Rozdíl mezi jednonápravovým traktorem a kultivátorem

Vlastnosti a možnosti motorových kypřičů

Jednonápravový traktor se od kultivátoru liší svou univerzálností, hmotností a výkonem i cenou. Stroj nejenže plní všechny funkce kultivátoru, ale pomáhá si také různými přídavnými zařízeními, která umožňují řešit širší škálu úkolů:

  • Zorání půdy taženým pluhem;
  • vykopávání okopanin pomocí nástavce na vykopávání brambor;
  • Sekání trávy pomocí žací hlavy;
  • Odklízení suti a sněhu z místa;
  • lze přizpůsobit pro přepravu zemědělských nákladů na krátké vzdálenosti.

Průmysl vyrábí modely na benzín nebo naftu. Benzínové jednotky jsou levnější (od 30-40 tisíc), ale spotřebovávají palivo méně hospodárně než jejich naftové protějšky (od 60-70 tisíc). Dieselová zařízení jsou velmi hlučná a v zimě mohou vznikat problémy kvůli zamrzání paliva. Modely se mohou lišit technickými řešeními a vlastnostmi.

Motorové bloky jsou poměrně sofistikované multifunkční stroje, jejichž cílovou skupinou jsou malé farmy. Dá se říci, že těžké kypřiče mají funkci minitraktoru.

Typy malých motorových kypřičů

Všechny malé zemědělské stroje lze rozdělit do několika podtypů podle velikosti a struktury obdělávané plochy. To znamená, že v závislosti na velikosti pozemku a typu půdy je třeba zvolit vhodnou třídu kypřiče:

  • Mini kultivátor. pro pozemky do 3-5 akrů, pro měkké půdy.
  • Kompaktní kultivátor. 5 až 10 hektarů, obdělávaná půda.
  • Těžký kultivátor. 10-20 hektarů, těžká černozem a panenská půda.
  • jednonápravový traktor. 20-30 pozemků, panenská půda.
  • Jednonápravový traktor s vývodovým hřídelem. od 30 pozemků, zpracování půdy.

Co je to kultivátor??

Pokud je hlavním úkolem zemědělských strojů kultivace půdy, pak se vyplatí podívat se na kultivátor. Lze jej použít k provádění následujících úkolů:

rozdíl, mezi, jednonápravovým, traktorem, kultivátorem

Moderní výrobci nabízejí ke koupi motorový kypřič, jehož hlavním prvkem je píst. Slouží k orbě půdy s minimem času a námahy. Výkon a velikost kultivátoru lze zvolit podle velikosti plochy, na které se má půda obdělávat.

Při rozhodování o koupi kultivátoru na Ukrajině byste měli věnovat pozornost typu paliva používaného k provozu zařízení. Dnes existují modely na benzín nebo elektřinu.

Lehký, elektricky poháněný kultivátor je nejvhodnější pro použití v malé zahradě, skleníku nebo na předzahrádce. Pokud plánujete pracovat na odlehlých nebo rozsáhlých staveništích, je vhodnější použít benzínovou jednotku.

Traktor nebo jednonápravový traktor. co si vybrat v závislosti na vašich potřebách

Prostředky malé mechanizace, které se v posledních desetiletích staly populárními, výrazně usnadňují život majitelům chalup, zemědělcům a obyvatelům vesnic a osad, kteří mají k dispozici určité plochy zemědělské půdy. Obdělávání půdy a péče o plodiny vyžaduje méně fyzické námahy a času, pokud si pořídíte jednoosý traktor nebo motorový kypřič.

Jedná se o relativně levné benzinové stroje, s nimiž můžete provádět širokou škálu operací při zpracování půdy, péči o rostliny a sklizni na plochách od 10. 15 hektarů do 2. 3 hektarů. Většina strojů je známá svou robustní konstrukcí, snadnou obsluhou, nízkou spotřebou paliva a všestranností.

Lze je použít k: orbě, kultivaci, sekání řádků, orbě, pletí, sklizni brambor, sekání trávy, odklízení sněhu ze dvorů a cest A k mnoha činnostem, které dříve vyžadovaly těžkou fyzickou práci. Důležité je pouze určit zamýšlený rozsah prací a vybrat správný stroj. První problém, který vyvstává při volbě této techniky. jednonápravový traktor nebo motokultivátor, jaký zvolit pro své potřeby. Dále se tímto problémem budeme zabývat podrobněji.

MOUNTFIELD KULTIVÁTOR A PŘÍSLUŠENSTVÍ

Kultivátor nebo jednonápravový traktor. co je lepší

Mnoho zemědělců žijících na vesnicích má dnes poměrně velké pozemky pro zeleninové zahrady. Jejich pěstování vyžaduje velké úsilí. proto se často nelze vyhnout minipřístroji. K tomuto účelu jsou k dispozici motorové bloky a kultivátory, ale jak se od sebe liší?

Abyste pochopili, co je lepší. kultivátor nebo jednonápravový traktor, měli byste se nejprve seznámit s konstrukcí těchto typů zařízení. Začněte podobnostmi. Oba stroje se dělí do čtyř kategorií, které se liší výkonem. Jejich motory jsou obvykle benzínové a mohou být čtyřtaktní nebo dvoutaktní.

Je třeba si uvědomit, že účelem kultivátoru je ničit plevel mezi řádky a že jednonápravový traktor je díky odnímatelným modulům univerzálnější. To je rozdíl mezi kultivátorem a kypřičem. Kultivátor má pracovní část tvořenou noži, které se při přejezdu řádku zařezávají do půdy a ničí kořeny plevelů. Na jednonápravový traktor lze namontovat velké množství výměnných zařízení, včetně pluhu, soupravy kultivačních fréz a dokonce i přívěsu, který stroj přemění na dopravní prostředek.

Ptát se na rozdíl mezi kultivátorem a kypřičem je v zásadě špatně. Vzhledem k tomu, že účel těchto strojů se od sebe velmi liší. Jednonápravový traktor je spíše něco jako mini skládací traktor; kultivátor je pouze mechanizovaný nástroj na pletí. Bylo by však také nesprávné tvrdit, že v hospodářství není užitečný. Kultivátory umožňují rychlou a účinnou regulaci plevele mezi řádky, což kypřič nedokáže. V poslední době však výrobci těchto strojů rozdíly mezi moderním kultivátorem a kypřičem vyrovnávají. Tyto stroje jsou nyní také vybaveny vyměnitelnými moduly, které umožňují montáž pluhu nebo zařízení na vyorávání brambor. Tito pomocníci zemědělců se liší základní konfigurací: kultivátor je pouze stroj na hubení plevele, zatímco jednonápravový traktor je vybaven sadou kypřičů a pluhem. Všechny ostatní možnosti jsou k dispozici samostatně.

Účelem obou těchto zařízení je pomoci zemědělci obdělávat jeho pozemek. Funkčnost strojů je dána jejich konfigurací v době použití.

Vlastnosti kultivátorů

Pěstitelé mají také svá specifika. Jejich hlavním účelem je obdělávání půdy. Výsledkem je zničení plevelů, zkypření půdy a obohacení půdy kyslíkem. Malý kultivátor dobře poslouží na květinových záhonech.

Je třeba zvážit, co je to kultivátor a co je to. Hlavní odrůdy:

Hmotnost lehkých zařízení nepřesahuje 30 kg. Jsou určeny pro malé pozemky (do 10-12 akrů). Střední stroje jsou určeny pro pozemky o rozloze 45-50 metrů čtverečních. Váží zhruba 90 kg. Těžké stroje obdělávají plochy o rozloze větší než 50 akrů. Váží asi 100 kg.

Motorové kultivátory pracují buď na benzín, nebo na elektřinu. Elektrické stroje se snadno ovládají, nevyžadují žádnou zvláštní péči. Složitější stroje poháněné benzinem. Vyžadují neustálou kontrolu hladiny oleje a paliva v nádržích. Pro obdělávání zeleninové zahrady kultivátorem platí několik pravidel:

  • Před nákupem stroje se seznamte s jeho základními vlastnostmi;
  • v kopcovité oblasti můžete použít techniku, která funguje na svazích se sklonem větším než 20°;
  • Těžké a středně těžké stroje by měly být vybaveny funkcí zpětného chodu;
  • Je vhodné mít páku nouzové brzdy;
  • Čím více rychlostí stroj má, tím je pohodlnější.

Správný stroj vždy udržuje zahradu v pořádku.

Jaký je v tom rozdíl?

Většina začínajících zahrádkářů, kteří se v technice nevyznají, si často plete jednoosý traktor a rotační kypřič. Každý profesionál vám však řekne, že se ve skutečnosti jedná o různé nástroje, které mají odlišné vlastnosti a schopnosti. Srovnáme-li jednonápravový traktor s kultivátorem, zjistíme, že se jedná o univerzálnější nástroj.

Všechny rozdíly jsou podrobně popsány níže.

  • Jednonápravový traktor je kompatibilní s nářadím jiných výrobců. To výrazně zvyšuje jeho funkčnost. Někteří výrobci přidávají k traktoru přívěs, vozík, čerpadlo, pluh a dokonce i kotoučovou pilu.
  • Kultivátor je méně produktivní než jednonápravový traktor. Tento bod závisí také na univerzálnosti stroje. Rychlost zpracování půdy je u kráčejícího traktoru mnohem vyšší než u jiných strojů.
  • Dalším důležitým bodem je hmotnost nástroje. jednonápravový traktor je obecně těžší. Pokud tedy chcete na zahradě pouze kultivovat půdu, je pro vás první volbou kultivátor s ráčnou. Je lehčí a obratnější.
  • Dalším rozdílem jsou náklady. Jednonápravový traktor je mnohem dražší než kultivátor. Pokud tedy nepotřebujete stroj pro náročné úkoly, je levný mulčovač rozumnou volbou.

V následujícím videu se dozvíte, jaký je rozdíl mezi jednonápravovým traktorem a rotačním kypřičem.

Co je to motokultivátor??

Motorový kultivátor je technika určená k obdělávání půdy. Může být benzinový nebo elektrický. Lehký. má nejzákladnější sadu nástavců, ale má spoustu kvalitních a funkčních prvků, které potřebujete znát před nákupem.

Motokultivátory s benzinovým motorem jsou nejvýkonnější a dodávají se v těchto typech:

  • Velmi nízká hmotnost. Váží asi patnáct kilogramů a jejich výkon nepřesahuje 1,6 koně. Vhodné pro malé zahrady. Mají nejzákladnější sadu příslušenství. A samozřejmě i cena je nízká;
  • Lehké. Váží přibližně čtyřicet kilogramů a má výkon až 4,5 koně;
  • Střední. Hmotnost je přibližně 60 kilogramů a výkon již může dosáhnout 6 koní;
  • Těžké. Již nyní je považován za profesionální traktor. Výkon je více než 6 koní a hmotnost závisí na tom, jaké nářadí na něm budete používat. Vhodné pro náročné typy půd.

Elektrické stroje jsou jiné. mohou obdělávat pouze menší plochy. A vždy jste v blízkosti elektrické sítě. Jejich údržba je však velmi jednoduchá a obsluha snadná. Pokud tedy máte malou zahradu, nemá smysl přeplácet.

Před nákupem si zjistěte tyto informace. při jakém sklonu může stroj pracovat? Obvykle to není více než 20 stupňů, ale existují modely určené pro větší sklony. Zjistěte si také, zda je k dispozici kypřič, který vám umožní pracovat na obtížných typech půdy. Odborníci i spotřebitelé doporučují nákup zařízení s několika rychlostmi. To vám umožní řídit pracovní proces.

Motorové kypřiče: funkce a použití

Stroje jsou založeny na spalovacích motorech: dieselových nebo benzinových. Modely s benzinovým motorem jsou lehčí a ovladatelnější. Dieselové motory jsou výkonnější a robustnější. Je vybaven pneumatikami pro vynikající manévrovatelnost v sypké půdě a kloubovým hřídelem pro připojení závěsu. Díky širokým kolům je stroj vhodný pro přepravu.

Všechny modely traktorů mají reverzibilní převodovky. Jízdní rychlost až 15 km/h. Traktory se středním a vysokým výkonem mají uzamykatelný diferenciál, který usnadňuje pohyb po vyplavené ornici a práci na těžkých půdách.

Nabídka možností je velmi široká. Jsou kompatibilní se širokou škálou přídavných zařízení a umožňují obdělávat širokou plochu, včetně zemědělské půdy.