Jak vyměnit ložisko na úhlové brusce Makita

Obsluha úhlové brusky vlastníma rukama. Tipy pro opravy a údržbu

Tento článek ukazuje, jak najít závady na úhlových bruskách různých modelů a jak úhlovou brusku opravit vlastníma rukama. Zde najdete odpovědi na otázky týkající se demontáže úhlových brusek nejoblíbenějších značek, výměny ozubených kol a ložisek a jejich oprav. návrhy na lisování a odlisování ozubených kol a ložisek, způsoby oprav a vybavení.

Kromě běžných závad mají různé značky úhlových brusek své specifické vlastnosti. To vyplývá nejen z rozdílů v konstrukci úhlových brusek, ale také z použitých materiálů a součástí.

Důležité je také, kdo stroj vyrábí. Znalost speciálních vlastností úhlových brusek vám umožní rychle a efektivně provést opravu úhlové brusky vlastníma rukama. Následující informace vám pomohou opravit úhlovou brusku jakékoli značky.

Vedle originálního nářadí je stavební trh zaplaven levnými napodobeninami. A nemyslete si, že padělky se vyrábějí výhradně v Číně. Elektrické nářadí od čínských výrobců není kvalitativně horší než od výrobců z evropských zemí nebo zemí jihovýchodní Asie.

Kvalitní nástroje čínských výrobců pro evropské zákazníky procházejí několika vstupními kontrolami. Čínští výrobci nástrojů netestují nástroje ve třetích zemích. Nástroje jsou však vyráběny na stejných linkách, ve stejných továrnách, stejnými lidmi. Proto je takový rozdíl v ceně.

Chcete-li opravit úhlovou brusku vlastníma rukama, musíte mít schéma této úhlové brusky a porozumět mu. Opravy úhlových brusek Bosch se liší od úhlových brusek Interskol. A pak jsou tu úhlové brusky značek Makita, Hitachi, Metabo.

Co nabízí společnost Konstruktor?

V katalogu najdete širokou nabídku nářadí a náhradních dílů:

 • Pro elektrické nářadí a elektrické nástroje;
 • Pro benzínové motory;
 • Pro sněhové frézy;
 • Dřezy, čerpadla, vývěvy, statory, převodovky, spínače;
 • Pro domácnost. domácí spotřebiče, spotřební materiál, motorové pily;
 • Pro zahradu. kultivátory, sekačky na trávu;
 • Náhradní díly Kalibr. opravárenské nářadí, kompresory, generátory, svařovací zařízení, čerpací zařízení, obráběcí stroje, stabilizátory napětí.

Pro detailní seznámení s celým sortimentem obchodu „Konstruktor“ můžete, procházející v kategorii zájmu. Existuje více než 10 000 modelů s různými vlastnostmi a funkcemi. Na našich stránkách najdete také obchod s náhradními díly pro domácí spotřebiče.

Nástroje potřebné pro opravy a výměnu vadných dílů

Pro kvalitní a efektivní opravy úhlových brusek potřebujete nejjednodušší nářadí, které má téměř každý pečlivý majitel.

Elektrický šroubovák usnadňuje demontáž úhlové brusky. V případě jeho absence se však snadno obejdete bez různých šroubováků. Nejlépe by měly mít západkový mechanismus.

K vyšroubování matice, která upevňuje kuželové kolo pohonu, budete potřebovat klíč, tzv. otevřený klíč.

K demontáži ložiska není potřeba speciální stahovák ložisek.

Proveďte elektrickou diagnostiku opravované součásti pomocí testeru. K dispozici je také speciální nástroj, který detekuje zkraty. To je praktické, protože můžete diagnostikovat stator nebo rotor bez demontáže sestavy.

Ujistěte se, že máte schéma fungování mlýnku. Znalost umístění hlavních součástí výrazně usnadňuje demontáž mechanismu, opravu nebo výměnu vadných dílů.

Jak vyměnit ložisko na úhlové brusce Makita

poprvé, co jsem sám „spálil“ elektrické nářadí. Při dlouhodobé práci jsem velmi silně zakouřil úhlovou brusku Makita 9555HN. Důvodem byl spěch i nedbalost. V kombinaci všech mých činností a událostí došlo k velmi silnému přehřátí nástroje. Přehřátí nebylo včas zpozorováno, protože práce byla prováděna ve svářečských rukavicích. Protože jsou kožené, je práce v nich bezpečnější, protože se na rozdíl od hadrových nebo pletených nezkroutí. A protože bezpečnostní kryty jsou navrženy tak, aby chránily před teplem, práce pokračovala, jako by se nic nestalo.

Kromě prosté zdlouhavé práce, která trvala zhruba hodinu a půl, se objevil ještě jeden ztěžující moment. nářadí používalo poněkud těžké nástroje v podobě silného, šestimilimetrového brusného kotouče a kovového kartáče ve tvaru pohárku.

Provozní hodiny tohoto stroje jsou nízké, takže jej budeme muset opravit.

Demontáž nástroje. Postup je jednoduchý: odšroubujeme šroubek, který upevňuje černý plastový kryt, a vyjmeme jej přes napájecí kabel. Poté zvedneme pružinové držáky kartáčů a vyjmeme kartáče (jsou dva na opačných stranách).

Demontujeme přední část úhlové brusky. Vyšroubujte čtyři šrouby upevňující převodovku a vyjměte ji. Poté sejměte rotor motoru. K tomu budeme potřebovat šroubovák. Vložte jej do drážek, opatrně jím otáčejte a kontrolujte průběh. Rotor lze snadno vytáhnout bez větší námahy (hlavně nezapomeňte před vytažením vyjmout kartáče).

Vyfoukněte rotor stlačeným vzduchem a prohlédněte jej. Zvenku není co vytknout. je dokonalý. Smalt na viditelné části drátů není ztmavlý a zůstává neporušený. Bohužel zatím nemůžeme testovat, zda nedojde k selhání mezi obvody. Odložte jej stranou a demontujte.

Nyní se musíme dostat ke statoru. Po odstranění rotoru jsme získali přístup k upevňovacím prvkům plastové ochrany statoru. Odšroubujte dva dlouhé šrouby a vytáhněte jej. Před demontáží statoru je třeba odpojit vinutí a narovnat kabely statoru. K vyjmutí statoru lze použít gumovou paličku. Postup je následující: Lehce udeřte kladivem do přední strany těla úhlové brusky a stator se vzhledem k poměrně velké hmotnosti začne vysouvat ze svého místa. Při demontáži statoru dbejte na to, aby jeho vodiče volně procházely technologickými okénky a o nic se nezachytily.

Prohlídka statoru odhalí přepálené vodiče vinutí. Smalt na nich značně ztmavl a došlo k poškození. Výměna statoru.

Stále máme otázku rotoru. Připomínám, že některé větší prodejny, které prodávají díly pro elektrické nářadí, mohou navrhnout a zkontrolovat některé díly. Vezmeme stator a rotor a vydáme se hledat náhradní díly.

Před odjezdem k prodejci je však nutné rotor demontovat. Musíme odstranit desku a ložisko z přední části. V opačném případě může být obtížné zkontrolovat. Chcete-li desku vyjmout, musíte vyšroubovat matici M6. Šikmé kuželové ozubené kolo je bez klíče a jeho uložení je volné. Po demontáži pastorku opatrně vytáhněte ložisko spolu s ložiskovou deskou.

Podle očekávání nebylo příliš obtížné zkontrolovat a koupit díly, které potřebujeme pro výměnu. Stačilo se dostat do správného specializovaného obchodu s náhradními díly. Tady jsme zkontrolovali rotor, který je zase také „zatavený“, a koupili jsme nové díly.

Začněte přípravou všech součástí a podsestav úhlové brusky. Nejprve je nutné vyfoukat prašné prvky stlačeným vzduchem. Poté omyjte díly převodovky v benzínu. Po dokončení rozebereme všechny součásti úhlové brusky.

Znovu sestavte nástroj s novými díly

Po demontáži nástroje a případné výměně všech poškozených dílů jej znovu sestavte. Zajistěte, abyste měli po ruce veškeré nářadí, maziva a čisté hadry k dokončení prací.

Veškeré předchozí mazivo musí být odstraněno a nahrazeno čerstvým. Používejte maziva od osvědčených výrobců, nakupujte je u specializovaných prodejců.

Nejprve sestavte rotor. Nalisujte ložiska, namontujte oběžné kolo. Předtím pečlivě namažte ložiska. Pomocí dřevěného vrtáku je přitlačte na horní část hřídele.

Zakryjte ložisko sběrače gumovou podložkou. Stejným způsobem se montuje i hřídel rotoru.

Pak převodovku znovu sestavte. Tento proces zahájíme instalací převodovky na skříň rotorového hřídele. Když je hřídel již uvnitř skříně, nasaďte na ni pastorek, pak podložku a pojistnou matici.

Nyní namontujte skříň převodovky s hřídelí uvnitř skříně statoru. Po usazení sběrného ložiska přitlačte obě pouzdra k sobě. Dále zkontrolujte, zda se rotor snadno otáčí na ložiskách.

Posledním krokem je vrácení krytu na místo, kam patří. Zkontrolujte, zda se hřídel vřetena otáčí. Pokud zjistíte, že se snadno otáčí i při pohybu rukou, můžete pokračovat v šroubování. Tím je zajištěno upevnění mezi víkem a krytem. Předtím namažte všechny šrouby tmelem.

Důležité body

Při provádění vlastních oprav má většina uživatelů otázku. jak vyjmout ložisko z kotvy úhlové brusky bez stahováku, který používají profesionální řemeslníci? V takové situaci je třeba použít dostupné prostředky: svěrák, dřevěné kladivo nebo objímku z měkkého kovu, ocelové pásky, klíče atd.п.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat řešení problému. kde koupit kvalitní ložisko pro úhlovou brusku

Nejlépe ve specializovaných prodejnách, renomovaných servisech nebo na internetu.

Za přijatelnou cenu koupit ložisko na úhlovou brusku nebo objednat opravy zařízení nabízejí dílny „Udachnaya Tehnika Service. Kvalita a efektivita našich služeb na vás udělá dojem!

vyměnit, ložisko, úhlové, brusce, makita

Řeknu vám tajemství. vše, co v tomto blogu ze železa řezat jeden jediný úhlové brusky, můj oblíbený Hitachi G13SR3. Dnes mám tři, zvlášť na broušení a řezání, ale začal jsem s jedním:

Malý, lehký, s dostatečným výkonem pro mé účely, nejenže všechno řezal, ale ale nic netrvá věčně a nedávno stroj začal dělat nepřirozený hluk, který měl tendenci růst. Rozhodl se otevřít a defekt, než převodovka konečně zasekne a přežvýká, koneckonců řádná přestavba je vždy lepší než výměna

Vydlabala jsem ho a celý jsem ho vyčistila a dostala jsem takovou polévkovou soupravu:

Organoleptická analýza odhalila, že ložisko hřídele odešlo do světa věčných lovišť a nutně potřebuje vyměnit. Zbytek převodovek je v téměř bezvadném stavu a nevykazuje žádné známky opotřebení. když už jsme u té kvality, tak úhlová bruska za tisíc a půl (před zvýšením kurzu).

Abyste se dostali k ložisku, je třeba z hřídele sejmout ozubené kolo, které je kvůli ostentativnosti zajištěno odepínacím kroužkem. Proč jako zlobr?? Důvodem je to, že pastorek je na hřídeli uložen lisovaně a nelze jej vyjmout jen tak nějakým stahovákem. Použil jsem svůj oblíbený tříramenný malý Jonnesway, přičemž jsem nohy trochu opracoval na smirkovém nástroji. jednotka je pevná a stahovák ji nerozebere. Stejné ložisko sedí na klasickém uložení, nic zvláštního ho zde nečeká, vše je elementárně vylisováno ve svěráku pomocí jednoduchého nástroje.

Ještě jednou připomínám, že sestavu můžete beze ztrát rozebrat pouze pomocí dobrého pevného stahováku, nesnažte se klepat na hřídel. praskne pastorek, hřídel se zploští a nakonec celou úhlovou brusku vyhodíte. Žádný nástroj. žádná práce, v tomto případě není jiné cesty!

Po rozebrání reduktoru na molekuly se díly šly vykoupat do ultrazvukové lázně „Detalan“ a já jsem dostal takovou polévkovou soupravu:

Zvláštnosti oprav různých značek brusek

Danaya článek nabízí metody hledání závad v brusky různých modelů nejsou opravy úhlové brusky (úhlová bruska) s vlastníma rukama. Zde najdete odpovědi na otázky týkající se demontáže nejoblíbenějších převodovek, výměny ozubených kol, ložisek a jejich oprav. Radí, jak lisovat a odlisovávat ozubená kola a ložiska, jak je opravovat a jaké nástroje používat.

Kromě společných problémů mají různé značky úhlových brusek svá specifika. To vyplývá nejen z rozdílů v konstrukci úhlových brusek, ale také z použitých materiálů a součástí.

Je také důležité, kdo nástroj vyrobil. Znalost zvláštností v konstrukci úhlových brusek vám umožní opravit brusku vlastníma rukama kvalitně a rychle. Následující informace vám pomohou opravit úhlovou brusku jakékoli značky.

Kromě originálního nářadí je stavební trh zaplaven levnými napodobeninami. A nemyslete si, že padělky se vyrábějí výhradně v Číně. Elektrické nářadí čínské výroby je stejně kvalitní jako nářadí vyráběné v evropských zemích nebo v zemích jihovýchodní Asie.

Kvalitní nářadí od čínských výrobců pro evropské spotřebitele prochází několika stupni kontroly. V případě třetích zemí čínští výrobci nekontrolují nástroj. Nástroje jsou však vyráběny na stejných linkách, ve stejných továrnách, stejnými lidmi. Proto je takový rozdíl v ceně.

Chcete-li úhlovou brusku opravit vlastníma rukama, musíte mít schéma dané úhlové brusky a znát ji. Oprava úhlové brusky Bosch se liší od opravy úhlové brusky Interskol. A pak jsou tu úhlové brusky značek Makita, Hitachi, Metabo.

Jak vyjmout ložisko z bulharské armatury?

Domácí i profesionální řemeslníci dnes používají k řešení tohoto problému několik metod. Pokud je nutné vyjmout ložisko z kotvy brusky nebo jiného nástroje, lze to provést pomocí následujících zařízení:

 • Odstraňovače. Jedná se o speciální zařízení, které umožňuje snadné a bezpečné vyjmutí ložisek různých velikostí z bulharské kotvy. K použití stahováku není potřeba prakticky žádná fyzická síla, i když je ložisko pevně usazeno. Středicí mechanismus zajišťuje, že rukojeti zařízení mohou být upnuty současně. Lze použít v jakékoli poloze. Před demontáží ložiska je třeba hřídel bulharské kotvy očistit od starého maziva, třísek, písku, aby nic nebránilo demontáži dílu. Středicí mechanismus umožňuje přesné nastavení polohy stahováku. Pokud je ložisko nepoškozené a demontáž se provádí za účelem kontroly, musí se ložisko vyjmout z vnitřního kroužku, aby nedošlo k jeho poškození. Pro velké hřídele se používají bulharské kotvy s pevnými třemi nebo čtyřmi úchytnými rameny, zatímco pro menší hřídele jsou vhodná zařízení s vyměnitelnými deskami nebo lištami.
 • Kladiva, sekáče, klíče a další užitečné nářadí. V tomto případě se ložisko z bulharské armatury odstraňuje zahříváním plynem, mačkáním svěrákem, drcením, sekáním a mnoha dalšími operacemi. Tyto metody mohou být jistě účinné, ale existuje vysoké riziko mechanického poškození sedla dílu. Po takové manipulaci je ložisko bez stahováku ložisek často nepoužitelné. Kromě toho může dojít k poranění zhotovitele při kontaktu s upínacími čelistmi, které se po kontaktu s obličejem, očima nebo hlavou rozpadnou.

Údržba kluzných ložisek

Právě ložiska jsou považována za největší „zranitelnost“ úhlové brusky. Přestože jsou v celé konstrukci pouze tři tyto prvky, jsou často příčinou mechanických poruch. Na ložiska tak mají negativní vliv:

 • používat na maximální kapacitu;
 • se točí příliš rychle;
 • Nedostatečný objem maziva;
 • vnikání nečistot a prachových částic;
 • předčasná/nesprávná výměna nebo deformace uhlíkových kartáčů.

Všechny typy úhlových brusek jsou navrženy pro rychlou výměnu ložisek.

Poruchy související s deformací nebo opotřebením tohoto prvku naznačují cizí hluk.

Zjištění poškození kontrolou vůle hřídele, tj. rozkmitáním do stran při nasazeném nástroji. Pokud se objeví vůle, je nutné kluzné ložisko okamžitě vyměnit.

K odstranění poškození je třeba vyjmout ložisko ze skříně a z hřídele převodovky.

Tuto část odstraňte pomocí speciálního stahováku. Ložisko lze z rotoru vyjmout lidovými metodami. K tomu je třeba do svěráku vložit kovové pásky nebo klíče. Ložiska by se na ně měla nasadit a pomocí těžkého kladiva a kovového unášeče vyrazit z hřídele.

Firma dědy Ašota

Při zapnutí úhlové brusky se ozývá neobvyklý hluk a zvýšené vibrace. Za těchto podmínek není hospodárné stroj dále provozovat.

Oprava úhlové brusky začíná vyšroubováním čtyř šroubů na krytu převodovky.

Pomocí šroubováku vypáčte kryt převodovky se sekundárním hřídelem a pastorkem. Ukázalo se, že sekundární ložisko hřídele je funkční, bez vůle nebo zadření.

A tady je přední ložisko armatury, celé rozpadlé. Ložiskové kuličky byly v mazivu převodovky a zajišťovací kroužek malého pastorku byl na jedné straně opotřebovaný. Abych mohl vyměnit přední ložisko, musím nejprve odšroubovat krytky kartáčů kotvy a vyjmout kartáče.

Poté povolte čtyři šrouby upevňující převodovku úhlové brusky ke statoru a vyjměte kotvu spolu s krytem převodovky.

K demontáži a montáži pojistného kroužku pastorku kotvy jsme potřebovali vyrobit jednoduchý nástroj. K tomu jsem použil staré nůžky. U nůžek byly špičky obroušeny na smirkovém kotouči jako na fotografii.

Takto vypadá můj pojistný kroužek. Pro pohodlnou montáž pojistného kroužku při montáži převodovky byly špičky nůžek zahřáty plynovým hořákem do červena a ohnuty v pravém úhlu k rovině nůžek. Poté se znovu zahřeje a ochladí ve strojním oleji.

Po demontáži kotvy jsem vytáhl kotvu ze skříně převodovky. Takto vypadá přední ložisko kotvy.

Po zakoupení nových ložisek a pojistného kroužku v obchodě pokračujte v opravě úhlové brusky.

Vnější kroužek ložiska kotvy se vyjme z tělesa převodovky lehkým poklepáním kovovým šroubovákem zasunutým do drážky kroužku na vnitřní straně tělesa převodovky. Je důležité, aby se klec při lisování nezkřivila.

Vnitřní okraj ložiska však těsně přiléhal k hřídeli armatury.

K jeho odstranění jsem použil standardní držák zábradlí pro poklepání.

Čepy z něj byly vyšroubovány, aby se mohl během závitování otáčet. Samotný dřevorubec je namontován na ložiskovou klec tak, aby šrouby pro upevnění dřevorubce zapadly do drážky ložiskové klece. Poté na každé straně rovnoměrně zašroubujte šrouby, čímž zajistíte ramenní klec ke kleci. Nyní uchopte klec ramene nohama stahováku a sejměte klec z hřídele.

Takto vypadalo přední ložisko kotvy mé úhlové brusky.

Nová ložiska je třeba naplnit plastickým mazivem. K tomu je zapotřebí ostré šídlo, mazivo Lithol 24 a trn pro montáž ložiskových krytek. Chcete-li namazat utěsněné ložisko, musíte odstranit víčko tak, že ho zvednete šídlem, jak je znázorněno na fotografii.

Nyní namažte ložisko a znovu namontujte kryt ložiska.

Průměr trnu musí být o něco větší než průměr krytu ložiska, aby bylo možné kryt umístit do ložiska bez poškození. Použil jsem hlavu nástrčného klíče.