Jaké jsou základní součásti skládačky pro obrábění kovů?

Jaké jsou základní části skládačky?

Umělecké zpracování plechu je známé již od starověku. V mnoha světových muzeích se uchovávají kovové práce mistrů starověkého světa, středověku a novověku. Umělecké zpracování kovů je od pradávna rozšířené i u nás. Především je třeba jmenovat skytské umění uměleckého zpracování kovu, které spadá do VII.-IV. století. B.C.э. Nejjednodušší je technika „řezání kovů“ vroubkovaný kov (Další názvy tohoto umění: dláta, dláta železo). V dávných dobách se řezaný kov používal k čalounění dřevěných truhel, beden a kufrů. Kov se používal na zdobení střešních přesahů, komínů a korun komínů. Meteorologické větrolamy, svícny a kryty klíčových dvířek.

Pro zvýšení výraznosti prořezávaného kovu byl někdy potažen barevným látkovým podkladem, obvykle červeným. Někdy je toto pozadí pokryto průhlednými slídovými destičkami, na nichž je upevněn kovový vzor. Takovou výzdobu použili ruští řemeslníci například na masivních dveřích katedrály Nanebevzetí Panny Marie v Rostově Velikém.

K výrobě uměleckých děl z řezaného kovu se používá měděný, mosazný, bronzový, hliníkový nebo ocelový plech.

Práce začíná rovnáním připraveného kusu plechu (techniky rovnání jste se naučili v 5. třídě). Vzor se poté označí. Za tímto účelem se na obrobek položí kopírovací papír a na něj se umístí kompoziční vzor. Kresba se přenáší na desku tvrdou tužkou nebo kuličkovým perem bez pasty. Pečlivě přelakujte bezbarvým lakem, aby se otisky nerozpadly. Pro přesnější značení se rýhovací linie lehce obkreslí rýhovací škrabkou.

Při řezání uzavřených kontur se do kovu vyvrtají otvory. Pokud jsou rozměry obrysů malé, jsou rozřezány (rozšířeny) na požadované rozměry pomocí smirkových desek. Při vyřezávání obrysů složitých tvarů a větších vzdáleností použijte skládačka na lavici.

Stolní skládačková pila je lehká šavlová pila s jemným kotoučem. Zuby skládačky směřují k rukojeti, takže pokud deska leží vodorovně, pilujte shora dolů. Techniky práce s touto přímočarou pilou jsou stejné jako u truhlářské přímočaré pily při řezání překližkových obrobků (tyto techniky jste se naučili v 5. třídě). Při vyřezávání kontur v plechu se používá také pilový stůl. Obrobek je třeba přidržovat volnou rukou, aby při práci nepřeskakoval. Řezání byste měli vždy začít nikoli od obrysu, ale od vnitřní strany vzoru.

Při řezání velmi tenkého kovu, tenčího než 1 mm, je lepší jej vložit mezi dvě překližkové desky, upevnit je v rozích k sobě a řezat dohromady.

Po vypilování všech kontur se ostré hrany očistí (pilníky nebo pilníky) a povrch dílu se vyleští nejprve hrubým a poté jemným brusným kotoučem. Pro dosažení zrcadlového lesku se povrch otře plstí nebo hadříkem brusná pasta (např. s GOI pastou).

Broušené a leštěné kovové povrchy mohou být potaženy trvalými chemickými sloučeninami, které na kovu vytvářejí různobarevné vrstvy (tuto práci provádí pouze učitel). Dokončení lakováním povrchu.

Připevněte hotový vzor na obrobek (např. kazetu) pomocí malých hřebíčků, které mohou sloužit i jako dekorativní prvky. Chcete-li, aby byl design dekorativnější, můžete vložit barevné pozadí.

Při označování obrobku nezasouvejte hoblík do kapsy kabátu.

Pracujte s pilníky, skládačkami s bezpečně upevněnými a funkčními rukojeťmi.

Bezpečně připevněte stůl skládačky k pracovnímu stolu. Při řezání s přímočarou pilou netřeste, nenaklánějte se nízko nad obrobek

Výroba výrobků technikou kerf

Přemýšlejte o výrobku, který byste chtěli vyrobit (přívěsek na klíče, znaky na výstřižky, ozdobné předměty na kůži nebo textil, obaly na klíčové dírky atd.).). Vyberte si vhodný vzor z knih a časopisů nebo si ho nakreslete sami.

Příprava plechu (měď, mosaz, hliník, ocel) k řezání.

Pomocí obkreslovacího papíru obkreslete obrysy vzoru na obrobek.

Zvažte značení. Určete a vyznačte otvory, které se mají vyvrtat.

Dokončete vnitřní a vnější obvody pomocí vhodných nástrojů.

Obrobek brousíme smirkovým papírem a brusným papírem.

Lakování obrobku.

Nové podmínky: Řezání kovů (zkosení, děrování železa), skládačková pila, brusná pasta (pasta GOI).

Kde se používala a používají pilařská řemesla?

Uveďte postup prací při zhotovování výrobků technikou řezání kovů.

Jaké jsou hlavní části skládačky??

Jak se vyřezávají velmi tenké kovové předměty?

Jaké nástroje se používají k odjehlování, broušení a leštění povrchu obrobku??

jak vypadá, k čemu slouží skládačka, jaké jsou hlavní části skládačky, vybavení, typy, práce se dřevem, bezpečnostní opatření

Přímočará pila je ruční nebo elektrický nástroj pro tvarové, přímé řezání různých materiálů. V závislosti na vlastnostech a konfiguraci čepele lze pracovat se dřevem, keramikou, plastem a dokonce i se sklem. Liší se nejen funkčností, ale i rozsahem použití. Je nepostradatelným nástrojem pro úkoly, které nelze provést ruční nebo kotoučovou pilou.

Co je to skládačka?

První skládačky byly vynalezeny v polovině 16. století.

V té době se jednalo o primitivní konstrukci, která se skládala z rámu ve tvaru písmene U nebo U, pracovního nože a pilového kotouče.

Existovala závažná nevýhoda. pro práci s jakýmkoli materiálem bylo nutné ručně nastavovat napětí, což komplikovalo řezání.

Dnešní ruční modely nemají žádné změny v konfiguraci, ale přibyly prvky pro napínání skládačky (první upínací mechanismus byl patentován v roce 1876).

Skládačková pila je nástroj pro provádění detailních nebo přesných řezů do dřeva nebo jiných materiálů. Používá se ke složitému řezání dřeva, kovu, keramiky a kompozitních materiálů. Skládá se z kovového rámu s upínacím systémem, rukojeti a pracovního kotouče. pilového listu se zuby různých délek a velikostí. Řezný kotouč se pohybuje pouze v jednom směru a pro změnu roviny řezu je nutné obrobek nebo pilový kotouč otočit.

Důležité! Skládačka má řadu omezení. Bez vodicí roviny je obtížné provádět rovné a rovnoměrné řezy pod úhlem 90°.

Co pro?

Skládačková pila má široké uplatnění v truhlářství a dřevařství, kde se používá k výrobě dekorativních, tvarových a vzorovaných prvků.

Lze jej použít k řezání dřevotřískových desek, dřevovláknitých desek, překližek a dalších dřevěných materiálů.

V závislosti na vlastnostech nástroje (ruční nebo elektrický) se tloušťka řezu může pohybovat mezi 3 a 50 mm.

Kromě dřeva se skládačková pila používá také k opracování křehkých materiálů, jako je keramika, sklo, sádrokarton a měkké kovy. Umožňuje provádět řezy v místech, kde je použití silných nástrojů příliš těžkopádné. Při práci s takovými obrobky jsou zapotřebí speciální typy nožů. s jemnými zuby, brusným prachem, karbidovými hroty. Skládačky pro šperkařské práce jsou samostatnou kategorií.

Zajímavé video s ukázkou toho, co všechno se dá udělat se skládačkou:

Existuje několik typů skládaček v závislosti na konstrukci a použití. Oddělte profesionální (montér) a domácí modely, které se liší výkonem, frekvencí pohybu pily, variabilitou materiálů pro práci.

Manuální

Nejjednodušší model skládačky. Skládá se z rámu, pilového kotouče se zuby, upevňovacího mechanismu. Má nízkou rychlost řezání, pilový kotouč se často rozbíjí kvůli proměnlivé rychlosti zatížení. Nejlepší pro velmi drobné práce, vytváření dekorativních předmětů (suvenýry, řemeslné výrobky a drobné dekorativní prvky).

Nižší náklady. Životnost a opotřebení hlavní konstrukce není omezena. Drátové pily se doporučují používat s robustními modely z kovových slitin odolných proti korozi. Umožňuje mělký řez až 15 mm, což je dostatečné pro většinu domácích aplikací.

Důležité! Při výběru ruční skládačkové pily je třeba věnovat pozornost vlastnostem přípravku. Nekupujte modely se záchytem čepele. rychle se zlomí a nelze je opravit.

Elektrický

Moderní verze klasické ruční skládačky s rozšířenými funkcemi.

Skládá se z elektrických a mechanických částí.

Elektrické skládačky poháněné převodovým motorem.

Zajišťuje sílu a frekvenci pohybu lopatek. Součásti konstrukce:

Elektrické skládačky lze vybavit dalšími díly a možnostmi. Patří mezi ně kyvadlový provoz (zvýšený pohyb kotouče), tryska pro připojení vysavače, úhel a aretace otáčení skládačky. Výrobci přidávají laserové ukazovátko, osvětlení a ochranný plastový kryt pro lepší viditelnost řezu. Nářadí je napájeno odnímatelnou baterií, kterou je třeba průběžně dobíjet, ze zdroje stejnosměrného proudu (síť 220 V).

Elektrická verze si na rozdíl od ruční verze poradí s hustými a silnými materiály. Zvýšená řezná rychlost, pilový kotouč se pohybuje konstantní frekvencí, což zvyšuje životnost pilového kotouče.

Bezpečnost při práci se skládačkou a pracovní postupy:

Důležité! Výrobci vyrábějí skládačky v profesionálním a domácím segmentu. Při rozhodování o modelu je důležité vzít v úvahu úkoly a objem práce, kterou je třeba vykonat.

Stolní počítač

Různé typy elektrických skládaček. Stacionární modely jsou optimálním řešením pro továrny, truhlárny a řemeslnické dílny. Nástroj je bezpečně upnutý k vodorovné ploše, což zvyšuje nejen jeho výkon, ale také bezpečnost. Tryska pro odvod třísek, vodicí plocha pro přesné řezání obrobků.

Stolní modely prokazují kvalitu řezu, při správném používání pila vydrží déle. nevýhody. vysoké náklady, napjatý časový plán na konkrétní místo v dílně. Skládačkové pily jsou schopné řezat téměř všechny druhy materiálů, ale vyžadují výměnu pilového listu v závislosti na prováděném úkolu.

Šperky

Nejkompaktnější řada skládaček. Potřebné pro drobné práce, např. výroba nebo oprava šperků, hodinových strojků. Vzhledově podobný klasickému ručnímu nářadí, ale s menšími rozměry. Existují modely, které dokáží řezat kov nebo dřevo pod mikroskopem. Čepel je tenká a díky napětí po nastavení je schopna řezat i velmi tvrdé kovy.

Skládačka. nástroj pro řezání, tvarové řezání materiálů různé hustoty. Může být ruční nebo elektrický. V závislosti na jejich konstrukci se rozlišují stolní (stolní skládačky nebo krosny) a šperkařské skládačky. Nástroje pro obrábění dřeva se používají k přesným řezům tam, kde nelze použít běžnou nebo kotoučovou pilu, úhlovou brusku nebo okružní pilu.

Kvízy „Práce se dřevem“, 5. třída

Kontrolní testové úlohy jsou určeny k ověření znalostí žáků v oblasti zpracování dřeva, třída 5. Pro použití v této aktivitě jsou k dispozici vzorové testy a klíč odpovědí ke každé otázce.

Zobrazit obsah „Testy pro práci se dřevem, 5. třída“

ZÁVĚREČNÉ TESTY TECHNOLOGIE.

Zpracování dřeva, 5. třída

Jaké je povolání pracovníka, který se zabývá ruční prací se dřevem??

Jak je pracoviště vybaveno pro zpracování dřeva?

b) Technologie pro lékařské nástroje;

□ c) Technologie pro přeměnu materiálů, energie a informací;

d) technologie pro konstrukci letadel a kosmických lodí.

Který druh dřeva není jehličnatý??

Který druh řeziva se nazývá dřevo??

□ a) řezivo do tloušťky 100 mm a šířky větší než dvojnásobné;

□ b) řezivo o tloušťce a šířce větší než 100 mm

c) strany kmene, které zbyly po jeho rozřezání.

□ a) lisované listy z napařeného a nařezaného dřeva na nejjemnější vlákna;

b) desky získané lisováním pilin, hoblin a dřevěného prachu

c) tenké dřevo vyrobené hoblováním nebo loupáním.

□ a) řezivo o tloušťce menší než 100 mm a délce menší než dvojnásobek;

□ b) řezivo složené ze tří nebo více vrstev dýh;

c) řezivo získané podélným rozřezáním kmene na polovinu.

□ a) grafické znázornění provedené rukou, které ukazuje rozměry a shodu s předpisy

□ b) grafické znázornění provedené kreslícími nástroji

c) ručně kreslené trojrozměrné zobrazení.

Obrys dílu je znázorněn na výkresech:

□ a) Kreslení čar a bodů na obrobek pro vyznačení bodů obrábění;

□ b) kreslení doplňkových, pomocných čar při výrobě obrobku;

□ c) kreslení bodů na obrobku pro kreslení čar.

Která hrana se nazývá základní hrana?

□ b), který slouží jako základ pro další značení;

Které z následujících nástrojů se používají k označování obrobků ve dřevě??

□ a) tvorba třísek při řezání;

□ b) řezání dřeva pilou na kusy;

jaké, jsou, základní, součásti, skládačky

Jaký je rozdíl mezi podélnými a příčnými pilami??

□ a) truhlářská operace spočívající v odřezávání tenkých vrstev dřeva z povrchu obrobku

c) odřezávání obrobku za vzniku třísek.

Hladkého a rovného povrchu obrobku ze dřeva se dosáhne:

Který z nástrojů se používá k vrtání??

Který otvor se nazývá průchozí otvor??

□ a) Řezání po celé délce obrobku;

Jaké jsou hlavní části hřebíku?

Jaké nástroje se používají k přibíjení hřebíků?

Jaká přírodní lepidla se používají při práci v dílně??

Jaký nástroj se používá k odjehlování dřeva?

Konstrukce a vlastnosti

je třeba hned na začátku poznamenat, že nástroj je rozdělen do dvou velkých tříd: ruční a elektrické skládačky.

První z nich je vhodnější pro jemnou práci s detaily, zatímco druhý se používá hlavně pro rychlé děrování nebo přímé řezy.

Konstrukce ruční skládačky je velmi jednoduchá a skládá se z následujících prvků:

Obloukový kovový rám malých rozměrů.

Vyrábí se převážně ve tvaru ocelového písmene „P“ nebo „C“.

Jeho hlavním rysem je velká mezera mezi horní částí a nataženou lopatkou.

Tím je zajištěno, že se rám neopírá o okraj obrobku.

Pokud chcete provést řez v linii sečení, která nesmí přesahovat obrobek, vyvrtá se do ní otvor.

Poté se čepel vyndá z rámu, protáhne se otvorem a znovu se připevní k rámu.

Čepel je pracovní, jemně ozubená řezná část nástroje.

Napnuté mezi konci rámu (zajištěné spojovacími prvky).

Má jednu velkou nevýhodu. má nízkou mechanickou pevnost, což spolu s malými rozměry rámu znemožňuje řezání daleko od okrajů obrobku.

Samotná čepel se často zlomí a ulomí.

Rukojeť je prvek, který je připevněn na jedné straně rámu a je navržen tak, aby se nástroj pohodlně držel jednou rukou.

Vyrobeno ze dřeva, kovu nebo plastu.

Standardní elektrická skládačka se skládá z:

  • Kryt se snadno ovladatelnou rukojetí a tlačítkem pro spuštění, ve kterém jsou ukryty všechny elektrické prvky.
  • elektromotor s převodovkou.
  • Kmen.
  • Pily.
  • Vodicí opěrná rovina připevněná ke spodní straně karoserie.
  • Různé volitelné doplňky pro pohodlnou práci: světlo, přepínač funkce kyvadla, přídavný vodicí mechanismus, laserové ukazovátko atd.

Princip činnosti skládačkové pily spočívá ve vratném řezném pohybu při vysoké rychlosti.

Je upevněn v tyči, která se pohybuje pomocí přenosu výkonu z motoru přes převodovku.

Řezání probíhá kolmo k pracovní ploše.

rozměry a hmotnost

Nejběžnější ruční přímočaré pily mají hmotnost 285 g, délku čepele 130 mm a hloubku řezu 300 mm.

Lze však nalézt i nástroje s následujícími rozměry

Parametry typických skládaček:

Jak opravit skládačky vlastníma rukama, co potřebujete vědět

K řezání plechu se používá nástroj, jako je elektrická přímočará pila. Lze jej použít nejen k řezání dřevotřískových desek, dřevovláknitých desek, překližek a dalších deskových materiálů ze dřeva. Tento nástroj se používá také k řezání plechů, jako je pozinkovaný plech, nerezová ocel atd.п. K tomu musí být nástroj navržen s čepelemi vhodnými pro danou aplikaci. Při používání často vznikají různé závady, se kterými si poradí každý řemeslník. Než začnete s vlastní skládačkou, musíte pochopit, jak je tento nástroj konstruován a jak funguje.

Plán. Osnova lekce „Kovový propylén

Vezměte prosím na vědomí, že v souladu s federálním zákonem č. 273-FZ „O vzdělávání v Ruské federaci“ v organizacích provádějících vzdělávací aktivity, školení a vzdělávání studentů se zdravotním postižením je organizována jak společně s ostatními studenty, tak v samostatných třídách nebo skupinách.

Sekce Umělecká řemesla a kovy

Téma lekce: Kovový propylén

Cíl lekce: studium nového typu uměleckého zpracování kovů technikou vrubování

Seznámit žáky s nástroji pro vysekávání; profese specialistů na vysekávání.

rozvíjet kreativní myšlení, schopnost kreslit náčrty a vyrábět přívěsky, klíčenky.

Rozvíjet zájem o zámečnické a výrobní obory, respekt k lidem při práci.

Didaktická nabídka: prezentace nápisu zámečnická dílna, sbírky „Domácí zvířata“, „Africká zvířata“, „Mořská zvířata“, klíčenky a práce žáků 7.-9. tříd.

Klíčová slova: Jigsaw Metal (chipping, punching), jigsaw (skládačková pila). Brusivo (pasta GOI), kelímek, dláto.

Poznámky k metodám výuky

Připomeňte žákům, že je třeba dělat si poznámky do sešitu

Který druh kovovýroby se učil v minulé lekci?? Jak se basmah liší od ražby do fólie? Co je podstatou výroby basmy?? Které kovy jsou pro tuto techniku vhodné? Kde se používá basmé?

Odpovězte na otázky. Nakreslete vzor základní značky na tabuli.

Zpochybňování. Zhodnoťte nejaktivnějšího žáka.

Povrchová úprava pro dosažení zrcadlového lesku

Účast na konverzaci. Opakujte sekvenci řezání.

Ptejte se na nástroje pro řezání kovů, skládačky, GOI pasty, značky, podívejte se na způsoby použití nástrojů pro řezání kovů. Samostatně si přečtěte bezpečnostní pokyny v učebnici technologie.

Nakreslí si do sešitu 3 návrhy přívěsků na klíče nebo přívěsků, vybere nejlepší z nich, připraví si nástroje na pracovním stole, vybere si obrobek a vyrobí přívěsek na klíče podle návrhu. Pokyny pro práci s ručním instalatérským nářadím a vrtačkami IOT 51,52.

Nakreslete náčrtky, vyberte nejlepší náčrtek, nasa obléknout se, uspořádat pracoviště a začít čmárat.

Učitelé na studentských pracovištích. Asistence při vrtání obrobků.

Praktická práce. Práce na pracovním stole s použitím nástrojů

Shrňte. Analyzujte všechny přívěsky na klíče, diskutujte o výsledcích práce.

Jak se vyrábí výrobky z tenkého kovu řezaného? Jaké nástroje se používají k odjehlování, broušení a leštění povrchu obrobku?? Jaké nástroje jste dnes použili poprvé?? Líbila se vám práce?

Vysvětlete důvody nesouladu mezi vzorem a kroužkem na klíče. Důvody obtíží. Odpovězte na otázky

Výroba výrobků technikou řezání kovů

1 Zvažte, jaký výrobek chcete vyrobit (přívěsek na klíče, plaketu, přívěsek). Nakreslete náčrtek nebo si vyberte obrázek z internetu či knihy.

2 Příprava plechu (měď, mosaz, hliník, ocel) pro práci.

3 Obkreslete obrys kroužku na klíče na obrobek podle vzoru.

4 Zvažte značení. Určení a označení vrtných bodů.

5 Dokončete vnitřní a vnější kontury pomocí pilníků, pilníků, smirkových desek.

6 vyleštěte povrch pastou GOI a plstí.

7 Právě vyrobený kus nalakujte.

Umění zdobení plechů je známé již od starověku Mnoho muzeí po celém světě má stále

kovolitectví starověkých a středověkých řemeslníků. Umělecká díla s kovem byla na území naší země rozšířena již od starověku. Především je třeba jmenovat skytské umění uměleckého zpracování kovů, které se vztahuje k VII.-IV. století. BC.э. Nejjednodušší technikou je použití nástroje na opracování kovů Piercing metal (další názvy tohoto umění: reliéf s dláty, reliéf s dláty železo). Malé dřevěné krabičky, truhličky a truhly byly v dávných dobách obloženy mlýnskými kameny.

Technikou kovového děrování se zdobily střešní přesahy, komíny a koruny komínů. větrolam, svícny a kryty klíčových dírek.

Pro zvýraznění výrazu kovového prořezu se někdy pod něj umísťoval barevný látkový podklad, obvykle červený. Někdy bylo toto pozadí pokryto průhlednými deskami ze slídy, na nichž byl upevněn kovový vzor. Takové ozdoby používají například ruští řemeslníci při výrobě masivních dveří chrámu Zesnutí Panny Marie v Rostově Velikém.

K výrobě řezaných kovových výrobků se používá měděný, mosazný, bronzový, hliníkový nebo ocelový plech.

Práce začíná opracováním připraveného obrobku z plechu (techniky opracování jste zvládli v 5. třídě). Poté se výkres vyznačí.

Za tímto účelem položí na obrobek pauzovací papír a vyznačí na něj výkres kompozice. Pomocí tvrdé tužky nebo birosu bez pasty se návrh přenese na desku. Aby se stopy kopírovacího vzoru nerozpadly, jsou pečlivě natřeny bezbarvým lakem. Aby byly značky bezpečnější, získané linie řezu se lehce obkreslí písařským perem.

Při řezání uzavřených kontur v kovu se předem vyvrtají otvory. Pokud jsou obrysy malé, jsou rozřezány (rozšířeny) na požadovanou velikost pomocí smirkových desek. K vyřezávání obrysů složitých tvarů a velkých délek použijte nástroj Skládačka.

kotoučová pila na kov je lehká šavlová pila s jemným pilovým kotoučem. Zuby skládačkových pil směřují k rukojeti, takže pokud deska leží vodorovně, pilujte směrem dolů. Tato přímočará pila se používá stejně jako truhlářská přímočará pila pro řezání překližky (tyto techniky jste se učili v 5. třídě). Při řezání kontur plechu používejte stolní pilu. Volnou rukou přidržujte obrobek na místě, aby se při práci netrhal. Vždy začněte u vnitřních prvků designu, nikoli u vnějšího obrysu.

Při řezání velmi tenkého kovu, tenčího než 1 mm, je lepší jej vložit mezi dvě překližkové desky, upevnit je v rozích k sobě a řezat společně.

Po vypilování všech kontur se ostré hrany vyfrézují (pilníky nebo pilníky na nehty) a povrch předmětu se vyleští nejprve hrubým a poté jemným smirkem. Pro dosažení zrcadlového povrchu se povrch potře kouskem plsti nebo hadříkem, který se na něj nanese (např. pastou GOI) s brusnou pastou (např. GOI pasta).

Broušení a leštění kovových povrchů lze pokrýt stabilními chemickými sloučeninami, které na kovu vytvářejí filmy obarvené různými barvami (tuto práci by měl provádět pouze učitel). Dokončení lakováním povrchu.

Připevněte hotový vzor na předmět (např. kazetu) pomocí malých hřebíčků, které mohou sloužit i jako dekorativní prvky. Pro zvýšení dekorativního účinku návrhu lze jako pomůcku použít barevné pozadí.

Při vytyčování obrobku neukládejte písařku do kapsy kabátu.

Používejte pilníky, skládačky s bezpečně připevněnými a funkčními rukojeťmi.

3.Bezpečně připevněte stůl skládačkové pily k pracovnímu stolu.

Při řezání nedělejte trhavé pohyby skládačkou, nenaklánějte se nad obrobek.

Kde se používaly a používají kotoučové pily? 2. Uveďte pracovní postup při výrobě výrobků technikou broušeného kovu.

Jaké jsou základní součásti skládačky??

Jak řezat velmi tenký kov?

Jaké nástroje se používají k odjehlování, broušení a leštění povrchu obrobku??

Téma lekce: řezání kovu ruční skládačkou

1 magistr na Kerčské vysoké škole technické A. Moiseenko.М. Prezentace Téma hodiny: Řezání kovu ruční pilkou na železo Cíl hodiny: osvojení si počátečních (základních) dovedností práce s ruční pilkou na železo, schopnost nasadit pilový list do rámu pilky na železo.

2 Žák by měl znát: účel a způsoby řezání ruční pilou na kov, elektrickou pilou na kov; organizaci pracoviště a bezpečnostní pravidla; nástroje a zařízení používané při řezání. Žák je schopen: řezat pásový materiál a čtvercové, kruhové a obdélníkové průřezy bez značení a podle značek; správně instalovat pilový kotouč do stroje; správně provádět techniku práce a organizaci pracoviště; dodržovat požadavky bezpečnosti práce.

3 ŘEZÁNÍ KOVU RUČNÍ PILKOU NA KOV

4 DEFINICE Řezání pilkou na železo je zámečnická operace, při níž se z tyče nebo plechu oddělují kusy (polotovary) s odstraněním třísek.

5 Co jsou to kovové tyče??

6 Dlouhé ocelové výrobky ve formě polotovarů, které lze dále zpracovat na hotové výrobky

7 Tyčové sekce lze rozdělit do různých tvarů? Kde se používají válcované profily??

8 Dlouhé ocelové tvarovky se používají jako polotovary při výrobě dílů pro strojírenství, obráběcí stroje, stavebnictví atd.д. Rozlišují se následující tyčové profily: jednoduché (kruhové, čtvercové, šestihranné, pásové, deskové), tvarové (kolejnice, nosník, kanál, T-nosník atd.) a plné tvary.), speciální

9 Co je základem každého řezného nástroje?? Jak se jmenuje fréza na pilce na železo?? Proč jsou zuby pilových listů nastaveny??

10 Základem každého řezného nástroje je CLIN. Fréza pro pilu na železo se nazývá DTH. Zuby jsou na pilovém kotouči nastaveny tak, aby se zabránilo zaseknutí kotouče v řezné hraně a aby se snížilo tření při řezání o stěny řezné hrany.

11 Konstrukce stroje K řezání silných plechů, pásů, kulatých a profilovaných kovů, jakož i k řezání drážek, drážek v hlavách šroubů, řezání obrobků podle obrysu (s přídavkem na obrábění) se používá ruční pila na kov. Řezání kovů ruční pilou na kov je nejběžnější operací při řezání kovů. Ruční pila na kov se skládá ze dvou hlavních částí: rámu pily a pilového listu. a Ruční pily na kov: a s celým strojem; b univerzální pila na kov s posuvným strojem: 1 stopka s rukojetí; 2 rám (stroj); 3 úprava pro prodloužení rámu (klec); 4 napínací šroub; 5 křídlová matice; 6 pilový list; 7. б

12 Konstrukce pilového listu Pilový list je tenký, úzký ocelový plátek se zuby na jednom nebo dvou žebrech, vyrobený z nástrojové oceli P9, P18, H6VF. Tloušťka čepele je 0,65 a 0,8 mm. Pro snížení tření jsou zuby čepele (při výrobě) od sebe vzdáleny 0,25-0,5 mm. Při řezání se pilový kotouč maže strojním olejem, aby se snížilo tření. Pilový list je k rámu připevněn pomocí kolíků. Utáhněte nůž, bez větší námahy zašroubujte matici na napínacím šroubu. bez použití kleští, svěráků nebo jiných nástrojů. Zuby pilky musí směřovat k napínacímu šroubu, tj.е. v opačném směru, než je rukojeť. Napětí v noži nesmí být příliš vysoké ani příliš nízké, protože by mohlo dojít k jeho zlomení

13 STUDIE NOVÉHO MATERIÁLU “ Řezání kovu ruční kotoučovou pilou

14 Cvičení 1 Pracovní poloha a úchop Při řezání obrobku jej pevně upněte do svěráku a v místě řezu proveďte malý řez tříbřitým pilníkem, aby pilový kotouč neklouzal po povrchu obrobku. Umístěte řez co nejblíže svěráku, asi mm od okraje čelistí svěráku. Při řezání pilkou na železo stůjte rovně, volně a stabilně u svěráku, a to o půl otáčky vůči čelistem svěráku. Levá (opěrná) noha musí být nastavena dopředu. Správný postoj při práci a správné držení nástroje vede k vyššímu výkonu a menší únavě.

Metal Catalog: range of components for metal working.

15 Cvičení 2 Technologie řezání Při práci musí být pilka na železo držena rovně oběma rukama, tj. obě ruce musí držet čepel rovnoměrně.е. kolmo k čelistem svěráku, aby se zabránilo šikmému řezu. Pilkou na železo lze pohybovat pouze rukama, tělo zůstává v klidu. To šetří úsilí a zajišťuje vysokou kvalitu práce. Pilku na železo vedete plynule, bez trhání a s takovým rozmachem, aby se všechny zuby pilového kotouče dostaly do řezu. Tím se čepel opotřebovává rovnoměrně po celé délce a vydrží déle. Obrobek tlačte pouze dopředu, t. е. během pracovního zdvihu. Při zpětném chodu (naprázdno) musí být pila mírně nadzvednuta, aby se zabránilo otupení zubů pilového kotouče. Řezné tempo pily by mělo být dva zdvihy za minutu (pracovní plus volnoběžné) (0,5-1).0 zdvihů za sekundu).

16 Cvičení 3 Řezání čtvercové a ploché oceli Sklon nože je povolen od roviny k okraji obrobku. Nezačínejte řezat od ostré hrany. Na začátku řezu, když začínáte řezat pásy a čtverce, je pilový list mírně nakloněn dopředu. Poté se úkos postupně snižuje a pilový kotouč se po dosažení další hrany obrobku vrací do vodorovné polohy. Pásový materiál lze řezat pouze tehdy, pokud jsou na jeho tloušťku umístěny tři nebo více pilových listů pily na železo.

17 Cvičení 4 Řezání dlouhých obrobků Při řezání dlouhých obrobků není vždy možné dokončit řez, protože rám stroje se opírá o hranu obrobku. Poté otočte nůž proti rámu o 90°⁰ a pokračujte v řezání.

18 Cvičení 5 Řezání tenkého kovu Tenký materiál je vložen mezi dřevěná prkna. Tyto polotovary se montují v baleních, tj. v jednom kuse.е. Několik kusů se naskládá na sebe a upne do svěráku.

19 Řezání čtvercových a šestihranných obrobků Cvičení 6 a Zahájení řezání; b Postup řezání

20 Metody řezání kruhových obrobků Cvičení 7 a Zahájení řezání; b Postup řezání

21 Cvičení 8 Technika řezání trubek Zvolte jemnozubý nůž pro řezání trubek. Aby nedocházelo k prohýbání, je obrobek upnut do distančních podložek. Proveďte řez čtvercovým pilníkem podle linie řezu a začněte řezat. Vždy postupujte pomalými údery za minutu s malým tlakem na pilku. po nařezání trubky na tloušťku stěny ji otočte směrem od sebe a pokračujte v řezání. kombinujte otáčení trubky a řezání po obvodu trubky.

22 Řezání drážek a drážek pomocí drážkovacího nástroje Cvičení 9

23 Možné vady při řezání pilkou na železo 1. Nesprávné upnutí, špatné napnutí pilového kotouče a vysoký tlak na pilový kotouč během řezání způsobují šikmý řez a mohou vést k jeho zlomení. 2. Nesprávné značení nebo nepozornost nevede k dosažení stanovených rozměrů po rozřezání obrobku. 3. Nesprávné upnutí obrobku ve svěráku (bez čelistí nebo distančních podložek) poškozuje povrch obrobku.

24 Při řezání dodržujte obecná pravidla 1. Čepel musí být dokonale napnutá. 2. Obrobek musí být řádně zajištěn. 3. Řezání rovnoměrné bez trhání. 4. Pokračujte v řezání velmi opatrně s novým nožem v nedokončeném zářezu (může dojít k zaseknutí a zlomení nože). 5. Při řezání používejte celou délku čepele. 6. Při řezání obrobků s žebry a ostrými hranami dodržujte následující pravidlo: řezejte od roviny k žebru, abyste zabránili odštípnutí zubů nože. 7. Aby nedošlo k poškození obrobku kalenými čelistmi svěráku, musí se používat čelisti.

25 Bezpečnost při řezání kovu pilkou na železo. 1. Pracujte pouze s pilkou na železo, správně namontovanou a správně napnutou čepelí. 2. Rukojeti pilky na železo musí být pevně utaženy, chráněny bezpečnostním kroužkem a nesmí být prasklé. 3. Nepřipevňujte pilový list pomocí hřebíků a šroubů namísto kolíků. 4. Nepracujte s pilkou na železo, která má namalované zuby. 5. Podepřete řezanou část, aby vám nespadla a neporanila nohy. 6. Ruce musí být chráněny před ostrými hranami obrobků a zuby nože. Položte pilku na pracovní stůl tak, aby čepel směřovala od vás, nebo ve svislé poloze s čepelí směřující dolů. 7. Po skončení práce odstraňte piliny pomocí smetáčku. Nikdy nefoukejte piliny (mohly by vniknout do oka) a nikdy je neodstraňujte holýma rukama. REMEMBER! NEDODRŽENÍ BEZPEČNOSTNÍCH POKYNŮ NA PRACOVIŠTI MŮŽE MÍT ZA NÁSLEDEK FYZICKÉ ZRANĚNÍ A MATERIÁLNÍ ŠKODY

26 Kontrolní seznamy 1. Jaké jsou základní součásti pily na železo?? 2. Proč vyrábět pilku na železo pro posuvnou pilku na železo?? 3. Co je to pilový list?? 4. Způsob upevnění pilového listu v pile na železo? 5. proč a jak jsou nastaveny zuby pilového kotouče? 6. Jak namontovat pilový list do pily na železo? 7. Proč musí být pilový kotouč ve stroji dostatečně utažený? 8. u nichž je pilový list nasazen zuby na opačné straně rukojeti? 9. Jak se obrobek upíná při řezání pilkou na železo? 10. Způsob držení pily při řezání? 11. Který zdvih pily se nazývá pracovní zdvih?? 12. Když je pilový list otočen v pravém úhlu k pilce? 13. Jak řezat obrobky s žebry nebo ostrými hranami?

27 Kvízy Otestujte si své znalosti tématu Zámečnictví saw 1. Pilka na železo je vyrobena s posuvnou pilkou na železo, která: a usnadňuje skladování; b. lze ji pohodlně skladovat a přepravovat; c lze ji pohodlně sestavovat a rozkládat; d v pilce na železo lze upevnit různé délky ostří. 2. Nůž ve stroji lze otáčet: a o 90°; b o 180°; c o 45°; obráceně. 3. Zuby čepele (při výrobě) jsou nastaveny na: a 0,65 mm; b.1 až 2 tloušťky ostří; c 0,25 0,5 mm; d 0,25 0,5 cm.

28 pokračování. 4. Čepele jsou mazány strojním olejem: a aby nerezavěly, b aby se snadno skladovaly, c aby se snížilo tření, d jsou potaženy papírem. 5. Zuby pilového kotouče se štěpí: a při řezání ne po celé délce pilového kotouče; b při řezání od okraje k okraji; c při nerovnoměrném řezání; d při řezání se špatně napnutým pilovým kotoučem. 6. Při řezání vzniká šikmý řez, pokud: a) příliš tlačíte na pilový kotouč; b) špatně upnete obrobek do svěráku; c) špatně označíte obrobek; d) jste nepozorní.

29 Pokračování. 7. Předepsaných rozměrů se po řezání obrobku nedosáhne, pokud: a) je nůž přitlačen příliš silně; b) obrobek není správně upnut ve svěráku; c) nůž není správně upnut; d. nedbalost nebo chybné značení. 8. Povrch obrobku se poškodí, pokud: a je nůž příliš silně přitlačen; b. obrobek je nesprávně upnutý ve svěráku; c nůž není pečlivě a nesprávně upnutý; d. nepozornost nebo nesprávné označení. 9. Normální rychlost řezání: a dvojnásobek (pracovních a klidových) zdvihů pily za hodinu; b dvojnásobek (pracovních a klidových) zdvihů pily za minutu; c 0,5-1 dvojnásobek (pracovních a klidových) zdvihů pily za sekundu; d dvojnásobek (pracovních a klidových) zdvihů pily za minutu.

30 Pokračování. 10. Při chodu naprázdno se pila mírně zvedá, aby se: a- zabránilo lámání zubů pilového kotouče; b- otupily zuby pilového kotouče; c- zvýšila rychlost řezání; d- snížila únava.

31 Mechanizace Obr Mechanická pila na železo: 1. buben; 2. tělo; 3. kolík; 4. sklíčko; 5. svorka; b- pilový list

32 Mechanizace práce Obr Stacionární mechanická pila na železo: 1. rám; 2. stůl; 3. svěrák; 4. rám; 5. kmen; 6. připojení chladicí kapaliny; 7. elektrický motor; 8. vyměnitelné trysky

33 Mechanizace Obr Univerzální kotoučová pila: 1. elektromotor; 2, 4,5,9- rukojeti; 3. rameno; b- svislý sloup; 7- lůžko; 8. řezný kotouč

34 Mechanizace práce Obr Kyvadlová pila: 1. rám; 2. stůl; 3. řezný kotouč; 4. rukojeť; 5. řemenice; 6. houpací kmen; 7. rameno; 8. podpůrný pásek

První skládačky byly vynalezeny v polovině 16. století.

V té době měl primitivní konstrukci, která se skládala z rámu ve tvaru písmene U nebo U, pracovní lopatky a nože.

Mělo to vážnou nevýhodu. pro práci s jakýmkoli materiálem bylo nutné ručně nastavovat napětí, což komplikovalo řezání.

U dnešních ručních modelů se konfigurace nezměnila, ale přibyly prvky pro napínání pilového kotouče (první upínací mechanismus byl patentován v roce 1876).

Skládačkové pily jsou přesné nebo tvarové řezy do dřeva nebo jiných materiálů. Používá se k provádění obtížných řezů do dřeva, kovu, keramiky nebo kompozitních materiálů. Skládá se z kovového rámu s upínacím systémem, rukojeti a pracovního kotouče. pilového listu s různě dlouhými a různě velkými zuby. Řezný kotouč se pohybuje pouze v jednom směru, pro změnu roviny řezu je nutné obrobek nebo pilový kotouč otočit.

Důležité! Skládačka má řadu omezení. Bez speciální vodicí roviny je obtížné provést rovné, přímočaré pily, řezat část obrobku pod úhlem 90°.

Přímočará pila je speciální typ pily určený pro přímé a zakřivené řezy do dřeva, plastu a dokonce i kovu. Jejím charakteristickým rysem je dlouhý a štíhlý pilový kotouč. Umožňuje přesné řezy v libovolném úhlu vzhledem k obrobku.

Díky speciálnímu designu je práce s ním pohodlná a snadná. Proto se neustále používá k opravám a stavebním pracím a také k výrobě šperků.