Jak brousit pásové pily doma

Druhy broušení pil

Broušení pásových pil se často provádí dvěma základními způsoby: broušením celého profilu na profesionálních strojích a broušením samotných hran zubů.

První metoda je obecně považována za nejpřesnější, protože broušení provádí automatický stroj. Pro správné naostření pily stačí vybrat vhodný kotouč CBN, který je srdcem ostřičky, a zbytek už obstará ostřička sama. Jedinou nevýhodou tohoto postupu je jeho vysoká cena, protože je nutné mít nejen samotný stroj, ale také sadu CBN, vhodnou pro všechny pásové pily.

Druhá metoda, která se zaměřuje pouze na zuby pily, zahrnuje ruční dokončování a broušení profesionálním nástrojem. První varianta vyžaduje pouze rytce a zručnost osoby, která brousí. Jeho pohyby musí být rychlé a přesné, aby nedošlo k poškození kovu. Při první takové manipulaci je vhodné se nejprve zdokonalit na jednoduchém plechu. Jinak by mohlo dojít ke zničení nástroje. Optimálním řešením je přejít přes zadní a přední hranu pásové pily, což však většina řemeslníků zanedbává. Pro správnou funkci nástroje stačí přebrousit pouze zadní hranu a je to mnohem snazší a rychlejší. Bezproblémové ostření přední hrany, pokud je nástroj provozován na brusce. Stejně jako při broušení na celý profil i zde stačí najít správný tvar a velikost brusného kotouče.

Broušení pásových pil

Malá šířka záběru vede k relativně nízké spotřebě energie při řezání. Pásová pila může řezat téměř libovolnou tloušťku obrobku, zatímco geometrie kotoučové pily omezuje tloušťku řezaného materiálu. Aby bylo možné tyto výhody plně využít, musí být pásové pily řádně připraveny k práci. Broušení a seřizování pásových pil jsou základními přípravami.

Pilový materiál

Pily na dřevo jsou vyrobeny z nástrojové oceli o tvrdosti 40-45 HRC. Tuzemští výrobci používají pro pásové pily oceli 9KhF, V2F (pro pásové pily na kov) a další., zahraniční. jejich oceli (C75, Uddeholm UHB 15 atd.).). Ozubení pilových pásů lze kalit vysokofrekvenčním proudem na 64 HRC a vyšší.

Pily pro řezání uhlíkové oceli a neželezných kovů o malých tloušťkách jsou rovněž vyrobeny z nástrojové oceli, jejíž zuby jsou kaleny vysokofrekvenčními proudy. Častěji se však k řezání kovů používají bimetalové pily, u nichž je pilový kotouč vyroben z pružinové oceli a pás, na kterém jsou řezány zuby, je vyroben z rychlořezné oceli s vysokým obsahem karbidu wolframu a kobaltu. Po kalení získává tvrdost až 65-69 HRC. Rychlořezná ocel je přivařena k základně pily pomocí elektronového paprsku.

Bimetalové pily mohou řezat silné kovy z nástrojových, nerezových, žáruvzdorných a jiných ocelí, slitin titanu a dalších kovů.

Zuby s vyšší odolností proti opotřebení se vyrábějí plátováním stelitem (slitina chromu a kobaltu s příměsí wolframu a/nebo molybdenu) nebo pájením tvrdých slitinových plátů. Řezný výkon těchto pilových kotoučů je vyšší než u bimetalových kotoučů. Používají se k řezání skleněných vláken, automobilových pneumatik, kabelů, vyztužených plastů, žáruvzdorných slitin, grafitu, pórobetonu, cihel a dalších obtížně řezatelných materiálů.

Geometrie zubů pilových pásů

k řezání dřeva se používají tři základní typy zubů: truhlářské pily, vytahovací pily a pily na řezání kulatiny a dřeva.

Výrobci určují řezné úhly pilových pásů na základě mnoha faktorů. Obecně lze určit následující vztah. čím tvrdší je dřevo, tím menší je úhel sklonu (γ).

U pil na kov se také používají různé tvary zubů v závislosti na kovu, pro který jsou určeny. U pil s konstantní roztečí se rozlišují dvě základní formy.

Standardní, určený k řezání tenkostěnných kovů s krátkými třískami s úhlem sklonu (γ) rovná 0°.

Zub s kladným úhlem sklonu (γ) používané v pilách pro řezání silnostěnných kovů s dlouhými hoblinami.

Pily s relativně malou roztečí (počet zubů na palec) se používají na tenkostěnný materiál. 4 až 18). Pily pro řezání silnostěnného materiálu nepotřebují velký počet zubů, počet zubů je 1,25 až 6 na palec.

Aby se eliminoval vliv rezonance, která způsobuje vibrace pilového kotouče, vyrábějí se některé pily s proměnnou roztečí, kdy se vzdálenost mezi zuby v rámci jedné skupiny mění. Velikost rozteče je označena největší a nejmenší hodnotou.

Nastavení pásových pil

Existuje několik druhů přebroušení, jejichž názvy se mohou u jednotlivých výrobců lišit. Základní typy jsou následující.

Standardní, kdy se zuby střídavě ohýbají v opačných směrech.

Stripping, při kterém se po ohnutí dvou zubů zpět třetí zub nezasadí a zůstane na místě.

Používá se především pro pily určené k řezání extrémně tvrdých slitin a materiálů. Každý třetí zub má lichoběžníkový tvar, zůstává uprostřed pily a vede celý pás.

Homemade Vertical Metal Cutting Bandsaw Part 1 : Blade Wheels

vlnité, nejsložitější, kde jsou zuby ohnuté pod různými úhly a vytvářejí zvlněný vzor.

Při nastavování neohýbejte celý zub, ale pouze jeho část ve vzdálenosti 1/3-2/3 od špičky. Výrobci pil mají svá vlastní doporučení ohledně seřízení pil, ale obecně se jejich doporučené seřízení pohybuje v rozmezí 0,3 až 0,7 mm.

Obecně platí, že pásové pily na řezání měkkého dřeva by měly mít vyšší nastavení než pily na tvrdé dřevo. Nikdy by však nemělo dojít k takovému ohybu zubů, aby uprostřed zůstal neproříznutý klín.

Při nastavování je třeba dbát na to, aby byly všechny zuby nastaveny stejně. Odchylka by neměla překročit 0,1 mm. Pokud je pila nastavena nerovnoměrně, tím více je pilový kotouč nastaven.

Přípravky pro nastavení

Jednoduché pákové nastavovací zařízení (model RU-05) je zobrazeno na obrázku níže.

Pilový kotouč se vloží do drážky nástroje, přičemž zub se přitiskne k čidlu číselníkového ukazatele, který se používá k měření nastavení. Pomocí posuvné stupnice se ukazatel indikátoru nastaví na nulu.

Při stlačení nastavovací páky šroub (1) tlačí na zub, ohýbá jej a tím jej nastavuje. Ručička indikátoru ukazuje stupeň nastavení. Šroub zašroubujte nebo vyšroubujte tak, abyste nastavili potřebnou hodnotu, a poté šroub zajistěte pojistnou maticí (2).

Jeden zub se nastaví, pak se čepel rozloží a proces se opakuje pro zbývající zuby.

Existují také seřizovače pro pily, které jsou jednodušší v použití. Ačkoli nikdy nemohou být příliš přesné a vyžadují určitou fyzickou sílu, v extrémních případech. Můžete je použít i vy.

Broušení pásových pil

V závislosti na tvrdosti zubů se pro přebroušení pilových pásů používají různé brusné kotouče. Karbid wolframu, diamant nebo CBN (také známý jako borazon). Pilové kotouče z nástrojové oceli se brousí pomocí brusných kotoučů na bázi korundu a bakelitu. Broušení bimetalových létajících pil nebo jiných pil s vysokou tvrdostí zubů vyžaduje elbor nebo diamantový kotouč.

Tvar použitého kotouče je dán parametry pily a způsobem broušení. т.е. jaký profil zubů má pila a která strana je broušená. Brusné kotouče mohou být profilované, ploché, miskové nebo hrnkové. Pro výběr zrnitosti brusiva podle fáze broušení doporučujeme použít tabulku v článku o brusných kamenech. Obvodová rychlost by neměla překročit 20-25 m/s.

Pro zvýšení trvanlivosti broušení je důležité, aby byl brusný kotouč po broušení dokončen (jemnější zrnitost vzadu a vpředu).

Většina návodů na broušení pilových pásů doporučuje broušení podél přední plochy zubu nebo současně na přední a zadní ploše. V praxi není neobvyklé broušení na jedné zadní straně zubu. kvůli zvláštnímu pohodlí této operace.

Pásové pily se obecně velmi snadno brousí. Lze je brousit různými brusnými kotouči z hlediska tvaru a složení, podél profilu zubu nebo na přední a/nebo zadní ploše, speciálními stroji i ručně.

Lze rozlišit dva hlavní způsoby ostření pilových pásů. Celoprofilové broušení profilovým kotoučem Borazon a individuální přebroušení boků zubů.

Celoprofilové broušení pásových pil je nejvyšší kvality. Broušení pomocí kotouče CBN tvarovaného přesně podle profilu zubu brousí celou mezizubní dutinu se zadními a předními plochami sousedních zubů jedním pohybem. Všechny profily zubů jsou přesně zachovány a nedochází k vytváření úhlových tvarů u paty zubu, které pilu oslabují.

Ostřičky a příslušenství

Nevýhodou celoprofilového broušení je, že je nutné mít pro každou pilu určitého profilu ostřící kotouč.

K dispozici je velké množství strojů pro broušení pil podél přední, zadní nebo přední a zadní plochy zubu. Jako brusné kotouče se používají ploché brusné kotouče s vhodným brusivem. elektrokorund, elbor nebo diamant.

Jejich pracovní princip je podobný jako u celoprofilových brusek. Pohyb motoricky poháněného kola je synchronizován s pohybem tlačného kola, které pilu posouvá po etapách.

Speciální brousicí stroje s automatickým režimem ostření jsou vhodnější pro velkoobjemové broušení. Pro příležitostné broušení pásových pil v domácích podmínkách má větší smysl brousit pilu ručně na běžné brusce nebo pomocí gravírovacího stroje. Náběžnou i odtokovou hranu lze brousit.

Takto vypadá broušení pilového pásu na přední straně zubu na brusce s korundovým kotoučem se zkosenou hranou na náběžné hraně.

Broušení pásové pily na zadní ploše:

Nesmíme zapomínat na pravidelné obtahování brusného kotouče.

Takto vypadá broušení na zadní straně zubu malým plochým kotoučem.

Navzdory vysokým otáčkám (10000 ot./min., při minimálních otáčkách) je díky malému průměru kola (20-30 mm) zajištěna normální obvodová rychlost. 11-16 m/s. Při práci vždy používejte ochranné brýle nebo obličejovou masku, protože.к. Kvůli ztenčení brusného kotouče existuje vysoké riziko částečného nebo úplného zlomení.

Pokud nemáte stroj a gravírku, můžete pilu nabrousit i „stařeckým“ způsobem. broušením pilníkem. Broušení se provádí několika (3-4) tahy na zadní a/nebo přední stranu zubu. Ve skutečnosti je tato operace poměrně jednoduchá a dovednost dobře brousit se s trochou píle získá poměrně rychle.

Způsoby ostření pásových pil

Existují 2 základní typy broušení pásových pil: plně profilované a s broušením boků zubů. První metoda využívá profesionální brusky. Při použití druhého způsobu je třeba nabrousit samotné zuby.

První metoda je považována za nejpřesnější, tj. к. veškerou práci provádí automatický brousicí stroj. Obsluha musí pouze vybrat správný brusný kotouč a nastavit provozní režim stroje. Takové broušení je však velmi nákladné. к. samotný stroj a jeho spotřební materiál jsou velmi drahé.

Pokud se rozhodnete nabrousit pilu druhou metodou, můžete tak bezpečně učinit pomocí ručního brousicího nástroje. Je možné použít speciální profesionální zařízení. Musíte mít dovednosti ručního broušení jako rytec. vaše pohyby musí být velmi přesné. brusný kotouč je důležitou součástí kvalifikace břitu stroje. к. Vaše pohyby musí být velmi přesné, aby nedošlo k poškození kovu zubu.

Pokud se chystáte poprvé začít brousit pilu ručně, měli byste si to vyzkoušet na jednoduchém plechu. Nejlepší je, když se brousí přední i zadní plochy, ale obvykle se brousí jen zadní plochy, t. к. pohodlnější a jednodušší používání.

Pokud je nutné brousit přední části, musí se to provádět na stroji. V tomto případě je třeba zvolit přesný tvar a velikost brusného kotouče (stejně jako v případě celoplošného broušení).

Nástroje

Pásové pily jsou řezné nástroje používané v pásových pilách. Vyrobeno jako uzavřený pásek se zuby. Mají řadu výhod, které jsou pro ně jedinečné. Prořez u pásových pil je podstatně užší než u kotoučových pil: zatímco při řezání levného dřeva může být zanedbatelný, při řezání kvalitního kovu a cenného dřeva má zásadní význam. Lze je použít k řezání všech typů obrobků. Pásové pily nabízejí také dobrou řeznou rychlost. Zajištění vysoce kvalitního řezného povrchu. Snížení množství hoblin jejich použitím je samozřejmostí. Abyste však mohli v praxi využívat všech výše uvedených výhod, je třeba při práci s nástrojem dbát na zodpovědnou práci. Ostření pásových pil a jejich nastavení by mělo být provedeno kvalitně a včas.

Cena broušení pásových pil ve specializovaných dílnách je obvykle nízká, ale rychlost a odbornost práce není vždy uspokojivá. Je možné si ho nabrousit sám?? Pokud víte, jak správně brousit pásové pily, a máte po ruce správné nářadí, můžete samozřejmě pilový pás nabrousit.

Trocha teorie: z čeho jsou vyrobeny nástroje??

Pásové pily na dřevo se obvykle vyrábějí z nástrojové oceli (tvrdost 45 HRC). Ruští výrobci používají k výrobě kovů oceli B2F, 9XF, zatímco zahraniční výrobci používají oceli B2F, 9XF a 9XF. Na C 75 atd. Zuby těchto pil jsou během procesu kalení „odměněny“ nejvyšší tvrdostí vysokofrekvenčními proudy. Bimetalová pásová pila se často používá při práci s kovem: její kotouč je vyroben z pružinové oceli a ozubený pás je vyroben z vysoce kvalitní slitiny kobaltu a karbidu wolframu. Tato rychlořezná ocel je na pilový kotouč nalepena pomocí elektronového paprsku.

Vše o zubech a úhlech broušení

Pilové kotouče mohou být vybaveny různými geometriemi zubů: záleží na typu a vlastnostech řezaného materiálu. Pokud jde o nástroje na zpracování dřeva, mohou být truhlářské, na řezání kmenů nebo na řezání klád, přičemž parametry a tvar zubů jednotlivých poddruhů se podle toho liší. Úhel řezu pilových pásů na dřevo určuje výrobce na základě řady faktorů, ale základní tendencí je, že čím tvrdší je materiál, tím menší musí být úhel záběru.

Dva základní tvary zubů pilových kotoučů na kov s konstantním úhlem sklonu jsou standardní a s pozitivním úhlem sklonu. Standardní zuby jsou určeny k řezání tenkostěnného materiálu, s pozitivním úhlem sklonu pro řezání kovů se silnými stěnami.

Nyní k hřišti. U tenkostěnných materiálů (plech, trubky) je nutné používat pilové kotouče s malou roztečí zubů, jinak hrozí poškození nebo dokonce zlomení zubu. Těžké materiály se nejlépe zpracovávají nástrojem s menším počtem zubů na palec.

Aby se eliminoval vliv rezonance, která způsobuje vibrace pilového kotouče, jsou řady pilových kotoučů vyrobeny s proměnnou roztečí.

Řezání na pásových pilách s jemnějšími hroty

Při používání nástroje se zhoršuje kvalita břitu. Seřizování a správné ostření pásových pil je proto přirozenou součástí procesu řezání.

Vezměte prosím na vědomí! Broušení by se mělo provádět před ostřením, ne až po něm!

Seřizování je operace, při níž se zuby ohýbají zpět do stran, aby se zabránilo sevření ostří nástroje a snížilo se tření nástroje. Existují tři základní typy vystružování:

• Klasické Zuby jsou ohnuty na pravou a levou stranu přísně střídavě; • broušení každého třetího zubu je ponecháno v původní poloze. Důležité pro nástroje používané k řezání zvláště tvrdých materiálů a slitin; • každý zub má svou vlastní hodnotu sklonu, takže se vytváří vlna. Jedná se o nejsložitější typ nastavení.

Stojí za to vědět! Při nasazování neohýbejte celý zub, ale pouze jeho část, jednu třetinu nebo dvě třetiny od vrcholu.

Výrobcem doporučené hodnoty nastavení se pohybují v rozmezí 0,3 až 0,7 mm. Operace se provádí pomocí speciálního dělicího nástroje.

Jak správně nabrousit pásovou pilu?

Je prokázáno, že více než 80 % zlomů nástrojů je způsobeno nedodržením pravidel pro ostření pásových pil. Potřeba manipulace se určuje vizuálně podle typu zubů nebo stavu stěn řezu (zvýšená drsnost povrchu). Brusné kotouče pro pásové pily se vybírají podle tvrdosti zubů. K broušení výrobků z nástrojové oceli používejte korundové brusné kotouče. Bimetalové pily vyžadují diamantové nebo borazonové vzorky. Tvar brusného kotouče pásové pily je třeba určit na základě parametrů nástroje. Může být profilovaný, baňatý, plochý, baňatý.

Před zahájením práce se doporučuje deset až dvanáct hodin, aby se pásová pila vyklopila.

Požadavky na ruční ostření pásových pil:

• Zajištění rovnoměrného odstranění kovu podél profilu zubu • vyvarovat se nadměrného tlaku na kolo (může dojít k jeho žíhání); • Zajištění zachování výšky a profilu zubu; • Zkontrolujte, zda je k dispozici chladicí kapalina; • kontrola bez otřepů.

Podle standardních pokynů pro broušení pásových pil by se mělo broušení provádět buď na přední ploše zubu, nebo na přední i zadní ploše. Ale to je teorie. V praxi ji mnoho odborníků a řemeslníků provádí pouze na zadní straně, takže je podle jejich názoru pohodlnější.

Obecně lze říci, že navzdory mnoha pravidlům a požadavkům jsou tyto nástroje poměrně nenáročné, pokud jde o ostření. Lze je brousit buď ručně pomocí brusky na pilové pásy, nebo pomocí brusky na nástroje s použitím různých brusných kotoučů pro různé tvary a materiály atd.д.

Než začnete brousit pásovou pilu, musíte se naučit základní způsoby broušení.

je nejvyšší kvality, na plně automatickém stroji. Pečlivě vybraný tvar čepele Elborov proniká jedním pohybem do celého mezizubního prostoru spolu s příslušnými plochami sousedních zubů. Zabraňuje se tak vzniku hranatých tvarů na spodní straně zubů. Jedinou nevýhodou procesu přebroušení je nutnost mít neustále k dispozici určitý počet pilových pásů pro různé profily.

Lze brousit na profesionálním stroji nebo ručně. Pokud se upřednostňuje obráběcí stroj, je třeba opět inteligentně vybrat kružnici, což jsou obvykle ploché vzory. Obecně platí, že brousicí stroj je vhodné používat pouze v případě, že se jedná o poměrně velký objem práce. Příležitostné kutilské práce je nejlépe provádět ručně pomocí gravírovacího nebo konvenčního stroje. Z bezpečnostních důvodů je nutné nosit obličejový štít nebo ochranné brýle.

Pokud nemáte brusku nebo gravírku, je možné pilové pásy nabrousit pomocí starého pilníku. Tři nebo čtyři jisté tahy na zadní nebo přední hraně každého zubu a máte hotovo. Pravidelné a pečlivé broušení rychle povede k dobrému ručnímu ostření.

Profesionální tip

Při ostření pilových pásů pomocí brusky vždy před zahájením práce zkontrolujte, zda je ostřicí kotouč ve správné poloze vůči nástroji. 2. Je velmi důležité odstranit z drážek tolik kovu, aby byly zaručeně odstraněny všechny mikrotrhliny. 3. Pokud je nástroj v provozu bez řádné údržby déle, než povoluje výrobce, je třeba zvýšit množství odstraněného kovu na jedno ostření. 4. Pro kontrolu výsledků ostření vždy používejte nový nástroj jako referenční. 5. Tvar pilového zubu je parametr, který byl vyvinut a ověřen během mnoha let. Je proto velmi mylné očekávat, že nástroj bude řezat jako hodinky bez ohledu na to, co se zuby uděláte. 6. Při dodržení doporučených postupů lze pilový pás používat, dokud jeho šířka neklesne na přibližně 65 % původní šířky. Šířka se samozřejmě zmenší přeostřením. 7. Absurdně se doporučuje, že po obrábění není nutné odstraňovat otřepy. Pokud je ignorována, zaručeně vzniknou mikrotrhlinky na čepeli. 8. Pásovou pilu je třeba ihned po použití očistit od pryskyřice a pilin a před ostřením ji důkladně zkontrolovat. V opačném případě je riziko ucpání brusných kotoučů velmi vysoké. A to nevyhnutelně vede k chybným postupům broušení.

K jakým chybám může dojít při ostření??

Chyba 1. Spálené boky zubů

Tento jev je způsoben nadměrnou silou působící na brusný kotouč. V důsledku toho. rychlé otupení pásu.

Chyba 2. Nesprávně skloněné a nedokonale tvarované boky zubů.

K této situaci může vést několik faktorů:

• Posun ostřící hlavy excentru; • Nesprávné nastavení úhlu sklonu hlavy stroje; • Nestejný profil brusného kotouče.

To je vše. Nyní víte, jak správně naostřit pilový pás a jaké nástroje a nářadí jsou k tomu potřeba.

Co je to pásová pila?

Jedná se o víceúčelový řezný nástroj, jehož hlavním pracovním orgánem je ocelový pás s kruhovou frézou opatřenou na jednom okraji ostrými zuby. Pásová pila je stroj, který se poprvé objevil v Anglii na počátku 19. století, ale teprve koncem 19. století se rozšířil. Důvodem je skutečnost, že v té době nebylo možné přesně spojit konce ocelového pásu. Dnes se k tomuto účelu používá svařování a pásové pily se rozšířily po celém světě, i když Francie je stále lídrem v jejich výrobě.

Konstrukce pásové pily

Hlavní součástí tohoto truhlářského stroje je pracovní stůl. Zde se opracovává dřevo, kámen, kov a další materiály. Samotný pás je namontován na dvou elektricky poháněných kladkách pily. Pásová pila na dřevo má nosnou část. rám lůžka, který je navržen tak, aby unesl velkou hmotnost a velikost zařízení jako celku. Vyrábí se z kovu, i když u středních a malých pil se používá také dřevo.

Rám je navíc vyztužen dřevem, samořeznými šrouby a lepidlem. Horní blok řemenice je zodpovědný za napínání pilových pásů. Vnitřní část rámu je vybavena hřídelí kola a speciální šroubový mechanismus zajišťuje vertikální pohyb podél vodicí kolejnice. Je třeba říci, že pásová pila může být vodorovná nebo svislá s různým uspořádáním řemenic.

Princip činnosti pásové pily

Některé modely průmyslových pásových pil pracují v třífázové síti 380 V a některé modely lze připojit k jednofázové síti 220 V. Princip činnosti pásové pily je následující: vybraný kovový pás se nasadí na dvě řemenice. Po zapnutí jednoho z nich se nůž začne pohybovat, a tím dochází k řezání zpracovávaného materiálu. Ruční pásová pila řeže materiál, který je plynule přiváděn do řezného prostoru, určitou rychlostí. Na proces dohlíží řemeslník, který zajišťuje správné provedení úkolu.

Pásová pila je řezný nástroj ve tvaru ozubeného pásu s uzavřeným obrysem. K jejímu provozu je zapotřebí speciální brousek na pásové pily. Kromě toho mají pásové pily některé další zásadní rozdíly oproti tradičním kotoučovým pilám. Nejdůležitějším z těchto rozdílů je schopnost vytvořit řez s minimální šířkou řezu. To platí zejména v případě, že je třeba řezat cenné dřevěné nebo kovové předměty.

Stroje vybavené pásovou pilou lze úspěšně používat k obrábění obrobků z různých materiálů a konfigurací. Vyznačuje se minimálním odpadem, vynikající kvalitou řezu a vysokou řeznou rychlostí. Těchto parametrů obrábění však lze dosáhnout pouze tehdy, pokud jsou pásové pily správně naostřeny na pilovém stroji. a to v pravidelných intervalech. Při údržbě pilových pásů (zejména pokud ji provádíte sami) byste se měli striktně řídit doporučeními vyškolených odborníků.

V závislosti na vlastnostech materiálu mohou být pilové pásy vyrobeny z různých materiálů a mít různou geometrii zubů. Pokud hovoříme o řezání kovových polotovarů, jsou dvě nejběžnější třídy oceli používané při řezání 9XF a B2F. Zařízení na řezání dřeva je vybaveno pilovými kotouči z nástrojové oceli s tvrdostí nejméně 45 HRC.

Pásové pily na řezání dřeva se dále dělí na tři typy: truhlářské pily, prořezávací pily, pily na kmeny. Nástroje různých typů mají přirozeně různé parametry (velikost čepele, tvar a úhel ostření). Tvrdší dřevo lze zpracovávat nástroji s menším úhlem řezu.

Bimetalové pásové pily se dnes stále častěji používají k řezání obrobků z tvrdé oceli. Takové pilové kotouče se nazývají bimetalové, protože jsou vyrobeny ze dvou různých kovů: řezné zuby jsou vyrobeny z oceli s velkým obsahem wolframu a molybdenu, zatímco samotný kotouč je vyroben z pružinové oceli. Takové lopatky jsou samozřejmě podstatně dražší než standardní modely, protože vyžadují speciální zařízení, kde se dva různorodé kovy spojují působením elektronového paprsku.

Pravidla pro ostření pilových pásů na dřevo

Pásové pily jsou uzavřené řezné nástroje používané na pilách.

Jasnou výhodou těchto prvků je jejich vysoká produktivita a minimální výrobní odpad. Při řezání standardních desek to nemusí být tak důležité, ale při řezání cenných druhů dřeva má prořez a kvalita řezu přímý vliv na rentabilitu pily.

Správně nabroušené pilové pásy na dřevo zaručují efektivní řezání a dlouhou životnost. Obvykle tyto služby poskytují specializované firmy, ale pokud znáte kroky a jemnosti postupu, můžete si tupou pilu nabrousit sami.

Materiály a jejich vlastnosti

Před zahájením práce je dobré vědět, k čemu se pásová pila používá, jaké materiály se používají a jaké parametry je třeba dodržet při ostření pilových pásů.

Pásové pily jsou specializované nástroje pro řezání dřeva na speciálních strojích. Pilový pás je uzavřený pás, který může mít zuby nebo plochou ostrou řeznou hranu (vroubkovanou). Tyto nástroje na opracování dřeva umožňují velmi přesné a velmi tenké řezy, což umožňuje jejich použití pro dokončovací práce, pro práci s jemným dřevem a pro provádění příčných i podélných řezů v jakémkoli úhlu a rovině materiálu. Mezi jejich přednosti patří vysoká rychlost zpracování materiálu, vysoká odolnost řezné hrany a přesnost řezu. Aby byla pila vždy připravena k použití a bylo dosaženo dobrého řezu, je nutné neustále brousit břit, a pokud je opotřebovaný, úplně ho nabrousit.

Pro výrobu čepelí se nejčastěji používá ocel 9XF nebo B2F. Tyto oceli mají tvrdost 45-55 stupňů Rockwellovy stupnice. Tvrdší oceli se téměř nepoužívají. Nízká tvrdost neudrží ostří dlouho ostré, zejména pokud je nástroj často používán. Například po opracování tvrdého dřeva je třeba pilu znovu nabrousit. Výjimkou jsou pily na zpracování kovů, kde se často používá ocel 100Cr18V4 nebo její ekvivalent s tvrdostí 90-95 na Rockwellově stupnici. Je pravda, že z této vysokopevnostní slitiny není vyrobena celá pásová pila, ale pouze zuby a 2-3 mm řezné hrany, která je se zbytkem pásové pily spojena speciálním laserem. Nabrousit tyto pily bez vhodného nástroje je obtížné, v domácích podmínkách dokonce nemožné. Brousí se ve specializovaných centrech, proto se zde nebudeme zabývat procesem broušení.

Pro kontrolu úrovně opotřebení břitu byste měli vizuálně zkontrolovat řez a můžete zkontrolovat dobu chodu pily (pro srovnání zkontrolujte rychlost řezání polotovarů stejného průměru, když je pilový kotouč ostrý a tupý). Provádí se jednoduše: tupý pásek vytvoří v místě řezu nerovný (členitý) povrch.

Jak správně naostřit pilu na stroji?

Abyste si doma správně nabrousili zuby pily vlastníma rukama, měli byste

  • Nastavení zubu lze obnovit ohnutím 2/3 délky zubu směrem od čepele, čímž se obnoví původní úhel nastavení;
  • brousit hrany zubů brusným nástrojem a odstraňovat mikrotrhliny z povrchu materiálu.

Základní pravidla, která je třeba dodržovat při přestavbě řezné hrany pily na stroji

  • nechat zuby přebrousit na speciálním zařízení, čímž se obnoví původní úhel nastavení;
  • Nastavte stroj tak, aby z břitu odstranil dostatek materiálu a odstranil všechna poškození a mikrotrhliny;
  • brousit se zapnutým chladicím systémem a dbát na to, aby materiál zubů nezmodral;
  • začněte broušení v místě, kde je ostří přivařeno ke kroužku.