Jaké typy pil se používají k řezání do dřeva?

Řezání kmene. Co je lepší zvolit? Typy řezání dřeva Co je to radiální deska?

Stavební materiály z tvrdého a měkkého dřeva mají širokou škálu použití; používají se na stavbu a obklady domů, dláždění cest, výzdobu interiérů. Řezivo na trhu se dále dělí podle způsobu řezání, které může být tangenciální, radiální, podélné, kruhové nebo smíšené. V závislosti na dostupnosti hran se desky dělí na hraněné, polohraněné a nehraněné.

Mechanické zpracování kulatiny lze provádět pomocí speciálních strojů nebo elektrických přístrojů řezáním nebo štípáním. Rozlišují se následující způsoby řezání dřeva: hoblování, soustružení, vrtání, broušení. všechny zahrnují odstraňování třísek. Existují tři typy řezání. podélné, příčné a přímé. Při prvním řezu se řeže podél vláken, při druhém a třetím kolmo. Řezání je základním krokem při výrobě veškerého řeziva a na kvalitě řezání závisí užitné a estetické vlastnosti hotového výrobku.

Specifikace nástroje

Pila je právem považována za předchůdce velké rodiny ručního nářadí. Od doby, kdy byla poprvé vyrobena ze železa, prošla pila mnoha změnami a získala mnoho „sester“, které jsou schopny vykonávat desítky prací.

V domácnosti se neobejdete bez „zubních pomocníků“: jsou nepostradatelní při prořezávání na zahradě, při drobných tesařských a truhlářských pracích

Ruční pily na dřevo se liší v mnoha oblastech: velikost kotouče, třída oceli, tvar zubů, konstrukce rukojeti. Podrobněji se věnujeme jednotlivým parametrům.

Jak má vypadat čepel pily na železo?

Srdcem nářadí je pilový list. Při výběru výrobku je třeba v první řadě zvážit délku čepele. Rozsah použití závisí do značné míry na tomto parametru. Čím delší je čepel, tím je zároveň pružnější, což také komplikuje proces. zejména při řezání tvrdých dřevin, jako je jasan, javor nebo dub.

Dlouhý zdvih umožňuje vyvinout při řezání menší sílu, protože na jeden zdvih se uřízne více zubů

Pro řezání malých prvků, jako jsou lišty, prkna nebo úzké lišty, si vystačíte s pilkou na železo o délce čepele 25 až 30 cm. Pokud hodláte nářadí používat pro náročnější stavební práce, vyberte si výrobek s délkou čepele 45-50 cm.

Při určování délky pilového kotouče platí pravidlo, že délka pilového kotouče by měla odpovídat dvojnásobku průměru řezaného předmětu. Nedodržení tohoto pravidla vám pouze ztíží práci. Zuby krátké pilky se zaseknou ve dřevě a je třeba vynaložit značné úsilí, aby se nástroj posunul a uvolnil piliny. Nepohodlná manipulace způsobuje předčasnou únavu.

Šířka čepele výrobku se tradičně pohybuje od 10 do 20 cm. Z technického hlediska nejsou modely s užšími čepelemi schváleny, protože se při sebemenším ohnutí zlomí. Nezapomeňte však, že pokud jsou nože příliš široké, jsou pro ruční práci nepohodlné.

Důležitý je také materiál a stupeň kalení materiálu použitého k výrobě čepele

Pily na železo jsou vyrobeny z vysoce legované křemíkové a uhlíkové oceli:

jaké, typy, používají, řezání

Kov se kalí působením střídavého magnetického pole, které vytváří elektrický proud o vysoké frekvenci. Při šíření po povrchu zahřívá povrchovou vrstvu kovu, která po ochlazení ztvrdne.

Tvrdost kovu 45 HRC se považuje za standard, ale upřednostňují se výrobky s tvrdostí čepele 55-60 HRC. Pilka na železo s vysoce pevným ostřím je dostatečně pružná, ale zuby jsou vysoce odolné. Vizuální kontrola takového nástroje se pozná podle tmavšího odstínu nabroušených zubů.

Parametry zubů na čepeli

Klíčovým faktorem pro produktivitu nástroje a přesnost řezání je velikost zubů.

Zuby pilového kotouče plní dvojí funkci: řežou dřevo a zároveň odstraňují piliny

TPI. počet zubů na palec. určuje přesnost řezání.

Mezi těmito technickými parametry existuje nepřímý vztah:

  • Čepele s velkými zuby poskytují vysokou pracovní rychlost, ale řez je hrubý a nešetrný;
  • pily s jemným ozubením zaručují čistý a přesný řez, ale při relativně nízké řezné rychlosti.

Při určování správné velikosti zubů berte v úvahu typ řezaného materiálu. Například pro výrobu dřevotřískových desek, kde je vyžadována vysoká přesnost řezu, by měl být zvolen nástroj s vysokým TPI 7-9 a pro řezání kulatiny a kutilské aplikace, kde je čistý řez méně důležitý, by měl být zvolen nástroj s TPI 3-6.

Při výběru ideální pily platí pravidlo, že minimální tloušťka kmene musí být vždy větší než rozteč tří hrotů

Při porovnání tvrzeného zubu s běžným zubem je rozdíl v tom, že první verze se v domácích aplikacích dlouho neotupuje. Pilku na železo s kaleným zubem však nelze přebrousit. Když se začne špatně řezat, musí se jednoduše vyhodit.

Obyčejný zub lze nabrousit. Pravidelně ji lze provádět speciálním pilníkem s označením DTP (pro broušení pil). K nabroušení čepele stačí několik tahů po každém zubu.

Existují tři typy pil na železo podle typu použitých zubů:

  • Pro podélné řezání. Výrobky mají šikmý trojúhelníkový design a vypadají podobně jako háčky. Pily jsou vhodné k řezání dřeva podél vláken. Tyto pily jsou broušené na obou stranách zubu, což umožňuje řezat dopředu i dozadu.
  • V případě průřezových témat. Zuby nástroje mají tvar rovnoramenného trojúhelníku. Tato konstrukce umožňuje snadné řezání materiálu s břitem směřujícím dopředu i dozadu. Tento typ zubu je však vhodný pouze pro suché dřevo, nikoli pro čerstvé dřevo.
  • Pro smíšené řezání. výrobky mají kompozitní konstrukci, kde jsou trojúhelníkové hrany kombinovány s mírně protáhlými půlkruhovými zubatými hranami. Toto řešení umožňuje, aby půlkruhové zuby vedly řez při pohybu ruky dopředu, a když se ruka pohybuje zpět, trojúhelníkové zuby rozšiřují kanál a vyhazují třísky a hobliny.

Materiál

Čepele pilky na železo jsou vyrobeny z nástrojové oceli s vysokým obsahem uhlíku a křemíkové slitiny:

Pravidla provozu

Aby se lukostřelec cítil pohodlně a bezpečně, měl by dodržovat následující pokyny:

  • vložte čepel do drážek rukojeti a zajistěte ji pomocí bočních otvorů s hmoždinkami
  • přiložte pilu k hrudníku tak, aby se tětiva dotýkala vašeho těla, a jedním okem pečlivě zkontrolujte polohu čepele. jeho poloha musí být přesně kolmá na zorný úhel
  • pomalým a opatrným otáčením rukojetí můžete zubaté ostří uvést do rovnoměrné polohy v zajišťovacích otvorech
  • Po nastavení nože pomalu otáčejte ručním kolem, abyste napnuli tětivu a napnuli vzpěry, které udrží nůž pevně na místě
  • nevyplatí se brousit nebo upravovat kotouče pro loukoťové pily svépomocí. nejlepší je kupovat čepele vyrobené v továrně, které se vyznačují ostrostí a přesně nastaveným vroubkováním
  • Při práci se nerozptylujte, protože by mohlo dojít k uříznutí několika prstů i s deskou Při přestávce nepouštějte pilu vyčnívající z obrobku, protože by mohlo dojít ke zlomení pilového kotouče a z této polohy je velmi obtížné začít pracovat.

Před zahájením práce nářadí zkontrolujte a ujistěte se, že na dřevěných částech sloupků nejsou žádné praskliny nebo závady nebo že je tětiva neporušená.

jaké, typy, používají, řezání

Aby byl příčný řez co nejpohodlnější, musí dřevo vyčnívat („viset“) z nepohyblivé podpěry. Zkušení řemeslníci začínají řezat od nehtu ruky, která drží trám nebo nosník. Poté, co se čepel „zakousne“ do obrobku, nelze ji již lehce opřít o nehet, ale o kloub palce. Pro maximální přesnost řezání a pro provádění zakřivených řezů se však vyplatí použít šablony nebo pokosovou pilu.

Třmenová pila je vhodná pro příčné řezání. Za tímto účelem držte nůž pod úhlem 0˚ až 90˚ vzhledem k vodorovné svislici. je vyvíjen menší tlak než při křížovém řezání, což znamená, že proces trvá o něco déle. Při tomto křížovém řezání používejte obě ruce. Doporučuje se držet desku nebo tyč vodorovně a přitáhnout pilu k sobě, přičemž ji držte za rukojeť a boční sloupek.

Pokud potřebujete provést zakřivený řez, vyplatí se koupit užší čepel o šířce menší než 8 mm. K dispozici jsou zakřivené řezací nože s obdélníkovými zuby a značným stupněm odstupu. téměř 2 mm.5 jmenovitých hodnot jmenovité tloušťky čepele. Pokud potřebujete řezat silnou desku s mnoha suky nebo šikmými vrstvami dřeva, měli byste zvolit nejširší pilový kotouč o šířce až 5 cm. Měla by mít malou rozteč, ale značnou tloušťku. Zakřivené a obloukové řezy tohoto materiálu se nedoporučují.

Tipy pro výběr

Není snadné vstřebat všechny informace a vybrat správnou pilu pro konkrétní situaci. Proto je vhodné prostudovat několik dalších tipů, které vám pomohou vybrat správnou pilku na železo.

  • Nejprve se rozhodněte, jaký materiál chcete řezat. Truhláři, kteří pracují s malými obrobky, obvykle volí malou pilu s krátkým kotoučem. Truhláři obvykle používají hrubé zuby a nože, protože nepotřebují vysokou přesnost, ale důležitá je rychlost. Skládací pilka na železo je ideální pro zahradníky, kteří pracují na stromech a keřích.
  • Frekvence používání. Rozhodněte, jak často se bude nástroj používat. Pokud pracujete zřídka, je nejlepší volbou pila s kalenými zuby; pokud pracujete velmi často, je ideální pila z běžné oceli.
  • Kvalita oceli musí být nejlepší, jakou můžete získat. Čím vyšší je jakost kovu, tím vyšší je kvalita výrobku. Před nákupem si nástroj vezměte do ruky a pečlivě jej ohněte. Dobrý kov je pružný a po uvolnění získá zpět svůj tvar. Pokud si všimnete jakýchkoli anomálií ve tvaru, neměli byste si takový nástroj kupovat. Pokud vám prodavač nedovolí ohýbat kov, nekupujte pilu v tomto obchodě. Prodejce s největší pravděpodobností ví, že materiál není nejkvalitnější, a proto nedovolí, aby to zákazník zjistil.
  • Při koupi pily se musíte dívat na cenu. Ne u všech nástrojů odpovídá cena kvalitě, protože velmi často je cenová přirážka způsobena známým jménem výrobce. Zde je však situace jiná. čím vyšší cena, tím lepší pila. Samozřejmě v případě, že je majitel poctivý a nenabízí padělek. Dobrý výrobek nebude levný. Nejlepší je zvolit střední třídu. A pokud to finance dovolí, pořiďte si drahou pilu. Je také vhodné vybírat pilu podle hodnocení výrobků a dávat přednost těm variantám, které jsou doporučovány lidmi na internetu.
  • Než si pilku na železo koupíte, vždy ji držte v ruce. Mělo by vám to být velmi pohodlné.

Jaká je nejlepší pila na dřevo?? Takovou otázku není třeba klást, protože každý nástroj je vhodný pro každou situaci. Proto byste měli vědět, jak vybrat správnou pilu na dřevo v závislosti na vašich cílech. Pokud se budete držet těchto jednoduchých pravidel, můžete snadno najít ten správný nástroj, který vám bude vyhovovat.

Druhy řezání dřeva

Řezání je proces dělení dřevěného vzorku na dva nebo více kusů opakovanými pohyby nástroje v daném řezu.

K tomuto úkolu se používají vícebřité nástroje, které se nazývají pily.

Řezání dřeva je podstatně složitější než řezání základním nástrojem. Každý zub pilového kotouče má několik řezných hran (v podstatě několik břitů), které řežou v různých směrech vzhledem k vláknům dřeva. Při řezání navíc pilové zuby pracují v omezeném prostoru, který se nazývá zářez, což vytváří zvláštní podmínky ve srovnání s prací elementárního nástroje.

Podle toho, jak je rovina řezu umístěna vzhledem k vláknům, se rozlišují tyto základní typy řezání:

V lesnictví je nejčastějším způsobem řezání křížové pily s řetězovými a kotoučovými pilami. Používá se ke kácení, příčnému řezání a řezání krátkých kmenů. Podélné řezání se používá k řezání řeziva: prken, kantů, trámů, pražců, ořezávacích desek atd. д., a Smíšené. při kácení stromů určených ke kácení a při ořezávání padlých stromů.

Pilové kotouče používané v lesnictví jsou následujících typů:

Důležitým parametrem pro proces řezání je čistý řezný výkon S

Čistý řezný výkon závisí především na výkonu motoru a řezném nástavci a činí v průměru 0,006 až 0,025 m2/s u řetězových pil a 0,03 až 0,05 m2/s u kotoučových pil.

Odrůdy ručních pil

40-50 pohybů za minutu pro dosažení maximálního výkonu. Když se pohybuje dopředu, vzniká tlak; když se pohybuje dozadu, tlak nevzniká. Tlaková síla je dána vlastnostmi řezaného materiálu. Například u měkkých kovů musí být tlaková síla výrazně nižší než u tvrdých kovů.

Při práci s ruční pilkou se musíte vyvarovat prudkých pohybů s velkým tlakem, abyste si neporanili ruce prasknutím čepele. Kromě ručních pil se používají také elektrické pilky na železo. Při práci s takovou pilkou je nutné občas navlhčit čepel vodní emulzí, aby nedošlo k jejímu přehřátí.

Ruční pily se dělí na několik druhů podle účelu použití:

  • příčné pily;
  • lukostřelecké pily;
  • řezání dutin (pro vyřezávání otvorů);
  • Klasická pilka na železo (podélná nebo příčná);
  • pilové listy s čepovacím ostřím (pro řezání spojů).

Příčné pily jsou určeny pro tesařské a příčné práce. Pily mají šikmou zubatou konstrukci a připomínají rovnoramenný trojúhelník. Úhel v horní části zubů je téměř vždy 42-45 stupňů. Čepele samotného řezacího nože mohou mít tloušťku 1,1 nebo 1,4 mm.

  • cibule z tvrdého dřeva,
  • čepele dlouhé 785-800 mm,
  • Tětiva je vyrobena ze lněné nebo krouceného konopného provazu o tloušťce 3-4 mm.

Mohou být příčné nebo podélné. Pily s šířkou pilového listu 22 až 25 mm a úhlem 70 až 79 stupňů, s roztečí zubů 4,5 až 5 mm. U podélných bzučákových pil je řezný kotouč široký 50-55 mm a silný 0,5-0,7 mm, se vzdáleností ozubení 5 mm a úhlem řezu 45-50 stupňů.

Kotoučové pily se používají k řezání materiálu po zakřivené dráze. řezná část těchto pil je 500 mm dlouhá, 5-15 mm široká, s 5 mm vzdáleností ozubení a úhlem ostření 55-60 mm. Jejich ostření je obvykle přímé.

Při výběru ruční pilky na železo hraje zásadní roli nejen tvar, ale také objem zubů.

  • jemné zuby. 2,0 až 2,5 mm (pro řezání malých předmětů a vysoce přesné řezání);
  • Střední zub je 3,0-3,5 mm (pro středně velké obrobky);
  • hrubé řezání. 4,0 až 6,0 mm (pro tvrdé řezání kmenů a desek).

Existuje také mezinárodní klasifikace, která rovněž klasifikuje pily na železo, ale nikoli podle výšky zubů, ale podle počtu zubů na 1 palec řezné vrstvy. Tato norma se ujala i u domácích výrobců, takže se nedivte, že na štítku nářadí je uvedeno zahraniční označení PPI nebo TPI. Číslo uvedené za těmito písmeny označuje počet zubů na 1″ délky. čím vyšší číslo, tím jemnější zub (např. RRI 8 nebo RRI 14).

Druhy řeziva

Kvalita konečného výrobku závisí na mnoha faktorech, jako je druh a kvalita dřeva, odbornost pracovníků a správné sušení. Je tu však ještě jeden důležitý aspekt. způsob řezání dřeva.

Rustikální. jedná se o řez pod ostrým úhlem ke směru vláken. Tato metoda se používá při výrobě řeziva pro rustikální podlahy, o nichž lze říci, že jsou nejrozmanitější a nejoriginálnější co do vzoru a odstínu.

Tangenciální řezání prořezává rovinu tangenciálně přes jednoleté porostní vrstvy v určité vzdálenosti od jádrového dřeva. Vzhledem k tomu, že dřevěná vlákna jsou často uspořádána v různých směrech, vytváří povrch přirozený vzor v podobě bizarních „oblouků“, „kudrlinek“ nebo „kroužků“. Struktura desky není při tomto způsobu řezání homogenní, mohou se vyskytovat póry dřeva. Na konci tangenciálního řezu se desky vyznačují zvýšenou mírou smršťování a bobtnání. Tento způsob řezání dřeva vede také k vyšším výnosům, které se následně projeví v nižších nákladech na konečný produkt.

Radiální řezání dřevěných polotovarů se provádí kolmo na letokruhy. Tím se vytvoří homogenní deska s co nejmenšími mezerami mezi ročními vrstvami. To vytváří atraktivní kresbu vláken a zvyšuje pevnost řeziva. Radiální materiály se vyznačují vysokou odolností proti deformaci a trvanlivostí. Mají také tendenci se méně smršťovat a bobtnat než tangenciální řezivo. Proto u hotových výrobků, jako jsou například konstrukční dřevo, podlahové desky, skříně z tvárnic a oplatky, téměř nikdy nevznikají praskliny na čelních plochách, ale u tangenciálního řeziva ano. Lepené lamelové dřevo se vyrábí pouze z radiálních a poloradiálních desek, protože mechanické a geometrické vlastnosti jsou přímo závislé na pevnosti vláken. Tento odpor roste během procesu lepení rovin s různě orientovanými ročními kroužky pod úhlem nejvýše 45°.

Z masivní kulatiny lze získat pouze 10-15 % radiálních desek. Proto je jejich cena vysoká. Nejlepší výkon vykazuje materiál s úhlem mezi letokruhy a rovinou řezu 80 až 90 stupňů.

Ruční pila vlastníma rukama

Pokud inteligentně nahradíte běžný benzínový motor pilou se silným ramenem, získáte kompaktní a univerzální nástroj na řezání palivového dřeva nebo prořezávání stromů. V následujícím textu popíšeme, jak vyrobit ruční pilu z řetězu řetězové pily.

K výrobě takového zařízení budete potřebovat:

  • Zlomený nebo starý řetěz řetězové pily
  • malé nylonové popruhy
  • voskovaná lněná nit
  • nylonová šňůra
  • silná jehla
  • zařízení na řezání řetězů.

Nejdříve musíme řetěz přerušit. Nejprve je třeba přeříznout jeden článek řetězu a přerušit tak smyčku. Řetězová pila je vyrobena z kalené nástrojové oceli, takže se snadno nepořeže. Tento řetěz nemá žádný spojovací článek, takže jej nelze jednoduše přetrhnout. Můžete použít pásovou pilu. Pokud takový stroj nemáte, použijte pilník nebo brusný kotouč. Taková práce si samozřejmě vyžádá slušné množství času.

Po rozřezání řetězu se jeho konce zasunou do malých pásků z nylonových trubek. Ustřihněte 18 cm dlouhý cop a konce roztavte sirkou nebo zapalovačem, aby se netřepily. Poté stačí zasunout konec řetízku asi 6 cm do copu.

Dále je třeba ušít rukojeti domácí ruční pily pomocí voskované lněné nitě. Řetízek co nejpevněji obšijte, aby z popruhu nevyklouzl. Druhý okraj popruhu je vhodné omotat kolem ruky, aby vznikla poměrně velká smyčka pro ruku.

Dalším krokem je omotání nylonové šňůry kolem rukojetí. Bohužel lněná nit není dostatečně pevná, aby udržela řetěz při delším používání, proto zajistěte okraje postroje také nylonovou šňůrou. Abyste udrželi pevný návin šňůry po celé délce omotávky, můžete použít metodu skotského uzlu.

Vaše podomácku vyrobená pila je pak zcela připravena k použití. Lze jej použít samostatně nebo s pomocníkem, záleží na velikosti řezaného dřeva. Pro práci je třeba řetízek omotat kolem požadované větve a táhnout jej za rukojeti ze strany na stranu.

jaké, typy, používají, řezání

Dnes jste se dozvěděli, co je to ruční pila na dřevo. Jeho cena závisí na funkčnosti a výrobci.