Jak správně nabrousit řetěz řetězové pily pomocí stroje

Broušení řetězové pily: vše od A do Z

Řetězová pila je řezný nástroj, takže se dříve nebo později otupí. Čím aktivněji je využíván, tím dříve tento okamžik nastane. A když se tak stane, vyvstane problém, jak naostřit řetěz řetězové pily? Pokud je příležitost. můžete jej vzít do servisu, velmi rychle obnovíte jeho výkon. Pokud víte, jak naostřit řetěz motorové pily rukama, je lepší to udělat pomocí brusky nebo alespoň pilníku či brusky. Důležité je vědět, jak správně brousit řetěz řetězové pily: jaké úhly broušení použít, jaké pilníky a nástroje použít a kdy si řetěz nabrousit sám, a kdy je lepší jej odnést do opravny.

Řetěz řetězové pily je třeba brousit pouze tehdy, když jsou zuby tupé. Svědčí o tom následující faktory:

Jak nabrousit řetěz motorové pily?

 • Výkon pily se snížil a samotný proces trvá déle než obvykle;
 • Vtažení řetězu do řezu vyžaduje větší úsilí než obvykle;
 • Piliny jsou jemnější, ostřejší a mají tmavší barvu než světlé piliny z nabroušené pily.
 • Dojde k výrazným vibracím a silnému sevření řetězové pily;
 • Spotřeba benzinu se zvyšuje.

Práce s otupeným kotoučem místo broušení řetězu řetězové pily vede k rychlému selhání nástroje. Řetězové kolo a pohon jsou vystaveny vysokému zatížení, zvyšuje se spotřeba paliva a řetěz se rychle přetrhne nebo selže.

Pokud zjistíte, že vaše řetězová pila neřeže tak dobře, jak by měla, musíte ji co nejdříve nechat nabrousit. Neexistuje žádný konkrétní časový rámec nebo doba ostření, protože závisí na četnosti používání, způsobu používání a řadě dalších faktorů. Například profesionální lesníci, kteří s tímto druhem zařízení pracují denně, používají 2-4krát za směnu, někdy i častěji, brousky na řetězy řetězových pil, aby udrželi řetěz v dobrém stavu. Tajemství spočívá v tom, že pokud řetěz řetězové pily na začátku otupení naostříte, je to velmi snadné a rychlé a samotný řetěz vydrží mnohem déle.

Kdy naostřit řetěz řetězové pily?

U každé řetězové pily, i té nejkvalitnější, řetěz časem ztrácí svou původní ostrost a je třeba ho nabrousit. Jaké jsou příznaky toho, že se řetěz řetězové pily nebo elektrické řetězové pily otupil a je čas jej nabrousit??

Zde jsou hlavní příznaky toho, že je čas naostřit řetěz:

 • pila je nestabilní, při práci se vymyká z rukou a silně vibruje;
 • řetězová nebo elektrická pila vytváří pouze malé třísky, nikoli velké;
 • Břit pily se zasekne v materiálu a vy nemůžete řezat rychle a správně;
 • řetězová pila sama o sobě nezasahuje hluboko do dřeva; aby bylo možné provést podélný řez, je třeba nástroj „zabořit“ do materiálu rukou, působením síly a tlakem na čepel;
 • řezací řetěz vytváří při řezání zakřivený řez;
 • řetězová pila se rychle a silně zahřívá;
 • se řetěz opotřebovává mnohem rychleji;
 • vyšší spotřeba paliva.

Pokud u svého elektrického nářadí zaznamenáte několik z těchto příznaků, je čas na nabroušení řetězu.

Originální řetězovou pilu lze brousit vícekrát a zachová si všechny své vlastnosti. ostrost řezu, kvalitu řezu, rychlost lišty.

Několik důležitých rad, které vám pomohou vyhnout se delšímu ostření řetězu řetězové pily:

 • Nepoužívejte nový řetěz se starým řetězovým kolem a naopak;
 • Pokud jste během používání řetězové pily nabrousili již dva řetězy, vyměňte řetězové kolo za nové;
 • Řetěz by měl být před použitím řetězové pily při běžném zatížení zaběhnut (zaběhnutí bezprostředně před řezáním, 1 minuta při nízkých otáčkách a poté 1 minuta při středních otáčkách);
 • po vychladnutí nového řetězového kola byste měli zkontrolovat napnutí řetězu;
 • vždy používejte kvalitní olej pro mazání řetězů řetězových pil;
 • Řetězové kroužky udržujte v normální napnuté poloze, protože řetězové pily se při řezání často naklánějí na stranu, což zvyšuje pravděpodobnost sklouznutí řetězu z lišty;
 • Zkontrolujte polohu a seřízení dorazu plynu a po 3. nebo 4. broušení zkontrolujte nastavení dorazu plynu.

Blok: 2/10 | Vlastnosti: 2150

Charakteristika zubů řetězu

Zuby řetězu mají několik důležitých parametrů. Patří mezi ně:

 • Konstrukce řezného článku (skládá se ze základní desky připevněné k řetězu, nože se dvěma břity, omezovače hloubky, který řídí, jak hluboko se nůž zařízne do dřeva, koncového nože a horního nože), řezný úkon neprovádí samotný řetěz, ale články, tj. hroty. Řetěz vedou jako základnu přes dřevo a článek dřevo prořízne;
 • úhel koncového nože, který umožňuje řetězu řezat dřevo (při řezání vznikají hobliny).

Pro správné naostření řetězu musí majitel znát

Tyto dva parametry určují, jak správně brousit řetěz. Čím měkčí je kov řetězu řetězové pily, tím opatrněji by se mělo s pilníkem při ručním broušení zacházet. Horní hrana pilníku by měla být při ostření ve vertikální rovině 90° a v horizontální rovině 30° nebo 10°.

Následující video ukazuje, jak majitel řetězové pily brousí řetěz rukama

Zadní úhly různých typů řetězů mohou mít hodnoty mezi 60° a 85°. Čím větší je úhel v zadní části horní lopatky řetězu, tím více je nakloněna dozadu; průměrně se úhel pohybuje mezi 50° a 60°. Pro provedení řezu je nejdůležitější hodnota (stupeň) zadního úhlu horního nože a samotný horní nůž je velmi důležitý pro dobrý řez.

Hlavní podmínka při ostření řetězu řetězové nebo elektrické pily: řezný výkon je přímo úměrný úhlu ostření, tj. čím je vyšší, tím lépe řetězová pila řeže materiál. Čím menší je úhel broušení, tím hladší je chod nástroje a tím menší jsou vibrace při práci.

Vyhněte se úhlu ostření většímu než 35° a menšímu než 25°. Pro podélné řetězy je povolena výjimka pro úhel ostření 10°.

Tipy a rady, jak doma nabrousit řetězovou pilu

K broušení lze použít pilník, ale je důležité si uvědomit, že to vyžaduje určitou zručnost a trpělivost. Pro broušení jednotlivých zubů musí být k dispozici ploché a kulaté pilníky. Pro broušení zubu bez příslušenství je nutné zachovat základní sklon brousku. K broušení stačí 2-3 přejezdy pilníkem, takže nemá smysl vymýšlet přípravek, který by zub zajistil v dané poloze. Chcete-li brousit horní hranu, musíte pilník při práci držet pod požadovaným úhlem. Přebroušení se zahajuje přípravou, tj. z obrobených hran se musí odstranit všechny vrypy a otřepy.

Zatímco úhly zubů na rovných stranách jsou jasné, úkos na straně a jeho pracovní úhel se brousí obtížněji. K jejich oblékání by se měl používat kruhový pilník nebo malý pilník. Broušení těchto prvků zubu pod požadovaným úhlem.

Jaké nástroje na broušení jsou k dispozici?

Pro začátek potřebujete správné nástroje, které se dělí na dva typy.

Ruční nástroje

Sada nástrojů na broušení zubů pily:

 • Plochý pořadač, který se naučil používat už ve škole v hodinách pracovního vyučování. Slouží k ostření hloubkového dorazu.
 • Kruhový pilník o určitém průměru, který je nezbytný k nabroušení řezného zubu. Dodává se s dalším nástavcem. držákem s čarami, které vám napoví, jak správně držet nástroj ve vztahu k řetězu. Držák pilníku je umístěn na zubu pily s ohledem na vodicí čáry, poloha pilníku je pod řeznou plochou.
 • Šablona, která se používá pro oblékání a párování.
 • K odstranění pilin z řetězu je zapotřebí háček.

Sady různých typů jsou k dispozici u specializovaných prodejců

Kovové šablony pro ostření pomáhají vypočítat hloubku ostření

Ruční a elektrické stroje

Jak nabrousit řetěz řetězové pily, pokud řezná hrana zubu vlivem dlouhodobého používání zcela ztratila svůj tvar?? Soubory lze také použít, ale tento proces by byl neproduktivní a časově náročný. Nejlepší možností je použití obráběcích strojů a zde si musíte vybrat, protože existují různé typy strojů. ruční a elektrické.

Ruční ostřička řetězů STIHL

Parametry se nastavují před zahájením práce a obrábění je mnohem rychlejší než s pilníky: k ostření stačí 2 až 3 tahy na zub. Elektrické stroje se také obtížně nastavují, ale pracují rychle a přesně.

Elektrický nástroj ušetří spoustu času, ale ne každý je ochoten zaplatit za elektrickou brusku velké peníze

Které brousicí nástroje jsou k dispozici?

Abyste mohli začít pracovat, musíte si pořídit nářadí, které se dělí na dva typy.

Ruční nástroje

 • Plochý soubor, který se naučíte používat ve školní dílně. Použijte jej k ostření hloubkového dorazu.
 • Kruhový pilník s určitým průměrem, který je nezbytný pro řezání zubu. Navíc je dodáván držák nástroje s čarami, které ukazují, jak držet nástroj ve vztahu k řetězu. Držák pilníku je umístěn na zubu pily vzhledem k vodicím čarám a poloha pilníku je pod řeznou plochou.
 • Šablona, která se používá pro oblékání a udržování parametrů.
 • K odstranění pilin z řetězu je zapotřebí háček.

Sady různých typů jsou k dispozici u specializovaných prodejců

Kovové šablony pro výpočet hloubky broušení

Ruční a elektrické stroje

Jak nabrousit řetěz motorové pily, pokud řezná hrana zubu vlivem dlouhodobé práce zcela ztratila svůj tvar?? Soubory lze také použít, ale tento proces by byl neproduktivní a časově náročný. Nejlepší možností je použití strojů a zde si musíte vybrat, protože existují různé stroje. ruční a elektrické.

Ruční bruska řetězů STIHL

Parametry se nastavují před zahájením práce a proces obrábění je mnohem rychlejší než při použití pilníků: k broušení stačí 2 až 3 tahy na zub. Elektrické brusky řetězů se také obtížně nastavují, ale pracují rychle a přesně.

Elektrické nářadí ušetří spoustu času, ale ne každý je ochoten za něj zaplatit spoustu peněz

Broušení řetězu pro řetězové pily vlastníma rukama pomocí úhlové brusky

Odborníci důrazně nedoporučují používat tuto metodu nezkušeným řemeslníkům. Je to docela nebezpečné.

Pokud však není jiné východisko, je třeba dodržovat následující bezpečnostní pravidla. úhlová bruska musí být pevně upnuta ve svěráku. Po zapnutí nástroje přidržte ostřenou hranu u rotujícího povrchu kotouče. Protože u úhlové brusky není možné udržet konstantní úhel broušení, je ozubený zub zcela odlišný od zubu vytvořeného pilníkem. Kromě toho hrozí, že se kotouč úhlové brusky zařízne do výstupku zubu.

Broušení řetězu úhlovou bruskou

Jak nabrousit řetěz řetězové pily

Broušení řetězu řetězových pil je postup, který musí zahradníci a profesionální obsluha řetězových pil pravidelně provádět. Zde se dozvíte, jak rychle opravit poškozený zub řetězové pily a uvést ji do provozuschopného stavu.

Abyste pochopili, jak správně brousit řetěz, musíte znát základní principy konstrukce a fungování řetězu. Řetěz nelze brousit jen tak od oka, je třeba znát základní vlastnosti řetězu a jeho součástí.

Řetěz řetězové pily se skládá ze tří typů článků z vysoce legované oceli:

 • Frézy. základní prvky řetězu. Rozlišují se pravé a levé břity, které jsou na tyči uspořádány střídavě. Konstrukce zubu zahrnuje omezovač hloubky prořezu.
 • Hnací řetězová kola. přenášejí točivý moment z benzinového motoru na řetěz prostřednictvím hnacího řetězového kola. Tato konstrukce prodlužuje životnost řetězového kola a zvyšuje stabilitu řetězu na liště.
 • Spojovací články. spojují dříky a nože řetězu.

Jedním z hlavních prvků řetězu je fréza, která se zařezává do dřeva a odstraňuje třísky. Omezovač hloubky zubů určuje tloušťku dřevní štěpky a omezuje hloubku pronikání.

V závislosti na typu řetězu je doporučené nastavení vzhledem k omezovači 0,025″ (0,65 mm) nebo 0,030″ (0,75 mm).

Dlouhá životnost každé řetězové pily závisí na správné péči a používání, včetně řetězové pily. Jejich dobrá výkonnost ovlivňuje výkonnost a výstupní parametry jednotky. Nesprávné broušení může způsobit určité problémy se samotnou pilou. Mezi nejčastější patří:

 • Křivé řezy;
 • Vysoké namáhání pily, které má za následek zvýšené opotřebení částí nástroje, a tím zkrácení životnosti celé jednotky;
 • Zvýšená spotřeba paliva.

Pokud při řezu vznikají jemné prachové třísky a pila se velkou silou zanoří do řezné hrany, došlo k otupení pilového kotouče.

Existují i další příznaky tupého řetězu:

 • Řezná rychlost nástroje se snížila;
 • Vznikají nerovnoměrné, ostré piliny;
 • K proříznutí dřeva je třeba vyvinout velkou sílu;
 • Řetěz se uvolnil nebo povolil.

Řetěz řetězové pily se může rychle otupit z následujících důvodů:

 • Pokud s pilou pracujete příliš často;
 • Pokud obsluha vyvíjí při řezání nadměrný tlak na pilu;
 • Pokud je řetěz vyroben z nekvalitního kovu nebo pokud ocel nebyla řádně tepelně zpracována;
 • Pokud jste často viděli mokré nebo pryskyřičnaté dřevo;
 • Při řezání tvrdých dřevin, jako jsou dub, bříza, třešeň, akát, jilm, jasan a další;
 • Pokud řetěz narazí na překážku v podobě písku nebo kamenů;
 • Pokud není řetěz správně nabroušen nebo není dostatečně napnutý během provozu.

Konstrukce všech řetězových pil je podobná, takže algoritmus odstraňování řetězu bude stejný:

 • Nejprve je třeba nosit ochranné bavlněné rukavice, aby se zabránilo pořezání řeznými zuby.
 • Sejměte z řetězové pily ochranný kryt a položte ji na rovný povrch na bok.
 • Pomocí nástrčného klíče správného průměru vyšroubujte upevňovací matice, které drží karoserii a tyč, a sejměte horní kryt karoserie.
 • Nyní posuňte lištu až k řetězovému kolu, čímž uvolníte řetěz, a sejměte pracovní části z upevňovacích šroubů.
 • Odpojte řetěz od tyče.

Jaké chyby dělají začátečníci?

Existuje několik častých chyb, kterých se dopouštějí začínající brusiči.

Abyste tomu předešli, je třeba dodržovat několik pravidel:

 • Pro každý broušený zub proveďte stejný počet tahů nástrojem;
 • Vždy vyvíjejte co největší sílu, abyste zabránili nerovnoměrnému ostření;
 • Pokud je řetěz příliš tupý, je zbytečné používat pilník;
 • U silně opotřebovaných nástrojů je jedinou možností použití elektrického nářadí;
 • úhel ostření se volí podle směru, kterým bude řetězová pila řezat materiál.

Tyto znalosti vám pomohou vyhnout se zbytečným chybám a udržet vaši motorovou pilu v optimálním provozním stavu.

Už jste někdy řezali motorovou pilou?? Co jste k tomu použili?? Jak dobrý je výsledek?

Čekáme na vaše odpovědi a osobní zkušenosti.

Zaregistrujte se, zanechte komentář, položte otázku a řekněte o nás svým přátelům!