Jak přestavět ruční kotoučovou pilu na stacionární kotoučovou pilu

Jak přestavět ruční kotoučovou pilu na stacionární kotoučovou pilu

Žádná práce se dřevem se neobejde bez kotoučové pily. Ruční kotoučová pila není pro mé úkoly příliš šikovná a už dlouho chci vyrobit stůl pro kotoučovou pilu. Т.к. moje dílna je malá. Potřeboval jsem také malý stolek. Minulý týden se mi to konečně podařilo. („Lenost. motor pokroku“ Musel jsem řezat na další kus dřeva a bez něj jsem ani nechtěl začít) Vyrobit stůl a nastavit ho mi trvalo 4 večery.

Stůl je jednoduchý, ale velmi funkční.rozměry stolu (Š520 x D500 x H230 mm), příčné sáně (Š580 x D170 x V80 mm)

Zarážka pro příčné řezání.

Na desku stolu se mi podařilo sehnat na trhu 9mm laminovanou překližku. Bylo potěšením mít ji dokonale rozřezanou. všechny strany jsou přesně 90 o. Na desku stolu jsem připevnil ruční kotoučovou pilu BlackDecker CD601. (1100 W, 5000 ot./min, 170 mm). Hloubku a úhel řezu lze měnit.

Po dokonalém vyrovnání pily k jednomu okraji stolu jsem ji připevnil šrouby M4. Za tímto účelem jsem musel na čtyřech místech navrtat železnou základnu kotoučové pily.

Obecně lze říci, že pro stolní pilu je vhodná jakákoli kotoučová pila, ale pokud se rozhodnete ji připevnit pomocí šroubů na základně. pak je lepší zvolit model se železnou základnou. Litinový podstavec by mohl prasknout.

Existuje ještě jeden oblíbený způsob, jak kotoučovou pilu připevnit ke stolu bez vrtání otvorů do podstavce. připevnit ji pomocí svorek, které drží základnu na povrchu. Jen mi tento způsob instalace nepřipadal dostatečně přesný a spolehlivý a nepoužil jsem ho.

Další důležitou vlastností ruční kotoučové pily je. je možnost připojení vysavače. Pokud jste viděli bez vysavače. jemný dřevěný prach stoupá do vzduchu.

Základní deska z 22 mm desek z dřevotřísky. velikost základny je zvolena tak, aby bylo možné přípravek připevnit k okraji desky stolu.

Pilový kotouč se zařízl do horní strany desky stolu. Výška. 40 mm (dřevěný kotouč Bosh 160 mm). Stolní deska snižuje hloubku řezu o 9 mm. Hloubka řezu se nastavuje na samotné kotoučové pile. Je výhodné, že čepel může být zcela skryta ve stole.

UPD: DŮLEŽITÉ! U některých levných kotoučových pil se může stát, že je kotouč v nenápadném úhlu. Všechny řezy jsou zkosené. Pomocí nástrojového čtyřhranu vždy zkontrolujte, zda je kotouč v úhlu 90° k desce stolu. (před montáží pily je možné zkontrolovat úhel vůči původní desce). Pokud kotouč není ve správném úhlu a není možné nastavit ideální úhel. pod jednu stranu desky můžete dát několik proužků plechu, abyste dosáhli ideálního úhlu (pod šrouby, kterými je pila připevněna ke stolu, můžete dát podložky, ale to je horší řešení)

Pro snazší ovládání spuštění pily. umístit startovací tlačítko (ukázalo se, že to. nejdražší část mého stolu 🙂 )

Uvnitř stolu je umístěna zásuvka pro pilu, která se nyní zapíná startovacím tlačítkem.

Za tímto účelem bylo tlačítko pily na rukojeti zajištěno ve stisknuté poloze pomocí stahovacího pásku.

Takto se připojuje vysavač k pile. Stůl je v podstatě připraven a vy můžete řezat. (vyrobeno během jednoho večera a jednoho rána).

Určitě je možné řezat bez vybavení pomocí lišt a svorek, ale je to nepohodlné.

Dřevěná kotoučová pila

K výrobě tohoto dřevěného podstavce budete potřebovat:

Schéma podomácku vyrobené řezací pily.

Vyřízněte si list překližky o rozměrech asi 100×60 cm (může být i jiný). Na okrajích překližky (po jejím obvodu) se k upevnění prken použije lepidlo a samořezné šrouby. Poté se tělo nástroje přiloží na vnitřní stranu plechu a vyznačí se místa pro upevnění nástroje a drážka pro řezný kotouč. Poté elektrickou skládačkou (lze i frézou) vyřízněte štěrbinu pro čepel a vyvrtejte otvory pro uchycení těla. Nohy jsou přišroubovány k bočním ližinám. Výšku kotoučové pily zvolte v rozmezí 80 až 90 cm. Na předem připravené místo na vnitřní straně je připevněno pouzdro. Šrouby pro montáž musí být zapuštěné (nesmí vyčnívat). Kryt musí být lakovaný nebo natřený.

Abyste měli jistotu, že je materiál řezán na správnou velikost, musí být vodicí blok umístěn rovnoběžně s pilovým kotoučem. Blok lze k povrchu stolu připevnit pomocí svorek. Dřevěná kotoučová pila připravená k použití.

Vyrábím přípravek pro vodítko kotoučové pily

Pro zajištění co nejlepšího řezu dřeva musí být stolní pila vybavena vodicí lištou. Jedná se o trám po celé délce, který je namontován rovnoběžně s pilovým kotoučem.

Pro upevnění pilového kotouče si připravím 2 kusy dřeva a 2 proužky překližky, které připevním kolmo k pilovému kotouči podél okraje desky stolu. Poté změřím desku stolu a oříznu hrany tak, aby vodicí lišta byla při pohybu rovnoběžná s pilovým kotoučem.

Stacionární instalace

Prefabrikovaný model je třeba správně sestavit, proto je třeba se předem postarat o všechny detaily. Stolní verze „kotoučové pily“ se od stacionární verze liší pouze výškou lože, která je dána specifiky práce a velikostí budoucích obrobků. Jednorázové obrábění lze provádět i s běžnou stolní pilou, kterou lze po práci snadno uložit do skladu nebo kůlny. Ale řemeslník, který neustále pracuje se dřevem, potřebuje stacionární instalaci. Proto je nutné vyrobit stůl pro kotoučovou pilu vlastníma rukama.

přestavět, ruční, kotoučovou, pilu

Kotoučová pila má následující výhody:

Z výše uvedeného lze vyvodit závěr, že vlastnoručně vyrobené kotoučové pily mají poměrně jasnou a jednoduchou konstrukci a výkresy, které lze nalézt na celosvětové síti, výrazně usnadní proces montáže zařízení. Než si postavíte vlastní kotoučovou pilu, měli byste si postupně prohlédnout všechny potřebné prvky, abyste pochopili funkce a instalaci podomácku postaveného stroje.

Kotoučová pila z kotoučové pily vlastníma rukama

Stacionární kotoučová pila je nepostradatelným nástrojem v truhlářské dílně, ať už se jedná o truhlářské práce pro vlastní potřebu nebo výrobu různých předmětů na zakázku. Takový stacionární stroj se vyznačuje pohodlím při práci. zejména při dlouhé a monotónní práci. Díky němu jsou záda pána v rovné poloze, takže jsou méně unavená.

V dnešních obchodech jsou stroje a nástroje k dispozici v obrovském výběru modelů. Pro obyčejného truhláře jsou však příliš drahé, takže abyste se ze situace dostali, musíte hledat jiná řešení. Jeden takový příklad. kutil si vlastnoručně sestrojil stacionární pilu pomocí ruční kotoučové pily. Jak to udělal. viz níže.

Seznam potřebného materiálu: Ruční kotoučová pila; překližka 11 mm; šrouby M-8 s nábytkovou hlavou; šrouby; vypínač; drát; tyč 40×40; nábytkové lišty.

Seznam nářadí: přímočará pila, ruční kotoučová pila, elektrická vrtačka, elektrický šroubovák, kladivo, šroubovák, kleště, pravítko.

Jak sestavit stacionární kotoučovou pilu

Jak jsme uvedli výše, autor použil k výrobě kotoučové pily ruční kotoučovou pilu. Přitom neprovedl žádné změny v konstrukci samotné pily. V tomto případě řemeslník vyrobil stůl a pilový kotouč připevnil ke spodní straně desky stolu, kde byl předtím proveden řez pro pilový kotouč. Vyvrtá otvory a pak je vyřízne. Pomocí překližky 40×40 a dřeva vyrobil základnu.

Poté autor vzal překližku a rozřezal desku stolu. Bylo by lepší, kdyby byl laminovaný nebo lakovaný, s hladkým a rovným povrchem. Jak již bylo popsáno, byl proveden vodicí řez a v rozích byly vyvrtány otvory pro budoucí upevnění.

Připevněte kotoučovou pilu ke spodní straně pracovní desky pomocí šroubů M-8. Ujistěte se, že jsou hlavy šroubů zapuštěny do dýhy.

Aby byla práce se strojem pohodlnější, vyrobil řemeslník posuvnou podpěru na nábytkových kolejnicích.

Pro přední doraz použijte hliníkový roh.

Chcete-li jej nastavit, povolte šrouby a posuňte jej do požadované vzdálenosti pro další práci.

Kotoučová pila vyrobená z kotoučové pily

Stacionární kotoučová pila je nepostradatelným nástrojem v truhlářské dílně. pro kutily a domácí kutily. S takovým stacionárním strojem se pracuje pohodlně. zejména při dlouhé a monotónní práci. Řemeslník má díky němu záda v rovné poloze, takže se méně unaví.

V současné době jsou v obchodech k dispozici stroje a nářadí v obrovské škále modelů. Pro běžného truhláře jsou však příliš drahé, takže musíme hledat jiná řešení, jak se z této situace dostat. Jedním z takových příkladů je řemeslník, který vlastnoručně vyrobí stacionární pilu pomocí ruční kotoučové pily. Jak to udělal. viz níže.

Seznam potřebného materiálu: ruční kotoučová pila; překližka 11 mm; šrouby M-8 s nábytkovou hlavou; šrouby; vypínač; drát; tyč 40×40; kolejnice pro nábytek.

Seznam nářadí: elektrická přímočará pila; ruční okružní pila; vrtačka; elektrický šroubovák; kladivo; šroubovák; kleště; pravítko.

Jak sestavit stacionární kotoučovou pilu

Jak jsme již uvedli, autor použil k výrobě okružní pily ruční kotoučovou pilu. A na samotné konstrukci pily neprovedl žádné změny. V tomto případě řemeslník vyrobil stůl a pilový kotouč připevnil na spodní stranu desky stolu. tam, kde byl předtím proveden řez pro pilový kotouč. Vyvrtal otvory a pak vyřízl. Z překližky a dřeva 40×40 jsme vyrobili základnu.

Poté autor vzal překližku a rozřezal desku stolu. Měla by být nejlépe laminovaná nebo lakovaná, s hladkým a rovným povrchem. Jak již bylo popsáno, prořezal se prořez a v rozích se vyvrtaly otvory pro následné upevňovací prvky.

Ve spodní části desky stolu jsme pomocí šroubů M-8 připevnili kotoučovou pilu. Hlavy šroubů musí být zapuštěny do překližky.

Pro pohodlnější práci se strojem zhotovil řemeslník pohyblivou podpěru na nábytkových kolejnicích.

Jako podélný doraz byl použit hliníkový rohový díl.

Chcete-li jej nastavit, povolte šrouby a posuňte jej do požadované vzdálenosti pro další práci.

„Kotoučová pila z kotoučové pily

Mezi tesaři samouky je přestavba ruční kotoučové pily na obráběcí stroj považována za nejjednodušší způsob, jak získat „tři mouchy jednou ranou“, a to:

  • vysoká kvalita řezu zaručená vysokou rychlostí otáčení pily;
  • hřídel uložená ve sběrném motoru na ložiskách, která se ctí snášejí radiální zatížení;
  • ideální (konzolové) uchycení pilového kotouče, které umožňuje relativně rychlou výměnu řezného nástroje, takže není nutná demontáž kotoučové pily.

Hlavní výhodou tohoto stroje je „nativní“ motor, který zaručuje maximální výkon díky ideálnímu točivému momentu, optimálním otáčkám a nízkému počtu otáček. Další silné stránky tohoto řešení:

  • Relativně jednoduché uzamčení, které umožňuje rychlé vyjmutí pily v případě větší potřeby.
  • Výkonný motor s dlouhou životností díky schopnosti odolávat velkému zatížení.
  • normální tepelný režim, který zajišťuje nucená ventilace tohoto ručního nářadí.
  • Dostatečné hloubky řezu lze dosáhnout použitím nožů s velkým průměrem. 60-75 mm. dobrá příležitost k výrobě kvalitních polotovarů pro různé domácí aplikace.

Police a pracovní deska

Úprava ruční pily na kotoučovou pilu začíná výrobou stolu (nebo skříně), jehož zadní strana se poté připevní k ručnímu elektrickému nástroji tak, aby část řezné hrany vyčnívala nad povrch desky stolu.

Tvar a velikost stolové desky zvolte podle rozměrů řezaného dřeva. Pokud plánujete vyrábět malé obrobky, postačí délka 1500 mm a šířka 600-700 mm. Rám kotoučové pily je vyroben z ocelového úhelníku o šířce příruby 25-30 mm. Horní a spodní část konstrukce je vyztužena výztuhou ze stejného úhelníku nebo výztužného prutu. Tato volba je ideální pro zajištění maximální tuhosti rámu stroje.

V pracovní desce je vytvořen zářez pro vysunutí kotouče. Část desky stolu, která je v kontaktu s řezným nástrojem, je často pokryta kovovým plechem (hliník, ocel), textolitem nebo plastem. Toto řešení maximálně usnadňuje přesun řeziva.

Úprava ovládání pily

Tyto operace lze provádět pouze v případě, že uplynula záruční doba nářadí. Pro pohodlné ovládání okružní pily jsou kontakty tlačítka a škrticí klapky (páky) vyvedeny na vnější elektrický spínač, který je namontován na krytu na vhodném místě, kde je však zcela vyloučeno náhodné stisknutí.

Pokud majitel předpokládá, že bude v budoucnu ruční nářadí pravidelně odstraňovat, kontakty se upevní lepicí páskou nebo svorkou. Kabel okružní pily se pak zasune do nabíječky akumulátorů, která je vybavena tlačítkem.

Vodicí kolejnice

Je to důležité pro přesné řezání materiálu různých šířek, proto se toto pravítko (doraz) musí pohybovat rovnoběžně s řeznou hranou. Tento prvek je rovněž vyroben z ocelových úhelníků. V pracovní desce jsou vyříznuty drážky, do kterých se konce lišty upevní pomocí šroubů.

Jednodušší možností je borová deska. Jeho šířka je 40 mm a délka o 200 mm větší než délka stolu. Nejprve se do spodní části vyčnívající hrany nalisují matice a háčky ve tvaru L se upevní šrouby. Po umístění desky na pracovní desku kotoučové pily se přišroubuje, čímž se zvednou háky a pravítko se zajistí. Stejně snadno ji lze přemístit kamkoli.

Z bezpečnostních důvodů

Dřevoobráběcí stroje jsou nebezpečná pracovní zařízení. V populárním článku není prostor pro shrnutí svazků TU a TSB a domácí kutil je zodpovědný sám za sebe. Ukažme si tedy ve stručnosti, jak by systém kotoučové pily neměl být tak špatný, aby se s ním dalo pracovat bez úrazu. Příklad „výrobku“, který porušuje všechna závazná pravidla více či méně bezpečné konstrukce pil a sekacích strojů, je uveden na obr. 1. (elektrická část je samostatným tématem).

Příklad vadné a nebezpečné kotoučové pily a pokosové pily

  • A. pilový kotouč bez ochranného krytu. Je to běžná nemoc téměř všech podomácku vyrobených kotoučových pil. Nepřibližujte prsty k pile, používejte posuvník obrobku a vše je v pořádku. Takže pro vaši informaci. nyní můžete na internetu snadno narazit na pilový kotouč vyrobený metodami práškové metalurgie. Při střetu s hřebíkem se velmi snadno rozdělí na malé ostré třísky.
  • B. výstupek lopatky zřetelně přesahuje 1/3 průměru lopatky. „Kousnutí“ trhavého obrobku do rukou a trhavému, zubatému řezu se nevyhnete. Zranění je více než pravděpodobné.
  • B. přenos výkonu také není zakrytý kapotou.
  • D, E. stůl z různorodých nekvalitních materiálů. Zkreslení obrobku a „ohnutí“ pily s nejrůznějšími špatnými následky je také docela pravděpodobné.

Materiály použité k výrobě stroje:

Postup výroby kotoučové pily je znázorněn na obrázku

Dále potřebujeme nápravu, ložiska skříně, pár řemenic a řemen.

Na jednom konci osy je namontována řemenice a na druhém konci je příruba pro montáž pilových kotoučů.

Ložiska skříně jsou přišroubována k rámu.

Z kusu ocelového plechu vyrobte držák motoru pro stůl.

Desku stolu vyrábíme z ocelového plechu, kov je lepší vzít silnější, aby se neohýbal a neovlivňoval proces řezání.

Pod ocelovým plechem autor vytvořil opěrky z kusů trubek, plech by měl být zvednutý nad nápravu a ložiska.

Je samozřejmé, že pro výměnu řetězového kola je třeba zvednout desku stolu. Kloubové uchycení pracovní desky však umožňuje také nastavení hloubky řezu. Autor vyřešil problém tak, že desku stolu odklopil pomocí robustních vratových pantů. Na druhé straně je zarážka v podobě šroubu, kterým lze nastavit úhel desky stolu.

Pro podélný řez desek upněte vodicí úhelník ke stolu.

S touto kotoučovou pilou můžete řezat desky, latě a polotovary ze dřeva.

Celý postup výroby kotoučové pily je uveden také zde

přestavět, ruční, kotoučovou, pilu