Jak vyrobit kotoučovou pilu

Vlastní výroba stolu kotoučové pily. návod a montáž

Kotoučová pila je praktický a produktivní nástroj pro stavební práce s vysokým výkonem a manévrovatelností. Při řezání velkého množství dřeva je však práce s výkonnou kotoučovou pilou poměrně obtížná. Vlastnoručně vyrobený stůl kotoučové pily může usnadnit práci.

Stůl s kotoučovou pilou vlastníma rukama

Jednoduchý stůl lze vyrobit z překližky a prken. Ruční kotoučová pila je namontována na spodní straně desky stolu a její ozubený kotouč je umístěn v drážce na desce stolu. Po spuštění kotoučové pily se její kotouč začne otáčet a při podávání řezaného materiálu se rozřeže. Maximální tloušťka řezaného materiálu závisí na velikosti pilového kotouče a výkonu pily. Při výběru nástroje je třeba vzít v úvahu tloušťku desky stolu, ke které je pila zespodu připevněna.

Potřebné materiály a nástroje

Doporučujeme začít přípravou následujících materiálů a nástrojů. Stacionární zařízení je upevněno na pevném a stabilním stole. K jeho výrobě bude zapotřebí list broušené překližky o tloušťce nejméně 20 mm a správné velikosti. Nohy stolu mohou být vyrobeny ze 4 kusů dřevěných nebo kovových příček, které jsou navzájem spojeny.

Kromě toho je zapotřebí ruční kotoučová pila nebo úhlová bruska.

K dispozici by měly být také následující nástroje a materiály:

  • skládačka;
  • elektrický šroubovák;
  • 3 až 4 kovové svorky;
  • samořezné šrouby a vruty;
  • 2 malé kovové závěsy;
  • 2 šroubové svorky;
  • Broušená deska, jejíž délka odpovídá délce stolu a jejíž výška se pohybuje mezi 10-12 cm
  • tužka, dlouhé pravítko.

Všechny je najdete v dílně nebo levně koupíte v každém železářství.

Jak vyrobit kotoučovou pilu s vyváženým poměrem mezi hospodárností, funkčností a bezpečností

Základní komponenty, ze kterých se skládá podomácku vyrobená okružní pila. Je možné si je vyrobit sám, ale s určitými dovednostmi a nástroji.

Základna pro kotoučovou pilu

Rám může být vyroben z kovových úhelníků (kanálů), které se nakupují ve sběrnách kovového šrotu. Pokud si to můžete dovolit, zeptejte se v obchodě s kovovým zbožím. Nohy lze vyrobit ze starých vodovodních trubek spojením pomocí hranatých konzolí.

Dobrá konstrukce rámu pily vyrobené podomácku z válcované oceli

DŮLEŽITÉ! Nepoužívejte šroubové spoje, protože se vlivem vibrací uvolní.

Musí být použito elektrické svařování. Nezapomeňte vyztužit rohové spoje výztuhou. Horní část rámu (která bude založena na stole) a podstavec pro elektromotor je vyroben z úhelníků o stranách nejméně 50 mm.

Pokud je stroj vybaven koly pro pohyblivost, musí mít ocelové ráfky a zámky. Čím je rám těžší, tím je stroj stabilnější a práce na něm bezpečnější.

Oblíbené: Přehled kotoučových pil od ručních po stacionární

Jak vyrobit stůl pro kotoučovou pilu?

Pracovní deska je vyrobena z ocelových, duralových nebo siluminových plechů. Textolit, plexisklo nebo překližka odolná proti vlhkosti jsou přijatelné. Na překližku se přibije žárově pozinkovaný plech.

Hlavní podmínkou je, že materiál nesmí praskat v důsledku vibrací, musí mít hladký povrch a nesmí se prohýbat při zatížení nejméně 50 kg. Prasklá nebo pokřivená deska stolu by způsobila zaseknutí pilového kotouče.

Způsobí zranění a poškození obrobku. Použití oblíbených materiálů, jako jsou OSB a dřevotřískové desky, je nežádoucí. Tyto materiály nejsou odolné vůči vibracím a mohou selhat v nejkritičtějším okamžiku.

Existují dva způsoby, jak vytvořit pracovní drážku pro pilový kotouč:

Umí vyříznout drážku. nebo umístěte obě poloviny stolní desky od sebe.

Kotouč by neměl vyčnívat nad stůl více než 1/3 svého průměru.

Pro vše od řezání palivového dřeva až po tesařské práce potřebujete pevnou boční zarážku. Může to být kovový čtverec nebo blok tvrdého dřeva. Pro nastavení pracovní vzduchové mezery můžete buď vytvořit paralelní drážky v desce stolu, nebo jednoduše připevnit koncový spínač pomocí svorek.

Boční deska by měla být rovnoběžná s rovinou disku. Sebemenší odchylka způsobí jeho zaseknutí.

Který motor pro kotoučovou pilu?

Motor neinstalujte jen tak od oka. Výkon je třeba vypočítat. Pro kotouč o průměru 350 mm je zapotřebí motor o výkonu 1 kW, ale pro kotouč o průměru 170 mm postačí výkon 500 W.

Dobrou volbou je motor ze staré pračky.

Motor z pračky

Je určen pro nepřetržitý provoz se středním zatížením. Pokud chcete pracovat s kotoučem delším než 350 mm. lze použít pohonnou jednotku z použitého průmyslového ventilátoru.

Velké elektromotory jsou obvykle vybaveny tlumiči, které zabraňují zbytečným vibracím.

U stacionární pily to není možné, protože řemenový nebo pastorkový pohon se nezapne za všech okolností.

Proto je motor namontován na pevném a robustním podstavci. Pro nastavení napnutí řemenice je možné pohybovat motorem.

Jak vytvořit jednotku?

Nejlepší možností je klínový řemen. Je možné použít systém pohonu klínovým řemenem s řemenicemi z automobilového motoru.

Podívejte se na toto video a zjistěte, co je to pohon klínovým řemenem a jak jej vypočítat.

Řemenový pohon zajišťuje určitou bezpečnost v případě, že se kotouč zasekne (např. hřebík v obrobku). na rozdíl od tuhého pastorku řemen prokluzuje na řemenici, což zabraňuje zborcení kruhového kotouče.

Pokud elektromotor nemá regulátor otáček, je možné vyrobit vyměnitelné řemenice různých průměrů. Díky tomu je možné používat všechny typy disků s různými provozními rychlostmi.

Oblíbené: Elektrická ruční kotoučová pila. základ v sortimentu elektrického nářadí

Hřídel kotouče je důležitou součástí kotoučové pily

Pravděpodobně nejdůležitější část domácí kotoučové pily. Vyrobit si ji doma z kusu trubky není bezpečné, takže je lepší nechat si ji vyrobit u dobrého soustružníka nebo si koupit prefabrikovanou. Totéž platí pro držák ložiska. Chcete-li ušetřit náklady, můžete použít sady nábojů kol z vašeho vozidla.

Zakoupená hřídel kotoučové pily s řemenicí

Ložiska je třeba chránit před prachem vložením těsnění do drážky mezi ložiskovými tělesy.

Hřídel může být opatřena drážkami pro hoblovací nože. V tomto případě podléhá vyvažování. Může být také vybaven držáky na frézy. Na stroji lze pak vyrábět složitě tvarované dveře a římsy.

Elektrická část

Spouštěcí zařízení musí být vhodné pro výkon motoru. Nejbezpečnější varianta. tlačítková, s tepelnou nadproudovou ochranou. Tímto způsobem se může mechanika automaticky vypnout, pokud se disk zasekne.

elektrická deska je namontována na dielektrickém materiálu, kabeláž je bezpečně izolována od kovového rámu. tlačítko stop musí být ve snadno dosažitelné poloze a nesmí být silně stisknuto.

Jak nastavit kotoučovou pilu vlastníma rukama: předběžné kroky

Předtím, než se rozhodnete, zda je vhodné vyrobit kotoučovou pilu sami, měli byste se seznámit s několika takovými zařízeními a podívat se na některá videa na internetu. Při pozorování a kontrolách je třeba věnovat zvláštní pozornost základním součástem, dílům a způsobům zajištění. K pochopení výroby kotoučové pily jsou nutné alespoň teoretické znalosti.

Výrobní proces lze provádět dvěma způsoby:

V případě druhé možnosti je úkol poněkud komplikovanější, protože díly a mechanismy se nejčastěji nakupují na různých místech, ale musí odpovídat technickým a funkčním vlastnostem.

Schéma pro výrobu kotoučové pily vlastníma rukama.

Pro vaši informaci! Prvky pro budoucí konstrukci kotoučové pily je třeba zakoupit až po vypracování podrobného montážního výkresu.

Bez výkresu není možné vypočítat rozměry prvků a vybrat kompletní sadu. Domácí řemeslníci tuto fázi (kreslení) často vynechávají, protože nemají dostatečné dovednosti k jejímu provedení. To není nutné, protože postačí výkres pily. Je to přinejmenším vizualizace budoucí jednotky. Představit si, jaký bude konečný výsledek, je velmi důležité.

Teprve když máte výkres nebo náčrt a všechny potřebné prvky, můžete začít s vlastní montáží.

DIY amatérský řezací stůl

Dobré odpoledne vám všem! V průběhu jedné z mých recenzí mi účastníci v komentářích navrhli, abych napsal recenzi na příčný řezací stůl, na kterém pracuji. V této recenzi vám povím, jak jsem narychlo vyrobil stůl na řezání z toho, co jsem měl, a z několika drobností, které jsem si koupil. Podrobný model stolu ve SketchUp se všemi součástmi je přiložen. O stolní pile jsem uvažoval už dlouho, ale bylo potřeba udělat obrovské množství jiných věcí, takže se to přirozeně odkládalo na lepší časy. Když pak v loňském roce nastala víceméně klidná zima, narazil jsem na sérii videí o podomácku postavených pilových stolech a uvědomil si, že je to správná věc.

V tolika videorecenzích jsou tabulky zpracovány tak vážně a vždy na pozadí plně vybavených dílen se spoustou strojů, že se někdy podíváte na jejich pracovní podmínky a pochybujete, zda je máte brát. V této recenzi vám povím, jak jsem stůl vyrobil v poměrně spartánských podmínkách, když jsem měl po ruce kotoučovou pilu, úhlovou brusku, šroubovák a frézku (bylo to poprvé, co jsem vyzkoušel frézku, která ležela tři roky v krabici).

Měl jsem ruční okružní pilu Hitachi C6SS, levný, ale velmi spolehlivý stroj, který na stavbě odvedl tolik práce, že by měl být umístěn na podstavci a vystaven na viditelném místě v dílně. Ale protože každý nástroj musí pracovat až do konce, bylo jí nabídnuto nové místo.

Po hlavní fázi výstavby domu jsem měl k dispozici celý plát překližky o tloušťce 21 mm (FC 4/4), který ležel 3 roky ladem, a bylo na čase ho někde využít. V té době jsem neudělal samostatný návrh stolu, celá myšlenka a obraz, jak to vidím, se vyvinuly v mé hlavě, takže jsem udělal místo po místě, a hlavní komponenty a materiály byly vybrány v průběhu realizace, moje oči běžel přes to, co bylo ve skříni, dílně, v zásuvkách s hardwarem a spojovacími prvky a dalšími drobnými předměty. V souladu s tím nebylo provedeno žádné modelování, ale pro tuto recenzi jsem převedl plochu do 3D modelu v programu SketchUp, snažil jsem se reprezentovat všechny složky, jediná věc, kterou jsem nesledoval matice a šrouby, bylo to líné a zdálo se, že je to spíše ztráta času, protože v zásadě je již jasné, a pokud něco, vysvětlím v průběhu recenze. Model ukazuje, jak a co je sestaveno, vrstvu po vrstvě je možné odstranit zvětšené prvky, možná se někomu bude tento model hodit pro opakování nebo jako nápad pro vlastní realizaci.

vyrobit, kotoučovou, pilu

Model pilového stolu v aplikaci SketchUp

Vzal jsem tedy list překližky o tloušťce 21 mm, označil a vyřezal základnu stolu kotoučovou pilou o rozměrech 1100 mm x 820 mm. Stůl je velký, ale chtěl jsem univerzální stůl, který lze použít pro řezání malých dílů i velkoplošných materiálů, překližky, laminované dřevotřísky pro skříňový nábytek atd.

Pak jsem plech otočil, označil, položil na něj kotoučovou pilu se zvednutým pilovým kotoučem, tužkou obkreslil obrys pilového kotouče a frézou s drážkovací frézou jsem materiál v získaném výstupku pilového kotouče vyřízl do hloubky asi 12 mm. Do vzniklého důlku se poté vloží patka kotoučové pily. Rukojeť a ochranný kryt pilového kotouče musí být nejprve sejmuty z pily.

Na obrysu patky pily byly v základním plechu stolu vytvořeny 4 otvory pro šrouby M8. Z horní části základny (vzadu) byly namontovány matice M8. Dno pily se vloží do vybrání a upne se k podstavci stolu pomocí šroubů M8 přes zesílené podložky.

Poté uvolněte mechanismus nastavení hloubky pily, zapojte pilu do zásuvky a zatlačením pily prořízněte základnu stolu do plné hloubky, na zadní (pracovní) straně stolu máme kotouč. Nejdůležitějším momentem je nezaměnit směr otáčení kotouče při instalaci pily do vybrání (otáčení kotouče ze strany pracovní plochy stolu by se mělo otáčet směrem k sobě). Při zkoušení jsem se málem spletl, ale všiml jsem si toho včas. Mimochodem, použil jsem pilu v modelu Sketchup z 3D Warehouse a pokud se podíváte na fotografii mého stolu, pohony pil v modelu SketchUp (Makita) a ve skutečnosti (Hitachi) jsou zrcadlově obrácené, umístěné na opačných stranách pily. Našel jsem pouze tento model pily a nechal ho, hlavní věcí bylo mít správný směr otáčení pilového kotouče. Každý má stejně jinou pilu.

Takto můžete pilovat na stole:. umístěte základnu stolu na židle / stoličky / zásuvky (umístil jsem v dílně s jednou stranou na polici, druhou na zadní straně židle u zdi);. vzhledem k pilovému kotouči pomocí dlouhého pravítka nakreslete osovou čáru pro ořezávač řezu.;. vezmeme dlouhý hliníkový úhelník (nebo tyč či rovnou desku), položíme jej podél úhlu vzhledem k linii řezu, připevníme jej ke stolu svorkami. a máme improvizovaný dočasný paralelní doraz.

Takto jsem postupoval při řezání všech ostatních částí stolu, zatímco se pomalu sestavoval.

Nejdříve jsem se rozhodl vyříznout kryt pily pro utírání prachu. Poprvé v životě se mi podařilo vyrobit naprosto identické díly, jako dvojčata, během chvilky a bez jakýchkoli úprav. Kryt. čtyři stěny z 10 mm překližky, dno z kusu dřevovláknité desky. Vše přilepte pomocí PVA a samořezných šroubů.

Pro připojení vysavače jsem ve spodním rohu krabice vytvořil otvor s bimetalovou korunkou pro kanalizační armatury 50 mm. Pro připevnění kování ke skříňce jsem rozřezal rozřezané kování na sektory, vložil kování, zahřál sektory a ohnul je ke stěně skříňky, pak přejel každý sektor malými samořeznými šrouby, mezery na zadní straně vyplnil tavným lepidlem. Je těsná a neopatrný pohyb hadice vysavačem neumožní vytržení šroubení z pouzdra.

K upevnění krabice ke stolu jsem použil kovové úhelníky 30×30 a 15×30 pro zámek. Plochá oka z nařezaných 6mm překližkových desek vyrobená pomocí dremelu, přilepená ke stolu, do kterých jsou zasunuty rohy krabice. Na druhé straně krabice je pomocí kovové desky a samořezných šroubů vytvořen jakýsi zámek.

Kotoučová pila z kotoučové pily s rukama

Stacionární kotoučová pila je nepostradatelným nástrojem v truhlářské dílně. pro kutily a domácí kutily. S tímto stacionárním strojem se pohodlně pracuje. zejména při dlouhé a monotónní práci. Řemeslník má díky němu záda v rovné poloze, takže se méně unaví.

V současné době je v obchodech velký výběr modelů. Pro obyčejného truhláře jsou však příliš drahé, takže abyste se ze situace dostali, musíte hledat jiná řešení. Jeden takový příklad: řemeslník si vlastnoručně sestrojil stacionární kotoučovou pilu pomocí ruční kotoučové pily. Jak to udělal. viz níže.

Seznam potřebného materiálu: ruční kotoučová pila; překližka 11 mm; šrouby M-8 s nábytkovou hlavou; šrouby; vypínač; drát; tyč 40×40; kolejnice pro nábytek.

Seznam nástrojů: elektrická přímočará pila; ruční okružní pila; vrtačka; elektrický šroubovák; kladivo; šroubovák; kleště; pravítko.

Jak sestavit stacionární kotoučovou pilu

Jak jsme již uvedli, autor použil pro svou kotoučovou pilu ruční kotoučovou pilu. Na samotné pile neprováděl žádné úpravy. V tomto případě autor vyrobil stůl a pilový kotouč připevnil ke spodní straně desky stolu, kde byl předtím proveden řez pro kotouč. Vyvrtal díry a pak vyřízl. Vzali jsme překližku a dřevo 40×40 a vyrobili základnu.

Poté autor vzal překližku a desku stolu rozřezal. Lepší je, když je laminovaná nebo lakovaná, s hladkým a rovným povrchem. Jak již bylo popsáno, vyřízne se prořez a v rozích se vyvrtají otvory pro následné upevnění.

Kotoučovou pilu upevníme na spodní část desky stolu pomocí šroubů M-8. Hlavy šroubů musí být zapuštěny do překližky.

Aby byla práce se strojem pohodlnější, vyrobil řemeslník pohyblivou podpěru na nábytkových kolejnicích.

Pro podélnou podporu byl použit hliníkový rohový díl.

Chcete-li jej nastavit, povolte šrouby a posuňte jej do požadované vzdálenosti pro další práci.

Stůl pro kotoučovou pilu rukama (s výkresy)

Tato část nabízí model univerzálního stolu, na který lze umístit kotoučovou pilu s libovolnými technickými údaji a rozměry. Pro stavbu bude zapotřebí následující materiál:

  • Překližka, nejlépe s vrstvenou vrchní vrstvou, o tloušťce minimálně 10 mm a rozměrech 800×800 mm;
  • 4 kusy laminované dřevotřísky o tloušťce 16 mm (400×784 mm);
  • dřevo 50×50 mm;
  • šrouby a samořezné šrouby.

Pro výrobu domácí okružní pily a stolu potřebujete následující výkresy

Stůl pro kotoučovou pilu lze vyrobit v tomto pořadí:

  • Horní část budoucího stolu, která je krabicí bez dna, je vyrobena z laminovaných dřevotřískových desek. Boční strany jsou spojeny trámy, které jsou podstatně delší než výška plechů.
  • Hotová konstrukce se otočí, nosníkové nohy budoucího stolu se v dolní části upevní přídavnými příčníky.
  • Z překližky vyřízněte desku stolu, podélně do ní udělejte otvor pomocí skládačky. do otvoru se vloží pilový list.

Plán takové konstrukce lze snadno najít na internetu, což značně usnadní výrobu. Je možné modernizovat výše navrhovanou variantu stolu pro kotoučovou pilu vlastníma rukama, nahrazení tyčí kovovým rohem nebo vytvoření tzv. krabice z desek. Ve spodní části konstrukce je vhodné vytvořit polici.

Vytváření zadní desky z kotoučové pily vlastníma rukama

Pokládka dřevěné podlahy, výměna obkladových pásů, obložení fasády prkny, obložení, vytvoření prvků krajinářské architektury vyžaduje rozměrnou desku. Proces přípravy takové desky se nazývá facing. To znamená, že konce materiálu se odříznou, aby se dosáhlo požadovaného rozměru obrobku a aby řez působil esteticky.

Vlastnoručně vyrobená pokosová pila urychluje a zlevňuje práci

K sestavení pokosové frézy s ruční kotoučovou pilou potřebujete materiál a použité nástroje. Standardní funkce, které by měl nástroj pro budoucnost mít, jsou následující:

Horní část elektrického nářadí je upevněna na čepu pomocí velkého ložiska. 150 mm (není obtížné jej na trhu zakoupit).) výstupky jsou namontovány na vnější straně ložiska. Slouží k upevnění nástroje k povrchu lože stroje pomocí šroubů M6.

Hlavním příslušenstvím pro kotoučovou pilu s vlastními rukama jsou tlumiče nárazů automobilů (je vhodné je použít jako protahovač), tlačítko pro pozvolný start a přídavná ochrana, která je připojena k elektrickému nástroji a lůžku.

Obkladový nástroj je namontován na čepu s ložiskem

Důležité! Před montáží stroje je třeba demontovat tlumiče, vypustit z nich olej a odvzdušnit je.

Mezi výhody podomácku vyrobené pokosové pily patří:

  • Konstrukce se snadno demontuje a elektrické nářadí lze používat k určenému účelu.
  • Malé

Mezi významné nevýhody patří vysoká hladina hluku. Tuto vadu je téměř nemožné odstranit. Kromě toho musí být proveden zkušební řez (výběr a upevnění tahu), aby bylo zajištěno, že následná práce bude provedena kvalitně.

Varianty zařízení. speciální funkce a přípravky

Všechny detaily výroby domácího produktu je třeba promyslet. Výkresy usnadňují práci. Nejprve určete rozměry pracovní desky. Otvor pro kotoučovou pilu musí přesně pasovat na nástroj. Záleží na jeho průměru, takže nelze říci, který z nich je požadován.

Rozměry stolní desky se volí podle vlastního přání a rozměrů obrobků, které se mají obrábět. Pokud jsou zcela rovné, jsou řezy přesnější a rovnější. Příliš velké rozměry jsou však nepohodlné. přeplňují místnost. Mistři někdy vyrábějí skládací stoly, které zabírají málo místa, když se nepoužívají. Někteří lidé potřebují vyrábět malé díly, a proto potřebují stroj správné velikosti.

Pokud chcete mít všechny potřebné nástroje neustále po ruce, je stolní deska tím nejvhodnějším místem. Pro tento úkol jsou nejvhodnější větší stroje. často 1,2 × 1,2 m.

stůl pro přenosnou kotoučovou pilu

Existuje mnoho návrhů podomácku vyrobených stolů pro ruční kotoučové pily, ale většina z nich je výsledkem tvůrčího výzkumu a/nebo vlastního vyjádření. Jsou však docela použitelné. Optimální varianty pro ty, kteří na něm chtějí pracovat, nikoliv ho předvádět, jsou však zcela zřejmé.

Jedná se o skládací stůl pro ruční kotoučovou pilu (levý sloupec na obr.). deska stolu. laminovaná překližka 12 mm a vyšší; středové sloupky od výšky 400 mm. nábytková laminovaná dřevotříska 16-24 mm. Vyrábět nosníky z prken je nežádoucí, protože by nebylo dosaženo požadované tuhosti stolu. převisy desky stolu 30-60 mm.

Konstrukce stolu kotoučové pily

Deska stolu kotoučové pily je zobrazena na obrázku vpravo. Drážky pro výstup pilového kotouče (je možná jedna drážka) jsou vyříznuty na šířku 6-10 mm. Není vyžadována žádná zvláštní přesnost, tj.к. zastavit (viz výkres). níže) je nastaven pro řezání podél pilového kotouče. rozměry desky stolu lze libovolně zvolit (až do cca. 900×1200 mm z 16 mm překližky). Zajištění v pracovní poloze (sestava C na obr.). Šrouby M8 s křídlovými maticemi. Rotační sestava (poz. B). kus trubky (lze použít plastovou trubku). lze připevnit k desce stolu pomocí šroubů se zápustnou hlavou skrz vyvrtané otvory.

kusy tyče D8 ve tvaru písmene L místo závěsů; mírná vůle v trubce nemá vliv na kvalitu řezání. Každý „závěs“ je navíc ohnutý ve svislé rovině pod úhlem 30-45 stupňů. Na dlouhých tyčích „G“ je vyříznut závit a připevněn ke kostře pomocí dvou párů matic s dělenými podložkami. Upevňovací otvory ve válci se nejlépe vyznačí na místě zasunutím „závěsů“ do trubky a položením desky stolu na základnu.

Vytvoření pevného dorazu pro obrobek, jako na póze. 3b na velkém obr. na začátku, nepovinné. Lepší je vyrobit ji (zarážku) z kusu ocelového úhelníku 40×40 a odříznout svislou přírubu, jak je znázorněno na obrázku. (pohled zezadu).

Konstrukce ocelové rohové podpěry pro stůl kotoučové pily pro kutily

Tento plot je připevněn k desce stolu pomocí šroubových svorek a v každém případě je třeba zkontrolovat jeho rovnoběžnost s pilovým kotoučem; to se provádí pomocí pravítka s milimetrovými značkami.

Upevnění nástrojů

Upevnění ruční kotoučové pily do stolu pomocí svorek

Kotoučová pila je připevněna k desce stolu kotoučem nahoru. Pokud není záruka a ztráta hloubky řezu je zanedbatelná, vyvrtejte do patky pily 4 otvory D8 a upevněte ji šrouby se zapuštěnou hlavou. Mezi botu a desku stolu je vhodné vložit 1-2 mm gumy (např., z kamery v autě) se kvalita řezu výrazně zlepší díky tlumení vibrací nástroje. Pokud je třeba minimalizovat ztrátu hloubky řezu, zhotoví se v pracovní desce průchozí výřez pro botu, pila se připevní k ocelovému plechu o tloušťce 3-6 mm a umístí se do obdélníkové kapsy na přední ploše pracovní desky (viz obr. obr. vlevo). Otvor je však nutné vybrat ruční frézou. dláto pro zarovnání nebude fungovat.

Pokud se jedná o záruční nebo pronajatý nástroj, je ztráta hloubky řezu nevyhnutelná, t.к. Do patky pily není možné vyvrtat otvor. Pro tyto případy existuje známé řešení upnutí pilového kotouče (viz podrobné výkresy níže). stopa. obr.). Není vhodné pro pravidelnou práci ve velkém množství, ale lze ji provést rychle a budete moci řezat rovnoměrně den nebo dva.

Montáž ruční kotoučové pily na stůl pily s minimální ztrátou hloubky řezu

Poznámka: Vlastnoručně vyrobené stoly na ruční kotoučové pily, viz video; stacionární v dílně: