Kolik oleje přidat do benzínu pro sekačku

Kolik oleje do strunové sekačky na trávu na litr benzínu

Benzínové sekačky jsou poměrně oblíbeným nářadím, které používají zahrádkáři a hobby farmáři k sekání trávy a výrobě sena. Běžnějšími názvy nářadí jsou termíny „sekačka na trávu“ a „sekačka na trávu“. Hlavní rozdíl spočívá v konstrukci motoru. dražší jednotky mají čtyřtaktní modely, zatímco ty levnější jsou dvoutaktní. Druhá možnost má své výhody, včetně nízké hmotnosti a použitelnosti, stejně jako nízkých nákladů.

Nejdůležitějším předpokladem pro provoz dvoutaktních modelů je příprava palivové směsi na základě vzorce benzínu a oleje od výrobce. Zjednodušená konstrukce motoru nemá samostatný mazací kanál, takže motorový olej se přidává přímo do benzinu. Pokud nejsou dodrženy správné poměry, vede to k výraznému zkrácení životnosti nástroje a dokonce k jeho zlomení. Zjistěme, jaká směs je potřebná pro benzínové vyžínače, jak směs správně připravit a co dokáže.

Který olej používat se strunovou sekačkou nebo typy maziv

Začněme tím, že si připomeneme nebo zjistíme, jaké typy olejů jsou k dispozici z hlediska jejich chemického složení:

  • Minerální oleje. určené pro lehké, vzduchem chlazené stroje. Jedná se o nejlevnější typ motorového maziva
  • Polosyntetika. používají se ve vzduchem a vodou chlazených strojích
  • Syntetické oleje. vhodné pro všechny typy motorů s různým chlazením. Nevyžadují častou výměnu a tento typ maziva je několikanásobně dražší než minerální a polosyntetické

Z toho vyplývá, že pro vyžínače trávy je vhodný jakýkoli minerální, syntetický nebo polosyntetický olej. Oleje s různým chemickým složením mají různé cenové hladiny, a proto by se při nákupu mělo vycházet z doporučení výrobce nářadí. V návodu jsou uvedena doporučení ohledně nejvhodnějších typů olejů. Pokud se jedná o normu TC-W3, není tak důležité, jaké má být složení látky. V tomto případě lze minerální, polosyntetické a syntetické oleje ředit benzínem.

To je zajímavé!Při výběru oleje je nejdůležitější nenechat se nachytat na padělky, protože dnes se velmi často setkáváme s různými druhy maziv pro dvoutaktní motory, které se skládají především z nekvalitních ropných produktů.

Jak zředit benzín a olej pro vyžínač trávy. návod krok za krokem

Složení paliva se mísí v určitém poměru.

Pokud je palivová směs zředěna příliš malým množstvím maziva, sekačka se rychle opotřebovává

Optimální poměr oleje a benzínu naleznete v příručce k vyžínači. Obvykle je to 1:50, 1:40 nebo 1:25.

Benzín a olej nejprve zřeďte ve vhodné nádobě: Nečiňte tak ihned v palivové nádrži. Pokud toto pravidlo ignorujete, může být provoz motoru nekonzistentní, v důsledku čehož nástroj rychle selže. K ředění palivové směsi nepoužívejte plastové kanystry nebo láhve, protože benzín může tento syntetický materiál rozpustit. Postup míchání paliva:

  • Nalijte litr benzinu do nádoby (nejlépe kovového kanystru).
  • Přidejte polovinu požadovaného množství oleje.
  • Kapaliny důkladně promíchejte, a to mimo dosah otevřeného ohně.
  • Do nádoby nalijte zbytek maziva a směs znovu promíchejte.
  • Nalijte palivo do palivové nádrže vyžínače trávy.

Práce musí být prováděna v respirátoru a gumových rukavicích. Pro snadné nalévání použijte nalévací nádobu. Neskladujte připravenou směs déle než 3 měsíce, je lepší naředit tolik paliva, kolik potřebujete pro práci, kterou plánujete v blízké budoucnosti provést. Vždy si vybírejte kvalitní benzín a olej, pokud jej kupujete na důvěryhodné čerpací stanici.

Poměry oleje a paliva

Vypočítejte poměr složek pro přípravu zálivky na strniště s ohledem na doporučení na obalu oleje. Standardní poměr je 1:50. Lze použít jakýkoli kvalitní olej pro dvoutaktní motory.

Speciální vlastnosti dvoutaktních a čtyřtaktních motorů

Dvoutaktní motor je v principu podobný čtyřtaktnímu motoru. Zvláštnost spočívá pouze v tom, že dvoutaktní motor pracuje při 2 taktech a čtyřtaktní při 4 taktech. Tento druhý termín se vztahuje buď na pohyb pístu směrem nahoru, nebo dolů. 2 zdvihy na jednu otáčku klikového hřídele. Zdvih pístu je jeho pohyb, při kterém se energie plynů vznikající při spalování paliva přeměňuje na užitečnou práci (otáčení) motoru.

Konstrukčně a z hlediska provozních vlastností se dvoutaktní a čtyřtaktní modely spalovacích motorů od sebe liší následujícími kritérii.

    Dvoutaktní motory mají vyšší měrnou a litrovou kapacitu (přibližně 1,5÷1,8krát).

Hustota výkonu je poměr mezi výkonem pohonné jednotky a její hmotností. Objem v litrech je poměr mezi výkonem a zdvihovým objemem motoru (v litrech).

Díky absenci systému časování ventilů jsou dvoutaktní motory lehčí a jednodušší na konstrukci. Válec je naplněn směsí paliva a vzduchu a během expanze a komprese je zbaven plynu přes vstupní a výstupní otvory.

Speciální vlastnosti sekaček na trávu

v motoru sekačky je rozváděn klikovým hřídelem: je nasáván z klikové skříně a rozprašován do motoru. Díky této konstrukci by měla být viskozita oleje dostatečná, aby se na dílech udržel olejový film, a zároveň by neměla být příliš hustá, aby nebránila pohybu dílů nebo nevytvářela tvrdou krustu.

Na druhou stranu sekačky na trávu pracují většinou při kladných okolních teplotách a jejich motory nejsou tak zatížené jako motory vozidel. Sekačky na trávu obvykle nevyžadují studený start v mrazivých podmínkách, což výrazně snižuje životnost motoru automobilu a vyžaduje od maziva vlastnosti při nízkých teplotách.

První náplň je určena pro práci v motoru po pěti hodinách práce, vymění se a poté lze nové mazivo používat po celou sezónu. Následně se musí po určitém počtu provozních hodin vyměnit nebo se musí na konci letní sezóny vypustit a následující rok naplnit novým olejem.

Výměna oleje v sekačce na trávu Al-Ko

Jak míchat (ředit) benzín a olej pro 2t motory.

Shrňme si výše uvedené. Pro zařízení své značky používejte olej určený nebo doporučený výrobcem zařízení. Například pro křovinořez STIHL FS 55 olej STIHL HP (viz příručka STIHL). Obrázek 1a) nebo STIHL HP SUPER, pro křovinořez Husqvarna 128R použijte olej Husqvarna HP (Obrázek 1b) nebo olej Husqvarna LS. Pro 2.Nepoužívejte oleje pro čtyřtaktní motory v běžných čtyřtaktních motorech. např. 10W30, SAE 30 atd.д.

Obrázek 1 a. olej Husqvarna (vlevo), olej STIHL (vpravo)

Užitečný tip

Nikdy nepoužívejte dvoutaktní oleje určené pro vodou chlazené motory, protože tyto oleje jsou určeny pro provoz při nižších teplotách.

Dodržujte poměry oleje a benzínu pro palivovou směs uvedené výrobcem v návodu k obsluze. Čínští výrobci nejčastěji uvádějí poměr 1 díl oleje na 25 dílů benzínu, STIHL a Husqvarna pak 1:50.Při přípravě malého objemu směsi (do 1 litru) je důležité pečlivě změřit hladinu oleje ve směsi. Chybný odhad množství oleje může vést k vážným problémům se směsí. V těchto případech lze pro přesné dávkování použít injekční stříkačku.Palivová směs by měla být připravena v čisté nádobě určené k tomuto účelu. (viz. obrázek 2)

Užitečný tip

Nedoporučuji používat improvizované plastové láhve a kanystry, protože benzín může rozpouštět plasty a všechna ta „břečka“ se dostane do palivové nádrže a zničí karburátor.

Plastové kanystry určené pro benzín jsou vždy označeny značkou „plamen“. Velmi výhodné je používat kanystr vybavený systémem pro plnění bez rozlití (viz obrázek 2). obrázek 3). Systém bez doplňování má ventil, který zabraňuje vylití paliva, když je nádrž plná.

Obrázek 3. Systém bez náplně

Příprava směsi

Mnoho uživatelů, kteří s benzinem začínají, se domnívá, že přidání většího množství oleje do benzinové směsi je prospěšné. To není tento případ. Nespálený olej se z motoru nevypouští spolu s výfukovými plyny, ale usazuje se uvnitř v podobě karbonových usazenin. Tyto usazeniny ohrožují integritu pístu. Pokud pravidelně používáte směs s příliš velkým množstvím oleje, sekačka na trávu bude silně kouřit a pokles výkonu je nevyhnutelný.

Nedostatek oleje způsobí přehřátí vyžínače, pístní kroužky se zbortí a píst se zadře. Při mírném nedostatku oleje bude výkonnost vyžínače o 30 až 40 % nižší. Pokud chybí více než 20 % oleje, motor po 20 až 30 minutách intenzivní práce zamrzne. V návodu k použití každého vyžínače jsou uvedeny poměry pro ředění palivové směsi. Obvykle je to 1:25. 1:40 nebo 1:50. V praxi to vypadá takto

  • 1:25. 40 mililitrů oleje na litr benzínu;
  • 1:40. 25 mililitrů oleje na 1 litr benzínu;
  • 1: 50 až 20 mililitrů oleje na litr benzinu.

Z tabulky můžete zjistit, kolik oleje je třeba použít s určitým množstvím čistého paliva:

Benzín (litry) Olej (v mililitrech)
25:1 30:1 35:1 40:1 50:1
1 40 33 28 25 20
5 200 165 140 125 100
10 400 330 280 250 200
16 500 495 420 375 300

Jakým olejem naplnit vyžínač trávy nebo typy maziv

Vyžínače trávy a sekačky na trávu používají dvoutaktní motory se zjednodušenou konstrukcí. Zřídka, ale existují modely vyžínačů se čtyřtaktními motory, které jsou poháněny čistě benzinem. Pohonné jednotky dvoutaktního typu nemají olejový prostor (olejovou vanu), což snižuje hmotnost a snižuje cenu nářadí. Pokud nejsou rotující části motoru mazány, rychle se kazí. Aby se tomu zabránilo, není vyžínač naplněn čistým benzínem, ale směsí benzínu a oleje. Jaký olej smíchat s benzínem do strunové sekačky??

Nejprve si zapamatujte nebo rozpoznejte dostupné typy olejů z hlediska jejich chemického složení:

  • Minerální oleje jsou vhodné pro vzduchem chlazené stroje s nízkým výkonem. Jedná se o nejlevnější typ motorového maziva
  • Polosyntetika. jsou určena pro vzduchem a vodou chlazené stroje
  • Syntetické. vhodné pro všechny typy motorů s různými typy chlazení. Nevyžadují častou výměnu a tento typ maziva je několikanásobně dražší než minerální a polosyntetické

Z výše uvedeného vyplývá, že pro strunovou sekačku je vhodný jakýkoli olej. minerální, syntetický i polosyntetický. Oleje s různým chemickým složením mají různou cenu, proto se při nákupu řiďte doporučeními výrobce nářadí. V návodu jsou uvedeny tipy, které oleje je nejlepší používat. Pokud se jedná o normu TC-W3, pak složení látky není důležité. V tomto případě lze do benzinu přimíchat minerální, polosyntetické a syntetické oleje.

To je zajímavé!Hlavní věcí při výběru oleje je nenechat se nachytat na padělek, protože nyní se velmi často setkáváme s různými typy mazacích směsí pro dvoutaktní motory, které se skládají především z nekvalitních ropných produktů.