12V elektrický šroubovák s vlastními rukama

Alternativní zdroje napájení pro 12V a 18V elektrické šroubováky. Udělej si to sám

Rázový utahovák je považován za nepostradatelný nástroj pro profesionály, kteří ho používají neustále, i pro hobby uživatele pro jednotlivé práce. Tento nástroj se stal nejlepší alternativou ke šroubováku, který je velmi pomalý. Elektrickým šroubovákem: „Klika, klika, je to hotové!“

Postupem času se však síla nástroje snižuje a jeho výkon je horší než dříve. Nabíjení signalizuje, že je vše v pořádku, ale provoz se zpomaluje, zhoršuje. Je to známka opotřebení napájecího akumulátoru. Lze jej nahradit zakoupením nového. Jedná se však o nejjednodušší a nejnákladnější možnost. My jdeme opačným směrem! Pokus o výměnu průmyslového akumulátoru za jiný napájecí zdroj.

Přečtěte si : Jak vybrat správný šroubovák pro své potřeby a být s nákupem spokojeni

Napájení elektrického šroubováku 12 V vlastníma rukama

12V bateriové šroubováky jsou vyhledávaným nářadím na výrobních linkách i v domácnostech. Jeho výhodou je, že není vázán na elektrickou síť a umožňuje velmi snadné vrtání a upevňování šroubů. Nevýhodou jsou vysoké náklady na dobíjecí baterie a jejich relativně krátká životnost. 3-5 let, při intenzivní práci může být i kratší. Proto mnozí přemýšlejí, jak si vyrobit napájecí jednotku pro vlastní šroubovák. Finanční náklady na nákup a výměnu baterií mohou činit 50 až 80 % původní ceny nového elektrického šroubováku. Vzhledem ke svým finančním možnostem a potřebám hledá mnoho uživatelů úspornější způsob, jak nadále používat své staré šroubováky. Jedním z těchto způsobů je přeměna napájecího obvodu na zásuvku 220 V.

Napájení pro 12V elektrický šroubovák vlastníma rukama

Při koupi akumulátorového elektrického šroubováku téměř nikdo nepřemýšlí o životnosti baterií. V závislosti na výrobci a ceně může baterie vydržet buď 5 let, nebo méně než rok. To platí zejména pro nářadí od nejmenovaného výrobce z Číny (a těch je na trhu naprostá většina). Výměna baterií za nové je finančně srovnatelná s nákupem nového nářadí. Proto je často potřeba vytvořit napájecí zdroj pro elektrický šroubovák 12 V nebo 18 V vlastníma rukama.

Jak oživit elektrický šroubovák

Velkou výhodou elektrického šroubováku je jeho mobilita Baterie vydrží dlouho a v případě velkého množství práce a krátkého termínu ji lze doplnit druhou baterií. Přestože je baterie převážně lithium-iontová (velmi kvalitní typ baterie), existuje možnost poruchy napájecího obvodu i samotného autonomního zdroje.

Elektrický šroubovák je napájen a nabíjen ze sítě 220 V. Napětí baterie je přibližně 14 V nebo 20 V (záleží na konkrétním modelu). Baterie vytváří napájecí napětí 12, resp. 18 voltů.

Pokud se výrobek nepoužívá často, baterie se časem opotřebuje. Přestože je lithium-iontová baterie chráněna proti přebití a úplnému vybití, nemá smysl na tuto ochranu spoléhat. Hlavními řešeními tohoto problému jsou:

 • Vyměňte baterii za správně fungující (bude to obtížné, ale ne nemožné).
 • Koupit nový elektrický šroubovák.
 • Převod elektrického šroubováku napájeného ze sítě.

Aku příklepový šroubovák 2×1,5Ah 18V Makita HP457DWE

Akumulátorový model lze velmi snadno přeměnit na síťový model (elektrický šroubovák na 220 V). Tato možnost má své výhody, například:

  Eliminuje potřebu neustálého dobíjení baterie.

 • Provoz nástroje bez přetížení díky konstantnímu krouticímu momentu.
 • Je možné vyrobit model, který bude dobíjet jakýkoli typ baterie.
 • Kvalita montáže (pro pohonnou jednotku budou použity vysoce kvalitní díly, protože si ji uživatel vyrábí pro vlastní potřebu). Nemá smysl se neustále rozptylovat opravami elektroinstalace. je to zbytečný ČAS a pro některé i ztráta příjmu.).

Přeměnou elektrického šroubováku na šňůrový nástroj vlastníma rukama se ztrácí mobilita. To lze napravit přestavbou nářadí na jakýkoli typ baterie a napájení.

Možnosti konverze

Existuje několik možností přestavby elektrického šroubováku a je na uživateli, kterou z nich zvolí. Hlavní metody:

  Použití nabíječky notebooku (připojení adaptéru notebooku).

 • Použití počítačového spínaného zdroje napájení (PSU) z osobního počítače.
 • Použití autobaterie.
 • Vylepšení zdroje napájení pro napájení halogenových žárovek.
 • Vlastní montáž zdroje PSU.

Položky 1 až 4 jsou prakticky bez dovedností a měly by vyhovovat většině lidí. Jejich podstata spočívá v použití hotových zařízení, protože téměř všechny hotové PSU jsou chráněny proti zkratu (zkratu), přetížení a rušení a autobaterie je dokonce dokonalým zdrojem energie.

Nabíječka pro notebook

Velmi jednoduchá metoda vyžadující minimální znalosti elektroniky. Pro výrobu napájecího zdroje pro elektrický šroubovák 12V s vlastními rukama stačí jakákoli nabíječka pro notebook. Chcete-li jej předělat, musíte zjistit napájecí napětí elektrického šroubováku a vybrat vhodnou nabíječku. Je třeba provést následující kroky:

elektrický, šroubovák, vlastními, rukama
  Demontujte prostor pro baterii a vyjměte vadnou baterii.

 • Odpojte výstupní zástrčku nabíječky notebooku (ne síťovou zástrčku, ale přívodní zástrčku). To je velmi důležité).
 • Odizolování vodičů.
 • Zapněte nabíječku (nedovolte, aby se přívody dotýkaly) a vyzkoušejte stejnosměrné napětí pomocí zkoušečky (stačí jakýkoli voltmetr s napětím nad 50 V nebo běžný multimetr).
 • Po změření napájení připájejte vodiče a dodržujte polaritu.
 • Zavřete přihrádku na baterie tak, že do ní vložíte nabíječku a vytáhnete napájecí kabel.
 • Zapněte síť a zkontrolujte, zda nářadí funguje.

Při nákupu nabíječky baterií věnujte pozornost jejím rozměrům a raději si s sebou vezměte elektrický šroubovák, kterým vyjmete baterii a předem rozeberete prostor pro baterii. Při instalaci je nutné dodržovat bezpečnostní předpisy, aby nedošlo k úrazu elektrickým proudem a aby nabíječka notebooku nefungovala špatně.

Napájení počítače

Další dobrou možností je použít zdroj napájení osobního počítače, nejlépe typu AT. Hlavní parametry zdroje: Výkon 300.350 W, 12 V a proud nejméně 16 A. Tato možnost by nefungovala s 18V elektrickým šroubovákem. Hlavními výhodami jsou tlačítko napájení, ochrana proti zkratu a přetížení a chladicí systém, který tovární model elektrického šroubováku nemá. K realizaci této myšlenky jsou nutné následující kroky:

  Odpojte napájecí zdroj AT.

 • Ochrana proti zapnutí se odstraní zkratováním zeleného vodiče na libovolný černý vodič z tohoto konektoru (zdroj se nespustí, pokud není ochrana při zapnutí obejita).
 • Ponechte žluté a černé vodiče na bílých konektorech, které vedou do pevného disku nebo jiné jednotky, a vše ostatní odřízněte a zaizolujte.
 • Prodlužte žlutý a černý vodič kabelem potřebné délky (je žádoucí pájení, protože kroucení může oxidovat).
 • Připájejte žlutý a černý vodič, při dodržení polarity, ke kontaktům prostoru pro baterii a sestavte ji.
 • Pro PSU (síťový kabel) lze použít delší vodič. Z bezpečnostních důvodů při práci s elektrickými spotřebiči je také nutné vyrobit kryt pro napájení počítače.

Po dokončení všech kroků připojte zdroj napájení a spusťte nástroj. Pokud je vše provedeno správně, mělo by to fungovat. Pokud je otáčení obrácené, je třeba prostor pro baterie demontovat a změnit polaritu. Ujistěte se, že vstupní a výstupní napětí je k dispozici v případě výpadku napájení.

Autobaterie

Optimální zdroj elektrické energie, chráněný proti náhodným zkratům, napětí je stabilní a bez různých rušivých vlivů. Velkou nevýhodou je jeho velikost, hmotnost a nutnost nabíjení. Příklad aplikace je velmi jednoduchý. Stačí jen připojit elektrický šroubovák ke svorkám baterie pomocí kabelu správné délky a předtím odpájet starou baterii.

Autobaterie potřebuje nabíječku baterií nebo transformátorovou nabíječku vlastní výroby. Kromě toho je třeba baterii chránit před deštěm a nečistotami. Proto je vyrobeno speciální pouzdro se svorkami pro nabíječku baterií a napájecí zdroj pro elektrický šroubovák.

Jak si sami vyrobit 12 V a 18 V napájecí zdroj pro šroubovák

Zkušený řemeslník ve stavebnictví má vždy po ruce nepostradatelný nástroj. elektrický šroubovák. Je totiž multifunkční a výrazně vám usnadní práci, což se při šroubování šroubovákem nestává. Časem však každý spotřebič, včetně akumulátorového elektrického šroubováku, ztrácí na účinnosti a přestává fungovat tak dobře jako dříve. Co dělat a jak postupovat, pokud se s takovým problémem setkáte? Samozřejmě si můžete koupit novou baterii, ale nehledáme snadné způsoby a cenu nové baterie „kousnout“, takže nabízíme následující alternativu. Jedním z východisek z této situace je sestavení domácího zdroje napájení pro nástroj.

Všechny moderní šroubováky jsou napájeny bateriemi. Potřebujete napájecí adaptér, abyste jej mohli neustále nabíjet. Nabíječky se mohou u jednotlivých výrobců značně lišit. Za prvé, bloky jsou doplněny různými prvky a za druhé, jejich napětí je 12, 14 nebo 18 voltů.

12V nabíječky využívají tranzistory do 4,4 pF s šířkou pásma 9 mikronů. Kondenzátory se používají k vyrovnání taktovací frekvence. V nabíječkách s tímto napětím jsou nejčastěji používány polní odpory.

Schéma 12V napájecího zdroje

14V jednotky již používají 5 tranzistorů a pulzní kondenzátory. Používá se čtyřkanálový čip pro převod proudu. Kapacita rezistoru je až 6,3 pF.

Schéma nabíječky 14 V

18V nabíječky používají pouze tranzistory. Pro normalizaci maximální frekvence se použije mřížkový spouštěč. Vodivost proudu je přibližně 5,4 µm. Na čipu jsou 3 kondenzátory. Společně s diodovým můstkem, tetrodou. U některých modelů jsou použity chromatické rezistory. Někdy se používají dipólové tranzistory. Nabíječka obvodů 18V

Možnosti napájení

Existuje několik možností, jak šroubovák upravit pro provoz v síti. Úkolem je napájet elektromotor jednotky zprostředkujícím zdrojem.

Použití nabíječky notebooku

Chcete-li zkonstruovat 12V napájecí zdroj pro šroubovák vlastníma rukama, můžete to udělat bez jakýchkoli technických znalostí. Stačí najít nepotřebnou nabíječku notebooku, která má podobné specifikace jako nabíječka šroubováku. Hlavní je, aby výstupní napětí odpovídalo tomu, co hledáte (12-14 voltů).

Chcete-li dosáhnout cíle, nejprve baterii rozeberte a odstraňte vadné prvky. Následuje následující manipulace:

 • Vezměte si nabíječku na notebook.
 • Odřízněte výstupní zástrčku, odizolujte a pocínujte konce vodičů.
 • Odizolované vodiče připájíme ke vstupním vodičům baterie.
 • Izolujte pájecí body, aby nedošlo ke zkratu.
 • V pouzdře uděláme otvor, aby nedošlo k přiskřípnutí drátu, a sestavíme konstrukci.

Hlavní věcí je počítačový zdroj napájení

K výrobě tohoto zařízení budete potřebovat blok z osobního počítače formátu A. Т. Není těžké ho sehnat, jedná se o starý model napájecího zdroje, který lze snadno zakoupit na jakémkoli trhu s rádiovými součástkami. Je důležité vědět, že je možné použít blok s výkonem 300-350 W s proudem v obvodu 12V ne menším než 16 A.

Přesně tyto parametry splňují bloky formátu AT. Na těle zařízení je tlačítko napájení, které je velmi vhodné pro práci. Uvnitř skříně je instalován chladicí ventilátor a obvod ochrany proti přetížení.

Provedení rekonfigurace jednotky:

 • Sejměte víko skříně B. П. Uvnitř uvidíme desku se spoustou drátů vedoucích ke konektorům a ventilátoru.
 • Dalším krokem je odpojení ochrany proti přetížení. Najděte zelený vodič na velkém čtvercovém konektoru.
 • Spojte tento vodič s černým vodičem ze stejného konektoru. Můžete si vyrobit propojku z jiného kusu drátu, nebo ji můžete zkrátit a nechat v pouzdře.

Poté ve výstupním svazku najdeme menší zástrčku (MOLEX) a pracujeme s ní následujícím způsobem:

 • Černý a žlutý vodič ponechte a zbylé dva zkraťte.
 • Pro pohodlné umístění PSU při práci připájíme k černému a žlutému drátu prodlužovací vodič.
 • Připojte druhý konec prodlužovacího kabelu ke svorkám prázdného prostoru pro baterii. Jedná se o metodu pájení, můžete se dobře zkroutit a je třeba přísně dodržovat polaritu.
 • Udělejte v krytu otvor, abyste při montáži nemačkali drát. Připraveno k montáži.

Pokud máte touhu si s konstrukcí pohrát, můžete si ji. е. Schovejte jej do jiného krytu, vyvrtejte otvory pro přívod vzduchu, aby se zdroj nepřehříval.

Napájení z nabíječky do auta

Pomocí nabíječky autobaterie lze snadno vytvořit zdroj energie pro šroubovák. K převodu stačí připojit výstupní svorky nabíječky akumulátorů k napájení motoru.

Pokud máte nabíječku baterií s plynule měnitelným výstupním napětím, můžete ji použít jako 18voltový zdroj pro šroubovák.

Sestavte pracovní konstrukci

Pro snadné použití a připojení jsem vedl kabel od napájecího zdroje do pouzdra baterie. Šňůra byla dlouhá 3,5 metru, protože byla k dispozici. Vyjmutí všech článků z baterie a instalace LC filtru. Pokud se mi nějakým způsobem podaří získat funkční baterii. Vždycky ho můžu použít na elektrický šroubovák a napájecí adaptér uložit jako náhradní. Baterie nejsou vyhozeny z baterie, mám představu, kde je použít, ale to je téma pro další recenzi.

elektrický, šroubovák, vlastními, rukama

Vzhledem k tomu, že kabel spojující jednotku s elektrickým šroubovákem má určitý odpor a indukčnost, můžete zkusit zkratovat vodiče cívky L1. Teoreticky by to mohlo zvýšit výkon o nepatrné množství.

elektrický, šroubovák, vlastními, rukama

S kabelem je elektrický šroubovák skvělý, ale abych byl upřímný, při brzdění rukou mi připadal trochu slabý. Zkušební šroubování šroubů však rozptýlilo mé pochybnosti: 35mm šrouby bez problémů pasují do 20mm překližky. To znamená, že elektrický šroubovák vyhoví většině opravárenských potřeb.

Odstřihl jsem všechny výstupní vodiče, ponechal jsem zelený startovací vodič a jeho konec jsem připájel ke společnému vodiči desky, kde jsou připájeny všechny černé vodiče. Nejlepší je opatrně odpájet všechny dráty, ale moje páječka na to byla příliš slabá, a tak jsem musel stříhat. Připájel jsem dva krátké, tuhé měděné dráty na společný kolík a 12 (kde jsou připájeny žluté) a připojil je k elektrickému šroubováku.

Tím tento přehled končí, dosáhli jsme svého cíle. elektrický šroubovák funguje bezvadně na napájení počítače. V budoucnu plánuji vyrobit pevnou překližkovou skříň pro napájecí desku bez prasklin. Testy ukázaly, že chladiče na desce se vůbec nezahřívají a nemusíte se obávat přehřátí prvků ve skříni.

Model s jedním filtrem

Jak si sami vyrobit napájecí zdroj pro 18V elektrický šroubovák? Sestavení modelu s jedním filtrem je poměrně snadné. Začněte výběrem kvalitního převodníku. Dále, aby se napájení pro elektrický šroubovák 18V s vlastními rukama, nainstalujte spoušť pro tři kontakty. Filtr je namontován za měničem. Stabilizátor je vhodný pouze pro nízkoimpedanční typ a jeho výkon nesmí překročit 4,5 mikronu. Po instalaci filtru ihned zkontrolujte odpor bloku. Průměrná hodnota je 55 Ohm. Triody pro zařízení jsou jednosměrného typu.