Pila na dřevo pro přesnou práci

Řezání doma i v práci: náš ručně vybraný seznam nejlepších pil na dřevo v roce 2021

Náš výběr roku podle redakce Zuzako.com. Výběrová kritéria. Tento materiál je subjektivní a nepředstavuje reklamu ani nákupního průvodce. Před nákupem se poraďte s odborníkem.

Každodenní život a výroba se neobejdou bez pily na řezání dřeva. Tento truhlářský nástroj je typem ruční kotoučové pily. Má jednoduchý design, skládá se z kovové čepele a rukojeti. Než si vyberete tento šikovný nástroj, podívejte se blíže na náš žebříček nejlepších pil na dřevo roku 2021, který sestavili redaktoři Zuzako na základě recenzí zákazníků a názorů řemeslníků. Na následujících stránkách najdete nejlepší modely pro domácí i profesionální použití.

Jak vybrat ruční pilku na železo

Po zvážení všech základních parametrů pily se může každý sám snadno rozhodnout, která mu vyhovuje nejvíce. Při výběru nástroje se musíte sami rozhodnout, zda je vhodnější tesařská nebo truhlářská pila. Pokud je pro vás nejdůležitější rychlost, měli byste si rozhodně vybrat tesařskou. Tesařská pila má méně zubů na palec, což vede k rychlejšímu výkonu a lepšímu odstraňování pilin. Pokud je vaší prioritou přesnost, je truhlářská pila tou správnou volbou.

Kvalitu pilky na železo lze určit jednoduchým způsobem. Nejprve je třeba vizuálně zkontrolovat, zda je čepel rovná. Pak čepel s malým úsilím ohněte a uvolněte ji, jakmile ucítíte odpor. Jakmile se čepel odrazí a ustálí, měli byste se znovu podívat na rovinnost čepele. Pokud se mírně odchyluje od své původní polohy, je nástroj nekvalitní a nedoporučuje se jej kupovat.

Pokud potřebujete příčnou pilu, měli byste zvolit pilu s ostrým úhlem zubů. Jejich zuby jsou nabroušené pouze na jedné straně, takže řez probíhá pouze jedním směrem. od sebe.

Zuby podélného pilového kotouče jsou nabroušeny do tvaru ostrého trojúhelníku

Při příčném řezání se materiál řeže rovnoběžně s vláknem. Pily na kov a pokosové pily jsou vhodné pro řezání.

Nejčastěji se používají příčné pily. Mají zuby ve tvaru rovnoramenného trojúhelníku a jsou oboustranně nabroušené. To umožňuje provádět příčné řezy v obou směrech pohybu

Pro příčné řezání jsou zuby nože tvarovány do rovnoramenného trojúhelníku a na obou stranách broušeny

Při příčném řezání se materiál řeže napříč vlákny. Pro tento druh řezání jsou vhodné klasické pily, pily s opěradlem a v případě velké tloušťky materiálu i obouruční pily.

Důležitým faktorem při výběru pily je také cena. Dražší pilka na železo zaručuje spolehlivost a odolnost proti opotřebení. Tyto pily, jejichž cena je mnohem nižší než průměrná, jsou vyrobeny z levnějších surovin a nezaručují dlouhou životnost.

Ruční pily na dřevo

Varianta #1. úzká

Malá úzká pila je konstrukce, která se skládá z rovného, plochého kotouče a rukojeti. Pro přesnou práci: provádění čtvercových řezů, řezání zakřivených dílů.

Tento typ nářadí je určen k řezání dřevěných obrobků o tloušťce do 8-10 cm, pilování malých větví a drobným zahradním pracím

Při výrobě úzkých modelů výrobci instalují nože s trojúhelníkovými oboustrannými zuby nebo s paralelním ostřením. Nevýhodou nástroje je, že se čepel může při stlačení během práce odchýlit od určeného směru.

Varianta #2. konvenční

Standardní ruční pily mohou být osazeny jakýmkoli typem zubů a často mají vyměnitelné čepele různých typů a provedení.

Aby bylo možné řezat obrobky pod určitým úhlem běžnou ruční pilou, je třeba zakoupit speciální pokosové pily

Navzdory jejich proklamované univerzálnosti se však nedoporučuje používat tento typ pily při výrobě nábytku.

Možnost č. 3. se stopkou

Úzké i běžné pily mají tendenci se ohýbat s rostoucí tuhostí materiálu. V těchto případech je efektivní používat čepele vybavené stopkou, která funguje jako jakési žebro.

Ruční pily na dřevo vybavené stopkou jsou určeny k provádění mělkých řezů do dřeva libovolné tloušťky

Holící blok zabraňuje tomu, aby pila provedla řez hlubší, než je šířka pilového kotouče, protože brání pilovému kotouči proniknout hlouběji do dřeva.

možnost č. 4. nosník

Paprskové pily jsou rozměrnější zařízení, která fungují jako obdoba elektrických skládaček.

Pily tohoto typu jsou určeny především k provádění přesných řezů při práci na plochách pod libovolným úhlem

Díky robustní konstrukci a šroubovým spojům rukojetí mohou paprskové pily snadno překonávat uzly, provádět řezy v poloměrech a křivočaré řezy.

V závislosti na použití a konstrukci mohou být pily:

  • podélné pily. pro podélné řezy;
  • příčné. pro řezání obrobků napříč vlákny dřeva;
  • baňaté. pro řezání otvorů, zaoblování a tvarové řezání;
  • čepování. pro řezání spojovacích čepů a jednoduchých geometrických tvarů na obrobku.

Pouze přímočará pila dokáže řezat materiál podélně a příčně, řezat obrobky se složitými liniemi a to jednou rukou, bez pomocníka.

Top 10 hodnocených podle KP

BAHCO Superior 2600-16-XT11-HP 400 mm bruska na dřevo (od 1600 )

Skvělá, robustní pilka na železo. Je určen pro dřevo. výrobce zaručuje kupujícímu tvrzenou konstrukci zubů. Rozteč zubů. 11. rukojeť. pevná. Uživatelé si ji chválí, protože je odolná a téměř nezničitelná. Pohodlná práce. Řeže středně velké až malé kusy dřeva. Zvládne překližku. Vhodný i pro jiné aplikace, pokud se s ním zachází opatrně a pro zamýšlený účel.

Základní charakteristiky: typ. pila na dřevo; materiál. dřevo; délka čepele. 400 mm; kalené zuby; rozteč zubů. 11; rukojeť. pevná.

Výhody a nevýhody

Pilový kotouč na kov Gross Piranha 77600 300 mm (od 976 )

Tento nástroj je určen k řezání kovů. Má dobrou délku čepele. 300 mm. Vyrobeno z vysoce odolného bimetalu. Čepel lze nastavit pod úhlem 45 stupňů, což uživateli pilky na železo usnadňuje práci. Kvalita materiálů je důvěryhodná; při správném používání model vydrží dlouho.

Výhody a nevýhody

Pila na dřevo Zubr Expert 15165-35 350 mm (od 757 )

Nástroj, který uživatelé respektují. Mezi výhody řadí kvalitní ocel a ostření. Řezačka se také snadno přenáší. V pouzdře se skládá stejně jako pistole. Tento model můžete nosit s sebou, když jedete kempovat nebo kamkoli jinam. Tloušťka čepele není malá, problémy nedělá ani aretační mechanismus.

Základní charakteristiky: typ. pila na dřevo; materiál. dřevo; délka čepele. 350 mm; materiál čepele. uhlíková ocel; čepele v sadě. 1 ks.kalené zuby; rozteč 7 zubů; 3D broušení; pevná rukojeť.

Výhody a nevýhody

Irwin Xpert 10505542 550 mm pila na dřevo (od 1488 )

Model se zajímavým designem. Vyznačuje se nejen kvalitními materiály, ale také dostatečně velkým ostřím. Jinými slovy, tento nástroj je vhodný pro práci s velkými prvky. Pila na dřevo je specializovaná na dřevo, dokonce i na mokré dřevo. řez je snadný a hladký. Pokud například objem činnosti není největší, pak taková věc může nahradit i motorovou pilu.

Hlavní charakteristiky: typ. pila na dřevo; materiál. dřevo; délka čepele. 550 mm; kalené zuby; rozteč zubů. 8; rukojeť. pevná.

Výhody a nevýhody

Armero A541/115 úzká pila na sádrokarton 150 mm (od 370 )

Specializovaný malý nástroj. Najdete zde dobrou kvalitu a velmi přijatelnou cenu, zejména pokud se zohlední slevy. Pilka na železo dokáže v okamžiku pracovat se sádrokartonem. Čepel je tvrzená a má úzkou čepel. tento pilový list prostě nemůže špatně plnit svou primární funkci. Pro zajištění bezpečnosti je rukojeť vybavena hliníkovým bezpečnostním krytem. Konec čepele je naostřený, což také přispívá k její univerzálnosti.

Hlavní charakteristiky: typ. úzká pila na sádrokarton; materiál. sádrokarton; délka pilového listu. 150 mm; dodávané pilové listy. 1 ks.) rukojeť. pevná; materiál rukojeti. pogumovaný plast; další informace. špičatý konec čepele, bezpečnostní hliníková vložka na rukojeti.

Výhody a nevýhody

Vira 801400 400 mm Pily na dřevo (od 389 )

Levná varianta klasického vzhledu. Pila má příčný směr. Rukojeť z pogumovaného plastu. Hlavní funkce. pro suché dřevo. Nepostradatelné v soukromém nebo rekreačním domě. Stromy, které je třeba pokácet, kus dřeva, který je třeba odříznout. tato pila si se vším důstojně poradí. Nápadná je také atraktivní cena.

pila, dřevo, přesnou, práci

Základní charakteristika: typ. zahradní nůžky na dřevo, materiál. dřevo, délka čepele. 400 mm, kalené zuby, rozteč čepelí. 9, směr řezu. příčný, rukojeť. pevná, materiál rukojeti. plast potažený pryží, další informace. na suché dřevo, materiál čepele. ocel Mn65 s tvrdostí 50-56 HRC, tloušťka čepele. 0.9 mm.

Výhody a nevýhody

Kraftool Katran Fine Cut Carpentry 1-15181-30-14 300 mm pila na dřevo (od 1054 )

Okružní pila zaujme na první pohled. Není jako ostatní konkurenti. Funkce je však stejná. zpracování dřeva. Specifičnost pily je dána jejím původem. Byl vynalezen v Japonsku. Zuby jsou zpevněné a jemné. Řezání je třeba provádět opatrně a na vlastní pěst. Pokud je vše provedeno pečlivě a správně, je výsledek pozoruhodný.

Hlavní charakteristiky: typ. pila na dřevo; materiál. dřevo; délka čepele. 300 mm; kalené zuby; rozteč zubů. 14; funkce 3-D ostření; rukojeť. pevná; materiál. pogumovaný plast.

Elektrická pilka na železo

Využití elektřiny pro pohon stavebního nářadí není bez využití, včetně ručních pil na železo. Jedná se o pilu šavlového typu. V současné době je na trhu mnoho elektrických modelů, a to jak bateriových, tak síťových. Takové stroje mají oproti ručním pilám značné výhody.

Hlavním problémem každého mechanizovaného nástroje s cyklickým pohybem nástroje jsou nadměrné vibrace. Ovlivňuje přesnost a bezpečnost práce. Kromě toho mají vibrace škodlivý vliv na zdraví obsluhy. Proto jsou všechny konstrukce elektrických pil vybaveny účinnými antivibračními systémy.

Moderní elektrické pily jsou všestranné. řežou kov, dřevo a plast, dřevotřísku, dřevovláknité desky a sádrokarton. Úzká a krátká čepel umožňuje práci v mrtvých zónách, kam by se běžná pila nedostala. Speciální stopka umožňuje rychlou výměnu nože otočením upínacího sklíčidla. Počet zubů na palec délky je důležitou charakteristikou řezného nože. V závislosti na řezaném materiálu se pohybuje od 8 zubů/palec pro měkké dřevo až po 30 zubů/palec pro ocel. Správné čepele lze snadno objednat online.

Konstrukce profesionální pily na dřevo zahrnuje kyvadlový systém pohybu pilového listu, kdy se pohybuje nejen v horizontální rovině, ale i ve vertikální, což zvyšuje produktivitu při řezání masivního dřeva. Všechny modely jsou vybaveny zarážkou pro zajištění pily během používání.

Elektronický systém plynule nastavuje frekvenci řezání a sleduje zatížení motoru, čímž zabraňuje poklesu otáček při zvyšujícím se zatížení. Mnoho modelů je z bezpečnostních důvodů vybaveno tlačítkem pro uzamčení startu.

Oblíbené modely

Zde jsou nejlepší nové modely šavlových pil na dřevo.

Gross Piranha 24106 450 mm

Kvalitní pilka na železo za přijatelnou cenu. Lze zakoupit za 900. Model s pevnou rukojetí. Tvrzené zuby a povlak PTFE.

Délka čepele 450 mm a rozteč 11-12 mm.

Gross Piranha 24106 450 mm

BLACKDECKER BDHT0-20169 500 mm

Jedna z nejlevnějších šavlových pil na dřevo. Jeho zuby jsou ztvrdlé a jejich rozteč je 11. Je vybaven pevnou rukojetí. 500 mm dlouhý nůž pouze na dřevo. Pravítková pila na dřevo s kalenými zuby. Také s funkcí 3D ostření.

BLACKDECKER BDHT0-20169 500 mm

STANLEY JETCUT 2-15-595 450 mm

Jemné zuby umožňují maximální přesnost při řezání. Řeže také dřevo. Rozteč zubů 11 bodů. Tvrzené hroty mají podélný až příčný směr. Pevná rukojeť zvyšuje bezpečnost při práci. Délka čepele 450 mm.

STANLEY JETCUT 2-15-595 450 mm

Zubr Professional 15154-250 250 mm

Ideální pro kempování. Délka čepele 250 mm. Ideální pro práci s jemnými detaily. Lze řezat laminát, dřevo a plast. Stojí pouze 450. Ideální pro turisty.

Zubr Professional 15154-250 250 mm

Vira 800240 400 mm

Pevná rukojeť a funkce 3D ostření. typická vlastnost moderních pil na železo. Vhodné pro hladkou a přesnou práci. Pouze pro dřevo. 400 mm dlouhý nůž vhodný pro malé až středně velké práce. Směr příčný.

Vira 800240 400mm

STANLEY JETCUT 2-15-281 380 mm

Zařazeno jako novinka. Směr řezu: podélný až příčný. Tvrzené zuby řežou dřevo. Délka čepele 380 mm. Rozteč zubů 7 bodů.

STANLEY JETCUT 2-15-281 380 mm

Kraftool Katran Precision Cut 1-15194-18-22 185 mm

Řezání dřeva, plastů a laminátu. Funkce 3D ostření. Délka čepele 185 mm. Směr řezu je podélný až příčný. Vhodné pro kempování nebo řezání malých větví na zahradě.

Kraftool Katran Precision Cut 1-15194-18-22 185 mm

JCB JSW002 550 mm

Tento model má nejdelší čepel v žebříčku. Délka: 550 mm. Pevná rukojeť s pogumovanou vložkou umožňuje pohodlné používání. Lze řezat materiály o dostatečně velkém průměru a tloušťce. Nástrojová ocel. Tento nástroj stojí až 600.

Hrubá Piranha 24100 450 mm

Manipulace se dřevem, plastem a laminátem. Jedna čepel v sadě. Jeho délka je 450 mm. Tvrzené zuby zajišťují podélné vedení pily. Důležitou roli hraje pevná rukojeť a funkce 3D ostření. Rozteč zubů je 7-8 bodů. Cena 1100 p.

Hrubá Piranha 24100 450 mm

STANLEY Fatmax 0-20-556

Miniaturní pilka na železo bude nepostradatelná při turistice a práci. Celková délka nástroje 302 mm. Vypadá podobně jako běžný nůž, ale liší se tím, že má zuby. Klouzání v ruce zabraňuje robustní pogumovaná rukojeť. Nejvhodnější pro řezání sádrokartonu nebo tenké překližky. Cena je pro tento nástroj ve středním pásmu. Stálo by to asi 1200 p.

Technické vlastnosti pil na železo

Podle GOST musí pilové listy pro tesařské a truhlářské práce (ruční řezání dřeva) splňovat určité technické specifikace.

státní norma stanoví, z jakých materiálů mohou být vyrobeny čepele a rukojeti, jaké má být spojení pracovní plochy s rukojetí. Jsou uvedeny také povolené rozměry nástroje a jeho jednotlivých částí. Existují požadavky na ostření a seřizování fréz, minimální přípustné řezné hrany nástroje.

Typy pil na dřevo

Když už jsme se zamysleli nad tím, jak vybrat pilu na dřevo, musíme v první řadě začít tím, k čemu ji kupujeme.

  • Pokud potřebujete pilku na překližku, stačí zvolit klasickou, levnou variantu, kde jsou vždy varianty se základnou a frézami.
  • Pokud se plánuje použití nástroje pro různé typy prací (renovace na chatě nebo v bytě), výhodou bude přítomnost vyměnitelných čepelí v sadě. Změnou pracovní základny v závislosti na účelu můžete provádět přímé, příčné a zakřivené řezy, řezat stromy, keře a křoviny jedinou pilou.

Při výběru pily na železo je důležité věnovat pozornost všem jejím součástem. od toho se odvíjí její výkon. Lepší je koupit nástroj z nerezové oceli. cena je vyšší, ale životnost delší.

Zuby pilky na železo jsou velmi ostré, proto je třeba při práci s ní dbát zvýšené opatrnosti

Classic

Nejoblíbenější bruska na dřevo se širokým kotoučem. Délka pily se může lišit, stejně jako počet zubů. univerzálně použitelné.

Lze dodat s vyměnitelnými čepelemi, speciálními pokosovými noži pro pilování pod různými úhly. Tato pila je vhodná k řezání dřevotřísky, dřeva nebo překližky, laminátu.

Klasická šavlová pila s plastovou rukojetí

pilka na železo

Kotoučová pila má úzký kotouč a těsně od sebe vzdálené zuby. Pro určité aplikace je k dispozici model s oboustranným uspořádáním lopatek.

Tento typ pily je vhodný pro přesné pilování podél předem vyznačených kontur. V případě potřeby se pilka na železo používá k řezání otvorů (kulatých, čtvercových a jiných). Zacházejte s ním opatrně, může vám vyklouznout z rukou.

Práce s pilkou na železo je velmi snadná

Se zkosením

Obouruční šavlová pila s rukojetí na obou stranách. Pracovní šířka 12-15 cm, šířka 8-10 cm. Pila má vzhled podobný hoblíku.

Hlavní použití je řezání pera a drážky. Vhodné pro všechny druhy dřeva, i pro to nejtvrdší.

Pila na železo

Ruční tesařská pila pro jemnější a přesnější řezy. Hlavní výhodou je kovová nebo mosazná stopka, která chrání nástroj. přídavná ochrana (bit) umožňuje práci s tvrdými materiály a dosažení čistých řezů. samotná pilka má jemné, kalené zuby.

Při řezání ok je nejlepší použít kotoučovou pilu. Jedinou nevýhodou tohoto modelu je, že stopka brání provedení řezu hlubšího, než je šířka pracovní plochy.

Luková pila je vynikající pro všechny druhy řeziva

Zahradničení

Zahradní pily se často vyrábějí se zahnutou čepelí pro snadné použití. Skvělé pro všechny práce na zahradě. Díky speciální konstrukci. zúženému hrotu s široce rozloženými břity, které jsou posunuté pro snadnější řezání větví a větviček.

Zahradnická pila je vyrobena z tvrdé chromové oceli, speciálně kalené pro hladký řez, aby nepoškodila kůru.

Se zahradní pilkou bude vaše zahrada vždy vypadat pěkně a upraveně

Lukostřelci

Jeho název je odvozen od jeho podobnosti s lukem a šípem. Skvěle se hodí k odstraňování malých větví a větviček, ale poradí si i s tvrdším materiálem. Charakteristickým znakem obloukové pily je tenká čepel upevněná na obou stranách v jednom rámu. Rozměry od 300 mm do 910 mm na délku.

Užitečné vědět! Všechny trámové pily patří mezi napínané nástroje. Za zmínku stojí i to, že mezi klíčové nástroje truhlářů patří pily na dřevo s nosníkem.

  • Pila je považována za poměrně křehkou, ale není třeba se obávat: lze ji snadno opravit výměnou pilového listu za nový. To mění nevýhodu křehkosti ve výhodu. snadnou opravu a trvanlivost.

Důležité! S tímto typem pily je třeba pracovat opatrně, protože rám umístěný pod ostrým úhlem se dotýká dlaně, což může způsobit zranění.

S ruční pilou se snadno manipuluje

Široká pila

Skvěle se hodí k řezání velkých kusů dřeva, zejména k řezání křížem. Tento typ pily lze také rozdělit pro podélný nebo příčný řez.

Trojúhelníkové zuby (mohou být nakloněny jako „fazeta“) s úhlem ostření 40° až 50° stupňů. Samostatně jsou k dispozici různé čepele pro pohodlné tesařské nebo kovolitecké práce.