Co lze vyrobit z řetězu motorové pily?

broušení řetězů řetězových pil v Petrohradě

Broušení pilových řetězů je pro řezání dřeva nezbytné.

Špatně nabroušený nebo tupý řetěz vám bude překážet při práci a může vést k přetížení, přehřátí a poškození řetězu.

Naši mistři vám správně a profesionálně naostří řetěz.

Dodržování pravidel ostření, pravého úhlu atd.

Jak vybrat vodicí lištu a řetěz pro řetězovou pilu?

Dnes bychom vám rádi ukázali, jak vybrat správnou vodicí lištu a řetěz pro vaši řetězovou pilu. Tento článek bude užitečný jak pro začátečníky, kteří si právě koupili motorovou pilu a neznají rozdíly mezi lištami a řetězy, jak vybrat vodicí lištu a řetěz, na co se zaměřit, tak pro zkušené uživatele, kteří používají motorovou pilu při své práci na poloprofesionální a profesionální úrovni.

Při koupi motorové pily vám prodejce pravděpodobně položí otázky týkající se nákupu motorové pily a zeptá se vás, jak často a co hodláte řezat. V závislosti na tom má zákazník na výběr z různých modelů. V tomto článku se nebudeme zabývat samotnou motorovou pilou, ale zaměříme se na výběr příslušenství nebo hlavní lišty a řetězu.

Kurzy práce s řetězovou pilou a elektrickou řetězovou pilou

Existují 3 třídy řetězových pil: amatérské, poloprofesionální a profesionální.

Amatérské pily jsou zpravidla určeny pro periodickou práci, mají nízký výkon (do 2 kW), nízkou hmotnost, nízké vibrace. Jedná se o nejčastější skupinu a řetězové pily této skupiny nejčastěji kupují majitelé domů a domácností. motorové pily v této třídě budou řezat větve stromů, řezat palivové dřevo, provádět drobné opravy. Tuto řetězovou pilu mohou obsluhovat a používat i nezkušení uživatelé.

Poloprofesionální pily mají vyšší výkon (2 kW a více) a jsou určeny pro delší práci ve stavebnictví. Váží podstatně více než amatérská motorová pila. Tyto řetězové pily se používají ve fázi nové výstavby pro práce se dřevem: řezání krokví, ořezávání podlahových prken, obkládání a další práce. Tyto pily bohužel nejsou určeny pro nepřetržitou práci po dobu 6 až 8 hodin a více.

Profesionální pily se používají v průmyslovém měřítku ve firmách, které nepřetržitě kácejí a řežou stromy. Lze jej dlouhodobě používat v nejnáročnějších podmínkách: tvrdé dřevo, silné a sukovité dřevo. Výkon této pily může dosahovat až 6 kW. Profesionální pily váží více než 6 kg, jsou velmi vibrující, hlučné a obtížně se ovládají.

Výběr řetězu pro motorovou pilu (elektrickou pilu)

Pro výběr řetězu pro motorovou pilu potřebujete znát následující hodnoty (překrývají se s hodnotami vodicí lišty).

Velikost řetězu musí odpovídat velikosti pneumatiky. Pokud si koupíte řetěz menší, než je vaše vodicí lišta, jednoduše se nevejde. Pokud si koupíte řetěz větší, než je vaše vodicí lišta, řetěz nebude správně sedět a neprotáhne se přes vodicí lištu. Obě varianty znemožňují použití řetězové pily. Velikost řetízku je uvedena v palcích a může být 10, 12, 13, 14, 15, 16, 18 a vyšší.

Rozteč řetězu (rozteč a na obrázku) se měří v palcích a je označena 0.325, 0.375 и 0.404. Aby nedošlo k záměně podobných čísel řetězce rozteč 0.375 se nejčastěji vztahuje na 3/8. Proč je to tak? Dělením 3 číslem 8 získáme 0.375. Je třeba si uvědomit, že čím větší je rozteč řetězu, tím profesionálnější a výkonnější je pila. Nejpoužívanější a nejoblíbenější rozteč řetězů je 0.325. Tato rozteč řetězu se používá v hobby a poloprofesionálních pilách. Používáte-li tuto pilu k řezání větví a pokácených nesilných stromů nebo ke stavebním pracím, je vhodnější rozteč řetězu 0,325. Díky této rozteči bude práce hladší, pohodlnější a dřevo se při řezání nebude trhat. Řetěz s roztečí 3/8 se používá při kácení méně silných stromů a pro řezání středně silného dřeva. Rozteč řetězu je však 0.404 se používá pouze u profesionálních pil a v tomto článku není vysvětlena. к. není příliš populární a naši čtenáři ji pravděpodobně nebudou používat.

Tloušťka dříku pilového řetězu (tloušťka hnacího článku) je jedním z nejdůležitějších parametrů řetězu. Hnací články jsou určeny pro různé pneumatiky, proto věnujte pozornost tomuto parametru. Tloušťka dříku je k dispozici v následujících rozměrech: 1,1 mm, 1,3 mm, 1,5 mm, 1,6 mm a 2 mm (0,043″, 0,058″, 0,063″ a 0,08″). Řetěz o průměru 1,1 mm se používá v malých pilách a s takovým řetězem nelze provádět vážnou práci. Řetěz s tloušťkou hnacího článku 1,3 mm 1,6 mm je schopen odolat vysokému zatížení. Tento řetěz je poměrně oblíbený a používá se u amatérských a poloprofesionálních pil. Pokud je tloušťka dříku 2 mm, pak lze ihned konstatovat, že řetěz je používán v profesionálních pilách. Lze vyvodit následující závěr: čím větší je tloušťka hnacího článku, a tedy čím širší je drážka v řetězové liště, tím vyšší je kvalita řetězu a jeho schopnost odolávat náročnému používání.

Počet článků řetězu (ocásků řetězu) je parametr, podle kterého lze určit délku řetězu. Т. е. při výběru můžete zadat počet článků nebo velikost řetězu v palcích. Někteří výrobci řetězů uvádějí v popisu výrobku počet článků, ale ne délku řetězu.Proto je nejlepší, když při nákupu řetězové pily znáte oba parametry.

Pro výběr pilového řetězu pro profesionální pily se používají následující údaje. Ti, kteří mají domácí a poloprofesionální pily, nemusí dále číst náš materiál. Zbytkem parametrů se budeme zabývat pouze okrajově, aniž bychom zacházeli do podrobností.

Existují různé typy řezacích článků; my se dotkneme základních typů: sekáč (levý obrázek) a štípač (pravý obrázek). Na obrázku je vidět tvar profilu skládačky. Tento profil je střižen tak, aby připomínal sedmičku. Tento typ se hovorově nazývá sedmička. Tento profil je údajně určen pro rychlou a kvalitní práci s pilou. Jde o to, aby celá pracovní plocha byla přísně rovná a rovnoměrně se zařezávala do dřeva. Tento typ článku se používá hlavně u profesionálních pil. ale má to také nevýhodu. Například broušení takového řetězu je poměrně obtížné, protože i malá odchylka od správného úhlu zcela ztrácí všechny výhody dláta. Typ štěpkovače je svým střihem velmi podobný srpu. proto se mu říká srp a srpový profil. Kontaktní plocha takového článku je větší, což vede k vyššímu zatížení a zhoršuje řezný výkon. Se štěpkovacím článkem se však mnohem lépe manipuluje s nečistotami a při broušení nemusíte být příliš přesní v úhlech.

Je důležité znát materiál řezných článků pilového řetězu. Obecně se pro pilové řetězy používá vysoce legovaná chromniklová ocel, jejíž řezné zuby jsou vyrobeny z. Při nákupu nového řetězu je proto nutné vizuálně zkontrolovat, zda jsou řezné prvky správně zpracované a nabroušené. Pokud se však má nástroj používat v extrémně tvrdém, zmrzlém nebo silně znečištěném materiálu, je nutné zuby zpevnit. Pro tyto účely existují varianty se speciálními karbidovými destičkami na zubech. Mají zvýšenou odolnost proti opotřebení. Přítomnost hrotů je vyznačena na povrchu každého řezného zubu.

Hloubka řezu a výška profilu řetězu. Hloubka řezu je výška profilu, která udává hloubku řezu pily (je třeba dodat, že výška také hraje roli, ale hloubka řezu je hlavním parametrem). Čím vyšší je profil, tím hlouběji se řetěz „zakousne“, a tím vyšší je výkon. Čím menší je profil, tím tenčí jsou třísky, tj. řetěz se nezasekává hluboko do dřeva. Tuto hloubku řezu lze upravit změnou tvaru dorazů na jednotlivých frézách, ale u nového řetězu jsou tyto rozměry již určitého typu. Existují dva typy profilu: 0,025″ (0,635 mm) pro nízký profil a 0,03″ (0,762 mm) pro nízký profil. (0,762 mm). vysokoprofilový řetěz. Tato informace musí být uvedena i v návodu k obsluze (často je u značek řetězů jednoduše uvedeno, která se hodí, a ty již odpovídají správné velikosti). Není zde velký výběr, tyto informace jsou spíše orientační. Při vlastním broušení řetězů je třeba znát typ profilu, abyste je mohli při frézování omezovačů správně vytvarovat. V podstatě se však oba typy dělí na profesionální a amatérské profily řetězových pil. Ale i v tom je trik. Profesionální řetězové pily nemají vždy vysokoprofilové řetězy, ale domácí řetězy jsou vždy vybaveny nízkoprofilovými variantami. Zatímco nízkoprofilové typy jsou jasné, vysokoprofilové vyžadují vysvětlení. Tím je řetěz vysoce produktivní, a proto se zvyšuje vibrace a agresivita řetězu, jak již bylo zmíněno. silné vibrace by vám nedovolily pracovat dlouhé hodiny v dřevorubecké dílně. existuje určitý trik, který vývojáři provedli, a to, že berou v úvahu rozteč řetězce, aby udrželi nízkou agresivitu. Pokud je totiž rozteč velká (což vede k vibracím) a profil vysoký (což také vede ke zvýšeným vibracím), pila sice nakonec řeže rychle, ale při dlouhých pracích je nepohodlná. Tato rovnováha se udržuje tím, že se nezvolí dvě, ale kompromisní řešení mezi dvěma nejefektivnějšími nastaveními. To znamená, že pokud je rozteč velká, profil je nízký, pokud je rozteč malá, může vzniknout vysoký profil. Tato protiváha umožňuje, aby řetězová pila pracovala méně agresivně a zároveň efektivněji. Těžko však říci, který řetěz je lepší (s velkým roztečí a malým profilem nebo s malým profilem a maximální roztečí), vše záleží na dřevu, pracovních podmínkách a na konkrétním případu, musíte to prostě vyzkoušet. Měli byste si také uvědomit, že u profesionálních pil se při kácení velkých stromů používají velké rozteče a vysokoprofilové řetězy, protože rychlost je v tomto případě velmi důležitá. Často se stává, že profil je ještě větší než ten, který jste uvedl, dokonce 0,07″ (1 778 mm), ale ten je velmi vzácný a často se používá u sklízecích strojů. Obecně lze celý tento bod přičíst profesionálnímu používání seriózních řetězových pil. Pro běžného uživatele je tento parametr důležitý pouze v jednom případě, a to při domácím broušení pily. Hloubkový doraz byste měli řezat pouze se znalostmi, které máte, jinak vaše řetězová pila nebude řezat vůbec a určitě se unaví z vysokého zatížení.

Podélné a příčné řezy. Podélné řetězy jsou určeny k podélnému řezání dřeva, příčné řetězy k příčnému řezání. řemeslníci chápou, že rozdíly v odporu dřeva jsou různé a že pro práci v příčném směru. není třeba ostrý úhel, ale pro práci v podélném směru. je třeba nástroje velmi ostře nabrousit. U řetězových pil jsou tyto parametry: 25-35 stupňů pro příčné řezy; 5-15 stupňů pro podélné řezy. Tyto charakteristiky můžete vyčíst z řetězu a vidět je na samotných řezných zubech pouhým okem. Mimochodem, každý strom má rád jiné úhly, proto se vyplatí tyto parametry rozebrat, pokud se dřevem pracujete profesionálně.

Je to zcela jednoduché, řetězové pily se často používají k příčnému řezání. Při podélném řezání se nejčastěji používá kotoučová pila, která je pro tento účel efektivnější. Proto je poptávka po podélných řetězech tak nízká, že se trh jejich vývojem příliš nezabývá. Proto je velmi, velmi těžké najít na trhu i podélný řetěz. Většina lidí si vybírá typ s křížovým řezem, a proto jsme ho zařadili na samý konec. To je poslední věc, kterou lze zařadit do kategorie řetězových pil.

Pro domácí (nikoli profesionální) řetězové pily bude tento přístup aktuální, ale znovu si přečíst všechny písemné informace se vyplatí pouze profesionálům. Chcete-li začít vybírat řetěz pro motorovou pilu, musíte si otevřít příručku. Pokud ji nemáte, vyhledejte si svůj model pily na internetu a zjistěte všechny důležité funkce. A abyste si mohli jít koupit řetěz pro své domácí nářadí, stačí si zapsat následující údaje: značku motorové pily (abychom si mohli koupit řetěz stejného výrobce), počet hnacích článků (přesně hnacích, nikoli řezacích), šířku drážky lišty (neboli šířku hnacího článku, ocasu) a délku lišty (pokud máme počet hnacích článků, můžeme tento údaj vynechat). Když budeme znát všechny tyto parametry, určitě si koupíme ten správný řetěz. Pokud znáte pouze značku, můžete trpět. Technologické zvláštnosti se vyskytují i u známých značek, kde jsou řetězová kola, lišty a řetězy z nějakého důvodu nahrazeny podobnými, ale odlišnými typy. Důležité je zejména znát všechna uvedená čísla, pokud máte levnou pilu místní výroby nebo z Číny (může jít o padělek značky), není těžké koupit úplně jiný řetěz, sami vidíte, že existuje mnoho funkcí. Dávejte na sebe pozor! A pro profesionály, ať si vše výše uvedené přečtou několikrát. Tím, že tomu přijdete na kloub, se každý naučí všemu co nejsprávněji rozumět, což jistě přispěje k tomu, že i dobrá motorová pila bude v budoucnu ještě účinnější a spolehlivější.

Posloupnost článků řetězu

Pokud se podíváte na jakýkoli standardní pilový řetěz, vždy budete mít dva ocasy na jeden řezný článek (dva hnací články). Jedná se o standard, který dodržují všichni výrobci řetězů řetězových pil. Nicméně na trhu existují řetězy s menším počtem řezných článků. tzv. poloviční a přeskakující řetězy. V prvním případě se do každého druhého páru řezacích zubů vkládá další spojovací článek. Ve druhém případě je mezi každý řezný zub vložen další článek. Standardní řetěz se 64 hnacími články by tedy měl mít 32 řezných zubů, tj. 50. Ale v případě polovičního přeskočení získáme pouze 40 % pracovních zubů a s přeskočením 37 %.5%. Kdo potřebuje takové řetězy?? Pouze frézy mají vysokou hodnotu; vyrábějí se speciálním výrobním postupem, mají povrchovou úpravu a jsou podstatně dražší než spojovací články. Pokud nemůžeme řetěz zkrátit, vynechání řezných hran by výrazně snížilo cenu řetězu.

Díky tomu je můžete prodávat levněji a zároveň na tom vydělat. Takový řetěz má však pouze negativní účinek, zvyšuje agresivitu pily, snižuje její účinnost a dokonce zvyšuje opotřebení řetězové pily a jejího příslušenství. Nákup takového řetězu se nedoporučuje, jeho levnost vůbec neospravedlňuje další opravy a výkon. Navíc se takové řetězy nevyrábějí v žádné továrně, vše se vyrábí podomácku z továrních řetězů (v lepším případě), takže je jasné, že kvalita montáže a životnost samotného řetězu je několikanásobně snížena. A při nákupu řetězu na trhu se musíme podívat na pořadí řetězových kroužků, abyste nakonec neohrozili svůj nový stroj tímto oblíbeným způsobem.

Kdy koupit nový řetěz a vodicí lištu?

Nejjednodušším a nejzákladnějším kritériem, které zachycuje opotřebení řetězu, je natažení řetězu. Pokud ji nelze napnout pomocí napínacího šroubu na řetězové pile, je nutné ji vyměnit. Instalace nového řetězu na staré opotřebované řetězové kolo a pneumatiku však způsobí ještě větší opotřebení. Je známo, že řetěz se opotřebovává 2-3krát rychleji než pneumatika a řetězové kolo, takže se vyplatí použít trik, který prodlouží životnost řetězu. Například máte novou motorovou pilu a hodláte s ní pracovat dlouhou dobu (pokud jste si ji koupili na pětiminutovou dílnu jednou za rok, vydrží vám jeden řetěz celý život). A v takovém případě si musíte koupit tři řetězy najednou, abyste byli efektivní (pokud máte profesionální nástroj, můžete mít různé rozteče nebo různé typy řezných zubů v závislosti na jejich síle). Dále po několika hodinách práce s jedním řetězem proveďte výměnu za druhý a tak neustále střídejte celou sadu (a nezapomeňte otáčet lištu, vyžaduje také rovnoměrnost opotřebení). Všechny tři řetězy se nakonec postupně opotřebují a opotřebuje se i lišta a řetězové kolo, a když je nelze napnout, můžete řetězy, lištu a řetězové kolo bez obav vyměnit. Věřte mi, že s tímto přístupem bude zvýšení životnosti řádově větší než nasazení nového druhého řetězu na již opotřebovanou pneumatiku. Také řetěz, který byl natažený téměř do bodu přetržení, se bude chovat hladčeji a účinněji než nový řetěz na staré liště a řetězovém kole.

Kdy zkrátit

Řetěz řetězové pily lze zkrátit, pokud je řetěz natolik natažený, že seřizovací šroub již nestačí k jeho správnému napnutí. Neodstraňují se více než dva funkční články. Řetěz můžete také zkrátit, pokud z nějakého důvodu přejdete z delší vodicí lišty na kratší. Pokud je to nutné, je dovoleno zvýšit, další články lze zakoupit ve specializovaném obchodě nebo použít od dárce vhodné ve všech charakteristikách, rozteč, tloušťka, tvar řezných zubů.

Jaké šikovné hobby práce s motorovou pilou lze vytvořit?

Řetězová pila je velmi oblíbená mezi kutily, protože je univerzálním pohonem pro originální domácí konstrukce.

Nízká hmotnost a solidní výkon v kombinaci s kompaktními rozměry umožňují kombinovat tento „dřevorubcův sen“ s cepínem a kolem, pilou a navijákem.

Zajímavé řemeslné provizorium s motorovou pilou zvládne každý, kdo umí zacházet se svářečkou, úhlovou bruskou a v případě potřeby se dostane i k soustruhu.

Základní znalosti kreslení a konstrukce jsou zde velmi užitečné, protože přesnost všech rozměrů a kvalita montáže jsou pro správnou funkci stroje poháněného řetězovou pilou nezbytné.

Aniž bychom zacházeli do technických podrobností, zvážíme možnosti nejzajímavějších návrhů, které ji využívají.

Rozdíly mezi řetězovými a elektrickými řetězovými pilami

Co je lepší než elektrická nebo řetězová pila?? Debata se vede už léta a stále neexistuje jasná odpověď. Obecně se má za to, že elektrické nářadí je vhodnější pro domácí kutily a údržbu zahrady. Zatímco hlavním účelem modelů poháněných benzinem je kácení a sběr palivového dřeva a dřeva na topení. V tomto článku nebudeme určovat, která motorová pila je lepší. Cílem tohoto materiálu je pomoci vám vybrat správný nástroj pro danou práci.

Rychlá kontrola napnutí řetězu je velmi snadná. stačí uchopit řetězové kolo a vytáhnout ho nahoru. Pokud je řetěz správně napnutý, bude ocas v 1/3 své výšky v drážce vodicí lišty. Pokud je příliš utažená, je napnutá příliš silně. Pokud je příliš utažená, je napnutá příliš slabě.

Řetěz by se měl za normálních okolností pohybovat po liště hladce a bez větší námahy. Pokud se řezací nástavec špatně pohybuje, znamená to, že je příliš napnutý.

Pokud je řezací zařízení namáháno, vodicí lišta se zahřívá a opotřebovává, čímž se zvyšuje zatížení motoru a ten se rychle opotřebovává. Nespouštějte stroj, pokud je řetěz uvolněný, protože by se mohl během řezání utrhnout a přetrhnout a ohrozit obsluhu. Řetěz může spadnout z vodicí lišty a způsobit zranění končetin a často poškodit sám sebe a vodicí lištu. Práce s uvolněným řetězovým kolečkem také způsobuje jednostranné opotřebení lišty, po kterém stroj již nemůže provádět rovný řez a pila je tažena do strany.

Nýtování řetězu řetězové pily

Majitelé řetězových pil se často ptají: Proč se řetěz řetězové pily natahuje?? Důvodů pro natažení řetězu je více než dost. Stojí jen za to upozornit, že ani u drahých řezacích nástavců nelze tento faktor vyloučit. Příčiny napětí v řezacím nástavci jsou následující:

  • Porucha olejového čerpadla. Pokud je řetěz při řezání dřeva napuštěn příliš malým množstvím oleje, řetěz se přehřívá a kov má při vysokých teplotách tendenci se rozpínat. Dlouhodobé používání s nefunkčním čerpadlem vede nejen ke zrychlenému protahování, ale také k poškození kovu a brzy bude vyžadovat výměnu. Při práci vždy po každém doplnění oleje zkontrolujte, zda je řezací nástavec dostatečně namazán. To se provádí tak, že se nástroj při provozních otáčkách přiloží k čistému listu papíru, na kterém by měly zůstat stopy oleje.
  • Používání nekvalitních maziv. Mnoho majitelů řetězových pil nahrazuje speciální olej pro řetězové pily nekvalitním odpadním olejem, což se nedoporučuje, protože obsahuje kovové částice. Tyto částice se dostávají na řezný prvek, což způsobuje nejen zvýšené přehřívání a roztahování materiálu, ale také tupí řezné zuby.
  • Nepříznivé pracovní podmínky. Pokud je pracovní plocha znečištěna látkami, jako je prach, špína nebo zemina, může dojít k oděru ve spojích článků, což může vést k vytržení.

Kromě toho zkušení výrobci řetězů vědí, že nové řetězy chvíli běží a jejich natažení je prostě nevyhnutelné. Pro tyto účely jsou všechny řetězové pily vybaveny napínacími šrouby pro obnovení napětí výrobku. Bez ohledu na kvalitu řetězu je jeho natažení nevyhnutelné. Otázka zní: Jak dlouho to vydrží?? Záleží na včasné diagnostice a také na kvalitě používaných maziv.

Dobré vědět! Řetěz se zkracuje, pokud již nelze řetězovou pilu nastavit. Po zkrácení řetězu lze nástroj používat po určitou dobu, dokud nebude zakoupen nový.

Nástroje pro práci

aby bylo možné odstranit řezný článek, je třeba nejprve nýty vynýtovat. nýtování vyžaduje nástroje, jako je kladivo, kovadlina, jemný korálek, svěrák a úhlová bruska se smirkovým kotoučem. Tyto nástroje sice manipulaci neusnadní, ale můžete je použít k vlastnímu postupu. Pro lepší práci je třeba použít speciální typ děrovačky.

Dobré vědět! Pokud musíte často zkracovat řetězovou nebo elektrickou pilu při každodenní práci, je vhodné pořídit si speciální nářadí, které vám práci usnadní a urychlí.

Mezi nástroje, které mohou usnadnit a urychlit proces odstraňování článků z řezačky, patří:

  • Děrovačka nýtů. Specializovaný stroj, který dokáže rychle odstranit nýty. Nejjednodušší nástroj, který se podobá lisu. Jejich sady se dodávají s příslušenstvím, které lze použít k bezpečnému odstranění nýtů.
  • Nýtovací a tvarovací stroj. Na takovém nástroji je instalován motor s redukční převodovkou. Tento nástroj umožňuje nýtování článků s roztečí 0,325 a 0,404 palce. Zakoupit speciálně takový obráběcí stroj pro domácí použití není vůbec racionální, protože je poměrně drahý.

Po sestavení nástrojů a materiálů se pusťte do práce.

Zkrácení řetězu řetězové pily vlastníma rukama

Existují i jiné metody odstranění nýtů pro zkrácení řetězu. Jsou prezentovány:

  • Pomocí smirkového plátna zbruste hlavu nýtu. Zajistěte, aby nedošlo k poškození sousedního článku.
  • Použití úhlové brusky. Nýt lze také odstranit úhlovou bruskou s použitím smirkového nebo brusného kotouče.
  • Použijte dláto a kladivo. Za tímto účelem upněte obrobek do svěráku za vodítka a pak nýty odštípněte.

Po odstranění dvou sousedních plochých nýtů je třeba článek oddělit. Toho se dosáhne tak, že se mezi spojovací desky vloží unášecí razník a pak se do něj trhavým pohybem udeří kladivem. Deska se nakonec musí sundat z nýtů. Pak můžete článek odpojit, odstranit a řetěz přinýtovat.

Řada řetězových pil neumí nýtovat řetěz, proto je tento postup obzvláště důležitý. Pro připojení potřebujete spojovací článek, který lze získat v každém obchodě s nářadím.

Důležité informace! Při nákupu spojovacího článku je třeba vzít v úvahu typ řetězu a jeho rozteč a profil.

Mnoho lidí používá takové články z nepotřebných řetězů, ale to se nedoporučuje. Nýtovaný spojovací článek musí být nasunut na řetěz a poté umístěn na kovadlinu otevřenou částí směrem nahoru. Nasaďte horní desku na nýt a lehce na ni poklepejte kladivem. Jakmile je deska pevně na místě, můžete ihned přistoupit k vyrovnání nýtovacího nástroje. To se provádí úderem kladivem do nýtu, přiložením unášeče nebo razníku na nýt. Druhý nýt je přinýtován podobným způsobem. Přítomnost boule na vyčnívající části ukazuje, že byl postup správně dodržen a je zajištěna bezpečnost.

Po dokončení práce zkontrolujte pohyb spojovaných článků řetězu. Nejprve je třeba seřídit napnutí a poté řetěz vyzkoušet při běžícím motoru. Těmito jednoduchými kroky prodloužíte životnost opotřebovaných nebo přetržených řetězů. Staré řetězy lze také namontovat na zkrácenou vodicí lištu tak, že nejprve nastavíte řezací nástavec na odpovídající délku.

Co lze vyrobit z řetězu motorové pily

Provizorní ruční pila vyrobená ze starého řetězu z motorové pily: fotografie výroby ručního zařízení krok za krokem.

Řemeslník našel využití pro starý řetěz z motorové pily a vyrobil z něj jednoduchou a praktickou ruční pilu. Kompaktní velikost pro použití v kempech.

Celý proces výroby je zachycen na těchto fotografiích. Zhotovte rukojeti pily ze čtvercové nebo kulaté trubky, odřízněte z trubky dva 12 cm dlouhé polotovary.

Poté musíte ve středu každé trubky vyvrtat otvor o průměru 10 mm, můžete nejprve vrtat vrtákem o menším průměru, poté vrtákem o průměru 10 mm.

Výsledkem jsou dvě takovéto rukojeti pil.

Vezměte řetěz z řetězové pily a řezte ho na jednom místě.

Nyní je třeba každý konec řetězu zasunout do otvoru v rukojetích a svařit jej svářečkou

To je vše, domácí ruční pila je připravena, použití zařízení je poměrně jednoduché, stačí hodit pilu na strom nebo větev a přitáhnout řetěz k sobě za rukojeti v pořadí. Jedná se o vynikající způsob řezání malého dřeva nebo větví.

vyrobit, řetězu, motorové, pily

Nízká hmotnost a solidní výkon se snoubí s kompaktními rozměry, takže tento dřevorubcův sen o ledové sekerce a kole, pile a navijáku.

Zajímavé domácí rukojeti pro motorovou pilu si může vyrobit každý, kdo umí pracovat se svářečkou, úhlovou bruskou a v případě potřeby se dokáže zapojit do soustruhu.

Zde je užitečná dobrá znalost konstrukce a kreslení, protože přesnost všech rozměrů a kvalita montáže jsou pro správnou funkci stroje poháněného řetězovou pilou nezbytné.

Aniž bychom zacházeli do technických detailů, podívejme se na některé z nejzajímavějších návrhů, které ji využívají.

První věc, která vás napadne, když přemýšlíte o tom, co můžete dělat s motorovou pilou, je použít ji jako pilu. Mnoho stavitelů používá tento nástroj k dělení kulatiny na špalky.

Kmen se pak velmi klidně narovná a čistě rozřeže po celé délce, bez viklání a šikmých spojů. Pokud takový vozík vybavíte čtyřmi zvedacími šrouby, můžete přesně nastavit tloušťku řezaného polena.

Lehký provizorní sněžný skútr z motorové pily je složitější než pila, protože zde musí být na volantu umístěna škrtící klapka, spojka a tlumící odpružení nosného rámu.

Pro zvýšení trakce je na hnací hřídel pásové pily namontováno tažné kolo s větším průměrem, než má hnací kolo řetězové pily.

S mechanismem řízení obvykle nebývá problém, protože je převzat z běžného jízdního kola nebo koloběžky a upraven tak, aby centrální osa pohybovala táhly, která otáčejí lyžemi. Výkon motoru sněžného skútru by měl být alespoň 5 koňských sil, takže pro tento účel je lepší použít motorovou pilu Ural.

Zimní nabídku podomácku vyrobených vozidel doplňují letecké sáně na bázi motorové pily, které jsou konstrukčně jednodušší než sněžný skútr. Hnací sílu zajišťuje vrtule velkého průměru, která přímo pohání benzinový motor.

Totéž by měli vědět ti domácí vynálezci, kteří by chtěli z motorové pily vyrobit vrtulník typu batoh. Takový stroj nepotřebuje jeden, ale nejméně dva motory, které pracují společně.

Toto vozidlo se nejčastěji vyrábí z principu, nikoli pro praktické použití. Hnací silou jeho tvůrce je touha vyzkoušet si své mechanické síly a dokázat ostatním, jak důmyslně tento řezný nástroj používá.

Základem konstrukce je obvykle dědečkova stará motorová pila Družba a stejně staré jízdní kolo, s nímž můžete provádět případné experimenty při úpravě rámu pro montáž pohonu.

Přenos síly se uskutečňuje přes dvojici převodů pomocí řetězu jízdního kola a spuštění takového podomácku vyrobeného zařízení připomíná přípravu na řezání palivového dřeva.

Méně obvyklé jsou pokročilejší modely, jejichž základem je horské kolo vybavené spolehlivými brzdami a tlumiči. Takový moped z motorové pily je vybaven převodovkou s převodovým poměrem 18:1 a variátorovým převodem, který umožňuje pohodlný pohyb rychlostí běžného jízdního kola.

Tento přístroj řetězové pily je poměrně jednoduchý, protože jeho hlavním úkolem je přenášet točivý moment z motoru pily na vrtuli. Domácí lodní motor nepotřebuje převodovku. Vyžaduje zhotovení pevného adaptéru na soustruhu z hnacího pastorku pily na hřídel vrtule. Můžete použít šroub z běžného lodního motoru.

Z řetězové pily je obtížné vyrobit plnohodnotný jednonápravový traktor, protože nemá dostatečný výkon a tažnou sílu. Ale nejednomu domácímu kutilovi se na jeho základě podařilo postavit lehký žací stroj.

Konstrukce takového stroje je velmi jednoduchá: motor otáčí dvojicí ozubených kol a přenáší zvýšenou trakci na jedno hnací kolo.

Nezáleží na tom, zda motor řetězové pily otáčí řezacím řetězem nebo šnekovým mechanismem sněhové frézy. Zde záleží na zručnosti a vynalézavosti tvůrce.

S motorovou pilou STIHL o výkonu asi 3 kW lze snadno sestavit docela dobrý nástroj na odklízení sypkého sněhu. Pro zjednodušení konstrukce někteří řemeslníci odmítají instalovat kola a používají obyčejné sáňkařské dráhy.

Nejodvážnější vynálezci už dlouho uvažují o možnosti použít motorovou pilu jako motor pro letadlo. Není však dostatečně silná, aby se dostala do vzduchu. Proto se ještě nikomu nepodařilo vyrobit z motorové pily vrtulník s batohem.

Toto zařízení je užitečné nejen při stavbě plotu nebo spirálového základu, ale také při zimním rybolovu, kdy musíte vyvrtat desítky děr v silném ledu.

Motorový naviják je velmi užitečné zařízení, protože vám pomůže nejen snadno vytáhnout zaseknuté auto, ale také zvednout těžké předměty do větší výšky, vytáhnout loď na souš nebo přemístit pokácený strom.

Mobilní agregát je sestaven na základě řetězové pily Ural nebo Družba. Skládá se z rámu, motoru s převodovkou, řídicí skříně, generátoru a propojovacích kabelů.

Bobři jsou ve volné přírodě vážnými konkurenty motorových pil. kromě samoostřících se zubů mají i další výhody.)

sdelaysam-svoimirukami.kapesní motorová pila

Na cestách, při rybaření, lovu nebo jen při odpočinku si mnoho rybářů, lovců a turistů do zavazadla naloží malou motorovou pilu. Nejčastěji jsou to malé nůžky na větve, kterými se řeže dřevo na topení. A co dělat pro milovníky pěší turistiky na dlouhé vzdálenosti? Do batohu si nemůžete dát motorovou pilu, a to ani malou, protože by nahradila všechny ostatní potřebné nástroje na batoh. A vyhlídka na to, že si vezme další váhu, dokonce i věc, potřebnou pro kampaň, není příliš optimistická. samozřejmě, že v batohu vždy najdeme místo pro malou sekeru, ale jsou chvíle, kdy potřebujeme motorovou pilu. Například odříznutí části silného kmene, který bude hořet celou noc. Suchý pryskyřičnatý kmen padlých jehličnatých stromů je neobyčejně tvrdý a člověk může strávit celou noc jeho sekáním malou sekerkou. Táborák není potřeba! V tomto případě nám velmi pomůže řetěz z této motorové pily, ze kterého vyrobíme kapesní motorovou pilu. Lze s ním poměrně snadno a rychle uříznout kmen stromu o průměru až 20 cm. Sestavení takové pily trvá půl hodiny. V kůlně se mi kromě jiného harampádí povaloval utržený řetěz z motorové pily, ze kterého jsem si vyrobil kapesní motorovou pilu.

můžete samozřejmě použít nový řetěz, ale podle mého názoru nebude nový řetěz tak účinný, protože jeho zuby jsou příliš široké, nejsou řádně vybroušené a nejsou vyvinuté. hůře se s ním pracuje. Na druhou stranu jsou u starých řetězů všechny zuby obvykle již tenké a obroušené, což je pro tento typ pily velmi výhodné.

Co byste měli vědět o řetězu motorové pily

Prvním krokem při výběru řetězu motorové pily je zjistit, jaký typ řetězu potřebujete. Hlavním kritériem pro klasifikaci řetězců je označení rozteče. rozteč řetězu je vzdálenost mezi nejbližšími zuby nebo mezi třemi čepy řetězu. Měří se v palcích a nejoblíbenější velikosti jsou 0,325; 0,375 a 0,404 palce. Každý typ je navržen pro své vlastní požadavky a výběr může spočívat v prostém přečtení návodu k použití řetězové pily. Každá pila je určena pro určitou rozteč a pouze profesionální pily mohou pracovat se všemi třemi typy v závislosti na pracovišti. Pro lepší pochopení jednotlivých typů se na ně podíváme postupně.

Ještě než začneme, je tu jedna důležitá poznámka: každý typ řetězu je určen pro určitý výkon a točivý moment řetězové pily. Čím menší je rozteč, tím nižší je účinnost řetězu a tím menší je síla potřebná k posouvání řetězu po dřevě. Čím delší je rozteč, tím vyšší je řezný výkon a tím větší je potřeba výkon. Na agresivitu pily má vliv také rozteč. Tím je myšlena nejen produktivita, ale také snadná obsluha. Zjednodušeně řečeno, čím větší je sklon řetězu, tím hůře se dřevo „trhá“, a tím větší je potřeba pracovní síla k jeho udržení. Větší rozteč řetězu navíc znamená větší rozměry článků, což znamená také širší řez, který je podobně náročnější na pevnost nástroje. Proto není vůbec praktické kupovat řetěz s velkou roztečí pro motorovou pilu s malým výkonem. může pilu jednoduše „zabít“. Přemýšlejte o! Přejdeme ke konkrétním velikostem.

Jedná se o nejmenší z výše uvedených velikostí a často nejběžnější. Vždyť domácí a poloprofesionální řetězové pily s nízkým výkonem jsou mezi lidmi nejoblíbenější a tento řetěz je určen právě pro ně. Doporučený výkon pro řetěz 0,325. 3 l. с. nebo ne více než 3.5 л. с. Pokud je vaše řetězová pila výkonnější, můžete zvážit použití řetězu o průměru 0,375″. Stále však záleží na stromu a pracovišti. Pokud jej používáte k prořezávání a kácení při prořezávkách nebo při stavebních pracích, je vhodnější 0,325″. Tento řetěz umožňuje hladší a pohodlnější práci a při řezání tolik „netrhá“ dřevo. A pro člověka i motor je taková práce vhodnější.

Proč jsme napsali dvě čísla? Dělení 3 číslem 8 je stejně jednoduché jako dělení 0,375. V označení se často používá 3/8 ve formě zlomku. Důvodem je, aby nedocházelo k záměně čísel 0,325 a 0,375, takže se nedivte, že řetěz 0,375 je těžké najít, stačí hledat označení 3/8.

Řetězy s označením 0,375 jsou méně oblíbené než řetězy s označením 0,325 a používají se v řetězových pilách s výkonem 4 litry. с. Takový řetěz lze použít pro řezání poměrně silných stromů a pro řezání středně velkých kusů dřeva. Jedná se o optimální velikost pro neprofesionální a profesionální pily.

Řetěz 0.404 se používá pouze u profesionálních pil. nástroj musí mít výkon alespoň 5.5 л. с. Pouze tak může motorová pila ukázat všechny své kvality jako rychlý a výkonný nástroj. Takový řetěz dokáže snadno pokácet obrovské stromy. Z toho je zřejmé, že pro slabé pily není 0,404t řetěz vhodný. Řetězové pily pro řetěz 0,404 se navíc vyznačují zvýšeným točivým momentem, bez kterého by se s roztečí těžko pracovalo jak člověku, tak stroji.

Když to shrneme, je nyní snadné. Je uvedeno hlavní kritérium výběru. označení ve vztahu k rozteči. Pochopit, co je v tomto ohledu potřeba, není těžké, stačí si otevřít návod k použití motorové pily nebo jednoduše porovnat výkon s výše uvedenými informacemi. Nezapomeňte však ještě na jednu důležitou věc. rozteč řetězu musí odpovídat rozteči hnacího řetězového kola a řetězového kola (řetězové kolo je často součástí lišty). To znamená, že pokud je vaše pila navržena pro rozteč 0,325, nebude tak snadné namontovat řetěz 3/8. Spolu s novým řetězem byste měli zakoupit i nové hnací řetězové kolo a novou vodicí lištu, jinak bude práce opravdu nemožná (opakujeme: nemožná kvůli rozdílu roztečí řetězových kol). A konečně, jsme uvedli tři typy řetězů ve vztahu k rozteči, oni vlastně existuje pět (další 1/4 a 3/4, to je 0,25 a 0,75 palce, v tomto pořadí), ale kvůli nízké popularitě, zejména v domácnosti, jsme o dalších dvou typech tichý.

naučit se, jak vybrat správný řetěz motorové pily, a získat odborné znalosti v této oblasti.

Rozdělení řetězových pil podle tloušťky ocasu.

tloušťka ocasu, přesněji tloušťka hnacího článku, je druhým výkonnostním parametrem pilového řetězu. mnozí si to možná neuvědomují, ale drážka lišty má u různých řetězových pil různou šířku, stejně tak jsou hnací články určeny pro různé lišty. Vyznačují se pěti velikostmi: 1,1 mm, 1,3 mm, 1,5 mm, 1,6 mm a 2 mm (0,043″, 0,058″, 0,063″ a 0,08″). Podívejme se na každou z nich zvlášť.

To je naprosté minimum a takové malé řetězy se používají pouze u spotřebních pil s nízkým výkonem. Není určen pro těžká břemena a náročnou práci.

Tato velikost se sice příliš neliší od první, ale je schopna zvládnout těžká břemena. A právě tento typ řetězce je na světě nejoblíbenější. Řetězy s hnacím ocasem 1,3 mm se používají nejen ve vysoce kvalitních a spolehlivých řetězových pilách pro domácí použití, ale i v poloprofesionálních strojích. Tyto řetězy jsou lehké a spolehlivé zároveň a čtenář si pravděpodobně vybere tento typ.

Třetí typ, který je spolu s předchozím velmi oblíbený, ale již u poloprofesionálních a profesionálních řetězových pil.

Jak vykovat nůž z řetězu motorové pily

Řetězy s tloušťkou hnacího článku 1,6 mm jsou silnější, a proto se používají pouze na profesionálních strojích.

A poslední typ, který umožňuje dlouhodobé používání řetězu při velkém zatížení. Je zřejmé, že takovou tloušťku lze nalézt pouze na výkonných, vysoce profesionálních strojích.

Závěr tohoto druhého odstavce je jednoduchý: čím silnější je hnací článek, a tedy čím širší je drážka v liště řetězové pily, tím vyšší je kvalita řetězu a jeho schopnost vydržet více použití. Jediné, co je důležité vědět, je, jaká lišta se používá nebo jakou šířku lze použít na vašem modelu řetězové pily. A při nákupu si zkontrolujte, zda kupujete správný typ, jinak si nebudete moci koupit nový.

Hloubka řezu a výška profilu řetězu.

Třetím faktorem, který charakterizuje pilový řetěz, je výška profilu, která udává hloubku řezu pily (je třeba dodat, že výška hraje také roli, ale hloubka řezu je hlavním parametrem). Čím vyšší je profil, tím hlouběji se řetěz „zakousne“ do dřeva, což vede k vyšší produktivitě. Čím menší je profil, tím tenčí jsou třísky, tj. řetěz se nezasekává hluboko do dřeva. Tuto hloubku lze upravit naostřením dorazů na jednotlivých frézách, ale u nového řetězu jsou tyto rozměry již určitého typu. Existují dva typy profilů: 0,025″ (0,635 mm) pro nízký profil a 0,03″ (0,762 mm) pro vysoký profil. (0,762 mm). vysokoprofilový řetěz. Tato informace musí být uvedena i ve specifikaci (často se uvádí pouze značky řetězů, které jsou vhodné a které již odpovídají správné velikosti). Není zde velký výběr, tyto informace jsou spíše orientační. Při vlastním broušení řetězů je třeba znát typ profilu, abyste jej mohli při broušení zarážek řetězu upravit do správného tvaru. V podstatě se však oba typy dělí na profesionální a hobby profily řetězových pil. Jsou tu však některé detaily. Profesionální řetězové pily nemají vždy vysokoprofilové řetězy, ale domácí pily jsou vždy vybaveny nízkoprofilovými řetězy. Pokud je nízký profil jasný, je třeba vyjasnit vysoký profil. Vytváří vysoce produktivní řetěz a zvyšuje vibrace a agresivitu řetězu, což již bylo zmíněno. Silné vibrace by vám znemožnily pracovat dlouhé hodiny v lese. V tomto bodě vývojáři překvapili: aby udrželi agresivitu na nízké úrovni, zohlednili také sklon řetězu. Pokud je totiž rozteč velká (což způsobuje vibrace) a profil vysoký (což také zvyšuje vibrace), pila sice řeže rychle, ale při dlouhých pracích je nepohodlná. A tato rovnováha se udržuje tím, že se nevybírají dvě, ale střídají se dvě nejúčinnější nastavení. To znamená, že pokud je rozteč velká. profil je nízký, pokud je rozteč malá. profil může být vysoký. Tato protiváha umožňuje, aby řetězová pila pracovala méně agresivně a zároveň efektivněji. Ale říci, který řetěz je lepší (s větším profilem a menší roztečí nebo s menším profilem a větší roztečí), je těžké, vše závisí na dřevě, pracovních podmínkách a každý případ je jiný, musíte to prostě vyzkoušet.

Ještě jedna věc stojí za zmínku: Profesionální pily používají řetězy s větším roztečí a vyšším profilem, pokud kácíte velké stromy, protože rychlost je v tomto případě nesmírně důležitá. Někdy může být profil ještě větší než ten, který jste právě uvedli, dokonce o 0,07″ (1,778 mm). (1 778 mm), ale používá se velmi zřídka a často se používá na strojních systémech pro kácení.

Obecně lze celý tento bod přičíst profesionálnímu používání seriózních řetězových pil. Pro běžného uživatele je tento parametr důležitý pouze při domácím broušení pily. Hloubkový doraz můžete řezat jen s trochou znalostí, jinak vaše motorová pila nebude řezat vůbec a určitě se unaví z vysokého zatížení.

Délka řetězu, lišty, počet zubů.

Parametrem délky řetězu není nutné se zabývat. není pro něj důležitá klasifikace. Existují řetězové pily s dlouhou vodicí lištou a s krátkou vodicí lištou. To závisí na výkonu řetězové pily a funkci vodicí lišty. Hlavní je pochopit, jaká rozteč je pro výběr řetězu nutná a kolik článků (správně počet ocásků) by měl mít. I když někteří prodejci popisují řetězce právě podle jejich řezacích zubů, a těch je o polovinu méně. Pokud jde o délku tyče, ta je vždy jasná sama o sobě a nemusíte si ji pamatovat (i když můžete prodejci sdělit značku a délku tyče, snadno porovná velikost i s těmito údaji). Nejdůležitější při zohlednění těchto vlastností je uvědomit si, že každá řetězová pila je určena pro svůj typ řetězu a že delší vodicí lišta je vždy kontraindikována. Proto nikdy nezvětšujeme ani nezmenšujeme rozměry (nemyslíme si, že kratší řetěz přinese menší zatížení a je to dobře, ne, tím začínáme řetězové sadě škodit), pro každý výkon máme vlastní velikost a nikdy bychom se od těchto údajů neměli odchýlit ani v tomto, ani v jiných směrech. A pokud existuje malá možnost změny délky tyče, je vše povinně předepsáno v technických specifikacích.

Opět budeme hovořit z profesionálního hlediska, proto ti, kteří si chtějí koupit řetěz pro domácí a nikoli profesionální motorovou pilu, mohou některé body přeskočit, pokud si to přejí. Podívejme se tedy na další odborný termín. typ frézy. Existuje mnoho druhů řezacích článků z hlediska jejich tvaru, ale lze rozlišit pouze dva hlavní: levnější a štípací typ. Pro každou pilu a každé použití je optimální výběr. Zvažte každou z nich zvlášť.

5.1. Odkaz na sekáč.

Pokud se na tento obrázek podíváte blíže, uvidíte, jaký tvar má držák. V řezu připomíná číslo sedm, a proto se mu přezdívá „sedmička“. Tento profil je považován za nejlepší pro rychlou a kvalitní práci. Celá pracovní plocha je rovná a rovnoměrně řeže do dřeva. U profesionálních pil se nejčastěji používá levnější typ. Ale jako vždy, to nejlepší pro danou práci má mnoho negativ. Největší nevýhodou je, že se tyto řezné články obtížně brousí. Při sebemenší odchylce od správného úhlu se veškerá výhoda pluhu ztrácí. Dalším problémem tohoto typu spoje je jeho citlivost na nečistoty a písek, což je při práci se dřevem vždy problém.

5.2. Štěpkovací fréza Odkaz.

Typ štěpkovače neboli štěpkovač má jiný tvar. V řezu tento typ připomíná srp, a proto má tento profil další dva oblíbené názvy. „srp“ a „srp“. Kontaktní plocha takového článku je pochopitelně větší než rovina, což má za následek vyšší zatížení a horší řezný výkon, ale jsou zde i pozitiva. Řetěz typu štěpkovač se mnohem lépe čistí a nemusí se příliš přesně brousit.

Nyní shrňme, co bylo řečeno o profilech řezacích odkazů. Jak vidíte, každý typ má své výhody a nevýhody, takže nelze říci, který je lepší a který horší (i když srpová tyč je ze své podstaty účinnější). Jednoduše zvažte okolnosti a místo práce a podle toho vyberte řetěz řetězové pily. Mnoho lidí často používá dva typy, protože výměna řetězu není tak složitá. Za zmínku stojí pouze to, že tyto dva typy jsou základní a existují i typy sekundární, které si vzaly něco z jednoho profilu a něco z druhého. Můžete si tak zvolit optimální profil pro daný druh dřeva, pro teplotu vzduchu, vlhkost a dokonce i pro zanesené podmínky na vašem pracovišti. Chtěli jsme zmínit ještě jednu vlastnost, která je při výběru řetězu důležitá.

O řetězové sekvenci.

Tento bod by mohl být vynechán, ale na trhu se může vyskytnout jakákoli neplecha a je lepší zvolit řetěz pro motorovou pilu proti špatné víře. Pokud tedy vezmete jakýkoli standardní řetěz, budete mít vždy dva ocásky na jeden řezací článek (dva hnací články). Jedná se o normu, kterou dodržují všichni výrobci řetězů řetězových pil. Na trhu se však vyskytují i řetězy s menším počtem řezných článků, tzv. řetězy s polovičním přeskokem a řetězy s přeskokem. V prvním případě se do každé druhé dvojice řezných zubů vloží další spojovací článek. Ve druhém případě je mezi každým řezným zubem namontován další článek. Standardní řetěz se 64 hnacími články (ocásky) musí mít 32 řezných zubů, tj. 50. V případě řetězu s poloviční kůží bychom však již získali 40 % pracovních zubů a s přesmykem bychom získali 37 %.5%. Odpovězme si nyní na hlavní otázku. proč takové řetězy vyrábět?? Je to jednoduché, v řetězu jsou cenné pouze řezné zuby, které se vyrábějí speciální technologií, mají povrchovou úpravu a jsou mnohem dražší než spojovací články. Pokud nemůžeme řetěz zkrátit, můžeme jeho cenu výrazně snížit vynecháním řezných prvků. Můžete je tedy prodávat levněji a zároveň na nich vydělat. Tento řetěz má však pouze jeden negativní vedlejší účinek. zvyšuje agresivitu pily, snižuje její výkon a dokonce zvyšuje opotřebení pily i samotné pily. Nedoporučuje se takový řetěz kupovat, jeho levnost neospravedlňuje další opravy a efektivitu práce. Kromě toho takové řetězy nevyrábí žádná továrna, vše se vyrábí doma z továrních řetězů (v lepším případě), takže je jasné, že kvalita montáže a životnost samotného řetězu je několikanásobně snížena. Při nákupu řetězu na trhu se pečlivě podívejte na pořadí článků, abyste náhodou neohrozili svůj nový stroj tímto oblíbeným způsobem.

Jak a kdy koupit nový řetěz.

Prvním a hlavním kritériem, které odhaluje opotřebení, je natažení řetězu na mezní hodnotu. Je zřejmé, že pokud již nelze řetěz utáhnout, vyplatí se opotřebovaný řetěz vyměnit. Ale není to tak jednoduché, není to jízdní kolo, kde je výměna řetězu jednoduchá. Pneumatika a hnací řetězové kolo se kvůli konstrukčním vlastnostem více opotřebovávají, takže nový řetěz na staré pneumatice a řetězovém kole bude vždy nepříjemný, což nakonec povede k ještě většímu opotřebení. Platí pravidlo, že řetěz se opotřebovává 2-3krát rychleji než pneumatika a řetězové kolo, takže se vyplatí použít nějaký trik, aby se prodloužila jeho životnost. Například máte novou motorovou pilu a hodláte ji používat dlouhou dobu (pokud jste si ji koupili na pětiminutovou dílnu jednou za rok, stačí vám i jeden řetěz na celý život). I v tomto případě si musíte koupit tři řetězy najednou, abyste byli efektivní (různé rozteče a různé typy řezných zubů v případě, že máte profesionální nástroj). Pak po několika hodinách práce s jedním řetězem vyměníte řetěz za jiný a tak neustále střídáte celou sadu (a nezapomeňte otáčet pneumatiky, také to vyžaduje rovnoměrné opotřebení). V konečném důsledku se všechny tři řetězy postupně roztáhnou a opotřebují spolu s lištou a řetězovým kolem, a když už je nelze roztáhnout, můžete rovnou vyměnit všechny řetězy, lištu a řetězové kolo. Věřte mi, že tento přístup vám přinese mnohem lepší životnost než nasazení nového druhého řetězu na již opotřebovanou pneumatiku. Také řetěz, který byl natažen téměř na doraz, se bude chovat plynuleji a účinněji než nový řetěz na staré pneumatice a řetězovém kole.

Podélný a příčný typ.

vyrobit, řetězu, motorové, pily

Dalším důležitým parametrem je klasifikace řetězů v závislosti na způsobu řezání dřeva. A když se podíváte na jeho podstatu, je jasné, že jsme ho měli dát na první místo, protože je tak důležitý. Proč je tedy na konci??

Nejprve si řekněme, co jsou to podélné a příčné typy řetězů. To je snadné. podélné řetězy jsou vhodné pro podélné řezání dřeva, zatímco příčně řezané řetězy jsou vhodné pro příčné řezání dřeva. Mistři chápou, že rozdíl v odporu dřeva je v obou případech odlišný a že pro příčnou práci. není třeba ostrý úhel, ale pro podélnou práci. jsou nástroje velmi ostře nabroušené. U řetězových pil jsou tyto parametry: 25-35 stupňů pro příčné řezání; 5-15 stupňů pro podélné řezání. Tyto vlastnosti lze vyčíst z řetězu a dokonce je lze vidět pouhým okem na samotných řezných zubech. Mimochodem, každé dřevo má také rádo jiné úhly, takže pokud se dřevem pracujete profesionálně, vyplatí se podívat se na tyto parametry zvlášť.

Podívejme se, proč byl tak důležitý parametr na konci vynechán. Je to zcela triviální, řetězové pily se často používají k příčnému řezání. Při podélném řezání se nejčastěji používá kotoučová pila, která je pro tento účel efektivnější. A proto je poptávka po podélných řetězech tak nízká, že se trh jejich vývojem příliš nezabývá. Proto je velmi, velmi těžké najít na trhu podélný řetěz. Většina lidí si vybírá typ s příčným řezem, a proto jsme jej odsunuli na samý konec. A to je poslední parametr pro klasifikaci řetězů řetězových pil.

Pokusme se vše zjednodušit pro běžného člověka a omezit všechny pokyny na několik návrhů, které pomohou vybrat řetěz pro motorovou pilu, aniž bychom se zbytečně nořili do podstaty tak složitého nástroje. Pro domácí (ne profesionální) řetězové pily, tento přístup bude aktuální, a znovu přečíst vše napsáno, stojí pouze pro profesionály. Prvním krokem při výběru řetězu pro motorovou pilu je přečíst si návod k obsluze. Pokud není k dispozici, vyhledejte svůj model pily na internetu a zjistěte všechny důležité funkce. A abyste mohli jít nakupovat řetěz pro své domácí nářadí, stačí si zapsat následující údaje: značku řetězové pily (abyste si mohli koupit řetěz od stejného výrobce), počet hnacích článků (přesně hnacích článků, nikoli řezných článků), šířku drážky lišty (nebo šířku hnacího článku, ocasu) a délku lišty (pokud máte počet hnacích článků, můžete to vynechat). Znalost všech těchto parametrů nám pomůže vybrat správný pilový řetěz. Pokud znáte pouze značku, můžete se zranit. Koneckonců existují technologické prvky i u známých značek, kde jsou řetězové kolo, pneumatika a řetěz z nějakého důvodu nahrazeny podobnými, ale odlišnými typy. A je obzvláště důležité znát všechny uvedené údaje, pokud máte pilu levné domácí výroby nebo z Číny (možná falešnou značku), zde koupit úplně jiný řetězec není obtížné, vidíte sami, vlastnosti jsou mnohé. Dávejte proto pozor! A pro profesionály: nezapomeňte si vše výše uvedené několikrát přečíst. Po proniknutí do podstaty se každý naučí všemu co nejsprávněji porozumět, což v budoucnu jistě pomůže, aby i dobrá motorová pila byla ještě účinnější a spolehlivější.

Teoreticky jsme o řetězové pile řekli vše, co je třeba říci. Pokud ne všechny, pak alespoň poměrně rozsáhlý materiál. V tomto článku najdou mnoho užitečných informací i profesionálové. Je však třeba připomenout, že jsme se zde nezmínili o broušení řetězu, jeho výkonu, správném napnutí, a tyto informace jsou pro životnost nesmírně důležité. A pokud si vybereme správný řetěz, zničíme všechny jeho vlastnosti, pokud se nebudeme držet dalších pravidel. Chcete-li tedy používat řetězovou pilu co nejefektivněji, prostudujte si tento doplňkový materiál. I naše webové stránky nabízejí pro řemeslníky řadu užitečných informací, které budou v budoucnu stále více doplňovány. Chtěli jsme vám prozradit, jak vybrat řetěz pro motorovou pilu, a jistě budete souhlasit, že se nám to podařilo.