pokosová pila z úhlové brusky

Broušení pily z úhlové brusky vlastníma rukama

Konstrukce příčné pily je podobná kotoučové pile namontované nad pracovním stolem. Jeho hlavními výhodami jsou kompaktnost a nízká hmotnost. Proto se používají nejen v dílnách, ale i na stavbách. Vlastní nástroje jsou často poměrně objemné, ne těžké. Snadno se ovládají ve stacionárním režimu.

Pokosová pila je určena k jedinému úkolu. řezání konců řeziva pod různými úhly. Protože obrobek při řezání stojí na stole, není řez čistý. Kutilští truhláři se více spoléhají na tyto nástroje. Vlastnoručně vyrobené pásové pily se úspěšně používají již řadu let.

Jak si vyrobit vlastní ruce z úhlové brusky kotoučové pily, kráječe, ruční elektrické pily

Mít doma kompletní sortiment elektrického nářadí je příliš nákladné. Například kotoučová pila je v domácnosti potřeba jen zřídka. Desky lze řezat pomocí upgradovatelné úhlové brusky.

Elektrická ruční pila

Ruční elektrickou kotoučovou pilu získáte výměnou standardního pilového kotouče za kotoučovou pilu na dřevo.

Toto řešení je však vhodné pouze pro krátké řezy v plechu nebo pro řezání tenkých latí. U dlouhých řezů nebo silných tyčí hrozí, že se kotoučová pila nakloní a zasekne. Mnohem lépe se pila drží, pokud rukojeť není kolmá na osu nástroje, ale prodlužuje jeho tělo.

Kryt nože by neměl být odstraněn, protože zabraňuje vniknutí pilin do obličeje.

Barvíři také vyrábějí ruční řetězovou pilu z úhlové brusky. Pro uživatele je však nebezpečný: absence řetězového zámku může vést k nepředvídatelným následkům. Řetěz navíc není mazán, což vede k rychlému opotřebení.

pokosová pila

Ořezávání, tj. příčné řezání v pravém úhlu k deskám nebo hranolům, se nejlépe provádí speciální pilou.

Takový obráběcí stroj si můžete vyrobit i vlastnoručně pomocí úhlové brusky.

  • Za tímto účelem namontujte úhlovou brusku s kotoučem na dřevo na úhlovou brusku kolmo na směr délky desky tak, aby rovina kotouče směřovala svisle. Jeden upevňovací bod musí být v oblasti převodovky a druhý na druhém konci stroje.
  • Skříň převodovky má otvory se závitem pro upevnění standardních rukojetí. Pomocí úhelníků a těchto otvorů musí být úhlová bruska připevněna k pohyblivé části stroje.
  • Zadní část karoserie je k desce připevněna svorkou. Ochranný kryt čepele lze použít z jakéhokoli elektrického nářadí vhodné velikosti.
  • V blízkosti svislé podpěry musí být namontován dorazový úhelník. Musí být umístěn přesně kolmo k rovině disku, a to jak vertikálně, tak horizontálně.

Pružina na zadním konci lišty slouží k návratu pokosové pily do výchozí polohy po dokončení řezu. Vodorovný stůl musí mít příčný řez, do kterého pilový kotouč při řezání desky vstupuje. Průměr nože by měl být zvolen podle šířky desek. Díky tomu lze příčné řezání dokončit v jednom průchodu. Hlavní je, aby vnitřní otvor kotoučové pily byl v jedné rovině s uložením na ose ozubeného kola.

Při práci s takovým strojem je třeba mít na paměti, že výkon pohonu není určen pro vysoké zatížení. Z tohoto důvodu musí být rotující pilový kotouč veden plynule po řezaném materiálu a řez nesmí být příliš silně tlačen.

Stolní pila

Někdy může být nutné změnit šířku desky nebo tloušťku nosníku. Pro tyto práce je nejvhodnější kotoučová pila, zejména pokud je desek mnoho. Stolní pila je velmi praktická pro řezání krátkých desek (1-2 m). Takový stroj nemusíte kupovat, můžete si ho vyrobit sami ze stejné úhlové brusky.

Kotoučová pila je podstatně složitější než pokosová pila. pilový kotouč je dlouho v kontaktu se dřevem, a proto je třeba úhlovou brusku pevněji upevnit k základnímu rámu.

Takto může vypadat stolní pila.

Na fotografii vidíte, že pracovní stůl se skládá ze dvou rovin:

Kotouč prochází drážkou v horním povrchu. Pokud je úhel styku mezi oběma rovinami vybaven otočnými závěsy, je možné nastavit pracovní výšku pilového kotouče a zmenšit tak plochu třecích ploch.

Hlava šroubu, kterým je úhlová bruska připevněna, je na horní straně stolu dobře viditelná. Vyčnívající šroub omezuje šířku opracovávané desky. To lze vyřešit položením další vrstvy překližky.

Úhlovou brusku nelze pohodlně zapnout nebo vypnout tlačítkem na těle brusky. Pokud lze klíč v provozní poloze zablokovat, měla by být na vnější straně stroje instalována spínací zásuvka.

Úhlová konzola musí být co nejdelší, aby se deska neodchylovala od směru řezání. Nastavte úhel tak, aby bylo možné měnit pracovní vzdálenost mezi úhlem a kotoučem, čímž se mění i šířka řezu.

Stacionární kotoučová pila

Úhlovou brusku lze použít i jako stacionární brusku. Rám pak bude mít mírně odlišnou konstrukci. Stacionární verze vyžaduje dostatek prostoru a spoustu práce. Celá konstrukce tak může být pevnější, robustnější, a tedy i spolehlivější.

Základní rám lze vyrobit z úhlových konzol svařením. Šroubové nebo dělené spojovací prvky ztrácejí vlivem neustálých vibrací přilnavost a konstrukce se začíná kývat.

Pracovní stůl ze široké desky nebo silné překližky je upevněn na kovovém rámu. Obrobek, který má být obráběn, se po něm musí pohybovat. Nosná konzola má posuvný držák pro nastavení šířky sečení.

Je dobré umožnit nastavení výšky stolu nebo výšky kotouče nad povrchem stolu, abyste mohli vyřezávat drážky do desky.

Na boční straně stroje jsou umístěny ovládací prvky: zásuvka a tlačítko zapnutí/vypnutí. Ve stacionární verzi tlačítka na těle úhlové brusky má smysl vyloučit ze schématu. Pokud je dostatek místa, lze jako pohon použít výkonnou brusku.

Jak vyrobit pilu z úhlové brusky, se dočtete zde

Nuance používání podomácku vyrobené okružní pily

Nemělo by se zapomínat, že úhlová bruska je ve svém základním použití úhlová bruska. Proto je při použití jako domácí kotoučové pily třeba věnovat pozornost následujícím nuancím.

  • Doba nepřetržitého řezání by neměla přesáhnout 15-20 minut, aby nedošlo k přehřátí motoru.
  • Standardní kryt kotouče není pro kotoučovou pilu vhodný. Ochranný kryt lze použít z opravdové brusky nebo z vlastnoručně vyrobené brusky.

Výroba brusky svépomocí

Než přistoupíte přímo k výrobě stroje, měli byste si z úhlové brusky vyzvednout použité součásti a výkresy řezacího stroje vlastníma rukama. Nejjednodušší varianty mají následující konstrukční prvky:

Základní rám je vyroben z ocelového rámu svařeného z profilovaných ocelových trubek. Stůl pracovní plošiny může být vyroben z plechu o tloušťce nejméně 3 mm.

K vyrobené desce připevněte držák, na kterém je kyvadlová deska upevněna pomocí závěsů.

Je snadné najít potřebné výkresy pro základnu pro úhlovou brusku vlastníma rukama, což výrazně zjednoduší výrobu takového zařízení.

K zajištění řezaného obrobku se na plošinu řezačky trubek připevní jeden nebo dva dorazy, které zajistí, že řezivo a kovové výrobky zůstanou při řezání řezným kotoučem v klidu. Některé modely pokosových pil jsou vybaveny otočným přípravkem s úhloměrem, pomocí kterého lze řezný kotouč natočit do libovolného úhlu, což umožňuje sofistikované obrábění obrobků.

V místě kontaktu pily s řezným kotoučem musí být na kovové plošině vytvořen malý řez, jehož šířka musí být rovna dvojnásobku tloušťky řezného kotouče úhlové brusky

Přítomnost takového řezu výrazně usnadní práci s nástrojem a eliminuje poškození jednotky v případě neopatrné manipulace s kyvadlovým nástavcem úhlové brusky.

úhlové brusky, a to i s výměnou použité úhlové brusky nebo instalací dodatečných upevňovacích prvků pro opracovávané obrobky. Ten umožňuje nejpřesnější obrábění, včetně výroby stejných dřevěných nebo kovových výrobků.

Vyrobit úhlovou frézu a pokosovou pilu z úhlové brusky není obtížné. Stačí najít vhodný návrh stroje, ze kterého se pak sestaví požadovaný stroj

Nejjednodušší je vyrobit takovou jednotku z úhlové brusky, která je připevněna ke kyvadlu a základně kovového úhelníku. Pomocí tohoto jednoduchého zařízení lze zpracovávat dřevo, řezat dřevo nebo pracovat s různými kovovými polotovary.

Co si můžete vyrobit elektrickou pilu vlastníma rukama?

Pokud by bylo během operace nutné provést řez desek nebo jiného materiálu pro další tupé spoje a kyvadlová pila by nebyla po ruce, lze ji vyrobit vlastníma rukama ze stávajících nástrojů. Vhodný je jakýkoli elektrický nástroj, jehož pracovním prvkem je pilový kotouč.

Součásti strojů

Hlavní konstrukční prvky šavlové pily

  • rám s kulatým otočným stolem (některé modely mají oboustranný výsuvný stůl na integrovaných podpěrách);
  • Výkyvná páka připevněná k rámu speciálním čepem s vratnou pružinou, která drží pilový kotouč a rukojeť s klíči pro spouštění a brzdění kotouče, tato páka se nazývá kyvadlo, odtud název nástroje kyvadlová pila;
  • Elektromotor umístěný na kyvadle vpravo od pilového kotouče (u některých modelů je pro lepší viditelnost umístěn na zadní straně kyvadla);
  • jednotka pro nastavení sklonu kotouče, která umožňuje natočit řeznou hlavu nástroje vlevo od obsluhy v libovolném úhlu až do hodnoty

45o, otáčení doprava není možné kvůli motoru umístěnému na této straně;

  • výstup pilin, který lze připojit k hadici vysavače nebo k vaku na piliny;
  • zarážky pro snadné polohování obrobku a upínací základna pro bezpečné upnutí obrobku.

Úhlová bruska Bosch s nastavitelnými otáčkami

Na stole je umístěn speciální doraz ve tvaru vaničky, který umožňuje pilovému kotouči prořezávat obrobek až do konce řezu, čímž vzniká čistý řez. Stůl je na základní desce označen pro plynule měnitelné úhly natočení v obou směrech. stůl je zajištěn na místě šroubovou svorkou. Pilový kotouč je chráněn průhledným krytem, aby obsluha měla dobrý výhled na řeznou plochu. Mnoho modelů pokosových pil je pro větší pohodlí vybaveno laserovým ukazatelem, který ukazuje místo řezu, a osvětleným stolem.

Podrobný popis konstrukce přímočaré pily, jejích hlavních součástí a jejich použití v provozu najdete v následujícím videu.

Stolní pila vlastníma rukama

Pokud doma často pracujete se dřevem a řežete prkna dokořán, neobejdete se bez ruční kotoučové pily. Pro sestavení stolní pily vlastníma rukama je třeba sestavit dlouhou a poměrně širokou stolní desku s drážkou uprostřed, do které se vejde pilový kotouč.

Úhlová bruska pro takové aplikace si zaslouží zvláštní pozornost: čím větší průměr kotouče na ni můžete nasadit, tím lépe. Malá úhlová bruska s kotoučem o průměru 125 mm není pro tento účel vhodná, proto je lepší použít úhlovou brusku, jejíž pracovní kotouč bude mít alespoň 210 mm, ne-li více.

Upevnění samotného nástroje pod pracovní desku není příliš obtížné. Jak vidíte na fotografii, pod pracovní základnu, na které se bude řezat dřevo, stačí pod určitým úhlem upevnit další základnu ze silné překližky.

Srovnání hotových výrobků

pokosová pila HitachiC10FCE2 RedVergRDMS2101200 DeWaltDW711 MakitaLS1040
Výkon, kW 1,95 1,2 1,3 1,65
Výška řezu, m 0,06 0,06 0,06 0,09
Šířka řezu, m 0,14 0,12 0,14 0,1
Náklon, stupňů 52 45 50 52
Rychlost otáčení, ot/min 5000 4500 2750 4600
Hmotnost, kg 11,9 6,8 20 11
Rozměry, m 0,460,5610,628 0,430,5270,445 0,590,620,49 0,530,5320,476
Náklady, 13676 6290 30432 15826

Různé typy pil mají různé ceny v závislosti na použití a renomé výrobce. Nejznámější značky:

Typ příčného řezu obsahuje následující části:

Kolektorový motor nevyžaduje pravidelnou údržbu a mazání dílů, zatímco indukční motor vyniká dlouhým a tichým provozem. K dispozici s motorem umístěným vzadu pro mnohem lepší výhled při ruční práci.

Motor pracuje s převodovkou nebo řemenovým pohonem. První možnost snižuje hlučnost a nedochází k chvění při řezání, zatímco druhá možnost zabraňuje prokluzování pily při řezání při velkém tlaku.

Nuance použití

Pila, a to i ta, kterou jste si sami vyrobili, může řezat různé druhy materiálů, jako jsou:

Maximální hmotnost výrobku je 28 kg, což je dáno jeho vlastnostmi. Tento typ dává možnost provádět spoje v „metličkách“, jsou běžné v bagetárnách a nábytkářských dílnách.

Cena nástroje, který se otáčí o 360 stupňů, je mnohem vyšší. Jeho sklon lze snadno nastavit. Ale vězte, že pro zjištění potřebného úhlu je nutné rozhodnout, jaké materiály budou použity.

Jak si vyrobit vlastní pokosové frézy na dřevo

Pro práci se dřevem lze použít širokou škálu zařízení. Tento materiál je snadno zpracovatelný, což určilo jeho oblibu při výrobě různých věcí. Ke změně velikosti a tvaru obrobků se používá příčný řezací stroj. Její konstrukce je podobná kotoučové pile, avšak existuje několik rozdílů, díky kterým je tento stroj velmi oblíbený. Nízká hmotnost a kompaktní rozměry jsou jeho hlavními výhodami, které umožňují instalaci stroje v domácích dílnách. Je možné vyrobit dřevěný pokosový nůž vlastníma rukama, ale zpravidla bude objemnější a méně produktivní. Snadno se ovládá ve stacionárním režimu.

K čemu slouží pokosová fréza?

Na rozdíl od pojízdné kotoučové pily lze obkladový stroj používat výhradně k ořezávání konců různých druhů dřeva. Některé modely umožňují určitý úhel. V tomto případě se řezání provádí při nehybném obrobku, což vede k lepšímu řezu. To je důvod, proč jsou v dílnách tak rozšířené provizorní pokosové pily, protože jen s jejich pomocí lze vytvořit čistý a rovnoměrný řez. Ručně vyráběné pily mohou vydržet několik let bez generální opravy.

Ořezávací stroj na bázi úhlové brusky

K tomuto úkolu se často používá úhlová bruska. Je ideální pro výrobu vlastního ořezávacího strojku. Domácí verze bude mít následující specifikace:

  • Otáčky úhlové brusky by neměly být nižší než 4500 ot/min;
  • délka řezu je 350 milimetrů. Všimněte si, že toto číslo je výrazně vyšší než u továrního nářadí, které patří do střední třídy.

konstrukce umožňuje sejmout úhlovou brusku ze stolu a používat ji jako běžné nářadí.

Při zvažování, jak takovou volbu výkonu provést, je třeba si uvědomit následující body:

  • Řezný nástroj se instaluje na nápravu, která je znázorněna jako kolo automobilu. Tím je zajištěna možnost stříhání pod úhlem. K zajištění otočného mechanismu se používá ložisko o průměru 150 mm. Úhlová bruska je zajištěna speciálním mechanismem, který je připevněn k otočné ose. Tuto osu je vhodné po určité době promazat, protože hrozí nebezpečí skřípání;
  • Pro upevnění definovaného úhlu při výrobě stroje jsou na vnější straně ložiska přivařena speciální oka. Fixace by měla být provedena pomocí šroubu, např. M6. výstupky jsou sestaveny tak, aby vzdálenost mezi nimi byla co nejmenší. V opačném případě existuje možnost silné vůle, která výrazně snižuje přesnost zpracování; Ořezávací pila na bázi úhlové brusky 3D model (výkres) vlastnoručně vyrobeného ořezávacího stroje Vlastnoručně vyrobený model, vyrobený na bázi kotoučové pily
  • Třísky se nesmí dostat do ložiska. Důvodem je opotřebení třísek uvnitř ložiska, které způsobuje, že se řezný nástroj neotáčí plynule. Třísky mohou být poměrně jemné, což vede k rychlému opotřebení ložiska. Zavedení maziva také zajistí, že se ložisko rychle neopotřebuje;
  • Nevýhodu lze vytvořit použitím tlumiče nárazů. Doporučujeme zvolit verzi pro nákladní automobily, protože je odolnější vůči vlivům prostředí. Lze použít i rozbité tlumiče nárazů. Příprava tlumiče zahrnuje odstranění oleje a vyvrtání otvorů, které slouží jako druh ventilace. Otvory by měly být zakryty síťovinou s malými otvory, aby se do ventilačního systému nedostaly dřevěné hobliny;
  • Úhlovou brusku vybavte měkkým startérem, abyste při zahájení práce necítili silné trhnutí. Tento modul snižuje počet otáček na samém začátku rozběhu a postupně zrychluje lopatku na provozní otáčky. Softstartér není možné vyrobit svépomocí, musí být vyjmut z jiného zařízení nebo zakoupen samostatně.

Posledním krokem výrobního procesu je vytvoření panelu pro pilu. Tento prvek pomáhá zabránit vniknutí cizích předmětů do řezné zóny. Pokosovou pilu lze použít v domácnosti.

Dotyčný návrh má však značné nevýhody, které je třeba vzít v úvahu. Patří mezi ně:

  • Ruční příčná pila je velmi hlučná. To je způsobeno zvláštnostmi úhlové brusky. Při obrábění vzniká hluk, který je téměř nemožné snížit;
  • Pokosová pila se používá pro kvalitní dokončovací práce. Proto je věnována značná pozornost přesnosti polohování úhlové brusky s kotoučem vůči obrobku. Odřezky kotouče úhlové brusky slouží k nastavení polohy úhlové brusky. Vytahovací nástroj je třeba zajistit šroubem, a pak je možné pracovat.

Výkresy křížového řezacího stroje ukazují, že jej lze snadno sestavit téměř v každé dílně. Je třeba vzít v úvahu malé rozměry konstrukce a skutečnost, že obrobek může být poměrně velký. Aby se zabránilo riziku ztráty přesnosti při obrábění, musí být konstrukce připevněna k základní desce.

Zvláštní pozornost je věnována typu namontovaného kotouče. Úhlová bruska byla původně navržena pro zpracování kovů, což určuje velké množství dostupných kovových kotoučů. Existují však také kotouče pro obrábění dřeva, které mají své vlastní speciální vlastnosti.

Všimněte si, že existuje poměrně dost plánů, které lze použít k sestrojení pokosové pily. Některé z nich jsou relativně jednoduché, jiné jsou obtížně proveditelné.

Pokud zjistíte chybu, zvýrazněte text a stiskněte CtrlEnter.