Mohu baterii nabíjet elektrickým šroubovákem?

Jak nabíjet bez originální nabíječky?

Pokud je vybrána nabíječka do auta, je třeba nejprve nastavit nabíječku na minimální hodnotu. po vyjmutí baterie se zjistí polarita (plus a mínus). Pak se připojí přímo ke svorkám nabíječky. Pokud to není možné, lze montáž vylepšit použitím desek nebo svorek. Nabíjejte přibližně 15-20 minut a vypněte nabíječku, když je baterie teplá. V tomto případě obvykle stačí krátká doba nabíjení. Co se týče nabíjecího proudu, volte mezi 0,5 a 0,1 v závislosti na kapacitě samotné baterie v ampérhodinách.

18voltová baterie s kapacitou 2 Ah potřebuje nabíječku s nabíjecím proudem 18 V a kapacitou 200 mA za hodinu. Nabíječka by měla být nejlépe přibližně 8krát nižší. Pro připojení proudu je nutné použít speciální aligátorové svorky, které se zavěsí na proudovodné desky baterie. Je důležité, aby samotná jednotka měla zásuvku pro nabíjení.

Pokud je nabíječka zabudovaná v baterii, lze ji nabíjet pomocí adaptéru, který snižuje napětí. V takovém případě si můžete vybrat univerzální nabíječku v obchodě. Pokud ne, budete muset buď opravit stávající nabíječku, nebo se poohlédnout po analogové jednotce. Je důležité používat nabíječku s regulací proudu, která baterii nabíjí několik hodin.

Pro dobrý kontakt je vhodnější zajistit krokosvorky kovovými lanky. Napětí by mělo být stejné jako napětí akumulátoru. Tyto baterie by se měly dobíjet pouze se zbytkovým nábojem. Pokud jednotky nejsou identické, ale mají drobné rozdíly, může být v některých případech možné krátkodobé nabíjení. To však zpravidla způsobí poměrně rychlé selhání baterie.

Jak nabíjet elektrický šroubovák bez nabíječky baterií

Elektrický šroubovák není z řady akumulátorového nářadí nejmenší. Na rozdíl od kabelových zařízení je nepostradatelný při práci ve výškách nebo v místech bez elektrické sítě. Neliší se od šroubováku s kabelem, pokud jde o krouticí moment, průměr sklíčidla a funkce. Jeho jedinou nevýhodou je omezená pracovní doba. Abyste věděli, jak správně nabíjet baterii elektrického šroubováku, musíte se naučit konstrukci a fungování zdroje energie.

Pokyny pro nabíjení lithiové baterie

Moderní šroubováky jsou vybaveny lithium-iontovou (Li-ion) baterií, takže budeme nabíjet tento typ zařízení. Pokud nemáte po ruce originální nabíječku baterií (nabíječku akumulátorů), existuje několik řešení tohoto problému:

 • použijte nabíječku do auta;
 • použijte autobaterii;
 • Nabíjejte baterii pomocí napájecího adaptéru v notebooku;
 • použijte speciální nabíječku pro lithiové baterie;
 • použití laboratorního napájecího zdroje.

Vzhledem k tomu, že lithiové baterie jsou náladové a při nesprávném nabíjení mohou být i nebezpečné, prozkoumejme jednotlivé možnosti podrobněji.

Z nabíječky do auta

Každý motorista má k dispozici nabíječku olověných akumulátorů 12 V. Ale nic takového jako nabíječka baterií neexistuje. Potřebujeme alespoň takový, který nám umožní nastavit nabíjecí proud ručně. Ideální by byla nabíječka s regulací proudu, nebo ještě lépe nabíječka s regulací proudu a napětí.

Pokud máme automatickou převodovku, je to snadné. Nastavení konečného nabíjecího napětí. To lze snadno vypočítat podle následujícího vzorce: konečné nabíjecí napětí jedné lithiové baterie (4.2 V) vynásobený počtem baterií v baterii. Například 12voltová lithiová baterie má 3 baterie. Proto je třeba nastavit napětí nabíječky autobaterie 12 V na 12 V.6 В. Poté vyřaďte regulátor nabíjecího proudu na nulu, připojte baterii elektrického šroubováku, dodržujte polaritu (plus baterie na kladný pól, záporný na záporný pól), zapněte nabíjení a nastavte nabíjecí proud nejvýše na 25 % kapacity baterie elektrického šroubováku. Kapacita baterie je obvykle uvedena na jejím pouzdře.

Lithiové baterie lze také dobíjet proudem rovnajícím se jejich kapacitě, což však způsobuje rychlou degradaci článků. Nejlépe se používá, když „jde o čas“.

To je vše, musíme jen čekat. Po nabití baterie nabíječka proces automaticky zastaví.

Pokud nebudeme mít regulaci proudu a napětí, budeme muset neustále sledovat nabíjecí proud, který se bude v průběhu nabíjení měnit, a napětí. Pokud má nabíječka vlastní voltmetr a ampérmetr, použijeme je. Pokud ne, budeme muset k nabíječce přidat měřiče. Vypadá to asi takto:

Lithiové baterie nesnášejí přebíjení. Přebitý lithiový článek se vznítí nebo dokonce exploduje. Proto pečlivě sledujte napětí baterie.

Z autobaterie

Tato metoda je vhodná pouze pro šroubováky s 12voltovou nabíječkou.

Akumulátor elektrického šroubováku však nelze připojit přímo k akumulátoru vozidla. Nabíjecí proud musí být omezen. Toho lze snadno dosáhnout pomocí drátového odporu o výkonu alespoň 10 wattů nebo paralelně zapojených autožárovek. Experimentujte s počtem potřebných žárovek. Musí poskytovat nabíjecí proud v rozmezí 10-50 % kapacity. Příliš velký nabíjecí proud by mohl způsobit explozi lithiové baterie, příliš malý naopak výrazně zvyšuje nabíjecí proud.

Do našeho obvodu přidejte měřicí přístroje, voltmetr a ampérmetr (viz následující schéma). výše) a začněte nabíjet, přičemž neustále kontrolujte napětí. Jakmile se zvýší na správnou hodnotu (4.2 V krát počet baterií v akumulátoru elektrického šroubováku), nabíjení musí být zastaveno.

12voltový elektrický šroubovák nabíjejte pouze z plně nabitého akumulátoru. Pokud je vybitý a napětí na jeho svorkách je nižší než 12 V, elektrický šroubovák se nenabije.

Napájecí zdroj z notebooku

Touto metodou lze nabíjet baterii jakéhokoli elektrického šroubováku, ať už 12 nebo 18 V. Vše, co k tomu potřebujete, je 19V napájecí zdroj pro notebook.

Algoritmus nabíjení je stejný jako při nabíjení z autobaterie. Omezte proud pomocí předřadníkového odporu nebo autožárovek, přidejte měřicí zařízení, připojte elektrickou šroubovací baterii a nabíjejte ji, neustále kontrolujte napětí.

Se speciální nabíječkou

Nejpohodlnější, ale ne nejlevnější možností je univerzální nabíječka. Například ten na obrázku níže stojí přibližně 2 500 EUR. A není nejdražší.

baterii, nabíjet, elektrickým, šroubovákem

Univerzální automatická nabíječka baterií

Zvládne však všechno: sama nabíjí téměř všechny typy baterií při jakémkoli napětí. Stačí, když zařízení sdělíme typ a kapacitu baterie. Na displeji se zobrazují všechny aktuální informace, včetně doby nabíjení, aktuálního stavu nabití, množství energie přijaté baterií atd. K dispozici je vestavěný balancer pro vyvážení jednotlivých baterií, automatické vybíjení, ukazatel kapacity baterie a další funkce.

Stačí tedy nabít elektrický šroubovák. Jděte do obchodu a prohlédněte si. Potřebujeme tyto informace. Relativně levné (250 až 350 v závislosti na výstupním napětí) a spolehlivé. Hlavní je koupit ten, který je určen pro napětí, které potřebujeme. Všechny vypadají stejně, ale liší se výstupním napětím. 12.6 В, 16.8V, 21V, 25V a proud. 1A, 2A. Ten na obrázku vydává 12.6 V a dodává 2 A.

Prodejci byste měli sdělit, jaký typ baterie máte (napětí a kapacitu) nebo pro jaké napětí a proud potřebujete nabíječku. Zaplaťte za něj, vezměte si záruční list, nabíječku a jděte domů vyzkoušet. Takovou zásuvku nemáme? Žádný problém. Dodává se s nabíječkou:

Pokud není součástí sady, lze ji snadno sehnat samostatně ve stejném obchodě. Zásuvku jsme umístili do akumulátoru. Vložte při dodržení polarity: vnitřní kolík je „plus“, vnější kontakt je „minus“ (tato informace je vyražena na pouzdře nabíječky). Zapojte nabíječku a kouřte. Během nabíjení nabíječka svítí červeně. Po dokončení procesu se červená kontrolka změní na zelenou a nabíjení se zastaví. Odpojte jej a zašroubujte šrouby.

Důležité! Ačkoli tento adaptér vypadá jako běžný adaptér, ve skutečnosti se jedná o automatickou nabíječku lithiových baterií. Nesmí se používat jako napájecí zdroj.

Mimochodem, takovou nabíječku pro lithiové baterie si můžete objednat na aliexpressu:

Šroubováky s 12voltovými bateriemi potřebují 12voltovou nabíječku.6 voltů, prodejce ji může označovat jako 3S (podle názvu akumulátoru. 3 v sérii).

Pro elektrické šroubováky s 14.4voltová baterie potřebuje 16voltovou nabíječku.8 voltů, může být prodejci označován jako 4S (4 banky zapojené do série).

Laboratorní napájení

To se nijak neliší od práce s nabíječkou autobaterie. Nastavíme potřebný proud, a pokud to zdroj umožňuje, i konečné napětí a nabíjení. Pokud není možné nastavit konečné napětí, sledujte proud a napětí. Jakmile dosáhne nastavené hodnoty, baterie se odpojí.

Výhodou této možnosti je, že umožňuje nabíjet šroubováky s libovolným napětím baterie, protože téměř všechny laboratorní zdroje jsou schopny dodávat 25 V. Například ten na fotografii produkuje až 30 V při proudu až 5 A.

Tip! Nemá smysl kupovat laboratorní zdroj pro nabíjení elektrického šroubováku. Jednodušší je zeptat se známého radiotechnika, který by mohl mít podobné zařízení. Nebo ho možná máte také.

Někdy můžete dobíjet přes USB

Některé šroubováky jsou vybaveny portem USB. Příklad. Xiaomi Akku Ankuo elektrický šroubovák.

Pokud některý z nich máte, není problém. Podle výrobce lze tento nástroj nabíjet i přes USB v počítači nebo notebooku! O tom, jak dlouho trvá nabíjení notebooku, však (výrobce) skromně mlčí. Týden? Dva? Proto je lepší použít síťovou nabíječku s napětím pět voltů, která je schopna dodávat proud alespoň 2-3 A. Je tu ovšem ještě jeden problém: kabel USB/USB musíte najít v obchodě nebo si ho vyrobit sami.

Důležité! Existuje mnoho informací o tom, jak upravit běžný šroubovák pro nabíjení přes USB. Doporučuje se jednoduše zapojit příslušnou zásuvku do elektrického šroubováku a připájet ji k baterii. Je to snůška nesmyslů, které napsal gramotný člověk a ostatní je zkopírovali.

Jak nabít baterii elektrického šroubováku bez nabíječky: Způsoby

Absence nebo úplné selhání nabíječky akumulátoru elektrického šroubováku způsobí zastavení všech plánovaných prací. Otázku, jak nabít baterii elektrického šroubováku bez nabíječky, lze však úspěšně vyřešit pomocí několika chytrých a dostupných nástrojů. Tento problém lze vyřešit několika způsoby.

Výběr správné nabíječky baterií pro vaše potřeby

Baterie, resp. samotný elektrický šroubovák, má následující parametry: hodnota napětí (volty), kapacita baterie (ampér/hodina). Nabíječka by měla dodávat stejný proud a stejný výkon. Nabíjecí modul z jiného podobně napájeného nářadí může nabíjet akumulátor elektrického šroubováku: obnažte svorky akumulátoru na holé vodiče a připojte je pomocí aligátorových svorek.

Univerzální aplikace nabíječky

K dispozici jsou univerzální nabíjecí jednotky, jejichž výstupní parametry se upravují podle potřeb uživatele, individuálních vlastností typu přístroje, který je třeba nabíjet. Dodávají se s adaptérem pro nejoblíbenější zástrčky, krokosvorkami a hodí se k mnoha typům strojů, nástrojů a nářadí.

Použití nabíjecího modulu pro autobaterii

Takový přístroj může poškodit baterii elektrického šroubováku, tj.к. jejich výstupní charakteristiky jsou odlišné, takže proces nabíjení lze provést až po jejich vyrovnání. Nejbezpečnější je používat nabíječku pro vozidla vybavenou systémem regulace úrovně napětí. V případě přítomnosti je vhodné nastavit proud na následující hodnotu: pokud je kapacita baterie 1,3 ampéru za hodinu, musí být hodnota proudu nastavena na 650. 130 mA, tj. proud 0,5 0,1 části celkové kapacity baterie.

Výroba domácího nabíjecího bloku

Je možné vyrobit podomácku vyrobenou jednotku pro nabíjení pohonu. Za tímto účelem se svorky vadné baterie odpájí a vodiče se připájí přes rozšířené otvory podle polarity. utěsněte místo, kde jsou vodiče, nějakým materiálem, např. rolí těžkého papíru/kartonu. Kryt se na nabíjecí klec připevňuje pomocí lepidla. Sestavená jednotka se vloží do baterie přes adaptér.

Vybavení baterie přípojkou USB

Aby bylo možné dobíjet baterii elektrického šroubováku prostřednictvím nabíjecího bloku USB, je vybaven takovým konektorem, který používá pojistku. Připájejte kontaktní body, připevněte pojistku lepidlem a zajistěte sestavené pouzdro maskovací páskou.

Nabíjení pomocí externího zdroje energie.

Pokud je elektrické nářadí značně opotřebované, můžete si zakoupit univerzální nabíječku baterií pro elektrický šroubovák nebo nabíječku určenou pro vaše nářadí. Na MegaBattery je k dispozici široká škála napájecích sad pro šroubováky.viz

V pokračování tématu můžete stroj připojit k nějakému zdroji elektřiny. To se obvykle provádí pomocí staré baterie s vhodnými parametry. Do obvodu by měla být integrována 10A pojistka. Zapojení by mělo mít větší průřez.

Jak nabíjet vybitou baterii v autě. Akumulátor můžete dobíjet těmito způsoby:

 • Nabíjení baterie. Pro dobíjení 12V baterie tímto způsobem je vhodná jakákoli nabitá baterie s napětím vyšším než 14 V, která je schopna dodávat proud alespoň 1 A. Vhodná je i baterie z elektrického nářadí, například z elektrického šroubováku. Úplně vybitou autobaterii samozřejmě tímto způsobem dobíjet nelze. Toto nabití však může stačit k dobití baterie, která se v chladu ochladila.
 • Nabíjení baterie ze zdroje stejnosměrného proudu s proudem vyšším než 1 A a výstupním napětím vyšším než 14 V. Například z nabíječky notebooku.
 • 220 V AC, pomocí polovodičové diody a 220V žárovky o příkonu přibližně 150 W.
 • Z alternátoru vašeho vozu. K tomu je třeba nastartovat motor. Za tímto účelem můžete „rozsvítit“ jakékoli vozidlo a vozidlo s převodovkou lze nastartovat pomocí tlačítka nebo kabelu.

Jaké jsou typy baterií?

Jaký typ baterie se používá v akumulátorovém šroubováku??

 • Nikl-kadmium (NiCd). První typ, drží náboj po dlouhou dobu, má dostatečnou kapacitu. Existuje paměťový efekt, který zabraňuje nabíjení, pokud není baterie zcela vybitá. Časté dobíjení je proto nepřípustné a snižuje kapacitu baterie. Před prvním použitím akumulátor vždy plně nabijte a poté nářadí provozujte. Ni-kadmiové baterie se používají v levných šroubovácích. Jsou levné. Vhodné pro zřídkavé použití.
 • Nikl-metal hydrid (NiMH). Nahradily nikl-kadmiové. Šetrnější k životnímu prostředí a lehčí. horší udržení nabití, když se nepoužívá, což může rychle snížit kapacitu baterie. Před každým použitím je vhodné nabíjet, nabíječku mějte vždy u sebe.
 • Lithium-iontové (Li-Ion). Dostatečná kapacita baterie. Bez paměťového efektu, určeno pro intenzivní a pravidelné používání. Rychlé nabíjení, cyklus až 1000 cyklů. jsou relativně drahé. při provozu za nízkých teplot se vybíjí rychleji, což způsobuje nestabilní tok energie. Skladujte tyto baterie napůl vybité a pravidelně doplňujte jejich kapacitu.

Jakých chyb se lze dopustit při dobíjení baterií

Při nabíjení napětím vyšším než 14,6 V může dojít k přebíjení. Obzvláště náchylné k poškození, pokud se často používá nekompatibilní nabíječka. Baterie se může nakonec vyvařit a přehřát.

Je důležité, aby byla do obvodu zapojena žárovka nebo rezistor. Riziko selhání se zvyšuje, pokud chybí zátěž. Rovněž nepokračujte bez měřicích přístrojů. Bude zapotřebí voltmetr a ampérmetr, které lze nahradit multimetrem.

Do nabíjecího obvodu je vhodné zapojit žárovku, aby se snížilo riziko přetížení

Nezapomeňte na vestavěné bezpečnostní prvky. Proto je nejlepší před připojením baterie k elektrické síti vyzkoušet její funkčnost zapojením elektrického spotřebiče. Může to být žárovka světlometu nebo starý elektromotor. V některých případech není možné vypnout ochranu bez schématu zapojení desky nabíječky baterií.

Po přestavbě se již nabíjení elektrického šroubováku nemusí po úplném nabití automaticky vypnout. Aby nedošlo k poškození baterie, musíte proces kontrolovat sami. Při dobíjení se z elektrod aktivně uvolňuje vodík a kyslík, což může způsobit výbuch.

Spotřebič používáte k jiným účelům, než pro které je určen, na vlastní nebezpečí. Tyto práce by neměly provádět osoby, které nemají zkušenosti s používáním elektrických spotřebičů. Je třeba dbát na bezpečnostní opatření, např. je zakázáno nabíjet baterie v blízkosti otevřeného ohně nebo výbušných látek.

Základní pravidla pro dobíjení baterie

Možné přehřátí akumulátoru při nabíjení je nežádoucí. Aby se zabránilo nežádoucím účinkům tohoto jevu, doporučuje se baterii odpojit od nabíječky a nechat ji vychladnout.

Nedoporučuje se nechávat akumulátor v nabíječce a nepoužívat jej s elektrickým šroubovákem, pokud dosáhl plné kapacity. Akumulátor je nejlépe uložit do boxu na nářadí.

Jak udržovat autobaterii v kondici

Dlouho nepoužívané dobíjecí baterie je třeba jednou za měsíc dobít.

Nabíjení trvá od půl hodiny do sedmi hodin. Doba nabíjení se liší v závislosti na baterii. Více informací najdete v návodu k obsluze. Je třeba dodržovat všechny pokyny. Tím zajistíte, že baterie vydrží dlouho.

DŮLEŽITÉ! Lví podíl nabíječek má indikátory. Ukazují, v jaké fázi se proces nachází. Podle barvy světla LED můžete přesně určit, jak dlouho je třeba baterie nabíjet. Po dosažení plné kapacity baterie musí být proces ukončen.

Jak správně nabíjet baterii elektrického šroubováku

Správný nabíjecí výkon se u jednotlivých jednotek liší a závisí na konkrétních faktorech:

 • zbytkové množství energie (u některých modelů se doporučuje počkat, až se baterie zcela vybije, nebo naopak nevybije);
 • chemické složení baterie, tj. vlastnosti některých kovů v ní (ionty kovů jsou extrémně citlivé na teplo a dlouhodobé nekontrolované vystavení energii může negativně ovlivnit vlastnosti vodičů/polovodičů, což může vést k rychlému selhání baterie);
 • typ nabíječky (pulzní/běžná).