Co je vidět prach. Co je vidět prach

Bezpečnost dřeva prachu

Pamatuji si před několika lety, když jsem pracoval na projektu, musel jsem snížit 4 × 4 pomocí 8 ″ MITER SAW. (To vyžadovalo, abych prořízl 4 × 4 v polovině a poté jej převrátil a dokončil řez.) Bohužel, kvůli malému průměru a špatným schopnostem sběru prachu pily to způsobilo, že piliny byly postříkány přímo na mě během řezu. Protože jsem měl v té době docela špatnou nachlazení, myslím, že jsem během jednoho z řezů hluboce kašel nebo udělal nějaký jiný nedobrovolný reflex a vdechoval se a dostal jsem absolutní ústní/plícný prach.

Hrk se zvětšil a na zlomek vteřiny jsem se obával, že se něco může vážně špatně. „Měl bych jít do pohotovostní místnosti.“?“ Myslel jsem. Naštěstí otok rychle ustoupil, ale v mém krku byl ještě téměř týden poté nějaký zánět.

Takové vyděšení mě určitě přimělo přemýšlet o bezpečnosti dřevěného prachu. A protože mám astma a různé alergie, bylo to dvojnásobně důležité.

Dřevo zpracování nebezpečí

Chtěl bych se hádat, že nejvyšší hrozba pro dřevařská práce přichází ve formě tělesného zranění z energetického nástroje, ale ze dřeva prachu. Nyní přehlédnout nebo minimalizovat důležitost sluchu, oka a celkové fyzické bezpečnosti při jednání s elektrickým nářadí.

Jak tedy ovlivňuje dřevěný prach dřeva?

Dlouhodobé poškození: Zapomeňte na velké čipy a viditelné piliny: Možná nejškodlivějším prvkem je neviditelný jemný prach (někdy nazývaný „hrubé inhalační částice“ v rozmezí od 2 do 10 mikronů). V zásadě se tyto drobné kousky piliny vznášejí kolem vzduchu a přetrvávají i poté, co nástroje přestaly běžet. Tyto neviditelné částice jsou vdechovány a způsobují malé rány a zjizvení do našich plic: pokaždé, když se to stane, způsobuje to velmi malé množství nevratného poškození. Okamžitý účinek je nepostřehnutelný, ale po dlouhou dobu to může vést k výrazně snížené kapacitě plic a řadu dalších zdravotních problémů.

Dráždivé látky: Nejběžnějším způsobem, jak dřevěný prach ovlivňuje dřevařskou dílo, je být dráždivým. To jednoduše znamená, že může dráždit naši kůži, naše oči a naše plíce. To může znamenat reakce, jako je svědění, kýchání, kašel, rýma, vyrážky a dýchací problémy podobné astmatu.

Sensitizátory: Udělejte věci o krok kromě toho, že jsme jen dráždivé, některé lesy nás mohou při každé po sobě jdoucí expozici ještě více citlivé. Takže i když nezažijete žádnou alergickou reakci na dřevo nebo jeho prach při první expozici, pokaždé, když dýcháte prach nebo zvládnete dřevo. Někdy může být případná reakce docela silná, což má za následek vyrážky nebo vaření, závažné dutiny nebo respirační bolest/zánět nebo řadu dalších podmínek v závislosti na druhu dřeva.

Toxiny: Nemokole tak běžné, některé dřevo je považováno za přímo toxické. Jedním z příkladů je tis, který dokonce podle starověkých římských znalostí byl v některých případech schopen způsobit úmrtnost. (Viz zavedení článku, alergie na dřevo a toxicitu.

Karcinogeny: Když se podíváte na graf toxicity druhů dřeva, všimnete si, že některé druhy způsobily NPC. To znamená, nosofaryngeální karcinom nebo rakovina nosofaryngeálního karcinomu.

Chcete.li vidět úplný seznam všech druhů dřeva, spolu s nejčastěji hlášenými reakcemi na svůj dřevěný prach, podívejte se na toxicitu dřeva a alergenový graf.

Nyní, když jsme viděli zdravotní újmy na vdechování a vystavení dřevěnému prachu, podíváme se na některé způsoby, jak můžeme minimalizovat riziko a snížit pravděpodobnost, že bude mít vážnou zdravotní reakci.

Bezpečnostní opatření

V závislosti na tom, jaký nástroj používáte a jaký postup se provádí na dřevě, lze použít různá bezpečnostní opatření. (Například resewing 8 ″ vysoký desku na pásmové pivě vytvoří mnohem více prachu, než je jednoduše roztrhávat na 1 ″ tloušťku.) Takže protože existují různé operace, které lze provést, existuje také řada ochranných opatření.

Začnu s nejjednodušší a nejběžnější, těmi, které lze použít v jakékoli situaci:

Duchová maska: Tyto masky jsou k dispozici v různých hardwarových obchodech. Některé z těch lepších mají na přední straně výdechový ventil. Jsou lepší než nic, ale vážný dřevař by pravděpodobně udělal nejlépe najít řešení, které je efektivnější a vhodnější než tyto jednorázové produkty.
Respirátor: Krok z jednoduché prachové masky je respirátor. Tyto filtry ve vzdušných částic s poměrně dobrou účinností a mají vyměnitelné filtrační podložky, které lze vyměnit, když se ucpávají, a v dlouhodobém horizontu šetří peníze.Jednou z výhod, že tyto jednotky mají oproti jejich jednorázovým protějškům. Existují také větší modely a/nebo volitelné filtrační podložky, které používají uhlí také k odfiltrování rozpouštědel a dalších chemikálií. Tyto respirátory kazety jsou skvělou volbou při aplikaci dřevěných povrchů v uzavřených oblastech, zejména v zimních měsících, kdy může být ventilace obtížná.
Poháněné respirátory: Při této osobní ochraně o krok dále jsou také poháněné respirátory, které uzavírají celou vaši hlavu a aktivně pumpují čerstvý vzduch do/ven z masky. Tyto jednotky nabízejí maximální ochranu proti prachu a jsou vhodné pro ty, kteří mají extrémní alergie na dřevo.
Vzduchový filtr: Další všestrannou užitečnou položkou, která má ve vašem obchodě, je vzduchový filtr. Obvykle se jedná o stropní jednotky, které běží, když pracujete ve svém obchodě, a sbírejte vzdušné prachové částice s minimálním vniknutím nebo potížemi. Vzduchové filtry nejčastěji budou používat filtry pece pro pre-filtr, s řadou filtrů podobných plstěným taškám. V závislosti na tom, jak jemný prach, který chcete filtrovat, si můžete koupit filtry pece HEPA pro pre-filtr (i když to může zpomalit celkový CFM prostřednictvím filtru), nebo omyvatelné/opakovaně použitelné filtry nebo dokonce filtry uhlí na Odstraňte organickou páru ze vzduchu.Přesto navzdory všestrannosti a pohodlí používání vzduchového filtru by se na něj určitě nemělo spoléhat jako na jedinou obrannou linii dřeva proti dřevěnému prachu. Místo toho by to mělo být považováno za zálohu: Pomozte na pozadí, zatímco na prvním místě minimalizujete expozici prachu.
Výfuk vzduchu: Navzdory veškeré užitečnosti předchozích předmětů je jedním z nejlepších způsobů, jak se můžete chránit před prachem z dřeva, vyhodit jej z obchodu. Jen proto, že nevidíte žádný prach, nutně neznamená, že ve vzduchu nezůstanou žádné částice. Možná si myslíte, že pobřeží je jasné, a sundejte si duchovou masku, ale pravděpodobně ve vzduchu stále plovoute řadu velmi jemných dřevěných částic: brzy budou v plicích.To je místo, kde se může hodit výfukový ventilátor. Místo použití tolika zdrojů, drahých filtrů, mask atd., Někdy je to nejlepší věc, že ​​se nadechnete čerstvého vzduchu a vyčerpá z vašeho obchodu starý, zaprášený, znečištěný vzduch.

Bezpečnostní opatření specifická pro nástroj/úlohu

Sběratel prachu: Základní nástroj v každém vážném obchodě. Obvykle používají 4 ″ hadici sběru prachu a filtrují velké třísky a prach z různých dřevozpracujících strojů.Krása sběratele prachu je, že jsou navrženy tak, aby vytvořily mnoho CFM sání, a na rozdíl od VACS, které používají malý vnitřní filtr, sběratelé prachu používají obří tašku (nebo kanystr) a téměř nikdy neztratí žádné sání s pokračováním použití. Můžete také vybavit svůj sběratel prachu s horní plstěnou taškou, abyste zvýšili účinnost sběru menších prachových částic: funkce, která je velmi užitečná při používání sběratele na bubnovém písku, která vytváří jemnější prach.
Cyclone Sparator: Další možností na opačné straně spektra (to znamená, že pokud vytváříte spoustu velkých dřevěných štěpků/hoblin jako z honálu nebo jmenovače), je použít separátor cyklónu s sběratelem prachu. Jedná se v podstatě o obří předfilterový kus ve tvaru víru, který umožňuje, aby větší kousky dřeva spadly a spadly do koše nebo jiné velké nádoby: prodloužení životnosti sběratele prachu a výrazně snižování frekvence, kterou musíte vyprázdnit, musíte jej vyprázdnit. Bill Pentz napsal a studoval bezpečnost dřevěného prachu a sběrače cyklónu prachu značně a jeho webová stránka je doporučeným zdrojem pro ty, kteří chtějí důkladnou obranu proti dřevěnému prachu. Mezi běžné nástroje, které se obvykle používají u sběratele prachu, patří: Tableaw, jointer, honel, dowdraft stůl, bubnový bruska a pásmová pila. Jak vidíte, většina obchodů by byla docela chaotická, kdyby sběratel prachu nebyl pravidelně používán!
Tabulka dowdraft: Toto je jednoduše specializovaná tabulka/platforma, kde lze broušení nebo jiné formování provádět téměř bez prachu. Tabulka je plná děr nebo slotů a je připojena vakuová nebo prachová sběratel, který na stole vytváří nepřetržité sání dolů. Existují také samostatné stoly propětí, které mají vestavěný motor, který lze použít pro průmyslové typy situací.
Vysazení/přímé extrakce prachu: Poslední možností je připojit vakuum ke konkrétnímu nástroji. To se obvykle provádí s adaptérem hadice nějakého druhu a vakuum se zapne pouze tehdy, když je nástroj spuštěn. Některá VAC mají funkci automatického napojení s pískem nebo jiným malým nástrojem, který se má kopnout, když je nástroj zapnutý. Ve většině případů je nástroj ve skutečnosti zapojen přímo do vakua.Jednou z výhod této metody je, že může být velmi přesná, takže i když s VAC je vytvořeno jen mírné množství sání, je to na správném místě pro optimální extrakci prachu. Vysavače se obvykle používají s pilami, brusky a dalšími malými ručními nástroji, které mají prachový port. Pokud nemáte automatické start vakuum, jeden užitečný nástroj, který může vykonávat stejnou funkci, se nazývá i-SOCK. To, co toto malé zařízení dělá, je zapojit se do jakéhokoli standardního elektrického zásuvky a má dvě zásuvky: jeden pro nástroj a druhý pro vakuum. Poté bude cítit, když je nástroj zapnutý, a automaticky také zapne vakuum. Poté, co byl nástroj vypnutý, také ponechává vakuum na několik sekund, aby se z hadice vyčistilo jakýkoli přetrvávající prach z hadice.

Jste aspirující dřevěný blbeček?

Plakát, Worldwide Woods, zařazený podle tvrdosti, by měl být vyžadován čtení pro kohokoli, kdo je zapsán do School of Wood Nerdery. Na jednoho plakátu jsem nashromáždil přes 500 druhů dřeva, uspořádané do osmi hlavních geografických oblastí, přičemž každé dřevo bylo seřazeno a hodnoceno podle jeho tvrdosti Janky. Každé dřevo bylo pečlivě zdokumentováno a fotografováno, uvedeno s hodnotou tvrdosti Janky (v LBF) a geografickém a globálním žebříčku tvrdosti. Zvažte toto: The Ctihodný Red Oak (Quercus Rubra) se nachází pouze na #33 v Severní Americe a #278 na celém světě pro tvrdost! Aspiring Wood Nerds je doporučen: Vaše osnovy mohou v rámci vašeho dalšího úkolu požadovat po celém světě lesy!

Položka přidána do košíku

Dřevěné kousky vs Dřevo piliny: Což je lepší pro kouření?

Kouření potravin je ve skutečnosti stará tradice, která byla kdysi používána hlavně k zachování masa. Prostřednictvím různých technik se kouření rozšířilo na způsob přidávání bohaté a pronikavé kouřové chuti do různých potravin. Tento proces lze dnes provést pomocí kuřáka potravin, ale koncept zůstává stejný. Urovnejme otázku „Wood Cunks vs Wood Pilingust: Což je lepší pro kouření?“ jednou provždy! Klíčovou součástí při kouření je forma používání dřeva. V závislosti na tom, jaké potraviny kouříte a typu vybavení, se kterým pracujete, je důležité znát rozdíly mezi volbou dřeva.

Kousky dřeva

Běh tvrdého dřeva skrz skartovač rozbije dřevo na trvale velké kousky. Tyto kousky nebo „hranolky“ poskytují výbuch přirozené kouřové chuti pro potraviny a přicházejí v různých příchutích. Dřevo štěpky hoří rychleji než piliny nebo pelety. Namáčení štěpků ve vodě po dobu asi 30 minut generuje páru, která do procesu kouření přidává vlhkost a teplo. Tato metoda také prodlužuje dobu spalování. Klíčem s štěpky je popřít dřevo kyslíku, takže se umlčí a kouří. Spálené štěpky na dřevo vytvoří hořký kouř. Může být použit v:

 • Kouřové domy
 • Elektrické, plynové uhlíkové grily
 • Kouřové krabice

Přestože jsou kousky dřeva jednou z nejpopulárnějších možností, mohou přidat kyselost, protože nemůžete ovládat její teplotu a nebudete mít žádnou kontrolu nad množstvím kouře, který budete mít během své přípravy.

Piliny

Piliny jsou suroviny používané pro kouření. Hoří pomaleji než štěpky, ale rychlejší než pelety na dřevo. Piliny se používají pro kouření horkých nebo studených, které produkuje pěkný, dokonce kouř. Piliny však nabízejí méně tepla než čipy nebo pelety. Jsou doplněny poměrně často a často se používají pro kouření klobásy, ryb a různých řezů masa.

TIP Pro: Ujistěte se, že piliny jsou před použitím suché.

Extra Pro Tip: Nepoužívejte opakované nebo znovu použité dřevo k výrobě pilin pro kouření potravin. Používejte pouze přírodní dřevo, které můžete sledovat zdroj. Takto můžete zaručit vyhýbání se nežádoucím chemikáliím. (Používáme pouze plné stromy, nikdy neobjevilo dřevo pro biskettety, abychom zaručili, že nemají škodlivé chemikálie).

Mějte na mysli, že typ dřeva, který si vyberete, může záviset na kuřáku modelu a rychlosti popálení, které potřebujete, abyste získali intenzitu kouře, kterého chcete dosáhnout. Máte také na výběr příchutí od lehkých lesů obsahujících ovocné esence až po tmavé lesy, které poskytují bohatší chuť kouře. Pokud máte méně zkušenosti, nezapomeňte provést nějaký výzkum a přípravu před zahájením procesu kouření.

Jak říct rozdíl mezi dřevěnými štěpky a kousky

Pro tip: Dřevěné štěpky jsou stejné jako piliny.

Kousky dřeva a hranolky obvykle pocházejí ze stromů z tvrdého dřeva a lidé používají jak k kouření masa, tak zeleniny. Hlavním rozdílem je velikost, což usnadňuje rozlišení mezi štěpky a kousky dřeva.

Dřevěné štěpky jsou velmi tenké a většina čipů měří méně než 0.25 palců tlustý. Pro srovnání, kousky dřeva z špičkového dříví mohou měřit až 4 palce. Dřevěné štěpky jsou v podstatě tenké hobliny dřeva, zatímco dřevěné kousky jsou silnější bloky dřeva. Inspekcí tloušťky byste měli být schopni zjistit, zda kus kouření je dřevěný štěrk nebo kus dřeva.

Proč byste měli používat Bradley Bisquettes

Naše biskety jsou tajemstvím Bradleyho kuřáka. Biskety mají jedinečný design hořící při konzistentních teplotách a po kontrolou času. Skládají se z přesných množství čipů z tvrdého dřeva spojené s kontrolovanými tlaky a hustotami dřeva.

Perfektní, konzistentní výsledky pokaždé

Pomocí biskettes Bradley se nemusíte starat o to, že vaše žetony příliš dlouho hoří, a neomezujete své jídlo. Dá vám perfektní výsledky! Stejné výsledky, které si uživatelé Bradley užívají roky.

Část vzrušení kouření potravin je experimentování s různými tvrdými dřevo. Vyzkoušejte, dokud nenajdete tu perfektní dřevnou chuť pro vaše jídlo.

Clavor Bradleyho biskety používají štěpky z tvrdého dřeva svázané s přesnými množstvími při kontrolovaných tlacích a hustotách, příchuť kouře určeného rozmanitostí spáleného dřeva.

Například olše a javor dávají bohatou a zřetelnou chuť běžně používanou s mořskými plody, šunkami a slaninou. Apple a Cherry propůjčují sladší, mírnější kouřovou chuť, běžně používanou s drůbeží a divokým herním masem.

Najděte nejkvalitnější kouření biskettet na našem webu dnes.

Nejlepší jídlo si zaslouží nejlepší chuť!

Proč je dřevěný prach než nepříjemnost

Dřevo bylo po staletí nezbytnou součástí moderního života. Používáme dřevo pro všechny druhy produktů, včetně řeziva pro domy, papír pro psaní a dřevěné buničiny pro palivo.

Přestože je dřevo nezbytné a vysoce praktické, může to být také nebezpečné. Práce se dřevem může generovat prach, což vede k různým zdravotním a pracovním rizikům. Protože většina pracovníků může předpokládat, že dřevěný prach je relativně neškodný, je nezbytné diskutovat o potenciálních nebezpečích. Tento článek se týká všeho, co potřebujete vědět o nebezpečích prachu dřeva a jak je zmírnit.

Co je to dřevěný prach?

Tento termín se týká vedlejšího produktu zpracování dřeva. Ať už broušení, řezání, šití nebo vrtání, pracovníci mohou generovat obrovské množství prachu ze dřeva, který se často stříká do vzduchu. Ve většině případů je tento prach vyroben z jemných částic, ale někdy mohou být poněkud velké a objemné. Čím více je zpracován kousek dřeva, tím více prachu generuje.

V některých případech je dřevěný prach vytvořen kvůli opotřebení. Například pracovníci mohou být při pohybu starého dřevěného nábytku vystaveni malému množství prachových částic. Škůdci jako termiti mohou také vytvořit dřevěný prach, když žvýkají materiál.

Jaká jsou nebezpečí dřevěného prachu?

Protože dřevo je tak nedílnou součástí moderního života, většina lidí by si nemyslela, že by se zeptala: „Je toxický dřevěný prach toxický?„Koneckonců, samotné dřevo není nebezpečné, tak proč by byl jeho prach problémem? Bohužel je tento prach nebezpečný z několika důvodů. Pojďme je rozebrat.

Nebezpečí ohně

V první řadě je dřevo hořlavé. Pokud jste se někdy pokusili zahájit oheň, víte, že je nejlepší použít zapalování, aka Slivers of Wood. Čím menší jsou kousky, tím snazší je zapálit. Protože dřevěný prach je obvykle vyroben z ultrafinových částic, může se zapálit téměř okamžitě, když je vystaven jiskře nebo plameni.

Výbuchy dřeva prachu se mohou objevit relativně rychle, pokud není pracovní místa správně vyčištěna. V některých případech může samotný prach „explodovat“, když je rozsvícen, což způsobí výbuch plamene. Po celé budově se může šířit oheň nejen, ale může také zranit blízké pracovníky.

Sklouzne a pády

Když je mokré, dřevo může být kluzké. Samotný dřevěný prach může snížit tření na hladkých površích, jako je beton nebo dlaždice. Pokud je tedy na podlaze volný prach, mohou pracovníci potenciálně proklouznout a padat. Obvykle tyto

zranění jsou relativně mírná, ale pokud zaměstnanec nese něco těžkého nebo nebezpečného (i.E., pila), incident může být mnohem vážnější.

Zdravotní účinky dřeva prachu

Mezi běžné účinky na zdraví vystavení prachu dřeva patří:

 • Dermatitida
 • Astma
 • Alergické reakce
 • Karcinom nasopharyngeální
 • Rakovina plic
 • Ekzém

Jak ovlivňuje typ dřeva zdraví?

Jedna otázka, kterou je třeba položit, je: „Kolik vystavení dřevěnému prachu je nebezpečné?„Bohužel neexistuje žádný standard pro měření toxicity dřevěného prachu. Funks a kutilství by se zpravidla neměli starat tolik jako průmysloví pracovníci. Takže ti, kteří dělají lehké tesařství a broušení, pravděpodobně nezažijí stejná nebezpečí jako někdo, kdo zpracovává dřevo pro život.

To znamená, že i malé množství prachu ze dřeva může být nebezpečné, pokud je vdechováno. Následující část nastiňuje důvody, proč existuje tolik zdravotních rizik spojených s prachem ze dřeva.

Dermatitida

K tomuto stavu obvykle dochází u specifických typů dřeva, protože materiál může způsobit alergickou reakci na kůži. Některé příklady stromů, které mohou způsobit dermatitidu, zahrnují olše, bříza, jedle a mahagon.

V některých případech se může podráždění kůže, vyrážky a hrboly objevit okamžitě po kontaktu. V jiných případech se stav stane pouze tehdy, když pracovník zažije prodlouženou expozici. Někteří lidé mohou také reagovat vážněji než jiní, takže příznaky se mohou výrazně lišit mezi zaměstnanci na jednom místě zaměstnání.

Ve většině případů je dermatitida mírná a může být ošetřena lokálními mastimi a krémy. Pracovníci mohou zabránit tomuto stavu zakrytí exponované kůže při práci se dřevem.

Astma

Dřevěný prach často sestává z ultrafinových částic, které lze snadno nevědomky vdechnout. Pokud pracovník tyto částice vdechuje, může dráždit plíce a vyvolat astmatickou reakci. Ve vážných případech může zaměstnanec vyvinout chronické astma, pokud jsou pravidelně vystaveni dřevěnému prachu.

Alergické reakce

Kromě dermatitidy mohou některé druhy dřeva způsobit nepříznivé alergické reakce. V některých případech mohou být tyto reakce způsobeny chemickým ošetřením uvnitř dřeva, jako jsou insekticidy a skvrny ze dřeva.

Jindy mohou plísně a houba růst uvnitř dřeva a mohou se ukončit v prachu, což způsobuje závažné reakce.

Tyto incidenty mohou vyvolat příznaky kdekoli, včetně kůže, očí, krku, plic a nosních průchodů. Příznaky mohou zahrnovat zánět, otoky, svědivé vyrážky a hrboly.

Nasopharyngeální karcinom a rakovina plic

Dřevěný prach je považován za karcinogen skupiny 1, což znamená, že existuje mnoho důkazů ukazující přímé spojení mezi expozicí a rakovinou. Čím více je tedy pracovník vystaven dřevěnému prachu, tím je pravděpodobnější, že se vyvine rakovina.

Vzhledem k tomu, že nejjednodušší způsob, jak vstoupit do těla, je nos a ústa, nasopharyngeální karcinom je jedním z nejčastějších nemocí způsobených prachem ze dřeva. Jakmile částice dosáhnou plic, mohou tkáně zhoršit a způsobit rakovinu plic.

Existují také důkazy, které ukazují rozdíl mezi tvrdým dřevem a měkkým dřevem a jejich účinky na rakovinu. Tvrdé dřevo s větší pravděpodobností způsobí nemoc, takže pracovníci by měli být při práci s tímto typem dřeva opatrnější. Pokud jste s rozdílem neznáme, zde je rychlé shrnutí:

 • Tvrdé dřevo se také nazývají listnaté stromy, což znamená, že během zimy ztratí své listy a na jaře je pěstují zpět.
 • Softwoods jsou vždyzelené stromy, které neztratí listy nebo jehly. Skutečná tvrdost dřeva na tom nezáleží, protože některé „tvrdé dřevo“ jsou ve skutečnosti měkké, například balsa dřevo.

Která průmyslová odvětví jsou nejvíce vystavena dřevěnému prachu?

Pracovníci v následujících průmyslových odvětvích se musí nejvíce obávat vystavení dřevěného prachu. To znamená, že jakákoli pracovní místa, která zpracovává dřevo a generuje prach.

 • Konstrukce
 • Pily
 • Tesařství
 • Zpracování dřeva a řemesla
 • Dřevorubec
 • Posádky čištění a restaurování

Nejlepší bezpečnostní postupy pro manipulaci s vystavením prachu dřeva

Protože dřevěný prach může být tak nebezpečný, musí zaměstnavatelé poskytovat bezpečné pracovní podmínky pro všechny na místě. Dodržování těchto pokynů může zajistit, aby nikdo nezažil žádné nepříznivé zdravotní podmínky, ani nebude existovat žádná významná rizika požáru.

Krok 1: Informujte všechny zaměstnance a supervizory o potenciálních nebezpečích

Pokud pracovníci nevěří, že dřevěný prach může být škodlivý, je mnohem méně pravděpodobné, že se budou řídit bezpečnostními opatřeními. Zaměstnanci by měli být nejen vyškoleni a vzděláváni o různých nebezpečích, ale supervizoři by měli rozumět rizikům a kontrolním opatřením lépe než kdokoli jiný. Čím více je vaše posádka informována, tím bezpečnější jsou v práci.

Krok dva: Poskytněte dostatečné a efektivní OOP

V závislosti na situaci mohou pracovníci potřebovat různé osobní ochranné vybavení, aby se zabránilo vystavení prachu ze dřeva. Příklady OOP pro dřevěný prach mohou zahrnovat:

 • Krytí a košile s dlouhým rukávem. Tyto kousky mohou snížit šance na dermatitidu a další kožní reakce, jako je ekzém.
 • Ochranné brýle. Pokud se do něčího očí dostane dřevěný prach, musí být schopni ho okamžitě vyplavit. Brýle mohou zabránit tomuto incidentu.
 • Vysoce kvalitní obličejová maska ​​nebo respirátor. Masky by měly být schopny zablokovat ultratefinové částice. V některých případech mohou pracovníci potřebovat těsné těsnění kolem nosu a úst, aby se zajistilo, že se do masky nedostane žádný prach. V extrémních případech mohou jednotlivci potřebovat samostatné dýchací aparát (SCBA).
 • Rukavice. Rukavice mohou nejen pomoci zabránit dermatitidě, ale mohou také zmírnit potenciální zranění strojů, jako jsou řezy, modřiny a škrábání.

Krok tři: Využijte systémy sběru prachu

Nejlepší způsob, jak ovládat prach ze dřeva, je shromáždit jej u zdroje. Naštěstí mnoho strojů na zpracování dřeva (i.E., Pily, vrtáky a soustruhy) mohou být vybaveny vysoce výkonnými vakuovými systémy. Tato vakua zachycují částice dřeva, když jsou vyrobeny, aby se zabránilo významným nepořádek a prodlouženým vystavením prachu.

Krok čtyři: Začlenili zaměstnance při správných postupech vyčištění

I s vakuovými systémy na místě se může dřevěný prach šířit po celém místě zaměstnání. Pracovníci by měli používat suché vakua k vyčištění všech zbývajících částic, jakmile budou hotovo, pracují s konkrétním strojem. Veškerý prach by měl být shromažďován okamžitě, včetně jakýchkoli nepořádek na podlaze.

Okamžitě to zajistí, že zaměstnanci nebudou proklouznout a padat, ani náhodou dýchají v žádném prachovém částicích, jakmile odstraní své masky a OOP. To také pomáhá snižovat pravděpodobnost požáru na pracovišti.

Krok pět: Udržujte okolí očí a rukou

Přestože by pracovníci měli mít za všech okolností brýle a rukavice, prach se někdy může dostat dovnitř a dráždit kůži a oči. Mít umyvadlo v okolí zajišťuje, že zaměstnanci mohou okamžitě odstranit jakékoli částice, a tím zmírnit jakékoli potenciální zdravotní stavy (i.E., alergické reakce nebo dermatitida).

OOP WOOD prach z International Enviroguard

Jako zaměstnavatel je vaší odpovědností chránit vaše pracovníky před různými nebezpečími pracoviště. Dřevěný prach je mnohem převládající než jiné materiály, takže musíte být připraveni. International EnviroGuard má vše, co potřebujete, od masek až po krytí, aby udrželi vaše zaměstnance v bezpečí. Procházejte naši OOP pro jemné částice, níže.

Filtr těla 95 /H3>

Užijte si výhody prvního oděvu pro ochranné filtrace s plným tělem, který chrání pracovníky před nebezpečnými škodlivými částicemi a nahromadění tepla.

 • Filtruje 95%-99% z 0.3-mikrony částice-podobné respirátoru N95!
 • Navrženo pro vynikající proudění vzduchu a prodyšnost ve srovnání s konkurenčními tkaninami, jako je Tyvek
 • Nabízí výjimečnou sílu tkaniny s vynikajícím odolností proti otěru, aby se zabránilo slzám a vytržení.

Microguard MP /H3>

Lehká, prodyšná látka, která nákladově efektivně chrání vaše lidi a návštěvníky před nečistotami a špínou, a přidává k ochraně vašeho hotového produktu před nežádoucími kontaminanty.

vidět, prach
 • Vysoká rychlost přenosu páry s vysokou vlhkostí udržuje vaše lidi v pohodě a pohodlí.
 • Bezproblémová oblast ramen poskytuje výrazně více prostoru, což pracovníkům umožňuje volně pohybovat rukama a rameny bez trhání nebo trhání.
 • Elastická záda se táhne s uživatelem pro větší pohodlí a lepší odolnost proti trhu. Není třeba kupovat větší velikost, jen aby měl vzadu více látky.
 • Náručný, vyztužený rozkrok poskytuje více prostoru pro pohyb ve všech směrech bez trhání nebo roztržení.
 • Produkuje menší lint než jiné konkurenční produkty.
 • Prochází ASTM F1670 pro krev.

Polypropylen

Lehká, prodyšná látka, která nákladově efektivně chrání vaše lidi a návštěvníky před nečistotami a špínou, a přidává k ochraně vašeho hotového produktu před nežádoucími kontaminanty.

SMS

Prodyšný oděv, který poskytuje vynikající bariéru částic, spolu s ochranou před postříkáními a splacemi. Dobré pro obecné čištění a pro ochranu před nečistotami, prachem a špínou.

Enviromat /h3>

Tyto vícevrstvé lepivé rohože odstraňují kontaminanty částic z pěšího provozu, když se lidé pohybují dovnitř a ven z výrobních oblastí. Každá vrstva obsahuje lepidlo, které odstraňuje kontaminanty z obuvi a může být po znečištění odstraněna, aby odhalila čerstvou vrstvu.

Vystavení prachu dřeva a riziko rakoviny plic

Sanja Jelic, MD je certifikována na plicní onemocnění, medicínu spánku, medicína kritické péče a interní medicína. Je asistentkou a navštěvuje lékařku na Columbia University College of Physicians and Surgeons v New Yorku, NY.

Vystavení dřevěnému prachu je spojeno s rakovinou plic, ale ne všechny expozice jsou stejné. Zatímco expozice na práci může být problém, koníček pracující se dřevem vám dává relativně nízké riziko rakoviny.

Tvrdé lesy z listnatých stromů přinášejí větší riziko než měkké lesy z Evergreens a geografická poloha může také zohlednit. Zatímco dřevěný prach je silněji spojen s karcinomem nasopharyngeální. Další informace o vystavení prachu dřeva, současných bezpečnostních limitů a dalších zdravotních stavech, které jsou spojeny s vystavením prachu ze dřeva.

Dřevěný prach a rakovina plic

Dřevěný prach je jedním z nejstarších pracovních expozic známých člověku a dnes je to stále velmi důležité pro lidi, kteří pracují s kabinetem nebo v mlýnech.

Profesní riziko a rakovina plic

Rakovina plic je multifaktoriální onemocnění s několika rizikovými faktory. Například expozice a kouření azbestu mohou způsobit rakovinu plic a obou rizik dohromady dále zvyšuje pravděpodobnost rozvoje rakoviny plic.

vidět, prach

Takže pokud již máte jeden nebo více rizikových faktorů pro rakovinu plic, má smysl vyhnout se vystavení prachu dřeva, což by mohlo přispět k vašemu riziku.

Dřevěný prach jako karcinogen

Dřevěný prach je považován za karcinogen skupiny I, látka, o které je známo, že způsobuje rakovinu u lidí. Dřevěný prach se skládá z konglomerace různých látek odvozených z stromů z tvrdého dřeva nebo měkkého dřeva.

Tvrdé dřevo vs. Měkké dřevo

Několik studií o rakovině dřeva a rakoviny plic rozlišuje mezi prachem z měkkého dřeva a prachem z tvrdého dřeva, přičemž prach z tvrdého dřeva je výrazně pravděpodobnější, že způsobí rakovinu.

Ale co představuje tvrdé dřevo a co jsou tokvodík?

 • Tvrdé dřevo jsou listnaté stromy, které na podzim ztratí listy. Dřevo z některých stromů z tvrdého dřeva je ve skutečnosti velmi měkké, jako je bříza a balsa.
 • Softwoods jsou jehličnaté stromy, které neztrácejí své listy, ale zůstávají po celý rok zelené (Evergreens).

Výzkum dřevěného prachu a rakoviny

Mnoho studií se zaměřilo na vztah mezi dřevěným prachem a rakovinou. Přehled 70 studií z roku 2015 zjistil, že nejsilnějším spojením mezi prachem a rakovinou je riziko nosního adenokarcinomu (rakovina hlavy a krku). Celkově bylo zjištěno, že existuje nízký až střední důkaz, že dřevěný prach může také vést k rakovině plic.

 • Jiný přehled 10 studií z roku 2015 zjistil, že výrazně zvýšené riziko rakoviny plic s expozicí prachu dřeva; Ti, kteří byli vystaveni dřevěnému prachu, měli nejméně o 20% vyšší pravděpodobnost, že se onemocnění rozvine, a ti, kteří pracovali v povoláních spojených s prachem, měli o 15% větší riziko. Naproti tomu u lidí v severských zemích bylo zaznamenáno mírně snížené riziko rakoviny plic, kteří byli vystaveni primárně prachu z měkkého dřeva. Autoři dospěli k závěru, že riziko může být závislé na geografické poloze a typu expozice dřevěného prachu.
 • Další studie z Kanady zjistila, že riziko rakoviny plic související s vystavením prachu dřeva bylo zvýšeno přibližně o přibližně 40%. Nejběžnější povolání spojená s expozicí byly stavební práce, dřevo a nábytek. Důležitým bodem v této studii je, že pro zvýšení rizika rakoviny bylo nutné podstatné expozice po dlouhou dobu, a mezi těmi, jejichž kumulativní expozice nebyla podstatná, existovalo jen malé riziko, a. To může být určeno k těm, kteří si užívají zpracování dřeva jako koníček.

Další související zdravotní stavy

Je známo, že dřevěný prach vede k jiným zdravotním stavům než rakovině. Tyto zahrnují:

Skinské vyrážky (dermatitida)

Vyrážky na kůži související s dřevěným prachem jsou běžné a byly nalezeny s vystavením prachu z více než 300 různých typů stromů. Vyrážky, svědění a zarudnutí mohou nastat kvůli podráždění kůže nebo z alergických reakcí.

Respirační alergie

Alergické reakce, jako je alergické astma, jsou běžné s vystavením prachu dřeva. Nejznámější reakcí je reakce na Red Cedar, na kterou je 5% pracovníků alergických. Dřevěný prach je považován za jednu z 10 nejlepších příčin astmatu v u a.K.

Respirační příznaky nesouvisející s alergiemi

Nosní příznaky, jako je svědění, suchost, kašel, sípání a opakované epizody sinusitidy, jsou spojeny s expozicí dřevěného prachu.

Snížená funkce plic

Ačkoli bylo zaznamenáno více u měkkých dřev, expozice dřevěnému prachu může mít za následek sníženou plicní funkci. Kromě toho může cilia narušit expozice dřevěnému prachu, malým vlasům podobným strukturám v respiračním stromu, které odstraňují inhalační toxiny z dýchacích cest.

Doporučené limity pro expozici

OSHA doporučuje osmihodinový limit expozice 5 mg/m3 pro tvrdé dřevo a měkké dřevo.

Výjimkou je červené cedrové dřevěné prach, pro který je osmihodinový limit 2.5 mg/m3 kvůli jeho potenciálu způsobit alergické reakce.

Ohrožené povolání

Okupace, která mají za následek vysokou expozici prachu dřeva, zahrnují:

 • Tesaři
 • Pracovníci buničiny a papír
 • Nábytkové dělníci
 • Tvůrci kabinetu
 • Pracovníci pily
 • Operátoři brusky, operátory tisku a lithe operátoři

Použití strojů k manipulaci s dřevem má za následek nejvyšší expozice. To zahrnuje štípání, broušení, vrtání a tvarování.

Rizika a preventivní opatření

Kromě sledování limitů osmihodinového vystavení dřevěnému prachu existuje mnoho věcí, které mohou zaměstnavatelé a zaměstnanci udělat, aby minimalizovali expozici.

Některá základní doporučení zahrnují:

 • Zvažte průmyslové ventilační systémy a vysoce účinné filtry HEPA na pracovišti
 • Nošení respirátoru (masky poskytují jen malou, pokud nějaká ochrana a mohla by dát falešnou jistotu, že nejste v ohrožení)
 • Mokré čištění je upřednostňováno k vyčištění a vzduchové flomary by nikdy neměly být použity k čištění prachu ze dřeva
 • Udržujte části stroje ostré a v dobré opravě, protože tupé čepele mohou vést k většímu prachu dřeva
 • Mějte na paměti, že lidé, kteří čistí a udržují zařízení pro zpracování dřeva, jsou také ohroženi

Podívejte se na informace OSHA pokrývající potenciální rizika a možná řešení s ohledem na expozici dřeva na pracovišti, abyste se dozvěděli o způsobech, jak snížit množství prachu dřeva, který vdechnete v práci.

Další potenciální expozice v práci dřeva

Je důležité si uvědomit, že lidé, kteří pracují se dřevem, mohou také vystavit jiné toxické látky. Chemikálie, jako je lepidlo a laky, mohou být také rizikovým faktorem pro rakovinu.

Nezapomeňte si přečíst listy bezpečnostních údajů o všech látkách, kterým jste vystaveni v práci.

A co vaše koníček s dřevo?

Ve studiích dosud nebylo zjištěno, že vystavení dřevěnému prachu jako koníčku je spojeno s rakovinou plic. I s expozicí při práci výzkum naznačuje, že expozice musí být „kumulativní a podstatná“, aby se zvýšilo riziko rakoviny.

To znamená, že vždy praktikujte dobrou větrání při práci se dřevem a s jakýmikoli chemikáliemi. Vždy si přečtěte štítky a dodržujte doporučení. Pokud štítek doporučuje používat rukavice nebo masku, dbejte na tyto pokyny.

Slovo od velmi dobře

Může to být odrazující, když uvažujete o rizicích rakoviny se specifickými expozicemi. Můžete se chytit a říkat: „Nevysnadní všechno rakovinu?„Přesto učení o těchto rizicích a jednáních neznamená, že se musíte stát fanatikem. K snížení rizika můžete přijmout často velmi jednoduchá opatření.

Zaměstnavatelé nyní mají pokyny, které specifikují množství a množství času, že osoba může být vystavena dřevěnému prachu bez zvýšení rizika rakoviny. To znamená, že je důležité, aby si zaměstnanci byli vědomi těchto pokynů a následovali je a promluvili, pokud je v jejich práci dodržována vhodná pozornost k těmto limitům.

Ať už jste nebo ne, vystaveni dřevěnému prachu, udělejte si čas a podívejte se na tyto tipy pro snížení rizika rakoviny plic. Rakovina plic je hlavní příčinou úmrtí souvisejících s rakovinou pro muže i ženy a rakovina plic u nikdy kuřáků je 6. hlavní příčinou úmrtí souvisejících s rakovinou ve Spojených státech.

Společnost Smewell Health využívá pouze vysoce kvalitní zdroje, včetně recenzovaných studií, k podpoře faktů v našich článcích. Přečtěte si náš redakční proces, abyste se dozvěděli více o tom, jak kontrolujeme fakticky a udržujte náš obsah přesný, spolehlivý a důvěryhodný.

 • Alonso-Sardon, m., Chamorro, a., Hernandez-Garcia, i. et al. Asociace mezi pracovní expozicí dřevěnému prachu a rakovině: systematický přehled a metaanalýza. PLOS ONE. 2015. 10 (7): E0133024.
 • Hancock, d., Langley, m., Chia, k., Woodman, r., a e. Shanahan. Expozice dřeva a riziko rakoviny plic: metaanalýza. Profesní a environmentální medicína. 2015. 72 (12): 889-98.
 • Vallieres, e., Pintos, J., Rodič, m., a j. SIEMIATYCKI. Vystavení pracovního prachu a riziku rakoviny plic ve dvou populačních případových studiích v Montrealu v Kanadě. Environmentální zdraví. 2015. 14: 1.
 • Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. Národní institut pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (NIOSH). Dřevěný prach. Aktualizováno 29/29/18.
 • Holm, s., a j. Festa. Přezkum studií zdraví podélného prachu dřeva: Důsledky pro omezenou hodnotu pracovního místa. Odezva dávky. 2019.
 • Shankar, a., Dubey, a., Saini, d. et al. Environmentální a profesní determinanty rakoviny plic. Výzkum rakoviny plic. 2019. 8 (dodatek 1): S31-S49.

Lynne Eldridge, MD Lynne Eldrige, MD, je lékař rakoviny plic, obhájce pacientů a oceněný autor „Vyhýbání se rakovině jeden den najednou.“