Jak správně zahloubit stěnu pomocí děrovačky

Vlastnosti práce s různými materiály

Se správně nakresleným schématem a vhodnými nástroji je snadné najít správné otvory ve zdi, i když jste ve stavebnictví začátečník. To však platí v případě, že stěna není nosná a je pokryta silnou vrstvou omítky poddajné.

A co dělat, když jsou vnitřní příčky z vysokopevnostního betonu, lehkého pórobetonu nebo dokonce ze dřeva?? Zvažte nuance práce s různými materiály.

Zápustky v betonu a cihlách

Ve zdivu lepeném směsí písku a cementu lze vydlabat vodorovné drážky i dlátem a kladivem, pokud se do spáry „trefíte“. Pro svislé spoje je lepší použít elektrický nástroj. úhlovou brusku, rotační nástroj nebo dláto.

Pokud je zdivo pokryto omítkou, můžete si poradit s primitivním ručním nářadím, ale proces bude trvat dlouho.

V zásadě není nic těžkého a pracovat s betonem. přestože je materiál dostatečně pevný, drážky v něm lze vytvořit jakýmkoli vhodným nástrojem pro drážkování, snad kromě kladiva a dláta.

Nejlepší volbou je však stále omítka, ačkoli rovinnost jejích drážek ponechává mnoho k dobru (všechny nuance však lze korigovat omítkou).

Toto rázové nářadí je výkonné, takže může pracovat na jakémkoli tvrdém povrchu. Nevytváří tak velký oblak prachu jako úhlová bruska a nevyžaduje další nástroj k odstranění zbytků materiálu z vnitřku brázdy.

Svítilna a vrtačka jsou vhodné pro řezání kotoučovou pilou, ale to vyžaduje zkušeného řemeslníka:

Kromě toho není bezpečné používat úhlovou brusku (nebo její obdoby, jako je kotoučová pila, úhlová bruska) na stěny z vysokopevnostního betonu. pokud je kotouč silně přitlačen, může se zlomit.

Jak pracovat se dřevem a pórobetonem

K vytvoření rýh ve stěnách z pórobetonu nebo pórobetonu použijte úhlovou brusku, vrtačku, otočný stůl nebo kotoučovou pilu. Pokud však chcete minimalizovat množství prachu, použijte speciální ruční děrovací frézu určenou pro práci s poddajným materiálem.

Jeho naostřený oblouk snadno vyřízne čistou drážku a požadované hloubky lze dosáhnout pouhými 3-4 přejezdy.

Mimochodem, není těžké si takový nástroj vyrobit sám z jednostranně naostřeného plechu nebo z tuhého peolentu. Za tímto účelem ohněte malou část materiálu, který máte po ruce, a zajistěte okraje drátem nebo lepicí páskou.

Takové zařízení je dostatečné pro malé rozměry, ale pokud chcete vytvořit síť kanálů delších než 20 m, stojí za to vybavit zařízení praktickou trubkovou rukojetí.

Pokud jde o profilované nebo srubové stěny, pravidla požární bezpečnosti doporučují instalaci odkryté elektroinstalace, abyste mohli v případě nouze rychle zneškodnit zdroj vznícení.

V krajním případě lze k odstranění materiálu, který zůstal mezi zářezy v dřevěných stěnách, použít frézu, úhlovou brusku s kotoučem a dláto.

Opět je však lepší neriskovat maskování vodičů a provést instalaci bez porušení předpisů PUE a integrity dřevěné podlahy.

nuance s nosnými stěnami

Jak již bylo zmíněno, je zakázáno šroubovat skrz nosné konstrukce. poškození vrchní vrstvy ve stěně vystavené kování, což může mít za následek korozi, která oslabí celý skelet budovy. Ale co majitelé bytů v domě, kde jsou některé příčky železobetonové nebo kde je většina stěn nosná??

  • Získejte úřední povolení. vyžádejte si povolení místního stavebního úřadu k provádění vrtných prací. Můžete to zkusit, pokud prokážete, že hloubka drážek neovlivní nebo nepoškodí výztužnou síť, jejíž deformace vede k oslabení nosných konstrukcí. V případě panelové budovy je však šance nulová, ale v případě zděné budovy je pravděpodobnější, že povolení bude uděleno.
  • Na stěnu naneste omítku a proveďte řezy, aniž byste zasahovali hlouběji do konstrukce samotné desky. Obvykle se výztužná tyč nachází pod 1,5-2 cm vrstvou betonu, takže pokud stěnu vyrovnáte omítkovou směsí, hloubka drážky nebude mít na kov vliv.

A poslední metoda, která pomůže vyřešit problém s jakoukoli problematickou stěnou. skrýt dráty za sádrokartonové desky nebo ve speciálních elektrických lištách.

K instalaci elektrických rozvodů používáme úhlovou brusku

úhlovou brusku lze bez problémů použít jak na zdivo, tak na betonové nebo omítnuté stěny. K tomu však potřebujeme zakoupit speciální diamantový kotouč. Všechny práce se provádějí v následujícím pořadí:

  • úhlovou bruskou po celé délce zárubně vytvořte dva rovnoběžné zářezy se stejnými parametry hloubky a šířky 2 až 2,5 cm;
  • k odstranění střední části drážky použijte loupač nebo dláto a kladivo.

Tím se vytvoří velmi rovná drážka. Používání tohoto elektrického nářadí je však doprovázeno velkým množstvím prachu. Vzniká tak velké množství štěrku, že je nutné použít vysavač. Budete potřebovat pomocníka, který bude držet sací hadici v blízkosti řezu.

správně, stěnu, pomocí

Výběr správného bočního odposlechu. průvodce s obrázky

Nejprve si povíme, co můžete udělat dlátem ve zdi, s ohledem na nejvhodnější nástroje a efektivitu jejich použití. Přehled vás provede od nejpracnějšího způsobu ořezávání k rychlejšímu a pohodlnějšímu způsobu.

Dláto a kladivo

Staromódní způsob samostatného zhotovení průchodky pro elektroinstalaci.Chcete-li odstranit kabeláž, vyrazte ji dlátem a kladivem. Výhodou této možnosti. je to naprostá absence nákladů, t.к. Ve skutečnosti můžete stěnu sestavit bez elektrického nářadí pomocí improvizovaných prostředků, které jsou v každé domácnosti. Nevýhody. velká ztráta času a úsilí, což není v 21. století zcela rozumné.

Kromě toho se vám vůbec nepodaří udělat do cihly důlek dlátem. Od takové možnosti vám radíme, abyste se vzdali, protože.к. Níže jsou uvedeny některé jednodušší a efektivnější způsoby, jak vytvořit otvor ve zdi pro elektroinstalaci v domě nebo bytě.

sekáčová vrtačka

Efektivnější, ale stále nepohodlný způsob vedení kabelů spočívá ve vyvrtání otvorů každých 1-1,5 cm po celé šířce budoucí dutiny. Když je „bodová“ trasa hotová, jak je vidět na fotografii níže, můžete pomocí dláta vyrazit mosty mezi otvory, čímž vznikne ne zcela rovná, ale přesto dělící plocha. Nevýhodou této možnosti jsou opět časové náklady a nízký výkon broušení betonu.

úhlová bruska

Přiblížíme-li se k šikovným elektrickým nástrojům, které rychle proshtrubit plochou drážku, nejhorší z nejlepších možností je úhlová bruska (úhlová bruska), nebo jak se běžně nazývá v běžné řeči. úhlová bruska. Pokud na něj nasadíte diamantový kotouč, bude proces drážkování stěn pro kabeláž několikanásobně rychlejší a obrysy drážky budou dokonale rovné.

Nevýhod této varianty je opravdu mnoho: silné zaprášení místnosti, jedna a tatáž drážka může být provedena ve dvou přístupech (nejprve se řeže jeden okraj, pak druhý), není možnost řezat trasu v rohu, zvýšená hlučnost při práci a navíc je velmi obtížné, aby hloubka drážky byla po celé délce stejná. Úhlovou brusku byste měli k vrtání do betonové zdi používat jen v krajním případě.

Peorator

Chcete-li udělat sami peoratorom dost vyzvednout vhodnou trysku. čepel nebo speciální Strober a projít vyznačené čáry v režimu šoku. Nevýhodou použití pouze peoratora. stroebe bude křivý, ale stále doma tento typ elektrického nástroje se nejčastěji používá pro strobing stěn vlastníma rukama.

Mimochodem, úhlovou brusku můžete použít nejen k prořezávání stěn stěrkou, ale také jako příklepovou vrtačku. nejprve vyvrtejte otvory podél značení a poté stěrkou vyrazte stěny. Šití do betonu je rychlé, pohodlné a samotné drážky jsou víceméně rovnoměrné.

Zanořovací fréza

A poslední, nejúčinnější možnost. použití speciálního nástroje, který umožňuje rovnoměrně a bezprašně kreslit na beton. Fréza Strobus se používá opravdu velmi pohodlně, není tak hlučná a díky připojení ke stavebnímu vysavači okamžitě pohlcuje veškerý stavební prach. V současné době je tento nástroj nejúčinnější, nejrychlejší a nejbezpečnější metodou vrtání do zdi. Jedinou, ale významnou nevýhodou této možnosti jsou velmi vysoké náklady na elektrické nářadí, takže nemá smysl kupovat ho pro jednorázovou opravu v bytě. Z této situace se lze dostat dvěma způsoby: pronájmem štípacích fréz (vyjde to levně) nebo si štípací frézy vyrobit ručně. Doporučujeme zastavit na výrobu vlastních nástrojů, zejména v přítomnosti úhlové brusky proces nebude trvat déle než půl hodiny.

Shrnuto a podtrženo

Mezi všemi výše uvedenými nástroji pro frézování stěn vlastníma rukama tedy doporučujeme zastavit se u jednoho ze dvou způsobů:

Poslední variantou se budeme zabývat za chvíli. Skutečnost je taková, že pokud bruskou vyřízneme okraje dutiny a poté perem vyrazíme jádro zevnitř, můžeme rychle a efektivně vytvořit dutiny v betonových a zděných stěnách. Doma se tato možnost používá velmi často, takže při absenci příležitosti k výrobě stroborezu se rozhodněte pro tuto možnost!

Rád bych trochu odbočil od tématu a pohovořil o tom, jak se správně říká: prytoba nebo štrobba. Skutečnost, že skutečně termín ve stavbě správně nazývá shtreba, ale z neznámých důvodů v rozhovoru na dlouhou dobu zakořenil mírně upravenou výslovnost. Technicky vzato obě varianty slova znamenají totéž, takže se nedivte, že v tomto článku budeme dále používat obě výslovnosti!

Příprava a označování stěn

Než začneme dělat obrysy, je třeba nakreslit značení od rozvodné skříně k předpokládaným místům vypínačů, zásuvek a světelného výkonu. Poté zkontrolujte, zda v trase otvoru není skrytá kabeláž. To lze provést pomocí detektoru skrytého zapojení.

Aby se zabránilo pronikání prachu do jiných místností, je třeba zakrýt otvory dveří stavební fólií nebo vlhkým hadrem.

Dlátování stěn vlastníma rukama lze provádět pomocí následujících nástrojů: rotační nástroj, úhlová bruska, dláto a sekáč.

Speciální funkce pro průnik různými materiály

Vyřezávání drážek ve stěnách je často nutné při rekonstrukci bytů, instalaci klimatizací, ohřívačů vody a dalších spotřebičů, které vyžadují samostatnou elektroinstalaci.

Vrtání otvorů do betonu a cihel

Při drážkování musíte vědět, s jakým druhem cihel pracujete. zda se jedná o silikátové, hyperlisované nebo keramické cihly. Bílé cihly jsou nejkřehčí, proto je třeba při práci s nimi dbát zvláštní opatrnosti. Při pokládání drážek do cihel je vhodné použít dlátovou pilu, peorátor nebo brusku s kotouči.

Práce s betonem pomocí příklepové vrtačky s pobeditovými bity, vrtáku s tvrdokovem nebo úhlové brusky s diamantovými kotouči. V některých případech může být nutné použít i dláto.

Práce se dřevem a pórobetonem

Dřevo a pórobeton patří mezi nejpoddajnější materiály. Lze je snadno vyřezávat a vydlabávat. To však vyžaduje čas. Frézování drážek kotoučovou pilou nebo frézou je mnohem snazší.

Sekání sádrokartonových desek

Kabely vedené pod sádrokartonovými deskami musí být povinně uloženy ve vlnitém plášti. Tím se zabrání zkratům a poškození kabelů způsobeným samořeznými šrouby.

  • Při pokládce vodičů pod bezrámovou sádrokartonovou desku je nutné vytvořit ve stěně dutiny, které se následně omítnou.
  • V případě rámového způsobu upevnění sádrokartonových desek lze dráty upevnit pomocí sádrového lepidla.

Roveing do dlážděné podlahy

K vyřezání drážky do dlaždic lze použít úhlovou brusku nebo brusku s diamantovým kotoučem. Peorátor může dlaždici poškodit a způsobit praskliny.

Vrtání do stěny pod kondicionérem

Šachty pod kondicionérem by měly mít hloubku 50 mm při šířce 60 mm. To je způsobeno velikostí izolace, elektrických rozvodů, odvodu kondenzátu, položených v jedné drážce.

Nuance s nosnými stěnami

Podle nařízení vlády 08, příloha, odstavec 11.3 и 11.11 je zakázáno provádět zářezy do nosných zdí, aby nedošlo k jejich poškození. Pro provedení prací musí být vypracovány dokumenty odpovídající sanaci.

Stierkovanie cca 8m? za 11min 🙂

Označení stěn a jejich příprava na práci

Než začneme s kanalizací, je nutné zjistit, zda se v plánované trase nenachází skryté elektrické kabely. To lze provést pomocí speciálního zařízení. vyhledávače stop, který rychle lokalizuje drát. Tímto způsobem se vyhnete riziku, že se vaše nářadí při práci zachytí o kabel pod napětím.

Poté by měla být stěna označena podle trasy budoucího spoje.

Začněte od rozvodné krabice na stěně a pokračujte k místům, kde budou instalována elektrická zařízení (zásuvky, vypínače, svítidla).

Před vrtáním do zdi zakryjte otvor dveří vlhkým hadrem, aby se do místnosti nedostal prach.

Před zahájením prací je třeba pečlivě určit trasu budoucího výkopu. Ujistěte se, že víte, kde se nachází stávající elektroinstalace, aby nedošlo k jejímu poškození. Kabely mohou být vedeny pouze vodorovně nebo svisle. Označte stěnu vodováhou. K tomuto účelu se nejlépe hodí laserová vodováha. Povrchové dělení stěn lze provádět ve všech materiálech: cihly, beton, sádrokarton. Nosné stěny, trámy a stropy nemontujte z důvodu obav o statiku. Existují následující typy spojovacích nástrojů:

Pravidla a omezení pro směrování

Neberte hned do ruky dláto a kladivo. Nejprve je třeba nakreslit na papír plán elektroinstalace a promyslet umístění všech bodů připojení a výstupů elektroinstalace, jako jsou zásuvky, vypínače a svorky pro osvětlení. Zohledněte také materiál stěny a způsob instalace. Základní pravidla, která platí pro rozvod kabelů ve stěnách, jsou stanovena v předpisech SNiP 3.05.06-85. Nezanedbávejte je, je lepší nebýt líný a jednou se seznámit s tím, jak správně klepnout na stěny pro zapojení. Hlavní body jsou následující:

  • Otvory pro kabeláž musí být rovnoběžné s hlavními stavebními konstrukcemi, tj. pouze svisle nebo vodorovně. Sklon je přípustný pouze v případě instalací rovnoběžných se šikmými stěnami, např. v podkroví.
  • Vodorovné vrtání musí být prováděno ve vzdálenosti maximálně 150 mm od podlahových desek.
  • Svislá rýha musí být vzdálena nejméně 100 mm od dveří, oken a rohů a nejméně 400 mm od plynového potrubí.
  • Šířka a hloubka zářezu nesmí přesáhnout 25 mm. Délka jedné štěrbiny by neměla přesáhnout tři metry.
  • Je žádoucí minimalizovat ohyby na cestě od rozvodné skříně k vypínači nebo zásuvce. Nejlepší je omezit úhel přechodu z vodorovné roviny na svislou bez ohledu na vodorovnou rovinu v místech napojení na stěnu.
  • Nevytvářejte vodorovné brázdy v nosných konstrukcích. To platí pro všechny stěny panelové budovy, protože všechny jsou zde nosné, s výjimkou malých příček.

Pro uspořádání kabelového svazku platí tato pravidla. Poté můžete stěny přímo proříznout. [help]Prořezávání nosných zdí není přípustné? Skloubení stěn podléhá pravidlům pro sanaci, která se mohou v jednotlivých regionech mírně lišit. Podle běžných norem však takové práce nejsou povoleny ve všech typech standardních výškových budov.[/help]

Vykopání stěn pro kabeláž

Vrtání stěn je nutné v případě, že je třeba skrytě položit kabeláž v místnosti. Zahájení prací po vyznačení tras. Nedílnou součástí procesu elektroinstalace je zvýšené riziko zaprášení. Proto se ujistěte, že používáte vhodnou ochranu dýchacích cest a očí. Při frézování se neobejdete bez speciálních přístrojů a nástrojů. Při malých objemech si vystačíte i s jednoduchým dlátem a kladivem, při větší výměně elektroinstalace v celém bytě nebo domě už potřebujete vážnější věci.