Jaký točivý moment by měl mít elektrický šroubovák

Rozsah dodávky elektrického šroubováku a typy bitů

Při výběru elektrického šroubováku je třeba vzít v úvahu také následující skutečnosti. Nejlevnější verze budou ty s minimálním vybavením, tj.е. jen elektrický šroubovák a to je vše. všechny potřebné šroubováky jsou soběstačné. Rozsáhlé příslušenství je dražší, ale stále levnější než nákup veškerého příslušenství zvlášť. Jedinou otázkou je, zda potřebujete a zaplatíte za všechny položky, které jsou součástí sady.

K elektrickému šroubováku se obvykle dodávají bity:

  • Křížové bity s označením PH od do pro samořezné šrouby;
  • Bity PZ pro šrouby s drážkou Pozidriv, k dispozici také ve velikostech;
  • Hvězdicové bity označené písmenem T, dostupné ve velikostech od T8 do T40, pro opravy strojů a automobilů;
  • bity pro matice a šrouby od 6 do 13 mm;
  • ploché bity pro šrouby a vruty;
  • Bity do sádrokartonu, trojúhelníkové bity, upínací bity a další.

bity s titanovým povrchem jsou dražší, ale také odolnější.

Není špatné, pokud je sada dodávána s vyměnitelnou baterií (pro akumulátorový elektrický šroubovák) a s pouzdrem, které usnadňuje skladování a přenášení nástroje.

Jak si vybrat elektrický šroubovák do domácnosti?

Elektrický šroubovák je jedním z nejoblíbenějších elektrických nástrojů. Potřebujete ho na drobné opravy, montáž nábytku a zdobení. Je nepostradatelným pomocníkem pro stavitele, truhláře, nábytkáře a kutily.

Šroubováky jsou k dispozici od výrobců s různými vlastnostmi, schopnostmi a cenami. Taková rozmanitost ztěžuje výběr a mate začátečníky. Co si vybrat z desítek variant? Odpověď na tuto otázku najdete v tomto článku.

Typy a rozdíly šroubováků

Než si vyberete elektrický šroubovák do své domácnosti, měli byste vědět, že tato zařízení se vyrábějí v různých typech a tvarech.

Akumulátorový šroubovák malý, kompaktní přístroj s nízkým krouticím momentem. Je ideální pro opravy malých domácích spotřebičů, je vhodný k vyšroubování a zašroubování malých šroubů nebo k práci na těžko přístupných místech. Je to malý šroubovák, ale rozhodně je lepší než ruční šroubovák, protože krouticí moment lidské ruky je 5 Nm a krouticí moment tohoto nástroje je 10 Nm, což je dvakrát více. Ve většině případů je baterie vestavěná a má nízkou kapacitu, takže pokud chcete s tímto nářadím provádět vážnou práci, bude nabíjení trvat déle než ruční provoz.

Elektrický síťový šroubovák. Vysoce specializovaný nástroj, který nemá absolutně žádný režim vrtání. Jsou jasně rozděleny do určitých kategorií. Některé jsou vhodné pro šroubování do sádrokartonu nebo měkkého dřeva, jiné bez problémů fungují na kovových konstrukcích a další jsou ideální pro výrobce nábytku. Proto tento typ nástroje nedoporučuji pro domácí použití, protože jen profesionál je schopen vybrat ten správný.

Elektrický rázový utahovák. Dvourežimové zařízení s regulací otáček. Většinu sortimentu tvoří společnosti, které působí především v domácím sektoru. Převodovka je namontována na akumulátorovém elektrickém šroubováku, sklíčidlo je rychloupínací, vždy je k dispozici funkce zpětného chodu a některé modely mají podsvícení, takže tento výrobek zabíjí dvě mouchy jednou ranou. máte plnohodnotnou vrtačku a cenově dostupný elektrický šroubovák. Tato kategorie je velmi oblíbená u lidí, kteří hledají nářadí pro domácí práce.

Elektrický šroubovák (akumulátorový šroubovák). Nástroj se širokou škálou využití. Lze ji použít všude stejně dobře. při všech domácích pracích a na všech staveništích s jakoukoli složitostí prací. Vyrábějí se v široké škále verzí, výrobců, specifikací, provedení a cen. Hlavní funkce. dostupnost vyměnitelné baterie (ve většině případů), možnost neustálého dobíjení baterie, dobrá ergonomie, která zvyšuje pohodlí při používání. Tato kategorie si získala širokou oblibu i mezi širokou veřejností.

Pásový elektrický šroubovák je speciální druh šroubováku. Potřebné všude tam, kde se pravidelně šroubuje. To znamená, že přicházejí ve velkém počtu a nepřetržitě. Šrouby není třeba připravovat k zašroubování, protože tato jednotka je zalepena šrouby. pásek se zavádí automaticky, hlava šroubu je přímo pod bitem. Pohodlné pro univerzální práci. Velmi drahé, vyskytují se pouze ve výrobních závodech.

Úhlový rázový utahovák. byl speciálně navržen pro práci se spojovacím materiálem na nejobtížnějších místech. nastavitelný úhel hlavy od 0 do 90 stupňů (u některých modelů). Velmi dobře se pohybuje v těsných prostorech a dokáže vrtat i do materiálů. Oblast použití těchto šroubováků. výroba plastových oken, nábytkářské dílny, staveniště. Pro domácnost není takový elektrický šroubovák vždy praktický.

Jak vybrat elektrický šroubovák

Úhlový rázový utahovák je univerzální elektrické nářadí, které se používá k utahování šroubů a vrtání do měkkých materiálů, jako je dřevo, plast, sádrokarton, tenký plech a další. Neobvyklým použitím elektrického šroubováku je vrtání děr do ledu při zimním rybolovu a míchání nepříliš hustých stavebních směsí.

Elektrický šroubovák je považován za víceúčelové nářadí, protože se používá k různým účelům: renovace, malování, broušení povrchů, montáž nábytku a konstrukčních prvků, práce se sádrokartonem, dřevem atd. Lze jej použít jak v interiéru (v bytě, na chatě, v garáži), tak v exteriéru.

Konstrukce všech elektrických šroubováků je v podstatě stejná: elektromotor s převodovkou pro pohon vřetena a bitu, určitý typ sklíčidla a elektronický řídicí systém. K regulaci krouticího momentu slouží spojka a napájení nářadí zajišťuje akumulátor (u akumulátorových modelů). Při výběru vhodného nástroje pro vaše potřeby je dobré být důkladný. Jaký elektrický šroubovák pro domácí nebo profesionální použití?

Přehled oblíbených výrobců šroubováků

Při výběru elektrického šroubováku pro domácnost nebo firmu hraje důležitou roli značka a výrobce. Uživatelé si obvykle chtějí koupit nářadí známé a renomované značky, aniž by přepláceli za kvalitu. Výběr nejlepších značek byl ovlivněn zpětnou vazbou od skutečných uživatelů.

Bosch je německá značka, která nabízí vysoce kvalitní a spolehlivé výrobky, jež jsou známé již po generace. Všechny modely jsou vybaveny robustními motory s vysokým točivým momentem. Třídy nářadí jsou rozděleny podle barev: zelené nářadí je určeno pro použití v domácnosti, modré pro profesionální použití. K dispozici jsou bezdrátové i kabelové modely.

Makita je japonská značka profesionálního stavebního a renovačního vybavení. Jeden z favoritů vedle společnosti Bosch u řemeslníků a domácích uživatelů. Výrobky jsou známé svým dobrým výkonem, dlouhou životností a dlouhodobou spolehlivostí.

DeWALT je americká značka, která je považována za jednu z nejlepších v oblasti šroubováků. Vyznačuje se multifunkčností, vysoce kvalitním a výkonným motorem a bezpečným používáním díky sníženým vibracím. Akumulátorové i akumulátorové šroubováky v sortimentu výrobků. Působí v profesionálním stavebnictví.

„Interskol“ je tuzemská značka elektrotechnického vybavení, vyrábí cenově výhodné řady šroubováků a dalšího nářadí pro stavbu a opravy. Levné modely jsou univerzální a dostatečně výkonné, aby zvládly zátěž. Výrobky Interskol se používají především v sektoru kutilů nebo jako náhradní vybavení pro profesionální uživatele. Řada nabízí jak bezdrátové, tak i kabelové verze s 1 nebo 2 bateriemi.

STANLEY je stará značka stavebních strojů, existuje profesionální i amatérská řada. Při výrobě se používají nové technologie a pokaždé se zlepšují technické vlastnosti nástroje. Špičková kvalita a snadné používání, které již dlouho oceňují uživatelé po celém světě.

PATRIOT je dalším americkým výrobcem elektrického nářadí a různých speciálních zařízení v segmentu cenově dostupných produktů. I profesionální modely mají ve srovnání s jinými známými značkami poměrně nízkou cenu. Nářadí používá motory, které jsou dostatečně robustní a spolehlivé, aby odolaly značnému zatížení.

Metabo je známá německá značka speciálních strojů s tmavě zeleným krytem. Široká nabídka akumulátorových a bezdrátových šroubováků. Akumulátorové nářadí využívá nejvýkonnější technologii LiHD (4 až 8 Ah), která zajišťuje vysoký výkon po velmi dlouhou dobu.

Domácí a profesionální šroubováky

Než si vyberete konkrétní model akumulátorového elektrického šroubováku, musíte nejprve určit, jakou práci chcete provádět. Pokud potřebujete pracovat nepřetržitě několik hodin, měli byste zvážit profesionální verzi. Pro lehké kutilské práce v domácnosti (zavěšení poličky, stavba nového nábytku) si můžete pořídit levnou verzi pro domácnost.

Používá se k utahování šroubů, svorníků a vrutů. Skromné technické hodnoty: nízký točivý moment, relativně nízká kapacita baterie, přesto cenově dostupné. Používá se při úklidu v domácnosti nebo jako doplňkový nástroj k hlavnímu nástroji.

Profesionální šroubováky

Výkonnější a výkonnější. Utahují spojovací materiál a mohou vrtat otvory do dřeva, plastu, tenkých a měkkých kovů. Obvykle s 2 nebo 3stupňovou převodovkou pro optimální pracovní podmínky, k dispozici s točivým momentem až 130 N∙m. Obvykle má systém rychlé výměny nástrojů (bitů). Profesionální modely mohou také obsahovat bezkartáčový motor s vyšší účinností a menšími rozměry. dražší než domácí šroubovák, ale vyplatí se z hlediska stálého používání.

Elektrický šroubovák a akumulátorový elektrický šroubovák

Všechny klíče jsou napájeny elektřinou, liší se pouze zdrojem elektřiny: síťové modely jsou napájeny síťovým kabelem a zásuvkou. Akumulátorové modely mají vyměnitelnou baterii, kterou lze nabíjet pomocí zdroje stejnosměrného napětí (rovněž prostřednictvím zásuvky).

Poměr točivého momentu k průměru šroubu

Při výběru akumulátorového nebo síťového elektrického šroubováku je důležité určit správný poměr mezi průměrem šroubu a otáčkami. Tento vztah není příliš obtížné určit:

pro utahování šroubů různých průměrů jsou zapotřebí různé rychlosti krouticího momentu.

  • Při průměru šroubu 6 mm je rychlost otáčení při šroubování 10 Nm. Pro strukturálně měkké nebo tvrdé materiály je krouticí moment 25 Nm.
  • Pokud je průměr šroubu 7 mm, máte k dispozici krouticí moment 27 Nm pro tvrdé materiály a 11 Nm pro měkké materiály.
  • Při maximálním průměru šroubu 8 mm je krouticí moment 30 Nm.

Co tento poměr naznačuje? Je možné určit, jaký točivý moment lze použít při daném pracovním průměru šroubu. Správná volba nejen zefektivňuje práci, ale také zvyšuje kvalitu, spolehlivost a životnost. Práce může být dokončena mnohem rychleji a s menším úsilím obsluhy.

U kabelových strojů má vysoký výkon malý vliv na výkon, ale dobíjecí baterie se rychle vybíjejí. Proto je nutné mít náhradní baterie a mít možnost nabít ty, které již byly zasazeny. Výrobci obvykle dodávají náhradní baterie pro profesionální nářadí, ale u jednodušších modelů je nutné zakoupit alespoň jednu baterii zvlášť. Při výběru elektrického šroubováku je třeba vzít v úvahu další reverzní funkci. Je potřeba, pokud se vrták zasekne v materiálu. Tento reverzátor je obvykle elektronický a měl by být ovládán dvoupolohovým přepínačem umístěným v blízkosti startovacího tlačítka.

Který z nich je lepší??

Šroubovák je vhodný pro několik typů prací. Je užitečný nejen ve stavebnictví. Toto nářadí lze efektivně použít i pro domácí účely: montáž nábytku, pokládání topných trubek a elektrických rozvodů. Při výběru správného nástroje pro danou práci se zaměřte na krouticí moment, který ovlivňuje pohodlí a kvalitu výsledku. Například pro montáž skříní je vhodný jednoduchý šroubovák, ale pro montáž vnitřních stropů je lepší profesionální model.

Šroubováky (stejně jako vrtačky) se často používají také k míchání stavebních materiálů. K použití této funkce je navíc zapotřebí směšovací tryska. Pro tuto práci je také zapotřebí velký točivý moment. Stroj není vhodný pro výrobu dostatečně viskózní, homogenní směsi nebo kvalitní malty, pokud je zvolena verze s nízkým výkonem.

Pokud bude šroubovák používán pro různé typy prací, je vybaven regulací otáček. Při jeho použití mění výrobce obráběcího stroje krouticí moment tak, aby vyhovoval danému úkolu. Při nákupu nástroje se zaměřte také na zámek ovládacího tlačítka. Mělo by fungovat vždy, nejen po stisknutí tlačítka. to umožňuje větší kontrolu při používání nástroje.

WHicH TORQUE SCREWDRIVER SHOULD I GET?!! WIHA TOOLS OR WERA TOOLS?

V následujícím textu najdete tabulku s některými charakteristikami různých šroubováků, včetně maximálního krouticího momentu:

Důležité! Pro změnu krouticího momentu si řemeslníci vybírají model s ručním nebo elektronickým ovládáním. K dispozici je snižovací transformátor, který je nezbytný pro úpravu napětí při práci s kapalnými směsmi.

S trochou otáčení: jak vybrat akumulátorový elektrický šroubovák?

Žádná oprava se neobejde bez elektrického šroubováku. Který z nich by měl být ten správný pro použití v domácnosti i pro domácí práce?? Odpověď najdete v našem článku s hodnocením nejlepších šroubováků.

Upevňování sádrokartonu, montáž nábytku, instalace podhledu. žádná práce se neobejde bez robustního elektrického šroubováku. K dispozici jsou modely s rázovým a bezrázovým pohonem, s nastavením krouticího momentu a zpětným chodem. Existují i bezkartáčové přístroje s vyšší účinností. Jaký akumulátorový elektrický šroubovák zvolit? Tipy od profesionálů v našem článku.

Točivý moment

Točivý moment je definován jako síla působící na pevné těleso při otáčení. Potřebujete například utáhnout šroub s vnitřním šestihranem. K tomuto úkolu je určen klíč, na který je třeba vyvinout sílu. Součin tohoto krouticího momentu a délky rázového utahováku je krouticí moment. Větší páka pro větší točivý moment. Měřeno v newtonech na metr.

Krouticí moment šroubováku 10 Nm je možné znázornit jako zátěž 100 g na konci páky dlouhé jeden metr, případně je možné zkrátit délku páky na 10 cm zvýšením hmotnosti zátěže na 10 kg.

Pokud je v technickém listu nástroje uveden maximální krouticí moment 25 Nm, znamená to, že motor přenáší přes převodovku na sklíčidlo sílu odpovídající 2 Nm.5 kg zátěže pomocí metrové páky.

Význam zvýšeného točivého momentu při práci se spojovacími prvky velkých průměrů a délek je dán vysokou třecí silou, která vzniká při šroubování. Čím hlouběji je spojovací prvek do materiálu zaražen, tím větší je pákový efekt.

Z tohoto důvodu je momentová charakteristika pro nástroj jednou z nejdůležitějších. Tato hodnota přímo souvisí s velikostí přípravku nebo průměrem vrtaného otvoru. Zjednodušeně řečeno, vysoký krouticí moment znamená vysoký výkon samotného nástroje, tj. více dostupných možností. Takový produkt je pro uživatele potenciálně zajímavější.

Co je točivý moment

Krouticí moment je technická charakteristika, která popisuje nosnost nástroje. Průměrně se pohybuje mezi 5 a 10 Nm, což údržbáři umožňuje zvládnout různé technické úkoly.

Takové zatížení je charakteristické pro domácí šroubováky a poloprofesionální šroubováky. Tento krouticí moment je dostatečný pro šrouby a samořezné šrouby, míchání malty a vrtání středně velkých kovových desek.

Jaký momentový nástroj je vhodný pro většinu problémů? Odpověď na tuto otázku závisí na tom, kde a jak bude nástroj používán. Pokud například uživatel požaduje univerzální zařízení, které lze použít pro mnoho různých úloh. Pak je lepší koupit nástroj s maximálním točivým momentem. Tímto nástrojem lze šroubovat samořezné šrouby libovolné délky, a to i do tvrdých materiálů (kov, tvrdé dřevo, plast).

Krouticí moment elektrického šroubováku

Pokud si uživatel kupuje elektrický šroubovák pro práci s běžným dřevem, je vhodný nástroj s minimálním krouticím momentem. I jednotky s 500 otáčkami za minutu mohou pohánět šrouby. Pro náročnější povrchy je nejlepší zvolit nástroj s otáčkami 1300 ot/min. Tento elektrický šroubovák dokáže vrtat do nejtvrdších materiálů.