Jak doma vyřezat desku stolu

Řezání na míru a spojování kuchyňských pracovních desek

Výzva Pro přesné a kvalitní rohové spoje pracovních desek. Kromě speciální šablony a frézy potřebujete také vysoce výkonnou vertikální frézu. Pro řemeslníky, kteří potřebují spojovat pracovní desky jen zřídka, se nevyplatí kupovat tak drahý speciální nástroj.

Řešení V takových případech lze obě části seříznout pod úhlem a spojit. Touto metodou lze snadno řezat obrobky pod téměř libovolným úhlem. Tento způsob je obzvláště užitečný v případě, kdy je požadován úhel 90 nebo 135 stupňů. další výhodou této metody je, že se vlákna struktury masivního dřeva nebo dřevěných desek s dekorativní povrchovou úpravou sbíhají přesně v pravém úhlu. Při práci způsobem znázorněným na obr. 1, vlákna zrn obou obrobků jsou na sebe kolmá. pokud je povrch pracovní desky jemně vzorovaný nebo je vyroben z kamene, není téměř patrný ani úhel 90°. I v tomto případě je však obtížnější dosáhnout těsného rohového spoje než spoje pod úhlem 90 stupňů. Jediná nevýhoda šikmého spoje: aby bylo možné vyrobit pracovní desku širokou 60 cm, musí být díl delší o 60 cm.

Ke spojení pracovní desky budete potřebovat následující nástroje:. okružní pila: např. Festool TS 55 R. Z 48 HW pilový kotouč s jemnými zuby. FS 1400 nebo delší vodicí lišta se dvěma závitovými svorkami. koncovou krytku pro dorazovou lištu. fréza pro výrobu drážkových spojů a plochých drážek. 20. vrtací stroj a vrták ø 35 mm Förstner. OF 1400 vertikální fréza a fréza na drážky ø 8-10 mm. konektory pracovní desky. Silikon (barva: transparentní)

doma, vyřezat, desku, stolu

Při provádění prací musí být vždy zajištěno odsávání prachu, a proto potřebujeme odsavač prachu řady CTM pro průmyslové použití v truhlářských a stolařských dílnách. Tyto pily lze připojit ke všem ručním kotoučovým pilám Festool.

Nejprve zajistěte desku stolu na sloupku nebo na pracovním stole tak, že pod ni položíte dřevo. Přebytečný řezaný materiál nesmí viset, ale musí být podepřen po celé ploše.

Pomocí tužky si na horní straně pracovní desky vyznačte pod úhlem čáru řezu ořezávače. Použijte k tomu zkosený úhel řezu nebo velký nastavovací úhel nebo pilový kotouč.

V případě potřeby vyměňte pilový kotouč za pilový kotouč s jemnými zuby (48) v provedení HW.

Pokud není ochranný kryt vodicí lišty ještě zarovnán s linií řezu pily, proveďte nejprve řez po délce vodicí lišty do hloubky cca. 6 mm při rychlosti 1

Vyrovnejte ochranný kryt vodicí lišty přesně podle zarovnávacích značek a připevněte vodicí lištu k desce stolu pomocí šroubových svorek.

Pomocí šroubováku (velikost 0,8 x 4 x 100) nechte mezeru mezi černým dorazem na vodicí desce a vodicí lištou.

Nastavte hloubku kotoučové pily (pro tloušťku desky 38 mm) na 48 mm (t. е. (přibližně o 10 mm silnější než pracovní deska).

Nastavte otáčky pilového kotouče na maximum (6).

Přesný úhel do desky stolu vyřízněte pomocí kotoučové pily Festool TS 55 R s vodicí lištou Festool FS 1400. DOPORUČENÍ : K řezání pracovní desky o šířce 60 cm pod přesným úhlem potřebujete: vodicí lištu Festool FS 1400 s příslušnými upínacími svorkami a kotoučovou pilu vhodnou pro vodicí lištu (např. Festool TS 55 R). Jako příslušenství se doporučuje použít koncovku dorazové tyče. Zabraňuje zachycení hadice pro odsávání prachu a napájecího kabelu o konec vodicí lišty. Předpokladem čistého řezu bez třísek je použití správného pilového kotouče. Řezání pracovních desek s plastovým povrchem a dýhovaných pracovních desek vyžaduje pilový kotouč s jemnými zuby (48 kusů).) v HW verzi. Kromě dobrého pilového kotouče je nutný i kvalitní chránič proti třískám. Při prvním řezu musí být v linii řezu pily a vodicí lišty. Přesné umístění vodítka zajišťuje jednak řez bez třísek, jednak řez bez třísek. Pokud dojde k poškození ochrany proti třískám, je třeba ji vždy vyměnit.

Pomocí frézy vyřízněte čtyři drážky na spodní straně desky a čtyři na horní straně desky pro drážky pro ploché tyče.

TIP : Pokud pracovní desky nemají přesně shodnou tloušťku, musí být plochá lišta zasunuta do zásuvek pouze na horní straně, tzn. е. na krycí straně. Tím je zajištěno, že alespoň na horní straně není přechod z jedné části desky na druhou patrný. Spodní strana je obvykle obrácena k prvkům skříně, takže nepřesnosti zde nejsou vůbec vidět. Plochý jazyk lze sice mírně podélně posunout, ale zásuvky obou pracovních desek musí být přesně proti sobě.

doma, vyřezat, desku, stolu

Na trhu jsou k dispozici spojky pro pracovní desky v různých délkách. V určitých situacích mohou být pro instalaci vhodnější dlouhé konektory. Ve standardním případě však naprosto postačují krátké. K vyvrtání konektorů potřebujete vrták ø 35 mm Förstner nebo frézovací vrták a frézu s drážkovací frézou ø 8-10 mm.

Pomocí čtverce označte tři body na konektorech.

hunter_cbx

První deska stolu byla řezána ruční pilkou na železo v přízemí na schodišti, aby se dostala do výtahu. Byl řezán s velkým okrajem (cca 8 cm) a ve spěchu. To se nakonec stalo (můžete to brát jako odkaz).

Poté byla hrana podle původní myšlenky vyhlazena rovnou hranovou frézou. Jak vidíte na fotografii níže, horní hrana je dokonale rovná, ale špatný směr frézování způsobil prasknutí laminátu na přední straně. Ze tří pokusů o vyrovnání hrany frézou skončily všechny podobně (na obrázku je výsledek třetího pokusu). Po předchozích zkušenostech s frézou na dřevo mám dojem, že frézy pracují na 38 mm silných dřevotřískových deskách těžce a trochu se přehřívají.

Další pokus o řezání byl proveden skládačkou. Při práci se skládačkovou pilou se piluje ze zadní strany kvůli směru zubů na pile (prý existují speciální pily s obráceným umístěním zubů, ale ty jsem nenašel). Použití pily Boche T101B (čisté dřevo) pro hladký a čistý řezný okraj. Nejprve se na desku stolu upne vodicí lišta a řez se provádí podél této lišty. Po 20 cm dlouhém řezu se skládačka začne pohybovat do strany a pila se přehřívá. a zde je výsledek. Hrana pily (na fotografii nahoře) je však zcela čistá. Výsledkem je přehřátá pila a přehřáté destičky (to jsou dva drobné detaily, které jsou zodpovědné za správné umístění pilového kotouče při práci). Nyní je třeba vše opravit (vyměnit).

A konečně přišla na řadu kotoučová pila :-)Stejně jako u skládačky upevníme vodicí lištu svorkami a řežeme podél ní. Začněte řezat od předního okraje, abyste zabránili odštípnutí. Vybíráme pilový kotouč s největším počtem zubů, abychom dosáhli čistého řezu. Použil jsem kotouč se 48 zuby o průměru 130 cm. nakonec se ukázalo, že průměr pily je příliš malý. spodní okraj je místy asi o 2 mm kratší. Z tohoto důvodu jsem musel všechny řezy provádět z přední strany, což nakonec vedlo k drobným odštěpkům (které jsou zcela zakryty hliníkovou bočnicí). Neměl jsem možnost zkontrolovat čistotu řezu na spodní straně, zdá se, že okraj by byl rovnější.

A nakonec výsledek řezání kotoučovou pilou. Vlevo. třísky při řezání pracovní desky vpravo. Nepříliš povedený řez (dva jsou perfektní, ale třetí je trochu nakloněný do strany, musel jsem to později opravit hranovou frézou, je dobře, že to byla zadní stěna). Důvodem je pravděpodobně délka střihu nebo moje ruce.

A nyní závěry:1. Není nutné kupovat 38 mm silnou stolní desku. práce na ní je doma obtížnější. Vystačíte si se standardní tloušťkou 28 mm.2. Pokud si můžete nechat pracovní desku nařezat v truhlářství, udělejte to (zejména pokud nemáte v této oblasti zkušenosti).3. IMHO je nejlepší řezat kotoučovou pilou s kotoučem dlouhým asi 190 cm a jemným zubem, přičemž je třeba začít od předního okraje (zepředu) a nejspíš i od spodní strany (ale nikdy jsem to nemohl ověřit).4. K pokusům bylo použito celkem 25 cm pracovní desky, ale je dobré mít 60 cm volných. 5. Pokud se mi podaří opravit skládačku do víkendu, bude nový příspěvek o instalaci dřezu 😉

Jak řezat pracovní desku bez odštípnutí pomocí pilky na železo

K řezání pracovní desky postačí běžná pilka na železo. Dbejte však na to, abyste v řezu ponechali alespoň 100 mm vůle. Nástroj musí mít jemné ozubení. Lepší je, když je to pilka na kov.

Desku stolu lze odříznout pilkou na kov.

K práci budete potřebovat papírovou pásku, pilník na hrubý řez a brusný papír na konečnou úpravu.

Proveďte několik měření, abyste řezali rovnoměrně.

Jak správně řezat desku stolu pilkou na železo:

  • Ostrým nástrojem vyznačte linii pilového kotouče;
  • Podél značení nalepte lepicí papírovou pásku, která chrání horní povrchovou vrstvu;
  • veďte pohyby pily pod ostrým úhlem k povrchu plechu (max. 30 stupňů);
  • Řezejte hladce, s mírným tlakem.

Případné nerovnosti lze zakrýt smirkovým papírem. Pokud se objeví třísky, je třeba je ošetřit pilníkem směrem od okrajů ke středu. Zbývající nedokonalosti přebruste jemným smirkovým papírem.

Vyznačení zářezu

Řezání přímočarou pilou pro rovný řez? To je otázka, která zajímá mnoho truhlářů. Odborníci v této situaci doporučují vyznačit linii pilového ořezávače a materiál pevně připevnit na povrch. Při práci s dlouhými noži lze jako vodicí lišty použít i lamely. Svorky jsou ideální pro upevnění.

Postupné označování linie řezu:

  • Před rovnoměrným řezáním obrobku přímočarou pilou je nutné obrobek označit pravítkem.
  • Potřebná vzdálenost musí být měřena na obou stranách. Spojte značky a vytvořte linii řezu pro vyžínač. Pokud chcete vytvořit zakřivenou čáru, musíte ji předem nakreslit na papír a teprve poté ji přenést na řezaný materiál pomocí kopírky.
  • Čára se na povrchu vyznačí tmavým fixem.
  • Začněte vyvrtáním otvoru ve středu obrobku.
  • Při práci musí čepel směřovat od středu dílu k vyznačené čáře. Teprve pak můžete řezat kruhový obrys obrobku.

Tip! Během práce skládačku nepřetěžujte, snažte se zvýšit tlak na materiál a řezat rychle.

Při volbě délky pily je třeba zohlednit tloušťku materiálu

Co nesmíte používat k řezání laminovaných dřevotřískových desek

Než přejdeme k nástrojům, které lze použít, musíme upozornit na ty, které je lepší nepoužívat, zejména proto, že existuje pouze jeden. A toto je úhlová bruska, nebo jak se jí také říká, úhlová bruska.

Pro řezání se nepoužívá, za prvé, protože v procesu používání na hotových předmětech se objevují jen odštěpky, bez ohledu na to, jak moc se snažíte. A za druhé proto, že při práci s úhlovou bruskou se můžete snadno zranit. Zejména laminované dřevotřískové nábytkové polotovary lze vyrábět mnohem bezpečnějšími nástroji.

Jak řezat kotoučovou pilou

S tímto nástrojem můžete provádět dlouhé řezy, ale vytváří více třísek (v porovnání se skládačkou). Je zapotřebí pilový kotouč s jemnými zuby.

Práce s elektrickým nářadím musí být prováděna opatrně.

Strana, na které jsou zuby vyříznuty, zůstává zpravidla čistá, ale opačná strana je odštípnutá.

Začněte řezat od přední hrany, abyste se vyhnuli třískám v této oblasti.

Je pohodlnější pracovat s pilou, která je připevněna ke stolu. Tímto způsobem není nástroj zatížen a lze použít vodicí lištu. Tím se zvýší přesnost řezu a umožní vám to vyrobit několik dílů.

Používejte správné nástroje.

Třísky, které se vytvoří po řezu, lze opilovat a obrousit brusným papírem.

Řezání pomocí frézy

Skvělý způsob, jak získat čistý střih. Materiál se nejprve rozřeže přímočarou pilou s odsazením 2-3 mm od vyznačené čáry. Linie ořezávače se pak zarovná s frézou na předem připravené šabloně. Pro práci je vhodný frézovací stroj s ložiskem.

Zatímco řezání jednoduchých dřevotřískových desek nečiní žádné problémy, řezání laminovaných dřevotřískových desek je mnohem složitější.

Touto metodou lze vyrábět nejen rovné, ale i zakřivené řezy a zakřivené kusy.

Vyberte si pilový kotouč s co největším počtem zubů, abyste zajistili rovnoměrný řez.

Z nevýhod metody: je nutné provést přesné označení, předřezat obrobek a nastavit šablonu pod frézou. To znamená, že je nepohodlné řezat několik kusů stejného materiálu nástrojem.

Zpracovatelské nuance Laminované dřevotřískové desky

Nejprve se podívejme na všechny materiály a nástroje, které budete k práci potřebovat:

Mimochodem, dřevotřískové desky se v nábytkářském průmyslu a ve stavebnictví začaly používat až v roce 1940 ve Spojených státech, ale již po krátké době obliba tohoto materiálu vzrostla a rozšířila se po celém světě. Díky tomu se průmysl posunul na dlouhou cestu k výrobě nejrůznějších odrůd tohoto materiálu.

Jedním z nejoblíbenějších a nejčastěji používaných typů jsou laminované dřevotřískové desky, které nejsou jen produktem lisování pilin s lepidlem, vystaveným vysokým teplotám, ale působí také jako dodatečná chemická a fyzikální ochrana v podobě melaminové fólie.

Obvykle řezání dřevotřískových desek nepůsobí žádné problémy, ale u laminovaných dřevotřískových desek se tento zdánlivě jednoduchý proces může zkomplikovat. Pravdou je, že pracovní desky jsou často výrobcem potaženy plastem HPL. To značně ztěžuje řezání. Tento povlak se může značně lišit v kvalitě a základních vlastnostech a ne vždy se jedná o polymerní povlak. Při zpracování tohoto materiálu proto existuje mnoho různých nuancí.

  • Vytvoří se drážka s dobře nabroušeným ostřím o hloubce 2-3 mm. U různých typů plastových povlaků se doporučuje nůž mírně zahřát a poté ihned začít používat. V důsledku tlaku studené oceli na tvrdý plast může dojít k drobným mikrotrhlinám a odštěpkům, a to i při velmi dobrém broušení. tomu je lepší se pokud možno vyhnout.
  • Pomocí nástroje zvaného elektrická skládačka musí být řez proveden čistě a hladce. Při práci je důležité pečlivě nastavit směr ostří. Pokud jsou místa s obráceným směrem řezu, je nejlepší použít běžnou ruční skládačku jako pomocný nástroj. Nebo můžete použít nejtenčí pilník na skládačky. To však není vždy po ruce.

Po dokončení práce můžete přejít k závěrečné fázi řezání Laminované dřevotřískové desky.

Jak a čím vyříznout otvor pro umyvadlo v desce?

Admin1 13.10.2018 Renovace Komentáře k Jak a čím vyříznout otvor pro dřez v pracovní desce? odpojeno 6 518 zobrazení Z našeho článku se dozvíte, jak vyříznout otvor pro umyvadlo v desce, co je třeba vzít v úvahu a co je lepší řezat desku pod umyvadlem.

„Úsporný. to je správná cesta,“ říká opatrný majitel. A nejenže si objednáte levnou kuchyň, ale také si plánujete sami vyříznout otvor pro dřez v pracovní desce. Je pravda, že tato operace se zdá být jednoduchá jen na první pohled. Abyste dosáhli úspěšného výsledku, je třeba

  • Vědět, jak pracovat s tím či oním materiálem (například křemenná pracovní deska nebude působit potíže);
  • mít správné nářadí (nebo vědět, kde si ho půjčit);
  • Pochopení nuancí, aby nedošlo ke zkažení výrobku (zde je důležitá rada odborníka).

Jedině tak dosáhnete maximální kvality a budete si svou kuchyni užívat dlouhá léta.