Kotoučová pila z ruční kotoučové pily

Rozdíl mezi pokosovou a kotoučovou pilou

Hlavní výhodou podomácku vyrobené pokosové pily je její relativní levnost.

Může být vyrobena z dřevotřískových desek nebo OSB desek.

kotoučová, pila, ruční, kotoučové, pily

Vhodné jsou také silné překližky a v některých případech i textolit.

Vlastní koncové ořezávače se vyznačují také následujícími charakteristickými znaky:

  • Vyrábí se zpravidla podle konkrétní potřeby kusu s určitou velikostí. Někdy se jedná o rozměry, které nelze obrábět na běžně dostupných strojích;
  • Základ improvizovaného stroje je vyroben z dřevěných desek nebo dokonce z odřezků silných a širokých prken. Rám je samozřejmě možné vyrobit i z ocelových desek nebo dokonce z kompozitního materiálu, např. rám z ocelového profilu a samotný stůl z dřevotřísky. Ale to bude v každém případě dražší a obtížnější, protože to bude muset vypořádat s dražší kov, a za druhé, je nutné pracovat se svařováním na kov, a pak pracovat s dřevotřískové desky.

Podomácku vyrobená pokosová pila bude jistě méně technologicky vyspělá než prefabrikovaná. Často však nikdo nechce dokonalý výsledek. A zde je konstrukce podomácku vyrobeného pokosového nože právě takovou variantou.

Například pokud se chystáte obkládat dům zvenčí, bylo by rozumné frézovat v prostředí, kde materiál i nástroj budou co nejméně podléhat vůli. V tomto případě je výsledek mnohem úhlednější.

Charakteristickým rysem domácího ořezávacího nástroje je jeho relativní jednoduchost, a proto lze dosáhnout téměř úplné absence cizích pohybů řezného nástroje. A to vše bez dodatečných nákladů.

Jak vyrobit pokosovou frézu z kotoučové pily?

Pokud si nemůžete nebo nechcete koupit hotovou pokosovou pilu, můžete si ji vyrobit sami. Není však možné jej vyrobit od nuly. Výchozím bodem pro stavbu by měla být ruční kotoučová pila a výkresy.

Abyste si mohli doma vyrobit koncovku vlastníma rukama, musíte si vyrobit krabici, která bude sloužit jako základna. Surovinou pro výrobu krabice může být dřevotříska (dřevotříska).

Při bourání a montáži krabice odborníci doporučují používat šrouby skládající se z 1 prvku. jsou to v podstatě obyčejné vazby pro spojení dřevěných částí. Konečná skříňka pro základnu vyžínače musí být ve tvaru písmene U.

Při výrobě krabice je důležité zajistit, aby se neposouvala. Často se připevňuje k pracovnímu stolu pomocí speciálních svorek (nástroj sloužící k upevnění). Poté je třeba přišroubovat vyrobenou základnu pily na horní část police.

Důležité: při upevňování základny dodržujte úhel 90 stupňů, jinak nebudete moci vyrovnat patku pily.

Na obou stranách je třeba přišroubovat malé kousky dřevotřísky. Touto manipulací nastavíte polohu základní desky nástroje. Dalším krokem při přeměně kotoučové pily je její zajištění. Stále musíte používat stejné svorky a můžete také použít křídlové svorky.

Poté přejděte k nastavení tzv. tabulky. Měla by být upevněna nedaleko základny stolu. Nezapomeňte však, že při tomto postupu se hloubka řezu sníží o 1,5 cm, takže se snažte udržet profil co nejblíže řeznému prvku.

Po provedení výše popsané manipulace můžete začít provádět zkušební řez. na základně hmoždinky by se měla objevit řezná linie. Pokud ano, udělali jste dobře.

Jak vidíte, z ruční kotoučové pily je možné udělat pokosovou pilu. Nejdůležitější je pečlivě dodržovat pokyny a doporučení, ale také vynaložit trochu úsilí a trpělivosti.

Pilové kotouče

Při výběru přímočaré pily vhodné pro vaši domácnost je třeba věnovat zvláštní pozornost rozměrům pilového kotouče, který musí mít průměr alespoň 20 cm. Mějte také na paměti, že důležitými vlastnostmi jsou šířka a hloubka řezu zakoupeného zařízení

Je třeba mít na paměti, že velká velikost pilového kotouče je vhodná pro optimální řezné podmínky, takže jej lze používat efektivně a po dlouhou dobu.

Na základě všech těchto údajů je možné vybrat požadovaný model řezného nástroje, jehož úroveň výkonu bude splňovat požadavky na něj kladené.

nuance domácí kotoučové pily

Nemělo by se přehlížet, že úhlová bruska svým hlavním účelem. úhlová bruska.

Proto je třeba při použití jako domácí okružní pily věnovat pozornost nuancím.

  • Doba nepřetržitého řezání by neměla přesáhnout 15-20 minut, aby nedošlo k přehřátí motoru.
  • Standardní kryt kotouče není vhodný pro kotoučové pily. Ochranný kryt může být upraven ze skutečné kotoučové pily nebo vyroben svépomocí.

Nezapomeňte, že otáčky brusky mohou být vyšší než 10000 otáček za minutu, což je několikanásobek otáček dřevoobráběcích strojů. Při této rychlosti začne dřevo kouřit. Nepříjemný zápach a riziko požáru.

K dostatečnému řezání malého kusu dřeva postačí běžná kotoučová pila. Opakování této operace však vyžaduje velmi přesné opracování konců stejných obrobků. Nejlepší volbou pro tento účel je pokosová pila na dřevo.

Jedná se o složitější zařízení, než je jednoduchá kotoučová pila. Umožňuje řezat dřevěný povrch pomocí pily, kterou lze ovládat ve dvou základních ohledech: počet zubů a průměr řezného kotouče.

Jaký je účel a konstrukce tohoto nástroje?

Stroj používaný k příčnému řezání dřeva pod různými úhly se nazývá pokosová pila. Často se také nazývá elektrická pokosová pila, podobně jako třeba truhlářský přístroj ve tvaru žlabu na řezání prken pod určitým úhlem. Tato pila je navržena tak, abyste mohli provádět řezy změnou vertikálního i horizontálního úhlu pilového kotouče.

funkční schopnosti pokosové pily umožňují její použití při obrábění dřeva, kde je třeba přesně spojit dva výrobky nebo konstrukce. K zajištění přesnosti řezu je zapotřebí rám, který může být opatřen nohami nebo namontován na stole. Tyto práce jsou často potřebné pro následující účely:

  • Ozdobná rámová konstrukce
  • Osazení dveřních otvorů;
  • konstrukce soklových lišt;
  • výstavba dřevěných konstrukcí při stavbě domů a hospodářských budov;
  • Obklady stěn nebo plastové panely a dřevěné, parketové nebo laminátové podlahy.

Pokud jste vybaveni určitým typem nože, můžete řezat profily a trubky z lehkých kovů nebo plastů. V případě potřeby lze pokosovou pilu použít i k výběru tloušťky dřeva a vytvoření drážek, které se často používají pro okenní nebo dveřní rámy a trámy.

Navzdory svému masivnímu vnějšímu vzhledu a skutečnosti, že tyto pily jsou často nazývány obráběcími stroji, váží jen málo (asi 18 kg) a mohou být vynikajícím nástrojem pro domácí nebo chalupářskou dílnu.

Mechanické díly

Všechny pokosové pily mají jednoduchou konstrukci, která je u různých typů pokosových pil většinou podobná. Jejich základními prvky jsou:

Stůl má v oblasti řezu žlabovou vložku, která umožňuje pilovému kotouči projít celou délkou obrobku a zajistit tak čistý řez. Podstavec má stupnici, na které lze stůl natočit na obě strany o definovaný úhel. Stůl je na svém místě zajištěn šroubovou svorkou. Pilový kotouč je chráněn speciálním průhledným krytem, díky kterému má řezající pracovník přehled o řezu. Mnoho modelů ořezávacích pil je vybaveno laserovým ukazatelem, který ukazuje místo řezu, a osvětleným stolem.

Chcete-li podrobněji pochopit, jak je pokosová pila konstruována, k čemu slouží její hlavní součásti a jak se používají při práci, podívejte se na následující video.

Základní kritéria výběru

Než se vydáte do obchodu a promluvíte si s prodejcem, je dobré se seznámit s následujícími kritérii při nákupu pily. To vám umožní rozumně se rozhodnout.

napájení. Ovlivňuje produktivitu a rychlost. Se zvyšující se hmotností a náklady na nářadí se zvyšují. Domácí křížové frézy mají menší spotřebu energie než profesionální křížové frézy; velikost kotouče. Záleží na tom, jak hluboký a rychlý bude řez. Zjistěte si také, zda jsou pro váš model nástroje komerčně dostupné vyměnitelné nože; řezné parametry. Úhel, šířka a hloubka řezu. Pila musí řezat pod úhlem, který je vhodný pro daný účel, nejlépe v obou směrech. Zadejte také maximální hloubku řezu při práci pod úhlem 45 a 90 stupňů k povrchu. Důležité je nastavení hloubky řezu. Řezání drážek a obrábění obrobků na tloušťku; nastavení rohu. Umožňuje zvětšit šířku záběru horizontálním posunem nože. Dokáže řezat dostatečně široké obrobky na jeden řez.Tyčová pila se zpětným tahem; otáčky za minutu. ovlivňuje čistý řez a umožňuje práci v tvrdých materiálech. Otáčky 4 000 a vyšší jsou velmi dobré.typ motoru: Collector. Kotvu je třeba pravidelně kontrolovat, ale má vyšší točivý moment;asynchronní. Tišší chod a delší životnost; typ převodovky: hřebenová s pastorkem. bez prokluzu při vysokém zatížení; řemenový pohon. Vytváří menší hluk a tlumí vibrace, ale řemen se přetrhne častěji, než se opotřebují ozubená kola; přímý řemen. bez převodovky, menší tření, ale nižší točivý moment; konstrukce otočného systému. Musí mít: úchyty pro běžně používané úhly a svorky; možnost otáčení do více úhlů. Nastavení do rohu, bez vůle; otočný systém s upínací silou a bezpečnostním systémem. U příčné pily je nutné mít následující bezpečnostní prvky: systém, který automaticky uzavře pilový kotouč ochranným krytem při spuštění na obrobek; ochranný kryt pilového kotouče. Zabraňuje zaseknutí disku; pozvolný start. Motor se rozbíhá postupně, musíte ho nechat rozběhnout a pak několik sekund počkat. Bez této možnosti by nadměrné rozběhové proudy vypnuly automatické spínače a rychle zničily motor a převodovku nářadí; elektrodynamická brzda. Rychle a plynule zastavuje čepel; zajišťuje se západkou, která zabraňuje otáčení hřídele. Užitečné při výměně nože; nádoba na prach ve formě sáčku. Připojuje se k vyhrazenému vývodu. Lze k němu připojit přístroj Hoover.Odlučovač prachu

Zkušenosti

Metabo KS 216 M Pokosová pila s laserovým řezem 1350 W

Vybírám mezi Makita. Metaba má praktičtější rukojeť a laser. Na laser je třeba si zvyknout, ale je vyladěný. Nasadil jsem čistý hliníkový nůž a používám ho i na řezání dřeva. Spokojen, doporučuji.

Sacharov Sergej

https://market.yandex.ru/product/10575824/reviews?hid=91657track=tabs

Přímočará pila Makita LS0714 výkon 1010W

Přístroj je velmi dobře vyroben, bez vůle. neušetřil ani rubl. Lze bez problémů převážet v autě, lze nosit v jedné ruce. Řezání laminátu, architrávů, dveřních zárubní a obložek. plast. základová deska, lišty, vše se hodí ke stolu nahoře

Popov Vasilij

ЦИРКУЛЯРНЫЙ СТОЛ своими руками. Подробно, от А до Я

https://market.yandex.Doporučuji?hid=91657track=tabs

Pokosová pila DeWALT DW713 s příkonem 1600 W

Slušná pila za cenu 12300r, vzal se slevou. Hledal Bosch, ale přišel na to. Líbí se mi hmotnost, je střední, neřekl bych, že je lehká, ale nemyslím si, že by měla být lehká a důvěřovat jí. Velmi dobře provedené, velmi spokojené s úhlovým nastavením, lehké a bez kroutivých knoflíků konkurence. Velká pracovní plocha. Pronásledoval jsem model se světlem a stálo to za to! První den jsem pracoval pozdě na ulici, takže jsem si prakticky neudělal extra světlo, t.к. Řezná linie byla vždy viditelná! Doporučuji XPS. Prostě skvělý nativní pohon s velkými ozubenými koly! Hned jsem si koupil nůž Bosch na čistý řez laminátu zabaleného v plastu a ten s tím původním čistě prohrál! (musel jsem ho použít pouze k řezání hliníku, což zvládl v pohodě).

Rozhkov Evgeny

https://market.yandex.ru/product/2433397/recenze?hid=91657track=tabs

Okružní pila Makita LS1018L o výkonu 1430W

Velmi voní levné čínské, ale koupil jsem to v „Makita on-line“ za zvýhodněnou cenu 26 tun.р.(sankce, muž). Vizuálně je hliníkové tělo protahovacího mechanismu špatně zpracované (je odlité, opracované velkým pilníkem a natřené, barva špatně drží, na novém nástroji se odlupuje). Otočný stůl je rovný, frézovaný, ale stejný příběh tam, kde je lakován. Není zarovnáno 0 a úhly tak dobře jako laser (musel jsem to udělat sám, ztratil jsem 15 minut). Stupnice nastavení úhlu jsou vytištěny a použity jako na „Riobe“. Některé samolepky se odlepují, když jsou nové, po vybalení z krabice. Není kompaktní. zabírá více než metr (1080 mm) v přepravním stavu.

Andrej Vladimirovič

https://market.yandex.ru/product/7306437/recenze?hid=91657track=tabs

Vyžínací pila ZUBR ZPT-255-1800 PLR 1800W

Toto je moje první zkušenost s tímto nástrojem. Úhly vystavené po dobu 5 minut pomocí obyčejné úhlové brusky (na fórech straší, že u levných modelů je nutné vodítka téměř vyhladit pilníkem). A pak práce pokračovala. S výrobkem jsem docela spokojen. Nebýt laseru, bylo by to 5.

kotoučová, pila, ruční, kotoučové, pily

Ivanov Oleg

https://market.yandex.ru/product/14178347/reviews?hid=91657track=tabs

Výroba nástroje z ruční kotoučové pily

Konstrukce je jednoduchá a lze ji snadno vyrobit doma. Tělo pily je vyrobeno ze dřeva nebo kovu. Základna je vyrobena z překližky, na kterou se položí vzpřímený sloupek, do kterého se předem vyříznou otvory pro upevnění kotoučové pily. Kyvadlový mechanismus je vyroben z desky a je připevněn k podpěře pomocí dlouhého šroubu.

kotoučová, pila, ruční, kotoučové, pily

Po přípravě úhelníku nebo kovové tyče se přišroubuje na horní část kyvadla, přičemž se dbá na to, aby jeho konec vyčníval. Vezměte si pružinu. Jednu jeho stranu připevněte k zadní straně úhelníku a druhou ke svislé tyči. Napětí se volí experimentálně, ale musí být dostatečné, aby kotoučová pila držela volně ve vzduchu.

Po odpojení rukojeti od nástroje se upevní na kyvadlo v připraveném otvoru. Kabely se zasunou do otvorů k tomu určených a připojí se napětí. V pracovní desce se udělá malá drážka a boční držáky se k ní připevní v pravém úhlu. Pokud je lze soustružit, lze obrobky řezat pod definovaným úhlem. Okružní pila je kompletní, nyní zbývá ji vyzkoušet. Pomocí dostupných výkresů lze snadno sestavit jakýkoli nástroj, dokonce i ten složitější.

Prořezávací pila vyrobená z kotoučové pily vlastníma rukama

Prořezávací pila je stejná kotoučová pila jako běžná kotoučová pila. Umožňuje řezat prakticky všechny materiály. od plastu po kov. pod požadovaným úhlem s velkou přesností. Takový nástroj stojí hodně peněz od výrobce, tj. v hotové podobě, a sestavit jej sami není tak obtížné. Pokud tedy nutně potřebujete pokosovou pilu a máte ruce na správném místě, následující informace jsou velmi užitečné.

Pokosová pila se skládá z několika základních prvků

K jádru věci: vlastníte kotoučovou pilu a stavíte podomácku vyrobenou pokosovou pilu. První tři body jsou již obsaženy v samotné okružní pile a čtvrtý bod nemusí být nutný, pokud vodicí lištu sestavíte šikovně.

Vlastnosti kotoučových pil

Rád bych zde uvedl několik upřesnění. Okružní pila je uživateli nazývána také ruční okružní pila a stolní okružní pila. a to jsou zcela odlišné nástroje. Ruční pily jsou nejjednodušší, mají malý stůl s připojeným motorem. V porovnání s ostatními kotoučovými pilami jsou lehké, šikovné a používají se hlavně k základnímu řezání dřeva. Pravítko, které je součástí dodávky, je dostatečně jednoduché, a pokud váš obrobek nemá hladký povrch, bude problém desku rozpustit. Tyto pily mají možnost nastavit úhel sklonu až do 45 %, ale fixace v této poloze nezaručuje vysokou přesnost, budete muset koupit několik přípravků a cena takové sady se může blížit ceně stolní pily. Pokud však musíte pracovat ve výšce, ve vzpřímené poloze nebo rozřezávat dlouhé desky, neexistuje lepší nástroj.

Pokud jde o stolní kotoučovou pilu, může pracovat s různými obrobky, ale jejich rozměry jsou omezeny pracovní rovinou stolu. Stolní i podlahové pily jsou k dispozici s motorem uvnitř těla, který je nastavitelný ve dvou směrech, s vertikálním nastavením hloubky řezu a sklonem až 45 % v horizontální rovině. Stůl je vybaven bočním dorazem a posuvem, který umožňuje řezání pod různými úhly. Tato varianta pilového kotouče zaujímá mezi konkurencí druhé místo, pokud jde o přesnost.

Chcete-li najít správný model kotoučové pily podle hodnocení, podívejte se na tento článek: „10 nejlepších kotoučových pil“.