Jak správně navinout vlasec na vyžínač trávy

Jak navinout strunu na strunovou sekačku na trávu

Tloušťka šňůry musí odpovídat zvolenému nástroji. Příliš silný vlasec pro vyžínač zamotává nit na cívce, přispívá k přehřívání motoru a rychlému opotřebení pouzder.

Tloušťka střihací šňůry se zhruba dělí na několik typů:

  • Do 1,2 až 1,6 milimetru. Vhodné pro modely s výkonem do 0,5 kW. Často elektrické sekačky;
  • Do 2 mm až 2,4 mm. Tato velikost je nejoblíbenější, protože dokáže posekat mladou a tvrdou trávu. Hodí se pro nářadí s výkonem přibližně 1 kW;
  • Od 3 mm do 3,2 mm. Vhodné pro benzinové stroje, které sekají silné stonky plevele;
  • Dvorek 4 mm. Zvládá zarostlé oblasti.

Chcete-li zjistit, která strunová sekačka je vhodná pro danou sekačku, můžete použít jednu metodu:

  • Tloušťka čáry musí být uvedena v uživatelské příručce;
  • Výrobci k cívce často připojují důležité údaje, včetně přípustného průměru;
  • Zasuňte strunu zastřihovače do výstupu. Musí být schopen bez problémů projít.

Důležitý je také tvar řezu, protože linka stéblo trávy neseká, ale láme. Typy šňůr podle tvaru průřezu:

správně, navinout, vlasec, vyžínač, trávy
  • Kulaté. Univerzální provedení, které umožňuje sekání čerstvého i suchého porostu;
  • Polygonální se 3 až 6 fasetami. Můžete sekat tuhé a silné stonky. Spotřeba takového materiálu je však poměrně velká, takže je vhodný pouze pro specifické účely;
  • Tvarované. Hvězdicový nebo čtvercový s prohlubněmi. První se používá k řezání čerstvě pokáceného porostu.

Řada strunových sekaček na trávu je vyrobena z různých materiálů:

  • Polyamidové nebo polypropylenové nylonové struny jsou nejvhodnější pro křovinořezy. Levné verze s polyethylenem v. nejsou odolné vůči stresu, nevydrží časté změny teplot. Polypropylenový vlasec vydrží déle, pokud ho předtím namočíte na půl hodiny do vody;
  • Nejsilnější jsou čáry s hliníkovými částicemi o průměru asi 4 milimetry.

Nepoužívejte kovové dráty nebo lana, které by mohly nástroj poškodit.

Na základě výše popsaných parametrů můžete vybrat optimální řadu pro vaši sekačku na trávu.

Jak navinout vlasec na cívku křovinořezu: První metoda

Před navíjením otevřete hlavu zastřihovače.

Nejprve určete množství vlasce, které má být navinuto na cívku. Cívku nepřečnívejte, jinak se nevejde do krytu.

Jakmile určíte délku vlasce, můžete jej začít navíjet na cívku:

Linka pro zastřihovač se přeloží na polovinu, jeden okraj by měl být o 10-15 cm delší. Cívka je rozdělena na dvě části středovou lištou. Má drážku pro kurt, který se musí ohnout na polovinu

Pro závitování je nutná těsnost; důležitý je směr navíjení. Na straně navíjení cívky by měla být šipka nebo nápis

Pokud není indikátor, musí být na hlavě sekačky šipka. Vlákno musí být navinuto v opačném směru; Navíjejte trimovací šňůru co nejjemněji, aby byla co nejvíce napnutá; Po navinutí vlákna se krátký konec zajistí zasunutím do drážky příslušného průměru na boku cívky. Upevněte dlouhý okraj na opačné straně; ustřihněte nit s mezerou asi 10 cm kolem zajištěné šňůry; vložte cívku nitě do žací hlavy. Konce šňůry vytáhněte ze záchytných otvorů; kryt se nasadí a zajistí záchytnými otvory. Musí být plně zapojen.

Jak navléknout strunovou šňůru do cívky vyžínače trávy: druhý způsob

  • Stejně jako v prvním případě se určí délka nového vlákna;
  • Jeden konec vlasce je ohnutý háčkem;
  • Spodní část cívky má otvory, které drží nit na místě a do kterých se vkládá ohnutý okraj nitě;
  • Navíjejte nit za šipku na cívce. Úroveň navíjení nesmí přesáhnout průměr cívky;
  • Totéž proveďte s druhou kapsou cívky;
  • Okraje vlasce, které vyčnívají z otvorů, je třeba oříznout. Můžete jednoduše zapnout cívku; nůž je při odstřeďování rozřízne. Pokud je průměr kurtu příliš velký, odstřihněte vlasec pro zastřihovač ručně nůžkami.

Typ střihací hlavy

Žací hlava na trávu je válcovité těleso, do kterého je vložena cívka s kusem vlasce (vlákna). Tuto konstrukci lze instalovat na benzínové i elektrické vyžínače. Liší se způsobem provlékání a vedení šňůry a jsou k dispozici 3 typy.

  • Automatické. Vlákno je podáváno poté, co uživatel sníží otáčky motoru. Přestože je automatické podávání šňůr užitečné pro větší objemy výroby, má automatické podávání šňůr nevýhodu v tom, že spotřebuje více vlákna.
  • Poloautomatické. Tento typ hlavy nevyžaduje od uživatele žádnou složitou manipulaci. Fungují tak, že se šňůra automaticky přitáhne, zatímco se stroj otáčí plnou rychlostí. Stačí lehce udeřit hlavou strunové sekačky o zem (tím se uvolní zablokovaná struna), struna se odstředivě vytáhne z cívky a je zkrácena na požadovanou délku nožem na krytu nože.
  • Manuální. Šňůra vyžaduje zastavení stroje a následné ruční prodloužení struny vyžínače.

Na základě výše uvedených skutečností jsou nejlepší poloautomatické cívky na linku. Nezapomeňte také, že travní vyžínače se často vyrábějí s jednoduchým vlascem (používaným pouze pro sekání trávy) nebo s dvojitým vlascem, který lze použít pro sekání delší trávy nebo menších, tenkostébelných keřů a křovin.

Jak navinout vlasec na cívku vyžínače trávy Patriot?

Téměř každý začátečník se při používání strunové sekačky potýká s problémem změny vedení. I když je výměna struny na vyžínači snadná, musíte vědět, jak ji správně provést. Výměna vlasce nezabere při správné zručnosti více než pět minut. stačí ji neustále trénovat. Tento článek se zabývá výměnou vlasce na příkladu zastřihovače Patriot.

Navíjení vlasce

Vložení vlasce do strunové sekačky je snadné. Pro provedení této operace je třeba postupovat podle jednoduchého algoritmu. Prvním krokem je určení množství spotřebního materiálu, který je potřeba. Pro výpočet navineme trimovací šňůru na cívku tak, aby výsledná cívka byla menší nebo rovna průměru stran konstrukce.

Jakmile určíte velikost vlákna, musíte ho složit tak, aby jedna část byla o 15 cm delší než druhá. Navíjení šňůry začíná na okraji, který dělí cívku na 2 části. Zde najdete spojovací prvek, do kterého je třeba vložit závit ohnutý na polovinu.

Nyní je třeba zjistit, kterým směrem se má vlasec vést do strunové sekačky. Za tímto účelem zkontrolujte cívku. na cívce je často speciální šipka. Pokud nejsou k dispozici žádné vysvětlující informace, měli byste najít ukazatel na hlavě trimru a začít navíjet v opačném směru. Další kroky lze rozdělit do 4 kroků:

  • Dokončení navíjení vlákna. Za tímto účelem se vkládá do boční drážky na cívce. Jeho druhý konec je připevněn k protější drážce.
  • Konce pevného vedení jsou seříznuty. Zbývá 7-10 cm.
  • Vložte plnicí materiál do hlavy strunové sekačky. To se provádí střídavým zaváděním a vytahováním vlákna do vstupních otvorů konstrukce.
  • Vlákno je vytaženo z drážek. Po dokončení akce je kryt výrobku zajištěn sponami.

Po této závěrečné fázi je zahradnické nářadí připraveno k použití. Pokud po vložení vlasce do vyžínače nepracuje přístroj správně, doporučujeme postup zopakovat změnou tloušťky nebo typu vlasce. V opačném případě může dojít k selhání výrobku.

Výběr vlasce

Abyste zajistili úspěšné zavedení vlasce do hlavy vyžínače, je důležité, abyste nesprávně odhadli správný posuv vlasce. Čím silnější jsou provazy, tím hustší a tvrdší je tráva. Často se používá víceúčelová střihací šňůra o průměru 2 mm. Správný průměr pro vaši sekačku lze zjistit následujícími způsoby:

  • Podívejte se na tloušťku vlasce v uživatelské příručce dodané se zastřihovačem.
  • Podívejte se na samotnou cívku. Někdy jsou na něm vytištěny informace o možných průměrech vedení.
  • Další možností je zkusit zasunout kabel do zásuvky. Pokud jím snadno projde, je zvolený průměr vlasce vhodný k použití.

Naviják strunové sekačky na trávu

Vlákno lze přizpůsobit motoru. Pokud je vedení příliš silné, způsobuje zvýšený odpor při otáčení. motor se pak přehřívá a brzy se porouchá. Užitečné tipy:

  • Pro elektrické nářadí s motorem pod 500 V je nejvhodnější vlákno o tloušťce 1,3 mm. Pokud ho nemáte, můžete použít vlasec o průměru 1,6 mm. Pokud je výkon vyšší než 1 kW, zvolte šňůru o průměru 2 mm.
  • Strunová sekačka s benzínovým motorem závisí na žací hřídeli. Pro ohnutou verzi se často používá 2 mm šňůra. Pokud je hřídel rovná, použijte vlákno o průměru 2,4 až 2,5 nebo 3 mm. Nejsilnější strunové sekačky jsou osazeny výkonnými přístroji. od 1,3 kW.

Pozornost věnujte také typu průřezu vlákna. Některé oblíbené možnosti:

  • Nejběžnější linie s kruhovým průřezem. Dobře sekají čerstvou trávu, ale hůře sekají keře a mrtvé dřevo.
  • Kroucená (spirálová) šňůra není příliš pevná, ale je vhodná pro řídkou mladou trávu.
  • Vroubkovaná šňůra s ostrými hranami je ideální na velké plevele v zanedbaných oblastech.
  • Obdélníkové, hvězdicové nebo čtvercové struny na trávu poskytují rovnější střih, ale nejsou příliš silné.
  • Nejsilnější je dvoudílná šňůra s vnitřním jádrem a kruhovým průřezem.

Typy vlasců pro vyžínače trávy

Vezměte prosím na vědomí, že místo rybářského vlasce byste nikdy neměli používat drát, kovové šňůry nebo kabely nebo tradiční rybářský vlasec. Zařízení je nebezpečné pro uživatele i ostatní. Lano nebo podobné výrobky se začnou pomalu rozplétat, což způsobí, že se konce rozpletou a malé kousky odletí velkou rychlostí.

Blok: 3/6 | Počet znaků: 2323

Jak funguje hlava vlasce na křovinořezu

V závislosti na výrobci se modely liší nejen vnějším, ale i vnitřním provedením. Většina navijáků má uvnitř přítlačnou pružinu (poloautomatické a automatické). Výše jsou uvedeny pokyny k demontáži hlavy strunové sekačky bez pružiny, t.е. na hlavě ručního křovinořezu. Princip demontáže poloautomatické hlavice s pružinou uvnitř je téměř totožný s výše popsaným návodem.

Princip činnosti poloautomatického vyžínače je následující:

  • Uvnitř hlavy se nachází cívka, která je upevněna na drážkách, které jí brání ve volném pohybu
  • Cívka je poháněna pružinou, která ji přitlačí na drážky v krytu
  • Na hlavě je navinuta střihací šňůra, jejíž délka závisí na samotném nástroji. Obvykle je délka 1 až 4 metry
  • Pokud je třeba během provozu prodloužit délku vlasce, stiskne se vyčnívající část cívky, čímž se oddělí od drážek. Šňůra pro vyžínač se navíjí na cívku, čímž se zvětšuje její délka
  • Po uvolnění potřebného množství vlasce uvolněte napětí a pokračujte v sečení

Výhodou ořezávače vláken je, že tento spotřební materiál není třeba brousit ve srovnání s kovovými kotouči. Pokud se navíc do cesty připlete kámen nebo dřevo, strunová lišta se jednoduše odpojí, aniž by to mělo negativní vliv na převodovku a motor nářadí, jako je tomu u kovových řezacích nožů.

Jakmile se seznámíte s konstrukcí a provedením žacích a vyžínacích hlav, musíte se začít zabývat tím, jak navléknout vlasec na cívku vyžínače trávy. V tomto bodě má většina majitelů elektrického nářadí potíže.

Blok: 4/8 | Počet znaků: 1782

Rady od

Práce se stroji, jako jsou vyžínače s pojezdem, vyžaduje opatrnost a pozornost. Začínající i zkušení sekači musí při práci dodržovat bezpečnostní opatření. Může se stát, že sebevědomí střihači poleví v ostražitosti, udělají nenapravitelné chyby a vážně se zraní. Proto je důležité, abyste při práci se strojem

  • Zajistěte kryt navijáku pomocí všech západek.
  • Nenamotávejte více vlasce, než chcete: později se špatně odvíjí.
  • Po naplnění bubnu vždy před sečením zkontrolujte, zda nářadí správně funguje.
  • Vyberte si kvalitní materiál, který je vhodný pro daný zastřihovač.

Nepokoušejte se sekat velmi hrubou trávu se silnými stébly pomocí rybářského vlasce. K dispozici jsou ocelové kotouče. Používejte pouze ochranný oděv. Používejte ochranné brýle a vhodnou obuv.

Sestava cívky vyžínače trávy

Žací hlavy strunových sekaček se vyrábějí v různých provedeních. jednoduchých i složitých. Na obrázku níže je zobrazena demontovaná poloautomatická strunová hlava z křovinořezu Husqvarna (Husqvarna).

Tento typ hlavy je součástí většiny benzínových sekaček a elektrických vyžínačů, jako jsou STIHL, Patriot, Champion, Bosch, Huter a další. Konstrukce žací hlavy je poměrně jednoduchá. Hlava se skládá z následujících částí:

  • základna žací hlavy;
  • tlačítko pro poloautomatické podávání vlákna;
  • Cívka (cívka), do které se navléká vlasec pro trimmer;
  • jaro;
  • očka. linky pro zastřihovač ustupují směrem ven;
  • Kryt strunové hlavy;
  • Strunová šňůra (kabel).

K dispozici jsou také jednodušší střihací hlavy, které jsou zobrazeny na následující fotografii.

Tyto tipy neumožňují měnit délku řádku v poloautomatickém režimu (po stisknutí tlačítka). Pokud se šňůra přetrhne, musíte sekačku zastavit a vyměnit ji ručně.

Tipy a rady, jak navinout vlasec pro váš vyžínač a co je třeba vědět

Existuje několik užitečných rad a doporučení, které budou užitečné nejen pro začátečníky, ale i pro zkušené mistry rybáře. Tyto tipy pomáhají předcházet negativním důsledkům v podobě zranění a poruch mechanismu. Tato doporučení uvádějí následující:

  • Kryt je třeba nasadit tak, aby zapadl na místo. Jedná se o 2 nebo více kliknutí v závislosti na počtu klipů. Pokud jedna svorka nezapadne na místo, může cívka při spouštění nářadí vyskočit a někoho zranit
  • Nenamotávejte strunu vyžínače pevně nebo v množství větším, než lze zatlačit na místo. Je lepší pružinu nenamotávat než více, protože by to mělo nepříznivý účinek a znemožnilo by to její případné rozvinutí
  • Pokud vlastníte nástroj s jednou šňůrou (obvykle stroje s nízkým výkonem), nikoliv se dvěma šňůrami, probíhá navíjení v podobném pořadí, jak je popsáno výše, ale s tím rozdílem, že mezi krajními základnami cívky není žádný středový okraj
  • Po výměně materiálu byste měli nejprve zkontrolovat, zda nástroj správně funguje, a poté začít sekat. Pokud lešení předem nezkontrolujete, může se rozpojit a zranit osobu

To je zajímavé!Vyberte si kvalitní materiál, abyste se při práci s řetězovými pilami, vyžínači a křovinořezy nezranili. Při sekání trávy mohou drobné kamínky a jiné materiály propadnout pod rotujícími částmi a odletět na velkou vzdálenost, takže i když strunová sekačka není nůž, měli byste při práci s tímto nástrojem nosit speciální ochranný oděv. Výsledkem těchto prací je, že po výměně nového materiálu postačí běžný materiál na plochu do 600 m2, ale je třeba počítat s armovací vrstvou na trati. Normální nylonový materiál má kratší životnost, což je důležitý faktor. Nepokoušejte se sekat hustě stébelnatou trávu rybářským vlascem, protože k tomuto účelu jsou k dispozici speciální kovové kotouče nebo nože.