Jaké nástroje potřebujete k řezbářství?

Deník ignignokt

Existuje mnoho speciálních nástrojů a tolik fréz, kolik existuje názorů na důležitost a nezbytnost toho či onoho nástroje. Lze je rozdělit na standardní a nestandardní. První se prodávají v sadách a jsou snadno dostupné. Ty vyrábí řemeslník sám nebo na zakázku.

jaké, nástroje, potřebujete, řezbářství

Dláta Mezi řezbáři se říká: „dláto! „. Znamená to začít vyřezávat do dřeva. Řezbářská dláta jako základní nástroj jsou ne nadarmo zvěčněna v této větě. Pokud jde o jejich tvar, vlastnosti a účel, existuje několik druhů. Rovná dláta se používají pro mnoho operací a jsou nepostradatelná při reliéfní řezbě. Dláta, známá také jako šikmá dláta, jsou rovná dláta, která však svírají úhel mezi 45 a 70 stupni. Jsou nepostradatelné pro obrysové a geometrické řezbářství. Půlkruhová dláta mají zakřivené ostří. Lze je použít k opracování konvexních povrchů. k řezání konvexních i konkávních prohlubní. Používají se také v reliéfní řezbě do dřeva. Dláta. dláta jsou tvarem podobná půlkruhovým dlátům, ale jsou mnohem menší (šířka čepele 2 až 4 mm). Sekáče jsou sekáče, jejichž čepele jsou zahnuté a na konci mají krátkou část s různými tvary a šířkami. bez těchto řezbářských nástrojů se neobejdou ani basreliéfy, ani vysoké reliéfy, ani objemové řezby. Používají se k rýhování v reliéfní řezbě. Úhelníky dláta jsou dvě rovné čepele, které svírají úhel 70 stupňů s pravým úhlem. Odtud název. Jejich použití spočívá v řezání dihedrálních zářezů a úhlů v obrysových a geometrických závitech.

nože Řezbářské nože jako základní nástroje musí být mimořádně kvalitní. Měly by se vyznačovat kvalitní ocelí a pohodlnou rukojetí, která se snadno drží. Nůž se tak stává prodlouženou rukou a nezpůsobuje žádné nepohodlí. Podle typu je lze rozdělit takto. Výsekové nože jsou nože různých tvarů a velikostí. Jejich zvláštností je úhel řezu 35 stupňů. ze všech druhů nožů se nejčastěji používají nože. S nimi řezbář odvádí většinu své práce. Nože s úhlem řezu 60 stupňů se nazývají kloubové nože. Jsou nepostradatelné při řezání na plocho. používají se k řezání rovných délek žacího pruhu. Používá se také k pilování kontur a obrábění bočních stěn drážek.

Řezbářstvi

Každý nástroj má svůj účel a výsledek, kterého s ním dosáhnete, je neopakovatelný. Někdy se řezbář setká s problémem, který lze vyřešit pouze speciální technikou, zatímco běžným nástrojem nelze dosáhnout požadovaného výsledku. Příkladem takového zařízení je řezbářská vrtačka. Používá se nejprve na tvrdé dřevo a v dokončovací fázi na broušení a leštění, zejména v těžko přístupných prohlubních. Ruský sochař Stěpan Erjza jako první navrhl použití vrtačky. Na jeho přání byl vytvořen elektrický nástroj, který sloužil k přepracování jeho soch po jejich hrubém opracování dláty. Důvodem bylo argentinské tvrdé dřevo Algorrobo a Quebracho, které nebylo možné zpracovat standardními nástroji. Dřevo je po opracování tak hladké, že se snadno přizpůsobí všem křivkám a složitostem sekací linky. Někteří by řekli, že ztrácejí samotnou strukturu dřeva, ale po nabroušení dlátem zůstávají zachovány všechny pohyby řezbáře. Vše je však vhodné v určitém případě a pro určitý účel, tím spíše, že si mezi těmito nástroji nemusíte vybírat. můžete je elegantně kombinovat. Stejně jako sochy Stepana Erži, které můžete obdivovat celé hodiny!

broušení nástrojů

Dříve nebo později se všechny řezné nástroje otupí. Kvůli tomu samozřejmě nemá smysl kupovat nový, protože cena je poměrně vysoká. Pokud je nástroj nabroušený, může být používán dlouhou dobu, a to i v případě, že si ho naostříte sami.

Ostření hořáků a jiných zařízení na řezání dřeva broušením takto

 • Nejdříve je třeba řezné části nabrousit jemným brusivem. Například smirkovým papírem nebo diamantovými šperky. Nejprve se brousí jedna strana, pak druhá. K této operaci lze použít také speciální elektrické nářadí.

Broušení nože elektrickým nástrojem

 • Odstraňte případné otřepy z počátečního broušení takto.
 • Poté je třeba čepel brousit speciálním přípravkem, dokud není lesklá. Tím se sníží tření mezi dřevem a pracovní částí nástroje.

Po všech těchto operacích je třeba zjistit, jak moc je nástroj ostrý. Návod je jednoduchý. stačí přejet nožem po dřevěných vláknech. Pokud je rovná, je ostří ostré, ale pokud je hrubé a vlákna jsou načechraná, je třeba nástroj nabrousit.

Jaké další nástroje lze použít?

Kromě výše uvedených základních zařízení se pro specifické aplikace používají i další nástroje.

Tento přídavný nástroj se obvykle používá pro řezbářské práce:

 • Lžíce nebo lžícové nože: obvykle naostřený kroužek přivařený k ocelové tyči, která je zasunuta do rukojeti, používá se k odstraňování nahromaděných třísek v prohlubních a k broušení vnitřních stěn velkých prohlubní, např. při řezání náčiní.
 • Dláta a průbojníky: pevné kovové tyče s definovaným vzorem na čelní straně. Nejběžnější pro vytvoření základního pozadí.

Při vyřezávání dřeva na velkých plochách se používají také různé pomocné nástroje:

 • Pro vrtací práce: vrtačky, vrtací kladiva, ruční vrtačky.
 • Při řezání: pilka na železo, pila na kov, skládačka, obouruční pila.
 • Pomocné nástroje: palička, škrabka, přípravek, svorky, různé svorky, kladivo.

K měření a značení používejte následující nástroje: pravítko, úhelník, úhloměr, rovinu, rovinný kámen, olovnici, vodováhu, pravítko, kalibr, hloubkoměr, opakovací metr, kružítko, kompas, metr.

Nástroje pro řezbářství

Vyřezávání do dřeva vyžaduje nejen zručnost, ale také speciální nástroje. Některé z nich jsou známé všem, ale existují i specifické, které se používají výhradně pro tento druh lidového umění. Pokusme se získat přehled o hlavních druzích nástrojů, které budete potřebovat, pokud se chcete pustit do řezbářství.

Jak sami řemeslníci zdůrazňují, neexistuje jasná a jednotná klasifikace nástrojů. Nejen to, ale v různých popisech najdete různé názvy pro stejný nástroj.

Hlavním typem nástroje, který se při řezbářství aktivně používá, je nůž. Existuje však několik typů, které se výrazně liší jak účelem, tak vzhledem.

Klouby nožů. Zkosené ostří, úhel řezu dosahuje až 60 stupňů. Nože se používají při řezání s plochými břity k řezání rovných, dlouhých sečných řádků. Zárubně můžete použít také k opracování bočních stěn stávajících drážek a k vypilování obrysu.

Nože na štípání tyčí. Říká se jim také nože nebo jednoduše nože. Všechny mají úhel řezu 35 stupňů, ale jejich tvar a velikost se mohou lišit. Nožíři považují tyto nože za základní nástroj, každý mistr má svůj oblíbený nůž, který může vždy používat po mnoho let.

Existují také nože Bogorodsky a nože tatianka. Název pochází z vesnice Bogorodskoe, která je proslulá stejnojmennými dřevěnými hračkami. Bogorodské nože mohou mít různou velikost čepele, která se liší v závislosti na jemnosti práce. Tatianka je jednoduše varianta nože Bogorodského s delší rukojetí, která zajišťuje maximální přenos řemeslného úsilí na ostří. Používá se k motorovému vyřezávání.

Začátečníkům v řezbářství podle odborníků postačí hotová sada nožů. Je nutné vyzkoušet své síly, abyste pochopili, s jakým nožem by se vám lépe pracovalo, takže taková sada je v první fázi nejlepší volbou.

 • Průřez, který zahrnuje řezání a drážkování kusu dřeva:
 • Dutý řez se provádí skládačkou nebo pilkou na železo;
 • Děrování je děrování obrobku dláty nebo speciálními dláty na dřevo. Vhodné také pro dřevoobráběcí stroje.
 • Obrysová řezba je vydlabaná drážka, která se vytváří speciálním dlátem, úhlovým nebo půlkruhovým dlátem nebo truhlářským nožem;
 • Výsledkem řezby sponou je vydlabaný zářez do dřeva půlkruhovým dlátem.

Základní, pomocné, truhlářské a tesařské nářadí se používá k provádění výše uvedených možností.

 • Fréza. univerzální nástroj pro řezání do dřeva. Používá se při tvarování hlavní části objektu. Tyto dřevoobráběcí nástroje mají extra dlouhou, rovnou nebo zahnutou čepel se zahnutou stopkou. Úhel řezu žacího nože 35 0. Tyto nože jsou určeny i pro jemnou práci. Moderní hořák může mít vyměnitelné čepele.
 • Dláto má úhel řezu 60 0. samotná čepel je zkosená. Tato dláta se používají k řezání geometrických linií, hrubování a dokončování dřeva.
 • Bogorodský nůž je podobný evropskému noži-řezáku, ale má delší čepel a kratší rukojeť. Používá se pro hrubování a jemné dokončovací práce. Řezná část nože o délce 30-90 mm je rovnoměrně částečně broušená. Za své jméno vděčí řezbářství Bogorod (druh řezbářského umění).

Dláta

 • rovné dláto. používá se pro pravidelné prohlubně.
 • Šikmý sekáč má úhel ostří 45 0. používá se k řezání dlouhých drážek.
 • Úhlové dláto se používá k vysekávání zářezů ve tvaru V.
 • Půlkulaté dláto určené pro složité vzory a vroubkování. K dispozici v kulatém, středním a zkoseném provedení.
 • Klukarza se od předchozí verze liší tím, že čepel je na obou stranách i na tyči zaoblená. Může být zaoblený, šikmý nebo rovný.
 • Od varianty Caesarik se liší tím, že má úzkou řeznou hlavu. Caesar vyřezává úzké drážky a jemné vzory.
 • Obnovovací pilníky se používají k vyřezávání drážek.
 • Clinch (mini-plunge) má úzké ostří jako špičatý list. Slouží k vytváření přesných ornamentů.
 • Nehet je opatřen úzce zaobleným koncem.

Speciální nástroje

 • Brusky (elektrické a ruční) jsou vybaveny tryskami na opracování dřeva a ohebnou hřídelí.
 • Ohebná hřídel pro řezbářství.
 • Laserová gravírka nejen řeže, ale také brousí a leští povrchy.

Abraziva

 • Pilníky a rašple na odstraňování přebytečného dřeva. Hrubý, středně hrubý, hladký povrch. Tvar brusiva: plochý, půlkruhový nebo kruhový.
 • Pružné brusné pásy se používají k broušení ohýbaných povrchů.
 • Brusný válec pro vrtačku nebo elektrický šroubovák.

Nástroj na odstraňování otřepů, broušení a leštění má různou drsnost a strukturu povrchu pro různé druhy dřeva.

Elektrické nářadí

 • Akumulátorová nebo 200voltová elektrická vrtačka.
 • Elektrickou přímočarou pilu lze použít jako ruční, pilu na železo nebo pilu s trnem. Rychlá výměna nástrojů a nízká úroveň vibrací jsou výhodami oproti ručním přímočarým pilám.
 • Kotoučové pily mohou bezpečně řezat dřevo podélně nebo příčně.
 • Elektrický hoblík používaný k ořezávání nebo ořezávání na míru.
 • Elektrokotoučová nebo pásová bruska pro leštění, broušení nebo lakování povrchů.
 • Elektrická ruční frézka nahrazuje ruční hoblík, škrabku a frézku na pero a drážku. Určeno pro řezání hran, drážek, čtvrtek a fazet.

Jaké nástroje potřebujete pro řezbářství: sada pro začátečníky

Kvalita nástroje je vždy důležitá, zejména při práci se dřevem. Dřevo. Měkké a hřejivé, citlivé na řemeslné zpracování. Trh nabízí širokou škálu strojů pro přesné a kvalitní řezbářství, ale dodnes může mistrovské dílo vytvořit pouze ruka mistra řemesla.

Umění řezbářství má dlouhou historii a dává světu jedinečná umělecká díla. Práce se dřevem je snadná a vytváří krásné věci. Stačí trpělivost, odhodlání a dobrý nástroj. Zkušenosti a znalosti přicházejí s časem.

Jaké nástroje jsou potřeba pro řezbářství

Řezbářství je fascinující, meditativní proces, který vám umožní být kreativní a vytvářet vlastníma rukama zajímavé dekorativní předměty. Lze je použít k vybavení a lakování interiéru. Na rozdíl od CNC řezbářství je každý kus skutečně jedinečný a neopakovatelný. Kromě toho neexistují žádná technologická omezení. pouze zručnost a dovednost samotného řezbáře. Na začátku však musí být k dispozici vybavení a nástroje pro řezbářství.

Některé ruční a elektrické nástroje jsou již k dispozici každému řemeslníkovi, který se zabývá truhlářskými pracemi a montáží nábytku z laminovaných dřevotřískových desek. Některé si můžete koupit později, jakmile zvládnete proces vyřezávání vlastního dřeva a získáte základní dovednosti. Zde je minimum pro začátečníky, kteří chtějí zkusit řezbářství.

Řezbářské vzory

Pro řezbářské práce jsou nezbytné fotografie, nákresy a skici. Hrubý řezbářský vzor se používá na velké předměty, jako jsou fasády domů, kostelů a okna.

U interiérových předmětů a nábytku používají řezbáři jemné vzory, které řemeslník pečlivě vypracuje.

BYSTE MĚLI POTŘEBOVAT

Nabízíme vám archiv 80 řezbářských vzorů. Vybrat, vytisknout, vytvořit.

Řezbářství pro začátečníky

Lidé, kteří si raději vytvářejí vlastní dekorativní předměty, se mohou naučit řezbářskému umění. Dřevo je materiálem pro tvorbu žánrových obrázků a dekorativních vzorů. Můžete si jimi vyzdobit vlastní domov nebo je věnovat jako dárek přátelům a příbuzným. Dřevěné výrobky jsou dnes na vrcholu popularity. Na internetu je spousta výukových materiálů o řezbářství.