Jak rovnoměrně řezat dřevotřísku doma

Nejlepší způsob řezání dřevotřísky?

Nejjednodušší způsob domácího řezání dřevotřísky. použijte truhlářskou pilu s jemnými zuby. To vám umožní řezat rovnoměrně a získat kvalitní materiál se správnými rozměry. Pohybujte se plynule, vyvarujte se prudkých pohybů a opatrně přitlačujte přímo na desku.

úhlová bruska (úhlová bruska) není nejlepším řešením pro řezání dřevotřísky, ale pro jednorázové práce se hodí. Nejdříve je třeba koupit úhlovou brusku takový pilový kotouč, lidově nazývaný „pilový kotouč na dřevo“ (včetně dřevotřísky, dřevovláknitých desek a dalších desek na bázi dřeva), zvolit velikost úhlové brusky, 125. kotouč na fotografii (tento průměr v mm).

Jaký nástroj zvolit

Desky vyrobené ze dřeva vždy obsahují pryskyřice a lepidla, která drží dýhu, dřevěné třísky nebo piliny pohromadě. Díky tomu jsou desky hutné a odolné a mají slušný podíl houževnatosti. V mnoha fyzikálních vlastnostech převyšují masivní jehličnaté řezivo, ale jsou také o něco náročnější na zpracování. Mezitím lze řezat, vrtat, brousit, frézovat jakoukoli překližku, desky z orientovaných třísek, dřevovláknité desky nebo dřevotřískové desky.

Jak řezat laminované dřevotřískové desky bez třísek.

Než začneme mluvit o řezání laminovaných dřevotřískových desek bez třísek a rozhodování, čím řezat, objasněme si, co znamená řezání bez třísek? Každý má na množství třísek po řezání vlastní názor, někomu stačí jedna, jinému tucet. Proto se podívejme ne na jeden, ale na tři standardní typy řezání panelů z laminovaných dřevotřískových desek, z nichž si můžete vybrat ten nejvhodnější. Z pochopitelných důvodů nebudeme uvažovat o použití drahého zařízení určeného k řezání laminovaných dřevotřískových desek, to je práce pro profesionály. Jsme stále fanoušci nábytku, takže použijeme vhodný nástroj.

Na obrázku jsou tři díly, horní je řezán elektrickou přímočarou pilou, prostřední ruční kotoučovou pilou (parkety) a spodní je rovněž řezán ruční kotoučovou pilou, ale následně frézován ruční frézou. V každém případě je samozřejmě možné dosáhnout jiných výsledků. záleží na zkušenostech a dovednostech. Celkově však možnosti daného zařízení poskytují zhruba tyto výsledky, pokud jde o třísky na laminovaných dřevotřískových deskách.

Dřevotříska bez třísek pomocí skládačky.

V tomto případě vám tři věci umožní dosáhnout více či méně dobrých výsledků při řezání.

  • Průvodce. Není třeba manipulovat s vodítkem skládačky. Hodí se obyčejná vodováha a dvě svorky.
  • Volba skládačky pro laminátové dřevotřískové desky. Pilník svými zuby poškrábe laminát i samotnou dřevotřísku a čím jemnější je skládačka, tím jemnější je odštípnutí. A rychlost řezání je stejná. zda je směr zubu nahoru nebo dolů, udává pouze stranu obrobku, která vytváří více třísek. první nahoře a druhá dole.
  • Ovládání rychlosti řezání. Při příliš silném posuvu se přímočará pila ohýbá a vybočuje do strany, takže prořez není kolmý k rovině obrobku. Po takovém řezání nemá smysl snít o lepení hrany.

Nyní zvažme, zda stojí za to laminát „poškrábat“. Může pomoci, ale pouze pokud jsou splněny následující podmínky. Protože pila seká nejen tyto vrstvy, ale i nejsvrchnější vrstvy dřevotřísky, je nutné „sekáčkem“ opracovat i tyto vrstvy. Šířka škrábané čáry musí odpovídat tloušťce pily (pokud řezete příliš úzce, prořízne se; pokud řezete příliš široce, zanechá to na desce stopu). Čáry musí ležet přesně nad sebou a řezání musí probíhat po čáře. Stačí se zamyslet nad tím, jak reálné je to udělat doma vlastníma rukama, a odpověď na otázku „sekání“ je zřejmá.

Řezání laminovaných dřevotřískových desek parketovou pilou.

Třísky jsou způsobeny řeznými zuby, ale nejen ve směru řezu, ale i na opačné straně. (Vibrace elektrického nářadí neumožňují vést parkety dokonale rovně, což má za následek zkosení čepele vzhledem k záběru). Vodítko v tomto případě umožňuje nejen řezat dřevotřísku rovně, ale také zabraňuje odštípnutí na opačné straně, než je směr řezání. Při výběru kotouče pro řezání laminovaných dřevotřískových desek je vhodné věnovat pozornost počtu zubů. čím více zubů, tím čistší je řez.

Beztřískové dřevotřískové desky s ruční frézou.

Před použitím frézy na nábytkové díly je nutné vyříznout na každé straně, která má být zdrsněna, 3 až 5 milimetrovou rezervu. Ruční frézky zanechávají na rozdíl od předchozích metod dokonalý řezný povrch. Odštípnutí po takové práci je vzácné a je možné udržet řez kolmý. Zatím jsme se zabývali pouze přímočarým řezáním, ale pokud jde o vyřezávání kružnic a různých křivek, neexistuje alternativa ke skládačce a fréze. Jednou z nevýhod ruční frézy je, že vyžaduje určitou manuální zručnost. Budeme o nich hovořit v dalších článcích.

Lze motorovou pilou řezat dřevotřísku??

Při práci s řetězovou pilou je třeba zdůraznit její multifunkčnost, protože s její pomocí lze řezat nejen dřevo, ale také pěnové bloky, pórobeton, škvárobeton, dřevotřísku, a dokonce i kámen.

Jak rovnoměrně řezat laminované dřevotřískové desky?

Řezání dřevotřísky doma Pokud se rozhodnete řezat dřevotřísku sami, připravte si pilku na železo s velmi jemnými zuby nebo ještě lépe skládačku. s jemným zubovým nožem bude řez co nejpřesnější a nejrovnější Dřevotřískové desky.

Jaké nástroje používat?

Pokud vyvstane otázka, jak řezat stolní desku, je třeba nejprve rozhodnout, jaký řezný nástroj použít, a často se používá více nástrojů.

Například pomocí kotoučové pily můžete dosáhnout dokonalého výsledku, ale je to poměrně drahé potěšení, protože vysoce kvalitní nástroje stojí hodně peněz. Proto se tento stroj nachází především ve specializovaných továrnách.

úhlová bruska. je podobná předchozímu nástroji, ale výsledek nebude zdaleka ideální. Při práci s úhlovou bruskou dochází k mnoha odštěpkům.

K řezání pracovních desek se obvykle používají dva základní profesionální a vyměnitelné nástroje. přímočará pila a vyvětvovací pila.

Stavební odborníci dělí pilové kotouče, nebo jak se jim také říká, pilové listy do dvou hlavních kategorií:

V případě pracovních desek budete potřebovat variantu, která se na jedné straně trhá.

Před zahájením hlavní práce je třeba ostří nástroje dobře nabrousit, aby se při práci netvořily třísky. Než začnete materiál přímo řezat, je třeba pomocí naostřeného nože vytvořit drážku, jejíž hloubka bude asi 2-3 mm. To umožňuje pracovat bez odštípnutí.

rovnoměrně, řezat, dřevotřísku, doma

Nástroje a materiály

Pokud je to možné, je nejlepší řezat dřevotřísku ruční řezačkou s použitím podomácku vyrobených vodítek. Tato metoda není příliš vhodná pro řezání velkých listů, protože k práci s tímto nástrojem potřebujete stůl. Tato metoda navíc často vyžaduje výměnu fréz. Výsledkem je však čistě dokončená hrana, která byla „odjehlená“.

Elektrická skládačka. nejoblíbenější nástroj pro řezání dřevotřísky

Někteří řemeslníci používají elektrickou skládačku, ale bez zručnosti je obtížné řezat rovnoměrně a mohou vznikat třísky.

Na elektrické skládačce můžete zkusit namontovat bimetalový nůž s dovnitř zúženými zuby pro laminát. Přímočará pila by měla být nastavena na vyšší otáčky a rychlost posuvu musí být nízká, aby nevznikaly mezery.

Pokud vám tyto metody nevyhovují, můžete si dřevotřísku připravit k řezání doma:

  • pilku na železo s jemnými zuby (nejlépe na kov). Zuby by měly být nastaveny na 1/2 tloušťky čepele a měly by být kalené;
  • papírovou lepicí páskou;
  • soubor pro hrubování linie řezu;
  • smirkový papír pro dokončení linie řezu.

metoda řezání podélným řezem

Při této metodě se také používá kotoučová pila, ale vhodnější je ponorná pila. Je zapotřebí dvojité pravítko: upíná se k obrobku. princip je stejný jako u kráječe desek: v jedné řadě se provedou dva řezy.

K tomu se používá pravítko. Nastavuje se podél linie značení, přičemž se laminát mírně nařízne, aniž by se narušila jeho struktura. Poté se materiál rozřeže podél vyznačené linie.

Mimochodem! Díky zářezu na laminátu nedochází při druhém hlubokém řezu k třískám.

Řeznou plochu lze utěsnit pomocí.

Desku stolu lze touto metodou rozřezat na jeden nebo více kusů. Je možné, že dojde k minimálnímu odštípnutí, ale to lze snadno odstranit broušením nebo zakrytím dekorativním překrytím.

Oblé hrany lze také zamaskovat.

Nevýhoda: Touto metodou lze provést pouze rovný řez.

Řezání nepřipadá v úvahu

Úhlová bruska nebo úhlová bruska není to pravé pro řezání pracovních desek. Někteří řemeslníci tento postup doporučují, aby ušetřili čas. Má však více nevýhod než výhod.

Pro přesný řez použijte vodováhu.

Zaprvé se snižuje kvalita obrobků, protože v důsledku prudkého pohybu kotouče dochází k velkému množství třísek. Za druhé, pokud se používají velké disky, hrozí nebezpečí poranění.

Profesionálové zlepšují řez pomocí speciálních přístrojů.

Kromě toho zanechává velké množství prachu, což je v domácím prostředí nepřijatelné.