Kdy je nejlepší sekat trávu strunovou sekačkou

Jaký je správný způsob sekání trávy strunovou sekačkou s nožem?

Položili jste si někdy otázku? Správný způsob sekání trávy strunovou sekačkou. Ne? To je zajímavá otázka. Pojďme tomu přijít na kloub.

Strunová sekačka je nejuniverzálnějším nástrojem, který kdy budete mít. Výkonné vyžínače trávy, lidově nazývané křovinořezy, dokážou víc než jen zarovnat okraje trávníku. Mohou být vybaveny kovovými noži pro odstraňování plevele, rákosu, keřů a dokonce i malých stromů.

Výkonné vyžínače trávy sekají větší a odolnější rostliny než běžné elektrické vyžínače nebo vyžínače se zahnutou hřídelí. Velmi zvláštní je také manipulace a bezpečnostní opatření.

Jak správně a bezpečně sekat trávu strunovou sekačkou:

Sekání trávy

Účel strunové hlavy (cívka strunové sekačky, žací hlava, cívka strunové sekačky)

 • Odstranění veškeré nežádoucí vegetace pod zdmi, podél plotů, obrubníků, kolem stromů, sloupů, keřů, mezi pařezy a dalšími překážkami.
 • Pro sekání trávníků, které jsou pro sekačku nedostupné.
 • Selektivní sekání volné trávy a plevele před sečením plochy na seno.
 • Řezání plevele na záhonu mezi rostlinami.
 • Řezání listů brambor na zeleninové zahradě před jejich vykopáním.
 • K úplnému odstranění trávy a plevele, např. z cest.
 • Zametání (vytváří vzduchový vír z vysokých otáček struny vyžínače).

Poznámka

Strunová hlava (žací hlava nebo travní žací buben) má při sekání trávy vysokou kapacitu, t.к. Je lehčí než kovová čepel a má větší pracovní průměr. 45 cm oproti 25 cm u nože na seno.

nejlepší, sekat, trávu, strunovou, sekačkou

Nástroj různých typů

Kvůli možnému odhazování odpadků jsou ohrožena okna domů a aut. Štíty kolem strunové hlavy jsou na místě, aby se snížilo množství odletujících úlomků a chránila se obsluha. štíty se neodstraňují poté, co upravená strunová sekačka již není v záruce nebo ji nelze bezpečně používat.

Při doplňování paliva se ujistěte, že je motor zastaven a že je vyžínač umístěn na rovném, rovném povrchu. pokud možno ne na trávě. Sekačky na trávu by se nikdy neměly nechávat na trávníku delší dobu. Doplňování by mělo být prováděno vhodným systémem, aby se zabránilo úniku nebo přeplnění.

Za přímého konkurenta elektrických modelů byly vždy považovány benzínové modifikace. Nabízejí vysoký výkon, téměř žádné omezení pohybu a zvládnou i řezání keřů. Benzínová sekačka na trávu je však také těžká, hlučná, s velkými vibracemi a emisemi výfukových plynů a je drahá. Akumulátorové verze také nejsou vázány na zdroj energie, ale z hlediska výkonu ztrácejí na benzínové zastřihovače.

Ujistěte se, že používáte vhodnou hmotnost struny, jak je uvedeno v návodu k obsluze. Příliš silné struny strunové sekačky na trávu mohou způsobit poškození motoru. Některé strunové sekačky mohou používat vyžínací nůž, ale nikdy ne nůž na strunové sekačce, která nebyla navržena pro použití vyžínacího nože. Příslušenství, které není určeno pro danou sekačku, může způsobovat nadměrné vibrace, opotřebení motoru nebo vázání. To by mohlo vést k namáhání motoru, možnému selhání součástí a případnému poškození obsluhy.

Oblíbené otázky o benzínových zahradních vyžínačích

Zde je několik nejčastějších otázek o benzínových vyžínačích trávy.

Proč sekačka na trávu nestartuje?

Pokud se benzínový vyžínač nespustí nebo se okamžitě zastaví, měli byste zkontrolovat zapalování vytažením zapalovací svíčky. Suchá zapalovací svíčka znamená, že problém je v systému, který je zodpovědný za přívod paliva. Mokrá zapalovací svíčka signalizuje závadu v systému zapalování. Pokud je zapalovací svíčka zanesená sazemi. vyčistěte ji nebo vyměňte.

Další příčinou může být ucpaný vzduchový filtr. Pokud je znečištěn olejem, musí být vyčištěn, omyt a vysušen.

Proč se sekačka dusí??

V závislosti na tom, kdy přesně se vyžínač zastaví, mohou být příčiny různé.

Po sešlápnutí plynového pedálu

 • Pokud se benzinová sekačka na trávu při sešlápnutí zastaví, je třeba zkontrolovat sytič. Pokud je instalován v zavřené poloze, musí být instalován v otevřené poloze.
 • Další možností je ucpaný filtr.
 • Těsnění mezi válcem a karburátorem může být také poškozené.
 • Prasklá palivová hadice způsobí nasávání vzduchu.

Při volnoběžných otáčkách

Může se stát, že sekačka po krátké době od spuštění přestane fungovat. Příčiny mohou být následující:

 • Špatné nastavení karburátoru;
 • ucpaný karburátor, filtr nebo škrticí klapka;
 • vzduchu v systému karburátoru;
 • Závada v systému zapalování;
 • Nedostatek benzinu.

Proč se sekačka zahřívá?

 • Jedním z nejžhavějších dílů je převodovka. Pokud není mechanismus dostatečně mazán, dochází k tření a zahřívání ozubených kol. K tomu může dojít i u nových převodovek, kde ještě nejsou ozubená kola zakryta. Provozní teplota převodovky může dosáhnout až 60 °C.
 • Další příčinou přehřátí sekačky je používání při maximálním zatížení. Nástroj by měl pravidelně odpočívat.
 • Palivová směs nemusí obsahovat dostatečné množství oleje. to vede k nedostatku oleje, zvýšenému tření a většímu zahřívání během provozu.
 • Otvory pro proudění chladicího vzduchu jsou ucpané.

Sekačka na trávu. jak vyměnit strunu pro strunovou sekačku?

Pokud vlasec nedokáže dostatečně silně sekat tvrdou trávu nebo keře, můžete se pokusit nasadit na vyžínač zesílený vlasec. Další možností je kotouč s lopatkami. Je vhodný i pro práci s mladými stromky a tvrdým podrostem.

Jakou žací hlavu použít u benzínové sekačky?

Na benzinovém nářadí existují dva typy řezacích nástavců nebo fréz. Jedná se o navijáky na vlasec a ocelové nebo plastové kotouče. Jaká je nejlepší volba pro práci s elektrickým nářadím. Stránka poskytuje informace o výběru vyžínacích nožů a strun pro vyžínače a také o jejich typech a konstrukčních vlastnostech. Podívejme se stručně, jaké druhy nožů by se měly používat na vyžínačích a křovinořezech.

 • Pro sečení měkké trávy se používá struna navinutá na bubnu nebo cívce. v místech, kde tráva roste v blízkosti stromů, domů, plotů a jiných překážek, se místo kovových kotoučů používá strunová sekačka. line umožňuje přesné sečení trávy v blízkosti překážek, aniž by došlo k poškození nástroje
 • Kovové nože. mají 2, 3, 4 nebo více řezných částí pro sekání hrubé trávy a houštin. Praxe ukazuje, že čím hustší je porost, tím více stébel trávy je třeba posekat
 • Kovové disky s jemným ozubením 40-80. určené k sečení různých druhů vegetace. Může to být hrubá tráva, plevel, hustý plevel a dokonce i malé stromy. Čím více zubů na řezacím nástavci, tím je stroj účinnější
 • Plastové kotouče. používají se hlavně u elektrických nebo bateriových vyžínačů

Výběr řezného nástavce závisí na tom, kde s nářadím pracujete. Pokud plánujete pracovat v usedlosti, zvolíte si řádek pro strunovou sekačku a pro sekání trávy na poli nebo ve stepi se používají kotouče se 3-4 a více noži, stejně jako kotouče s jemnými zuby.

To je zajímavé!Většina vyžínačů trávy se nedodává s nářadím, takže si zákazník může vybrat, zda si koupí strunu pro vyžínač nebo ocelový nůž.

Bezpečnostní opatření při práci

Technika vyžínání se strunovou strunou a kotoučem se v některých ohledech liší. Vyžínací struna seká trávu na svém konci, ale pokud jedete příliš rychle, je použita celá délka struny. Stébla se nesekají, tráva se namotává kolem kořenů a motor je přetěžován. Proto byste měli zvolit optimální rychlost řezání. Kromě toho se strunová sekačka rychleji používá při sekání vysoké nebo tvrdé trávy než při sekání trávy.

Existuje několik jednoduchých zásad, které zefektivňují a zefektivňují sečení.

 • Nižší vyžínače se skvěle hodí k sekání trávníků, záhonů a okrajů trávníků. Rovina otáčení žací hlavy může být kolmá k zemi.
 • Sekání houštin, velkých plevelů a keřů pomocí disků nebo speciálních žacích hlavic.
 • Při čištění velkých ploch by měl být spotřebič nakloněn doleva ve směru kývání.
 • Chcete-li sekat trávu kolem květinových záhonů, keřů a dalších ploch, otočte hlavu sekačky směrem k nim. Díky tomu můžete sekat menší objekty, aniž byste je poškodili.

Nezapomeňte, že cívka nebo kotouč se nesmí dotýkat země ani jiných překážek než trávy a větviček, které je třeba posekat.

Při bezpečné práci s křovinořezem je třeba dodržovat následující body.

 • Nepoužívejte zastřihovače za deště nebo vysoké vlhkosti.
 • Udržujte lidi a zvířata ve vzdálenosti nejméně 15 m od žací hlavy, protože posekaná tráva, drobné úlomky a kameny mohou vysokou rychlostí vyletět zpod žací hlavy a zranit lidi.
 • Obsluha vyžínače by měla nosit silný oděv, který plně zakrývá ruce a nohy.
 • Používejte ochranné brýle, rukavice, pokrývku hlavy, uzavřenou obuv, speciální špunty do uší nebo zátky do uší.
 • Lano strunové sekačky musí být za sekačkou.

S ručním vyžínačem tak snadno udržíte pořádek na malé ploše. Sekačky jsou nejlepší pro velké plochy. Strunové sekačky jsou užitečné také při senoseči a terénních úpravách: jemné odřezky lze použít k mulčování jahod a dalších užitkových rostlin. Na videu se můžete podívat, jak sekat s vyžínačem trávy.

Sekání strunovou sekačkou je bezpečnější, ale ne vždy tak chytré jako s kotoučem. Jak se říká, vyplatí se vybrat si řezací jednotku, která bude vyhovovat vašemu individuálnímu provozu, nebo použít kompletní systémy, v nichž lze provozovat jak kotoučové, tak i řádkové řezačky a podle potřeby nainstalovat první i druhou.

Jak jsme již psali, sekačka na trávu s vlascem může být automatická, poloautomatická a ruční. V prvním případě se řezný prvek „vyhodí“ sám po každém novém spuštění stroje. To je sice velmi praktické, ale není to dostatečně úsporné, pokud je například plocha nepravidelného tvaru a obsahuje rohy, členité hrany a pokud musíte stroj při přechodu na každou z těchto ploch dlouho zapínat a vypínat.

Je důležité, aby si obsluha uvědomila, že délka konců vlasce, kterou vidí před sebou, když je natažená, je přesně takový průměr, jaký bude zařízení sekat. Více o tom, jak navíjet vlasec, se dočtete v jednom z našich článků, ale nejdůležitější je pamatovat si, že délka vlasce musí být optimální, aby se dobře sekalo.

Správný způsob sečení motorovou pilou? Udělejte to tak, aby vydržel co nejdéle:

 • Cívku držte 10 cm nad zemí;
 • Při práci s vysokou trávou sekejte nahoře a pak u stébel, aby se tráva nenamotávala na stroj;
 • veďte stroj stejným směrem, jakým se otáčí cívka;
 • Trávu na trávníku, zejména v blízkosti zdí a zahradních dekorací, je nejlepší sekat špičkou rybářského vlasce, aby nedošlo k přetížení motoru;
 • Každých 15 minut si udělejte přestávku.

V této sekci naleznete odpovědi na všechny otázky týkající se sekaček na trávu, ale rádi vám nabídneme i náhradní díly k sekačkám na trávu mezi našimi dalšími benzínovými dávkovači.

Vysokou trávu je vhodné sekat výkonnou strunovou sekačkou se silným vlascem. Musíte však uznat, že pozemky, kde roste plevel, nejsou vždy rovné a majitelé pozemků na nich často mají keře a nejrůznější odpadky, kameny atd. Aby nedocházelo k plýtvání drahým vybavením, je nejlepší sekat na dva přejezdy.

Pokud sklízíte trávu na seno a víceméně znáte stav půdy. pak bude vaše práce snáze předvídatelná. Jakýkoli žací stroj si hravě poradí s vysokým porostem. Klíčem k úspěchu je nespěchat a postupovat správně, jak vám ukážeme v tomto praktickém videu.

 • Stroj nepřetěžujte;
 • Pokud se tráva zamotá, vyžínač okamžitě vypněte;
 • Nesekejte vlhkou trávu, a to ani benzínovou sekačkou.

Nákup cívek, nožů a kotoučů pro vyžínače trávy. vždy je můžete zakoupit zde, v obchodě KosiKasa.

Údržba

Aby byla zajištěna dlouhá a provozuschopná životnost sekačky, je třeba provést řadu opatření pro péči o ni.

 • Vyžínač trávy by měl být skladován na suchém místě.
 • Po každém použití nářadí očistěte od trávy a nečistot.
 • Vzduchový filtr a chladicí mřížka na motorové benzinové sekačce na trávu se musí pravidelně čistit způsobem popsaným v návodu k použití techniky.
 • Zkontrolujte, zda je převodovka namazaná.
 • Vodiče elektrických vyžínačů musí být neporušené, bez řezů nebo prasklin v izolaci. Spotřebič připojujte k elektrické síti pouze přes uzemněnou zásuvku.
 • Všechny kabely musí být po použití smotány.

Pokud nebudete benzínovou strunovou sekačku delší dobu používat, musíte vyprázdnit nádrž, nechat ji běžet na volnoběh, aby se zbytky paliva vypálily, a promazat motor. Celý výložník je třeba demontovat a spoje utěsnit konzervačním tukem, aby se zabránilo rezavění. Všechny podrobnosti o skladování a péči jsou vysvětleny v uživatelské příručce, kterou si můžete stáhnout v případě ztráty.

Základní pravidla pro sekání trávy

Majitelé zanedbaných trávníků se ptají, zda mají vysokou trávu sekat sekačkou. Podle zpětné vazby může kvalitní stroj s benzinovými koly a velkou sběrnou nádobou zvládnout práci v několika jednoduchých krocích. Práce však není snadná: je při ní hodně hluku a škodlivých emisí.

Zanedbaný trávník je rychlejší posekat strunovou sekačkou, ale po dokončení této práce je třeba posekanou trávu posbírat hráběmi.

Závěr: Majitelé sekaček by neměli nechat trávu růst příliš dlouho.

Často se také objevuje otázka, zda je možné sekat mokrou trávu benzínovou sekačkou. Pravidla: Nedoporučuje se sekat se sekačkou za deště nebo po zalévání, protože se tak špatně seká a na mokrém trávníku hrozí riziko vzniku ošklivých pruhů

nejlepší, sekat, trávu, strunovou, sekačkou

Při sekání trávníků je však třeba dodržovat i další pravidla.

 • Horký letní den není vhodná doba na sekání trávy. Čerstvé řízky rychle vysychají a jejich žloutnutí kazí vzhled trávníku.
 • Trávník se doporučuje sekat ráno nebo večer, za suchého počasí a den po dešti nebo zalévání, když půda a tráva vyschnou.
 • Zkontrolujte, zda je nůž sekačky ostrý. Práce s tupými noži způsobuje problémy, protože drtí listy a vytahuje trávu za kořeny.
 • Než začnete sekat, shrabte spadané listí, větve stromů a další odpadky a zarovnejte všechny kopečky způsobené žížalami, mravenci a jiným hmyzem.
 • Směr řezu by měl být určen tak, aby svíral úhel s předchozím řezem. V opačném případě bude trávník vypadat jako prkno.
 • Při sečení dodržujte paralelní vedení a nenechávejte pod koly úzké pruhy trávy.

Blok: 4/6 | Počet znaků: 1863

Které trávníky není třeba sekat??

Pokud chcete mít bezproblémový trávník, můžete na pozemku vysévat klíční (popínavou) trávu. Je to malá bylina, která nedorůstá více než 15 cm. Ohnice se šíří po zemi a vytváří malé trsy. Výsledkem je světle zelený „koberec“. Vypadá velmi úhledně a poněkud neobvykle, protože tráva roste v několika patrech a vzniká trávník, který není třeba sekat. Ohnice rychle vyrůstá a ve velmi krátké době zabírá celou plochu trávníku. Péče o tento trávník je poměrně snadná, protože nevyžaduje velkou péči o půdu a podmínky růstu. Nejlépe se jí však daří na půdě, která je dobře odvodněná a bohatá na hnojiva.

Dalším trávníkem, který nevyžaduje pravidelné sekání, je trávník vřesovištní. Stačí si koupit speciální směs semen. Při výběru v obchodech se snažte najít směsi s travinami, které dobře rostou ve vaší oblasti. K sečení trávníků v Maurérii se používá široká škála rostlin: sedmikrásky, měsíček, mák, len, chrpy, delfinie a další.

A co nápad vytvořit na zahradě louku?? Přestože je luční trávník náchylný k sešlapávání, není třeba jej sekat častěji než jednou za měsíc nebo méně často. Vyrábí se ze směsi trávy, bylin a luštěnin. Směsi mohou obsahovat: kostřavu, jitrocel, jetel plazivý, řebříček, mullein, sedmikrásku, heřmánek vytrvalý, ptačinec žabinec.

Odpověděli jsme na všechny důležité otázky, které zahrádkáři nejčastěji kladou ohledně sekání trávy. Doufáme, že váš trávník bude vždy dobře udržovaný a krásný.