebrousit tak, že zuby nabrousíte takto:

Tento diamantový kotouč měl původně větší průměr a tento diamantový kotouč, který byl takto přitlačen k čepeli, byl umístěn přesně rovnoběžně s linií zubů čepele a kotouč byl proto kolmý k čepeli. A to je správně. nová pilka na železo má boky zubů kolmé na čepel. Nyní se vytváří mírný záporný úhel. o něco méně lepší, ale stále v pořádku.

Ještě jedna poznámka: tento nůž lze vrtat běžným vrtákem do kovu (z oceli HSS). Protože celý pilový kotouč není kalený kvůli pružnosti, ale zuby jsou kalené odděleným indukčním ohřevem a rychlým ochlazením, můžete s těmito zuby řezat dozadu a bezpečně proříznout vrták.

Krabí rukojeti ♋ Almois Jobbing Official

Obecná teorie řezání kovů je následující

Teorie řezání pilkou na železo. Úvodní kurz

Nebudeme tedy probírat teorii, ale přejdeme rovnou k praxi:

V tomto videu je vlastně prezentován celý příběh o tom, jak pilovat, ale nyní bude postskriptum, některé dodatky a opravy (plus stručné převyprávění obsahu videa).

Začněme tím, že řezání kovů musí probíhat ve vodorovné poloze s oběma rukama na nástroji. K tomuto účelu je dobré použít pilku na železo s dobře tvarovanou rukojetí pro uchopení druhou rukou.

Řezání ve vodorovné poloze je nepohodlné, protože vyžaduje, aby byl obrobek podepřen v úrovni hrudníku a ve stoje. Pracovní stoly jsou však obvykle stoly, u kterých se musí sedět, nebo pokud se řeže, tak ve stoje a shora dolů. Proto se pilky na železo často používají jednoručně a pod úhlem 45°.

Pro nastavení tlaku na pilu (čím tvrdší kov, tím silněji musíte zatížit pilový list, tím větší tlak musíte vyvinout, aby se zuby zaryly do masa; a naopak. pokud zuby řežou příliš hluboko např. do hliníku, musíte ubrat tlak) můžete a) změnit úhel řezu, b) položit ruku na horní část, abyste zvýšili hmotnost, c) otočit pilový list zuby dozadu.

Pila se často zasekává v řezné ploše, když dosáhne konce pilového kotouče. Je to proto, že zuby čepele jsou zvlněné (takže záběr je širší než čepel a nezasekává se v záběru), ale postupem času se amplituda této vlny ve středu čepele snižuje a na koncích se téměř nevyskytuje.

Zuby jsou broušeny více uprostřed čepele

Toto zkreslení je způsobeno tím, že pilový kotouč nepřeřízl celou délku před. V dnešní době není možné provést korekci (zvětšení středové separace nebo její zmenšení na koncích), protože zuby jsou ztvrdlé. Závěr: Od počátku životnosti nového pilového pásu bylo vždy nutné řezat celou jeho délku.

Další problém: Pokud řežete tenký plech, jehož tloušťka je menší než vzdálenost mezi zuby, pila se zasekne:

Obrobek je příliš tenký, zasekává se mezi zuby

Pokud je kov tvrdý (železo), sotva s ním pohnete, ale pokud je měkký (hliník), vytrhne se obrovský kus kovu, vytvoří se trhací hrany, hrana se ohne.

Řezání tenkého obrobku pod strmým úhlem

Řez pod úhlem, aby vznikl takový prořez, že se současně ohnou alespoň dva zuby (délka prořezu ≥ 2 rozteče zubů).

Další téma: Řezání tenkostěnných hliníkových trubek:

Směr kroucení trubky

Nůž nastavíme zuby dozadu, trubku otáčíme ve směru zubů (jinak by se nůž zasekl na blízkém okraji řezu a při použití síly by se roztrhl).

Původně měl tento diamantový kotouč větší průměr a vrták s tímto kotoučem, který byl takto přitlačen k čepeli, byl striktně rovnoběžný s linií zubů čepele, a kotouč tudíž kolmý. A to bylo správné. nová pilka na železo má přední hrany zubů-plochy kolmé k ostří. Nyní vzniká mírný záporný úhel. o něco lepší, ale stále v pořádku.

Pro vaši informaci: tento nůž lze vrtat běžným vrtákem do kovu (vyrobeným z oceli HSS). Protože celá čepel není kalená kvůli pružnosti, ale zuby jsou kaleny samostatně indukčním ohřevem a rychlým ochlazením na tvrdost, takže zuby mohou snadno prořezat vrták v opačném směru.

Konstrukce ruční pilky na kov

Rámy pil jsou vyráběny podle normy GOST 17270-71 „Rámy ručních pil“. Specifikace“

Kovová rukojeť pily

Rukojeť pily hraje při práci hlavní roli, zejména pokud jde o pohodlí při dlouhodobém držení.

Nejlepší ze všech typů rukojetí jsou dvoudílné rukojeti, které jsou opatřeny speciálními gumovými vložkami.

Rukojeť může být na boku nebo na horní straně pily. Horní rukojeti (modely bez objemného rámu) jsou užitečné pro práci v těžko přístupných místech nebo pro detailní práce.

Kovový rám pily

Rám může být vyroben z různých materiálů. Pokud je třeba řezat tvrdé materiály, může být rám vyroben z vysoce pevných kompozitů.

Změna úhlu pilového kotouče ruční pily na kov

Konstrukce rámu závisí na pracovních podmínkách. Proto se při řezání kovu na nepřístupných místech používá pila s nastavitelným úhlem čepele nebo krátký rám.

Rám může být pevný nebo posuvný. Posuvné rámy se obvykle upřednostňují, protože mají možnost upevnění pilových listů.

Ruční pilky na železo se vyznačují vzdáleností mezi otvory na koncích. od 150 do 400 mm (6″ až 14″).

K upevnění čepele na rám slouží dva šrouby: jeden z nich může být součástí rukojeti a druhý je na vnější straně oblouku rámu pily.

Pilové kotouče na kov

Čepele jsou tenké a úzké, vyrobené z HSS a oceli X6BF. Aby se čepel nezlomila, používá se pouze tepelná úprava zubů čepele.

Ruční pilové kotouče jsou k dispozici v šířkách 250 a 300 mm, 12,5 a 25 mm a v tloušťkách 0,63 až 1,25 mm.

Na ostří nožů jsou nasazeny klínovité zuby (dláta). Čím více zubů je na noži, tím rychlejší je řez.

Čepele s malými zuby se používají pro výrobky z tvrdých kovů; čepele s většími zuby se používají pro měkké výrobky.

Typy pilových listů

GOST R 53411-2009 „Pilové listy na kov“ specifikuje dva typy těchto nástrojů. pro strojní a ruční řezání. První z nich nechceme rozebírat, existují tři základní velikosti:

  • Jednoduché, s roztečí mezi upevňovacími otvory 250 ± 2 mm, pro celkovou délku čepele nejvýše 265 mm;
  • Jednoduché, se vzdáleností mezi upevňovacími otvory 300 ± 2 mm, pro celkovou délku křídla nepřesahující 315 mm;
  • Dvojité, se vzdáleností mezi upevňovacími otvory 300 ± 2 mm, s celkovou délkou křídla nejvýše 315 mm.

Jednoduchá verze má tloušťku čepele 0,63 mm a dvojitá verze má tloušťku čepele 0,80 mm. Výška s jednou řadou zubů je 12,5 mm a s dvojitou řadou zubů je 20 mm.

pila, nastavit, čepel

GOST rovněž upravuje rozteč zubů P, mm a jejich množství z, které pro první typ činí 0,80/32, 1,00/24 a 1,25/20. Majitelé delších pil mohou používat také pilové listy s rozměry 1,40/18 a 1,60/16.

Podle třídy materiálu používaného při výrobě pilových kotoučů na kov se vyrábějí z nástrojové oceli:

V sortimentu pilových listů vyráběných v tuzemsku jsou pouze tyto, ale ve specializovaných obchodních sítích jsou rozšířeny tzv. diamantové listy s povrchovým nástřikem nitridů titanu nebo jiných vysokoteplotních kovů. Takové čepele lze snadno rozeznat podle barvy: běžné ocelové čepele jsou tmavě šedé, zatímco nastříkané čepele mohou mít různé zbarvení. od jasně oranžové až po modrou (v závislosti na výrobci).

Lze vyrábět i čepele s povlakem z karbidu wolframu, které jsou sice velmi tvrdé, ale extrémně citlivé na namáhání ohybem. Proto je jejich životnost při řezání kovů zanedbatelná.

Vysoká životnost pilových kotoučů na kov je zajištěna vhodným tepelným zpracováním. Na povrchu čepele jsou dvě zóny s různými hodnotami tvrdosti: přímo na zubech se pohybuje od HS 6467 u legovaných nástrojových ocelí po HS 7378 u rychlořezných ocelí (u diamantových čepelí dosahuje tento parametr HS 8284) a v druhé zóně HS 4446. Značný rozdíl v tvrdosti potvrzuje vysokou citlivost výrobku na namáhání ohybem, proto norma omezuje i maximální sílu působící na ruční pilu. Nesmí překročit 60 kg u nožů s roztečí zubů menší než 1,4 mm a 10 kg u nožů s roztečí zubů větší než 1,4 mm.

Řezání pilkou na železo

Při napínání čepele byste měli pilku na železo držet dál od čela, protože hrozí nebezpečí zlomení.

Když začínáte řezat pilkou na železo, postavte se napůl otočeni před svěrák (proti čelistem svěráku nebo ose řezaného předmětu). Levá noha

Obr. 6.6. Čepel pily na železo ve vztahu k rukojeti pily na železo

mírně dopředu, zhruba v linii řezaného předmětu, a tělo se o něj opírá. Pila se drží v pravé ruce tak, aby rukojeť spočívala v dlani a palec byl na vrcholu rukojeti. Zbývající čtyři prsty podpírají rukojeť zespodu. Uchopte přední část rámu pily levou rukou, jak je znázorněno na obr. 6.7 a obr. 6.8.

Při řezání držte pilku na železo převážně ve vodorovné poloze. Pohybujte s ním plynule bez trhání. Pilka na železo musí být tak široká, aby fungovala celá čepel, ne jen její střed. Normální délka dosahu je 2 /polovina délky pilového listu zasunutého v rámu.

Obr. 6.7. Jak držet pilku na železo s vodorovnou rukojetí (rozdíl je v poloze)

Pila na železo pracuje rychlostí 30 až 60 úderů za minutu (rozumí se dvojité údery vpřed a vzad). Pro tvrdé kovy se používají nižší řezné rychlosti, pro měkké kovy vyšší rychlosti. Například při řezání tvrdé oceli až 30 dvojitých úderů za minutu, středně tvrdé oceli 40 až 50 úderů za minutu, měkké oceli a litiny 50 až 60 úderů za minutu.

Pevně přitlačte pilku na železo dopředu. Při couvání nestlačujte. Velikost tlaku při použití pilky na železo závisí na tvrdosti kovu a velikosti řezaného materiálu. Tvrdé kovy vyžadují větší tlak na pilku než měkké kovy. Běžná hodnota řezného tlaku by měla být přibližně 1 kg na 0,1 mm tloušťky nože. Na konci řezu vyvíjejte menší tlak.

Ruční pilky na železo se nejčastěji používají bez chlazení. Pro snížení tření mezi pilovým kotoučem a řeznou plochou se používá husté mazivo ze sádla nebo grafitová mast, která obsahuje sádlo (2 díly) a grafit (1 díl). Toto mazivo zůstává na čepeli pily dlouho.

Někdy se může čepel pily při řezání vychýlit do strany, což může způsobit odštípnutí nebo zlomení čepele. Řezání navíc vede k šikmému řezu na řezaném předmětu. Příčinou je slabé napnutí pilového listu nebo neodborné používání pilky.

Pokud se nůž zasune, začněte řezat v nové poloze. na opačné straně než při neúspěšném řezu. Pokus o narovnání šikmého řezu „in situ“ vždy vede ke zlomení čepele. Zuby pilového kotouče se také lámou, pokud jsou příliš tvrdé (nedostatečně kalené), pokud je tlak na pilový kotouč příliš velký, zejména při řezání úzkých obrobků a v případech, kdy je do řezaného materiálu zapuštěn pevný cizí materiál.

Pokud se zuby pilového kotouče zlomí. třeba jen jeden zub. nepokračujte v práci s elektrickým šroubovákem, jinak se zlomí sousední zuby a zbývající zuby se velmi rychle otupí. Chcete-li obnovit řeznou schopnost pilky s odštípnutým zubem, zbruste dva nebo tři sousední zuby na smirkovém kotouči nebo brusném kotouči, jak je znázorněno na obr. 6.9. Po odstranění zbytků ulomeného zubu pily, které uvízly v započatém řezu, pokračujte v práci s obnoveným ostřím.

Pokud se při řezání zlomí starý, opotřebovaný pilový list, nesmíte pokračovat v řezání novým listem. nevejde se do otvoru

Obr. 6.9. Použití pilového listu s ulomenými zuby: а. Čepel pily na železo s ulomenými zuby; б. Čepel s vyštípnutými zuby; в. linka pro ostření sousedních zubů střihače

Prořez. Po otočení obrobku začněte řezat jinde. Pokud výrobek nelze soustružit, je třeba původní zářez zvětšit opatrným řezáním novým pilovým listem.

Počet zubů

Rozhodujícím faktorem je počet zubů na palec. Na tom závisí následující:

  • Výkon závisí na ukazateli. S větším množstvím břitů je práce podstatně obtížnější, třísky jsou jemnější.
  • Větší množství poskytuje lepší řez. Toho je dosaženo zmenšením velikosti čipu.

Zvýšené množství navíc zvyšuje náklady na výrobek.