Stojan na vrtačku z překližky vlastníma rukama

Výhody a nevýhody provizorního vrtacího stojanu

Vlastnoručně vyrobený stojan na vrtačku má řadu výhod, z nichž nejdůležitější jsou následující:

 • výroba takového vrtacího stojanu je mnohem levnější než nákup sériového modelu takového zařízení;
 • Takovou trojnožku pro vrtačku je možné vyrobit improvizovaně, s použitím komponentů ze starého a nepoužívaného vybavení, které se vždy najde v každé garáži nebo domácí dílně;
 • výkresy takových zařízení různých provedení a dokonce i videonávody na jejich výrobu jsou veřejně dostupné, nebude obtížné je najít;
 • Pokud si přejete, můžete si vždy postavit vlastní stroj od základu, který bude výkonnější a uživatelsky přívětivější než ostatní dostupné modely.

stojan, vrtačku, překližky, vlastníma, rukama

Můžete si koupit nejjednodušší tovární stojan vyrobený v Číně velmi levně (od 1200), ale jeho funkčnost a kvalita neuspokojí všechny mistry příliš často se objevují stížnosti na značnou zpětnou vazbu v rozpočtových modelech

Vlastní výroba vrtacího montážního zařízení má samozřejmě i své nevýhody, mezi které patří následující:

 • K výrobě některých dílů těchto stojanů je nutné použít soustruhy, svařovací a další zařízení, což samozřejmě zvyšuje jejich cenu;
 • Protože konstrukční prvky těchto vrtacích zařízení příliš nesedí, mají často vůli, což negativně ovlivňuje přesnost a kvalitu obrábění, které se s nimi provádí;
 • Podomácku vyrobený stojan na vrtačku má poměrně omezené funkce, například s ním nelze dělat úhlové otvory.

Stacionární stroj z ruční vrtačky

Téměř každý domácí kutil má elektrickou vrtačku. Jedná se o jedno z nejuniverzálnějších elektrických nářadí. Výměnou trysek lze kromě vrtání vrtat do stěn, odstraňovat otřepy a čistit povrch materiálu. Na základě vrtačky vyrábějí řemeslníci mimo jiné řadu stolních strojů, včetně vrtačky.

Nářadí, které bude potřeba k práci:

DIY drill stand | unique ideas drill stand | homemade drill stand | heavy duty | amazing idea stand

 • okružní pila;
 • skládačka;
 • úhlová bruska;
 • hrubý brusný papír;
 • Jednoduchá sada ručního nářadí;
 • pravítko a tužka.

Budete také potřebovat elektrickou vrtačku. Ten pomáhá při sestavování stroje a poté zaujme své místo na základní desce. Další výhodou takové konstrukce je, že vrtačku lze kdykoli vyjmout a použít ji k určenému účelu.

Vrtačka z elektrické vrtačky se vyznačuje jednoduchostí, protože materiál bude potřebovat jen málo. Připravte si kus desky, překližku o tloušťce 15 mm, nábytkové lišty a samořezné šrouby a matice.

Deska, ze které je rám vyroben, musí být suchá, bez prasklin a mechanických poškození a s minimem suků. Před zahájením práce se brousí a v případě potřeby odjehlí smirkovým plátnem.

Pokyny pro výrobu

V zásadě lze stejným způsobem sestavit téměř jakýkoli stojan na vrtačku. Po výběru rámu a případném upevnění rohů se připevní svislá podpěra. V dalším kroku se do rámu podlahy přišroubuje samotná podpěra. Každou vodicí dráhu je pak třeba připevnit ke stojanu, a to pohodlně pomocí nábytkových spojovacích prvků. Je důležité mít na paměti, že kolejnice nesmí mít boční vůli.

V dalším kroku je mobilní jednotka vybavena posuvem, na který se nasadí samotný držák vrtáku.

Rozměry vozíku závisí na velikosti vrtáku. Jádrový vrták lze zajistit dvěma způsoby. Za prvé, mohou to být svorky, které se zasouvají do speciálně vyvrtaných otvorů ve vozíku. Musí být velmi pevně utaženy, aby se zajistilo bezpečné uchycení.

Za druhé, zařízení je připevněno pomocí speciálního bloku. držáku.

Obvykle se vyrábí z dřevěné desky, která je připevněna k podvozku pod úhlem devadesáti stupňů a zajištěna kovovými držáky. V samotném bloku musí být zhotoven kruhový výřez pro vrták o půl milimetru menší, než je průměr vrtáku, a drážka pro upevnění vrtáku v otvoru. Otvor se vytvoří buď pomocí válcové trysky, nebo jednoduchým pokynem. Nejprve se změří průměr vrtáku a na kus dřeva se nakreslí kruh. Poté se po obvodu na vnitřní straně udělá několik otvorů. Pomocí pilky nebo speciálního nástroje odřízněte mezery mezi malými otvory a vzniklý otvor opilujte.

Aby se vrtačka pohybovala nahoru a dolů, je zapotřebí další nezbytná sestava, která se skládá z knoflíku pro spuštění pohybu vozíku a pružiny pro jeho opětovné nastavení.

Ten lze buď připevnit k řídítkům, nebo namontovat samostatně na spodní část vozíku pomocí speciálních otvorů. V druhém případě se po stisknutí knoflíku vozík s pevným zařízením pohybuje směrem dolů a obrobek je odpovídajícím způsobem vrtán. Během této doby pružiny ukládají energii a po uvolnění páky se vozík vrátí do horní polohy.

Jak vyrobit stojan na vrtačku vlastníma rukama

Speciální stojan pro upevnění vrtáku umožňuje zvýšit účinnost elektrického nářadí, jeho funkčnost a rozsah použití. Jednoduchou konstrukci stojanu na vrtačku zvládnete i při troše zručnosti při práci se dřevem nebo kovem.

Umožňuje uživateli přesnější umístění vrtáku na povrchu, úspěšnou práci s tvrdými materiály a zamezení sklouznutí při počátečním opracování. Použitím stojanu se standardní vrtačka změní na vrtací stroj, na kterém lze vrtat otvory kolmo nebo pod úhlem 60-70°.

Jak vrtací stojan funguje

Všechny podomácku vyrobené vrtačky používají stejný algoritmus činnosti:

 • Svislá vrtná souprava je připevněna ke stabilní základně.
 • Pojízdný vrtací vozík je namontován na stojanu. Mechanismus se vždy pohybuje ve svislé poloze.
 • Vertikálního pohybu se dosahuje pomocí pákového ramene. Bez páky je těžší přesně vrtat.
 • Pro zjednodušení práce nastavte mechanismus návratu. Není to nutné, ale snižuje to pracovní zátěž uživatele tím, že se nástroj automaticky vrátí do výchozí polohy.

Sestavení vrtacího stojanu s výkresy

Výhody domácích spotřebičů jsou následující:

 • Podomácku postavený stroj je velmi levný.
 • Při výrobě spotřebiče lze použít použité díly ze starých spotřebičů.
 • Veškeré výkresy a podrobné výrobní algoritmy jsou volně k dispozici.
 • Je možné vyrobit velmi kvalitní a technologicky vyspělý model. Máte možnost vyrobit opravdu dobrý stroj.
 • Výroba komponentů vyžaduje speciální vybavení.
 • Pokud je vodítko nekvalitní, výrazně to ovlivňuje přesnost vrtání.
 • Je velmi obtížné vyrobit stroj lepší kvality a výkonu než stroj vyrobený v továrně.

Základna je jednou z nejdůležitějších částí vrtáku. Může být vyroben z kovu nebo dřeva. Tloušťka a rozměry rámu závisí na hmotnosti konstrukce a nástroje. Velikost lože závisí také na typu operací, které se na stroji provádějí:

K rámu je připevněn stojan, který lze upevnit pomocí šroubů, je důležité si uvědomit, že musí být dostatečně pevný

Stojan může být vyroben také ze dřeva nebo kovu. Skládá se z pojezdové dráhy (vodicí lišty pro pohyb nástroje) a svorky pro uchycení nástroje na místě. Vyrobíte ji takto:

 • Připevněte stojan vrtačky ke stojanu.
 • Připevnění kolejnice ke stojanu.
 • Nastavte vozík, který musí být umístěn na kolejnicích.

Nástroj lze ke stojanu upnout pomocí svorek nebo speciálního bloku

Jak vyrobit stojan na vrtačku vlastníma rukama.

Pro výrobu stojanu na vrtačku potřebujeme následující materiály:

 • Plastová láhev.
 • Plastový kryt.
 • Stojan na vrtačku.
 • Kancelářský nůž.
 • Popisovač nebo značkovací pero pro značení.
 • Univerzální lepidlo.

Vodicí stojan pro provizorní zařízení

Stojan na vrtačku z překližky

Zde je návod na výrobu stojanu na vrtačku z pevné překližky.

Stojan na vrtačku je velmi praktický. Vezměte si je s sebou pokaždé, když potřebujete použít stojan na vrtačku. Nezapomeňte jemně doladit výšku obrobku. Použijte tužku jako značku a zarovnejte ji. Budete tak znát svůj výchozí bod.

Frézovací nástavec promění váš rotační nástroj v efektivní frézu pro drobné práce, jako je tvarování ozdobných hran, řezání rovných drážek. Tato speciální aplikace je skvělá pro řemeslníky, kteří ji často používají.

V tomto příspěvku vám ukážu, jak vyrobit jednoduchý nástavec pro frézu na vrtačku nebo vrtačku pomocí překližky a šroubů. Tato aplikace pro frézování je rychlá a snadná.

2 0mm šrouby s maticemi a podložkou (6″ dlouhé)

2 kusy 12mm ocelové trubky (19mm dlouhé)

Šroub 5/16 s maticí a podložkou (délka 2,5″)

Kusy kulaté překližky o průměru 1,5″ (2 kusy)

Nejprve jsem vyřízl 2 kusy 19 mm silné překližky 6 5. Pro hladký povrch a lepší vzhled jsem použil také laminát Sunmica.

Zabruste roh překližky a vyřízněte jeden kus překližky do tvaru podle obrázku.

Do obou částí překližky vyvrtejte pomocí frézy otvor o průměru 1,5″ a do jednoho kusu překližky udělejte drážku pro držák vrtáku.

Na obou stranách překližkového podstavce vyvrtejte 10mm otvory a do otvorů vložte 10mm šrouby a pomocí lepidla je do nich zasuňte. Ujistěte se, že jsou oba tyto šrouby dokonale kolmé k překližkovému podkladu.

Na druhém listu překližky vyvrtejte na obou stranách otvory o průměru 12 mm a k oběma otvorům připevněte lepidlem ocelovou trubku o průměru 12 mm (dlouhou 19 mm). Ujistěte se, že šrouby základní překližky snadno procházejí těmito ocelovými trubkami a že mezi nimi není žádná mezera.

Dvě pružiny (2,5″ dlouhé) umístěte na překližkový podstavec směrem od šroubů, jak je znázorněno na obrázku.

Připevněte matice o průměru 10 mm ke dvěma kulatým překližkám o průměru 1,5″, jak je znázorněno na obrázku. Slouží k pohybu vrtáku nahoru a dolů.

Připevněte dva šrouby 3/16 (5″ dlouhé) k překližkové části držáku vrtáku pomocí matic, jak je znázorněno na obrázku, které slouží k zajištění polohy vrtáku.

Připevněte 10mm vrtací soupravu ke stojanu otvorem o průměru 1,5″ a zajistěte ji šroubem a maticí. Tato aplikace vrtné soupravy je nyní připravena k použití.

Hlavní části rámu

Hlavní částí stojanu na vrtačku je základní rám. Je to základ jednotky, ke kterému jsou připojeny ostatní části. Jeho velikost závisí na výkonu nástroje. Svislé vrtání můžete provádět s vodítkem o rozměrech 0,50 x 5 m, ale pro ostatní práce je vhodné zvolit vodítko o rozměrech 10,5 m.

vrtací stroj vlastníma rukama ze stojanu

Dalším krokem je připevnění samotného vodítka vrtáku. Tato část umožňuje připevnit vrtačku ke stroji a pohybovat s ní ve svislé poloze. Za upevnění nářadí je zodpovědná také svorka umístěná na stojanu.

Vůz může být dvojího typu. V prvním případě je vrtačka připevněna ke stroji pomocí svorek, které jsou provlečeny otvory ve vozíku. Druhou variantou je fixace nástroje pomocí bloku. K vozíku je připevněn v pravém úhlu. Aby vrták pevně držel, vytvoří blok otvor o menším průměru, než je průměr vrtáku. Poté se vytvoří drážka a nástroj se do ní nainstaluje.

Vrtací vůz: konstrukční metody pro dřevěné a kovové konstrukce s fotografiemi krok za krokem

S ruční vrtačkou pevně připevněnou ke stojanu můžete do obrobku vyvrtat dokonale rovný otvor pod libovolným úhlem. Čínský stroj si můžete koupit za pouhých 1,3 tis. rublů. Není vhodný pro kutily, kteří si rádi dělají všechno sami. Zejména proto, že levné rekvizity mají velkou zpětnou vazbu.