Z čeho lze sestavit kompresorový přijímač vzduchu?

Funkční kompresor vlastní výroby

Na rozdíl od přístrojů, které jsou vyrobeny z příslušenství automobilů, kompresor chladničky běží nepřetržitě. To je způsobeno dobrým výkonem a výkonností. Kromě toho je pouze tak dobrý, jak dobrý je tovární model. A pokud existuje možnost získat komponenty zdarma, je k výrobě takového zařízení potřeba minimum prostředků. Stroj je určen k lakování, foukání a montáži pneumatik, výborně pracuje i s pneumatickým nářadím. K sestavení kompresoru na 220 V potřebujete následující díly:

 • Motor-kompresor ze staré chladničky.
 • Trojúhelníky, plnicí potrubí oleje, hadice, šroubení, nástěnné přívody.
 • Redukce tlaku pro sledování tlaku.
 • Dva tlakoměry.
 • Přijímač. K tomu je vhodný hasicí přístroj nebo plynová láhev, která musí být zcela prázdná. Nádrž si můžete svařit sami ze železného plechu a silné trubky.
 • Filtr pro čištění vzduchu.
 • Olej.
 • Nouzový ventil.
 • Spouštění a tlakový spínač.
 • Barva na kov.
 • Fóliová páska, pilka na železo a motorový olej.
 • Klíč a injekční stříkačka.

Montáž kompresoru probíhá v několika krocích:

 • Příprava motoru. Motor-kompresor se skládá ze tří trubek. Jeden konec je utěsněný, pro výměnu oleje. Další dva jsou otevřené a vzduch jimi proudí dovnitř i ven. Napájejte kompresor proudem a určete trubku, kterou vzduch vstupuje a kterou vystupuje. Každá zkumavka je označena. Odřízněte utěsněnou trubku, aby ji neblokovaly piliny. Olej uvnitř se vypustí a nahradí motorovým nebo syntetickým olejem. Postup se provádí pomocí injekční stříkačky. Trubice je pak uzavřena šroubem. Před zašroubováním do otvoru musí být omotán kouřovou páskou. Tento díl je shora uzavřen a natřen nebo smaltován.
 • Příprava přijímače. Jako přijímač by měla být použita prázdná hasicí láhev, z níž byl předtím odstraněn ventil. Nalijte prostředek proti korozi do vnitřní části láhve a nechte jej působit tak dlouho, jak je třeba. Z vnější strany nádrže odstraňte nečistoty nebo rez. Když je láhev suchá, nasadí se uzávěr na otvor od ventilu. V případě potřeby vložte do otvoru adaptér a namontujte křížový díl. namontovat tlakový spínač na horní konektor. Na jedné straně startovacího spínače musí být našroubována odbočka s manometrem a na druhé straně musí být namontována bezpečnostní sytič. Restriktor může být nahrazen ventilem (pro ruční odvzdušňování). V případě potřeby použijte adaptéry a nádrž natřete.
 • Montáž. Nádrž je umístěna na rámu, který je sestaven z dřevěných desek na kolečkách. Připojte motor-kompresor k nádrži tak, že je oddělíte gumovým těsněním. Nejprve připojte benzínový filtr k přívodnímu potrubí a teprve poté naftový filtr. Tím je vzduch chráněn i před sebemenší kontaminací. Pokud se trubky při demontáži deformují, je třeba je vyrovnat. Aby spotřebič správně fungoval, musí být startovací relé nainstalováno ve správné poloze, která je vyznačena šipkou na jeho krytu. Připojovací body kolébkového spínače, startovacího spínače a tlakového spínače chraňte lepicí páskou, protože je přes ně vedeno napájení. Připojte výstupní potrubí z kompresoru k přijímači vzduchu pomocí adaptéru. Za manometr nainstalujte redukční ventil se zachycovačem vlhkosti. Poté namontujte hadici vybavenou nástěnným přívodem.

Výroba 100l vzduchojemu (pro lakovnu).

Podělím se s vámi o to, jak snadno a jednoduše vyrobit přijímač pro vzduch, který by byl kompaktní a finance jsou téměř zdarma.

Koneckonců, jedním z tajemství úspěšného malování je nedostatek těsnosti ve vzduchu, a to ani ne tak v kapacitě kompresoru, jako v objemu přijímače.

Dokonce i s jedním pístovým kompresorem, trochu upraveným (který dává slušný výkon 100 litrů), pokud máte 300litrový přijímač, můžete malovat „v jednom kuse“ zejména bez problémů.

Naplňte jej, začněte malovat, zásoba vzduchu bude stačit na více než polovinu auta, pak 5 atm. Kompresor se spustí a druhá polovina bude natřena za chodu kompresoru.Poté je doba sušení mezi vrstvami asi 15-20 minut, během této doby kompresor plně vyčerpá zásobník vzduchu a vypne se.

Potřebujete 2 nádrže na propan o objemu 50 litrů

Takže, 8 kompresor jsou jako desetník, takže neváhejte koupit z druhé ruky, jsme v takovém stavu, jako na fotografii můžete najít za 400.

Potřebujete také stojan. starý kotouč s velkým středovým otvorem. například z plynu-24 nebo gazely apod.

Spodní válec bude na disku s ventilem dolů. Prostřednictvím tohoto ventilu budete pravidelně vypouštět kondenzát

Pro připojení potřebujete konektor s rybím vláknem. Standardní pneumatický šroubovák 1/4″

A pro závitování budete potřebovat poměrně vzácný 1/4″ palcový závitník. Koupit nový ve firmě docela problematické, ale na trhu, na „šrotu hodně“ důchodců. i v mém městě nebyl problém.

Střed válce vyvrtám mělkým vrtákem

Jak vidíte. je to 2 string a penny, pro 8 atm. je dostatečně dobrý, byl testován

Namažte závity na vsuvce a závity ve válci přípravkem na zajištění závitů

Našroubuji ji, postavím na stojan. 50l přijímač je připraven.

Ale potřebuji 100 l, aby nezabírala moc místa v garáži, takže.

Pomocí továrních otvorů v základně válce

Vyvrtám je a vezmu 4 staré čepy z motoru M-412

Základnu lahve můžete bezpečně svařovat (svařujte pouze láhev naplněnou vodou)!), takže jsem to rychle svařil

Spojení konektorů pomocí T-kusu. Spojovací hadice. kyslík, průřez 9 mm, nelze použít méně, stejně jako spojky a koncovky

A položte ji do nepoužívaného rohu. 100 l a prostor na podlaze garáže je velký jako kbelík)

Připojuji se ke starému přijímači (který je integrován s filtry) pomocí rychlospojky (někdy není vždy potřeba mnoho vzduchu, v tomto případě se přídavný přijímač odpojí)

Na místě je kompresor a přijímač s filtry.

Zbývá ukotvit 100litrový přijímač ke zdi pomocí řetězu a připevnit k němu přijímač s filtry a je to. Na plochu menší než 2 čtverce umístěte kompresor o objemu 300 litrů výkonu s přijímačem na 250 litrů.

Může 300? Můžete, zítra udělám, uvidíme, jak)

.

Pokud se vyskytne otázka, bude cítit plyn?

Na výstupu mám 2 filtry z olejových filtrů ZMZ-402 (o výrobě je podrobný příspěvek na blogu), jeden z filtrů je v silikagelu. Proto není při práci cítit plyn.

Jak postavit přijímač vlastníma rukama

Přijímač se sestavuje v následujícím pořadí:

sestavit, přijímač, vzduchu

Schéma sestavy kompresoru

 • Spodní část nádoby upněte do svěráku.
 • K demontáži ventilu použijte nastavitelný klíč.
 • Odstraňte zbytky plynu v nádrži.
 • Sejměte víko s otvorem ze zajišťovacího a spouštěcího mechanismu.
 • Vyčistěte nádrž zevnitř i zvenku od rzi a nečistot.
 • Našroubujte kryt s otvorem od uzavíracího a spouštěcího mechanismu.
 • Odstraňte rez a nečistoty z povrchu nádrže, naneste základní nátěr a barvu.
 • Vložení adaptéru a připevnění prvního kříže.
 • Pojistný ventil je připevněn k hornímu konci první trubky.
 • Na spodní konec se přišroubuje kulový ventil s konektorem pro přídavný zásobník vzduchu.
 • Připojte druhý křížový díl k levé trubce.
 • Na horním konci druhého průřezu musí být připevněn manometr.
 • Do spodní přípojky potrubí se vloží kulový ventil pro přívod vzduchu z kompresoru.
 • Připojte kyslíkový reduktor k levému potrubí pomocí kulového ventilu.
 • K redukčnímu ventilu je připojena hadice pro připojení spotřebiče.

Uspořádání kompresoru

Nepoužívejte řezné nástroje, dokud z nádrže neodstraníte veškerý zbytkový plyn. Při práci s řezným nástrojem vznikají jiskry plamene. Jiskry v nádobě mohou způsobit výbuch.

Tip: Naplňte nádobu vodou a nechte ji naplněnou několik dní, aby se odstranily zbytky plynu. Po uplynutí čekací doby vodu vypusťte. Postup plnění a vyprazdňování několikrát opakujte.

K odstranění rzi a nečistot se používají antikorozní čisticí prostředky.

Schéma vzduchového kompresoru s přijímačem z hasicího přístroje

Vzduchový kompresor vyrobený z automobilových dílů

Zásadně odlišná konstrukce vzduchového kompresoru, která je založena na kompresoru ZIL a samostatném motoru. Jedná se o výkonnější zařízení, které lze použít i k připojení pneumatického nářadí. Velmi hlučná jednotka.

Výkres uspořádání kompresorového systému: 1 kompresor ze ZIL-130; 2 rám z úhelníku; 3 pojistný ventil; 4 standardní manometr; 5 převodová skříň; 6 třífázový elektromotor (1 kW, 1380 ot./min); 7 startovací skříň (z pračky); 8 kondenzátorová baterie (pracovní kapacita 2530 uF, startovací 70100 uF); 9 přijímač (z kyslíkové nádrže nebo tlumiče KrAZ); 10 převodovka s klínovým řemenem (redukce otáček 1: 3); 11 tlačítko STOP; 12 tlačítko START; 13 tlačítko pro krátkodobé spuštění kondenzátorové baterie; 14 šroubení vybíjecího ventilu; 15 hliníkové trubky Ø 6 mm; 16 výstupních ventilů; 17 vstupních ventilů; 18 koleček (4 kusy).); 19 příčná výztuha; 20 táhlo (M10 4 ks.); 21 vypouštěcí zátka se zátkou

Připojení třífázového motoru k jednofázovému systému: a delta; b hvězda

Na videu si můžete prohlédnout příklad vlastní montáže vzduchového kompresoru z nových dílů a sestav.

Jak vyrobit kompresor s přijímačem z obyčejného hasicího přístroje vlastníma rukama

Dostávejte každých 24 hodin jeden z nejčtenějších článků do své schránky. Připojte se k nám na u a

Příprava na provoz

Chcete-li z hasicího přístroje udělat přijímač pro kompresor, musíte si obstarat a připravit několik věcí. Především nezapomeňte, že pro zajištění bezpečnosti zařízení nesmí tlak vytvářený kompresorem překročit tlak, kterému je hasicí přístroj určen!

Jsou zapotřebí následující položky: pistole na stlačený vzduch, spirálové a hadicové vedení, manometr s barovou stupnicí, pojistný ventil, uzavírací ventil. Dále je zapotřebí 12 V baterie, ventil, tlakový spínač a adaptéry, konektory a šroubení.

Vyplatí se mít s sebou také pilku na železo, klíče, kleště, vrtačku, krimpovací kleště, nůžky, těsnicí kroužky.

Složitost pracovního postupu

Proto se vyplatí vzít si pod zásobník stlačeného vzduchu velkoobjemový hasicí přístroj. Z něj bude třeba odstranit ventil pomocí hadice a zcela vyprázdnit hasicí přístroj. Doporučuje se tělo několikrát důkladně omýt a osušit. Před zahájením prací na přijímači je nutné porovnat charakteristiky kompresoru a charakteristiky hasicího přístroje v nádrži. Zkontrolujte také, zda je přijímač vhodný pro výkon kompresoru.

Pojistný ventil se našroubuje do jednoho z dostupných bočních kanálů. Je důležité nastavit nižší otevírací tlak. Zde by měl být nainstalován jeden z tlakoměrů. Kulový ventil pro přívod stlačeného vzduchu ze zásobníku vzduchu. Spojovací body všech součástí našich sestav musí být řádně vyztuženy a utěsněny gumovými podložkami a páskou FUM.

Před instalací a zapojením kompresoru zkontrolujte, zda funguje. Všechny spoje musí být pevně utaženy klíčem. Před instalací kompresoru na přijímač se doporučuje nalepit na nosné základny proužky oboustranné lepicí pásky pro předběžné upevnění uzlů. Všechny prvky konstrukce je nutné pevně přišroubovat pomocí kleští.

Kompresor z plynové láhve s dmychadlem z nákladního automobilu

Alternativní způsob, jak vytvořit kompresor vlastníma rukama. použít plynový válec na 50, indukční motor a kompresor z brzdového systému v ZIL-130. Všechny prvky jsou namontovány na rámu, ale můžete se bez něj obejít a vyrobit nosný prvek z válce, ke kterému připevníte čerpadlo, filtr, elektromotor, zařízení pro řízení provozu.

Nejjednodušší kompresorovou jednotku lze vyrobit vlastníma rukama podle tohoto návodu krok za krokem:

 • Svařte spojku pro přívod vzduchu z čerpací jednotky do vzduchojemu.
 • Připojte adaptér pro výstupní vedení ze vzduchového zásobníku k pneumatickému nářadí.
 • Přivařte zásuvku pro instalaci manometru.
 • Připojte adaptér pro připojení pojistného ventilu, který lze nahradit relé. Pokud tlak stoupne na kritickou úroveň, dojde k uvolnění tlaku.
 • Na dně nádrže přivařte kulový ventil pro vypouštění kondenzátu.
 • Motor a čerpadlo musí být spojeny pomocí hnacího řemene, který se nasazuje na řemenice na konci hřídele.

Kompresor z plynové lahve s nabíječkou pro nákladní automobily

 • Elektrická instalace, kterou je třeba provést: tlačítko zapnutí/vypnutí, 2 kondenzátory s kapacitou 30 uF a 60 uF startovací prvek, časové relé a magnetický startér.
 • Nainstalujte do přívodního potrubí zařízení pro filtraci průtoku vzduchu.

Výkonný kompresor pro lakování automobilů lze vyrobit různými způsoby. Hlavní výhodou uvedených metod je dostupnost materiálů.

Jak sestavit kompresor svépomocí

Navrhovaná verze kompresoru pracuje téměř neslyšně, má kompaktní rozměry, ale přesto poskytuje silný tlak. Skvělé pro huštění pneumatik.

K sestavení kompresoru budete potřebovat následující materiál:

motor ze staré lednice. V podstatě se jedná o kompresor. Nádoba na nafukování vzduchu. To by byl přijímač. Můžete použít jakoukoli kovovou nebo plastovou nádobu o objemu 3 až 10 litrů, hlavně aby byla hermeticky uzavřená.

Alternativně lze k tomuto účelu použít hasicí přístroj, kanystr se stavební kapalinou nebo vzduchovou nádrž nákladního automobilu.

Hadice. Připravte si 2 hadice po 10 cm a 1 hadici dlouhou 30 až 70 cm, podle typu přijímače.

sestavit, přijímač, vzduchu

Nejlépe automobilové hadice.

Hadice nebo hadice, která spojuje kompresor a přívod vzduchu.

S airbrush pistolí lze použít tenkou polyvinylovou hadici nebo airbrush hadici.

Pokud plánujete provozovat kompresor venku, je vhodné zvolit hadici s větší tloušťkou.

5 ks. Svorky, 16 nebo 20 mm; 2 měděné nebo železné trubky, jedna 10 cm dlouhá, druhá 20 až 50 cm dlouhá. Průměr každé trubky 6 mm. Větší průměry jsou v pořádku, ale hadice by měly dobře pasovat. Filtry vozidla, jeden od každého typu: naftový a palivový filtr. Epoxidová pryskyřice. Svařovací stroj. Páječka. Tlakoměr (pro kovový přijímač). Deska pro výrobu podstavce pro kompresor a vzduchový přijímač. Ocelová páska. Samořezné šrouby. Kleště. Vrták. Šroubovák. Pila na kov.

Nyní, když je materiál a nářadí připraveno, je čas sestavit konstrukci.

Vezměte si kompresor. Na výstupu má 3 trubky: jednu krátkou uzavřenou a 2 otevřené. Zjistěte, který z nich je vstupní a který výstupní. Kontrola: Zapojte kompresor a pohybujte prsty po trubkách. Ten, kterým se vzduch vyfukuje, je výstupní otvor, a ten, kterým se vzduch nasává, je vstupní otvor.

Vezměte to na vědomí a odpojte motor od sítě.

Tyto trubky jsme odřízli, přičemž každá z nich byla dlouhá asi 10 cm. To usnadní připojení hadic.

Připravujeme základnu potřebné velikosti, přičemž k tomuto účelu používáme desku. Nastavte kompresor do polohy, v jaké byl v chladničce. Přišroubujte nožičky kompresoru k základně pomocí samořezných šroubů.

Zvažte přijímač z plastového kanystru. Do víka vyvrtejte 2 otvory, do kterých vložíme trubičky. K jejich upevnění použijte epoxid. Nad víčkem ponechte 4cm část každé zkumavky.

Výstupní trubice je dostatečně dlouhá 10 cm, ale vstupní trubice by měla být co nejdelší a měla by sahat až na dno nádrže.

Při vrtání vývodů a přívodů je žádoucí je co nejvíce oddělit. Vzduch se tak v nádrži lépe promíchá.

Pokud je přijímač vyroben z kovu, postupujeme stejně, pouze trubky a matice svaříme.

Je nutné namontovat tlakoměr do železné vzduchové nádrže. Děláme to jednoduše: vyvrtáme otvor, vložíme manometr a přivaříme ho kolem.

Umístěte přijímač na dřevěný podstavec v blízkosti motoru. K upevnění používáme ocelovou pásku a samořezné šrouby.

Montáž filtrů a sestavení konstrukce

Vezměte hadici o délce 10 cm. Jeden konec nasaďte na benzínový filtr a druhý na vstupní potrubí kompresoru. Úkolem tohoto filtru je odstraňovat prach. Není zde žádný vstupní tlak, takže spoje nemusíte upevňovat svorkami.

Výstupní hadice kompresoru ke vstupu do sběrače. Na spojích používejte hadicové svorky.

Dále se hadice o délce 10 cm jedním koncem nasadí na výstupní potrubí přijímače a druhým koncem se připevní na filtr nafty.

Úkolem tohoto zařízení je filtrovat vodu ze vzduchové hmoty.

připevněte hadici airbrushe k naftovému filtru na jeho výstupu.

Vraťme se k podstavci z prken: na dno přišroubujte gumové nožičky nebo přilepte plstěné podložky. Snižují vibrace a zabraňují poškrábání podlahy.

Rozvody stlačeného vzduchu. používané materiály

Několik slov o údržbě kompresoru:

Filtr zabudovaný v kompresoru by měl být včas vyměněn.

Vypusťte přebytečný olej, který se shromažďuje v přijímači.

Pravidelná výměna oleje prodlouží životnost kompresoru.

Poprvé se doporučuje vyměnit olej před montáží kompresoru. Jak na to? Nezapomeňte, že na kompresoru je utěsněná trubka? Odřízněte konec pásku, otočte motor vzhůru nohama a vypusťte olej. Bude mít velikost sklenice.

Vezměte injekční stříkačku a opatrně nalijte nový motorový olej, ale ujistěte se, že jste ho přidali o něco více než předtím.

Výroba přijímače z pouzdra hasicího přístroje pro 12voltový kompresor

Pod přijímačem je lepší zvolit hasicí přístroj s velkým objemem. V tomto případě bude jeho účinnost ve spojení s kompresorem vyšší. Odšroubujeme uzavírací ventil s hadicí, vytřepeme z pouzdra jeho obsah (obvykle je to látka na bázi fosforečnanu amonného, jako nejlevnější, ale mohou existovat i jiná složení).

Poté vnitřek pouzdra hasicího přístroje několikrát omyjte čistou vodou. Otřete nádobu zvenku čistým hadříkem a vysušte ji zevnitř fénem.

Jak vybrat nejlepší velikost zásobníku stlačeného vzduchu?

Kromě kapacity je charakterizován také přijímač pro kompresor:

 • Limity vlhkosti.
 • Provozní podmínky (kolísání teploty vnějšího prostředí je přípustné).15 40ºC a relativní vlhkost nesmí překročit 75 80%).
 • Požadavky na místo instalace (mimo zdroje tepla, hořlavé a výbušné materiály a v prostředí znečištěném mechanickými částicemi. např. v blízkosti kotoučových pil).

Podle požadavků ÏÁ 03-576-03 (předpisy o konstrukci a bezpečném provozu tlakových nádob) je také zakázáno provozovat přijímače, u nichž nebyla zkontrolována provozuschopnost stěn nádrže, jakož i ty, které mají vnější povrchové vady. praskliny, promáčkliny, stopy atmosférické koroze.

Specifikace přijímače pro kompresor jsou následující. Nastavte požadovanou spotřebu stlačeného vzduchu, dobu jeho spotřeby, minimální a maximální hodnoty tlaku. Dále pomocí standardních online výpočetních tabulek (např. //www.kaeser.Kompresor musí být nainstalován na místě mimo dosah zdrojů tepla, např. výměníků tepla.Určení požadovaného parametru. Například při spotřebě vzduchu 0,1 m3 /min, špičkové pracovní době 5 min a přípustném diferenčním tlaku nejméně 3/4 atm je optimální objem nádrže přijímače 500 l.

Tato metoda je založena na době potřebné k úplnému vyprázdnění zásobníku vzduchu. Existuje zjednodušená metoda ve formě tabulky, která vztahuje objem nádrže k příkonu kompresoru. V praxi se používají následující poměry:

 • Až 100 litrů pro kompresor s výkonem do 5 kW;
 • Až 300 litrů pro kompresory do 10 kW;
 • Pro kompresor do 20 kW do 550 l.

Mezihodnoty se doporučují interpolací. K dispozici jsou také experimentální hodnoty. Například objem nádrže vzduchojemu nesmí být menší než doba nepřetržitého chodu kompresoru, která činí 8 sekund. Konkrétně při průtoku vzduchu kompresorem 400 l/min bude objem nádrže činit nejméně